INDIE 1 Brammetje Flapoor en z'n vrienden radioprogramma VAN HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m. KRO: 18.00 De Minstreels o.l.v. G. Valten. 18.15 Actualiteiten of gram.- piuziek. 18.30 De Minstreels. 18.50 's Avonds als ik slapen ga. RNIO: 19.00 Nieuws. 19.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. KRO: 20.05 „De graankorrel in de aarde". Meditatie, m.m.v. Residentie-) orkest o.l.v. Frits Schuurman. 6e Sym-, phonie v. Tsjaaikowsky. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram.muziek. 22.20 Filmkwaf- tiertje door A. v. Domburg. 22.35 Avondgebed en koorzang. 2^.00 Gram.- muziek. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 in. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Gram- muziek. 18.30 Radio Volksuniversiteit. 19.00 En nu naar oed. 19.05 Pianorecital door Uona Kabos. 19.30 Materieele en geestelijke wederopbouw van Nederland. Prof. J. L. Walch: „Kunst en Maatschappij". 19.45 Liede ren v./Fauré en Duparc. 20.00 Nieuws. 20.05 Departementen 'spreken. 20.20 Omroeporkest o.l.v. Nico v. d. Linden, afgew. door oude bonte Dinsdag- avondflitsén. 21.30 Oexler Koening, hoorspel. 22.00 Contact, de gram.plaat v. d. Iuisteraiar. 22.15 Buitenlandsch overzicht door H. Ch. G. J. v. d. Man- dere. 22.30 Contact. 23.00 Nieuws. 23.15 Nocturne. 24.00 Sluiting. GOERING's VERDEDIGING Op den tweeden dag van de ver dediging van Goering voor.) het Tribu naal te Neurenberg is het verhoor van veldmaarschalk Milch, die ver- bonden was aan het Duitsche mini sterie van luchtvaart, voortgezet. Milch verklaarde, dat Duitschland's Luft waffe in 1939 niet voor den oorlog gereed was en dat er geen overeen komsten voor samenwerking met an dere onderdeden van de gewapende macht bestonden. Hij zeide verder, dat militaire deskundigen uit het bui tenland de manoeuvres van de Wehr- macht vóór den oorlog hadden bijge woond en dat zij de nieuwste Duitsche wapenen in actie hadden gezien. Hij noemde generaal Sir Edmund Ironside als lid van een Britsche delegatie, met wien hij gesproken had. Milch werd door de verschillende •verdedigers op de beurt ondervraagd. Op een viaag van Kauffmann, den verdediger van Kaltenbrummer, ver klaarde Milch, dat een Duitscher die probeerde iets te weten te komen over de concentratiekampen, zijn leven riskeerde. Een groot aantal Duitschers zou wegens het luisteren naar buitenland- sche radio-uitzendingen ter dood ver oordeeld zijn. Milch zeide, tijdens het voortgezet verhoor, dat hij op zijn vijftigsten ver jaardag 250.000 Reichsmark contant ten geschenke had gekregen om een landgoed voor zich te koopen. Nadat Jackson aan Milch vragen had gesteld over den tijd, die de Duit schers noodig hadden gehad om de verschillende landen onder den voet tc loopen, vroeg hij hem: „en toch verklaart u, als officier, dat deze ac ties voor de officieren van de Luft waffe alle bij wijze van verrassing kv.amen?", waarop Milch antwoord de: „ik zeide, in het begin van den -oorlog, later werd dat anders". Milch verklaarde op verdere vra gen, dat Hitier de berichten omtrent de groote vliegtuigproductie-capaciteit van Sow jet-Rusland niet geloofde; .evenmin hechtte Goering geloof aan de cijfers over de Amerikaansche vliegtuigproductie en ook Hitier niet. Milch zeide, dat hij reeds vóór den oorlog verschillende malen gepoogd had ontslag te krijgen, doch. hij kreeg te verstaan, dat hij wel van hooger- hand zou hooren, wanneer hij den dienst zou mogen opgeven. Hij Ver klaarde, dat alle hooge functionarissen jn Duitschland werkten en leefden on der voortdurend toezicht van Himm- letis geheime politie. „Goering incluis, aldus zeide hij, waren wij er allen van overtuigd, dat we „dienstknechten" waren en dat over ieder van ons een archief was aangelegd". Volgens Milch had, na de cam pagne in Frankrijk, een dokter in privé van Hitier gezegd, dat er, „een mogelijkheid van abnormaliteit" be stond. DAHLERUS EN GOERING De Zweed Dahlerus, aan den voor avond van den oorlog tusschenpersoon tusschen Lord Halifax, toen minister van Buitenlandsche Zaken in Engeland ®n ~oej?ng> hoeft aan Reuter medege- Sf c?' h'i via de Britsche legatie renhorn k H1- aLan het tribunaal te Neu- hii ziin l heeft gezonden, dat K* poging" een verdmrfimn» u" .1 voor Gpermgs ag geeft van hetgeen in 1939 tus schen Halifax, Goering en hemzelf is voorgevallen. Indien het tribunaal zijn boek onvoldoende acht, is hij bereid schriftelijk op de vragen te antwoor den. Hoewel hij telegrammen heeft ontvangen van den advocaat van Doe- nitz en Goering, weigert hij hierop te antwoorden en zal hij alleen naar Neu renberg gaan, indien de rechtbank hem meedeelt,, dat het in het belang van het recht is. Bevin toch naar de bijeenkomst van den Veiligheidsraad? Naar men gisteren te Londen ver neemt, is het mogelijk, dat Bevin, de Engelsche minister van Buitenland sche Zaken, toch in de. komende we ken in New York de bijeenkomst van den Veiligheidsraad der U.N.O. zal bijwonen. Tot nog toe geloofde men algemeen, dat Bevin het plan had de Engelsche belangen door Sir Alexan der Cadogan, den permanenten verte genwoordiger van Engeland, te laten behartigen. De veronderstelling, dat Bevin nu misschien zelf gaat, is ver moedelijk gegrond op den toenemen- den ernst van den Internationalen toe stand, aldus Reuter's diplomatieke cor respondent. Oostenrijksche rantsoenen verlaagd De geallieerde Bestuursraad heeft gisteren medegedeeld, dat op verzoek van de Unrra, welke van 1 April af de verantwoordelijkheid voor het voedselvraagstuk in Oostenrijk over neemt, de rantsoenen in het geheele land moeten worden verlaagd tot 1200 calorieën voor normale gebruikers, 1400 voor kinderen en 1850 voor ar beiders. Deze nieuwe rantsoenen bul len van 18 Maart a.s. worden inge voerd. De conferentie van Savannah (A.N.P.-Aneta) Nederland was reeds practisch zeker van zijn, zetels in de uitvoerende directoraten van zoowel fonds als bank, toen Neder- landsche afgevaardigden Maandag morgen werden gekozen in de belang rijke uitvoerende commissies. Neder land is tevens vertegenwoordigd in de commissies voor het lidmaatschap en de verordeningen. Prof. Lieftinck vertegenwoordigt Nederland in de be stuurscommissie, met dr. Crena de long als plaatsvervanger. Dr. Beyen heeft zitting genomen in de commissie voor het lidmaatschap, de heeren Bruins en Broches hebben zitting in de commissie voor de verordeningen. Het ligt in de bedoeling dat de com missies zich eerst met de zaken van het fonds en daarna met die van de bank zullen bezig houden, om tegen- sbijdigheden te vermijden, die zouden kunnen ontstaan wanneer beide zaken tezelfdertijd behandeld zouden wor den. Interview met minister Lieftinck In een persgesprek verklaarde mi nister Lieftinck, dat Nederland iedere drie maanden honderd millloen dollai noodig heeft om het in staat te stellen het herstel en de wederopbouw op beperkten schaal voort te zetten. Hij geloofde dat het nog wel tot het einde van het jaar kon duren voor de Wereldbank en het. Wereldfonds hun tiansacties zouden kunnen beginnen Dit beteekent dat Nederland Ameri kaansche credieten moet vinden om het gat tot het eind van het jaar, wan neer een leening, gegarandeerd door de Internationale Bank, kan worden uitgeschreven, te overbruggen. „In deze omstandigheden zal het voor ons noodzakelijk zijn onze buitenlandshche fondsen te verstevigen op korten ter mijn met de opbrengst van een deel van de Nederlandsche particuliere be- leggingen in Amerika. De rantsoeneering in België Tijdens een persconferentie deelde minister Lallemand mede, dat de voed selvoorziening van België in het geheel geen gevaar loopt. De graanverdeeling over de geheele wereld eischt evenwel, dat aan ieder eenige opofferingen van tijdelijken aard opgelegd worden. Het broodrantsoen is van 450 op 400 gram gebracht. Het meel zal 10 rogge bevatten en zal gebuild worden op 83 Het vleeschrantsoen wordt gebracht van 60 op 70 gram per dag, waarvan 10 gram „vleesch met groenten". Krankzinnige pianist voor de radio Een brilliante pianist, die al sedert jaren krankzinnig is, heeft een radio concert gegeven voor geheel Amerika. Op correcte wijze en zonder al te veel in het oog sprngende fouten, speelde hij een cadans van Mozarfs concert in D mineur. De psychiaters zijn van meening dat deze radio-uitzending de eerste strompelende stap is op 'n weg, die op zekeren dag nog eens tot gene zing kan leiden. De Avonturen pan door G. Th. Rotman 'J 107. Gelukkig verliep de reis nu ver der zonder ongelukken, en de volgende dag legde de boot te Tunis, aan Afri ka's Noordkust, aan. En nu volgde de grote verrassing! Want toen Bram en z'n vrinden aan wal stonden, zagen ze, dat ook de vliegmachine, waar ze mee naar Europa gevlogen waren, van boord gehesen werd! „Ja, ja" zei Mr. Habberton, die heb ik stilletjes opge spoord! We moeten den eigenaar pro beren te vinden en hem z'n eigendom teruggeven! 108. „En tot zolang kan de machine ons nog goede diensten bewijzen!" be sloot hij. De machine werd naar een geschikt terrein gevoerd, daar stegen ze op. Mr. Habberton aan het stuur, de schilder, Bram en de anderen er achter. Ze konden er met moeite alle maal in. Het was prachtig weer, en met kloppend hart zagen ze de oude stad Tunis beneden zich verdwijnen. Molotof naar Teheran? Het links-georiënteerde Perzische blad „Dad" meldt, dat Molotof binnen enkele weken naar Teheran zou ver trekken om de onderhandelingen mét Ghavam, den Perzischen minister-pré sident voort te zetten. Ghavam zou het nieuws zelf aan eenige afgevaardigden medegedeeld hebben. Voedselconferentie te Londen Van 3 tot en met 10 April zullen de ministers van Voedselvoorziening en Landbbuw van Engeland en ver schillende Europeesche landen, als mede vertegenwoordigers van de Ver- eenigde Staten te Londen bijeenko men voor het voeren *an besprekin gen in verband met de ernstige voed selsituatie in Europa. De conferentie is bijeengeroepen door het Economische Noodcomité (Emergency Economie Committee), dat vorig jaar als contactorgaan tus schen de regeeringen is opgericht. Eén van de hoofdpunten op de agenda vormt de graanvoorziening. Nederland zal op deze bijeenkomst worden vertegenwoordigd door mini ster Mansholt. Het Concertgebouworkest te Londen Zij verdienden hun rijwielen". Onder den kop „Zij verdienden hun rijwielen", schrijft de „Evening Stan dard" o.m. het volgende over de uit voering, die door het Amsterdamsche Concertgebouworkest alhier gegeven werd: „Berlioz' Symphonie Fantastiqué" kreeg de grootste ovatie die ik in een concertzaal hoorde sinds den laatsten avond van de Proms (de bekende con certen, die in de oorlogsjaren in Enge land gegeven werden), een van de eerste dingen waarvoor men bewonde ring moet hebben bij dit orkest, is zijn accuratesse en zijn evenwicht, er zijn 36 violen tegen 26 of 30 in de meeste Engelsche orkesten, door deze extra sterkte konden de violen zich in even wicht'houden tegen het zware koper in de Berlioz Symphonie. Er is geen enkele zwakke plek. De violen zijn levendig, het hout is uit stekend van toon, het koper goed; het is een genoegen om op den leidenden drummer, een kleine witharigen oude ren man te letten. Van Beinum is een eerste klasse ditigent, met een orkest, dat zich heeft opgewerkt tot een hoog te als wij ifi deze dagen zelden te Lon den zien. Samengaan van Roemeensche socialisten en communisten Het congrès van de Roemeensche Sociaal-Democratische Partij heeft gistermorgen met 232 tegen 29 stem men en zestig onthoudingen zich uit gesproken voor een samengaan met de communisten in een regeeringsblok bij de komende algemeene verkiezin gen. Hierover schijnt evenwel een split sing in de socialistische partij te drei gen. De partijleider Petrescu heeft nl. verklaard den uitslag van de stem ming op dit congres, waar de wen- schen der afgevaardigden niet vrij tot uiting kwamen, niet te kunnen er kennen. Hij had om een geheime stemming verzocht, die niet werd toe gestaan. NIEUWS IN HET KORT De persdienst van het Vaticaan spreekt de berichten tegen volgens welke de Paus een audiëntie aan den Italiaanschen premier de Gasperi ge weigerd zou hebben (A.F.P.) De nieuwe president van Fin land, Paasiviki, heeft Maandag den eed tegenover het parlement afgelegd. De regeeringen van de Sowjet- Unie en Polen hebben een commissie aangewezen, belast met de afbakening van de grens tusschen beide landen. Acht Grieksche communisten, die op het eiland Cephalonia door een royalistische organisatie waren ont voerd, zijn dood aangetroffen. (A.F.P.) De liquidatievergadering van den Volkenbond is op 8 April te Genève bijeengeroepen. Men verwacht, dat zij een tiental dagen zal duren. De Noor Hambro zal het voorzitterschap voe ren (A.F.P.) Deze maand wordt in Londen een conferentie gehouden ter bevor dering van de Engelsch-Sowjet-Russi- sche vriendschap (A.F.P.). De Tsjecho-Slowaaksche regee ring heeft aan de Nationale vergade ring de eerste na-oorlogsche begroo ting voorgelegd, die een tekort aan~ toont van 26.208 millioen kronen. 's( Lands Natiphale schuld bedraagt 97 milliard 641 millioen kronen (Tass.). De vroegere Hongaarsche mini ster van justitie Budinsky, behoorende tot de fascistische pijlkruisbeweging, is Maandag te Boedapest in het open baar opgehangen (Tass). In Japan woedt een epidemie van pokken en typhus. Er zijn 6.500 ge vallen van pokken en meer- dan 5.000 van typhus. (A.F.P.). Tijdens een feestmaaltijd van den Amerikaanschen journalistenkring Nev^ York heeft Krzycki, een Slaviër van geboorte, verklaard, dat Stalin hem twee maanden geleden het vol gende heeft gezegd: „alleen de Sow- jet-Unie en de V.S. zijn in staat den vrede in de wereld te handhaven, om dat zij de macht en rijkdommen be zitten en niets begeeren, dat aan an deren toebehoort". (A.F.P.). De Spaansche troonpretendent Don Juan heeft, volgens rechtsgeoriën teerde Spaansche kringen, het plan op gevat in de toekomst vertegenwoor digers bij de verschillende regeeringen te benoemgn (A.F.P.). Nederlandsche troepen in Samarang aangekomen Blijkens het officieele communiqué is het tweede bataljon van het derben de regiment infanterie van het Neder landsche leger Zondag in Semarang aangekomen. Ten Oosten van Sema rang zijn in khaki gekleede Indonesiërs van wie men niet wist, tot welke 8r0®~ peering zij behooren, door artillerie beschoten. Bij Soerabaja vindt een operatie Voortgang om het gebied tusschen Ge- dangan, Tambak en Waroe te zuive ren; men ondervond hier licht verzet van artillerie. Het te Padang uitgevaardigde ver bod om zich tusschen bepaalde uren buiten te begeven is ingetrokken. Vertrek van Nederlandsche geëvacueerden uit Ceylon 525 in Nederlandsch-Indië geboren Europeesche vrouwen en kinderen, door de Britsche militaire autoriteiten als „Iftu" (Inhabitants friendly to us) geclassifceerd, zijn aan boord van de „Ruys" uit Colombo vertrokken met als bestemming Batavia, Semarang en Soerabaja. Andere Nederlandsche geëvacueer den, die oorspronkelijk Woensdag uit Colombo naar Holland zouden gaan, zullen nu op een lateren datum vertrek ken. Zij zullen worden vervoerd met schepen, die volgens ingekomen be richten nog altijd in Singapore liggen. Intusschen blijven de geëvacueerden in quarantaine. Dagorder van lt.-generaal S. H. Spoor Luitenant generaal S. H. Spoor heeft een dagorder gericht tot het derde ba taljon van het regiment stoottroepen, dat het eerste contingent van het K<N.I.L. was, dat op Nederlandsch- Iridisch gebied is geland. Daarin heeft de bevelhebber uitdrukking gegeven nan zijn tevredenheid over hun ver richtingen gedurende de operaties op Banka en heeft hun gedrag tot voor beeld gesteld voor de andere troepen, van wie hij verwacht, dat zij op de zelfde wijze hun plicht zullen doen, zoodra zij daartoe geroepen zullen worden. De toestand op Sumatra Uit betrouwbare bron heeft men uit Medan vernomen, dat alle Sultans uit de Oostkust van Sumatra door extre misten zijn gearresteerd, met uitzon dering van den Sultan van Deli, die door Geallieerde troepen in zijn paleis wordt bewaakt. „Revolutionaire" leiders echter heb ben Zaterdag 9 Maart een proclamatie uitgegeven, waarin wordt bekend gé- maakt, dat ook dit Sultanaat opge heven is. Muiterij in de Minahassa geëindigd Uit gezeghebbende bron verneemt men, dat de muiterij in de Minahassa geëindigd is. De leiders van den op stand bevinden zich aan boord van de „Piet Hein", die gisterochtend een af- deeling landingstroepen aan lanij heeft gezet. Overal in de Minahassa waait weder de Nederlandsche vlag. De radio-verbinding is hersteld. Uniforme salarieering in het K.NJ.L. De Voorlichtingsdienst van het K. N. I. L. heeft het volgende bekend ge maakt: De Nederlandsch-lndische regeering heeft thans besloten tot de gelijkstel ling ten aanzien van de soldij van alle beroeps-militairen beneden den rang van sergeant. Dit beteekent, dat een einde wordt gemaakt aan het verschil in betaling tusschen Europeesche en niet-Europeesche beroepssoldaten van het K.N.l.L. Nadruk verboden

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3