ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOI JDA EN OMSTREKEN GEZIN EN MAATSCHAPPIJ WutbuiM NUMMER 177 WOENSDAG 13 MAART 1946 STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK De 7e kolenbon aangewezen PEP ASPERA AD ASTPA Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. 'A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Tel. 3W» Abonn. p. week 27 c. Lo»«e numm 10 ct. „De opgaande Zon". Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Arbeiders Tooneelvereeniging „Door en voor het Volk" had Dinsdag avond in Concordia een jubileum-opvoe ring plaats. Het stuk „De opgaande Zon" van Herman Heijermans heeft op vele toeschouwers diepen Indruk gemaakt en hoewel er wel enkele op- en aanmerkingen te maken zijn, zal men het er over zijn dat het stuk verdienstelijk is gespeeld, De regie was in handen van den heer P. Verkaalk, die getoond heeft met ama teurs iets te kunnen bereiken. In „De opgaande Zon" wordt de ondergang van een gezia uit den middenstand gedrama tiseerd. Het is het bekend# gegeven van den kleinen winkelier, die niet opgewassen is tegen de tactiek van den warenhuis eigenaar. De hoofdrol, de winkelier Mat- thijs de Sterke, vertolkt door den heer P. Verkaalk werd het krachtigste ge speeld, terwijl zijn concurrent Chiistiaan en sen, gespeeld door den Heer E. de Ruiter ons minder kon bekoren, mede door de uitspraak van enkele woorden. De overige spelers waren goed in hun rol, terwijl Mevr. G. Spruit-de Rotte voor haar goede spel veel waardeering vond. Na afloop had een korte huldiging plaats, waarna de heer Schoonderwoerd ons liet hooren, dat de tooneelvereeniging in den loop der jaren voor verschillende cultureele organisaties was opgetreden. Eén ontbrak er aan deze opsomming „Vreugde en Arbeid". Twee inbraken In den nacht van Zondag op Maandag hebben onbevoegden zich toegang ver schaft tot de werkplaats van j. C. aan de Peperstraat, waar zij een „Eysink"- motorrijwiel en een lecren jas mcepamen. Tijdens afwezigheid van de bewoners werd bij C. R. aan de Krugerlaan inge broken. Textiel wns blijkbaar het hoofd doel, want de geheele inventaris van de linnenkast werd meegenomen. De vrouw des huizes mist thans haar boven- en onderkleedtng, terwijl de heer R. van zijn onderkleeding beroofd is. Wel een strop in dezen tijd. Geslaagd De heer A. W. van Eijk slaagde te Leiden voor het candiaaats-examen In disch Recht aan de Rijksuniversiteit aldaar. Bonnen verhandeld Tegen dea 22-jarigen T.T. is proces verbaal opgemaakt wegens het verhande len van levensmiddelenkaarten van hem zelf en zijn gezin. Repatrieering van Polen De Plv. Commissaris van Politie maakt bekend dat alle in deze gemeen te wonend? Poolsche burgers zich op Donderdag 14 Maart 1946 tusschen 1011, 1416 of 19.30—20 uur, moe ten melden aan het Bureau van Politie (Arti Legi) aan de Markt alhier, in verband met vrijwillige repatriatie. Kring Gouda van den Chr. Boeren- en Tuindersbond Zaterdagmiddag 9 Maart waren de leden van bpvengenoemden Kring in Jaarvergade/ing bijeen in Het Blauwe Kruis te Gouda. De leiding van deze vergadering, waarvoor de boeren en tuinders in flinken getale waren op gekomen, berustte in goede handen bij den heer A. Verboom, die den zieken Voorzitter Hoogendijk verving. Na een kort en krachtig openings woord, las de Secretaris Oudshoorn zijn notulen en gaf een overzicht van den gang van zaken in de laatste ja ren, waaruit bleek, dat het ledenaantal tot bijna 500 was gestegen. 1 De heer Vink, hoofd der Chr. Land bouwschool, uitgaande van dezen Kring, deed enkele mededeelingen over deze bloeiende inrichting, waanroor de aangiften ook nu al weer bijna het dübbel der plaatsen bedroeg. Door den Voorzitter werd hem dank gebracht voor alles wat hij voor de school en voor de organisatie deed. Daarna sprak de heer M. v. Berkel uit Maasland over Economische orde ning. Hij besprak daarbij de vele vraagstukken, die op het oogenblik in het brandpunt der belangstelling van boeren en tuinders staan en deed dat op een principieele, heldere, deskun dige wijze. In het bijzonder bij het be antwoorden van een 12-tal vragers bleek de heer v. Berkel in staat te zijn zeer verhelderendte kunnen inlichten. Opnieuw bleek ook nu weer, hoe moei lijk de problemen van loonen en prij zen, van vrijheid en gebondenheid, van arbeiderstekort en ambtenarenover- vloed, van import en export zijn, maar duidelijk bleek ook, dat door organi satie wat te bereiken valt en ook nu weer, dat bij elk onderwerp wel ter dege het beginsel naar voren komt, reden waarom een Chr. organisatie absoluut noodzakelijk is, wat door den Voorzitter nog eens onderstreept werd. De heer Vink ging aan het eind van deze mooie vergadering in dankgebed voor. BILJARTEN Bekerwedstrijd „Eureka",,'t .Westen" Maandagavond werden de eerste partijen gespeeld in het clublokaal van Eureka voor den bekerwedstrijd tus schen de biljardvereen. „Eureka" en „Het Westen". Deze prachtige beker, welke om het half jaar Verpeeld wordt, zal het voorwerp zijn, waarvoor beide vereenigingen zich gedurende de vier wedstrijden twee uit en twee thuis geheèl geven zullen. I Dezen eersten avond kenmerkte zich door een sportiéven geest en gezellige sfeer, waarbij het gebruik van eigen materiaal wel een factor was, welke het mogelijk maakte voor „Eureka" een voorsprong van 102 te bereiken. Hier volgen de uitslagen van den eersten avond. Eerstgenoemden zijn lid van Eureka. C. v. Dijk (66) wint van F. Boeg- heim (47) in 33 b.; F. Steenbeek (23) wint van G. v. Vliet (23) in 30 b.; B. Spruit (23) wint van L. Zwanenburg (20) in 24 b.; R. Brandse (42) wint van W. v. Willigen (41) in 21 b.; Nobel (36) wint van L. Wassenaar (36) in 24 b., terwijl G. Hofstede de eersté winstpunten voor Het Westen wist te behalen door van C. Ramp Sr. (40) te winnen in 30 beurten. digen, alvorens woorden van waardee ring aan de bestuurderen van de on telbare vereenigingen geuit te hebben, welke als algeheele leiding fan de ver schillende commissies de verantwoor delijkheid dragen en mede een bijdra ge brengen om het voetbalspel in ons mooie landje op vooroorlgsch peil te brengen. Deze stille werkers mogen zeker van de 'voetballiefhebbers de volle mede werking genieten. Weersverwachtingmedegedeeld "door het K.N.M.I. tot morgenavond. Wardt verwacht i Nevelig 'of zwaar bewolkt, geen neerslag van beteekenis. Aanvankelijk krachtige, later iets afnemende Oostelijke wind. Kond. Dat was het onderwerp van de uiteen zetting, welke Mevr. C. Nederhorst-Pot- huis Maandag j.l. #gaf voor de Ned. Volksbeweging. Johanna v. d. Woud heeft eens een boek geschreven „Het Hollandsche Bin nenhuisje", waarin aen volkomen „ge sloten" gezin besproken wordt en aan de hand hiervan toonde Mevr. Neder- horst aan, da' 'B den huidigen tijd het gesloten gezin doorbroken moet worden en plaats moet maken voor het „open" gezin het gezin, dat een zekere wissel werking heeft met de maatschappij. De maatschappij dient niet alleen voor het veroveren van een goede positie en het verdienen van veel geld. De maat schappij is een samenwerkend geheel en de ouders dienen hun kinderen voor te bereiden op hun taak goede leden van die maatschappij te worden. Uitvoerig zette spreekster daarop uit een, wat de taak van man en vrouw ls bij de je opvoeding. Voor den man is het makkelijker contact te leggen tusschen gezin en maatschappij, omdat hij door zijn arbeid meestal dagelijks met die maatschappij In verbinding staat. De arbeid van de vrouw daarentegen ligt veelal in het gezin zelve, waardoor bet contact voor haar moeilijker te leggen is. Met voorbeelden en herinneringen uit haar eigen jeugd toost Mevr. Nederhorst dan aan, dat er voor de vrouw een taak is buiten het gezin ea hoe belangrijk deze is, mits de vrouw haar tijd zoo weet te vcrdtelen, dat belden hun dee krijgen. Zij bestrijdt dan ook de gedachte, dat vrouwen, die een taak gevonden hebben in het maatschappelijke of zelfs politieke leven, geen goede huismoeders zouden kunicn zijn. Bij het opvoeden van de kinderen tot menschen die zich in de maatschappi thuis zullen voelen worden vaak fouten ook zullen komen, die uit den weg ge ruimd moeten worden. Ook hier zal er op moeten worden gelet, dat het gezin op de maatschappij gericht blijft. De taak van de school gemaakt. De ouders mogen het de kin eren niet te makkelijk maken of een te mooie opvoeding gevea. Zij moeten jong en, er moeilijkheden kunnen en Een van de helpers van de ouders vormt de school, waar goede begrijpende onderwijzers de kinderen verantwoorde lijkheid kunnen leeren wat hen In het latere leven ten goede zal komen. Ook de kerk en de Jeugdbeweging hebben hier een belangrijke taak en zelfs politieke partijen kunnen een steun zijn voor de opvoeders, wanneer zij de belangrijkheid van het gezin erkennen en haar rechten willen beschermen. Mevr. Nederhorst nam de vragen, welke in elk gezin overdacht dienen te worden onder de loupewelke school kiezen wij voor onze kinderen in verband met het mlllleumoeten de kinderen op gevoed worden in den godsdienstlder ouders of moeten de kinderen in de gelegenheid worden gesteld op een bepaalden leeftijd zelf een keuze te doenhoe staan zij, die nooit armoede gekend hebben, tegen over hun leeftijdsgenooten. die er midden in zitten? Is het voldoende hen er theoretisch op te wijzen of moet de op groeiende jeugd door er mede in aanra king te Komen op school of in de jeugdbeweging, al vroeg leeren, welk onrecht er in de wereld heerscht en zoodoende al vroeg de fouten van de maatschappij leeren keonen? Aan het slot van haar betoog wees Mevr. Nederhorst nogmaals op de ulters' belangrijke functie, die de vrouw heeft als draagster van het gezin, ten opzichte van de maatschappij. Zij dient wel de echte Hollandsche huiselijkheid te bevor deren in het gezin, maar geesten en harten wijd open te maken voor hetgeen er in de maatschappij leeft. Met een uitvoerige discussie naar ean- leiding van hetgeen Mevr. Nederhorst uiteengezet had, werd de bijeenkomst gesloten. SPORTNIEUWS Vóór den aftrap Het is goed, nu er door de slechte terreinomstandigheden niet of al heel weinig voetbal is, eens een overzicht te geven van wat er alzoo aan vooraf gaat, vóór de voetballiefhebbers hun favorieten in het veld zien verschijnen. Dikwijls is het zoo, dat de kern van de le elftal-spelers voortkomt uit de junioren, die meestal de beste club- menschen blijken te zijn, die voor hun vereeniging als het ware door het vuur gaan. Als junior ressorteeren zij onder de juniorcommissie, waarvan het vele werk, gezien de belangrijkheid ervan, meestal niet hoog genoeg aangeslagen wordt, terwijl de publieke belangstel ling, die voor de jongens als zoodanig geen hoofdzaak vormen, mag, toch van de zijde der ouders te gering is. Daar dit medeleven voor dezfe voetballers in den dop een aansporing zou zijn, deze wedstrijden, welke toch de grondsla gen zijn voor hun verdere voetballoop baan, serieus op te nemen, zou dit medeleven zeker op prijs gesteld wor den. Wanneer het dan zoo ver is, dat zij de kinder(voetbal)schoenen ont groeid zijn, vallen zij onder de elftal commissie wier moeilijke taak, de diverse elftallen op zijn sterkst in het veld te brengen, veel critiek ondervindt Wanneer men meer van het interne werk van deze commissie op de hoogte was, zou zeer zeker veel van deze cri tiek achterwege blijven. Ook de zaal training, welke tijdens het voetbalsei zoen door iedere behoorlijke vereeni ging gehouden wordt, verdient vermel ding. Deze staat meestal onder leiding van een der leden, die zich dan gedu rende één of dikwijls twee avonden ge heel belangeloos geeft om de spelers in staat te stellen Zondags in de beste conditie op het veld te verschijnen. En dan niet te vergeten den scheids rechter, welke voor het goede verloop van de wedstrijden onontbeerlijk is en dikwijls steeds in tegenstelling tot de spelers, die omringd zijn door bestuur ders en supporters, er geheel op uittrekken, om soms na 20 a 30 min. loopen op het terrein te arrivee- ren. Veelal ziet hij zijn moeite en op- 1 offeringen beloond met opmerkingen en critiek op zijn leiden door publiek en spelers, terwijl de heer N'js, le klas scheidsrechter nog zoo juist in een causerie gezegd heeft, dat, wanneer een speler tien fouten maakt,, een scheidsrechter er niets van zal zeggen, maar dat wanneer die scheidsrechter ook maar één fout maakt, het vast die zelfde speler is die hem daarop attent zou maken. Wij willen met ein- REEUWIJK Adhaesiebetuiging van Reeuwijk Door den Raad van Reeuwijk werd adhaesie betuigd aan het adres van den Raad der gemeente Standdaarbui- ten, gericht aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarin wordt opge komen tegen de vergoeding van het Rijk van de geleden oorlogsschade aan de getroffenen op basis van de prijzen 1940 en wordt aangedrongen op een baseering der schaderegeling op de grondslag van de kosten van herstel in den huidigen tijd. Ziekenhuisverpleging Het algemeen Ziekenfonds „Omstre ken van Gouda" waaronder ook Reeu wijk "ressorteert, heeft de mogelijkheid geopend een aanvullende verzekering tegen ziekenhuisverpleging te sluiten. De premie voor deze verzekering be draagt 5 cent per week voor direct- verzekerden en 5 cent voor indirect- verzekerden boven 16 jaar. Voor een man, vrouw en een onbe perkt aantal kinderen beneden 16 jaar wordt- dus 10 ct. per week betaald Men is dan verzekerd tegen 300 dagen verpleging en volledige behandeling ,n een ziekenhuis. Dit is een mooie gelegenheid voor verplicht verzekerden om tegen een kleine bijdrage verzekerd te zijn voor 300 ligdagen in een ziekenhuis. Wat Is er in Gouda te doen t Reünie i Vrjjdag t./m. Woenadafl „Een moeder zonder weerga". Thalla-Theateri Vrijdag t./m. Woens dag „Sterren van Arizona". Schouwburg Bioscoop Van Vrijdag t/m. Dinsdag: „Verdwenen Meisje»'-. Woensdag 13 Maart, 7.30 uur, Ned. Geref. Gem.. Turfmarkt 54, Ds. Joh. van Weizen. Idem, 8 uur, BeursklokReg. Voorl. Dienst: Mr. K. F. L. Verboeket, over „Java tijdens de Japansche bezetting". Donderdag 14 Maart, 8 uur, Thalla- Theater„Trouw"-avond. Idem. 8 uur. ReünieVolksuniveriteit i Simon Vestdijk draagt voor uit eigen werk. Donderdag. 14 Maart, 7.40 u. Nieuwe Schouwburg Jeugduiivoering Gymn. en Athletiek Ver. „Excelsior". Idfem, 8 uur, Concordia. Arb. Tom. Verg. Door en Voor "t Volk „De op gaande Zon" van H. Heyermans. Loop der Bevolking Ingekomen zijn: C. Schraag in F 65b uit Texel; M. J. Slappeirdel in E 77 uit Den Haag. Vertrokken zijn: A. Perdijk uit 1 38 naar Maartensdijk; R. Groen wed van W. A. Uitenbogaard, L. Sluijs uit C 2 naar Nieuwpoort. Verloren en gevonden voorwerpen Gevonden een knipmes, terug bij W. C. Kraan, Reeuwal D 77. Verloren een bruin lederen porte monnaie met inhoud, terug bij mevr. Vis, 's Gravenbroekschenweg F 52; verloren een gumibieschoen, terug bij Schrijvershof, Reeuwijk-dorp. Huisslachtingen Over de laatste week werden aan huisslachtingen ter gemeentesecretarie aangegeven: 8 varkens en 1 geit. Aan gestorven vee werd ter vernie tiging bij den keuringsdienst van vee en vleesch aangegeven: een geit, een big, drie kalveren en vier schapen. Ijsclubfeest In een eivolle zaal, van leden der ijsclub „Catrien", herdacht'deze ver eeniging haar vijfjarig bestaan. Het groote programma, dat was op gesteld, kon wegehs tijdsgebrek niet geheel worden afgewerkt. Er is op zijn Sluipwijks feest ge vierd, dat wil zeggen allen broederlijk bijeen. De muziek van de Bamogimans oogstte een welverdiend applaus. De Sluipwijksche humorist „Piet" en de conferencier „Teun" hebben zich uit stekend van hun taak gekweten. Trou wens allen die medegewerkt hebben om deze feestavond te doen slagen, hebben hun beste krachten er aan ge geven. Het feest had veel overeen komst met een bruiloftsfeest. De verloting bracht voor elke 12 personen een prijs. Een woord van dank aan hen die deze prijzen geschon ken hebben. Een gedeelte van het batig saldo komt aan de stichting „Nederland help* lndië" en Ned. Herv. Kerk voor he aanschaffen van een nieuwe bel in de toren, welke door de bezetters is ge stolen. Aanvragen extra Textielgoederen« Antwoord op de ingediende aan vragen kan worden gehaald aan den Distributiedienst, loket 11, Peperitr. daar beu wier bewijs van aanvrage het nummer draagt tusschen 37405 en 38199 op Donderdag 14 Maart tusschen 9.30 en 12.— uur en 2.— en 3.30 unr. Predikbeurten voor Zondag 17 Maart 1946 Ned. Herv. Kerk Reeuwijk-dorp: V.m. 9.30 uur dhr. v. Hoeven. Nam. 2.30 uur ds. H. Roelofsen. Bed. van den H. Doop. Aangifte tot den H. Doop Vrijdag 15 Maart half acht. Ned. Herv. Kerk te Sluipwijk: V.m. 10 en nam. 4 uur ds. E. S. de Lint. Donderdag 21 Maart aam. 7.30 uur ds. Ottevanger van Leiden, herdenking 25-jarig bestaan van de meisjesver. Ger. Kerk a. d.'Brug; V.m. 10 en nam. 5 uur ds. P. Warmen- hoven. In het tijdvak van 13 t/as 23 Maart dienen de bezitters van de bonkaart T 509 en T 505 den daarop voor komenden bon 50 in te leverea bij dea «brandstoffenhandelaar, bij wien zij als klant staan ingeschreven. Op dezen boa, welke al» laatste voor het stook- seizoen 1945-1946 is aangewezen, zal zoo spoedig mogelijk, d.w.z. zoodra de handel hierop is bevoorraad, een eenheid vaste brandstoffen worden af geleverd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de handel aan de uit voering van bestellingen op de vroe ger aangewezen bonnen 47 en 48 voorrang dient te verleenen. Brandstoffenkaart zorgvuldig bewaren Aangezien te ztjner tijd voor het verkrijgen van een nieuwe brandstof fenkaart voor stookscizoen 1946-1947 de oude brandstoffenkaart T 509 of T 505 met den zich daarop nog be vindenden bon 49 moet worden over gelegd, dienen laatstgenoemde kaarten zorgvuldig te worden bewaard. V GROOT GOUDA nniMB.lrt r\

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1