DAMRUBRIEK Nieuwe regeling van de schoenendistributie DE TAALZEEF Radio rede Min. v« Oorlog Uh [aac qeUden: Fusillade in het Weteringplantsoen BINNENLAND Daar er tot nu toe alleen zeer ge ringe hoeveelheden schoenen voor de distributie beschikbaar konden worden gesteld, was het noodig, dat deze wer den verdeeld volgens de regeling, waarbij van geval tot geval de urgen tie van de behoefte werd nagegaan. Weliswaar, bestonden algemeene richt lijnen, volgens welke de ambtenaren, die met de uitgifte der schoenenbonnen waren belast, te werk gingen, doch een zeker persoonlijk element viel daarbij niet geheel te vermijden. Nu de pro ductie van schoenen circa 600.000 paar per maand bedraagt kan een ander stelsel van verdeeling worden- inge voerd, dat met ingang van 1 April a.s. van kracht wordt. Het C.D.K. zal re- Onderhoud met Gen. Uhl Tot de repatrieerenden, die met den Skymaster, welke Donderdag 7 Maart Uit Batavia is vertrokken, in Nederland z^n aangekomen, behoort o.m. de Generaal- majoor Uhl. de afgetreden chef staf van op bet algemeen hoofdkwartier van het K.N.I.L. Een bijzondere A. N.P.-correspondent, die ■et hetzelfde toestel naar ons land terugreisde, had een onderhond met den Generaal, die de laatste jarea in japansche krijgsgevangenschap heeft doorgebracht, maar desondanks nog volkomen fit is. Generaal-majoor Uhl begrijpt volkomen den wensch om het leger en zijn leiding te verjongen. Hij had echter graag geziea, dat deze maatregel niet zoo plotseling was genomen, doch zou zijn uitgevoerd io een periode van enkele jaren. Ervaring in bepaalde functies en commando's is toch voor bijna iederen hoogen comman dant onontbeerlijk, aldus de Generaal Bovendien zon men bi) deze methode meer gelegenheid hebben de juiste mannen op de juiste plaats te brengen. Dat deze gedachtengang ook bij lagere officieren post vat, bleek wel uit een gesprek, dat Generaal Uhl onlangs had met een be trekkelijk jeugdigen luitenant, die er rond voor uit kwam, dat er bij de Indische militairen een vrees bestaat, dat de ervaring te veel uit het leger zou ver dwijnen. gelmatig een cijfer aanwijzen. Dege nen, dje een distributiestamkaart heb ben, baarbij het laatste cijfer van het nummer correspondeert met dat aan gewezen cijfer, ontvangen zoo zij of- hij sinds 1 Januari 1945 nog geen schoenenbon naar keuze, d.w.z. een schoennebon naar keuze, d.w.z. een heeren-, een dames- of een kinderbon. Het zou tot onbillijkheden leiden, wan neer degenen, die nog kort geleden een schoenenbon ontvangen hebben, er nu weer een zouden krijgen. Vandaar dat is bepaald, dat zij, die na 1 Januari '45 een bon kregen, er nu niet voor in aanmerking komen. Men houde er daarbij rekening mede, dat vóór 1 September 1945 feitelijk niemand een schoenenbon heeft ontvangen. De num mering van de distributiestamkaarten is zoo gedaan, dat er geen vrees be hoeft te bestaan, dat b.v. een gezin met 8 kinderen vele paren schoenen en een gezin van 3 personen in het geheel geen bonnen zou ontvangen. In het algemeen kan men aannemen, dat voor het einde van het jaar ieder een, die na 1 Januari 1945 er nog geen Jieeft gekregen, een schoenenbon zal hebben. Voor werk- en beroepsschoe nen blijft de oude regeling van kracht. Deze keer wil ik eens niet afkam men,^ maar prijzen. Ieder dialect bezit wel ♦an die uitdrukkingen, die warmer én levendiger 2ijn dan de zegswijzen, die ónze officieele taal er voor ge bruikt. :mM Daartoe hooren de woorden met het achteryoegsel-achtig 'uit de Krimpqner- waard. Het algemeen Nederlandsch kent de uitgang-achtig alleen achter zelfstandige naamwoorden (het wordt al voorjaarsachtig), achter werk woordstammen (wat een babbelachtig meisje) en bij de kleurnamen (groen achtig); het Krimpenerwaardsch rfch ter gebruikt -achtig pok na bijvoege lijke naamwoorden, die hierdoor in hun beteekenis beperkt en vervaagd wor den, -wat wij alleen bereiken-door „nogal" of iets dergelijks er bij te zet ten. Deze woorden zouden werkelijk een verrijking-van het Nederlandsch beteekenen, als we ze tnochten over nemen. rWÊÊÊ „Er zijn op het dorp veel N.S.B.- ers", vertelde een "boer uit de omtrek me een paar jaar geleden, „zie je de menschen hier zijn dómachtig". Klinkt dit niet veel duidelijker en 'echter dan ons slappe „nogal dom"? En ik kreeg vorig jaar geen kool, want ze was slapachtig en voor inmaak niet ge schikt. Ziet U de .miezerige koolplan- ten voor U? (Tusschen twee haakjes: ik kreeg vorig jaar ook geeft kersen, piet omdat dié slapachtig waren, maar omdat de kersenboomgaardenier wei gerachtig was -ze- aan de veiling te verkoopert en nog weigerachtiger ze aan mij af te staan: de man was ver moedelijk zwartachtig) Maar zonder gekheid;-ik wilde dat wij die uitgang -achtig ook mochten 'gebruiken. „Het is nogal koud": daarbij zien we een bleeke stadsmeneer met opge slagen kraag of de verkleumde man netjes bij het postkantoor. „Het blijft nog koudachtig": dat is een strak blauwe lucht met witte wolken weer geld in een sloot, waarlangs bot- wilgen groeien; dat is een on handig kalf met stijve sprongetjes in jong gras'; dat is een frissche boerin, die met blauwachtige handen in het boenhok de melkemmers schuurt. Kort om dit is voorjaar in de polder. Ach, en mijn fietsbanden maar niet Wig, dan kon ik er weer eens uittrekken en een nieuwe verzame- mooiachtige woorden opdoen; en zelfs hier df daar een bordje, erd krijgen. Want dolachtig op. M.H.M De Minister van oorlog, Mr. J. Meynen, zal a.s. Vrijdagavond 9 uur voor de radio spreken over„Een woord tot onze re serve-officieren en -ónderofficieren over hun, verplichte oproeping in werkelijken dienst" Graaf de Marchant etd' Ansem- bourg staat 29 April terecht Naar wij vernemen, zal het Bijzonder Gerechtshof van Limburg op Maandag 29 April de zaak behandelen tegen Graaf de Marchant et d'Ansembourg, voormalig commissaris van de provincleTimburg en gevolmachtigde van Mussert. Op 15 April zal terechtstaan Ir. H. Vos, districtsleider van de N.S.B. te Maas tricht en een van de kopstukken der N.S.B. uit dien tijd. Opnieuw moeilijkheden in het internfceringskamp te A'dam Ondanks het lelt, dat de bewaking Zondagavond na de relletjes 'van Zon dagmiddag den toestand in het internee- ringskamp aan de Lcvantkade te A'dam weer geheelmeester was, bleef de ver houding tusschen de geïnterneerden-en de bewaking, toch zeer gespannen. Dit heeft Maandag opnieuw tot een uitbarsting ge leid. Een der geïnterneerdeneen N.S.B.- er, begon de bewakers te provoceeren door zijn tong uit te steken. Hij herhaal de dit verschillende malen, ondanks de sommaties van de wacht. Tenslotte loste de schildwacht waarschuwingsschoten en toen zelfs dit niet hielp, de man bleef spottend zijn tong uitsteken, werd op hfem geschoten. Hij werd ernstig, doch niet doodelijk getroffen. Dit was het sein voor de andere gevangenen, mannen en vrou wen, om wederom tot ernstige ordever storingen over te gaan. De wacht van de gezagstroepen wist de situatip echter meester te blijven. Thans zijn in het kamp dusdanige maat regelen getroffen, dat herhalingen "taiet voor zullen kunnen komen. De gewonde N.S.B.-er is naar een ziekenhuis 'overgebracht, zijn toestand-is bevredigend. „Bellevue" te Amsterdam in brand De sociëteitszaal „De Koepel" in de bovenste verdieping van het gebouw „Bellevue" in de Marnixstraat te Am sterdam, is gisteravond in vlammen opgegaan. Door tot nog toe onbekende oor zaak heeft omstreeks 9 uur het meu bilair tn deze groote zaal vlam gevat. Het vuur greep onmiddellijk zeer snel om zich heen. De brandweer werd spoedig gealarmeerd door een toeval lig, per tram passeerenden brand wacht. Hoewel zeer snel groot mate riaal aanwezig was, kon niet worden voorkomen dat de bovenste verdieping van het gebouw spoedig een prooi van loeiende vlammen was. De brandweer trof direct alle nood zakelijke voorzorgsmaatregelen om de omliggende gebouwen te beschermen. Uiteraard trok het felle vuur op het Leidscheplein groote belangtselling. De brand is vermoedelijk veroor zaakt door een olievergasser. Commissie ter voorbereiding van Internationale handelsconferentie Door den minister-president prof. ir, W. Schermerhorn is op 12 Maart een commissie geinstalleerd ter bestudee ring, van de door de Vereenigde Sta ten uitgewerkte voorstellen tot uit breiding van den Wereldhandel en de werkgelegenheid. Op de voorbereiden de vergadering van de later te hou den algemeene handelsconferentie zul len o m. deze Amerikaansche voorstel len besproken worden. Genoemde voorbereidende conferentie, waartoe Nederland eveneens is uitgenoodigd, zal in den zomer van dit jaar plaats vinden. De commissie is als volgt samen gesteld: voorzitter: prof. mr. dr. G. M. Verryn Stuart, Amsterdam; onder voorzitter: prof. mr. dr. P. P. van Berkum, Tilburg; leden: prof. dr. J. H. Boeke, Leiden; dr. E. Heldring, Am sterdam; dr. R. Kuperus, Leeuwarden; mr. P. Leendertz, Amsterdam; mr. D. W. F. Lichtenauer, Rotterdam; prof. BUITENLAND Aanvullende benoeming Belgische ministers De' nieuwe Belgische minister-pre sident Spaak heeft gisteravond de na men van drie nieuwe ministers bekend gemaakt: L. Craybeckx (socialist) voor koloniën; A. Wauters, minister van landbouw; Van Benden, minister voor volksgezondheid. De portefeuille voor de Nationale Defensie is nog onbezet. dr. G. Minderhoud, Wageningen; mr. dr. L. F. H. Regout, Maastricht; de heer J. Schilthuis, Rotterdam; prof. dr. J. Tinbergen^ Dpn Haag; een verte genwoordiger van de arbeidersbewe ging, nog aan te wijzen door den raad van Vakcentralen. Als secretaris van de commissie zal optreden drs. S. Korteweg. Bijeenkomst van den Veiligheidsraad uitgesteld? Gezaghebbende kringen te Was hington verklaren, dat men alhier de mogelijkheid overweegt de opening van de bijeenkomst van den Veilig heidsraad te New York, welke op 21 Maart a.s. is gesteld, een paar dagen uit te stellen. Deze kringen deelen mede, dat de bijeenkomst om zuiver administratieve redenen zou worden uitgesteld, dus niet in verband met den internationalen politieken toe stand. Byrnes beantwoordt vragen Tijdens zijn wekelijksche perscon ferentie verklaarde de Amerikaansche minister van. Buitenlandsche Zaken, Byrnes, Dinsdag, dat de Japansche Grondwet, voor deze gepubliceerd was, niet aan de overige geallieerden was voorgelegd, doch dat de Grond wet, voor deze in werking zal treden, door de commissie voor het Verre Oosten overwogen zal worden. Op de vraag wat de reactie der Ver eenigde Staten zal zijn wanneer Peron gekozen zou worden tot preisident van Argentinië zeide Byrnes, dat ér geen wijziging in de houding der Ver eenigde Staten gekomen is sinds de publicatie van het blauwboek over Argentinië in Februari, doch hij legde er den nadruk op dat hij liever geen commentaar wilde leveren nu de tel ling der stemmen nog voortgang vindt. Ten aanzien van het Spaansche vraagstuk zeide Byrnes, dat hij geen tegenstelling zag in het feit, dat Ame- cika zijn instemming heeft betuigd met het voorstel van Uruguay tot collec tieve interventie en het verwerpen van het Fransche voorstel de Spaansche kwestie voor den Veiligheidsraad te brengen/ Het voorstel van Uruguay werd gedaan op de Pan-Amerikaan- sche conferentie in Februari vorig jaar en het vroeg om collectieve maat regelen tegen individuen en groepen van individuen, behoorende tot de As- mogendheden, die een gevaar voor het democratisch systeem zouden opleve ren of die zouden provoceeren tot een nieuwen oorlog. Byrnes zeide dat de Argentijnsche kwestie door de Ameri kaansche regeering bezien en behan deld was, terwijl het Spaansche vraag- Afscheid Min. Van Klef fens Nu min. Van Kleffens dezer dagen als Nederlandsch vertegenwoordiger bij den Veiligheidsraad naar Amerika vertrekt, heeft hij gisteren in zijn departement af scheid genomen van de ia Nederland ge accrediteerde hoofden der diplomatieke vertegenwoordigingen. De bijeenkomst droeg een informeel karakter. De schei dende minister heeft een woord van af scheid gesproken, waarop de deken van het corps diplomatique, de Broche am bassadeur Sir Nevile Bland, met vriende lijke woorden antwoordde. Hij noemde het heengaan van Mr. Van Kleffens een verlies voor het corps, doch een winst voor de Vereenigde volken. IJSHOCKEY De Zweedsche ploeg Hammafby tiaar Nederland De Zweedsche IJshockeyploeg Ham- marby uit Stockholm zal op Zaterdag 23 en Zondag 24 Maart een bezoek aan ons land brengen. Op 23 Maart speelt zij een wedstrijd op de Hokij in Den Haag en een dag later spelen zij in de Apollohal te Amsterdam. Momen teel brengt het team een bezoek aan Engeland. Het was gisteren een jaar geleden, dat 32 Nederlandsche jongens en mannen, als represaille voor den aanslag op Rauter, door de Duitschers uit de gevan genissen in Amsterdam werden gesleept en is het Weteringplantsoen gefusilleerd werden. Terwijl de horgcrlge Amster dammers zich op weg begaven naar hun werk of voor een hongertocht vertrokken, stonden daar in het prille ochtendzonnetje 32 ondergrondsche strijders, die met hun leven moesten boeten voor hun vader landslievend werk, tegenover de Duitsche geweerloopen. De kruising Ferdinand Bolstraat-Weteringschand werd afgezet en iederen voorbijganger werd gedwongen hét hartverscheurende schouwspel gade te slaan. Wellicht hebben de gefusilleerden in deze laatste oogenblikken moed geput uit de onbegrensde haat en afschuw, die op de gezichten van de omstanders te zien was. Genadeloos ratelde een machinegeweer en de 32 -mannen vielen ter aarde. Enkelen waren niet onmiddellijk dood en ontvingen uit een Duitsche geweer het genadeschot in den nek. Gistermorgen om 11 uur hebben de nabestaanden bij het eenvoudige houten gedenkteeken, omfloerst door de stil neer- hangende Nederlandsche vlag, hun vaders, mannen en zonen een groet gebracht. Het garaizoens-patrouillecerps van de Nederlandsche gezagstroepen te Amsterdam vormde de eerewacht onder leiding van luitenant F, Beekman, in de illegaliteit 'bekend onder den naam Gossens. In een haiven cirkel om de plek op de berm stonden daar verder familieleden van de gefusilleerden geschaard. Namens het gemeentebestuur legde de wnd. burgemeester van Amsterdam, wet houder B. C. Franke, een krans. Ver scheidene sprekers herdachten dedooden. Daar waren oa, luitenant Beekman, de heer Ten Hoonten, voorzitter van de R. K. voetbalvereniging „St. Louis" te Amsterdam, die vijf harer leden door Dnitsche kogels heeft verloren en enkele nabestaanden.De K.P. was vertegen woordigd door een sectie verplegend personeel van den geneeskundigen dienst. Nadat alle kransen waren gelegd zongen de aanwezigen het Wilhelmus, waarna tenslotte het garnizoenscorps van de gevallen kameraden met stram militair eerbetoon afscheid nam. De Amsttrdamsche Opera Telegram aan den Minister-President Door den bond van oud-illegale werkers en de landelijke vereenlging van ex-poli tieke gevangenen te Amsterdam is Zaterdag het volgende telegram aan den Minister- President verzonden „In verband met opera-voorstelling Fidello 12 Maart te Amsterdam, brengen wij onder de aandacht van Uwe Excel lentie dat de solisten nog steeds niet zijn gestraft voor optreden Frontzorg, Vreugde en Arbeid en reis naar Festspiele Salzburg als gasten van Seiss Inquart Dit is in ernstige mate onbevredigend voor het rechtsgevoel van de Amsterdamsche bur gerij. In de eerste plaats voor hen die gedurende de bezetting om principieele redenen de opera niet bezochten. Wij dringen op maatregelen van regeerings- zijde aan om de voorstelling te verhin deren Inzake deze opera-kwestie vernemen wij nader, dat de opvoering van "Fldelie" gisteravond in den Stadsschouwbnrg is afgelast Hedenmiddag is in de openbare vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad de opera-kwestie behandeld. Wanneer door den raad het beslnit ge nomen wordt de opvoeringen doorgang te doen vinden, dan zal de eerste op voering van „Fkjelio" Vrijdag a.s. kunnen worden ofwel op Zondag 17 a.*. stuk „een ander geval" is, ten aanzien waarvan de Vereenigde Staten geza menlijk met-Engeland en Frankrijk uit drukking hebben gegeven van hun zienswijze. De Paus woont de plechtigheden in de Sixtijnsche kapel bij Pius XII heeft gisteren de p|fechtig- 'heden, welke ter gelegenheid v$n de herdenking zijner Pauskroning in de Sixtijnsche kapel werden gehouden, bijgewoond. Naar het door hem ingesteld ge bruik moest de eerste door hem ge creëerde kardinaal, mgr. Agagiani, hierbij officieeren. Dit was de eerste maal, dat deze plechtigheid volgens den Armeenschen ritus geschiedde. Voor zoover hun gezondheidstoestand zulks toeliet, waren alle kardinalen hierbij tegenwoordig, evenals de leden van het corps diplomatique en de le den van de Hofhouding. Nieuwe Fransche nota over de Spaansche kwestie De Fransche minister van Buiten landsche Zaken, Bidault, heeft aan de Engelsche en Amerikaansche ambas sadeurs te Parijs een nieuwe nota overhandigd over de Spaansche kwes tie. De nieuwe Fransche nota tracht te bewijzefi, dat het geval wel degelijk door den Veiligheidsraad behandeld kan worden. Sowjetautoriteiten spreken berichten over bezetting der banken tegen Sowjet-vertegenwoordigers bij de geallieerde bestuurscommissie voor Berlijn hebben Dinsdag verklaard, dat de berichten in de Britsche pers, dat de banken in den Sowjet-Russischen sector van Berlijn zouden zijn bezet, onjuist zijn. De banken waren al sinds Juni j.l. gesloten geweest, maar door officieele personen waren clandestiene transac ties, tegen de Russische orders in, voortgezet. Daarom waren gewapende wachtertf voor 35 van de 150 banken geplaatst. De Britten hebben de ver zekering gevraagd en verkregen, dat het archief van deze banken zou wor den bewaard. Troepenbewegingen van het Roode Leger in Iran Diplomatieke kringen te Washing ton hebben berichten ontvangen over voortgezette troepenbewegingen van het Roode Leger in Iran. Volgens deze berichten zou het Roode leger tevens eenige versterking hebben gekregen. Ofschoon de berichten, welke Dins dag werden ontvangen, niet volledig genoeg zijn om de juiste bedoelingen achter deze bewegingen te raden, be staat er in diplomatieke kringen alhier geen twijfel, dat de 65.000 a 70.000 Sowjet-Russen, die zich reeds in Iran bevinden, thans eenige versterking ontvangen. Hiertoe zouden tanks en cavalleriedetachementen behoo,ren. De Italiaansche gemeenteraadsverkiezingen Tot Dinsdagmiddag waren van 229 van de 427 gemeenten de uitslagen der gemeenteverkiezingen bekend. De partij van minister-president De Gas- peri, de christelijk-democraten, had den de leiding in 106 gemeenten, het communistisch-socialistische blok had 83, onafhankelijkeb 18,, liberalen 10, republikeinen 5, arbeiders-democraten 4, „Unomoqualanque" 2 en de demo cratische partij 1. Red. H. Tenwolde U kunt nu beginnen mede te doen. Na 10 inzendingen wordt Uw balans opgemaakt, Groot Gouda looft in e <- klasse 2.geldprijzen uit. Opgave No. 5, thuis dammers, At. H.T. Zwart 4.11/13.18.21.23, Wit 14.24.29.37.42.43. Wit zet en wint. Opgave No. 5, Clubdammers beginnersAt. H.T. Zwart 6/9.13.16.18.19.23/25.29. Wit 17.26.27.31.32.35.37.39.41.43- 46.48.4y. Wit zet en wint. Opgave Clubdammers (gevorderde) At. H.T. Zwart 7/9.11.13.18/20.22.28. Wit 30.31.33.36/39.43.46.49. Wit zet en wint. Oplossingen tot 14 dagen na sing inzenden Bureau Groot Gouu Markt 67, Gouda. Linker bovenhoe vermelden Damrubriek. Voor pers. antw. postzegel insluiten. 0 BUI J 9 O I .1

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2