m INDIE Brammetje Flapoor en z'n vrienden De Fransche meening over Franco. radioprogramma VAN HEDENAVOND HILVERSUM l 301 m. NCRV: 18.00 Melodia. 18.15 Eng. les voor beginners. 18.45 Gram.müz. - RNIO: 19.00 Nieuws. 19.15 Depar tementale uitzending. 19.30 Progr. v. d. Ned. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. NCRV: 20.05 Radio Philh. Orkest o.l.v. Albert v. Raalte, Jan Odé, piano. O.a. 4e Pianoconcert van Beethoven. 21.10 Wonen in gehavend Nederland, door C. v. d. Bom. 21.30 Gram.muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Het actueel ge luid. 22.30 Nahum Sluszny, piano. 23.00 Concert voor fluit en harp, Mo zart. 23.25 Avondlied. 23.50 Schrift lezing. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Orgel opnamen. 18.30 Het rijk overzee. „Boschgeesten huizen ter S.O.K." door G. L. Tichelman. 18.45 De structuur ,van ons rijk door J. E. Stokvis. 19.00 Orkest Johnny Meyer. VPRO: 19.30 Het internat. Vrijz. Prot. door Dr. H. Faber. 20.00 Nieuws. 20.05 Departementale uitzending. VARA: 20.20 Lili Pons zingt. 20.30 De magnetische storing, hoorspel. 21.15 Gram.muziek. 21.30 Omroepkoor o.l.v. Fred. Boshart. 21.50 Radio Philh. Orkest o.l.v. Albert van Raalte, m.m.v. Willy Busch, viool. Beethoven progr. 22.45 Geestelijk leven. „Beschut de schatten" door ds. A. L. Broer. 23.00 Nieuws. 23.15 De Ramblers. 23.45 Rus tige avondklanken. 24.00 Sluiting. Ernstig lawine-ongeluk aan Fransch-Zwitsersche grens Het „Journal de Geneve" verneemt uit Annecy (Fransch Savoye): Zondag j.L is in de omgeving van den pas van La Croix een ernstig lawine-ongeluk gebeurd, met donderend geweld is de lawine neergekomen en heeft een uit gestrekt bosch- en weidegebied bedekt. Zes personen geraakten onder de sneeuw bedolven en konden niet gered worden. Voorts werden 14 koeien en 30 schapen meegesleurd. Een red dingsploeg is thans doende de lijken der zes slachtoffers te voorschijn te halen. 't Zwitsersch Telegraaf-agentschap voegt in antwoord op onze desbetref fende informatie aan dit bericht toe, dat de slachtoffers van Fransche natio naliteit zijn. Vermindering van de spanning in Mandsjoerije De New York Herald Tribune schrijft o.a.; Het is buiten kijf, dat het optreden v. d. Russen in Mandsjoerije ergelijk is geweest. Heel Amerika is geschokt door de berichten van dag bladcorrespondenten, die er tenslotte in geslaagd zijn door te dringen tot Moekden. Wat beteekent dit optreden? Het kan heel goed zijn, dat de plun dering van Mandsjoerije niet meer is dan een afschuwelijk voorbeeld van de verschrikkingen, die veroorzaakt worden wanneer een ongediscipleerd leger losgelaten wordt op een volk, dat geen bescherming heeft, en dat verant woordelijke Russische autoriteiten het oogmerk hadden om Mandsjoerije aan China terug te geven. Deze theorie, welke heel goed juist kan blijken, vindt steun in vele aanwijzingen van de laatste maanden (met inbegrip van Rusland's houding tijdens de onderhan delingen over het Chineesch-Russisch verdrag), dat Moskou instemde met de vorming van een sterk, vereenigd en democratisch China. Een permanente Russische bezetting van Mandsjoerije kan onder geen voor waarde geaccepteerd worden. Mand- joerije is Chineesch door ras, taal, cul tuur. Het is niet Japansch, hoewel Tokio de mijnen, bosschen en boerde rijen exploiteerde, evenals de bevol king. Het is zeker niet Russisch. Het voedseloverschot en de industrieën van Mandsjoerije zijn van essentieel belang voor de welvaart van een sterk en de mocratisch China. Slechts in Mands joerije kunnen de Chineezen een fractie van het ijzer en staal produceeren, dat hun land noodig heeft. De situatie moet spoedig geregeld worden wil men het gevaar van een ramp voorkomen. Slechts op een ma nier kan de spanning verminderd wor den wanneer de Russen het duidelijk maken, hoe eerder hoe beter, dat zij geen plannen hebben om een deel van China in beslag te nemen. De eenige onloochenbare manier daarvoor zou zijn om hun troepen üit Mandsjoerije terug te trekken. De berichten over troepentrêineh, die zich in noordelijke richting bewegen vormen goede lec tuur voor alle ware vrienden van Rus land, China en van den vrede. Zoo 'a"g, ™llioenen ChnTêEzen in vrees v.f ,?e Russische bajonetten leven is menwprv-n °m °ver internationale sa- Eïen democratie en vrede te zjn mogelijkheden zouden AMERIKAANSCH NIEUWS Amerika abandonneert de beroefnde Stilwell-Road én 11 militaire vliegvel den in Birma omdat deze onverkoop baar zijn. Aan de Stilwell-Road werd een bedrag van $137.000.000.aan de „vliegvelden 15.000.000.ten koste gelegd. De Amerikaansché Bladen blijven in hun commentaar op de tweede rede van Churchill in Richmond, Virginia, critisch ten opzichte van zijn oproep tot wat zou neerkomen op een Anglo- Amerikaansche militaire alliantie, of schoon opgemerkt wordt, dat de min der specifieke suggestie van een broe dergemeenschap, zooals hij die in Richmond deed, meer in overeenstem ming zou zijn met de normale Britsche en Amerikaansche idealen. Geroofde Belgische kunstschatten teruggekomen i 27 meesterwerken, waaronder twee werken van Memling, een Madonna van v. d. Weyden, een „Madonna met het Kind" van Quinten Matsijs, een Rubens, een Albert Cuyp, een van Goyen, een Ruysdael, een Potter, twee Taddeo Gaddi, een schilderij van den meester Willem v. Keulen en een beeld houwwerk dat aan Veit Stess wordt toegeschreven zijn uit Duitschland in het Museum voor Kunst en Geschie denis te Brussel aangekomen. „De Izvestia" over Churchill's rede Radio Moskou heeft gisteren een artikel uit 't regeeringsorgaan Izvestia van de hand van den Sowjet-Russi- schen Historicus prof. Tarle, aange haald. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de Sowjet-Unie niet naar de wereld heerschappij streeft, zooals Churchill onlangs verklaarde. Wel is de Sowjet- Unie vastbesloten zijn grenzen te be veiligen. Tarle verwijst in zijn artikel, naar aanleiding van de vergelijking, welke Churchill trok tusschen „de vaderlijke regeering van Groot-Brit- tannië en de toestanden in Oost- Europa, naar de levensomstandigheden van de volkeren van Britsch-Indië en Egypte. De verdediging van Seyss-Inquart Een speciale verslaggever van het A.N.P. seint: Het tribunaal te Neuren berg heeft besloten Seyss fnquart acht getuigen toe te staan, waarvan vier voor het Nederlandsche deel van de- aanklacht, namelijk Wimmer, Schwe- bel, Fischboeck en Hirschfeld. Voorts zullen door de verdedigers de verhoo- ren van Volkers, Von der Wénse en Hannema als bewijs gebruikt» kunnen worden. De documenten, die door Seyss Inquarts verdedigers zullen wor den gebruikt, bestaan in hoofdzaak uit publicaties over Oostenrijk en den Anschluss. Voor het Nederlandsche deel van de aanklacht zal de verdedi ger slechst twee documenten gebrui ken. Het eerste is een arrest van den Hoogen Raad d.d. 12 Januari 1942, datdoor de verdedigers zal worden gebruikt om aan te toonen, dat de rijkscommissaris ook volgens de mee ning van dit Opperste Gerecht bevoegd was wettige verordeningen uit te vaar digen. Het tweede is een officieele pu blicatie van de Höhere SS und Polizei- fiihrer over executies na den aanslag op Rauter in Maart 1945. De doodstraf P. Vermeylen houdt in „Le Soir" een requisitoir tegen de doodstraf en haalt hierbij de houding aan van de Neder Jandsche bevolking. p Schrijver acht de doodstraf een on ding, omdat zij op het 'wraakgevoel gegrondvest is. Alleen in geval van oorlog acht hij haar toelaatbaar als afschrikwekkend voorbeeld. In Nederland is er een sterke bewe ging tegen de doodstraf, zelfs tep gun ste van de ergste landverraders. Hol land heeft evenzeer onder het verraad geleden als België. De beweging wordt zelfs gesteund door hen, die in de con centratiekampen vertoefd hebben. De tegenstanders ageeren vooral uit gods dienstige overwegingen. Waarschijnlijk zullen er niet meer dan een tiental personen terechtgesteld worden en dan nog ten gevolge van processen, welke de zaak van alle kanten belichten. Op het oogenblik van het gevaar heeft België zijn besluit genomen. Een onverbiddelijke gerechtigheid zou plaats hebben. Daardoor bleef het land, bij de bevrijding, voor een bloed bad bespaard. Maar daar deze gerechtigheid een oorlogs-rechtspr. was, behoeft men jn vredestijd dezelfde politiek nog niet te volgen. De schrijver besluit zijn artikel met den wensch, dat de Belgische justitie weder een vrede-gerechtigheid wordt, 'een gerechtigheid van hernieuwde sociale aanpassing. De Avonturen pan door G Th. Rotman Nadruk perboden 109. Terwijl de vliegmachine over het Afrikaanse woestijngebied vloog, ke ken Bram en zn' vrienden de ogen uit, in de hoop, bekende plekjes te, zullen ontdekken. Nu, dat duurde een poosje! De avond begon al te vallen, en ze hadden al onvermoeid naar alle kan ten rondgevlogen, toen Bram opeens uitriep: „Daar heb je het huis van Sheik Ben Aboe!" 110. Tom schreeuwde nu in zijn ne gertaal, dat Mr. Habbertton dalen moest, en de machine streek, na een paar keer rondgevlogen te hebben, precies voor het huis van den sheik neer. Deze kwam al op het gesnor aanlopen en lachte verrast op het ge zicht van zijn oude kennissen. Maar achter Ben Aboe stond nog iemand, en die keek helemaal niet vriendelijk! De besprekingen tusschen Dr. van Mook en Sjahrir Uit zeer betrouwbare bron ver neemt A.N.P.-Aneta, dat de officieele besprekingen tusschen Dr. van Mook en Sjahrir heden, Woensdag, in den laten namiddag in de ambassade van Sir Archibald Clark Kerr zullen be ginnen. Sir Archibald zal bij de dis cussies tegenwoordig zijn. Nederlandsche kringen over Sjahrir-protest De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft: De voorstelling van zaken, neerge legd in het protest tegen de aankomst van Nederlandsche troepen, dat Sjahrir bij den Britschen opperbevelhebber op Java heeft ingediend, als zouden aan het zenden van deze versterkingen „vij andige bedoelingen ten grondslag lig gen, is in Nederlandsche kringen te Londen met beslistheid van de hand gewezen. Men brengt n.l. in herinne ring, dat op 18 Februari j.L de heer v. Kleffens in den Veiligheidsraad heeft uiteengezet, dat het voorstel Om Nederlandsche troepen naar Neder- landsch-Indië te zenden de aflossing van de Britsche troepen, die daar mo menteel aanwezig zijn, ten doel had. Nadat hij had verklaard er op te vertrouwen, dat de Veiligh.raad het er over eens zou zijn, dat dit een nor male gang van zaken is met het oog op de buitengewone omstandigheden, welke aanleiding waren geweest tot het zenden van Britsche eerder dan van Nederlandsche troepen, verklaarde dr. Van Kleffens nu te kunnen belo ven, dat deze "troepen evenmin zullen worden gebruikt tegen dat deel van de Nationalistische Beweging, dat te goeder trouw is, als de troepen, welke wij reeds op Java hebben, doch slechts tegen „wederspannige elemen ten en struikroovers", indien dit nood zakelijk is. Deze verklaring van dr. Van Klef fens blijkt een antwoord te geven op het eerste van Sjahrirs bezwaren, in het bijzonder in verband met het feit, dat de Nederlandsche versterkingen Britsch-Indische troepen in staat zul len stellen van Java terug te keeren. Formeel gezien, is de bewering in het Indonesisch protest, dat de aankomst van Nederlandsche troepen neerkomt op een schending van de Indonesische souvereiniteit, ongegrond, daar de Britsche regeering, zooals zij overigens steeds heeft gedaan, het Nederlandsch Gouvernement als het souverein gezag in Nederlandsch-Indië erkent. In Londen koestert men algemeen de hoop, dat de aankomst van Nederland sche versterkingen ten einde de Brit sche troepen af te lossen op dit oogen blik geen averechtsche uitwerking zal hebben op de onderhandelingen tus schen de Nederlanders en de Indone siërs. De „Abraham Crijnssen op patrouille De Nederlandsche Marinevoorlich tingsdienst deelt mede: de „Abraham Crijrtssen" heeft onlangs bij een pa trouillevaart tusschen Java en Sumatra een bekend Nederlandsch motorschip, dat onder de republikeinsche rood- Opinie onderzoek wijst veranderde houding aan. Het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie stelde ©ns de gegevens ter beschik king van eenige onderzoekingen van het Instituut Francais d'Opinion Publique Dit Instituut heeft eenige malen de meening van het Fransche volk gevraagd over Franco, het eerste in November '44. De vraag luidde toem .Moet Frank rijk de Spaansche tegenstanders van Franco helpen om hem ten val te bren gen 7" De antwoorden warenJa 37 Neen 51 Geen meening 12% Aan het einde van de conferentie van Potsdam in Augustus 1945, werden twee vragen gesteld. Ten eerste: „Denkt Gij, dat Franco vanzelf zal aftreden AntwoordenJa 21 Neen 50 Geen meening 29 Op de tweede vraag„Indien Franco niet uit eigen beweging heengaat, moeten dan de geallieerden, en met name Frank rijk, in Spanje tusschenbeide komen?" luidden de antwoorden Ja 43% Neen 33 Geen meening 24 Naar aanleiding van de stappen van de Fransche regeering bij de regeeringen van Amerika en Engeland voor een ge zamenlijke actie tegen het bewind van Franco werd in Januari 1946 de vraag gesteld „Moet, naar Uw meening, Frank rijk onmiddellijk alle diplomatieke betrek kingen met het Spanje van' Franco af breken, of moet het wachten tot Engeland en de Ver. Staten ook besluiten de diplomatieke betrekkingen te verbreken?" De antwoorden waren Wachten op Engeland en de Ver. Staten 41 Onmiddellijk de diplomatieke betrekkingen verbreken 29 De diplomatieke betrekkingen niet verbreken 14% Geen meening 16% Opvallend is, dat jongeren en arbeiders vaker eo onmiddellijke verbreking van de diplomatieke betrekkingen vragen dan ouderen en industrieelen of vrije beroepen Stand van de schepen met repatrieerenden Batavia Singapore Colombo Port Said Gibraltar Southampto Amsterdam No. 1 Bloemfontein, no. 2 Tegelberg, no. 3 Oranje, no. 4 Japara, no. 5 Tjisa- dana, no. 6 Nieuw-Amsterdam, witte vlag voer, ontdekt. Bij het döor- zoeken van het schip werd een aantal messen en speren en ook een Japan- sche vertaling van Hitler's „Mein Kampf" gevonden. Het schip werd opgebracht en is nu te Tandjong-Priok in dienst van de Nederlandsche marine. Sjahrir's „kabinet" Wat het meest opvalt aan het „ka binet" is het feit, dat noch de com munisten, noch 'n enkele vertegenwoor diger van het z.g. Volksfront er deel van uitmaken. Wikanan, die als de radicaalste minister beschouwd kan worden, is minister zonder portefeuille. Voorts is de zeer belangrijke Masjoe- mi-partij door geen van haar meest radicale figuren vertegenwoordigd. Minister Sjafei (lid van de P.N.I.) en vice-minister Saksono zijn beiden ex perts op het gebied van onderwijs, terwijl de meeste andere, partijlooze, ministers voor den oorlog aan ver scheidene Nederlandsch-Indische re- geeringsdepartémenten waren verbon den. Sjafroedin, die tevens voorzitter is van het werkcomité van het Cen trale Nationale Comité, is de meest invloedrijke vice-minister. Men verwacht, dat het nieuwe „ka binet" zijn verklaring omtrent de te volgen gedragslijn in voorzichtige be woordingen zal stellen en dat deze fundamenteel aanzienlijk gematigder zal zijn, dan het minimum-program, dat in de laatste zittingen van het Centrale Nationale Comité ig aange nomen. De nieuwe „ministers" in de partijen, waartoe zij behooren Hieronder volgt een lijst van de nieuwe Indonesische „ministers" met de politieke partijen, waarvan zij lid zijn: Ministers: Sjahrir, Soedarsno en Sja- rifoedin (Partai Sosialis Natsir); Ras- jidi, Masjoemi (Organisatie van Mos lims); Djamiloedin, Rasat en Sjafei (Partai Nasional Indonesia); Putuhena (Christelijke Partij); Ulfah Santoso, Perwari (Vrouwenorganisatie met so- sialistische tendenties)Wikana, Se- rindo, Darmasotiawan, Soerachman, Darmawan, Soewandi, Abdul Karim (partijloos); vice-ministers: Hadji Agoes Salim, Hadi, Moelia (parijloos) Sjafroedin, generaal-majoor Arudji, Djuanda, Masjoemi, Leimena, Laoh (christelijke partij); Samadikoen, Sak sono (P.N.I.Abdulmadjid Djojoadi- ningrat (Partai Sosialis); Samsu Oeda- ya (Partai Boeroeh Indonesia (arbei derspartij). De muiterij te Menado Over de muiterij te Menado zijn nog de volgende bijzonderheden bekend geworden: <je leiders der rebellen, de sergeants Tauloe, Bisman en Wuisan, die zichzelf tot resp. kolonel-majoor, majoor en kapitein gemaakt hadden, werden op 11 Maart om één uur in den middag door hun eigen manschap pen gearresteerd en naar H.M.'s Piet Hein gevoerd. Hierna kwamen drie pelotons uit de bemanning van het schip, volledig bewapend en met de Nederlandsche vlag voorop, aan land. Daarop marcheerden zij dwars door de stad naar de kazeme's om het bevel daarover op zich te nemen. Zij werden met zeer groot enthousiasme verwelkomd. Pamfletten met een boodschap van I Koningin Wilhelmina tot de „twaalfde I,provincie" werden onder de bevolking J verspreid. fr, w tl, t—nnirfuupniw II—«t» ft'

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3