Gouda verslaat U.V.V. O.N.A. verliest op het nippertje Verzwakt G.S.V. delft hfet onderspit Gouda-U.V*V* 1-0 Het ia Gouda gelukt de kampioens- pretendente UW een nederlaag toe te brengen en al is het dan ook met 'n zoo klein mpgelijk verschil, het is van onze plaatselijke 2e klasser 'n goede prestatie. Wanneer nog maar 5 min. is gespeeld, geeft rechtshalf Boef een verren trap naar linksbuiten Multem, die voorzet en Roze- boom doelpunt. Dit succes geeft de thuis- dnb moed en er wordt verder enthousiast gcespeeldde rood-wit- geblokten worden soms danig ip het nauw gedreven, want steeds zijn de Gouda-voorwaartsen voor kun veste. Door goed verdedigen v. doel man Slob en ook wegens het niet benut ten van enkele goede kansen blijven ver dere doelpunten uit. Na een half uur spe len probeert UW het spel te verplaat sen en zij betrekt hierbij herhaaldelijk haar buitenspelersde Gouda-backs zijn er echter goed in en tenslotte blijkt ook Gerritsen, sommige- momenten uitgezon derd, weer beter in vorm. Vlak voor rust «sveet hij 'n vliegend schot klemvasf'te v stóppen. In de twèede helft is de wedstrijd meer verdeeld, beide doelen komen om beurten in gevaar, maar de verdedigingen weten doelpunten te voorkomen. Max Scholten heeft het zwaar tegenover Baams en-laat hem een paar keer glippendan zija het Boef en Scholten, die de voorzetten van den Utr. r.buiten ons :hadeli)k makenOok Gouda lost schoten op het UVV-doel, hetwelk door veel bravour van den kee per evenwel niet meer wordt doorboord. Tenllotte wordt de UVV-m voor nog ge vaarlijk en lost kort voor tijd een paar harde schoten, welke beiden door Gerrit sen, die op zijn plaats stond, worden ge- Stopt. Gouda heeft hard gewerkt en daar door de overwinning verdiend. Grooten- dorst en Piet Scholten waren de besten. spelen als de m.voor van Sch. doorbreekt en Flier onhoudbaar passeert 3-4. Ona doet een laatste poging om nog gelijk te maken wat bijna gelukt door toedoen van v. Willigen, die een schitterend schot lost, dat een zeker doelpunt geweest zou zijn, als niet een achterspeler van Sch. den bal over de lat stompt, hetgeen den scheids rechter ontgaat. De corner laopt op niets uit. Hierna komt spoedig het einde. Sch. heeft meer geha4dan het verdiende. Na den wedstrijd protesteerde Ona tegen het niet toekennen van een strafschop welke ra den wedstrijd nog is genomen I en door Scheveningen's doelman goed werd gehouden. Zwaluwen - De Jodaa Boys 2—1. Beide partijen wegen goed tegen elkaar op en er wordt vinnig gespeeld. Het spe der Boys kenmerkt zich door hard zwoe gen, terwijl de Rotterdammers bete/samen speelden. De Goudsche achterhoede weet echter met de goed opgezette aanvallen van de Zwaluwen wel raad. Na 30 min. moet keeper Mijderwijk voor een hari schot van de Zwaluwen-linksbuiten j zwichten. Even later zien we een hare laag schot van Keppel, dat de keeper slechts ten deele keeren kan en Verdouw is er bij om den gelijkmaker te scoren. Na de pauze hetzel de spel. Een kwartier lang krijgt de Goudsche achterhoede het zwaar te verantwoorden, maar v. Leeuwen en van Wijk zijn goed op dreef en keeper Mijderwijk keert diverse kogels. Tenslotte weet de Rotterdamsche rechts binnen te doelpunten. Even denken wi den gelijkmaker te zien scoren, maar de rechtsback weet het schot nog net op de lijn te keeren. De Boys zetten alles op alles, doch zonder resultaat. 01ympia-G.S*V« 5-0 Olympia heeft geprofiteerd van de gelegenheid dm het sterk verzwakte G.S.V.-elftal met 5 invallers, te verslaan. Door deze nederlaag zijn de kampioens kansen voor G.S.V. vrijwel nihil, terwijl Olympia zich steeds verder van de laatste plaats verwijdert. Jammer dat de start van Olympia zoo slecht geweest is. Zij heeft nu drie overwinningen in successie behaald met een totaal doelcijfer van 15-0. Een prestatie die er werkelijk zijn mag. Ona-Scheveniugen 3-4 Op een slecht bespeelbaar terrein blaast scheidsrechter Versteeg beide elftallen in het veld. Ona, dat een invaller voor De Jong heeft, wint den toss. Scheveningen trapt af en gaat direct tot den aanval over. Gedurende 15 minuten gaan beiden goed tegen elkaar op en dc achterhoedes blij ven meester van het veid. Na ongeveer 20 min. spelen krijgt éi m.voor van Sch. den bal goed toegespeeld. Oma's achter hoede wijfeit en Flier wordt onhoudbaar gepasseerd 0-1. Ona doet hierna eenige mooie tegenaanvallen, "maar dan komt Sch. weer voor het Ona-doel en nu pas seert hun r. binnen Flier 0-2. Met goed opgezette aanvallen komt Ona steeds te rug, maar de achterhoede van Sch. staat pal. Zij kunnen tochnietverhlnderen.dat v. Wlllignn, die den bal goed van Evers krijgt toegespeeld, onhoudbaar doelpunt 1-2. Er is dan 30 min. gespeeld. Ona blijft aanvallen en weer straft v. Willigen 5 min. voor de rust een fout in Scheve ningen's achterhoede af door op schitte rende wijze gelijk te maken. Na de rust is Ona weer direct in den aanval en na 5 min. breekt v. Willigen wedarom goed door en maakt er 3-2 van. Goed blijft Ona aanvallen en weer is het v. Willigen, die doelpunt, doch uit buiten spelpositie. 20 min. na de rust komt Sch. opzetten, maar de achterhoede met Flier en Valk aan het hoofd slaat zich erfgoed door. Steeds komen zij terug en 30 min. na de rust breekt de 1. binnen door en brengt den stand gelijk 3-3. Hard wordt er gevochten om het winnende doelpunt en de scheidsrechter neemt in dien tijd niet geheel juiste beslissingen. Soesbergen doelpunt, maar weer is buitenspel gecon stateerd. Er is nog ongeveer 5 min. te De wedsttijd zelf was eentoonig; met de rust was de stand reeds 4-0 voor Olympia. In het begin waren beide partijen aan elkaar gewaagd. Maar na 10 min. spelen kwamen de Olympianen steeds meer in den aanval. Een schot van Van Zutphen belandde naast het doel. Vermeer zette voor, maar niemand was er bij, zoodat de bal tergend langzaam langs het doel ging. Lafeber kreeg een kans voor het G.S V. doel maar treuzelde waardoor de G S. V.- verdediging gelegen heid had zich te herstellen. Olympia komt steeds meer in den aanval, maar G.S.V. verdedigt zich hardnekkig. Een voorzet van A. de Jong, Van Ruiten kopte langs den grond, maar de bal stuit terug, vlak voor de voeten van Duys, die voor het inschieten heeft 1-0. Hierna worden nog verschillende schoten op het G.S.V. doel gelost, maar zonder resultaat. Van Ruiten lukte het echter 2-0. Een G.S.V. aanval wordt door Malion onderschept. Bij den volgenden aanval van Olympia geeft Lafeber een schot langs den grond 3-0. Het lukte hem ook het vierde doelpunt scoren 4-0. Na de rust zakte Olympia iets af, G.S.V. deed verschillende mooie aanvallen, maar geen van de voorhoedespelers was in staat om te scoren. Van Ruiten wist een voorzet van Breeraan te benutten en kopte den bal keurig in het G.S.V. doel 5-0. De zesde goal van Olympia werd afgekeurd wegens hands. Op het laatst zet GS.V. nog alles op alles om de eer te redden met een doelpunt. Maar het lukte niet om Mallon te passeeren. Voetbaluitslagen Listrict I le klasse: Ajax-Xerxes 2-1, DOS-RFC 3-1, VSV- ADO 2-7, Emma-De Volewijckers 5-1, EDO-Hermes DWSjl-O. District II le klasse HBS-Haarlem 3-1, Sparta-DFC 2-0, DWS-Stormvogels 2-0, Feyenoord-Bl. Wit 0-1. VUC-DHC 1-2. Moordrecht-W'veen 0-5 Onder een stralend zonnetje speelde Waddinxveen tegen Moordrecht te Moor drecht. Waddinxveen heeft den mldvoor van het 2e elftal opgesteld, wat een geduchte versterking is. Na 10 Minuten is het na wederzijdsche terreinverkenningen, Waddinxveen, dat het eerst doelpunt door Burger na een goeden voorzet van Kant. Het spel gaat van doel tot doel, beide partijen zitten goed op den bal. Eens denken we Moordrecht gelijk te zirn maken als Bongers alleen voor van Vuren komt, maar hij schiet over. Even later, bij een aanval van W'veen plaatst van Wijngaarden, bil een misverstand in de Moordrecht achterhoede den bal met een treiterend rolletje in het leege doel, daar de keeper ergens in het veld was. Nog voor-de rust maakt van Wijngaarden er 3-0 van. Na de thee weer hetzelfde spelbeeld Moordrecht in den aanval en W'veen doelpunten maken, bij snelle uitvallen. Corner op corner wordt op het W'veen doel genomen, maar zonder resultaat. Zwanenburg maakt hands in het beruchte gebied, Bongers schiet echter tegen den paal. Nu krijgt Monster den bal net bi) de achterlijn te pakken, zet voor en van Wijngaarden kopt onhoudbaar in. Een juweel van een doelpunt dat de scheids rechter afkeurt voor vermeend buitenspel. Even .later zet Kant voor, van Wijn gaarden snelt toe, tegélijk met den uitge- loopen keeper, hij probeert te passeeren, maar de keeper houdt hem zeer onspor tief vast wat den scheidsrechter ontgaat. Het is uitstel van executie. Weer komt W'veen terug en nu heeft tran Wijn gaarden succes 0-4. Dit is Moordrecht te bar en W'veen> wordt ingesloten. Doch de backs staan als rotten. W'veen neemt weer het spel in handen. Hofwegen krijgt den bal, plaatst naar Kant, een mooien voorzet en van Wijngaarden legt nr. 5 achter den Moordrecht keeper. Als deze speler nog wat meer kijk krijgt op de spe!verdeeling is hl) beslist een aanwinst voor Waddinxveen. Nu is het pleit be slecht en zoo komt het einde met een 5-0 overwinning voor W'veen. Bully V-G.M.H C 0-8 (dame;) Ondanks het feit, dat GMHC met ver scheidene invalsters in het veld verscheen werd 'n gemakkelijke overwinning behaald. Reeds na eenige min. scoort de l.buiten 0-1, na een aanval over de linkervleugel. Dit goede voorbeeld wordt gevolgd door de m.voor mej. Lavies 0-2. Na eengoec opgezette aanval van de geheele voorh., heeft mej. Verduijn succes 0-3 Wel weet Bully het spel everi te verleggen naar de Goudsche helft, in welke periode zij zelfs scocjrt, doch ,n buitenspelpositie. De ver dediging van GHMC verstaat haar taak. Nu probeert de Goudsche m.voor het al leen en heeft met een hard schot succes 0-4, even later gevolgd door het 5e 0-5. Na de rust hetzelfde teeld. Mej. Lavies scoort nog uit een strafcorner en verhoogt daarna de score regelmatig tot 0-8. Aeolus HI-G.M.H.C. I Herren 1-4. G. M. H. C. blijft zijn kampioens-aspira- ties voortzetten. Op een zeer slecht ter rein werd een regelmatige «verwinning bereikt. Spoedig na het begin wordt een aanval over de rechtervleugel besloten met een goede voorzet van Catz, die midvoor Marees benut (C-I). Na goed samenspel van P. op den Camp, Klarenbeek en Marees, weet de laatste wederom te scoren (0-2). >Dank zij dé Rotterdamsche achterhoede wordt de score voor de rust nog slechts eenmaal verhoogd en wel door Klaren beek uit een strafcorner. Na de pauze is Aeolus even sterk in den aanval, doch zonder resultaat tot Marees dc bal bemachtigt en alleen door weekt. (0-4). Uit een doelworsteling voor iet Goudsche doel. weet de midvoor van Aeolus de eer van zijn club tc redden -4). Daarmee breekt het einde van den wedstrijd aan Achillesnieuws. Zondag namen een viertal leden van de athletiekvereeniging „Achilles" deel aan den Juliaaaparkloop over drie K-M. te Utrecht, do«r Hellas gehouden met het volgend resultaat. J. de Jong, 12'e en B. Vreeswijk 20e. in totaal bij de a. b. en c. klassers, terwijl het jeugdig lid P. van Reede 15e werd in de D klasse, winner van deze wedstrijd werd v. d. Kis van G. A. K., Hilversum. Biljarten. Het Westen-Eureka. Vrijdag had de voorlaatste ronde plaats van oen bekerwedstrijd het Westen-Eureka waarbij Eureka, ondanks de vreesde omgeving toch de gelegenheid waarnam om verder uit te loopen. Van de zes ge speelde partijen won zij er vier. De laatste avond (Maandag 18 Maart) gaat met een mooien voorsprong van 22—14 in voor Eureka. De uitslagen waren als volgt: van Dijk (66) - v. d. Pol (69) in 24 b. Th. Nobel (36) - G. Hofsrede (36) in 26 b. R. Brandse (42) - F. Boeghelm (47) 25 b. Ramp (40) - W: v. Willigen (41) in 33 b. terwijl G. van Vliet (23) en L. Zwanen burg (20) beide voor het Westen wonnen tegen T. Steenbeek (23) en Spruit (23) in 25 en 30 b. liever fit houden en daarom niet eaar ne afstaan voor een stedenontmoetinv De mogelijkheid wordt nu overwogen een wedstrijd op een Woensdagrnid dag te doen spelert, hetzij onmiddellijk voor, hetzij onmiddellijk na de Pink sterdagen. - Tevens kan nog worden medeee deéld, dat omstreeks 15 April een tegenbezoek van een delegatie van Huil aan Rotterdam wordt gébracht 'Met deze delegatie zullen meekomen de Lord-Mayor en de Sherif van Huil met hun resp. echtgenooten. Een grootsche ontvangst is in- voorberei ding. Inlijving vdienstplichtigen Het ligt in de bedoeling^om de tot ge woon dieastplichtige bestemde personen van de lichting 1945 voor verreweg het grootste deel in begin Mei a.s. t,e doen inlijven voor het vervullen van de eerste oefening. Een zeer kleine ploeg Vanplm 700 personen moet reeds op 25 Maart a.s ter inlijving verschijnen, terwijl een ploig van plm. 5000 personen zal worden inae- lijfd in begin Juli a s. De plaatsen van opkomst voor de Maart ploeg zijn voor hen, die ingelijfd worden bij a. de artillerie-regimenten: de Artillerie- school in Oldebroek. b. het 1ste verkenningsregimentde 3antserschool in de Willem IH-kazerne te Amersfoort. c. het lste regifeent verbindingstrcepen: de Verbindingsschool in de Nieuwe Fre- derlkskazerne te 's-Gravenbage. Richtlijnen tot wijziging v* de kieswet, de Prov. wet en de Gemeentewet De in verband met de verkiezingen voornaamste groep van in het Centraal Bevolkingsregister opgenomen personen vormen de schippers. Teneinde te beoor- deelen of een tot deze groep behsorende persoon werkelijke woonplaats In de ge meente heeft, dient te worden nagegaan, welke banden met de gemeente bestaan. Als zoodanige banden, welke als regel aanwijzingen voor het hebben van wer kelijke woonplaats opleveren, kunnen o.m. worden beschouwd woonplaats aan de wal van gezin of samenwoning van den schipper, geregelde ligplaats van 't schip, anders dan op doorreis plaats van vesti ging der kerkelijke gemeente, waartoe de schipper c.q. behoort en onder' omstan digheden het aangesloten zijn bij een plaatselijke afd. van een politieke groe- peering of bij vereenlgingen tot het dienen van algem. plaatselijke .belangen, een en ander mits gepaard jjgande met een min of meer geregeld wbiijf fn de gemeente. Ten aanzien van de overige In het Centraal Bevolkingsregister opgenomen personen ware mutatis mutandis zooveel mogelijk overeenkomstig de bovenstaande richtlijnen te handelen. beiders ingevolge het ziekenfondsen- besluit en hier de looóngrens van f 3000 te behouden. Met betrekking tot hetgeen in de artikelen wordt gezegd, wordt nog het volgende aangehaald: De Minister is van oordeel, dat de aanvangsloongrens der invaliditeitswet van 2000 voor het oogenblik niet be hoeft te worden verhoogd. I Voor de toekenning van de uitkee- 1 ring van kraatngeld aan een verzeker de, echtgenoote of inwonende dochter, stief- of pleegdochter van een verze kerde wordt vereischt, dat de verze kerde in het jaar voorafgaande aan den dag der bevalling, op ten minste 156 werkdagen verplicht verzekerd is geweest. Niet meer dan redelijk is, dat deze eisch verplicht wordt voor hen, die door de stijging van de loongrens onder de verzekering gebracht worden en die alleen, omdat hun loon boven 3000 lag, voor de wijziging niet r,~rd waren. De bloembollenexport Dr. A. J. Verhage, veorzitter van de algemeene veteeniging voor Bloembollen cultuur heeft medegedeeld, dat de export van bloembollen nog altijd geremd wordt door de soms kleine contingenten, die allerlei landen toestaan. Alleen Amerika en Zwitserland zijn vrij, de overige staten hebben den import gecontlngenteerd. Met verschillende landen, aooals Tbjecho Slowakije en Engeland wordt nog onder handeld. Toch was de export het vorige jaar, de omstandigheden in aanmerking genomen, vrij bevredigend. Totaal zijn elf twaalfduizend ten in 1945 geëxpor teerd. Bloembollen is een „rullartiker geworden op de internationale markt, dat wil zeggen dat wij er producten van het land, waarheen wij bloembollen expor teeren, moeten afnemen, zooals o.a. parfum, poederdoozen, enz. van Frankrijk. Er wordt w«l eens geklaagd dat wij producten invoeren, die als luxe worden beschouwd, maar men moet niet vergeten dat ook bloembollen als een, luxe worden opgevat door de landen, die dit HoÜandsche product afnemen. Hèt 50ste vliegtuig naar Indië Gisterenmorgen is het<50ste vliegtuig van de Regeerings Luchttfansportdienst, de N. L. '304, naar Batavia vertrokken. Gezagvoerder was Peetoom. Het Nationaal Orkest van België ^naar ons land Het Nationaal Orkest van België en het bekende Caecilia-koor zullen in Mei naar ons land komen. Op 18 en 19 Mei zullen zij resp. in Amsterdam en 's-Gra- venhage optreeen. - Onder leiding van Lodewijk de Vocht zal uitgevoerd wor den „Jeanne d'Arc au bucher" van Paul Claudel, muziek van Honegger. Voorts zal het Nat. Orkest op 24, 25 en 26 Mei concerteeren resp. te A'dam, Rotterdam en Utrecht. Het zal dan onder leiding staan van Desire Defauw, die thans nog ia de Ver. Staten vertoeft. De bemanning van het Noorsche s.s. „Betty" in veiligheid Naar wij van het Noorsche Consulaat vernemen is de overige bemanning van het s s. Betty,'ln Antwerpen aangekomen. Over hun lot was men Zeer bevreesd. Het schip zelf is met behulp van sleep- booten tusschen Hoek van Holland en Maassluis aan den grond gezet. De uitwisseling tusschen Huil en Rotterdam Dinteloórdsche boeren helpen elkaar Als overal elders in het land hebben de landbouwers te Dlnteloord met zeer vele moeilijkheden te kampen. De vorde ring van paarden, de slijtage van land bouwmachines en het verloren gaan vaa menige inventaris als gevolg van het oorlogsgeweld hebben vele bedrijven voor de onmogelijke opgave gesteld zich ge heel opnieuw van werktuigen te voorzien. De toewijzing van machines is nog zeer gering en de kosten zijn voor velen niet te dragen. De landbouwers te Dlnteloord hebben nu na gezamenlijk óverleg een coöpera tieve vereeniging tot exploitatie van land bouwwerktuigen gesticht, die zal overgaan tot den aankoop van twee rupstractoren, een vlasplukmachine, 2 tweescharlge trac tor wen tel ploegen, 2 schij veneggen; 2 tractoreggen en 1 kop-egge én 2 ciilti- vatoren. De Dinteloordsche boeren zijn van meening de raadgeving van Mi». Mars- ïoit. den landbouw zooveel mogelijk te ratdnaliseeren, naar behoorea te hebben opgevolgd. Zooals indertijd bekend is gemaakt, zullen in het kader van het Anglo Netherlands sportschema tijdens de Pinksterdagen sportteams uit Huil Rot terdam bezoeken en er eenige wed strijden spelen. Aanvankelijk had hit in de bedoeling gelegen op den Twee den Pinksterdag een voetbalwedstrijd Rotterdam—Huil te organiseeren, voorafgegaan door zwemwedstrijden in het Oostelijk zwembad op den Za terdag vóór Pinksteren. Naar het A.N.P. thans van bevoegde zijde verneemt, zal dit programma voor wat den voetbalwedstrijd betreft eenige verandering moeten ondergaan. Hoewel de Tweede Pinksterdag voor deze ontmoeting reeds in October van het vorig jaar was vastgesteld, is het door het trage verloop van de com petitie noodig gebleken den Tweeden Pinksterdag voor deze competitie te benutten. Van de zijde van den K.N. V B. is reeds voorgesteld den voetbal wedstrijd Zaterdagmiddag vóór Pink steren, te laten spelen, maar dit wordt van Rotterdamsche zijde ongewenscht geacht, omdat de clubs, als zij op Tweeden Pinksterdag een competitie- Wedstrijd moeten spelen, haar spelers „De kunst gaat door het vrije l^nd, Mei 1946" Onder den slagzin: „De kunst gaat door het vrije land, Mei 1946" wil men de komende Mei maand over het geheele land maken tot een maand van de kunst en de cultuur in bevrijd Nederland. De gedachte daartoe is uitgegaan van de „Federatie van Beroepsvereni gingen en van Kunstenaars", die een Centraal Bureau in*het leven gèroepen heeft, dat de leidng van de plannen ter hand genomen heeft en dat in volledige zelfstandgheid zal werken. Het gebaar van de Fedetatie gaat uit naar de totaliteit. Niet alleen van de kunstenaars, doch ook van de uit springende figuren, zooals de vereeni- gingen, de publieksorganisaties, de groepen van abon'nementenhouders, enz. De kunstmanifestaties omvatten alle terreinen van de kunst. Ook het ama teurisme zal daarbij ingeschakeld wor den. Het ligt in de bedoeling1 een tijde lijke periodiek uit te geven. Voor de "rste maal zal dat begin April zijn. eze zal Feest der Muzen" genaamd 'orden. Ook het Natonaal Instituut heeft zijn medewerking toegezegd en zijn appa raat ten dienste van het Bureau ge steld. Organisatie van pijl-en-boog schutters opgericht Volgens den Nederlandsch-Indischen Voorlichtingsdienst is op Midden-Java de „Barisan Panah" opgericht. Het is een militaire organisatie, welke ge" bruik maakt van vergiftige pijlen. Op het oogenblik wordt volgens berichten de organisatie te Soerakarta en Djok jakarta onder leiding van een zekere" Djajo Pranoto getraind. De> Sfi&duUdag&t t wwiii' «~i

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2