INDIE Brammetje Flapoor en>"n vrienden Feuilleton Het geheim van den ingesne^uwden slaapwagen. i- 'K-wmé RADIOPROGRAMMA - VOOR MAANDAG HILVERSUM I 315 m. NCRV: 18.00 Celesta ^ensemble. 18.30 Gram.muziek. 18.45 Sportpraatje. RNIO: 19.00 Nieuws. 19.15 Dep. uit- ïending. 19.30 Progr. v. d. Ned. Strijd krachten.-20.00 Nieuws. NCRV: 20.05 NCRV-koor en orkest. 21.30 Declamatie door Nelly Zalme Roelofswaard. 21.45 Gram.muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Het actueel geluid. 22.30 Moeilijke teksten uit het O. Testament door Prof. Dr. J. Bavinck. 22.50 Aria's *an Handel. 23.00 Trio van Schubert. 23.40 Gram.muz. 23.50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Vaude ville ork. o.l.v. Cor v. d. Linden. Henk Dorel, zang. 19.00 En nu naar bed. 19.05 Sweelinck kwartet. 19.45 Lich. opvoeding door G. J. Scheurleer. 20.00 Nieuws. 20.05 Ir. J. Seven^ter: „Ver goeding van oorlogsschade i. d: Land bouw. 20.<20 Avondmelodie. 21.00 Het Ned. Gemeenebest, door Prof. Dr. H. R. Hoetink. 21.15 Zangplaten uit Italië. 21.45 Radio Philh. Orkest o.l.v. Albert v. Raalte. Debussy-progr. 22.15 Willy Haak draagt voor. 22.35 Vervolg con cert. 23.00 Nieuws. 23.15 Hallo Ame rika. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA j VOOR DINSDAG HILVERSUM 1 315 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Hei lige v. d. dag. 9.15 Pluk den dag (gr.). 9.45 Orkestmuziek. 10.10 Voordr. door Ad Noyons en Gerard Heystee. 10.30 Mills Brothers en Andrew Sisters. 10.45 Karaktervorming door Maria Emich. ll.OCf Fr., D. en Hong. dansen. 11.30 Als de ziele luistert. 11.45 Krijgsgev. in het Verre Oosten. 12.00 Continental Kwintet. 12.30 Hoe Ned. den vrede wint. 12.35 Ensemble Joan Lancé. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 13.30 Joan Lancè. 14.00 Zigeunerklanken. 14.15 Ontwikkeling v. d. Sonate. 15.00 Ned. kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel. 15.15 Hyg. zorg v. h. kind. 15.30 Muziek van A. Glazounov. 16.00 Ziekenbezoek. 16.30 Lilly van Spengen, piano. 17.00 Muz. beschouwing door Wouter Paap. 17.30 voor de jongeren. HILVERSUM II 415,m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek, 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.platen. 9.30 Pol.- berichten. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Pianoreci tal door Jan Hugo Smit. 11.00 Anny Schuitema draagt voor. 11.15 Solisten concert. 12.00 Lès Bohémiens o.l.v. Arie Bruinsma. 12.30 Wederopbouw v. de Bommelerwaard door J. Roseboom. 12.40 Pierre Palla, orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Ens! Jetty Cantor. 14.00 Mevr. Ida de Leeuwv. Rees. 14.20 Rondom Moskou. 14.45 André de Raaf, piano. Jacques Schutte, orgel. 15.00 Zeven eeuwen stof afnemen door Dr. Anne H. Mulder. 15.15 Fred Hartley (gr.). 15.50 Arie Peters, orgel, Greet Koe man, sopraan. 16.30- Kindertijd door mevr. A. Hildebrandv. Oordt. 16.45 Van 14 tot 18. 17.00 Omr.orkest o.l.v. Nico v. d. Linden, m.m.v. Constantin Sadko, tenor. Adressen van gerapatrieerden De afdeeling Pers en Publiciteit vart den Dienst der Reptrieering bericht'het volgende; Zij, die belang stellen in het adres, iraarnaar de uit Nederlandsch-Indië teruggekeerde landgenooten terstond ■a debarkatie worden vervoerd kunnen kierover inlichtingen ontvangen bij de afdeeling Informatie van den Dienst Her Repatrieering, ontvangst Amster dam, Paulus Potterstraat 2 te A'dam, telefoon 94855. Medische dienst repatrieering De afdeeling Pers en Publiciteit van den Dienst der Repatrieering bericht het volgende: Ziekenhuizen, welke met de piedische afdeeling vin den Dienst der Repatri eering we^chen te correspondeeren over dejnt Nederlandsch-Indië terug gekeerd landgenooten, die daarin zijn opgenomen, worden dringend verzocht in de betreffende correspondentie den naam van 't schip te vermelden, waar mede de patiënt naar Nederland is ver voerd. „De Oranje" in Southampton Vrijdagavond is het Nederlandsche hospitaalschip „Oranje" in Southamp ton aangekomen met 860 repatrieeren- den (zieken) u(t Indonesië. 178 bran- cardzieken, 198 loopende patiënten zullen met de „Oxfordshire" naar ons land worden gebracht en Dinsdag ochtend om 9 uur zal de debarkatie beginnen. De. overigen zullen waar schijnlijk Woensdag met de „Sibajak" aankomen. Opening van de 46ste Jaarbeurs De aanvang van de a.s. 46ste Kon. Ned. jaarbeurs, zal aangezien het de eerste beurs is, welke weer in vredes tijd kan worden gehóuden, in afwij king van het gebruik overigens, dit maal met ceremonieel plaats vinden.,, In verband hiermede zal op Dinsdag 2 April a.s., des voormiddags te 10.30 uur, in de Stadsschouwburg o.a. door den minister-president Z. Exc. prof. ir. W. Schermerhorn en den minister van Handel en Nijverheid Z. Exc. ir. H. Vos, het woord worden gevoerd, in welke 'redevoering het nationaal en economisch belang der jaarbeü'rs in het bijzonder voor dezen tijd zal wor den uiteengezet. H. K. H* Prins. Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben hun tegen woordigheid bij deze plechtigheid, toegezegd, terwijl behalve de diplo matieke en consulaire vertegenwoordi gers van de landen, welke hetzij of ficieel, hetzij door individueele inzen dingen ter beurze aanwezig zijn, tal van autoriteiten op het gebied van het economische leven, tot deze bij eenkomst zijn uitgenoodigd. De ver zorging van het muzikale gedeelte vap de plechtigheden rust in handen van het Utrechtsch stedelijk orkest. Nederlandsche regeering huldigt Concertgebouworkest „Gij, met Uw 'Amsterdamsch Con certgebouworkest, hebt, als een cultu reel ambassadèur, den naam van ons land in Engeland hoog gehouden. De Nederlandsche regeering heeft behoef te U hierover openlijk haar erkentelijk heid te betuigen en meent U te moe ten huldigen met twee kransen, één voor den dirigent Eduard van Beinum, één voor het orkest." Dit waren de woorden van dëh chef der afd. K.W. van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, gesproken op het concert van Zaterdagvond in het Gebouw van Kunsten.en Wetenschappen te 's-Gra- venhage. ZWEMMEN Nederlandsche successen in Engeland De Nederlandsche zwemploeg heeft reeds dadelijk bij den inzet van het zevendaagsche programma in Enge land groote triomfen gevierd. Zij zou zelfs alle dertien wedstrijden gewonnep hebben, indien niet Hannie Termeulen een po'ging had gedaan om het baan record van Willy den Ouden in 1933 te Birmingham gevestigd met één min. 1.6 sec., te verbeteren. »Zij startte nu niet op' het officieele nummer 100 yards borStcrawl, zoodat dit door een Engelsche werd gewon nen. Mej. Termeulen slaagde er inder daad in het record met 0.6 seconde te verbeteren, een record dat overigens voor Nederland van weinig belang is. De Avonturen win door G. Th. Rotman Nadruk perboden 117. Weldra kwam de zak goudgeld te voorschijn, en terwijl de Bedoeïnen onder luid geschreeuw de woestijn in werden gejaagd want gevangenis sen voor zoveel mannetjes tegelijk wa ren daar in de buurt niet overhan digde Mr. Habberton aan Bram het geld. „Asjeblieft!" zei" hij, „en maak nu maar, dat je 't niet wéér kwijt raakt!" 118. Ja, en nu werd Jiet tijd, dat Bram en z'n vrindeff naar huis gingen! Wel viel het hun zwaar, van hun trouwen vriend, den schilder, van Fok, en van Mr. Habberton afscheid te nemen, maar dezen beloofden allemaal, hen eens gauw te komen opzoeken. Mr. Habberton wilde hen met de vlieg machine thuisbrengen, maar de vliege nier zei: „Dank je! Dat doe ik zelf wel; anders zie ik mijn machine wéér niet terug!" De waterpolowedstrijd, die met 53 door Zian werd gewonnen (rust 21 voor het Londensche zevental) was bijzonder aantrekkelijk. Nog steeds rumoer In en om de Amsterdamsche opera Nog steeds is het rumoer in en om kie Amsterdamsche opera niet bedaard. Ook in de permière «van „Fidelip" gisteravond in den Amsterdamschen Stadsschouwburg is het tot incidenten gekomen. Voor den schouwburg stonden jon gelui pamfletten uit te deelen, waarin onder dep titel „60.000 gulden voor de Frontzorgopera". O.a. wordt ge zegd: „de opera moét- optreden, maar dan eerst als zij is gezuiverd van onaanvaardbare figuren. Wij onthou den ons., van elke demonstratie, doch wekken een ieder op van zijn afkeu ring blijk, te geven door de voorstelling niet te bezoeken"! In het derde tafereel, riepen plotse ling eenige mannen in de bovenregio- nen van den Schouwburg:^ „geen Frontzorgopera in Amsterdam". De voorstelling is zonder verdere incidenten voortgezet en voleindigd. De opera werdin het Nederlandsch gezongen (Nederlandsche tekstbewer king van Gerard den Brabhnder en Leo Boekraad). De voorstelling van a.s. Dinsdag avond jjaat gewoon door. Er zijn nog meer opera's in studio genomen. BUITENLAND Russen ontruimen Bomholm De Sowjet-Russische autoriteiten op het Deensche Oostzee-eiland Bomholm hebben heden medegedeeld, dat de Roode Troepen in de eerstkomende dagen een begin zullen maken met de ontruiming van dit eiland. Aan de mf- dedeeling werd toegevoegd, dat de ontruiming waarschijnlijk in de eerste week van April voltooid zal zijn. Frankrijk in het Wereldconcert Reuter's correspondent seint: ter wijl in Fransche pfficieele kringen nog de grootste reserve in acht wordt ge nomen tegenover de nieuwe te New- York gehouden rede van Churchill, zij er teekenen wpar te nemen, die wijzen op een geruststelling van de Fransche publieke opinie en een af neming van de spanning. Door zeke ren functionaris werd verklaard: Fran krijk wenscht niet de rob van de noot Communiqué van Chineesche Regeeringspartij Hét bestuur v. d. Chineesche regee ringspartij heeft een communiqué uit gegeven, waarin de wil wordt uitge drukt het accoord met de communisten na te komen en den vrede te. verster ken door nauwere vriendschap met de Sowjet-Unje. De strikte naleving van het Sowjet-Chineesche verdrag van vriendschap en bondgenootschap is ■echter de eerste,voorwaarde voor het vermeerderen van het wederzijdsch vertrouwen, aldus het communiqué. 4 Opluchting in Amerika In Amerikaansche diplomatieke krin gen is een zucht van verlichting opge gaan naar aanleiding van den verzoe nende toorf vap Churchill's te New York gehouden rede. Het Vermijden daarin van een polemiek en de ver klaring, dat met „broederlijk samen gaan van de Ver. Staten met Engeland niet een militaire alliantie bedoeld werd, alsmede de nadruk, welke in deze rede werd gelegd op de „Ver- eenige Volkeren" al# basis voor den wereldvrede. Het is.bekend, dat Chur chill, voor het uitspreken van deze rede, den autoriteiten in privé heeft verzekerd, dat hij n i et van plan was een „scheid-wedstrijd*' met Stalin te beginnen. De IJseltoren vernield Het te Diksmuiden opgerichte ge- "denkteeken voor de Vlaamsche strij ders uit den oorlog 19141918 werd Zondagnacht ten gevolgen van 'n ont ploffing, geheel vernield. Het Parket heeft zich ter plaatse begeven. Overeenkomst over de toe komstige procedure bereikt Over de tweede bespreking tus schen Sjahrir en dr. Van Mook is het volgende officieele communiqué uitgegeven: v „Op den 16en Maart om 15.30 uur heeft ten huize van den Britschen gezant wederom een ontmoeting plaats gehad tusschen de Nederlandsche en de Indonesische delegatie. Over de te volgen procedure is overeenstem ming bereikt. Er zijn sub-commissies gevormd om de bijzonderheden te be handelen. Zoodra de sub-commissies verslag uitgebracht hebben, zal de conferentie worden voortgezet. Vergadering te Ambon Volgens berichten uit betrouwbare bron is op 14 Maart -te Ambon een vergadering gehouden ter. bespreking van de toekomst van de Molukken. Deze vergadering is bijgewoond door 700 inwoners en vooraanstaande func tionarissen van de Nica te Ambo'n. Bij zonderheden over de voorstellen of resoluties zijn tjog niet ontyangen. Tabanan vraagt Nederlandsch garnizoen Volgens berichten uit zeer betrouw bare bron hebben^ de bewoners van Tabanan (Z.-W. Bali) om een Neder landsch garnizoeh gevraagd vanwege hun afkeer der Japanneezen, die zich op het oogenblik aldaar bevinden. Nieuw protest van Sjahrir Sjahrir heeft een lang memorandum tot luit.-gen. Stopford gericht. Hierin worden klachten over het gedrag van Nederlands<Jie troepen naar voren ge bracht en een aantal gevallen aange haald, waarin zij tuchteloos zouden hebben gehandeld. De Nederlandsche geintemeerderi op Java Volgens een bericht van den onder Geallieerde controle staanden radio zender te Batavia heeft de T.R.I. (het leger der Indonesische republiek) be sloten een groot aantal interneerings- kampen in de binnenlanden van Java op te heffen en alle geïnterneerden in eenige daartoe bestemde gebieden in midden-Javh samen te brengen. Blijkens mededeelingen van een In- donesischen woordvoerder hebben in de laatste dagen besprekingen tusschen Sjahrir en verschillende hooge T.R.I.- functionarissen over. deze kwestie plaats gehad. Over deze besprekingen is thans nog te weinig bekend, om met eenige mate van zekerheid te kunnen zeggen, of deze maatregel al dan niet als een in leiding tot het overbrengen van 20.000 geïnterneerden naar de ondef Britsche controle staande gebieden kan worden beschouwd, evenmin is de plaats, waar de geëvacueerden zullen worden bij eengebracht, reeds bekend. Doof AGATHA CHRISTIE HOOFDSTUK I. Het was vijf uur op een winter morgen in Syrië. Op het perron in Aleppo stond de trein, in de spoor boekjes grootsch aangeduid als de VpUJU9 Express. Hjj bestond uit een euken- en een restauratiewagen, een apwagen €n twee personenwagens, seeren met een kleinen man, ingepakt tot zijn ooren, «van wien niets zicht baar was dan een neus met een rose top en de twee punten van een naar boven krullende snor. Het was vriezend koud en dit baan tje: een voornaam vreemdeling uitge leide te doen, was niet te bertijden, maar luitenant Dubosc völvoerde zijn taak als een man. Bevallige frases gle den van zijn lippen'- in gepolijst Fransch. Niet dat hij wist waar het over ging. Er waren geruchten geweest, na tuurlijk, als altijd in zulke gevallen. Het humeur van den generaal zijn generaal was slechter en slechter geworden. En toen was die vreemde ling gekomen, die Belg, heelemaal uit Engeland, naar het scheen. Er was een week verloopen, een week Van eigen aardige spanning. En toen gebeurden er een paar gekke dingen. Een vooraanstaand officier had plotseling zijn ontslag genomen, on geruste gezichten hadden plotseling hun ongerustheid verloren, zekere mi litaire voorzorgsmaatregelen werden verslapt. En de generaal luitenant Dubosc's eigen generaal ,had. er plotseling tien jaar jonger uitgezien. Dubosc had een deel van- een ge sprek tusschen hem en den vreemde opgevangen. „Je hebt ons gered, mon cher", zei de generaal geroerd, zijn grootte witte snor trilde terwijl hij sprak: „Je hebt de eer van het Fran sche legejf. gered! Je hebt veel bloed vergieten voorkomen! Hoe kan ik je danken, dat je aan mijn verzoek hebt voldaan? Zoo ver te zijn gekomen..." Waarop de vreemde monsieur Hercule Poirot genaamd -een gepast antwoord had gegeven: „Kom, wees mijn leven hebt gered?" En toen had de generaal daar weer een gepast antwoord op gegeven, allen dank voor de in vroegeren dienst afwijzend en onder herhaalde vermel ding van Frankrijk, België, glorie, eer en dergelijke zaken hadden ze elkaar hartelijk omhelsd en de conversatie was geëindingd. Waar het allemaal over ging, was luitenant Dubosc zoo duister als mok ka, maar hem was de plicht .toebe deeld, monsieur foirot uitgeleide te doen naar den Taurus Express en hij voerde dien uit met al den ijver en het vuur, passend aan een jong offi cier diet een veelhelovende loopbaan voor den boeg. v„Vandaag is 't Zondag", zei luite nant Dubosc. „Morgen, Maandag avond bent u. in Stamboel". Het w§s niet de eerste keer dat hij die opmerking had gemaakt. Gesprek ken op het perron, vóór het vertrek van een trein, hebben neiging eenigs- zins in herhalingen te vervallen. „Dat is zoo", stemde monsieur Poi rot toe. „En u denkt daar een paar dagen te blijven, meen ik?" Mais oui, Stamboel is een plaats, die ik nooit bezocht heb. Het zou zonde zijn er door te gaan comme ga". Hij knipte met zijn vingers. Er is geen haast; ik zal er een paar da gen blijven als toerist". „De Aja Sophia is erg' mooi", zei de luitenant, die ze nooit gezien had. Een koude wind kwdnt over het perron fluiten. Beide mannen rilden. De luitenant slaagde er in, een heïmë- lijken blik op zijn horloge te werpen. Vijf minuten voor vijven nog maar vijf minuten. (Wordt vervolgd $5» i

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3