OMSTREKEN 2 k/ttcUdtte PEP ASPEPA AD ASTRA X EENDRACHT MAAKT MACHT NUMMER 182 DINSDAG 19 MAART 1946 4 STADSNIEUWS SPORT NIEUWS UIT DEN OMTREK DISTRIBUTIE-NIEUWS WATERPOLO U.Z.S.C. I-G.Z.C. I 3-1. VOETBAL BINNENLAND Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven1 Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3091 Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. 10 ct. Rotterdamach Philharmonisch Orkest. Naar wij vernemen zal het 3e abonne mentsconcert door het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest voor de leden van „Het Goudsch Volksconcert'" gegèveven worden in den Nieuwen Schouwburg alhier op Woedsdag, 27 Maart a.s. des avonds 7 uur. Dirigent: Gyula Bando. Solist: Herman Bril. Uitgevoerd worden: Haffner-serenade, Mozart, Viool-concert van Max Bruch en de 5e Symphonie van Tschaikowsky. „Het Vierde Beest." Onder auspicieën van de K.J.M. V. „Gon- zaga" zal de bekende radio-priester Henri de Greeve op 24 en 26 April resp. in de^hot. s. zakte^doodelijk getroffen neer. S.S.'man vermoordde B.S.-er in den nackt van de bevrijding^ Het was in den nacht van 4 op 5 Mei van het vorig jaar, toen onder de ge meente Ouder kelk a/d IJssel 2 manne n ,van de B.S. als dubbelpost op wacht stonden. Een van hen.fS. was met een stengun gewapend. In de .verte hoorden zij eenige stemmen naderen'-en op korten afstand gekomen werd de conversatie tussehen de twee naderbij komende geüniformeerde mannen' in het Duitsch voortgezet. Toen zij zich tegenpver de 2 op post staande, B.S.-ers bevonden werd met veel gebral het „Handen hoch"! geschreeuwd. De geschrokken dubbelpost die zich plotseling tegenover de goed gewapende soldaten bevond, voldeed aan de sommatie en eenige oogenblikken later knalden een Scheidsrechter, een gevaarlijk beroep. Dat het werk van den scheidsrechter niet altijd gewaardeerd wordt en dit onbaatzuchtige werk tot een gevaartijk en riskant bedrijf kan worden werd Zon dag j.h bewezen bij den wedstrijd ONA- Scheveningen. Een gedeelte van het publiek was het n.l. niet eens met scheids rechters beslissingen en wilde hem ca afloop van den strijd in een nieuwen strijd wikkelen van meer persoonlijken aard. De'politie slaagde er echter in de gemoederen tot rust te brengen. 3de klasse A; Schoonhoven 4-Schoon- hoven 3, 4-14: Stolwijk 3-Ammerst, S.V. 3, 1-6. 3de klasse B; Boskoop 2-Ona 6, 9-4. 3de klasse C: Bodegraven 3-Vep 3, 3-5; E'sto 2-G.S.V. 5, 5-2: Gouda 6- Nituwkoop 3, 3-4. zalen Kunstmin en Concordia ten b; van den „Bond zonder Naam" het door hem geschreven tooneelwerk „Het Vierde Béést" opvoeren. ^Nadere bijzonderheden betreffende den kaartverkoop enz, zullen per affiche en door middel van de Pérs worden bekend gemaakt. Eervol ontslag verleend. Op zijn verzoek is een T. Kapteyn met ingang van 1 April eervol ontslag verleend aid keuringsveearts in den keu ringskring Gouda, wegens benoeming tot hoofd van den keuringskring Katwijk. Aan F. A. lmholz werd eveneens eer vol ontslag verleend met ingang van 1 April als adjunct-commies bij akXicht- f abrieken, in verband met zijn benoetning bij deo P.O.D. alhier. Volksuniversiteit Gouda Een der leden schrijft ons In het jaar voorafgaande aan onze be vrijding was ér ten huize van een der bekende Goudsche ingezetenen een "klan- destiene" bijeenkomst, waar Albert van Dalsum en Loudie Nijhoff „Genesius van Henri Ghéen voordroegen. Door den roep, -welke van beide kunstenaars uit gaat, was de belangstelling overgroot en wel zóó dat er twee voorstellingen gege ven zouden worden. Desalniettemin was het gedrang op dien gedenkwaardigen Zondagmiddag groot; misschien wel hier door lekte er een en ander uit, zoodat het veiliger geacht werd de tweede voor dracht niet te laten doorgaan. Zij. die hiervan de dupe werden zijn wel zeer te kort gekomen! Ten eerste, voor zoover zij het niet gelezen hadden, om den in houd-van het stuk en ten tweede om de waarlijk magistrale wijze, waarop het werd uitgebeeld. Ik kan dit laatste niet beter typeeren dan door de uitlating van een der bezoekers „Ik zou het graag nog eens hooren en toch heh ik niet de min ste behoefte om het in zoogenaamde vol ledige bezetting te zien". Mij dunkt dit is de hoogste lof welke een stuk en zijn vertolking, als voordracht van twee ac teurs, ten deel kan vallen. Met dit alles wil ik maar zeggen, dat het esn uitmun tende gedachte van ons bestuur geweest is dit festijn voor een grooter auditorium te Jierhalen hét -bovendien toegankelijk te stellen voor niet-leden. Zij die indertijd gedupeerd werden kunnen nu hun schade Inhalen. Wij brengen dit loflied van een der leden graag ter algemeene kennis, het is meer dan een persoonlijk oo*deel! De schrijver van het stuk, Henri Ghéon behoort tot den kring van het Katholiek reveil in Frankrijk, waartoe o.a. ook Paul Claudnl behoort en waarvan Jacques Mar it a in de geestelijke leider is, overigens een beweging, wier belang en invloed ver over Frankrijk* gfenzen en zijn re ligieuze problemen heen reiken. Jn Gene sius beleven wi) den zielestrijd van den Romeinschen legeraanvoerder, die van zijn religieuze verhouding tot zijn met goddelijke macht bekleeden keizer tot het Christendom en tot zijn geestelijke bevrij ding kamt. Een stuk voor dezen tijd, een stuk voor alle tijden! Voor verdere bijzonderheden zie ad vertentie. Inbraak bij „de Nachtegaal". Gisterennacht werd er Ingebroken in vttorvaste steenenfabriek „De Nach- 9a»l", Waar 2 koffer-schrijfmachines en "ffrag van f 170.— werden ont vreemd. P. S. die met S zoo overrompeld was, werd weggestuurd om hulp te halen voor zijn getroffen kameraad. De 2 S,S.-trs verdwenen en ofschoon P. S. onmiddellijk zijn afdeelings-commandant waarschuw de mocht bet niet gelukken, de beide S S.-mannen op te vangen. 'Door ijverig speuren van de P.O.D. van Krimpen en Ouderkerk a/d IJssel is het thans gelukt, dit misdrijf op te hel deren en de moordenaar op te sporen. Het bleek later, dat H. L. Overbeek, de moordenaar, met zijn kornuit V. zich bi) S. te Ouderkerk a/d Ijssel in den be- wusten nacht van burgerkleeding hadden voorzien en hun uniformen in een zak in de sloot hadden weggegooid Dit laatste had de landbouwer N. dit 's morgéns reeds' zeer vrqeg was gaan melken, waargenomen, Hij haalde de bewuste zak op daarin be vond zich behalve de S.S.-unlformen, ook een patrooahouder die behoorde bij de „Baretta' -karabijn (ttaliaansch fabr., veel bij de Dultsehers in gebruik). Deze karabijn was kort na de bevrijding in handen van den Zoon van S. te Ouder* kerk a/d IJssel. Deze karabijn, die de jonge S. beweerde gevonden te hebben werd door de B.S., wien het be*it van dit wapen ter oore kwam ingenomen. Ook bevond zich in de zakken van de gevonden uniformen o.a. een cigaretten- koker met de inscriptie ',,H. L. Overbeek, S.S.-er" Na zoeken in diverse kampen en na samenstelling van' een signalement van den verantwoordelijken dader, mocht het gelukken in 't kamp te Doetichem een H, L. Overbeek te ontdekken, die kort na de bevrijding bij zijn zuster ge arresteerd was. Aanvankelijk ontkende hij ooit in Gouda' of omgeving te zijn geweest, maar toen de bewijzen zich torenhoog opstapel den, zakte hij tenslotte door de mand. Ook de stengun werd door een scholier in de Hollandsche IJssel gevonden en te vens het schietwapen van den anderen S.S.-man V. De dader was in de nacht van 4 op 5 Mei door zijn commandant op wacht gezet' met andere rond de H. B.S. te Gouda toentertijd als noodhospi taal in gebruik. Hij dacht onder te dui ken om welke redenen hij zich toen naar Ouderkerk a.d. IJssel begaf. Donderdag middag, bij zijn overbrenging naar het politiebureau op de Markt deed hij nog een poging tot ontvluchting maar werd spoedig gegrepen. Zoo zal »ok deze oorlogsmisdadiger zijn gerechte straf niet ontloopen. Rijwielen Op Vrijdag 22 Maart' 1946 zal er wederom gelegenheid zijn om aanvraag formulieren in te dienen voor rijwielen. Aanvragen kunnen worden ingediend door persenen, die niet over een rijwiel be schikken en die onder een der volgende categoriën vallen: 1. Practlseerende artsen, veeartsen, wijkverpleegsters,, verloskundigen en inva lieden, voor zoover hun werkzaamheden belangrijk zijn voor den wederopbouw, niet inwonende operatie zusters,, 2. Personen, die belangrijke werkzaam heden verrichten ten behoeve|van den wederopbouw of de voedselvoorziening 3. Geestelijken. Aanvraagformulieren zullen worden uitgereikt in het lokaal van den dUtrlbu- tiedienst Peperstraat en kunnen vorder ingediend op Vrijdag 22 Maart van 9.30 ot 12 uur en van 14 tot 15.30 uur. Zondagmiddag speélde G.Z.C. 1 den eersten uitwedstrijd van deze wintercom petitie in het Sportfondsen ba d te Amers foort tegen het eerste zevental van de Utrechtsche zwemvereeniging U.Z.S.C. Vrijwel onmiddellijk na het bcglnslgnaal zette U.Z.S.C. met hoog tempo een aanvaL in, die door een fraai diagonaal schot van den Utrechtschen linksvoor Dorrëstein met een doelpunt werd be kroond. (1-0) Na deze snelle overrompe ling van de Goudsche veste herstelde G.Z.Q zich echter volkomen. Er ontwik kelde zich nu een zeer vlotten en aan- trekkelijken wedstrijd. Van beide zijden werden afvallen opgebouwd, die echter of op de \eepers of op de verdediging strandden. Aan Goudsche zijde viel hierbij Jo Cabout op, die vele malen den bal van de opzwemmende Utrechtenaren wist te bemachtigen, waarna hij goed bi) zijn eigen voorhoede plaatste. Tot de rust bleef de stand ongewijzigd. Na de hervatting, zag^ Wout den Boer kans even aan zijn zèer zware bewaking te ontsnappen en een van zijn fortnida- bele schoten te lossen. Dit schot bleek zelfs voor de Utrechtsche keeper Flot man, tevens doel verdediger van het Nederlandsche zevental, te machtig en de stand was weer gelijk, (1-1) Beide partijen werden door dezen gelijkmaker tot nog grootere krachtsinspanning ge prikkcld en het tempo werd zoo mogelijk nog hooger. Het resultaat was dat de Utrechtsche midvoor Ahrends na een sportlef duel met Jan Gravësteijn den bal onhoudbaar inschoot. (2-1) Het spel golft heen en weer, totdat, de Goudsche mid- achter om onbekende reden het water moet verlaten en Ahrends nu een straf- worp krijgt te nemen, die keeper Merii- man na een eminente poging om te stoppen, toch doet visscken. (3-1) Kort hierna klinkt het eindsignaal,4 G.Z.C. heeft met dezen wedstrijd een zeer eer volle nederlaag geleden, in aanmerking genomen dat U Z.S.C. tot de prominente Hoofdklassers behoort. Zondag 24 Maart te 1.15 uur speelt G.Z.t. I tegen H.G.V.B. 1 uit Haarlem in de eerste klas van den K.N.Z.B. voor de wintercompetitie 1945-1946. Woensdag 27 Maart speelt G.ZC.- eugd tegen dé Robben-jeugd uit Hilver sum eveneens voor de wintercompetitie. G.Z.C.-jeugd is een snel zevental, aarin de bekende jonge spelers van ~.Z.C. I spelen. De laatste wedstrijd tegen Rotterdam jeugd werd door hen gewonnen mét 6-2. De wintercompetie van de Kring Gouda. Hedenavond worden in het Spaarders- bad de volgende waterpolowedstrljden gespeeld Heeren aB.Z, en P.C. I - Gouwe I. Heeren b t Gouwe II - A.Z.C. Nagekomen Sportuitslagen K.N.V.B. afd. Gouda, lste klasse A: Gouda 4-Haastrecht 2, 7-2: Ona 4-Moercapelle 1, 2-4; Unio 1- Waddinxveen 2, 1-0; Donk 2-Vép 2-6. lste klasse B: Gouderak 2-Zwervers2 3-2: Olympia 3-Nieuwerkerk 1. 1-3. fde klasse A Olympia 4-Nleuwerkerk 2, 1-3: Donk 3-Gouda 5. 1-6: Oude water 2-Stolwijk 4 3: Ona 5-Ammeritol S.V. 2, 2-2. 2de klasse B: Esto 1-Waddinxveen 3, -1G.S.V. 4-Nieuwkoop 1, 0-4. REEUW1JK Drankwetvergunning gevraagd B. en W. hebben ter openbare ken nis gebracht, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J, J. Slinger land, afn een volledige verdunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in het paviljoen aan de Breevaart E 47a. Keuring trekhonden De Burgemeester heeft ter kennis gebracht van houders van honden karren, dat op Maandag 25 Maart a.s. ingevolge het bepaalde in het Kon. Besluit van 6 Febr. 1911, zooals dit sedert is gewijzigd, een algemeene keuring zal worden gehouden van de trekhonden en hondenkarren. Deze keuring zal plaats hebben op het terrein voor het gemeentehuis, des voorin. 10 uur. De aandacht wordyt erop gevestigd, dat de hondenkarren volledig uitgerust moeten worden voorgeleid en dat bij niet-verschijning ter keuring doorha ling van de inschrijving in het register zal volgen. Onderwijs De Oudercommissie van de open bare school B te Sluipwijk hield na zooveel jaren rust, een goed geslaagde ouderavond. De voorzitter, de heer J. Buitelaar, opende deze bijeenkomst met een toe passelijk woord, waarna het Hoofd van school, de heer A. J. v. d. Velde, den gang van het onderwijs gedurende de bezettingsjaren de revue liet pas- seeren. Door de schoolkinderen werden on der leiding van het schoolpersoneel eenige versjes gezongen. De afdeeling Reeuwijk van Volks onderwijs gaf in de zaal yan mevr. Lagerweij café „De Sport" een twee tal gezellige avonden, recteur de heer J. P. Oskam uit Gouda, recteud de J. P. Oskam uit Gouda, verleende hare medewerking. W A D DIN X V EEN Oageluk. Gistermiddag plm. 5 uur geraakte het kind van den heer van Etjx voor de Emmastraat onder hét achterwiel van de auto van den heer O., die op den Henc- gouwerweg reed. Met ten hersenbloeding en een gebroken beentje werd de kleine in zorgwekkende toestand naar het zieken huis te Gouda vervoerd. De bestuurder treft geen schuld. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot mergenavond. Wordt verwacht i Lente weer. In het binnenl. plaatsel. koude nacht, overdag matige wind, tussch. Z. en Z.W. gedeelt. bew„ droog weer. Stijging van temperatuur. Wat li er In Gouda te dóen? Reüniei Vrijdag t./m. Woensdag» „Alibi". Toegang boven de 18 jaar. Thalla-Theater i Vrijdag t./m. Woens dag Moscousche Nachten. Toegang boven de II jaar. Schouwburg Bioscoop Van Vrijdag t/m. Dinsdag„Zes wan de Marine". Toegang alle leeftijden. Dinsdag 19 Maart, 8 uur. Kunstmin i Gez. Zoek de Vroolijkbeid met de revue i Nu mag het weer". Woensdag 20 Febr., 8 uur, Blatiwe KruisJaarvergaderiag, Geref. Bond, afd. Gouda Idem, 7.30 uur, Ned Geref. Gemeente Turfmarkt 54, Ds. Joh. v. Weizen. Idem, 7 uur, bovenzaal Reünie, Ds. J. Börger, over „De mensch van morgen"< Donderdag 21 Maart, 8 uur. Blauwe Kruis, Nat. Gen. v. Gouda, e.o. A. F. J. Portielje, „Jeugd en opgroei vaa roof dieren ia Artis". Viseering van buitenlandsche - paspoorten. Buitenlandsche onderdanen, die in het bezit zijn van een verblijfsplaats-vergun ning voor Nederland, moeten, indien zij een reis naar het buitenland ondernemen en in Nederland willen terugkeej«6, zich voor het verkrijgen van een Ntderlandsch inreisvisum ih verbinding stellen met het hoofd va» politie in hun woonplaats. Zonder 4ft Ned. inreisvisum wordt door den consul van het land, waarheen men wenscht te reizen, geen visum voor dat land verstrekt. De kosten hieraan ver bonden bedragen f 6.-. Na het reis visum te hebben veskregéb, kan een verzoek voor het maken van eén zakenreis naar het bulterflaad op normale wijze bij het Bur. Zakenreizen van het Min. v. Handel en Nijverheid "worden Ingediend. Ónderhandsche leening van 1 millioen der Gein. Rotterdam Burgemeester en Wethouders van Rotterdam doen het voorstel tot het aangaan vaneen onderhandsche 3 geldleening tot een bedrag vin één millioen gulden, de rente te voldoen halfjaarlijks en wel op 1 Maart en 1 September van ieder jaar. De eerste betaling zal geschieden op 1 Sept. '46. In de jaren 1947 t.m. 19*66 zal jaarlijks op 1 Sept. f 50.000 worden afgelost met recht tot vervroegde aflossing. „Nieuw Amsterdam" uit Singapore' vertrokken De afdeeling pers en publiciteit aan den Dienst der Repatrieering, agelt mede, dat het s.s. „Nieuw Amsterdam" 16 Maart uit Singapore is vertrokken met totaal 2766 repatrieerenden aan boord, rfamelijk: 1116 mannen, 1047 vrouwen en 603 kinderen, onder der tien jaar. De „Nieuw-Amsterdam" - wordt 20 Maart a.s. te Colombo 'en op 29 Maart te Suez verwacht. De al gemeene gezondheidstoestand aan boord is uitstekend. De „Sibajak" die het -tweede ge deelte van de opvarenden van „De "Oranje" van Southampton naar Ne derland brengt, wordt waarschijnlijk Woensdag om 17 uur plaatselijken tijd te Amsterdam verwacht. Voorontwerp van wet op de Bedrijfsschappen De Chef van het Kabinet van het Ministerie van Handel en Nijverheid, dr. C. L. Kaptein, zal vanavond over Hilversum I te 20.05 uur in de rubriek „Departementen spreken" een radio causerie geven over het voorontwerp van wet op de Bedrijfsschappen. IJzerbonnen met opdruk „betonijzer" verliezen haar geldigheid De ijzerbonnen met opdruk „Beton ijzer" verliezen met ingang van F April,,." 1946 haar geldigheid voor het plaatsen van bestellingen op Betonijzer bij den handel. Handelaren kunnen deze bon nen nog t.m., 10 April 1948 bij het Rijksbureau voor metalen inleveren ter bijschrijving op hun importrekening. Tienduizend gesprekken op één dag Dezer dagen heeft de Rijkstelefoon dienst te Rotterdam een record geno teerd. Er werden n.l. op één dag meer dan 10.000 uitgaande gesprekken be handeld. Benoeming van Nederlandsche directeuren te Savannah Prof. G. W. J. Bruins ea dr. J. W. Beyen zijn Maandag door den-Raad van Gouverneurs tot directeur (execu tive dirctor van het Internationale Mo netaire Fonds en den Wereldbank benoemd). o

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1