De devaluatie va* den Iodischen gulden De reis van het Prinselijk paar naar de Scandinavische landen. HOE WORDT DE VERMOGENSBELASTING BEREI&ND? ENKELE VOORBEELDEN TER VERDUIDELIJKING. Het weekoverzicht van de Rotterdamsche Bank N.V. wil ertoe bijdragen de onzekerheid over de te heffen vèrmogensaanwas- belasting weg te nemen. Daartoe geeft het een beschouwing, die wij hieronder overnemen. sten peildatum kunnen verhoogd wér den met 5% van dit peil, terwijl oè den tweeden peildag het waardge- ringsniveau met 10% van deivopr dien dag te gebruiken koersen kan worden verlaagd. Een moeilijkheid is hierbij, dat van verreweg de meeste fondsen geen koersen bekend zijn, nu de beurs nog slechts geopend is„vooruden han del in obligaties en pandbrieven. Er worden evenwel spórïraisch ook aan deden verhandeld, waarvoor dan een speciale vergunning is verleend. Hoe wel wij geenszins willen beweren, dat de-prijzen, die bij dezen handel wor den bedongen, eenig houvast geven voor- de beoordeeling van het koers- peil, hetwelk bij - een volledig open stellen van de effectenbeurs zou tot stand komen, is het toch uitermate intefessant, den vermogensaanwas te berekenen van een portefeuille, be staande uit aandeden, welke in den laatsten tijd met speciale vergunning werden behandeld. Wij krijgen het volgende resultaat: Het ontwerp Vermogensaanwasbe- lasting, dat onlangs gepubliceerd werd,, houdt de gemoederen in sterke mate bezig. Men moge dan al bezwa ren hebben en inderdaad zijn hier en daar artikelen te vinden, die niet in alle gevallen in hun gevolgen recht vaardig werken het valt niet in te zien, op welke andere wijze dan door een drastische heffing onze Staats schuld van f 24 milliard kan worden verminderd. Zelfs de 3.4 tot 4 mil liard, welke de Minister zich voorstelt door middel van de Vermogensaan- wasbelasting in te vorderen, zijn d&ar- 4oe Bij lange na niet genoeg. Effectenbezitters hebben kunnen le zen, dat hun vermogensaanwas Bere kend zal worden door een vergelijking te trekken tusschen hun vermogens op de beide peildata, waarvan de eer ste zal zijn 1 Mei 1940 en de tweede nog nader zal worden bepaald op een datum, gelegen tusschen Mei 1945 en Mei 1946. Daarbij zullen eenige cor recties kunnen worden aangebracht in de koersen. De koersen van den eer- Koer* 9 5-'40 Waarde plus Lever Bros 75'/a f 792.75 Anaconda dir. 22 f 577.50 Houth. Pont 66 f 450.45 Ned. Wol 563/« f 595.90 Balt. Ohio dir. 33/« f 98.45 ill. Central" dir. 8'/4 f 216 55 Clt. Service dir. 43/s f 114.15 f2.846.45 De waarde dezer aandeelenporte feuille is derhalve ift guldens uit drukt vermeerderd met 5.091,55. Indien men nu ëven geen rekening houdt met de in het ontwerp voorziene vrijstellingen (voor natuurlijke perso nen b.v. 5.000,—) dan zou het re sultaat zijn, dat over een effecten bezit als hierboven aangegeven ruim 2.500,— als Vermogensaanwasbelas- ting verschuldigd zou zijn, n.l. 50% Mei 1940 Blnnenl. Aandeelen Binnen). Obligaties Amerik. Aaadeelen Amerik. Obligaties minder gunstig. Zij zullen van de nieuwe wisselkoerseri niet kunnen pro fiteered doch wel te rekenen hebben met de stijging van de prijzen in het land zelf ten gevolge van de in ver houding ook duurder geworden im portgoederen. Doch ook hierbij zullen wij ons dienen te onthouden van het doen van eenige voorspelling ten aan zien van het toekomstige koerspeil. Tot slot laten wij hieronder een ver gelijkende koersopgave volgen van een aantal Indische obligaties: 9 Mei 1940 3 Nederlandsch-lndië 1937 79/i 3 Nederlandsch-lndië 1937 A Tr/2 31/2 Deli Spoorweg 1937 85 31/2 Ned. Indische Spoorweg 1937 70 I. 5 Oost Java Stoomtram 33 4«/2 Samarang Joana Stoomtram 31/z 5 Semarang Cheribon Stoomtram 44/2 4 Bandoeng 1936 93/2 4 Batavia 1937 ^3 7 Maart 1946 1003/16 100«/8 83 1. 70 40 41'/4 43 100 100 5 Koers 1946 296 dir. 55 1401. 1001. dir. 26-27 dir. 43-44 dir. 33 Waarde min 10% f 2.664.- f 1.237 $0 f 819.- f 900.- f 596.25 f 978.75 f 742 50 f 7.938.- over het bedrag der waardevermeer dering. Wij herhalen, dat uit dit koersver loop nog geen conclusie getrokken kan worden. Een theoretisch wellicht juister beeld kan verkregen worden door den aanwas van een fictieve por tefeuille te berekenen aan de hand van indexcijfers,. Het verloop der in dexcijfers is als volgt: 84 (Ci B. S.) 80 (schatting) 48.33 (Dow Jones) 88.65 (Dow Jones) Thans 147.6 (C. B.S., Aug. 100 (schatting) 77.45 (Dow Jones) 109.20»(Dow Jones) Indien men nu een effectenporte feuille veronderstelt, die in Mei 1940 een reëele waarde van 100.000 "vertegenwoordigde en bestond uit f 30.000,binnelandsche aandeelen, 40.000,binnenlandsche obligaties, 20.000,— Amerikaansche aandeelen en 10.000,Amerikaansche obliga ties, dan kan door middel van deze indexcijfers berekend worden, dat de reëele waarde van 'n dergelijke porte feuille momenteel ongeveer 167.000,- zou bedragend Indien men aanneemt en er zijn redenen om te veronder stellen, dat zulks juist zou zijn dat hert indexcijfer voor binnelandsche aandeelen momenteel lager gesteld dient te worden dan op 147.6, dus b.v. op 127.6, dan iBflfPzulRs een ver schil van ruim 7.000,— maken en de aanwas op circa 60.000,komen te staan. De in dit geval te betalen Vermogenspanwasbelasting bedraagt dus zonder rekening te houden met de vrijstellingen 30.000,Na toepassing van de koersreducties wordt het te betalen bedrag aan Ver- mogensaanwasbelasting teruggebracht tot ruim 20.000, Noch uit de vergelijking van de koersen van de aandeelen, welke mo menteel verhandeld worden, noch uit de vergelijking Van de reëele waarde van een fictieve- effectenportefeuille valt met eenige zekerheid te conclu- deeren, hoeveel de gemiddelde door den effectenbezitter te betalen belas ting zal zijn. Men kan er slechts den indruk aan ontleenen, datjJe eigenaren van onroerende goederen, die de waar van hun vast goed wettelijk tot maximaal 120% zien stijgen, daarmede in vergelijking tot effectenbezitters nog niet zoozeer San den verkeerden kant terecht zijn gekomen. Een voordeel voor de Cultuurondernemingen Van verstrekkenden aard is het be richt, dat de Ned.-Indische gulden thans gelijkgesteld is aan den Neder- landschen. Onmiddellijk belang heeft dit voor degenen, die de coupons van Ned.-Indische Staatsleningen, die ver vallen waren, niet hier te lande wenschten te realiseeren, doch daar mede wachtten op de mogelijkheid, in Ned.-lndië tot verzilvering over te gaan, teneinde'daardoor van de koers- verhouding tusschen den Indischen en den Nederlandschen gulden te profi teered Hun wachten heeft niet mogen baten: ten gevolge van de koerswijzi ging van den Indischen gulden is aan incasseeren van coupons in Ned.-lndië geénerlei voordeel meer verbonden. De vraag naar den invloed van de gewijzigde koersen op de mogelijk heden voor de Indische ondernemin gen zal ongetwijfeld velen ernstig be zig houden. Voor de toekomst is een zekere invloed inderdaad te verwach ten. Ofschoon het Pond Sterling mo menteel nog 7,60 in Indisch courant noteert, ligt het in de (jjn der ver wachtingen, dat binnen afzienbaren tijd de consequentie uit gelijkstelling van den Nederlandschen en den Indi en getrokken zal worden devies ook in Ned.- Indisch courant 10,69 zal noteeren. Voor de ondernemingen, die op',den export zijn gericht, zooals de- cultuur- ondernemingen, is de nieuwe wissel koers ongetwijfeld een voordeel. In dien men uitgaat van de onderstelling, dat het binnenlandsche prijspeil nim mer in "dezelfde mate zal stijgen als de buitenlandsche valuta's door de ge wijzigde koersvaststelling gestegen zijn, dan mag verwacht worden, dat de exporteerende Indische onderne- mingeh een gróotere opbrengst in gul dens zullen toucheeren. Wij zouden geenszins zoo ver willen* gaan, hoo- gere koersen voor de cultuuraandeelen te voorspellen: de politieke situatie in de eerste plaats en de fiscale heffin gen in de toekomst in de tweede plaats om de ontwikkeling van de Iqpnen en kostprijzen nog buiten be schouwing te laten vormen zoo danig onzekere factoren, dat elke sug gestie omtrent het tqékqmstige koers peil van de aandéeletrv2PJ»ogeIijk wordt. Men kan slechts zeggen, dat de nieuwe wisselkoers voor de cultuur fondsen beslist onvoordeelig is. De situatie voor de ondernemingen in Iridtë, die niet voor den export wer ken, zooals de spoorwegen en de openbaar-nutsbedrijven, ligt uiteraard Thans is de reis van H.KJf.^Prinses Juiana en Z.K.H. Prins Bernhard naar de Scandinavische landen vastgesteld. Het Prinselijk paar zal op Vrijdag 5 April om half negen in den ochtend met eigen vliegtuig nahr Kopenhagen vertrekken. Waarom deze reis? Nederland is grooten dank en aan Denemarken en aan Zweden» verschuldigd voor alles, wat deze beide landen tijdens en na de bezetting deden tot leniging van den geestelijken en stoffelijken nood ten onzent. Het verheugt de Neder- landsche regeering zeer, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard dezen dank van ons volk in eigen persoon te Ko penhagen en Stockholm willen over brengen. Deze dank bezit een geheel eigen karakter en- wordt op zeer bij zondere wijze tot uiting gebracht door een tournee van het Concertgebouw orkest naar de Scandinavische landen. Het behoeft gen betoog, dat de voor bereiding tot dit alles veel moeiteen zorgen gekost heeft. Om 'n orkesTvfc-a 117 leden, voorzien van instrumenten, over te brengen, heeft men zes vlieg tuigen noodig .Het ensemble moest zich losmaken van bepaalde verbinte nissen,"-die het reeds had. Dit was te moeilijker, waar de AmsterdaTrtrriers oorspronkelijk van plan waren na Pa- schen te gaan. Toen werd de reis varf Prinses Juliana en Prins Bernhard op Februari vastgesteld, maar de Prinses werd ziek' en alles moest opnieuw wor den verschoven. Ook dit is kunnen ge schieden, dank- zij de medewerking van de leiding van het Concertgebouw orkest, die het eminente belang van deze tournee onmiddellijk inzag. Het Prinselijk paar bezoekt eerst Kopenhagen, vervolgens Stockholm, ten slotte Oslo. He bezoek aan Oslo draagt een beleefdheidskarakter. Te Kopenhagen gearriveerd, zijn onzë Prins en Prinses gasten bij den Kroonprins en de Kroonprinses van Denemarken, zij logeeren te Maliën- borg. Of) den dag-van aankomst, 5 April, wordt de Nederlandsche kolonie ontvangen in het Gezantschapsgebouw. *T)p Zatèrdag 6 April zullen in den midag in de ambassade de decoraties aan de Denen en enkele Nederlanders uitgereikt wórfterh als. uiting van dank voor alles, wat dezen deden voor ons Nederlandsche volk. In den avond is er een galadiner ten Hove door Koning en Koningin van Denemarken aa 1 Prinses Juliana en Prihs Bernhard aangeboden. Het, galaconcert van he? Amsterdamsche Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum te Kopenhagen vindt„ Zondag 7 April plaats om acht uur in"den namiddag in de K.B.-hallen. Het wordt per radio üitgezonden, waardoor de Denen en de Nederlanders gelegenheid hebben deze manifestatie mee te maken. Dit con cert wordt bijgewoond'door Prinses en Prins, door de geheele Koninklijke familie en 3000 invité's. Maandag 8 April bezoekt Prinses Jul'ana in den ochtend een kinderzie kenhuis, waarna het Prinselijk paar zich naar Amager begeeft, waar zij in de kerk worden ontvangen en toege sproken door den predikant, die bij den doop van Prinses Juliana aanwe zig was. Na de lunch vertrekken zij naar Stockholm, waar zij als gasten van den Koning in diens paleis logee- ren. Op Dinsdag 9 April biedt het Kroonprinselijk paar van Zweden aan Prinses Juliana en Prins Bernhard een dejeuner aan en wordt, waar Neder land momenteel niet over een eigen gezantschapsgebouw te Stockholm be schikt, in het Grand Hotel een receptie gehouden, waar, de onderscheidingen zullen worden uitgereikt. In den avond vindt een galadiner plaats door den Koning aan den Prins en 'Prinses aan geboden. Zooals men weet, wordt sedert begin Maart een v. Goghtentoonstelling te Stockholm gehouden, waarvan de op- bwn"st geheel ten bate komt van het relmnwerkr Eerevoorzitter van deze tentoonstelling is de Kroonprins. 10 April zal het Prinselijk paar deze ten toonstelling bezoeken, waarna het op Haga, het buitenverblijf van Prins Gustav Adolf de lunch "zal gebruiken. Dien avond heeft in de opera een gala concert plaats, wederom onder leiding van Eduard van Beinum, waar de ge heele Koninklijke familie aanwezig is. Op 11 April wordt in de particuliere woning vr (en Nederlandschen Ge zant, jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos door Prins en Prinses aan den Zweedschen Kroonprins en Kroon prinses een lunch aangeboden, waarna in Grand Hotel de onjj^gfigst der Ne derlandsche kolonie zal plaats hebben. Bovendien zal hier een aantal Neder landsche kinderen van nog niet gere patrieerde Nederlanders aanwezig zijn. In den ochtend van den 12en April vertrekt het Prinselijk naar Oslo. Hiet krijgt het bezoek, zooals réeds gemeld, een beleefdheidskarakter.' Nadere bij zonderheden zijn hieromtrent nog niet bekend. Wel kan worden medegedeeld, dat het 13 April, na de lunch, eindigt, waarna het Prinselijk paar per eigen vliegtuig weer naar Nederland zal te- rugkeeren. In hert vervolg van het Prinselijk paar bevinden zich: Mevrouw L. Verbrugge van 's-Gra- vendeel, hofdamehonoraire van H.M., mr. «Ji C. Baron Baud, Kamerheer van H.M. en particulier secretaris van de Prinses, de twee adjudanten van den Prins, kapitein H. "W. J. Baron van Tuyl van Serooskerken en ritr^teester C. C. Geertsema, mr. dr. H. J. van Maasdijk treedt op rils public-relations- officer, terwijl kapitein Gerard Son- derman het vliegtuig van het Prinselijk paar zal besturen. GEBROEDERS DE VILDER STAAN TERECHT „Bent u Alphonsus Franciscus de Vilder, geboren 29 September 1893, wonende te Amsterdam en u Cornelis Franciscus de Vilder, geboren 17 No vember2 1896, wonende te Huizen". Met deze gebruikelijke vragen, die de president van het Amsterdamsche Bijzondere Gerechtshof, mr. E. H. I. W. van Schaeck Mathon, gistermorgen richtte tot de gebroeders De Vilder, begon het strafproces tege<? deze wel licht grootste, althans meest bekende collaborateurs van ons land, een pro ces dat naar verwacht twee dagen in beslag zal nemen. De belangstelling was dezen mor gen zeer groot. Als verdediger treedt' op mr. D. Gil- tay Veth. Gedagvaard werden 12 getuigen a charge en 16 getuigen a décharge. Nadat de gebruikelijke vragen wa ren gesteld, las de advocaat-fiscaal, mr. W. P. Bakhoven, voor, dat de gebroeders De Vilder terechtstaan terzake dat zij in Nederland, tusschen 24 Juni 1940 en 1 Januari 1943 als directeuren en bestuurders der N.V. Amsterdamsche Ballast-Mij. tezamen en in vereeniging althans ieder voor zich, opzettelijk gedurende den oorlog, ten voordeele van den vijand aan hem hulp hebben verleend. Dr. Hirscjifeld, secretaris-generaal van het Departement van Handel en Nijverheid werd als eerste getuige ge hoord. Op 31 Mei en 7 Juni 1940 is vergaderd door de secretarissen-gene raal tot het vaststellen van de hou ding in bouwwerken wanneer de be zetters terzake vorderingen zouden doen. In art. 52 Landoorlogsreglement van 1907 worden .^vliegvelden" niet genoemd. Aan den getuige prof. H. Hel- lema, beheerder van de Amst. Ballast- Mij. stelde de verdediger de vraag of hij het waarschijnlijk achtte dat deze Mij met het aannemen van een flin kere houding aan de „Wehrmachts"- werken zou hebben kunnen ontkomen. Getuige achtte dit uitgesloten voor een Mij. van deze importantie. Hij heeft nergens den indruk gekregen van eenige vrijwillige aanvaarding van werkobjecten. Deze getuige vertelde ook nog dat oorspronkelijk afgespro ken was met den cdt. van Amster dam, "clen heer Lohuizen, na conferen ties met de Departementen van Justi tie en Handel en Nijverheid, dat geen arrestatiebevel tegen de collaborateurs zou worden uitgevaardigd, vóór eenig onderzoek was geschied. Misverstand daarover veroorzaakte dat A. de Vil der tot drie maal toe is gearresteerd geweest. Churchill naar Nederland Naar wij vernemen zal Winstoa Churchill, waarschijnlijk omstreeks half Mei gedurende korten tijd de gast zijn van H.M. de Koningin. Tijdens zijn verblijf in Nederland zal Churchill persoonlijk het hem door den Senaat der Leidsche Universiteit aan geboden eeredoctoraat in de rechts geleerdheid aanvaarden. De heer Portielje van Artis eere doctor der Amsterdamsche universiteit De Senaat der Universiteit van Am sterdam heeft in zijn op 18 Maart j l- gehouden zitting besloten, het eere doctoraat in de faculteit der wis- en v natuurkunde te verleenen aan den heer A. F. J. Portielie te. Amsterdam. De promotie "honoris causa zal op een nader te bepalen datum plaats hebben. De Luchtpost voor Zuid-Afrika Ten einde een snellere overkoms. van luchtpost paar Zuid-Afrika te W werken, wordt deze post voortaan op Dinsdag en Zaterdag, via Amsterdam en Cairo, naar Johannesburg verzon den. De correspondentie komt dan resp. den Vrijdag en Maandag d.a.v. aan. Het luchtrecht is van 50 cent te ruggebracht op 40 cent per 5 gram. Nog meer artikelen 0nder ijzerbonnen Aan de lijst van artikelen, waarvoor geen ijzerbonnen behoeven te worden ingediend voor het verkrijgen van een invoer- en betalingsvergunning zijn: textielntachines en onderdeelen daar van, alsmede stalen gietstukken, al dan niet gelegeerd toegevoegd. - Eerste transport mariniers van Nederland naar Indië De Marinevoorlichtingsdienst meldt: Woensdag a...s. vertrekt uit Amsterdam per motorschip Boissevain, het eerste transport van hier te lande opgeleide mariniers naar Indië,'Het zal dienen te versterking van de daar gelande afdeeltngen van de brigade mariniers, die in Amerika haar opleiding ontving. Dit transport bestaat uit 800 man. Goud op straat Een militaire vrachtwagen, die de bagage v.an repatrieerende Crinadee- zen met hun „souvenirs" vervoerde, verloor onderweg een kist, /yelke op het Haarlemsche plaveisel "uit haar voegen sprong en haar kostbaren in houd priji gaf. Gouden horloges, kost bare sierraden," een fonkelende over daad van edele samenstelling rolden ovéf»^n weg. Een handje vol thee, wat cigaJHtcn en één strik kranten papier vormden het schrille contrast met de uitgestorte rijkdommen. Een- bejaard echtpaar, die deze schat „ont dekte", zocht alles zorgvuldig bijeen en deponeerde de kist met inhoud bij de politie, waar zij. nu op den eigenaar stapt te wachten. BUITBNLAND De verkiezingen in Italië Bij de stemmingen voor de verkie zing van gemeenteraden in Italië nam de linksctie coalitie der socialisten en communisten volgens radio Rome Zon dag spoedig de leiding met wïftst m 14 van de 30 gemeenten, waarover volledige gegevens ontvangen waren. Hiermede behaalde zij 196 zetels, ter wijl de christen-democraten (katho lieken) er 110, de ongfhankelijken 5» en de coalitie der middenpartijen behaalden. Referendum in Italië Prins Umberto van Italië zou een verklaring afleggen, volgens welke n'J zich onderwerpt aan den uitslag het referendum met betrekking tot toekomst van de monarchie. Op 18 Maart zal hij een desbeu fende brief aan den Premier de L - peri zenden. Tevens heeft hij een creet onderteekend, waarbij het r rendum op 2 Juni a.s. wordt £es j Dit is de dag dpr verkiezingen de Constitueerencle Vergadering- Sfc'M.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2