INDIE Brammetje Flapoor en]z*n vrienden RADIOPROGRAMMA VOOR DINSDAG HILVERSUM I 301 m. KRO: 18.00 The Minstrels o.l.v. G. Valten. 18! 15 Actualiteiten of gram. muziek. 18.30 The Minstrels. 18.50 'g Avonds als ik slapen ga. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram.muziek. RNIO: 19.30 Progr. v. d. Ned. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. KRO: 20.05 Meditatie door Pater Lohuis O.F.M. 21.05 Omr.kamerorkest o.l.v. Jaap v. Ginneken. 21.30 Film- kwartier. 21.45 Vervolg concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Ens. Erica Helen. 22.35 Avondgebed. 23.00 Gram.platen. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Raie da Costa, piano. RVU: 18.30 Dr. Th. van Schelven over; „Psychische relativiteit en de weg* terug". AVRO: 19.00 En nu naar bed. 19.05 Gerard Hengeveld, piano. 19.30 Econ. dictatuur of vrijhandel, door J. v. d. Berge. 19.45 New Light'Symph. Orch. 20.00 Nieuws. 20.05 Dr. C. L. Patijn: „Wetsontwerp Bedrijfsorganisatie". 20.20 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 Oeler Koening, hqorspel. 22.00 Gevr. gram.platen. 22.15 Buitenl. overzicht door H. Ch. G. J. v. d. Mandere. 22.30 Gevr. gram.platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Symph. muziek. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR WOENSDAG HILVERSUM I 301 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Koorplatei]. 7.45 Een woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Morgenconcert. 9.00 Mozart-progr. 9.30 Dvorak-progr. 10.30 Morgenwij ding door Ds. A. W. Boxman. 11.00 Stoffel van Vliegen speelt Bach. 11.15 Eiine Hemrica, sopraan, Emmy van Eeden, piano. 11.45 Krijgsgev. i. h. Verre Oosten. 12.00 Stichtsch salon orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 P. v. d. Kerkhoff, orgel. 13:45 Melodia. Gram.muziek. 15.00 B.B.C. Orkest. 15.30 Solistenconcert. Voor jeugdige postzegelyerz 16.15 Gramunuziek. 16.45 Voor jon gens en meisjes door Rie Beeremarts. 17.30 Jan Bom over N.V.H. 17.35 Man- dolinata. HILVERSUM II 415 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.20 Gram.muziek. 8.50 Voor jaarsmoeheid dopr Mevr. A. J. Otte— Arnolli. 9.00 Synhph. No. 2 v. Borodin. 9.30 Pol.ber. 9.45 Kleine pianowerken. VPRO: 10.00 Morgenwijding door Ds. A. L. Broer. VARA: 10.20 Kookpraatje door P. J. Kers Jr. 10.35 Mary Orbaan, sopraan, Cor v. Boven, piano. 11.00 Voor ar beiders in Continu-bedrijven. 12.00 Eddy Walis speelt. 12.30 Kalender. 12.35 Corps v. d. A'damsche Pol. o.l.v. J. K. Pinkse. 13.00 NieuWs. 13.15 Orkest Johnny Meyer. 13.45 Zuid- Afrik. progr, 14.15 Een kwtfrtier voor onszelf door Dr. M. KaasA'lbarda. 14.30 Amer. opnamen voor Ned. 15.15 J. L. van 't Hull met eigen comp. 15.30 Voor de jeugd. 17.00 Vaudeville orkest o.l.v. Cor v. d. Linden. 14.45 eater „GOERING PLEIT VOOR ZIJN VRIENDEN" Dat de banden onder de „samen zweerders" nog niet gebroken zijn, bleek, toen Goefing Zaterdagochtend door de verdedigers van medebeschul digden in kruisverhoor genomen werd. Dezelfde Goering die tot nu toe in zijn verdediging de meest belastende documenten zwijgend passeerde en tegelijk met een royaal gebaar de volle verantwoordelijkheid op zich ■am voor allfes, wat hij zelf nog niet als strijdig met internationaal recht erkent, beijverde zich thans om zijn collega's zooveel mogelijk te ontlas ten. Zijn gezicht vertoonde de gewone grimmig verbeten trekken, óók terwijl bij goedig en bijna vaderlijk de schuld op zich nam van hen, die hijzelf ken nelijk beschouwt alè mannen' van la ger plan dan zichzelf. Zoo bijvoorbeeld toen hij van Funk beweerde, dat nie mand anders dan de Reichsmarschalk self de verantwoording droeg over al betgeen de economische minister deed. Keitel, zoo zeide Goering, at in het boofd,kwartier meer steenen dan brood. Pj. beeft gesmeekt om velddienst te krijgen, al ware dat in de functie, die geenszins met de maarschalkstaf in ®y.Heenstemming was. Maar Hitier hét ihem n'e* "l"'5860 en bij was in oer«n en teSen eIbe wisseling van onW h" in ei8en omgeving, dat was aarfj..feden waarom Jodl aanbleef, crisio J *en tijde van de Kaukasus ,Pv„n "l^ndenlang geen hand wilde 5 ven' Ufschoon Hitier „Herr Paulus" Goering vermijdde zorgvuldig hem veldmaarschalk te noemen reeds al als Jodl's opvolger had uitgekozen, liet hij tenslotte Jodl toch in functie omdat hij van nature slecht aan nieu we gezichten kon wennen. Ook voor Keitel was ontslag nemen niet mogelijk, getuigde Goering. Hitier beschouwde elk verzoek om ontslag van een generaal als desertie. „Men heeft Keitel hier voorgesteld als een typische „Jaknikker", maar laat men liever eens zeggen, wie „neenzeggers" geweest zijn", aldus Goering. Goering beweerde voorts, dat de generaals in het derde rijk niet het ercht hadden politiek te bedrijven. De eenige, de dit wel mocht was hijzelf, maar b,v. iemand als veldmaarschalk Reichenau was door den führer, of schoon zij dik bevriend waren, niet tot opperbevelhebber benoemd, omdat hij zich te veel met de politiek bemoeide. Rosénberg werd door Goering voorge steld als een even onbelangrijk man als Funk. Hij prikkelde Hitier gteeds door met onbelangrijke voorstellen te komen aandragen op een moment, wanneer deze andere zorgen had. Met de kerk vervolging had Rosenberg niéts te doen, omdat dat een kwestie der politie was en de arbeidsinzet van menschen uit het Oosten had hijonmogelijk kunnen tegengaan. Ook Flink had vol gens Goering met den arbeidsinzet in het geheel niets te doen gehad. Hit- Iers vertrouwén in von Schirach was geschokt sedert hij na Mussolini's val, had voorgesteld von Ribbentrop door von Papen te vervangen als minister van buitenlandsche zaken. Toen von Schirach later onthulde, dat zijn moe der Amerikaansche was en hij in vrede leefde met zijn familieleden over den Oceaan, had Himmler hem zelfs willen arresteeren. Aan kabinetszittingen heeft von Schirach nooit deelgenomen. Von Papen is volgens Goering vele malen in de bres gesprongen voor ter dood veroordeelde mannen van de verzetsbeweging. Hij wenschte princi pieel alle ter door veroordeelde vrou wen begenadigd te hebben. -Van Seyss quart zeide Goering, dat hij hem in ingen van den anschluss zeer wan trouwde. Het befaamde niet bestaande telegram, waarmee Seyss de Duitsche troepen binnneriep had volgens Goe ring heelemaal geen waarde, daar de opmafsch ook zonder dit telegram zou zijn doorgegaan. Seyss zou wel een telegram hebben gestuurd om den op- marsch tegen te houde^ioen deze .reeds begonnen was. was zeer woedend over dit stomme telegram' deelde Goering mede. Hij deed zijn best om den rol van Seyss zoo onbe langrijk mogelijk voor te stellen: „Niet Seyss doch uitsluitend de führer en jk hielden het lot van Oostenrijk in han den". Op verzoek van Doenitz's ver dediger zeide Goering nog dat de „Seenotflugzeuge" voor redding van in zee gevallen vliegers zeer zware ver liezen leden, ómdat ze werden aange vallen. Voorts beschuldigde hij de Ge allieerde troepen ervan voor hetzelfde doel gebruikte reddingsboeien te heb ben vernietigd. Goering onthulde aan het einde van zijn getuigenis vandaag no§, dat Hitler in Februari 1945 van ilan was de Geneesche conventie op te zeggen. Goebbels had hèm daartoe aangespoord met het motief dat zoo doende zou worden voorkomen, dat Duitsche soldaten naar den vijand overliepen. Zij zouderjpdan als krijgs gevangenen niet langer de bescherming der conventie genieten. Het \yas aan Jodl's ingrijpen te danken dat de führer van zijn plan werd afgehouden. Het kruisverhoor van Goering Een speciale correspondent van het A.N.P. seint: Het belangrijkste kruis verhoor van het proces begon gister middag, toen de chiefprosecutor Jack son zich tegenover Goering plaatste en den nadruk legde op het belang van 't verhoor door aan te vangen met de opmerking: „Gij zijt misschien de eenige levende mensch, die de doelein den en inrichting van de nazi-partij ten volle kunt verklaren." Goering, die de strijdbaarheid uit de beste nazi- dagen blijkt te hebben bewaard, heeft ook de degenkruishig met ongeduld afgewacht. Rustig, zelfbewust #n met nadruk op ieder woord antwoordde hij op Jacksons eerste woorden: „Daar van ben ik mij ten volle bewust." Daarna ving Jackson onder voelbare spanning zijn verhoor aan met 'een serifc vragen, die kennelijk het karaktei yjh eerste schermutselingen hadden. Nederland op de laatste Volkenbondsvergadering In de Volkenbondsvergadering, "die op 8 April a.s. te Genève zal bijeen komen met het oog op de liquidatie van den Volkenbond 4en de overdracht van de werkzaamheden van den Vol kenbond op de Vereenigde Naties, za! Nederland vertegenwoordigd zijn. De Avonturen van door G. Th. Rotman Nadruk verboden 119. Vrolijk snorde de machine over de wijde vlakten, en Bram en z'n vrien den genoten van het gezicht dier oude vertrouwde plekjes. Op hun aanwijzin gen daalde het vliegtuig nu eerst bij het bos, waar Meneliks ouders woon den, en hij steeg uit. Toen kwam Tom aan de beurt. Neenmaar, wat een vreugde voor zijn ouders, het reeds verloren gewaande kind weer terug te zien! 120. En toen Bram thuiskwam... neenmaar, je had die grote, logge olifanten moeten zien huilen van ple zier! Zulke dikke tranen! En toen ook de zak met geld te voorschijn kwam, kende de vreugde helemaal geen gren zen meer. Na een hartelijk afscheid van Mr. Plumstake steeg de vlieg machine weer op, en toen kwam Bram- metjes vader met z'n lange snuit, en blies het hele vertelsel uit! EINDE Het Zelfbestuur van de Phillppijnen President Truman heeft verklaard, dat de berechting van burger-collabo- rateufs op de Philippijnen overgelaten zal worden aan de burger-autoriteiten en dat het Philippijnsche volk volledig in staat is om op 4 Juli zelfbestuur te aanvaarden. President Truman verzekerde het Philippijnsche volk, dat de Ver. Staten alle vertrouwen hebben, dat de Philip pijnen in staat zijn om hun eigen politieke beslissingen te nemen zonder interventie of aanwijzingen van de Ver. Staten. Proces tegen kampstaf van concentratiekamp Neuengamme begonnen Het proces tegen veertien leden van den kampstaf van 't concentratiekamp Neuengamme is thans begonnen. De „politiek", die hier gevolgd werd, was „uitroeiing door werken". De beklaag den verklaarden zich niet schuldig. De aanklager haalde woorden van Himiw Ier aan, die zeide, dat als asociale ele menten voor uitroeiing door werken in aanmerking kwamen Joden, Zigeuners, Russen, Oekrainers, Polen, Tsjechen en Duitsche gewone misdadigers. De Commissie v^or het Verre Oosten Up haar wekelijksche vergadering heeft de Commissie voo het Verre Oosten drie Vice-Voorzittters aange wezen: Andrei A. Gromyko (Sowjet- Unie); Dr. Wei Tao-Ming (China); en Lord Halifax (Engeland). Het zijn de ambassadeurs der betreffende lan den in Amerika. Permanent voorzitter is Generaal-Majoor Frank R. McCoy, vertegenwoordiger van Amerika. De Commissie heeft ook 6 Sub-Com missies goedgekeurd: 1. Commissie voor de Schadeloosstel ling, voorzitter Sir Frederick Egg- leton (Australië), wnd. voorzitter G. A. P. Weyer (Nederland). 2. Commissie voor Economische en Financieele Aangelegenh., voor zitter Sir George Sanson (Enge land). 3. Commissie voor Constitutioneele en Rechterlijke aangelegenheden, voorzitter Sir Gira Bajpai (Britsch- Indië). 4. Commissie voor Versterking van Democratischè Stroomingen, voor zitter Nikolai V. Novikov (Rus land). 5. Commissie voor de Oorlogsmisda digers, voorzitter Dr. C. L. Hsia (China). 6. Commissie voor Vreemdelingen in Japan, voorzitter Francis Lacoste Frankrijk). DE VERGADERING VAN DE UNRRA Ter gelegenheid van de opening van de vierde zitting van den Bestuursraad van de UNRRA in Atlantic City heeft 'resident Truman een boodschap ge zonden, waarin hij er op wees, dat Amerika thans krachtig achter het ïulpprogramma staat om een zoo groot mogelijke hoeveelheid voedsel voor export ter beschikking te krijgen ten behoeve van de» hongerenden in de wereld. Dit hulpprogram heeft tot doel de UNRRA verder te steunen. Amerika heeft zijn rol gespeeld bij de schepping van de UNRRA, aldus Truman. Het heeft de UNRRA zijn steun van ganscher harte gegeven en het ligt in mijn bedoeling er voor te zorgen, dat deze steun gehandhaafd zal blijven. Sol Bloom, voorzitter van de Com missie voor Buitenlandsche Aangele genheden voor het Huis van Afge vaardigden heette de gedelegeerden namens de Vereenigde Staten welkom en wees den Bestuursraad er op, dat de naties, die deel uitmaken van de UNRRA een beslising moeten nemen over de voortzetting daarvan, omdat anders 500.000.000 menschen van hon ger zullen omkomen in de grootste ramp van de geschiedenis. Volgens de oorspronkelijke plannen zou de UNRRA haar werkzaamheden staken in Europa tegen eind van dit jaar en in Azië tegen Maart 1947. Een half milliard menschen bidt om hulp, aldus Bloom. De goede God zal U niet laten falen, doch gij kunt thans niet ophouden. Het zou de grootste ramp zijn wanneer na ommekomst van dit jaar de UNRRA liquideerde en op zou houden te bestaan. Er zijn aanwij zingen dat de wereld-voedsel-situatie volgend jaar nog slechter zal zijn, ten zij, er meer landbouwgrond beschik baar komt, tenzij er meer zaad, kunst mest en landbouwwerktuigen ter be schikking worden gesteld. De eerste zaak, die de Bestuurs raad te behandelen kreeg was een verzoek van Brigadier-Generaal Car los Romulo, Commissaris van de Phi lippijnen in Amerika! om een bedrag van 100.000.000,dat besteed zal worden voor hulpmaatregelen, voor namelijk de verschaffing van voedsel, medicijnen, kleeren en huisvesting voor 1.600.000 Philipinos, die letterlijk aan alles behoefte hadden. Lijken van in het concentratie kamp Vught gefusileerden opgegraven Van de zijde van den dienst identi ficatie en berging deelt men ons mede, dat even buiten het kamp Vught opge graven zijn de lijken van vier gefusil- leej-den. Op een van de lijken heeft men een trouwring laangetroffen, een ande re gefusilleerde heeft breukbanden ge dragen. Voorts waren overjassen aan wezig. Verder beschikt men niet over gegevens. Bovengenoemde dienst verzoekt ieder, die daartoe in staat is, inlich tingen te willen inzenden/welke zou den kunnen leiden tot identificatie. De dienst zou gebaat zijn met opgave van signalementen van personen, die in het concentratiekamp hebben vertoefd. Het adres van den Dienst voor Iden tificatie en berging is: Karei van Bij- landtlaan 30, kamer 207a, Den Haag. Engeldnd's standpunt tegenover Franco! Duf Cooper, de Eng. ambassadeur in Frankrijk, heeft in opdracht van de Engelsche regeering, Bidault, den Franschen Minister van Buitenl. Zaken, gisterenmiddag een bezoek gebracht om de zienswijze van de Engelsche re geering over het Fransche voorstel, de Spaansche kwestie aan den Veilig heidsraad van de Vereenigde Naties voor te leggen, nog eens uiteen te zetten. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen bracht Cooper in zijn onder houd met Bidault vooral vier redenen naar voren, waarom de Engelsche Re geering het onwenschelijk acht de Spaansche kwestie voor den Veilig heidsraad te brengen. Ten eerste: Omdat de Regeerings- vorm in Spanje een interne kwestie is en het een gevaarlijk precedent zou scheppen zich in de interne souvereine regeering van een land te mengen. Ten tweede: Indien Spanje geduren de den oorlog met de Asmogendheden heeft samengewerkt, zijn er andere landen die dat ook hebben gedaan en in welker binnenlandsche aangelegen heden men zich niet mengt. Ten derde: De toestand in Spanje beschouwt, men niet gevaarlijk voor het handhaven van den vrede. Ten vierde: Het valt ten zeerste te betwijfelen of de economische sanctie die de Fransche Regeering zich voorstelt, werkelijk afdoende zou blij ken. Het Canadian Wives' Bureau in Nederland Het Canadian Wives' Bureau heeft thans zijn kantoor in Den Haag ge vestigd. Het adres is: Canadian Wives' Bureau, Civilian Repatriation Section, p/a Canadeesche Legatie, Den Haag, Nederland. Het doel van dit kantoor is het regi- streeren van vrouwen en kinderen in Nederland van leden der Caftadeesche strijdkrachten. Aanval op het huis van Dr. Amir Volgens zeer betrouwbare berichten heeft dr. Amir, de republjkensche gouverneur van Sumatra, verklaard, dat in den nacht van 14 op 15 Maart door extremistische leden van de Jeugdbeweging een aanval op zijn huis is gedaan. De aanvallers werden echter verdreven, door Indonesische politiemachten. Het Hoofd van de Re- publikeinsche politie te Medan is eveneens ontvoerd doch weer vrijgelaten op den volgenden dag. Deze laat ste heeft op een vergaderfing van alle partijleiders zijn ontslag ingediend, daar hij niet verantwoordelijk wilde zijn vóór dezen toestand van wette loosheid. Zijn ontslag werd echter ihet aanvaard. Dr. Amir heeft eveneens verklaard, dat de functie van republikeinsch re sident op Sumatra en aan de Oostkust is opgeheven en vervangen-is door een Raad van Vijf, waarürde voornaamste deelen van de Residentie vertegen woordigd zijn. Te BordeauToulouse en Mont- pellier zijn twaalf Spaansche agenten earresteerd, die voor het tribunaal te iordeaux zullen verschijnen. Zij zou den tijdens verhooren bekend hebben, dat zij aan de Franco-regeering Fran sche troepeubewegingen in de Pyre neeën en handelingen van Spaansche Republikeinen mqesten melden. (Rtr.).

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3