Beknopt programma van de Partij van de Vrijheid INDIE De toestand in Perzië gespannen radioprogramma VOOR WOENSDAG HILVERSUM I/— 301 m. NCRV; 18.00 Mandolinata. 18.15 Eng. les voor beginners. 18.45 Gram - muziek. RNÏO: 19.00 Nieuws. 19.15 Dep. uit zending. 19.30 Progr. v. d. Ned. Strijd krachten. 20.00 Nieuws. NCRV: 20.05 Radio Philh. Orkest 0.1.v. Bertus -v. Lier, Greet Koeman, sopraan. Mendelssohn progr. 21.20 Hoe nu verder? Door C. *v. d. Bom. 21.40 Gram.muziek. 22 00 Nieuws. 2.15 Het act. geluid. 22.30 Cram.concert. 23.30 Russisch progr. 23.50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m'. VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Johan jong, orgel. 18.30 Oostersche luis teraars door J. de Munck Mortier. 18.45 The Ramblers. 19.15 Het Ind. probleem in grooter verband door Mr. 1. E. Stokvis. VPRO: 19.30 Het Int. Vrijz. Pro: door Dr. H. Faber. 20.00 Nieuws. 20.0F> Dep. uitzending. VARA: 20.20 The Ballroom Melodi- ans. 20.35 Magnetische storing, luister spel. 21.05 A. Krelage Sr. over de Arb. Zangver. 21.10 Mis van L. van Beethoven. 22.05 Gesprek v. d. week. 22.15 Jacques Tibaud, viool en Tasso Janapculo, piano. 22.45 Geestelijk le ven door Ds. B. J. Lietaert Peerbolte. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram,muziek. Ë3.30 Dansmuziek. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM I 301 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Morgenwijding. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.30 Ray Ventura en zijn orkest. 8.45 Heilige van den dag. 9.15 Pluk den dag (gr.). 9.45 Lente, door Annie de Hoog-Nooy. NCRV: 10.00 H. C. J. de Man, orgel 10.15 Morgnedienst door Ds. W. Wil- lemse. 10.45 NCRV-koor en orkest o. 1. v. Piet v. d. Hurk. KRO: 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Krijgsgev. i. h. Verre Oosten. 12.00 Marschen. 12.15 Solisten. 12.30 Hoe Ned. den vrede wint. 12.35 Ens. Nina Dolce. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest o.l.v. Dolf v. d.- Linden, Bruce Lowe, zang. 13.45 Repatrieerenden ia- ten op Schiphol. NCRV: 14.00 Sonate progr. 14.40 Vrouwen in den N.O. Polder door Mevr. S. M. P. de JongVisser. 15.00 Trio Knibbeler. 16.00 Bijbellezing door Ds. G. Lugtigheid. 16.45 Gram.concert. 47.30 Bel Canto. HILVERSUM II 415 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.30 Pol. ber. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.30 De troost van het geurende kruid. 10 35 Orkest Malando. 11.00 Nuttig en noo- dig, door Mevr. W. Zeldenrustde |ongh. 11.10 Malando. 11.30 Maria Miiller, alt, Ru van Veen, piano. 12.00 Kees Otten .blokfluit en Jan Wisse, piano. 12.30 Ens. Khotinoff. 13.00 Nieuws. 13.15 Aeolian sextet. 14X0 Voor de vrouw door Pierre Cuvpers. 14.20 George Roth, cello en Ilona'Ka- bos, piano. 15.00 Henriette Davids, door Mevr. Rozet Herzberger 15.20 Confetti. 17.00 Per nachtexpresse dwars door Java. 17.10 AVRXi-kalei- doscoop door R. Feenstra. 17.30 Les Gars de Paris. «uilen zijn teruggekeerd of de kampen vrijwillig zullen hebben verlaten naar «en andere bestemming voor den slui tingsdatum, zulen verlof krijgen werk te zoeken in de Amerikaansche zones 'n Duitschland en Oostenrijk Twee maanden geleden waren er in de AmeriJtaansche zone 550.000 ver- Plaatste personen, waarvan er 80 tot .100.000 geclassificeerd zijn als ver volgde personen, die dus niet onder dit besluit vallen. Na verlaten van het kamp zullen de verplaatste personen «rif moeten beslissen of zij onderda an van Oostenrijk, of Duitschland willen worden. Amerika zou het zeèr '*P Prijs stolen als de UNRRA de kam- De Partij van de Vrijheid deelt over haar programma het volgende mede: De eerste beginselen van een op christelijken grondslag berustende sa menleving als de Nederlandsche zijn: de vrijheid, de verantwoordelijkheid, de sociale gerechtigheid. Dit uitgangspunt leidt tot het vol gende, beknopte program: 1. eenheid van het Koninkrijk der Nederlanden en binnen het Koninkrijk eigen meesterschap der deelen; 2. be houd van de constitutioneele parle mentaire monarchie onder het Huis van Oranje; 3. de regeering handhaaft het gezag, krachtige bestrijding van corruptie; 4. onverwijlde terugkeer van den rechtsstaat in alle deelen van het Koninkrijk; 5. volledige medewer king aan de Vereenigde Naties en in het kader van deze ontwikkeling van een zoo nauw mogelijk samengaan op alle gebieden met die landen, met welke wij aardrijkskundig, historisch, cultureel en commercieel het nauwst verbonden zijn. Modern toegeruste lucht-, zee- en landmacht, georgani seerd met inachtneming van interna tionale eischen en Nederlandsche tra dities, te gebruiken ter bescherming van alle gebiedsdeelen. De rangen staan voor ieder open overeenkomstig zijn talenten; 6. de organisatie van het bedrijfsleven dient het resultaat te zijn van de samenwerking van de vrije or ganisaties van werkgevers en werkne mers-. De hoofdbeginselen daarbij die nen te zijn: 1. het medebetrekken vart de arbeiderswereld in het dragen van verantwoordelijkheid; 2. het handha ven zoo lang en zooveel mogelijk van het beginsel der autonomie; 3. de uit eindelijke zeggenschap van de Over heid. Socialisatie leidt tot een maChts- des levens onderwerpt aan dwang, welke de geestelijke vrijheid en den rechtsstaat ondermijnt. Bestrijding van monopolies ter waarborging van de vrijheid van bedrijf, ook voor1 den kleinen ondernemer en handelsman en ter waarborging van de veiligheid van den Staat. 7. Sociale gerechtig heid in het bedrijfsleven te betrach ten door samenwerking van werkge vers en werknemers. De Staat bevor- dere, dat de inrichting van de maat schappij zoodanig zij, dat een ieder daarin werk kan vinden tegen een loon, dat den werknemer veroorlooft in het( onderhoud van zich en zijn ge zin te'voorzien en hem tevens in staat stelt te sparen. Gestreefd worde naar uitbreiding van het privaatbezit over de ^tnassa van het volk, mede door deelneming in de winst van de onder neming. ^Krachtige maatregelen ter voorkoming en bestrijding van werk loosheid; 8. streven naar evenwicht in de begrooting van rijk, prbvincie en gemeenten. Herstel van de financieele zelfstandigheid der gemeenten als hoeksteen van haar eigen meester schap; 9. herstel van vrije bedrijfs uitoefening in akkerbouw, veeteelt en tuinbouw. Erkenning van de waarde van den zelfstandigen kleinen bper. Bevordering van den uitvoer. Uitbrei ding van landbouwonderwijs en voor lichting; 10. moreele en materieele be scherming van het gezin als de kern van de maatschappij. Gelijkstelling van man en vrouw voor de wet. Ver betering van de huwelijkswetgeving; 11. de grondslag van ons onderwijs zij naast de standelijke ontwikkeling: de zedelijke normen van het christen dom, de karaktervorming, de opvoe ding tot persoonlijkheid, tot bewust zijn van de verplichtingen, die een democratisch bestuurde staat aan zijn positie, die daardoor alle gebieden, burgers oplegt. Op de openbare school worde den leerlingen kennis van den bijbel bijgebracht. De verplaatste personen in Duitschland en Oostenrijk Minister Byrnes heeft op zijn pers conferentie medegedeeld, dat zijn De- Sartement en het Departement van 'orlog overwegen de kampen voor verplaatste personen in de Amerikaan sche zone in Duitschland en Oosten rijk tusschen 1 Augustus en 1 Sep tember te sluiten. Dit zal niet gelden voor de verzamelcentra voor vervolg de groepen onder de verplaatste per sonen en vluchtelingen. De kampen kunnen niet tot in het oneindige worden in stand gehouden. Het is echter niet de bedoeling om iemand naar zijn labd terug te zenden tegen zijn wil. Zij die niet naar huisde bergplaatsen der Sovjct-Russi.c pen overnam, doch als dat niet ge schiedt, kan men voor Augustus wel licht tot overeenstemming komen om trent eenige andere internationale or ganisatie, die de kampen zal overne men. De Amerikaansche Regeering zal de kampen voor vervolgde personen in stand houden. De Belgische regeeringsverklaring In zijn regeeringsverklaring zeide minister Spaak o.a. dat de nieuwe regeering een minderheidsregeering en tevens een noodregeering is. Niemand onder hen, die er deel van uitmaken is vermetel genoeg om te denken, dat deze regeering steunt op een ideale formule, elk van hen vleit zich met de gedachte dat hij zijn plicht doet." Na hulde gebracht te'hebben aan het kabinet v. Acker, zeide de heer Spaak: „Voor veel Belgen werd de konings kwestie definitief geregeld bij de wet van 19 Juli 1945. Het ware dwaas ech ter te miskennen dat tal van Belgen steeds de meening toegedaan zijn, dat bedoelde kwestie nog hangende is. De Christelijke Volkspartij, de sterk ste in den lande, heeft gedurende haar gansche verkiezingscampagne de ge dachten verdedigd dat, daags na de verkiezingen van 17 Febr., een Volks raadpleging omtrent deze kwestie diende te worden gehouden. De regeering zou het logisch vinden, dat een wetsvoorstel betreffende deze aangelegenheid zou worden ingediend. Wordt de wet niet goedgekeurd, dan zou dienen te worden vastgesteld, dat deze oplossing van de Koningskwestie niet mogelijk is. Het ware aisdan ten zeerste wenschelijk, dat de politieke partijen overleg plegen om er een andere te vinden. De spionnagekwestie in Canada Mackenzie King beschrijft het Atoom- spionnage geval als een zoo ernstige situatie als nooit in Canada is voor gekomen. Xjóezenko gaf de Can. Regeering documenten in handen, welke hij uit gie, op het punt had gestaan uit Ca nada naar Groot-Brittannië te ver trekken, waar hij in contact zou zijn getreden met een vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie. De Premier ver klaarde: „Sommigen vinden misschien dat wij de betrekkingen met de Sov jet-Unie moeten verbreken en de Sov jet-Ambassade moeten vragen zich uit Canada te verwijderen. Ik hoop, dat dit standpunt niet door personen in een verantwoordelijke positie zal worden ingenomen. Hij zeide er zeker van te zijn, dat Stalin de ondergrond- sche activiteit, welke door de Sovjet- Ambassade was geleid, niet zal ver goelijken. De Iraansche kwestie De West-Indische conferentie. De West-Indische conferentie, die ge durende 20 dagen in St. Tomas, Maag deneilanden, met gedelegeerden van 15 Caraibische gebieden van Amerika, Enge land, Frankrijk en Nederland is bijeen geweest, is besloten met een rede van Gouverneur Rexford G. Tug well uit Portorico. Drie commissies hebben aanbevelingen opgesteld voor de instelling van een Cen traal Secretariaat, gevestigd binnen het Caraibische gebied, voor de toevoeging van een economische sectie aan de be staande Caraibische commissie voor de oprichting van een regionale organisatie ter bevordering van het toeristenverkeer. Deze aanbevelingen zullen thans onder worpen worden aan de gezamenlijke goedkeuring van Frankrijk, Engeland, Nederland en Amerika, Het proces te Neurenberg Aan het einde der zitting van gisteren vond een incident plaats nadat Goering op een der door Jakson voorgelegd do cument betreffende in 1935 genomen maatregelen voor de mobiliseering in het Rijnland had geantwoord „Ik kan me niet herrinneren ooit gezien te hebben dat in de Ver. Staten mobilisatiemaat regelen gepubliceerd werden". De maat, die heden overliep, was in de vorige dagen reeds gevuld toen Goe ring de gelegenheid benutte om van zijn getuigenig een soort propagandarede te maken en hij geen kans liet passeeren om zijn afkeuring te uiten over de maat regelen, die thans door de bezetting in Duitschland worden genomen. De wijze waarop Goering zichzelf uitschildert als kampioen van den gerechtvaardigden Duitschen vrijheidsstrijd, had reeds lang iederen toehoorder in de rechtzaal geïrri teerd en het is dan ook geen wonder, dat ernstig misnoegen over deze houding werd uitgesproken. Het tribunaal zelf heeft zich nog niet geuit over de wijze waarop verdediger No 1 tracht nazi-propaganda te maken vanaf de getuigenstoel, want aanstonds na Jacksons protest verdaagde president Lawrence de zitting. Arrestaties te Neurenberg Amerikaanskhe soldaten hebben giste renmorgen een cordon getrokken om het spoorwegstation van Neurenberg. Meer dan 1000 personen werden aan een ver hoor onderworpen. 59 Duitschers en Polen werden gearresteerd. Australische goederen voor Nederlandsch-Indië Men verwacht, geschil De Vredes-conferentie geheim! De Fransche Regeering heeft op aanraden van de organiseerende Sta ten der komende Parijsche Vredes conferentie als Gastvrouwe het besluit genomen, dat de bijeenkomstep dezer conferentie geheim zullen zijn. Gedu rende de conferentie zullen persver tegenwoordigers van de ^deelnemende landen onderling overeenkomen hoe de communiqué's zullen luiden, die aait de journalisten zullen worden ver strekt. Russen hebben zich uit Mandsjoerije teruggetrokken Volgens den Stafchef van generaal Malinofski, den Russischen opperbe velhebber in Mandsjoerije, zijn alle Sowjet-troepen teruggetrokken uit het gebied van Mandsjoerije ten Zuiden van Tsangtsjoen, ongeveer driehon derd kilometer ten Noord-Westen van Moekden. De Iraansche Ambassade in Washin- ton heeft gisteren verklaard, dat zij in den loop van den dag het protest der Regeering van Iran tegen het ver- blijf van Sovjet-troepen in Perzië aan geschil geregeld wordt, zullen voor den Veiligheidsraad zal overhandigen, het einde van deze fnaand minstens I vijf schepen Australië kunnen verlaten. dat he^ bestaande waardoor acht" Ned. schepen verhinderd worden met dringend noo- dige levensmiddelen en medicamenten uit Australië naar Ned. O.-Indië te ver trekken, nu spoedig zal worden ge regeld. De vakvereenigingen der ha venarbeiders hebben erin toegestemc de schepen te laden, mits de Austra lische Regeering en de Ned. autori teiten aan twee waarnemers toestaan de schepen te vergezellen. Indien het Ambassade had gehaald. Het eerste voorloopig verslag van de Kon. Commissie, welke een onder zoek instelt, toont „den ernst en de vérstrekkende belangrijkheid van de situatie", aldus Mackenzie King. Dit verslag toont aan, dat er een netwerk van ondergrondsche agenten was ge organiseerd door leden van de Sov jet-Ambassade volgens de directe in structies van Moskou, teneinde ge heime inlichtingen te verkrijgen van employé's van de Canadeesche Re geering. Hij onthuldej dat een voor aanstaand geleerde, die, misschien had over 't vrijmaken v. d. atoomener- PERZIË HEEFT PROTEST INGEDIEND De Perzische Ambassade te Washington heeft officieel mede gedeeld, dat bij het secretariaat van de „Vereenigde Volkeren" een protest van Perzië, betreffende de Sow jet-Russische activiteit in Perzië, is ingediend. In dit protest wordt o.a. verklaard: De tekst van het Perzische protest bij de Vereenigde Naties Iran vestigt den aandacht van den Veiligheidsraad op het geschil tus schen Iran en de Ver. Staten van Sowjet-Rusland, waarvan de voort zetting waarschijnlijk het handhaven van den wereldvrede en -veiligheid zal bedreigen. Dit geschil is gerezen ten gevolge van nieuwe ontwikkelingen. De termen, waarin het protest van Perzië bij den Veiligheidsraad is ver vat, maken het duidelijk, dat het nieuwe debat over de Perzische kwes tie verreweg het ernstigste geval zal zijn dat tot dusverre voor den Raad is geweest. Het is duidelijk, dat naar de meening der Perzische regeering de twee aspecten van het gedrag der Sowjet-regeering ten aanzien van perzjë het voortgezette verblijf van Russische troepen op Perzisch grond gebied en de voortdurende inmenging in Perzische aangelegenheden een werkelijke en onmiddellijke bedreiging voor den Wereldvrede vormen. Bij de voorgaande gevallen Grie kenland, Indonesië en zelfs bij het eer ste Perzisch debat kon de bedrei- over het vrijmaken van de atoomener- ging voor den vrede, die het gevolg zou zijn van het feit, dat de klager naar voren bracht, slechts als zeer ver wijderd gezien worden. De ernst van het komende debat over Perzië is het gevolg van het feit. Dat directe onderhandelingen nu hebben gefaald en dat de Veiligheids raad dus nu niet zijn toevlucht -kan nemen tot dit middel, zooals men voordien gaarne deed. Ten tweede is de grond van de Perzische klacht in ernst toegenomen sinds de zaak voor het eerst voor den Veiligheidsraad werd gebracht. Welingelichte kringen te Londen verwachten, dat de Sowjet-regeering naar voren zal brengen, dat er egne aanleiding bestaat voor den Raad de zaak te behandelen, aangezien de nieuwe Russische ambassadeur te Te heran, die daar binnenkort zal arri- veeren, de afgebroken draad van de Moskousche onderhandelingen wellicht op zal vatten. In dit geval zou de hou ding van de Perzische regeering de beslissende factor zijn. De Veiligheids raad had de zaak eerst toen naar di recte onderhandelingen verwezen, na dat de Perzische ambassadeur had verklaard, dat hij uit Teheran op dracht had ontvangen zich met deze procedure accoord te verklaren. De vier sultans van de Indonesische „Republiek" Aan een artikel in het Australische weekblad „The Argus" van Graham Jenkins ontleenen wij het volgende: De merkwaardigste paradox in de Indo nesische „republiek", welke haar bestaan leidt in het actaerland van de door ge allieerden bezdl: steden, is wel het feit, dat de vier suftns van Java hun heer schappij nog steeds uitoefenen. Zij zijn alle vier met Ir. Soekarno en de door de Indonesiërs uitgeroepen „re geering" in zee gegaan en de eenige vor sten ter wereld, die de Indonesische on afhankelijkheid hebben erkend. De belangrijkste onder hen is de 21- jarige Soesoehoenan van Soerakarta. In zijn paleis heb ik een feestmaal ter eere van het bezoek van den Indoneslschen „president" bijgewoond, Er waren ten minste 150 gasten aanwezig. Het banket werd rijkelijx besproeid met Fransche champagne uit de welvoorziene kelders. Te omstreeks negen uur begon men met het opdienen van de tallooze gerechten. We dineerden tot middernacht. Muziek van een gamela-orkest en zang van een een gemengd koor vormde een aangenamen achtergrond. Om tien uur kropen (men kan het niet anders noemen) de hofdanse- resscn over de gepolijste marmeren vloer naar de zitplaats van hun meester, met vromen eerbied begroetten zij hem. Toen begon de oude Javaansche serimpl-dans. Een onderhoudende hoveling vertelde mi) dat deze dans een soort vermaning tot matigheid moet voorstellen, doch de gratie en de schoonheid er van schenen mij te groot, dan dat men zou kunnen denken aan een dergelijk onderwerp. Dit duurde drie kwartier. Het paleis van den Soesoehoenan stel* mij teleur. Binnen de kraton wonen 10.000 measchen en het is er vuil. De terreinen zijn kaal en stoffig, .'daar zij gebruikt worden voor exercities van het „Republlkeinsche Leger". De sultans van Djokjakarta zijn even als die van Soerakarta enthousiaste voor standers van de nationalistische beweging. Zij dragen de generaals uniform der> T.R.l. en de snit daarvan is duidelijk japansch. Het geheim van de ononderbroken re geering der sultans is hun nauwe ver binding met de islam. Zijn afstammelin gen van de islamiedschen koningen, die de hindoe hcerschers in de 14e eeuw van Java verdreven en geïsoleerd hebben op de kleine Soenda eilanden. De Indonesische leiders hebben, liever dan de sultans tegen zich in het harnas te jagen, verkozen om eveneens van de weelde aan hun hoven te genieten. Wat de milliornen onderdanen in midden Java betreft, even goed als hun voorouders moeten de bewoners van de zg. socialis tische republiek aan 'den Soesoehoenan en zijn hoogwaardigheidsbekleeders een bewijzen en hooge belastingen betalen. De distributie van rijst op Java Behalve de distributie voor „nood- winkels", heeft men eenige dagen ge- eden een aanvang gemaakt met de distributie van rijst van de 850.000 menschen te Batavia. Deze komt in het bijzonder den Indonesischen be woners ten goede. De distributie is georganiseerd door den geallieerden voedsel-controledienst en wordt uitgevoerd onder leiding van de ,Badan Pembagian Makanan" (het "ndonesisch distributiebureau). Ieder krijgt 200 gram rijst per dag en 300 gram bloem per maand. Bloem en brood zullen vrij zijn, zoodra de bakkerijen in staat zijn aan de ver wachte vraag te voldoen. Suiker, zout, cocosolie en eenige in gevoerde artikelen zullen ook spoedig vrij zijn. De distributie van ingevoerde rijst kan als een noodmaatregel beschouwd worden. Voor den overgangstijd naai de komende periode van de nieuwe rijstoogst op Java. t

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3