De Nederl. |Reisvereeniging 40 jaar Waarom Mussert's cassatiberóep verworpen werd Maak het een ieder mogelijk den blik te verruimen Voor reizend Nederland zal 24 Maart een gedenkwaardige dag zijn. Veertig jaar geleden werd op dien dag door mr. M. J. v. d. Flier en den heer A. Pieters den grondsteen gelegd voor de Ned. Reisvereeniging. Zij gingen te werk naar het voorbeeld van de Eng. Toynbee-clubs, die het reizen voor de minst draagkrachtige lagen van de bevolking mogelijk maakten, echter met dit verschil, dat i't,arbeids veld hier uitgestrekt werd over alle lagen van de bevolking. Het beginsel van de N.R.V. is: ande ren te laten meeleven van hetgeen zelf beleefd is en daarbij niet te streven naar winst. Ook de leiders, bestuur- deren en andere functionarissen ver richten hun werk belangeloos. Dat het werken en streven in breede lagen weerklank vond, blijkt wel uit den enormen groei van de vereeniging. Eind 1906 telde de ver. 44 leden, er werden 2 reizen gemaakt, waaraan 26 leden deelnamen. In 1911, bij het eer ste" lustrum, verdubbelde het aantal leden en kwam boven de 2000. In '21 was het cijfer van 100 reizen per jaar bereikt met bijna 4000 deelnemers. In 1936 werden 640 groepsreizen ge maakt, met bijna 20.000 deelnemers, terwijl het recordjaar 1938 een aantal reizen opleverde van 71'1, met bijna 21000 deelnemers, die in totaal 200000 reisdagen aan reiskosten 1.500.000. uitgaven. Het ledental 75000, daalde in den oorlogsjaren aanmerkelijk, doch thans is het 60000ste lid alweer geboekt. De reizen strekten zich over allerlei afstanden uit, tot zelfs een gróepsreis „rond de wereld" werd gemaakt. Met den groei van de vereeniging werd het noodig een eigen gebouw in gebruik te nemen, met vast personeel. Veel werd door de N.R.V. onderno men, Reizen met een geheel verschil lend karakter, zoodat elk lid steeds iets naar zijn smaak kan uitzoeken, stonden op het programma. Er ligt voor de N.R.V. een groote maatschappelijke en tevens sociale taak in de toekomst. „Stichting voor den vrijen tijd" Nu er door de voortschrijdende me chanisatie kans is op aanmerkelijk kortere werktijden heeft de N.R.V. be sloten tot oprichting van een Stichting voor den vrijen tijd, die beoogt leiding te geven bij het besteden van dien tijd, die buiten kantoor of fabriek wordt doorgebracht. Het „sociaal toerisme" zal een belangrijk onderdeel van dit werk vormen. Meer nog dan in het verleden zal' de N.R.V. er naar streven niet een neu trale vereeniging, maar een positie algemeene vereeniging te zijn. Dat wil zeggen, dat er niet vermeden moet worden, wat aanstoot kan geven, maar dat datgene moet worden vooropgezet, wat de deelnemers bevredigt. Met de Ned. Chr. Reisver. en de Ned. Reisver. voor Katholieken is contact gelegd om te komen tot één groote organisatie voor geheel reizend Nederland, waarbi de N.R.V. bereid is vergaande conces sies te doen. Een dergelijke organisa tie zou veel kunnen bereiken in bin- men- en buitenland. Natuurlijk worden er plannen ge maakt om ten spoedigste weer reizen naar het buitenland te houden. Met de huidige deviezen-moeilijkheden vér- eischt dat echter een niet geringe voor bereiding en daarom is er nog weinig definitiefs over deze plannen te ver tellen. Er is een goed contact met verschil lende buitenlandsche reisvereenigingen zooals de Fransche „Tourist et Tra vail" en de Zwitsersche „Popularis", terwijl ook met het Russische bureau „Intourist" besprekingen gaande zijn om nog dit jaar een tocht ^van studen ten door Rusland te orgariiseeren. Door een systeem van „toeristen- clearing" is het reeds thans mogelijk, dat met de Paaschdagen een gezel schap Belgen een bezoek aan ons land kan brengen, waartegenover een Ned. groep naar België zal gaan. Vermelden wij nog het prijzenswaar dige initiatief van de N.R.V. om bij dit jubileum een serie sluitzegels uit te geven in een werkelijk schitte rende uitvoering waarvan de op brengst geheel ten goede zal komen aan de Stichting „Putten's Jeugd". De prijs van deze zegels bedraagt 0.30 per 12 stuks. Een groote taak ligt er voor de N.R.V. te wachten en gesteund door een groot aantal leden, zal zij er zeker in slagen werkzaam te zijn in opbou- wenden geest ten bate van „Reizend Nederland". 1 Bevolkingsaanwas en voedselvoorziening Dr. Bertram, de voorzitter van het St. John's college van de Cambridge Universiteit, heeft op een vergadering van de Kon. Aardrijkskundige Socië teit te Londen verklaard, dat de be volking van Rusland, die thans 190.000.000 zielen telt, in het jaar 2000 zal zijn gestegen tot een geta van 300.000.000. Spr. zei, dat, hoewel er nooit voor iederen wereldburger genoeg voedsel was geweest, de be volking der wereld nog steeds toe nam. SMOKKELHANDEL IN DE GRENSGEBIEDEN Ter bestrijding van den smokkelhan del in de grensgebieden heeft het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouw producten een verordening uitgevaar digd. De verordening grensstrook akker bouwproducten 1946 bepaalt, dat behoudens ontheffing vervoer in de grensstrook van de nader aan te wijzen akkerbouwproducten tusschen zonsondergang en zonsopgang verbo den is, dat het vervoer overdag slechts toegestaan is langs bepaalde wegen en .daarbuiten alleen op geleidebiljet, dat vervoer voor agrarische doeleinden mag geschieden uitsluitend langs den kortsten weg en dat de aan te wijzen producten alleen voorradig mogen zijn in de grensstrook als zij van geoor loofde herkomst zijn. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. Ruim drie millioen verlies in 1944—1945 Blijkens het gecombineerde jaarver slag 1943-1944 en 1944-1945 bedraagt het saldo verlies der Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken in eerstge noemd boekjaar, na aftrek der onver deelde winst 19421943 per. 31 Maart 1945 3.358.421. Aan het gecombineerde verslag over de beide boekjaren ontleenen wij nog het volgende: Gedurende de bezettingsjaren is het streven der directie er op gericht ge weest de organisatie en de apparatuur ■van het bedrijf in stand te houden, op dat die na den oorlog weer ten volle in dienst der nationale huishouding ge steld zou kunnen worden. Niet belet kon worden, dat in Maart 1943 de zoojuist gereed gekomen wal- serij van zware platen door de Duit- sche autoriteiten werd geroofd. Een essentieel gedeelte van de be- drijfsapparatuur der fabriek van stik stofmeststoffen der maatschappij tot exploitatie van kooksovengassen (Ma- kog) werd in October 1944 gesloopt en naar Duitschland overgebracht. Het was dientengevolge nog niet mogelijk deze fabriek weer volledig in bedrijf te nemen. Volledige vervanging van de gestolen en verdwenen apparatuur zal ■niet voor het einde van 1946 tot stand gebracht kunnen worden. Met de terugvoering der wafserij uit Duitschland naar Nederland kon wor den begonnen. Met medewerking van bevriende bedrijven werd een voorloo- pige installatie voor de stikstoffenfa- briek samengesteld, waardoor deze' fabriek op gedeeltelijke capaciteit in Januari 1946 weer in bedrijf kon wor den genomen. 18 jaar voor Dr. Carp Het Bijzonder Gerechtshof heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen dr. J. H. Carp, die in den bezet tingstijd president is geweest van het z.g. Vredesgerechthof. De prqcureur-generaal, mr. Zaayer, had levenslange gevangenisstraf ge- ëischt. Het Hof veroordeelde Carp tot 18 jaar gevangenisstraf wegens het in tijd van oorlog samenwerken met den vijand. Tevens bepaalde het Hof, dat de veroordeelde gedurende zijn lpven geen openbare ambten kan bekleèden en dat hij uit de kiesrechten ontzet wordt. Prinses Juliana bij de U.V.V. Gistermorgen omstreeks elf uur heeft Prinses Juliana een bezoek ge bracht aan het hoofdkwartier van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers aan de Heerengracht te Amsterdam. De Prinses werd ontvangen o.a. door het landelijke bestuur en het bestuur van de afd. Amsterdam. In een speciale bestuursvergadering is de Prinses door de presidente, dr. Jane de Jongh, tot lid en eere-presidente van de U.V.V. geïnstalleerd en haar het insigne van de U.V.V. overhandigd. Eindexamens Middelbare scholen De eindexamens der Middelbare scho len voor meisjes zullen dit jaar wor den gehouden op 2, 22, 23 en 84 Mei. Het schriftelijk gedeelte van de eind examens der openbare H.B.S. met 5- j.c. en de aangewezen bijzondere H.B.S. met 5-j.c. en 4-j.c. zal in te genstelling met een vorige bekend making gehouden worden op 20, 21, 22, 23 en 24 Mei. ZWEMMEN Examens voor het diploma van zwemonderwijzer (es) In samenwerking met den Rijks dienst voor de Lichamelijke Opvoe ding zullen in de maanden April én Mei examens voor zwemonderwijzers worden georganiseerd. Zij, die zich aan dit examen wenschen te onder werpen, diepen zich vóór 1 April a.s. bij het Bondsbureau K.N.Z.B., Gerard Doustraat 20, Utrecht, aan te melden WANDELEN Voqrjaarsmarschen van „De Globe-trotters" Onder het motto „De natuur in", houdt de Schoonhovensche Wandel- sportvereeniging „De Globe-trotters" voorjaarsmarschen over 20 en 15 km. op Zaterdag 30 Maart. Inschrijvingen voor deze marschen kunnen geschie den bij den heer B. Kars, Varkens- markt no. 7, Schoonhoven, terwijl het inschrijfgeld bedraagt voor de afstand van 20 km. voor dames en heeren van 15 jaar en ouder 75 cent; voor de 15 km. 65 cent, welk bedrag gelijk met de inschrijving voldaan moet worden. Aan deze tochten kunnen ook deel genomen worden door militairen, mlitie en brandweer. Groepen of deta chementen moeten tenminste bestaan uit 15 man plus leider. Voor deze groe pen zijn er tevens fraaie prijzen be schikbaar gesteld. Na het volbrengen van deze tochten ontvangt iederefn) wandelaar(ster) een fraai verzilverd draagmed., voorstellende de Schoon hovensche veerpont anno 1601. Dus iedere(n) liefhebber(ster) van de wandelsport Zaterdag 30 Maart om 2.30 uur aan het startbureau Kavelaars, Kerkplein, alwaar de parcoursbeschrij- ving wordt uitgereikt. GYMNASTIEK Het wedstrijdprogramma voor dit jaar Op het werkprogramma van den Turnkring Gouda en Omstreken vin den we o.a. de volgende wedstrijd- data's vermeld: Tweede Pinksterdag groote deelname uit den Kring Gouda en Omstreken aan het Bondsfeest te Arnhem, waarvoor het aantal inschrij vingen de 18.000 reeds gepasseerd is. 27 Juli Kringuitvoering, welke wordt georganiseerd door de Gymn. Ver. Pro-Patria te Zoetermeer, ter gelegen heid van haar jubileum. 14 September: afname der Vaardig heidsproeven gymnastiek. Hiervan is de organisatie toegewezen aan de Ver eeniging „Velocitas" te Gouda. 7 December: Persoonlijke Kring kampioenschappen, eigen gekozen oefenstof. Verder zal op 30 Maart a.s. een aanvang worden gemaakt met .een Keurcursus voor dames en heeren, ter wijl na Paschen de voorturn-cursus sen weer zullen beginnen. Al met al dus een actief gymnastiek- leven in en rondom de Pijpenstad. den en hun houding motiveer en. Zij zullen vragen dat de Status Quo, wat het voorzitterschap van Kamer en Senaat betreft, behouden blijven. De communistische groep van de Kamer zal later stelling kiezen, daar zij nog niet in Het bezit van de regeerlngsver- klaring is. Zij zal de candidatuur van den heer Soudan voor het voorzitter schap van de Kamer steunen. MINISTERIE SPAAK IN DE MINDERHEID BUITENLAND De dienstplicht in W.-Indië A.N.P.-Aneta melt uit Willemstad: „De regeeringsgecommitteerde Suer- mondt heeft Vrijdag j.l. aan de Staten medegedeeld, dat een ontwerp ver ordening tot regeling van den militai ren dienstplicht voor het einde van dit jaar zal worden ingediend. In 1940 had het Gouvernement beloofd de kwestie van den dienstplicht opnieuw te on derzoeken zoodra de omstandigheden weder normaal waren. Belgische liberalen zullen zich van stemming onthouden De Liberale fracties van Kamer en Senaat zijn Dinsdagochtend, onder voorzitterschap van den heer Deveze, bijeengekomen. Zij hebben vastgesteld dat, in strijd met de beloften van den heer Spaak, hun voorzitter nog nieti in het bezit was van den tekst der! regeringsverklaring. Derhalve zullen de liberalen zich van stemming onthou- Na een welsprekend pleidooi van Spaak ten gunste van kolonel De- fraiteur, en na een uiteenzetting, dat een ministerie van Nationale Unie in de huidige omstandigheden uit den booze zou zijn, werd giste ren in de Senaat tot stemming over de ministrieele verklaring -over gegaan. Van de 194 uitgebrachte stem men waren er 89 voor, 90 tegen en 15 blanco (afkomstig van de Liberale Partij). De zitting werd vervolgens op geheven. De Belgisch-Nederlandsche samenwerking Tegen het einde van zijn regee- ringsverklaring zeide minister Spaak: „Indien de regeering zich voorneemt zoo actief mogelijk handelsbetrekkin gen met alle landen te onderhouden, wil zij voor alles de banden, die het and met onze naaste buren vereeni- jen, verstevigen. Zij hoopt dat de «Jederlandsch-Belgische tolunie, voor eeken van een nauwe economische samenwerking tusschen beide landen, eerlang in werking zal treden. Zij zou insgelijks willen, dat de vier-landen- overeenkomst ten volle Haar vrucht afwerpt en toelaat, gemeenschappelijk met Frankrijk, een beter geordenden en meer vruchtbaren arbeid te ver richten Adnvallen van Koerden op Perzische garnizoenen? Naar een Perzischen stafofficier te Teheran heeft medegedeeld, zouden ongWeer 3.000 Koerden een aanval doen op drie garnizoenen, ten Oosten van de PerzischIraaksche grens. De garnizoenen staan al eenige weken aan aanvallen bloot en de verdedigers hebben hulp ontvangen van zeven Perzische vliegtuigen, aldus de zegs man. m Voedselrelletjes te Hamburg Hamburg, 20 Maart. (Reüw Maandag hebben te Hamburg eerste voedselrelletjes sedert h verminderen der rantsoenen olaa, gevonden. In verschillende deelèfl der stad bestórmden groenen 20 tot 30 menschen bakkerswinkel en stalen brood. Een voedseltrein werd door een groep vap 150 men schen aangevallen. Goqderenwa gens werden opengebroken en zakken meel gestolen. De menigte vluchtte na aankomst vap een spe ciale politieafdeling. In verband met het toenemen van diefstallen uit goederen- en kolentreinen zijn speciale noodrechtbanken ingesteld. Dominéé Niemoeller pessimistisch over toestand in Duitschland Dominee Niemoeller, de vooraan staande Duitsche protestantsche leider die gedurende jaren in concentratie kampen geïnterneerd is geweest, heeft op den vooravond van zijn terugkeer naar Duitschland van de conferentie van protestantsch orthodoxe kerklei ders te Genève verklaard,'dat hij er van overtuigd is, dat de „werkelijke ramp" in Duitschland zich nog zal voordoen en dat de ware ellende in den Duitschen toestand slechts in haar beginstadium verkeert. Politiek, econo misch en moreel is het meest 'critieke punt in Duitschland nog niet bereikt, aldus Niemoeller. Ten aanzien varr de Duitsche schuld zeide Niemoeller: „De menschen van middelbaren leeftijd staan open voor het idee van een schuld van het Duitsche volk, maar de jongeren zullen, voorzoover zij nóg geen doel in hun leven hebben gekre gen, iets dat de moeite waard is om hun intellectueele en physieke krach ten aan te wijden, ontvankelijk zijn voor «het gif van het,nazisme". Amerika onderhandelt niet met Farnco-Spanje Een woordvoerder van het Min. van Buitenlandsche Zaken te Washington heeft tegenover een correspondent van het Fransche Persbureau A.F.P. met beslistheid het gerucht tegengespro ken, als zouden de V.S. op het oogen- blik met Spanje van Franco onder handelen over een modus vivendi. De woordvoerder, de bij uitzondering toe stond letterlijk te citeeren, verklaarde dat dit gerucht van iederen grond ontbloot is. Wij ontleenen een en angler aan de I immers Musserts opvatting was, dat itspraak van den Bijzonderen Raa^i 'het Oranjehuis als Vorstenhuis had van Cassatie, die het door Mussert in gestelde cassatieberoep tegen de sen tentie van 't Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij Mussert ter dood veroordeeld is, heeft verworpen. Overwogen werd, dat niet slechts de handelingen, waarbij Müssert recht streeks Hitier trachtte te bewegen, het land onder vreemde heerschappij te brengen, maar ook de verder bewezen handelingen, welke geeigend waren langs indirecten weg Hitler voor ge noemd misdrijf te winnen, vallen onder den onderlingen samenhang, waariri Musserts handelingen dienen te wor den beschouwd. Aangevoerd was nu, dat de totstandkoming van den bond van Germaansche volken nog niet met zich mede zou behoeven te brengen, dat het land onder vreemde heerschap pij zou komen. De Raad van Cassatie vereenigt zich echter geheel met de uit voerige motiveering, welke het Hof gaf voor het tegenovergestelde standpunt, dat het gezag door den führer aller Germanen over ons rijk na deszelfs opnt^ning in den Statenbond uit te oefenen is te beschouwen als vreemde heerschappij. Ten onrechte acht de Raad aange voerd, dat Mussert, nu op het tijdstip, waarop volgens zijn plan een regent schap tot stand zou worden gebracht, de feitelijke onmogelijkheid bestond! dat de Staten-Generaal daartoe mede werkten, zich op een noodtoestand zou kunnen beroepen. Dit beroep is niet voor het Hof gedaan en is dus in cas satie op zichzelf reeds vruchteloos In de betreffende benoeming van een regent aldus is aangevoerd kan geen vernietiging van den grcmdwët- tehjken regeeeringsvorm worden ge zien. De Raad acht deze beschouwing onjuist. Het betreffende regentschap toch had niets gemeen met het regent schap, zooals de Grondwet dit kent en kon evenmin gelden als waarneming van het Koninklijk Gezag, daar het opgehouden te bestaan en dat Koriin- gip Wilhelmina de laatste was van de regeerende Oranjes. Wat nu 'de strafmaat betreft wordt «verwogen, dat Musserts misdrijven; behooren tót de zwaarste welke ons Strafwetboek kent, terwijl zij werden 1 gepleegd in een tijd, waarin ons land om zijn voortbestaan streed. Mussert is tot zijn houding slechts* kunnen komen doordat hij, de oogen sluitend voor de verwerpe lijkheid van hét régime van den be zetter en den weerzin daartegen van het Nederlandsche volk, eigengerech tigd een rol heeft willen vervullen, wélke hem maakte tot een valsch, doch voor velen verleidelijk symbool van toenadering en zelfs vriendschap ipet den vijand, terwijl hij deze rol nog is blijven vervullen in een tijd, toen de door den bezetter begane gruwelen iedere zoodanige toenade ring zelfs voor hem onaanvaardbaar moest maken. Al hetgee.n requirant, zij het ook j wellicht zonder laaghartige gezindheid tegen het Koninkrijk en het Nederland- schévolk heeft misdaan, rechtvaardigt de doodstraf volkomen. Bij het binnentreden in de zaal van den Raad van Cassatie zag Mussert er goed verzorgd uit, gekleed in een donkerblauw costuum. Hii maakte bij het binnentreden een buigingvoor het Hof, keek om zich heen en scheen uiterlijk volkomen on verschillig. Tijdens het voorlezen van het éónnis toorde hij weinig interesse, alhoewel zijn gezicht af en toe teeke nen vertoonde van innerlijke spanning. Toen er door een fotograaf gephoto- grafeerd werd keek hij in diens rich ting. Bij net verlaten van de rechtszaal draa de Mussert zich naar het publiek gli'tliachte en verdween door de deur, zijn onzekere bestemming tegemoet gaande. rrr;; - an i oecofio rlin lin4 rloAt* Mnocorf iVi j nnfTOnnti/Jnn in L..„* L utj""f?

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2