INDIË ïn Klakkebos op de Leeuwenjacht RADIOPROGRAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM I -r 301 m. 'IjCRV; 18.00 Bel Canto. 18.30 Gram.muziek. 1JL00 Nieuws. 19.15 Gram.muziek. RNIO: 19.30 Prógr. v. d. Nederl. Stijdkrachten. 20.00 Nieuws, NCRV: 20.05' Adr. Schuurman, or gel. 20.30 Chr.' Mannenkoor Valerius "oJ.v. Willem v. Laar. 21.00 Lijdens meditatie door Ds. W. C. Posthumus Meyes. 21.20 Apóllo. 22.00 Nieuws. 22.15 Actueel geluid. 22.25 De vaart der volken door Dr. L. W. G. Scholten. ,22,45 Care! v. Leeuwen Boomkamp, cello, Marinus Voorberg, piano. 23.20 'Kleinooden der muziek. 23.50 Schrift lezing. 24.00 Sluiting. HILVERSUM LI 415 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Zang klasse van Henk v. d. Heide Wyma. 18.45. Sportbeschouwing. 19.00 En nu naar bed. 19.05 Lente-idyllen, Caba ret. 19.45 Pierre Palla; orgel. 20.00 Nieuws.20.05 De R.V.D. antwoordt. 20.20 Concertgeb.orkest o.l.v. Franz André, Zoltan Szekely, viool. In de pauze: Prof. R. P. Cleveringa over: „Nederland in de wereld". 22.30 Stu dentenbal, voorheen en thans. 22.40 Ambrose en The Andrew Sisters. 23.00 Nieuws. 23.15 Red, white and blue Stars. 23.45 Gram.muziek. 24.00 Slui ting. landsche autoriteiten, heeft de „Coun cil" -besloten het werk stop te zetten. De schrijvers geven uitdrukking aan hun dankbaarheid voor de hulp van vefe edelmoedige Britten en voor de gevers van overzee. Gedurende het laatste jaar werd meer dan 23.000 pond sterling gegeven. De gaven in natura waren enorm groot. Er werden 2.250.000 artikelen naar Nederland verscheept. Daaronder waren niet alleen kleedingstukken, maar ook ambulance-auto's, motorfietsen, fietsen, kachels, timmermans- en tuin- mansgereedschapRen, huishoudelijke benoodigdheden, ziekenhuisartikelen, benevens de bevoorrading van de Britsche* bibliotheken te Den Haa£ Amsterdam en Rotterdam, alsmede negen andere bibliotheken met boeken Engelsche radiouitzendingen in het Russisch Voor het einde dezer maand zal de 3ritsche Broadcasting Corporation uit zendingen in het Russisch gaan ver zorgen. In het begin zullen er drie uitzendingen van een half uur per dag plaats hebben. Daar Moskou zijn standpunt over Perzië, Griekenland, - Indonesië en andere kwesties in het Engelsch uit zond, was de vraag gerezen, wanneer Engeland zijn zienswijze in het Rus sisch zou uitzenden. RADIOPROGRAMMA VOOR VRIJDAG HILVERSUM I 301 m. KRO:' 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muz. 8.45 Heilige v. d. Dag. 9.15 Pluk den dag (gr.). 9.45 Gram.muziek. 10.10 Gedichten v. Justus de Harduyn. 10.30 Duivelstril- lersonate van TaYtini, door Yehudi Menuhin, viool. 10.45 Kath. Filmactie. 11.05 Ens. Nina Dolce. 11.30 Als de ziele luistert door Kap. S. Steur. 11.45 Krijgsgev. i. h. Verre Opsten. 12.00 Continental kwintet. 12.30 Hoe Ned. den vrede wint. 12.35 Ens. Joan Lancé. 13.00 Nieuws. 13.15 Joan Lancé. 14.00 Piano Rawicz en Landauer. 14.15 Re portage. 14.30 Bertus Sondaar, bas, Luctor Ponse, piano. 15.00 Elsa v. Bueren, zang en piano. 15.15 De vrou wenspiegel. 15.45 Elka v. Bueren. 16.00 Opera en operette klanken. 17.00 Voor de jongeren. 17.15 Suid Afrik liedjes en muziek. 17.45 Corps van de Amsterdamsche Pol. o.l.v. J. Pinkse. HILVERSUM II 415 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.50 Waar mee voeden \yij ons? door mevr. A. J. OtteArnoldi. 9.00 Engelsche muziek. 9.30, Pol.ber. 9.45 Kwartet van Haydn. VPRO: 10.00 Morgenwijding door Ds. D. Richards. VARA: 10.20 Voor de zieken. 10.45 Joop Walvis .orgel. „11.15 Feesten in het gezin door mevr. W. H. Kuin— Harttorff. 11.30 Justus Bonn, tenor, Isja Rossican, piano. AVRO: 12.00 Renova septet. 12.30 nerre Palla, orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 The Romancers. 14.00 Kookkunst door juevr. R. Lotgering Hille,brand. 14.20 Kamerorkest'o.l.v. Jaap van Ginniken. Voordracht door Ati Crok .15.30 The Ked, white and blue Stars. VARA; 16.00 Muzikaal babbeltje. 16.30 De school is uit. 17.00 Orkest juan Petro. 17.25 Kwartet Jan Cordu wener. 17.45 Indische legende door Regina Zwart. Amerika antwoordt op de tweede Fransche nota over Spanje De Amerikaansche ambassadeur te •lij '?erson Boffery, heeft Dinsdag middag den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Bidault, het antwoord der Amerikaansche regee- op de tweede Fransche nota met Jwekking tot het voor den Veilig- neidsraad brengen van de Spaansche *™estie, overhandigd. Naar .verluidt, ™haalt het antwoord de Amerikaan se bezwaren tegen deze procedure. |le Fransche ministerraad moet nu p aJnvolgende zitting beslissen of rankrijk de zaak alsnog door wil zetten. s ■t «Help Holland Council" staakt den arbeid 'n de „Times" van gistermorgen ro -ren '"gezonden stuk van de hee- en Templewood en Godber, leden a5..den „Help Hólland Council", zij vertelden daarin, dat hun taak wn einde is. ,',Wij hopen aldus de «wijvers, „dat de meest dringende oouen van onize dappere bondgenoo- en vrienden in Nederland thans zijn gelenigd". een kort overleg met de Neder,- De Grieksche verkiezingen Aartsbisschop Damaskinos, de Re gent van Griekenland, heeft een boodschap gezonden aan Min. Bevin waarin hij om „Technische redenen een uitstel van de verkiezingen met 14 dagen aanbeveelt. Er zou vertrp ging zijn opgetreden in het samenstel len der candidatenlijsten door de par tijen die aan de verkiezingen deel nemen. Terwijl de mogelijkheid aanwezig is dat eenige linksche partijen, die ge weigerd hebben aan de verkiezingen deel te némen, indien zij op 31 Maart gehouden wördeti, wel zullen deel nemen indien\ dit uitstel wordt toe Duitschland's Militairisme Harry Morgenthau, de vroegere Am Minister van Financiën, heeft hier he den verklaard, dat indien de gealli eerden in Duitschland falen, zij de grondslagen kunnen leggen voor een nieuwe Duitsche agressie, en een toe komstige oorlog. Hij herinnerde eraan, dat de con flicten en tegenstellingen tusschen En geland, Frankrijk, de Vereenigde Sta ten en Sovjet-Rusland èen herrijzing van het Duitsche militairisme na 1918 mogelijk hebben gemaakt, en hij vtoej; zich af of hetzelfde thans weer zaf gebeuren. De hoop van vele Duit schers is hierop gevestigd, en in het slechter worden van de betrekkingen tusschen de zegevierende mogend heden meenen zij hun kans te zien Het 25ste Nederlandsche convooi te Praag. Het vijfentwintigste Nederlandsche autotransport is gisteren te Praag aan-' gekomen. Dé aankomst van dit convooi uit Rotterdam was aanleiding tot een kleine manifestatie van vriendschap waarbij de Nederlandsche gezant te Praag aanwezig was. Kalinin afgetreden. Kalinin heeft volgens radio Moskou verzocht om gezondheidsredenen ontheven te worden van zijn functie van president van de Sow|et Unie. Dit verzoek is in een gecombineerde bijeenkomst van de twt« kamers der hoogste Sowjet gisteren door generaal Andrey Zhdanof voor gelezen, volgens wien Kalinin aan een oogziekte lijdt, die nu een directe belem mering voor de uitoefening van zijn taak is geworden. Nikolai Sjverniek is tot opvolger van Kalinin gekozen..? Sjverniek was tot nog eeeste vice-voorzitter van de hoogste Sowjet en voorzitter van den volksraad De Italiaansche verkiezingen. De Italiaansche coalitie van socialisten en communisten heeft thans 6136 gemeen teraadszetels voor 348 gemeenten tegen 5063 zetels in 275 gemeenten voor de christen-democraten. Europeesche zetel der UNO in Geneve. De Vereenigde Naties hebben besloten het Volkenbondsgebouw te Geneve in bezit te nemen. Men acht dit een gevolg van het herstel der Diplomatieke betrek kingen tusschen Bern en Moscou. In Geneve wordt waarschijnlijk de Euro peesche hoofdzetel der Organisatie ge vestigd. Attlee over de toekomst van Britsch-Indië De Britsche minister-president Att lee heeft in het Lagerhuis een verkla ring afgelegd in verband met het uit zenden van de regeeringsdelegatie naar Britsch-lndië. Hij zeide: „men is het erover eens, dat de toestand in Britsch- Indië zeer gespannen is. Dit is inder daad het critieke oogenblik. Ik hoop, dat het Indische volk in het Gemeenbest wenscht te blijven. Ik ben er zeker van, dat het gröot voordeel daarvan zal hebben. Indien het zulks verkiest, moet het dat uit eigen vrijen wil do?n, want het Brit sche Gemeenebest én Keizerrijk wordt niet 'samengehouden door ketenen van van buiten uitgeoefenden dwang. Het is een vrije vereeniging van vrije vol keren. Indien Indië onafhankelijkheid verkiest, heeft het ons inziens het rgcht ertoe. Aan ons is de taak dien overgang zoo vlot njogelijk te laten verloopen. In verband met het uiteindelijk ver drag tusschen Groot-Brittannië en Britsch-Indië zeide Attlee: „wij wen- schen niets ten eigen voordeele voor te spiegelen, dat nadeelig voor Indië zou zijn. Mijn geachte vrienden gaan naar Indië met het vaste besluit te slagen,, moge God hen zegenen", al dus besloot Attlee. Naar Reuter verneemt, zullen de regeeringsafgevaardigdeiï' a.s. Dinsdag per vliegtuig naar Indië vertrekken, waar zij volgende week Zaterdag zullen aankomen. Wanneer de kwestie Perzië in den Veiligheidsraad? In Washington werd Woensdagavond officieel medegedeeld, dat Sowjet-Rusland verzocht had de zitting van de Veilig heidsraad uit té stellen. In een door het Secretariaat van de Vereenigde Naties gepublikeerd communique wordt gezegd, dat de Sowjets een uitstel van 16 dagen had gevraagd, t.w. van 25 Maart tot 10 April en wel ouidik het 'Perzische Pro test onverwacht was. Gelijktijdig heeft Stettinius namens de Amerikaansche re geering verzocht de Perzische kwestie bovenaan de agenda te plaatsen en deze zaak met de grootste spoed in behande ling te nemen. Het Sówjet-Russlsche ver zoek was vervat in een brief van Gomyko, den Sowjet-Ambassadeur te Washington en Sowjet-Russische vertegenwoordigers in d^Veiligheidsraad. „De Sowjet regee ring" zoo zeide hij, verzoekt om uitstel van de zitting van den Veiligheidsraad tot 10 April, aangezien er eenigen tijd vereischt is, om de deelneming aan de bespreking over de Perzische kwestie voor te bereiden". In kringen van de V. N. was men van mcenlng, dat het Sow jet verzoek om uitstel vermoedelijk a.s. Maandag in den V. ten sprake zal komen. Het is echter ook mogelijk dat de zitting van Maandag in het geheel niet zal plaats hebben. Volgens den Britschen vertegen woordiger C. Kodogan zal de zitting ge woon doorgaan. Stettines heeft boven dien verzocht, dat de regeeringen van Perzië en Rusland aan den V. verslag zullen uitbrengen over hun tot dusverre gevoerde onderhandelingen. Trygve Lie. de secretaris-generaal van de V. N. heeft Woensdagavond mede gedeeld, dat Bevin hem op de hoogte heeft gesteld van zijn plan de leiding van de Britsche delegatie bij de komende bijeenkomst van den V. aan Sir Alexan der Codogan over te laten. Lie zeide, dat de Perzische kwjsstie het eenige protest op di zoo dicht bezette voorlóoplge agenda vormt. Beste Kinderen, Mag ik mij even voorstellen Ik ben Kapitein Klakkebos. Vanaf morgen staan mijn avonturen in woord en beeld in „Groot Gouda", Nu alles achter den mg is, snap ik niet, dat ik het er levend heb afgebracht. In duizelingwekkende vaait ben ik met vliegtuigen naar beneden gestort. Door wilde stammen ben ik gevangen ge nomen en reusachtige leeuwen hebben mij besprongen. Ik ril er nog van als ik er aan denk en ik ben eigen lijk een beetje bang dat ik jullie slapelooze nachten bezorg Ik hoop, dat jullie flink zult zijn. Meer vertel ik niet en zag....... tot morgenI Jullie Kapitein Klakkebos gen onmogelijk er te landen. Met pneu matische boren en dynamiet is toen Fornebu uit de rotsen van Noorwe gens kust gehouwen en op 1 Juni 1939 kon ook de K.L.M., haar dienst op Os- hadden moeten onthouden van welken maatregel dan ook, welke gehoor zaamheid vereischt, zoolang zij niet in staat zijn zich van deze gehoorzaam heid mét geweld te verzekeren en hen, samenwerking met de Noorsche lucht vaartmaatschappij openen. Tot het einde van den zomerdienst 1939 werd deze verbinding onderhouden, terwijl het volgend voorjaar, op i April 1940 de dienst op Oslo weer werd opgeno men. Helaas, acht dagen later vielen de Duitschers Noorwegen binnen, waarna de K.L.M. dezen Juchtdienst uiteraard moest staken. Maakten onze vliegtuigen voor den oorlog een tusschenlanding in Christ- iaansand thans wordt in één sprong de afstand AmsterdamOslo afgelegd, waardoor de reis slechts vier uur duurt, 's Middags vertrekt U van Schiphol en 's avonds landt U in Oslo. Op het etensuur, dat gedurende de vlucht valt, bent U de gast van de K.L.M. Voorloopig zal de verbinding met Oslo alleen door de K.L.M. worden onderhouden; t.z.t. hoopt Det Narske Luftfartselskap, een Noorsche lucht vaartmaatschappij in oprichting, even eens op dit traject te gaan vliegen. VLIEGVELD OP DE ROTSEN Nauwelijks zijn de luchtdiensten op Londen, Brussel en Parijs hervat, of 'n nieuwe K.L.M.-lijn staat op het punt om heropend te worden: de luchtver- binding met Noorwegen. Van 1 April af zal eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag een vliegtuig naar Oslo vertrekken, zoodat de K.L.M. thans naast de vier maal weke- ijksche dienst op Batavia en de speci ale vluchten naar Curagao voor den ^ederlandschen Regeeringsluchtfrans- portdienst en het binnenlandsche lucht verkeer voor den Regeeringsvlieg- dienst, niet minder dan acht Europee sche luchtlijnen exploiteert. In enkele maanden heeft het luchtnet van de K.L.M. zich zoodanig uitge breid, dat er op werkdagen van des morgens acht tot 's avonds zes uur gemiddeld 80 keer een lijnvliegtuig op Schiphol landt of opstijgt, d.i. dus om de 7»/2 minuut. In werkelijkheid is dit aantal echter veel grooter, omdat de militaire machines, de. proef- ert les vluchten 'enz. hier niet zijn meegere kend. Het heropenen van den luchtdienst op Noorwegen heeft meer dan gewone leteekenis, omdat Fornebu, het vlieg- eld van Oslo, een geschiedenis heeft, ot kort voor den oorlog maakte de schilderachtige maar moeilijke ligging van deze plaats het voor landvliegtui- i°'~de z'g', ,Norwegian Air Express, in die tot het opvolgen van de maatre 'gelen bereid zijn, te beschermen. Kolonel Asjes ontvangt Parlementaire Commissie De leden 'van de Parlementaire Commissie, welke gistermiddag op het vliegveld van Batavia is gearriveerd, zijn bij hun aankomst begroet door kolonei D. Asjes. De heer v. Poll werd begroet door zijn dochter, die hij voor den oorlog het laatst gezien had. Gevallen van waterpokken en kinkhoest aan boord van de „Nieuw-Amsterdam" Niemand mocht aan boord van de Nieuw Amsterdam, toen dit schip gis termorgen uit Singapore te Colombo was aangekomen, daar er op het schip eenige gevallen van waterpokken en kinkhoest waren. Men verwacht, dat het schip een groot aantal Nederland sche evacué's uit Ceylon naar Neder land zal brengen. De meeste diamanten van de onlangs in Japan ontdekte partij uit Ned.-lndië afkomstig Men heeft kunnen vaststellen, dat het grootste deel van de partij dia manten, ter waarde van 100 millioen gulden, welke kort geleden in Japan is ontdekt, uit Nederlandsch-Indië ge haald is. Het is evenwel niet mogelijk nauwkeurig vast te stellen, hoeveel diamanten daarvan in beslag zijn ge nomen en hoevéel er door de Japan- neezen door gedwongen of vrijen ver koop zijn verkregen. Malakka bij Indonesië? Aan het Volksfrontcongres, (dat, zooals wij reeds bericht hebben, vari 15 tot 17 Maart te Madioen bijeen is geweest Red.) is opvallend, dat vertegenwoordigers van de meeste partijen, die deel van dit Volksfront uitmaken, niet aanwezig zijn geweest. Slechts ongeveer 40 afgevaardgdèri' van de 140 constitueerende groepee ringen woonden de vergadering bij. De acht punten, die zijn opgesteld, beviat- ten ook nog een eisch tot inlijving van Malakka bij den „Indonesischen staat" zoomede van Noord Borneo, het ge- heele Oosten van de Archipel en geheel Nieuw Guinea. Dit omvat dus Britsch Portugeesch en Australisch gebied. Men is ook bereid om als lid van de Vereenigde Naties te onderhandelen over het vinden van een oplossing in „het probleem van den Indonesischen staat". Boodschap van Hare Majesteit aan geëvacueerden in Siam Wij vernemen uit Bangkok, dat de leider van het Roode Kruisteam, -dr. H. Brugmans, een persoonlijke bood schap van H. M. de Koningin heeft meegebracht. Deze boodschap werd gisteren in het stadion te Bangkok aan de troepen en geëvacueerden voorgelezen. In haar boodschap zegt Hare Majesteit, dat zij dankbaar is voor hetgeen allen voor de Nederland sche zaak gedaan hebben en diep ge troffen is door hun lijden. Nederland eeft mee en zal zijn uiterste best doen voor een snellen terugkeer naar iet Vaderland en voor een hereeniging met het gezin binnen niet te langen tijd. Het Roode Kruisterm vertrok heden naar de kampen in Siam. BESPREKINGEN UITGESTELD De bespreking, die gisteren tusschen de Nederlandsche en Indonesische delegatie zou wor den gehouden, is uitgesteld. Het uitstel van de bespreking tus schen Nederlandsche en de Indonesi sche delegatie, welke gehouden zou worden, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de sub-commissies nog druk aan het confereeren ..zijn en tot op heden de onderhandelingen over aangelegen heden, welke op de derde plenaire vergadering besproken moeten wor den, nog niet voltopjd hebben. CRITIEK OP INVOERING VAN HET NIEUWE GELD Het Bataviasche blad „Het Dagblad" oefende gisteren in een hoofdartikel scherpe critiek op de invoering van het nieuwe geld in Batavia met het oog op de geweldige moeilijkheden, welke deze maatregel voor de Indone sische bevolking meebrengt. Het feit dat er geen sprake is van een enjgel gezag heeft tot gevolg, dat arbeiders, kooplieden en allen, die dappere pogingen dpen om op een eerlijke manier aan hun broodje te komen, tusschen twee vuren zijn ko men te staan. Aan den eenen kant geven de ge allieerde militaire autoriteiten bevel het Japansthe geld in te trekken en ander zijds bedreigen de Republikeinsche „autoriteiten" hen, die anders dan Ja- pansch geld aannemen, mét zware straffen. Doch erger nog dan de vrees voor strafmaatregelen is de voortdu rende angst voor de Pemoeda's, waar in de kampongbewoners leven. Juist door- de aanwezigheid van deze Pe moeda's kan het aannemen van het nieuwe geld levensgevaarlijk zijn. Bo vendien dreigt voor de bevolking nog iet gevaar niet in staat te zijn voed sel, fruit of groente voor den verkoop in te slaan, daar men buiten Batavia iet nieuwe geld niet accepteert. Zoodoende is het duidelijk, waarom het nieuwe geld niet populair is en „Het Dagblad" besluit met te zeggen, dat de geallieerde autoriteiten zich i

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3