ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN WutUcUkb PEP ASPERA AD ASTRA STADSNIEUWS NUMMER 185 VRIJDAG 22 MAART 1945 SPORTNIEUWS UIT DEN OMTREK Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Vierde Gemeenteraadsver gadering. Op Maandag 8 April a.i. om 8 uur dei avonds zal de Noodgemeenteraad van Gouda opnieuw in vergadering bijeen komen. 0 De agenda zal nader worden bekend gemaakt. Stichting Toezicht Politieke Delinquenten. Hier ter stede is opgericht de onder afdeeling Gouda en omstreken van de stichting Toezicht Politieke Delinquenten. Deze Stichting, -met medewerking en steiun van de Regeering in het leven geroepen door particulieren, houdt toezicht op en verleent bemiddeling aan in de maat schappij terugkeerende politieke delinquen ten. Zij stelt daartoe voor eiken terug keerenden delinquent een toezichthouder aan. Tevens heeft zij in haar dienst een socialen werker, die tot taak heeft toezicht houders en ex-delinquenten met raad en daad bij te staan, hen op weg tè helpen bij den terugkeer in de maatschappij, en zoo noodig, zelf te bemiddelen bij werk gevers, buren enz. De Stichting heeft dus een tweeledige functie. Behalve dat zi den delinquent helpt om een nuttig lie yan de samenleving te worden, ziet zi uit oaatn van het Nederlandsche volk Ae op de naleving van de bij de vrijlating aan den delinquent opgelegde voorwaar den, en waakt er tevens voor, dat na de vrijlating geen toestanden ontstaan, het Nederlandsche volk onwaardig, hetzl door, wangedrag van den delinquent, hetzij door het optreden van hen, die na een beslisslngfvan daartoe bevoegde in staoties, meenen nog eigenmachtig als rechter te moeten optreden. Uitdrukkelijk vestigt de Stichting er de aandacht ap, dat haar bemoeiingen zich uitsluitend uitstrekken tot de vrijgelaten politieke delinquenten. In geen geval beslist of adviseert zij over de vrijlating zelf. De beslissingen over al of niet vrij lating zijn evenals voorheen geheel in handen van de officieren-fiscaal. Men wordt op het hart gedrukt hiermede ter dege rekening te houden. Aangezien de onderafdeeling Gouda ook omvat een aantal omliggende gemeen ten, waartoe o.m. behooren de plaatsen Bodegraven, Woerden en Schoonhoven, ligt het in de bedoeling van de commissie binnenkort correspondentschappen in die gemeenten te vestigden, die onder ver antwoordelijkheid van de Goudiche com missie plaatselijk een deel van het werk regelen. Het bureau van de Stichting wordt gevestigd in het Waaggebouw aan de Markt alhier. Het spreekuur van den socialen werker aldaar zal gehouden worden wekelijks op Maandag van 9 tot 10 uur. De Commissie van de onderafdeeling Gouda van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten, Ds. F. W. G. Verheul, voorzitter Mevr. C. Nederhorst-Posthuis M. A. Engelhard Ds. J. Nlenhuls Mr. H. de Jong, secretaresse. Openbare vergadering den Arbeid Partij van Langer dan vijfjaren heeft de tweede wereldjorlog geduurd. Honderdduizen den hebben hun leven gegeveg in den strijd tegen facisme en nationaal socia lisme. Een overwinning van de demo cratie over dictatumr, een wereld zonder ■gressle stond hun hierbij voor oogen cn wat is hiervan tot nu toe terecht ge komen? Het volkomen vertrouwen tus- schen de „Groote Drie" Is er niet en ook tuischen de kleine staten in Europa zijn ■og tal van moeilijkheden, die nog niet Zijn opgelost. En te midden van dit alles Is voor de *°cialisten één van de droevigste erva ringen, dat in Spanje nog steeds Franco, dictator, de openlijke aaxi-vriend, met Phalaax ongestoord aan het bewind Het bestnur van de afdeeling Gouda de Partij van den Arbeid achtte het g aan deze kwestie's een openbare vergadering te wijden, waar do bekende buitenland-redacteur Sal. Tas het woord zal voeren. De vergadering wordt gehouden Maan dagavond 25 Maart a.s. in Kunstmin, aanvang 8 uur Jeugd en groei van roofdieren in Artis In „Het Blauwe Kruis" sprak gister avond voor het Nederlandsch Natuur kundig genootschap, de heer A. F. J. Por- tielje over bovengenoemd onderwerp. Voordat de heer Portie)je met zijn le zing begon, werd hij door den voorzitter geluk gewenscht met het door hem ver worven eere doctoraat. Hierna nam de heer Portlelje, die nu reeds veertig jaar den schrpter zwaait over de levende have van Artis, het woord Daar het gekozen anderwerp ontzettend veel stof biedt, beperkte hij zich tot de katachtige roofdieren, meer speciaal tot de jeugd van den leeuw. In een zeer boeiead betoog torade spreker ons den jongen leeuw vanaf sij eerste levensdagen, wanneer hij nog niet zien kan. nag op de volle voet loopt (In tegenstelling met later wanneer hij op de teenen loapt) en geheel afhankelijk is van zijn moeder tot het oagenbHk dat hij zich. wat vooral bij het mannet naar voren komt, „gaat voelen", Bijzonder aardig was de schildering van het „spelen" van de jonge leeuwen waarbij zi) zichzelf om beurten als aan valler en praol voordoea en dan, ofschoon ze nog nooit een gevechtae^py hebben elkaar een klapofHtfé"schoft en een beet in den nek garen. .Dit is dan ook zuiver •een uiting val de vechtdrift. De leeuw is dan ook een geboren jager. Hierna passeerden achtereenvolgens de tijger, de panter en poema de revue waarbij we ongeveer dezelfde verschijn selen konden waarnemen als bij den leeuw De heer Portlelje verduidelijkte het ge heel met diverse lantaarnplaatjes en wist door het stellen van vragen, waarbij het auditorium niet passief bleef, dezen avond voor velen buitengewoon leerzaam te maken. Wanneer zelfs de heer Portielje nog eiken dag nieuwe dingen ontdekt, wat moe ten outsiders er dan niet allemaal zien, en dan wordt een dierentuin eerder «en plaats waar volwassenen naar toe moeien gaan dan kinderen. Passagierslijst m.s. „Japara" Op ons bureau ligt ter inzage de pas sagierslijst van het motorschip „Japara" dat op 29 Maart in Amsterdam wordt vervracht. Administratie: M. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3098 Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. 10 ci Geslaagd. Oproep Repatrieerenden Repatrieerenden worden verzocht, zich na hun aankomst in verbinding te willen stéllen met den secretaris van het Comité Nederland helpt Indië", den heer P. E van Bemmel, Bodegravenstraatweg 68 telefoon Reeuwijk 272. Zij, die repatrieerende familieleden ver wachten, worden dringend verzocht, dit bezichtje te bewaren. Filmavond N. C. G. C. V. Door de Nationale Chr. Geheelonth Ver. wordt Donderdagavond 23 Maart in de Kleine Kerk de zeer mooie Zwit- sersche film „Taxi" geprojecteerd. Bi) de film voor stelling in October met de film „Herwonnen Geluk" moesten velen teleurgesteld worden. Kaarten zijn ver' krijgbaar in het „Blauwe Kruis", West- haven, en bij Huisman, L. Tiendeweg 25 en v. Willigen, Tolleniitraat 55. Centrale van Buurtvereenigin- gen te Gouda. VOOR DE KORTE AKKEREN Het districtsbestuur Korte Akkeren der Centrale van Buurtverenigingen heeft een commissie benoemd, welke in samen werking met de Muziekvereenlging „Korte Akkeren" zal trachten, zoowel door het verkrijgen van flnnncieele medewerking van alle in de Korte Akkeren gevestigde buurtvereenlgingen nis door het werven van nieuwe leden en donateurs, genoemd corps om te zetten in een Harmonie; gezelschap. Voorts ligt het in de bedoeling om bedoelde Harmonie meer speciaal voor de Korte Akkeren beschikbaar te houdem voor het regelmatig gevea van concerten in genoemd stadsdeel. Voor het te Rotterdam gehouden examen van de Kon. goedggk. Vereeniging van Modevakscholen, slaagden voor costu- mière de dames'f S. Bruinik», B. Gelderblom, K. J. Droog, T. P. Oskam en H. de Wit, voor cou peuse N. v. Dam en T. Verkade eu voor lste deel leerares de dames H. Baas, M. G. den Hollander en H. Boerefijn, allen leerlingen van modevakschool W. Mettau. oRond de Vrouwetoren". In het algemeene gehalte der vele amu sementsavonden, was gisterenavond in de „Concordia"-zaal wel eenige verbetering te bespeuren. Van het, door de buurt- vetceniging „Oranje getrouw" voor haar leden en donateurs gebrachte cabaret werden de nummers tamelijk vlot ten tooneele gebracht. Zij vonden bij 8e stampvolle zaal een gretig gehoor. Het programma was niet overvol en de scènes getuigden soms van goede voorbereiding Jammer was, dat het bestuur de, overigens goed bedoelde, poging deed om tijden de .pauze een verloting op touw te zet ten, hetgeen dit nuttige en noodzakelijke program ma-onderdeel tot onevenredige grootte opblies. Eén der accenten van den avond was een klucht, die een verdiend succes oogstte. De heer E. Ehlert heeft als regis, seur behoorlijk werk geleverd. Enkele regie-fouten en hiaten werden voorname, lijk door zenuwen veroorzaakt. Als speler was hij goed te noemen en hiel hij zijn dialect lofwaardig tot het eind vol. Hij werd door zijn medespelers krachtig gesteund, waarbij van den oom een meer daverenden indruk door de zaa verwacht werd. De eeuwige „two boys and a guitar werden hier vervangen door vier jongelui bij wien de melodiegroep ditmaal door banjo's gevormd werd. De gitarist steunde het rythme met goed accoordspel, maar kon de zang met meer succes.aan afideren overlaten. Verder moeten zij voor meer afwisseling zorgen. De heer P. Hak, die hier op het tooneel al meer successen oogstte, trad op als conferencier. Zijn ongetwijfeld sterke mimiek is echter alleen niet voldoende maar, moet meer vergezeld gaan van orglneele invallen en jongleeren met onze taal. De muziek goed verzorgd door het Boyant-kwartet, waarvan de pianist als begeleider geen grooten indruk achterliet Overigens spaarde het kwartet zich blijk baar voor het volgende onvermijdelijke bal. Openb. Leeszaal ea Bibliotheek. Aanwinsten. Romans. - H 30 Hart. M. E. 't. Jan Martien, of het Het gouden Kruis. K lós Kampen, A. C. van. Stormnest. Studiewerken. 020 L 34 Greve, H. E. In nacht en ijs, Openbare Leeszalen en Bibliotheken van September 1944 tot 1945. 020 P 33 (br) Pit, Af. A. Bibliographic van het werk van Dr. H. E. Greve. 325 S 64 (br) Sjarlhr, S. Onze strijd. 332 Z 26 Zekerheid, Sociale. 2 deelen deel 1. Overzicht van de best. stelsels. 2. Algemeeae richtlijnen. 371 O 261. Onderwijs, Het, ia 1942. 371 R 19 (br) Rapport van de wetscom- missie vaa „Volksonderwijs". 513 B 77 Bottema, O. Hoofdstukken uit de elementaire meetkunde. 530 H 32. Hartog H. den, Electrische trillingen en golven. 530 Z 45. Zwikker, C. Techa. physica. 540 B 82. Braam, R. Das Mineralrrlch. !i40 B 93. Bnchner, E. H. De leer der kotleiedea. 760 K 47 (br) Klein, R. Aubrey Beardsley. 810 I 40 (br.) In het verborgene gedrukt. 11 J 13 v. Jacabst, Af. Vuur ea wind. O.N.A. Zaterdag, 23 Maart a.s. om 3.30 unr ïoudt de V.V. O.N.A. voor zijn junioren een bijeenkomst in het gebouw Amicitia Singelstraat, waarbij ook de ouders har- telijk welkom zijn. PREDIKBEURTEN. Zondag 24 Maart 1946. Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk.. 10 uur voorin. Ds. G. Elzenga, 5 uur n.m Ds. C. A, Korevaar. Westerkerk v.m. 10 uur Ds. M. C Koole, Jeugddienst. 5 uur n.m. Eerw Heer W. Kranendonk, cand. t. d. H. Dieast Vereeniging van Vrijz. Hervormd! Kleine Kerk, Pepcrstr. 128, 6.30 uur n.: Prof. Dr. Casimir van Voorburg. Vrijz. Jeugdkerk. Keizerstraat 2, nam 7 uur, Ds. J.-Nienbuis, Ned, Herv. Ver. Calvijn. Geen opgave Remonstr. Geref. Gemeente, 10.30 uur Ds. J. Nicnhuis. Evang. Luthersche Kerk 10 uur v.m Ds. J. J. Simon, Oud-Katholieke Kerk 10.30 en6.—uur Pastoor Glskes. Gereform. Kerk 10 u vm. en 5 u. nm Ds. j. P. C. ten Brink Geref. Zondagschool „Jozef", Groen van Prinstererschool, Groenendaal en vervolgkl. 1216 jaar. Van kwart voor 3 tot kwart voor 4. Gereform. Kerk, (art. 31.) 8.30 u. vm in de Remonstr. Kerk en 4 uur nam in de Chr. Geref Kerk Ds. G. Koenekoop Geref. Gem. Stationsweg, 10 en 5 uur Dr. C, Steenblok van Rotterdam. Maandag 25 Maart, nam. 7 uur Ds A. Verhagea van Lisse. Christelijk Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. A. Dubois. Nederl. Gereform. Gem., Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Vrije Evang. gém. geb. Zeugestr. 38 9.— en 10.30 uur v.m. en 5.—uur n.m Ds. H. C. Leep. Woensdag 20 Maart, 3 uur Gebedsuur Leger des Heils, 10 u. Heiligingsdienst 3.30 uur nam. Lézing over Indonesië 7.30 uur nm. openbare samenk. Leiders Kommandant ea Mevr. B. Vlas. Maandag 25 MaarfTV mldd. 2.15 uur Gczinsbondsamenkomst onder leiding van Mevr, Kommandante Vlas-Wlllemse. Dinsdag 7.30. u. nam. Ledenvergadering Donderdag 7.30 uur Openb. samenkomst Dokters- en Apothekersdienst De Zondagdienst wordt waargenomen door Dr. H. Reedijk, Crabethstraat 45 en door J. H. F. Rcmme, Fluw. singel 59. Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur. ApothekersdienstApotheek Greadel Prins Hendrikstraat 15. HAASTRECHT Nederl. Herv. Kerb 10 uur, Dr. W. de Voogd van der Straaten. Ned. Herv, Geref. Ev. 9.30 u. v.m en 6.30 uur a.m. dhr, v. d. Kraats van Kinderdijk. Geref. Kerk, 9.30 en 6.30 u. leesdienst HAASTRECHT OUDEWATER EN POLSBROEK Da dokterdienst voor de gemeenten daastrecht, Oudewater eu Polsbroek wordt van Zaterdag 23 Maart 12 uur tot Maan dag 25 Maart, vm. 8 u., waargen. door Dr. J. J. Hoving te Oudewater, Tel. 57 REEUWIJK Nederl. Herv. Kerk Reeuwijk-dorp t vm. 9.30 ea nm. 2.30 u. Ds. H. Roelofsen. Nederl, Herv. Kerk ta Sluipwijk i vm. 10 uur de heer Twigt, nam. 4 uur Ds. E. S. de Lint. Geref. Kerk a.d. Brug: v.m. 10 u. en nam. 5 uur Ds. Hei), emer. pred. te Viaardingen. ATHLETIEK De parkwedstrijd op a.s* Zaterdag De parkwedstrijd op a.s. Zaterdag bc- ooft een spaanend evenement te worden. In de C. D en E klasse starten niet minder dan 140 loopers, terwijl in de A en B klasse een selecte graep van 14 man start. Hieronder bevtadea zich alle promineate stayers van Zuid-Holland, ïen groep van 40 Junioren gaat dezen wedstrijd vooraf, terwijl een 5-tal vetera nen het geheel compleet maken. Een ge- uidslnstallatie zal het .pnbliek op de loogte. bomden van des wedstrijd. De 3e mtcrofoalst is de bekende Haagsche official Koos de Kok. Aanvang 4.30 uur. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht! Nieuwe kleine storingen naderen uit het Zuidw. en het zal opnieuw eenigen tijd regenen WindZ.enZw. aan de kust tijdelijk krachtig, weinjg verandering van temperatour. Mat Is ar In Gouda to doonf Reünie i Vrijdag t./m. Woensdag i De geest van den Zwarte Piraat Thalia-Theaten Vrijdag t./m, Woe&s- dagSoldaten zonder unifprm. Schouwburg Bioscoop Van Vrijdag t/m. DinsdagStorm over Beagalen. Maandag 25 Maart, 8 uur, Kunstmin: Partij v.d. Arbeid, spreker Sal Tas over» „Franco en de internationale politieke spanningen". Dinsdag 26 Maart, Concordia. Goud- sche Tooneelkring Z. Ned. Tooneel met „Rond een half millioen". Idem, 8 uur, Reünie, (bovenzaal) Sticht, ten alg. nutte t. h. expl. v. cons. bur. v. geslachtskunde, Dr. W. Storm, „Sexu- eele problemen in na-oorlogschen tijd'Y Woensdag 27 Maart, 7 uur Nieuwen Schouwburg, Goudsch Volksconcert, R'damsch Phillh. Orkest o.l.v. Guyla Bando m.m.v. Herman Bril, viool. Idem, 7.30 uur, Concordia, Leerlingen uitv. Goudsch Conservatorium. Idem, 8 uur. Sportschool Jo de Groot, Kazernegebouw, Boksdemonstraties. Chr. Sportvereeniging „De Jodan Boys" Voor a.s. Zaterdag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Competite: Jodan Boy» - Zwaluwen aanvang 3.30 uur. ViiendschappelijkComb. Overschotje- Jodan Boy» 3Overschotje a-Jodan Boys a Verder zullen 4 leden der Jodan-Boys deelnemen aan de P.P.W. HANDBAL A.s. Zondag 12,30 uur speelt Vires et Celeritas op haar terrein aan de Waaier- sluis een handbal-wedstrijd tegen Meeuwen I (R'dam). Deze wedstrijd is van zeer veel belaag, daar de winnaar zich officieus kampioen van de 2e klasae kan noemen. REEUWIJK Feestavond Bordini Dinsdag experimenteerde de heer Bordini in de zaal van den heer A. v. d. Starre aan de Brug. De aange- condigde conferencier, de heer Leen- houts, kon wegens omstandigheden niet aanwezig zijn. De avond werd geopend met het zingen van een drie tal liedjes door mej. Snel, waaronder een snedig lied van Bal 1896 en Bal 1946. Hierna trad de heer Bordini voor het voetlicht met een hypnose variété- jrogramma. Hypnose bracht gezellig heid en gezondheid, aldus Bordini, en als zoodanig was ook de avond 'be doeld. I De onder hypnose gebrachte ge-, voelt zich aangenaam en dat konden we bij het vertoonen ervan bemerken. In slapenden toestand liet hij ver schillende dames en heeren allerlei kunsten vertoonen. Met het zingen van een paar liedje» door mej„ Snel, werd het eerste ge deelte van den avond besloten, waap- na nog een gezellig bal plaats had, onder leiding van het gezelschap Bor dini. Het mag gezegd, dat de aanwe zigen een buitengewonen avond heb«1 ben gehad. w Uk-*. V

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1