5? SS ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN KjSf Corruptie. VOLKSUNIVERSITEIT VAN WEEK TOT WEEK WeuUcUte Minister Mansholt over onze voedselpositie Alb. v. Dalsum en Loudy Nyhoff in Genesius GROOT GOUDA AD NUMMER 186 ZATERDAG 23 MAART 1946 STADSNIEUWS ABONNEERT U OP Redactie: L. J. A. v. d. Steenhovep Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda De politie ontdekt, blijkens de be richten, telkens- nog nieuwe gevallen, waarin gebleken is, dat bestuurders en beambten van de Hark zich persoon lijk hebben bevoordeeld met goederen, die hun ter uitdeeling waren .toever trouwd. In plaats van te letten op de regelen, die men behoorde te volgen, heeft men het eigenbelang laten spre ken. Zoo iets komt gewoonlijk lang zaam. Het begint met kennissen voor rang te geven, omdat men weet, dat die het noodig hebben en men het van andere gegadigden moet gelooven. Familie krijgt iets, dat er nog goed uitziet; zelf neemt men nieuw in plaats 'van het oude, dat onder het publiek wordt verdeeld .Zoo vervalt men lang zamerhand in bedrog en verduistering. Intusschen zijn het alleen maar de krasse gevallen, die strafbaar zijn en kan de politie daarvan altijd maar een klein deel achterhalen. De ziekte zit dieper. Het is de uiting van een méér algemeen innerlijk bederf. Men houdt zich niet meer aan wat recht is, om dat men geen vertrouwen meer. heeft op de zedelijke krachten waarop dit steunt. De Duitsche propaganda heeft dui delijk geleerd, dat men met de prach tigste leuzen kan werken en intus schen alleen eigenbelang en macht dienen; dat men dierbaar kan rond gaan met bussen voor Winterhulp en intusschen wegrooft wat men maar halen kan. Professor Donkersloot merkt daarbij op in „De noodtoestand van den geest" een artikel in „De Nieuwe Stem": „Men kan wel zeggen dat nu de machten van geweld en onderdruk king tenslotte toch overwonnen zijn maar wie durft gelooven, dat het geweld waarmee dit noodzake lijk ook weer heeft moeten ge schieden voor meer dan een klein deel in dienst heeft gestaan der zedelijke bestrijding van het den mensch tot een blind gehoorza mend mechanisme verlagende ré gime, en niet voor het grootste deel terwille van weer andere materieele en machtsbelangen diende?" Misschien is, zooals dezelfde schrij ver te kennen geeft, het vertrouwen in zedelijke normen nog meer geschokt omdat tijdens den oorlog verschillen de menschen en instellingen de waar den, dies hun waren toevertrouwd, slecht bewaakt hebben. Zij weken al door verder terug; waardoor zij wel 't lichaam, dat' zij bestuurden gaaf lie ten, maar dit hoe langer hoe verder den geest gaf. Wij worden gedeeltelijk bevredigd doordat er straf wordt uitgesproken over een aantal van degenen, die in den bezettingstijd met voorbijzien van het Nederlandsche belang alleen hebben gekeken hoe zij de meeste winst maakten, en meegelootoen heb ben met wie de macht in\ handen hadden. Maar wie zou durven zeggen, dat het zoeken van winst en het meeloo- pen met de machthebbers na de be vrijding uit den tijd zou zijn? Het kleedt zich nu alleen in andere vor men. Dat was van tevoren te verwachten. Oorlog pleegt naast de devaluatie van het geld ook devaluatie van zedelijke waarden te veroorzaken. Dat brengt een oversrooming mee van schadelijke invloeden, waarin de goede gesteld heid in menig gezin, de gezonde gees telijke ontwikkeling van menigeen om komt. Dat beteekent veel onherstel bare schade. Het hoort tot deze moreele devalu atie, dat velen niets anders meer zien dan ontreddering. Zij vervallen, soms zelfs met een zeker welbehagen, in de stemming alsof men zou verkeerep in een wereldcrisis, waaraan geen ontko men meer is. Het is niet ongebruike lijk dat sprekers en schrijvers deze gemoedsgesteldheid cultiveeren. Deze leent zich buitengewoon voor een in drukwekkend betoog en voor sensatie in het kleed van den ernst.. Hiertegenover past een gezonde nuchterheid. Men mag verwachten, dat ook deze inundatie zal eindigen. Het sabelgekletter met groote woorden is in de afgeloopen week plotseling ver stomd. Dit wil niet zeggen, dat de par tijen plotseling tot overeenstemming zijn gekomen. De publieke woordenstrijd tusschen Churchill en Stalin, in heviger mate overgenomen door de pers in de onderscheidene landen, was een* politieke trachtmeting in het openbaar om te toonen dat Engeland en Amerika niet bang zijn voor Rusland en de Sowjet- Unie-niet voor deze Engelsch-sprekende landen. De debatten zouden deze week nog rustig doorgegaan zijn, indien de Per zische kwestie niet plotseling urgent was geworden. De houding van Perzië in de afge loopen week toonde zeer sterk de aarze lende houding van dit land, dat zich wat onwennig voelt in het groote wereld- concert. De oorzaak van deze zwakte moet gezocht worden in de moreele politieke zwakheid van de PerzeD. De autocratisch gezinde Sjah met zijn weifelende regèering voelde zich aan vankelijk niet safe, doch na de formeele ruggesteun van Amerika durfden de Per zen het aan om een verzoek tot spoedige behandeling van de kwestie voor de Veiligheidsraad in te dienen. Het punt waar het mamenteel am draait is het Russische voorstel om de behandeling tot 10 April uit te stellen. Van deze periode willen de Russen gebruik maken om sterke druk op Perzië uit te oefenen, teneinde hun wenschen de zelfstandigheid van Azerbeldsjan en en olleconcessies in Noord Perzië, inge willigd te zien. De Russen staan op het standpunt dat zij recht hebben op de Perzische olie, omdat zij in de Kaukasus zooveel olie tengevolge van het Duitsche optreden hebben verloren. De zelfstandigheid van Aserbeidsjan achten zij vanzelfsprekend. Het toonaangevende Russische blad de „Iszwestia" meende goed te doen in een serie artikelen te wijzen op de hou ding van Perzië tijdens dep oorlog en slingert het verwijten naar het hoofd welke zeer veel overeenkomst vertoonen met d^ Duitsche ver wijten aan verschillende landen in de jaren, voor den oorlog en waarin Germania redenen zag, een impe riallstischen oorlog te ontketenen. Indien het den Russen in de Veiligheids raad, waarin de groote figuren van Byrnes Bevin en Wininsky ditmaal zullen ont breken, niet gelukt de Perzische kwestie van het eerste punt der agenda af te krijgen, zullen zij in ieder gevel trachten de voorbesprekingen zooveel mogelijk te rekken, ten einde tijd te winnen. In hoeverre dit de Russische diplomatie gelukken zal, staet te bezien. In ieder ge val ziet de wereld met spanning de ko mende Week tegemoet. Uit ons gebiedsdeel in het verre Oosten valt deze week weinig te melden. Men krijgt den indruk, dat de voorbereidende besprekingen naar wenseh verloopen. Beide partijen zijn het er blijkbaar over eeas, dat er bij deze subtiele besprekingen zoo weinig mogelijk bekend gemaakt oient te worden Gelukkig was het Br. Indische onthaal op de verklaring van Attlee. Onomwonden heeft Pandit Nehroe verklaard, dat voor het eerst een Br. minister openlijk ea met veel realisme het Britsch Indische vraagstuk heeft behan deld. De grootste mannen zullen ditmaal niet van de Britsche commissie komen, doch van de Mohammedanen en andere Daarvoor is zedelijke tegenkracht noodig. Het is te gemakkelijk die maar van de jeugd te verwachten. De volwassenen in de eerste plaats zullen de moreele slapte te boven moeten komen. Daarin mag men ook eenig vertrouwen hebben. Eenerzijds heeft weliswaar eigen belang altijd neiging uit te groeien tot belangzucht, ander zijds reageert dezelfde mensch. of anders de gemeenschap daarop met het gevoel van hierdoor te worden bezoedeld. Zoo pleegt het te gaan met het gevoel van hierdoor te worden bezoedeld. Zoo pleegt het te gaan over heel het terrein.van menschelijke verhoudingen. Aan de oude rottende bol groeit telkens nieuw kiemkrachtig leven. Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 30M Abonn. p. w. 27 c. Losse nuram. 1§ ct. S. 5. R. J U TABR/S literal V. <P Y TEHERAI Hamadan KERMANSCHAH E minderheden. Wij kunnen ook niet anders zeggen, dat de geste van Engeland om Br-Indië zelfstandigheid, al dan niet in hetgemeenebest, buitengewoon royaal was Verzoek aan gerepatrieerdén te Gouda. De Secretaris van het plaatsel. Comité Nederland helpt Indië verzoekt dringend opgave te mogen ontvangen van de namen en identiteltsnummer van gerepatrieerden die zich in. Gouda gevestigd hebben. Het adres van het Secretariaat is Bodegraverstraatweg 68 Reeuwijk.Tel.272 Uitvoering van „Utile Dulci" De Goudsche GymaasiEiStenver. „Utile Dulci" geeft op 30 Maart a.a. een grooten feestavond in Kunstmin, Boelekade, welke obi 8 uur aan zal vangen. Öpgevoeic wordt „Vadertje Langbeen" (Daddy Longlegs) van J. Wepster. Na afloop is er bal onder leiding van Chr. v. d. Heu vel. Het bestuur zou gaarne weer eenig contact opnemen met de oud-gymnaziasten en noodigd hen allen uit dezen avonc bij te wonen. Kaarten hiervoor zijn ver krijgbaar bi) den heer P C. de Vries yt Bergen IJzerdoornpark 3. Hoe laat gaat de bus? Nu het busverkeer van Gouda met de omliggende plaatsen zich steeds uitbreidt, is dit een dagelijksche vraag voor velen. Daarom hebben de exploitanten der busdiensten beslo ten de dienstregelingen ter inzage neer te leggen aan de volgende adressen: M. C. Baas, Bothastr. 14; J. C. Langeraar, B. Martenssingel 105; C. J. v. d. Sprong, Karnemelk- sloot 8; café „De Spil", Gr. Floris- weg 40; J. de Groot, Wachtelstraat 43; C. de Jong, Boschweg 62; M. H. van Leeuwen, Raam 67; N.'Rietveld, Oosthaven 34; café „Sport", Lange Tiendewgg 83; Bureau van Politie, Markt 72. Men kan zich op de hoogte stellen T)p deze adressen van de dienstregte- lingen van de „Citosa", Zoetermeer, „De Rijnstreek" Boskoop, „De Twee Provinciën", Slikkerveer, „De Valk",| Schoonhoven en „Van Gogh", Capelle a. d. IJssel. Inbrekers troffen het niet In den nacht van Woensdag op Donderdag wisten eenige inbrekers bij H. op het Jaagpad een ruit aan de achterzijde uit te snijden, waarna zij de kantoordeur forceerden. De buit, die slechts bestond uit een kistje met 7 sigaren en 4 doosjes lucifers, werd later doorheen buurman in de omge ving teruggevonden. Een onbegrijpe lijk geval. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werden bij S. aan de Boele kade drie binten van 7 meter lengte meegenomen, die wel in de kachel zul len verdwijnen. Tegelijkertijd werd geprobeerd in te breken op Boeleka.de 92, waar de bewoners afwezig waren. Het uitsnij den van een ruit veroorzaakte echter zooveel lawaai, dat de buren opmerk zaam werden en door hun verschijnen de dieven op de vlucht joegen. Spreekuur v. gerepatrieerden* Iedere» Woensdagavond van zeven tot negen uur zal het pl. Comité Nederland helpt Indië zitting houden voor gerepa trieerden in het gebouw van het Dagblad „Groot Gouda", Markt 67 tfc Gouda, ten einde hen, die zich hier uit Indië 'vestigden, met raad en daad bij te staan Weersverwachting, medegedeold door het K.N.M.I. tot morgenavond. Wordt verwacht i -Heldere nacht, overdag toenemende bewolking met later 'weer eenige regen, vooral' in het Zuiden van bet land. Matige wind tusschen Z. ea Z.O. Iets zachter. Wat Is cr In Gouda tardoant Reünie i Vrijdag t./m. Woeasdagi De geest van den Zwarte Piraat Thalla-Theater i VrtJdag t./aa. Woens dag r Soldaten zonder uniform. Schouwburg Bioscoop Van Vrijdag t/m. Dinsdag; Storm over Beagalen. Maandag 25 Maart, 8 uur. Kunstmin: Partij v.d. Arbeid, spreker Sal Tas over: Franco en de internationale politieke spanningen". Dinsdag 26 Maart, Concordia. Goud sche Tooneelkring Z. Ned. Tooneel met Rond een half milllaen". Idem, 8 uur, Reünie, (bovenzaal) Sticht, ten alg. nutte t. h. expl. v. cons. bur. v. geslachtskunde, Dr.' W. Storm; „Sexu- eele problemen in na-eorlogschen tijd"< Woensdag 27 Maart, -7 uur Nieuwen Schouwburg, Goudsch Volksconcert, R'damsch Phillh.Orkest o.l.v, Guyla Bando m.m.v. Herman Bril, viool. Idem, 7.30 uur, Concordia, Leerlingen uitv. Goudsch Conservatorium. Idem, 8 uur, Sportschool Jo de Groot, Kazernegebouw, Boksdemonstraties. Het is een sublieme gedachte geweest van de V.U., afd. Gouda, op haar sluitingsavond „Genesius" van Henri Gkéon te laten voordragen door Albert van Dalsum en Loudy Nyhoff. Ghéon is in ons land geen onbekende. Wie kent er niet zijn tooneelwerken als „De drievoudige wijsheid van Vader Wang" en „De gehangene met den koorde", in welke stukken hij de mensche lijke natuur laat breken door de macht van het Christendom. Evenals dgze stukken is „Genesius imponeerend van vorm en inhoud, goed te begrijpen voor den gemiddelden luiste raar en het laatteen diepen ontróerenden Indruk achter. In eea saort eenvoudig „Berecht gaf Albert van Dalsum vooraf de korte in houd van het stuk. Ondanks de wreede christenvervolging van keizer Diocletianus, breidt het chris tendom zich toch langzaam uit. Zelfs in het keizerlijke leger. Een moedig bevel hebber als Adrian! was christen geworden en moest den marteldood sterven. Oud geworden, wardt Diocletianus zija luguber bedrijf moe en probeert af leiding te zoeken in boat vermaak, waar van tooneel en spel belangrijke onderdeelen vormen. Da zorg voar het tooneel is opgedragen aan den groeten meester Genesius. la één van zijn angstige droomen ziet Diocletianus de figuur van Adriani. Merkwaardig veel lijkt Adriani in dien droom op Genesius. Diocletianus vereen zelvigt die twee en 's ochtends geeft hij Polydorns '(een taoneelschrljver) op dracht de stof van den marteldood van Adriani te verwerken Ineen toon eels tuk. Genesius moet de rol spelea vaa Adriani hetgeen hij na veel tegenwerpingen doet. Door de intense rolstudie druppelt de levensvisie van het" Christendom in de ziel van Genesius. Op de uitvoering bekent hij christen te zijn en wordt weg gevoerd om den marteldood te sterven, gelijk Adriani. Dit is in het kort het gegeven. De bekeering vaa Genesius is als een sublimatie, diep ontroerend en aannemelijk voor hen. die in een bovennatuur ge looven. Albert v. Dalsum dwingt tot luisteren en meer dan dat. Meesterlijk was zijn uitbeelding van Diocletianus. Neerhan gende, breede mondéén oog tot een streep getrokken, het aadere tot op een geniepige kier geopend. De stem van een wellustelingvan een zinnelijk gedrocht. Maar ook de stem van een siener, een prediker in de rollen van Felix en Adriani. Een prachtig kunstenaar. Loudy Nijhotf heeft perfect geassisteerd. Het valt ook niet mee een ster te laten schitteren als de zoa al schijnt. Toch moeten we zeggen, dat haar persoonsverwisselingen geaccentueerder waren dan die bij Albert v. Dalsum. In het derde bedrijf bereikte zij zeker het niveau van haar tegenspeler. Met gouden letters kan de V.U. dezen avond la haar annalen opteekenen. Een zeldzaam maoie opvoering voor een goed bezette kleine zaal. Deze avoad was één der weinige cultureele hoogtepunten, die Gouda te beurt vallen. Het belangstel lende publiek voor dergelijke mee ster- op voering en is toch nog miezerig klein. Zijn wij', Gouwenaars, dan zoo slecht bedeeld met goede smaak en onderschei ding Ons cultureele leven lift nog zwaar ziek. Met ingang van 31 Maart 400 graas brood minder Gisterenavond sprak de minister van Landh. visscherij en voedselvoorz. Ir. L. S. Mansholt in de serie„Op de Brug" over onze voedselvoorziening. In verband met het wereldgraan te kort heeft de minister besloten, in overleg met den ministerraad, het wekelijksche broodrantsoen van 2800 gram met ingang van 1 April a.s. met 400 gram te verlagen. Deze ver laging geldt niet voor kinderen en voor zwaren arbeid. Dit is de eenige verlaging dia de minister in uitzicht stelde. Een verla ging vaa het suikerrantsoen kon op het laatste moment worden voorkomen. Niemaad behoeft bevreesd te zijn voor honger en gebrek. Ons huidig brood- verbruik bedraagt 1/3 meer dan het voor-oorlogsche. Bovendien heeft da rageering behoorlijke reserves kunnen aanleggen. De verlaging vindt zijn oorzaak, dat er aanzienlijke tekortea aaa graan op de wereldmarkt zijn, omdat de oogst 1945 is tegengevallen' Nederland zal zijn steentje bijdra gen in het tekort en zal ia de eerste plaats Frankrijk 50.000 toa graan la veren l.p.v. de gevraagde 150.000 toa. Het tekort aan graan beïnvloedt ook onze vleeschpositie. Na dc moeilijkheden in de groente voorziening la den afgeloopen winter is een behoorlijke voorziening ia de toekomst gewaarborgd i Voorts drong de minister aan om verspilling vaA brood tegen te gaan Ia Amsterdam alleen wordt wekeiljksch met de schillen 20.000 kg. oud brood opgehaald. De minister verzocht alle Nederlanders mede te werken in den strijd tegen den frauduleuzen handel. Dit is een zaak, die eiken Nederlander betreft. 'MfJKT m O GROOT GOUDA BAKOE, LMars ga .'I Af,4 Mlaneh >D L "°a6 KAS WIN |2, f-i»'

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1