(Icchckt Bioscopen 11 Het van de> wiek. DETAALZEEF OPII Vakbel Vergeel-U niet... TOW OCuh BINNENLAND radio HET GEDICHT VAN DE WEEK Slanke, omhoogreikende populierèn, die als wachters staan rondom een lage boerderij met wat schuren en een tuin, zijn een typisch beeld uit het Hollandsche landschap. In het voorjaar is er een tijd, dat de peppels vanuit hun hoogte hun fijne pluiszaad tot ver over het land laten waaien. Zoo zag Anton van Duinkerken het ook in St. Michielsgestel, waar de hooge peppels bij 'n oud boerderijtje dagen lang hun waaiend pluis lieten sneeuwen over den tuin van het gijzelaarskamp in het seminarie Beekvliet. Hij zag de peppels en hun pluis als het beeld van den dichter en van anderen, die hun zielsverrukkingen geven en aldus, ongewild, de geestelijke wachters worden in het alledaagsch bestaan. BIJ WAAIEND PLUIS De peppels, die den ouden hof omhagen, Vertrouwen aan de lucht hun .vlokkig pluis, Een lentesneeuw gelijk, voorbijgedragen Door haast onhoorbaar windgesuis. Den landweg over zoekt dit vredig stuiven r Van peppelwol een bodem voor zijn vrucht, Die nooit ontkiemen zal en nooit zien wuiven Haar blaadren in de zomerlucht. Ver geefsche zuiverheid: uit hoeveel droomen Der eerste jeugd ontgoocheld weergekeerd Naar dit vast landschap, heb ik van zijn droomen Verrukkings harde wet geleerd? Al wie uit zielsbeklag of zielsvreugd geven, IJdel als pluis, door lentewind geroofd, De ruischende vervulling van een leven, Dat in geen eedier doel gelooft, Dan hoog te groeien en bij teedrc vlagen Vruchtbaar te zijn aan wqt omlaag niet rijpt, Moeten beveiligend een hof omhagen, Waar laagre nood naar warmoes grijpt. Uit: Anton van Duinkerken, Waaiend Pluis Jubileum. Naar wij vernemen, zal onze itadge' noot, de heer C. Perdijk, Goejanverwel- lendijk 27, as. Dinsdag 27 Maart het feit herdenken, dat hij 25 jaar ais agent incasseerder aan het concern der Alge- meene Friesche Levensverzekering-Mij. en de Groot-Noordhollandsche v. 1815 ver bonden zal zijn. Wij wenschen den Heer Perdijk gaarne toe, dat hij ziln werkzaamheden nog vele jaren iQ goede gezondheid zal mogen blijven waarnemen. Onderwijs aan gerepatrieerden. Naar wij vernemen is het plaatselijk Comité Nederland helpt Indië bezig plan nen te maken om tot stichting van een overbruggingsklasse te komen voor kin deren van ouders uit Indië. Het is wel licht mogelijk om een klasje te vormen voor lager onderwijs en een klasse voor H.B.S. en Lyceum-leerlingen. Ouders, die voornemens zijn hun kin deren deze overbruggingsklasse te laten volgen, doen het beste zich in verbinding te stellen met den Secretaris van het pl. Comité, den heer P. E. van Bemmel, Bodegraverstraatweg 68, Reeuwijk.Tel.272 S 8. TANTE BETJE. Tante Betje is on- stetfelijk en wat erger is, ze vindt na volgers onder haar heelè familie, van neef Piet op het handelskantoor af tot haar kleinzoon Andté, den geaffec- teerden volontair op het gemeentehuis toe. Tante Betje schrijft: Lieve Nicht, we.komen met den trein van 11.08 en hopen we jullie in gezondheid aan te treffen. Neef Piet typt: Wij deelen U hier door mede, dat wij accoord gaan met Uw voorstel en zullen wij U spoedig de zending doen toekomen. In een brief van André lezen we: Ik heb de archieven voor U laten na gaan en constateer ik, dat over Uw voorgeslacht wel een en ander te vin den is. Tante Betje en familie liggen over hoop met de woordschikking. „Wij komen...:., en hopen wij". In deze 2 zinnetjes, verbonden door het voeg woord „en" behooren onderwerp en gezegde in dezelfde volgorde te staan. „Wij komenen wij hopen". Het 2e wij mag ook. weggelaten worden: wij komenen hopen. Zoo moet Piet zeggen: dat wij ac coord gaan met Uw voorstel en (dat wij) U spoedig de zending zullen doen toekorpen. André tenslotte behoort te schrijven: ik heb laten nagaan en constateer, 'dat Natuurlijk zijn U noch ik verwanten van tante Betje, maar ja, je kunt nooit 'weten, we zouden eens met hpar in ïnraking kunnen komen, (.aten we in at geval een vriend zijp, die haar :tlen toonLr 45-jarig Jubileum Maandag 25 Maart a.s. hoopt de heer P. v. d. Dungen den dag te herdenken waarop hij voor 45 jaar in dienst trad bij de Goudsche Machinale Garenspinnerij Bij dit buitengewone jubileum zal het zeker niet aan belangstelling ontbreken, Stichting tot opleiding van Kraamverpleegsters Uitgaande van de Federatieve Com missie voor de kinderhygiëne zal te Gouda een Stichting in het leven wor den geroepen, die de opleiding van kraamverzorgsters ter hand zal ne men. Er zullen 2 cursussen worden gegeven, een R.K, en een Protest., waarvoor twee verpleegsters-docenten zullen worden benoemd, die samen 16 leerlingen kunnen opleiden. De eerste drie maanden zal uitslui tend theorie worden gegeven, waarna de praktijk gedurende 12 maanden in de gezinnen geleerd wordt, onder toe zicht van beide docenten. Verder geven aan de cursus les Dr. A. W. Vegter, arts te Gouda en Dr. J. P. Boekhold, Provinciaal Kinderarts té Leiden. De leerlingen moeten den leeftijd van 21 jaar bereikt hebben en mogen niet ouder zijn dan 40 jaar. Het cursusgeld bedraagt f 25. voor den duur van den cursus (dus 15 maanden).? Leerlingen uit Gouda Sn omgeving kunnen zich' aanmelden bij de dames van Hulzen—de Zeeuw, Gouwe 178 en Huismanvan Aalst, Burg. Mar- tenssingel 65 op 28, 29 en 30 Maart a.s. des morgens van 10 tot 12 uur. Het bestuur van de Stichting bestaat uit de heeren.: Dr. A. W. Vegter, voorz., Dr. A. Montagne, Dr. H. Ree dijk, Dr. A. J. Kettler, Dr. A. 'Beek, A. van Wijk en N. Breedijk en de dames: van Hulzende Zeeuw, pen- ningm. en Huismanvan Aalst, secr. Straatmakers sluiten zich aaneen Nadat op 23 Februari in R'dam de Eerste Ned. Coöperatieve Vereeniging van Straatmakers W.A. was opgericht, werd in Gouda op Zaterdag 16 Maart j.I. een vergadering gehouden om te komen tot aansluiting van het rayon Gouda bij Rotterdam. Nadat de voorzitter en secretaris, de heeren Spierenburg en Godschalk uit Rotterdam het doel en streven* van de .Coöperatie uiteengezet hadden, werd met algemeene stemmen beslo ten tot het opgeven als lid van de Coöperatie. Het streven der Coöperatie is: le Het uitvoeren van bestratingswerken en alles wat hiermede in verband staat. 2e. Het behartigen van de stoffe lijke belangen harer leden. 3e. Een zoo gunstig rfiogelijke re geling der arbeidsvoorwaarden voor haar leden te scheppen, enz. Als voorzitter werd met algemeene stemmen de heer P. den Boer, Gravin Jacobastraat 2 te Gouda, gekozen. Burgerlijkè Stand Geboren: 20 Maart: Mary P M dv A A Bijl en M J Roos, Lange Tien- deweg 32; Margaretha M dv W J den Hertog en A de Jong, Sophiastraat 10; 21 Maart: Petrus M zv J G Natrop en M C den Boer, Vossiusstraat 20; 22 Maart: Willem J zv P Everling en A Zuiddam, Vondelstraat 13; Johannes zv D Verkaik en M J v Maurik, Var kenmarkt 19. Ondertrouwd: 21 Maart: H J Pol en J H van Bekkum; C G Reijm en H v d Klooster; H Slobbe en W M Molenaar; T F van Vliet en H Poldervaart; T Boere en M Kempers; P Tom en C W Kwinkelenberg. Overleden: 20 Maart: Geertruida E A Lakerveld, i w.; Hans A T Pijpers, 10 m.; Alexander H Dijksman, 1 jaar; 21 Maart: Hermgnus Agten, 87 jaar. dat U Maandag nieuwe inleg vellen, textielkaarten en en- quette-formulieren voor brand stoffen moet halen, als uw naam ligt tusschen A t/m BERZ U behoeft alleen Uw tweede distri butie-stamkaart en het inlegvel mede te brengeo. U kunt in het Gymnastieklokaal aan de Peperstraat terecht, aan laket 13, 5, 7 en 9, tusschen ®).J0 en 12 u. of 2.— en 3.30 uur. Voor bijzonderheden, zie, aanplakbilj. Bowswedstrijdeti in Hillegersberg Wanneer je als verslaggever een ringplaats krijgt toegewezen, zooals bij de bokswedstrijden van Donder dagavond te Hillegersberg, zoodat je de diverse wedstrijden intensief volgen kan, dan vallen je verschillende din gen op. In de eerste plaats, dat het beruchte „tegen de planken" in de 12 partijen niet één keer voorkomt, dat er niet één zelfs maar een schrammetje oploopt, het sportieve reageeren op de uitspraak der jury, terwijl het publiek zich onthoudt van uitbundig aanmoe digen, zoodat het opzwepen der deel nemers niet voorkomt. Wanneer je deze punten dan in overweging neemt, vraag je je af of het niet wenschelijk zou zijn, onze boksverenigingen ge- Wat de brengen „DE GEEST VAN DEN ZWARTEN PIRAAT" Na éenige films met een grootsche strekking in een of andere richting, verschijnt er deze week in het Réunie- theater een film van een geheel ander allure. Een ieder voelt toch wel iets voor het romantische genre, ook al weet men, dat het filmmontage betreft. Hier zijn dan gebeurtenissen te be leven, waarbij de spannende avontu ren elkaar soms flitsend opvolgen. Dat het daarbij tot daverende gevech ten komt is natuurlijk vanzelfspre kend. Ook de natuur spreekt een woordje mede met explosieve verschijnselen van een vulkaan. Voeg daarbij een eiland, waar schatten te vinden moe ten zijn en de fantasieën kunnen hun vrije loop nemen. In het voorprogramma Hollandsch nieuws en een fraaie kleurenteeken- film. „STORM OVER BENGALEN" Een film in een genre, dat wij vaker zdgen, is „Storm over Bengalen", die in den Schouwburg Bioscoop gebracht wordt. Het is de geschiedenis van in op stand komende horden in het binnen land van Achter-Indië en de daar- tegeningaande Engelsche legertroep. Die strijd vormt het hoogtepunt van de film en spannend zijn de gevech ten zeker. De centrale figuur is Captain Jef frey Allison, die door handig spion- neeren achter de plannen van de ben de weet te komen en later, wanneer hij gevangen wordt genomen, zich weer los weet te vechten. Zijn broer, dié aanvankelijk op Jeff's meisje ver liefd raakt, neemt een zwaren op dracht op zich, waarbij hij omkomt, na zijn boodschap en waarschuwing aan de oprukkende troepen te hebben gebracht. Sympathiek zijn de hoofdfiguren en aannemelijk. Een goede regie weet al te toevaHige omstandigheden nog aannemelijk te maken en een goede muzikale begeleiding stimuleert de actie. legenheid te geven wedstrijden te or- ganiseeren. Deze wedstrijden zouden dan zeer zeker een mooie propaganda zijn, terwijl de tegenstanders van deze sport bij het aanschouwen tot andere gedachten komen zouden. j Aan deze wedstrijden namen ook n drietal boksers van de Boksschool Gouda deel. J. v. d. Tak (Gouda) verloor van H. Borga. Deze partij was verreweg de mooiste van den avond en beide boksers werden na afloop hartelijk toegejuicht door het talrijke publiek. Broere (Gouda) die zijn eer sten wedstrijd bokste, zal met meer Wedstrijdroutine en beter verdeelen van zijn krachten, deze nederlaag te gen v. Dalen, wel door betere resul taten laten volgen. M. v. Pomeren (Gouda) heeft zich na zijn nederlaag van Maandag weten te rehabiliteerèn door van Jansen op punten te winnen. Rest mij nog te vermelden dat al deze partijen gingen over 3 ronden van 3 minuten. REEUWIJK Openbare Vergadering. De afd. Reeuwijk van de Partij van den Arbeid houdt Donderdagavond 28 Maart a.s. een openbare vergadering in de zaal van den heer T. van Roon aan de Platteweg, hoek Weth. Venteweg. Als spreker zal optreden de heer G. M. Nederhorst uit Gouda met als onderwerp „Waarom in dr Partij van den Arbeid Kostelooze inenting en her- inenting. Burgemeester en Wethouders hebben bekend gemaakt, dat a.s. Dinsdag 26 Mrt. des namiddags te twee uur in het ge meentehuis gelegenheid zal zijn tot koste looze inenting en herinenting, voor hen die zich daartoe aanmelden. Tevens zal er gelegenheid zijn tot in schrijving van leerlingen voor de open bare scholen A.en B. Meester in het schilderen. Onze plaatsgenoot de heer R. C. S. de Klerck, wonende in de afd. Sluipwijk, behaalde aan de Nat. Schilderschool te Utrecht het diploma „Meester in het Schilderen." Biljartnieuws „D.O.S." De uitslagen van de onderlinge wed strijden luiden als volgt: Afd. I. H. Hoogenboezem-M. v d Starre 0-2f In het voorprogramma komt een aardige en interessante film voor over het menschelijke in de apen. Verschil lende soorten toonen hun vergaande intelligentie, die dikwijls werkelijk iets menschelijks heeft. Hollandsch en Wereldnieuws vol tooien het programma. SOLDATEN ZONDER UNIFORM Na veel oorlogsfilms met soldaten in uniform, vraagt Thalia Theater deze week de aandacht voor de: „Soldaten zonder Uniform" („Les Soldats sans Uniforme",). Deze rolprent toont ons het beeld van het verzetswerk in het land van onzen Bondgenoot, ons Buurland, België. Feitenlijk doet het weinig ter zake waar deze film zich afspeelt, in elk der bezette gebieden kan dit werk spelen. .Wij zien den arbeid voor ons van een Verzetsgroep, die haar hoofd punt heeft in het Kasteel de Wattig- nies. Hier bevindt zich de geheime zenderpost, hier komen onder 'het mom van het sociëty-leven alle draden van spionnage en contra-spionnage te- samen. Wij willen U hier geen ver haal do.en, want het is spannend en de liefhebber van dit soort films, weet liever niet wat hem te wachten staat. Maar ook de anderen kunnen het be ter zelf ervaren. Zij, die van goed spel, goede regie en opnamen houden, vin den hier, in tegenstelling met wat wij gewoonlijk van de Belgische film ge wend zijn, iets dat af is, goed ge speeld, zonder een oogenblik over dreven of sensationeel te worden. En dan tenslotte degenen, die deze film -zullen gaan zien om meer te willen weten van dat werk, dat met het ma gische woord „verzet" wordt aange duid, zij zullen hier het onopgesmukte verhaal mee beleven van het werk, verricht in geheel Europa floor dat groote leger naamloozen, de „Solda- tén zonder Uniform". Vooral voortreffelijk zijn de types der Gestapo, die gelukkig in deze rol prent Duitsch spreken. Resumeerend kunnen wij vaststellen hier een filmwerk te zien, zooals wij er helaas te weinig tg., zien krijgen en wat nog voornamer is, dat een onder werp behandelt, dat feitelijk iedereen moet mee beleven, vooral in Engeland en Amerika, opdat men zal weten wat Duitsche Bezetting zeggen wil. 17. Het is wat,met'die rheumatiek! Een tijd gaat het goed en nou in eens weer heb ik het zoo in mijn arm en rech terhand, dat ik deze keer zelf niet eens kan schrijven en dit briefje aan Gezina dicteer. Ook lastig omdat ik met mijn gedachten al weer heel ergens anders ben tegen dat Gezina weer een zin af heeft. Wat wou ik ook weer zeggen? U weet niet hoe lastig het is. Ze heb ben me ook geraden om eens een poosje in een meer droge streek te gaan wonen. Wat de zaken aangaat. Olivier kan het met den brandstoffen- handel best alleen af. Zóó hard wer ken ze in de mijnen nu ook niet. En Gezina heeft er, geloof ik, wel plei- zier in om er eens uit te trekken. (Ik zie haar bij het opschrijven van „ja" knikken). Maar ik voor mij weet, dat ik nergens zoo goed aard als in Gouda. Afd. IIC. de Jong-N. van Niekerk 0-2. Afd. 111. A. de Jong-W. van Hols» 0-2 J. G. Edelman-G. H. Uitenbogaard 2-0. Afd. IV. A. Slappendel-C. van Es 1-1. De afd. -Ill en IV zijn thans uitgespeeld. Van de 111e afd. komen in de demi-finale A. de Jong met drie gewonnen partijen. Van de afd. IV G. de Knikker en J. Uiterwijk ieder met twee gew. partijen. Voor de voorwedstrijden le klasse won J. van Vliet drie partijen tegen een ver- liespartij. Van Loon 4.31 raoy, De Grauw 3.57 moy, Huisman 4.03, Kempers 5.-, zijn algem. gemiddelde bedroeg 4.23. Waddinxveen Voetbal Voor morgen zijn de volgende wed strijden vastgesteld: Waddinxveen 1 - Schoonhoven Als W'veen aanpakt als in de voorgaande weken, blijven de punten bij de thuisclub. W'veen 2 speelt een uitwedstrijd tegen Moercapelle I en zal moeten werken om een punt binnen te halen. W'veen 4 gaat bij Moercapelle 2 op bezoek en zal een harde dobber hebben. Ir. Vos spreekt te Tilburg Na de bevrijding van de Zuidelijke Provincies van ons land, werd in No vember 1944 door den chef van den Staf van ons Militair Gezag, het col lege van Algemeene Commissarissen voor Handel, Nijverheid en Land bouw ingesteld. Dit college werd door den Cfief-Staf belast met de zorg voor de Volkshuishouding. Na de bevrijding van het geheeie land werden1 deze bevoegdheden we derom overgedragen aan de desbetref fende Ministeries van de Regeering. Tot 1 Januari 1946 zette het college voorzoover noodig, zijn werkzaam heden voort en wikkelde deze af. Op genoemden datum werd het college opgeheven. Als erkentelijkheid voor de belangrijke diensten door dit college bewezen, bracht de Minister van Han del en Nijverheid, Ir. H. Vos, Vrijdag een bezoek aan Tilburg. Op een aan de medewerkers van het voormalig college aangeboden lunch, bracht Min. Vos den dank officieel van de Regee ring over. In den namiddag hield de Minister op uitnoodiging van het Eco- misch Technologisch Instituut voor Noord-Brabant, voor een druk bezoch te bijeenkomst, een rede over „De be- teekenis van de Zuidelijke Provincie voor de Nationale Economie EEN RECHTZETTING De persdienst van het Ministerie v- Oorlog maakt het volgende bekend: In, de Nederlapdsche dagbladpers van 17 Februari is gewag gemerakt van 'n politioneel onderzoek nper 'n drank en deviezensmokkelzaa^aan de Fran- sche grjens, waarbij-odt. de naam van Kolonel van Os van Delden, hoofd van den Dienst der Repatrieering, is ge' noemdals zou deze daarbij zijn be trokken. .yaP Hoewel het onderzoek nog niet be ëindigd is, wordt in verband met "e, vertrek van Kolonel van Os*van Dei- den op 23 Maart naar Indië, reed thans bekend gemaakt, dat hij niet dj de zaak is betrokken. 'hilvef KRO: 18.25 Jo de Waa RNIO voor de Nieuws. KRO: Henri d Jongov 20.35 Oi Woud. 2 centrum. Nieuws. Slagwoo Avondge Guus 1 24.00 SI HILVER VARA 'Walis s] vaan zij: 18.45 E kamp-K< VPRO Ds. F. C VARA Pol. o.l.i huis, hc 21.45 W door K. gramma o.l.v. Ja muziek. RADIO HILVEF KRO: den Da 9.15 Va NCRV Orgelsp' IKOR Voorg. NCR\ KRO: 12.30 V; Linden, muziek. Spreken M. Aalt Mia v. Schaap: Annetje mentel. J. B.'K 15.50 S Beethov Ballroor IKOR Voorg. NCRV beek, or koor en Bijbel? RNIO Strijdkrr Rubriek KRO: Kampvu Dr. Pau Haagsch levende 22.15 C: gebed. 2 23.30 V Sluiting. HILVER VARA muziek, tuinen d Jong, or heid, do van Veei 10.30 1 donde Spreker Onder w. Aanvang is we ty De Gc »D« D flevraag Adres: FL •yVI"ww' v t<*gangabe I°ageaeel, J

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2