ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN? OMSTREKEN i| m ►er aspera ad astra tVcrgcct^U niet WucbedM I II i 1 EENDRACHT MAAKT MAChT STADSNIEUWS MAANDAG 25 MAART 1946 •*Ü8 SPORTNIEUWS R'damsche Schaakbond wintercompetitie Wintercompetitie A» S* C* Gouda UIT DEN OMTREK REEUWIJK Jubileumavond Verdronken Jubileum viering Redactie: L. J. A. v. d. Mr. A. A. Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Steenhoven J. Rijksen NUMMER 187 a a r.m Administrat Nu sigaretten achaarsch zijn. W. uit de Wijde Poort en B. uit de Tuinstraat werden bekeurd, daar zij Engelsche en Rhodesia-cigaretten ver kochten tegen resp. 42 en 25 cent per stuk, uiteraard zonder .bon. Ook de koopers K. uit.de Ketelstraat, de gebroeders W. van de Raam en R. van de Gouwe kregen een proces-verbaal. Hartstochtelijke sigaren- rookers In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd ingebroken in de „Montana"- sigarenfabriek aan de IJssellaan. Door een ruitje uit te snijden op het dak en ver schillende deuren te forceeren wisten de inbreker» zich meester te maken van 50.000 sigaren van 13 cent. Gif handelaar gearresteerd. Wegens het verkoopen van Engelsche cigaretten en het voorhadden hebben van artikelen voor den zwarten handel werd JC. uit de Heerenstraat gearresteerd en overgebracht naarRotterdam. Bij hem twerden in beslag genomen: 144 sigaren, 232 Engelsche cigaretten, (die hij ver kocht voor 45 cent), 2 Kg. inlandsche tabak, 20 pakjes sigarettenpapier 59 kop en schotels, 28 diepe borden, 3 theepotten, 6 koffiepotten en een theeservies. L. uit de Reigerstraat werd bekeurd, daar hij cigaretten van K. had gekocht. K. betrok de goederen van W. nit Eindhoven, die inmiddels is overleden. Het Kiuderbioscoopbezoek Het Gemeentebestuur van Gouda deelt ons het volgende mede Opnieuw hebben B. en W. zich ge noodzaakt gezien de Directies van enkele bioscoopbedrijven, alhier, aan te schrijven dat zij er voor hebben te zorgen, dat geen kinderen worden toegelaten tot de vertooning van films, welke met l£et oog op den leeftijd voor hen verbodep zijn De Politie heeft gedurende de afge- loopen maanden in de bioscopen regel matig controle uitgeoefend. Verschillende overtreders zijn toen de inrichting ver wijderd. Ook in de toekomst zal dit toezicht streng gehandhaafd blijven. Iedere ontoelaatbare bioscoop-bezoeker kan zich dus voor gewaarschuwd houden In overeenstemming met het advies van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op de Bioscopen, wenden Burgemeester en Wethouders zich tot alle ouders met het verzoek hun medewerking te willen verleenen bij de bestrijding van het onge oorloofde bioscoopbezoek door jeugdige personen. Prent het er bij de kindéren in, dat zij niet thuis behooren bij een filmvertooning, welke met het oog op hun leeftijd „ver boden waar" is 1 Alleen door een gezamenlijk optreden zal weder de zoo dringend noodtge dis cipline t.a.v. het bioscoop bezoek ver kregen kunnen worden. Blijven de ovei tredingen ten aanzien van het bezoeken van bioscoopvoorstel lingen door jeugdige personen aanhouden dan zullen burgemeester en wethouders niet schromen verdergaande maatregelen ie nemen. Stichting „Trouwfonds" Van de zijde van de Stichting „Trouw fonds" verzocht men- ons opname van het volgende: In de weken die achter ons liggen zijn 3 stampvolle Schouwburgzalen in de ge legenheid geweest, om de Herdenkings avonden van de Stichting „Trouwfonds' nij te wonen. Drie Donderdagavonden lang zijn uit alle richtingen de autobussen naar Gouda gereden, om ook de omge ving van ,;Ter Gouw" van deze her denking te laten profiteeren. Donderdag 21 Maart vond de laatste opvoering Plaats en het stemt ons tot blijdschap, dat hiermede niet alleen de waardering voor het werk der illegale pers tot uit drukking kwam, maar dat door de ont vangen gelden krachtdadige hulp aan de nagelaten betrekkingen der gevallen strij ders kan worden verleend. Vooral de in de pauze georganiseerde verloting heeft een mooie som geld opgebracht. Binnen orten tijd hopen wij de totale netto op- 'engst der 3 avonden bekend te maken, Vergunningen verdaagd B. en W. hebben hun beslissing {ver daagd op verzoeken om vergunning inge volge de hinderwet van: G. Belt. Kleiweg 25, voor het oprichten eener glasfabriek in perceel Cappener- steeg 3: de meubelfabriek „Pavia" voor het oprichten eener meubelfabriek in het per ceel Kezerstraat 70a: de N.V. Petoleum Maatschappij „The Texas Campany'" te 's Gravenhage, voor het uitbreiden der benzine-poinplnstalatie in perceel Kleiweg <24 P. J. Bezem, Westerkade 1, voor het uitbreiden der glasslijperij in dat perceel. Vergunningen verleend B. en W. hebben aan de Fa. v.d. Want en Barras vergunning verleend tot het .bouwen van een transformatorcel op het terrein der kunstaardewerkfabriek „Regina"; f De heer A. Cathel te Gouda heeft vergunning verkregen ^ot het oprichten van een pottenbakkerij met oven in het perceel Kuiperstraat 23 De heer Jac. Deelen heeft vergunning verkregen tot het innemeh van een stand plaats met een ijswagen op het plein nabij den Graaf Plorisweg, Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantenkunde Vruchtboomen in particuliere tuinen. Donderdagavond a.s. des avands 8 uur spreekt voor de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantenkunde, afd. Gouda en Omstreken, de heer J. K. Slager in Café „Central" over: Het kweeken van vruchtboomen in particuliere tuinen". Een collectie gekleurde afbeeldingen van vruchten en foto's van goed gesnoeide boomen zal door spreker ter bezichtiging worden gesteld. Jubileum Zaterdag 30 Maart a.s. hoopt de heer G. Verkerk, Zoutmanplein, 5, den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad als baas van de afd. Lakkeri: bij de N.V. Ver. Blikfabrieken afdeeling Hillegersberg. Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3098 Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. 10 ct. De mensch van morgen Woensdagavond zet Ds, Borger in de bovenzaal van Reünie zijn causerieën over het onderwerp: „De measch van morgen", voort. Nederlanders in banden van de extremisten Op ons bureau ligt een lijst ter inzage van namen van Nederlanders, die zich op Java in kampen bevinden welke buiten het bereik van de geallieerden lij jen Het betreft hier de kampen, Sorabajan, Soekarani Kediri, Blitar (in Karangtengah) Poenben, Wlingi, Trenggalek, Sonforita, Trenggalek, Klampok Singosari, Taloen en Waniran. Bovendien ligt een lijst ter inzage van namen van Nederlanders, die door de P.R.S. uit. Soerabaja zijn ontvoerd. Deze personen bevinden zich thans vermoede lijk te Kediri of omgeving. Correspondentie met personen buiten geallieerd gebied op Java, vindt uitsluitend plaats d.m.v. de bekende Roode Kruis- fprmulieren, welke bij de plaatselijke af deelingen van het Roode Kruis verkrijg baar zijn. dat~U Dinsdag nieuwe inleg vellen, textielkaart^n en en- quette-formulieren voor brand stoffen moet halen, als uw naam ligt tusschen tusschen BES en BOOZ U behoeft alleen- Uw tweede distri butie-stamkaart en het inlegvèl mede te brengen. U kunt in het Gymnastieklokaal aan de Peperstraat terecht, aan loket 13, 5, 7 en 9, tusschen 9.30 en 12 u. of 2.'— en 3.30 uur. Voor bijzonderheden, zie jiauplakbilL_ Feestavond Holland Vrij. Wanneer de kwaliteit der feestavonden op een schaal zou worden uitgewogen, zou deze voor den avond doordebuurt- vereeniging „Holland Vrij" zeker ten gunste hiervan doorslaan. De voorzitter J. v.- d. Speld opende dezen avond en wees er op, dat deze tijd na 5 jaar onderdrukking zich kenmerkt door een opleving in het vereenigingsleven. Hij drong er vooral bij de jongeren op aan, zich in dit opbouwende werk in te schakelen. Hierna sprak hij den heer Hak toe ter gelegenheid van diens 25-jarig jubileum bij de P.T.T., hetgeen met het overhandigen van een geschenk gepaard ging. Hierna ving het programma, waar van het bestuur wel wat te veel van zijn rechten gebruik had gemaakt door dit te wijzigen, aan. Zonder aan het overige af te doen, verdienen de tapdansen van Mej. Rinke, de kornuiten met de guitaar en het' Hawatï-ensemble o.l.v. Mej. Boer de bijzondere aandacht. Aan het slot van dezen avond richtte de voorzitter woor den van dank aan de medespelenden en in het bijzonder aan deheeren v.d. Spelc Ferwerda en Hak. Voor „Holland Vrij" is het een voor recht, gezien wat elders dikwijls op dit gebied gebracht wordt, een conferencier als de heer Hak, in haar midden te hebben Ook dezen avond werd met het tradi tioneele bal besloten, met beschaafde muzikale medewerking van het Boyant Kwartet, onder leiding van den Heer Mul Mondharmonica-vereeniging „Crescendo". Voor het eerst sinds langen tijd beleefde Concordia Zaterdagavond een uitvoering van deze mandaccordean vereeniging, Het succes, dat Crescendo hiermede 'oogstte was voor een niet flering gedeelte te danken aan de medewerkenden. Crescendo zelf vond met haar populaire nummers een welwillend gehoor. Het lijkt ons voor hen een ware uitkomst als er weer nieuwe instrumenten te krijgen zijn tenminste nu moest de zuiverheid buiten critiek blijven. De heer Stamps leidde zijn vereeniging met veel enthousiasme en gr bleek ernstig gestudeerd te zijn. De dirigent zal echter het peil van het gebodene aanmerkelijk kunnen opvoeren als hij er toe kan komen met veel minder gebaar te volstaan. Willen de laagste instrumenten tot hun recht komen, dan moet een der nu over bodige microfoons bij hen gesteld worden Misschien is het medespelen van een steeds pizzicato gebruikte contrabas aan te beveelen. Het glanspunt van den avond was het optreden van de zangeres, Mevr. de Mink die later in de duetten goed door den heer de Ouden werd geassisteerd. In deze duetten was de zetting hier en daar voor haar stem te laag. Haar voordracht, mondvorming en uitspraak vielen zeer te loven, al moet aan enkele medeklinkers nog wel iets ver beterd worden. Als afwisseling traden de Moha's op, een viertal mondaccordeonnisten uit de vereeniging, Het goede ensemble onder ging een beduidende verbetering, toen later een gitarist medespeelde. Deze heeft een fraaie warme stem. Het is te hopen, dat hij op gitaartechniek nog verder uit breid. Deze jongelui hadden met prijzens waardige ijver hun nummers voorbereid en hadden ook zeer veel werk van hun decors gemaakt, hetgeen tegen het nog altijd havelooze decor van het toneel gunstig afstak. Voor de conferencier Schoonderwoerd kunnen we dezelfde opmerkingen maken als voor de meesten zijner Goudsche Collega's: meer orginalitelr en betere be- heersching van onze taal. Maar voor hem mag bovendien de opmerking gelden, dat geen Engelsch kuanen spreken geen schande is, maar het èlient dan ook niet te worden geprobeerd. Van het ensemble van Berkel, dat ook iet bal onder leidiag van dhr. Bron ver zorgde, had de pianist de begeleidingen vast in handen. Gaarne zullen we hem met iets meer moderae begeleidingsfiguren ïooren. Interessante lezing l Woensdagavond 8 uur precies zalDr. J. Gaillard, arts te Lelden, ia het ilanwe Kruis een lezing met lichtbeelden houden over: „Het kweeken van men- schelijk en dierlijk weefsel buiten het lichaam". Ongetwijfeld zal dt ze interessante lezing de belangstelling van velen hebben. Deze lezing wordt georganiseerd door het Natuurkundig Genootschap voor Gouda en Omstreken. Bewaarscholen weer geopend Blijkens mededeling van B. en W. zijn de bewaarscholen, kleuterschooltjes en kinderbewaarplaatsen, welke, tengevolge van de mazelen epidemie gesloten waren, met ingang, van 19 Maart J.L weer ge opend. Bevordering en vaste aan stelling De heer C. Lafeber, klerk 2e klasse ter gemeenteseerfetarie, is met ingang van 1 April a.s. bevorderd tot klerk 1ste klas. Mej. A. J. de Jong, typiste 1ste klas in tijdelijken dienst, is met ingang van 1 Maart j.l. vast aangesteld. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Wordt verwacht i Matige wind tusschen W. en N.W. toenemende bewolking met over wegend droog weer. Matige temperatuur. Schaken. In de onderlinge schaakcompetitie tus schen de tientallen van de Gemeente lichtfabrieken, Posterijen en de Distributie dienst werd Donderdag j.l. de derde wed strijd gespeeld. De uitslag was: J. C, W. Dessing - J. den Broeder 0- L. W. H. Roelofs - A. K. van Zanen 0-1 P. Binee A. Kok A. Perdijk G. Borman J. Lubben M.B.de Men G. L. Slootjes A. J. Eijkelestara - J. Visser 0-1 - W. A. Luijnenburg 1-0 - H. de Jong 1-0 - J. W. d. Oudsten 1 - J. N. de Vos 1-0 - G. Verkaaik 1-0 - G. J. W. Belonje 1-0 - A. Schouten 1-0 De stand is nu Posterijen 2 2 Gem. Lichtf. 1 Distrib. 3 1 2 7-3 12 '/a-7'/2 5-5 '/a 12 '/a-l 7'/2 A.S.C. Gouda 2 - N.R.S.V. 4 R'dam N.R.S.V. 4 speelde met wit P. Eerland - C. Mohlmann W. J. Diepenveen L. Baat J. Muljzen P. v, d. Linden C. Pels J. G. v Irsen A. C. v.d Eb J. N. Schuurink H. G. Prings Uitslag M. Wiezer - K. de Jong A. v. Maaren - C. Rille A.M. Nieveld- P. I. Revet - J. de Jong J. vl Engelen- A. de Vries - 0-1 1-0 e-i 1-0 0-1 0-1 0-1 1-0 1-0 1-0 5-5 A. de Vries H. den Haag M. Lugtenburg H. den Haag A. v. d. Berg J. Hoogendoorn Woudenberg Woudenberg den Haag A. v. Maaren 0-1 J. v. Engelen '/2-V2 0-1 0-1 1-0 1-0 0-1 C. v. Waas C. v. Waas M. Benningen M. Lugtenburg A. v. Maaren A. de Vries V2-V1 J. Hoogendoorn 0-1 Voetbalwedstrijden op weekavonden. Gezien het groote aantal competitie wedstrijden voor de lagere klassen, in de Goudsche afdeeling, is het noodzake- ijk vaor verschillende elftallen ook wed strijden op weekavonden vast te stéllen, lij voorkeur zullen korte ^fstanden in acht worden genomen. Op de medewer- cing van vereenigingen en scheidsrechters wordt gerekend. De wedstrijden zullen worden vastgesteld op Woensdagavonden Volgende maaad zal het 25 jaar gele den zijn, dat de Boerenleenbank gevestigd aan de Reeuwijkschebrng, ward opgericht. Dit festijn zal met een gezelligcn avond door de leden worden herdacht. Wal is er In Gouda te doent Reünie 1 Vrijdag t./m. Woensdag De geest van den Zwarte Piraat Thalia-Theaten Vrijdag t./m. Woens dag Soldaten zonder uniform. Schouwburg BioscoopVan Vrijdag t/m. DinsdagStorm over Bengalen. Maandag 25 Maart, 8 uur, Kuastmin: Partij v.d. Arbeid, spreker Sal Tas over: „Franco en de internationale politieke spanningen". Diasdag 26 Maart, Concardi^. Goud sche Toaneelkring Z. Ned. Tooneel met „Rond een half millioen". Idem, 8 uur, Reünie, (bovenzaal) Sticht, ten alg. nutte t. h. expl. v. cons. bur. v. geslachtskunde, Dr. W. Storm, „Sexu- eele problemen in na-oorlogschen tijd": Woensdag 27 Maart, 7 uur Nieuwen Schouwburg, Goudsch Volksconcert, R'damsch Phillh. Orkest o.l.v. Guyla Bando m.m.v. Herman Bril, viool. Idem, 7.30 uur, Concordia, Leerlingen uitv. Goudsch Conservatorium. Idem, 8 uur, Sportschool Jo de Groot, Kazernegebouw, Boksdemonstraties. Woensdag, 7.30 dur, Ned. Gereform. Gemeente, Turfmarkt 54, Ds.VJohan v. Weizen. idem, 7 uur, bovenzaal „Rëuniet Ds„/ Borger. Onderwerp„De mensch van morgen". idem, 8 uur, Blauwe Kruis. Dr. P. J. Gaillard over „Het kweeken van men- schelijk en dierlijk weefsel baten het lichaam". idem, van 7 tot 8 uur Spreekuur voor gerepatrieerden, bureau „Groot Gouda". Donderdag, 28 Maart, 8 uur, Nieuwe Schouwburg, 4de NutsavondRussisch Ballet. Idem, 7.15 uur, Rëunie, Ds. J. Borger: Is er een uitweg uit de wereldcrisis?" Idem, 8 uur, Concordia, G. Tooneel- kring, Z: Ned. Tooneel met „Rond een half millioen". Idem, 8 uur, Kleine Kerk, Peperstraat 128, Nat. Chr. Geheel Onth. Ver. met de film „Taxi". Idem, 8 uur, Central, J. K. Slager, Rijswijk, over ,jHet kweeken van vrucht boomen in particuliere tuinen". Zaterdag voormiddag, terwijl de ou ders afwezig waren, geraakte het acht- arig tweelingdochtertje Wilhelmina van Os, wonende in de afd. Oud-Reeuwijk, terwijl zij bezig was fietsen te leeren', voor de woning in de wetering, zonder dat iemand dit ongeval had opgemerkt. Nadat het kind op het droge werd gehaald, mocht dokters hulp niet meer baten. De Nederl. Herv. Meisjesvereeniging Dorcas" gevestigd in de afd. Sluipwijk,- vierde deze week haar 25-jarig bestaan. Hiervoor wetd allereerst in de Kerk te Sluipwijk een dankdienst gehouden die geleld werd door Ds. Ottevanger uit Velden. De herdenkingsrede werd uitgesproken door Ds. Ottevanger die als tekstwoo den bad gekozen Matth. 5il4,15 ea 14, Vele vereeiiglngen uit den omtrek en oak uit de eigen plaats brachten oeluk. wenschen over. De gehouden collecte die als jubileum- gave aan de Meisjesvereeniging werd aangeboden om daardoor zoo spoedig mogelijk textiel te koopen, bracht f70- op. Mi lil lit I-, tl iM I m 18} ÏS Si» J

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1