De> Sfioduittfa Prow. Parkwedstreid VOETBAL BINNENLAND D.O.S. WINT DEN BEKER Zaterdagmiddag is de bekende Pro vinciale Parkwedstrijd verloopen. De wedstrijden welke op deskundige wijze aan het publiek door den heer Kok werden toegelicht, vingen aan met de junioren over een afstand van 1200 meter, waarbij Verhoeks met 'n mooie voorsprong winnaar werd. Hierna kwamerf de A en B klassers aan de start over de 3000 meter. Deze liepen bij wijze van experiment 8 maal het kleine park. De eerste twee ronden zagen we Molenbroek (Hercules) aan den kop, gevolgd door Swart D.O.S. wiens pogingen den kop over te ne men door Molenbroek werden afge wezen. Molenbroek passeert tenslotte als eerste de finish. Na de start van de C, D ^n E-klasse ontwikkeld zich al direct een strijd om van dit uitgebreid veld in gunstige positie te komen, wat altijd een voor deel met zich brengt. Na, de eerste ronde blijken onze stadgènooten F. Gideonse (Vires et Celeritas) en Bak ker in de kopgroep te zitten, terwijl Stuivenberg (Holland) de leiding heeft. De tweede ronde bracht in deze kopgroep weinig verandering, zoodat de laatste ronde de beslissing bracht, waarbij S. Broekman (A.V, '36) de sterkste bleek te zijn. Gideonse werd derde, terwijl Bakker in de laatste I rpnde een inzinking kreeg, waardoor zijn goede Jeans verloren ging. Na afloop van deze uitstekend ge slaagde wedstrijden vond in het vee marktrestaurant de prijsuitreiking plaats. De voorzitter van de K.N.A.U., de heer Wesseling, nam deze taak op zich. D.O.S. bleek de meeste punten be haald te hebben, zoodat D.O.S. de wis selbeker nu voorgoed epn plaatsje in haar medaille-kast geven kan. Uitslagen 3 km: AAI.; 1. v. d. Steen D.O.C.O.S., tijd 9 min. 3.3 sec. B kl.3 km: 1. Molenbroek, Her cules, 8 min. 58.3 sec.; 2. Swart, D.O.S.; 3. de Jong, Sparta; 4. van Loenen, A.V. '40; 45. v. Eden, D.O.S. C kl.: 3 km: L S. Broekman, A.V. '40, 9 min. 18.1 sec.; 2. Stuivenberg, Holland; 3. F. Gideonse, V. et C., 9 min. 30.5 sec. D kl.: 3 km: 1. D. Koster, A.A.V. '36, 9 min. 36.8 sec.; 2. W. Bonte, Hol land; 3. W. Bakker; 4. J. den Herder. E kl.: 3 km: 1. H. Ribben, D.O.S., 9 min. 35.8 sec.; 2. J. den Tongelaar; 3. H. v. d. Manner; 4. W. Bravenboer; 5. J. de Wit; 6. J. H. Burg; 7. Konij nenburg; 8. Berkenkamp, Gouda. Junioren, 1200 meter: 1. Verhoeks (Leerdam)' 3 min. 36 sec.; 2. Jansen; WADDINXVEEN Uitvoeringen Gymnastiekvereeniging T.O.O.S. In de afgeloopen week opende de jubileerende voorzitter van T.Q.O.S., de heer Bontebal, twee jubileum-uit voeringen van de bekende Waddinx- veensche gymnastiekvereen. T.O.O.S. Hij was, met 2 medebestuursleden, sedert de oprichting aan de jubilee- rende vereeniging verbonden. Op keurige wijze werden op beide avonden de nummers uitgevoerd. Een kort tooneelstukje viel zeer in den smaak. Een bal sloot deze beide avonden, waarop T.O.O.S. met zeer veel ge noegen kan terugzien. WaddinxvëertSchoonhoven 2-1 De scheidsrechter laat verstek gaan en onder algemeen góedvinden neemt de heer De Haan de leiding op zich. W. wint de toss. en verkiest met de wind in den rug te spelen. Beide par tijen zitten goed op den bal met W. iets in de meerderheid. Na circa 20 min. maakt Kant uit een voorzet van Burger het eerste doelpunt voor W. (I—O). Schoonhoven valt nu energiek aan maar tot dielpunten kom het voor de rust niet meer. Als de tweede helft ongeveer 15 min. oud is moet v. Vuren zwichten vóór een schot van den linksbinnen der gasten. Er ontwikelt zich nu een heftige strijd oin de beide punten. Bij één der aanvallen van W. wordt van Wijngaarden in het strofschopgebied te zwaar afgehouden, zoodat W. een penalty krijgt toegewezen, die door Hofwegen benut wordt (21). Even dreigt de wedstrijd ruw te worden, ""''"•'dsrechter De Haan houdt de 6. A .LNJansen, Gouda, 3 min. 51 sec. Vereenigingsprijs; 1. D.O.S. 53 p.; 2. Holland 60 p. Niet K.N.A.U.-leden: 1. M. Dort- land, Jodan Boys; 3. J. van Wijk, Jodan Boys. W. kwartier-O.N.A. 1-0 W.kwartier wint den toss; O.N.A. trapt af en is direct in den aanval, maar W.kwartier weet voorloopig het gevaar te keeren. O.N.A. blijft aan vallen en met goed samenspel komen zij steeds terug, het is eerst Biesheu vel welke uit een goede voorzet van rechts een mooi schot lost; vlak daar op is het v. Willigen welke goed inschiet, tot doelpunten komt het ech ter niet. Ook W.kwartier doet nu eenige uitvallen, die niet van gevaar ontbloot zijn, bij één daarvan weet de rechtsbinnen een haast niet te missen kans naast te schieten. Als er ongeveer 30 min. gespeeld is, komt O.NïA. ge vaarlijk voor het W.kwartierdoel, een voorzet van links schiet Biesheuvel keihard in, de keeper redt weer maar kan den bal niet in zijn bezit krijgen en het is v. Willigen die tegen den paal schiet. Tot de rust wegen nu de partijen aardig tegyn elkaar op, mooie aanvallen van weerskanten, maar de achterhoedes blijven meester van het terrein. Na de rust zijn de bordjes verhan gen en is het W.kartier welke den toon aangeeft. O.N.A.'s achterhoede weert zich danig, met Flier aan het hoofd, welke eenige malen op schit terende wijze weet te redden. Als er ongeveer 25 min. gespeeld is, weet W.kwartier's r.buiten voor te zetten, O.N.A.'s achterhoede kan den bal niet bemachtigen, Flier probeert door uit- loopen nog te redden, maar de mid- voor is hem voor en onhoudbaar doelpunt hij (1—0), W.kwartier blijft aanvallen, maar Ongenaakbaar is Flier en schitterend redt hij eenige mooie schoten. O.N.A. probeert nu het spel te verplaatsen door de opstelling ft wijzigen, gevaarlijk komen zij opzet ten, mooie sloten worden gelost door v. Willigen en Biesheuvel, maar Wes. terkwartier's achterhoede is op haar post, hoopen werk verzet hun links achter, welke dezen middag de beste speler van het yeld is. Ongeveer 10 minuten voor het einde denken wij Evengroen te zien doelpunten, zijn schot is echter te zacht, zoodat de keeper er geen moeite mee heeft. Zoo komt het einde van dezen in zeer goede verstandhouding 'gespeelden wedstrijd, waarin een gelijk spel de verhouding beter had weergegeven. Olympia-Cromvliet 2-0 ln een zeer sportieven wedstrijd is het Olympia gelukt de vierde over winning in successie te behalen. De partijen waren aan elkaar gewaagd, zoodat aan spannende oogenblikken geen gebrek was. Olympia was iets in de meerderheid en wist de kansen beter te benutten. De wedstrijd was nog geen minuut oud of v. Ruiten kopte den bal reed»; in het Cromvliet- doel (1—0). Cromvliet laat échter door dit overrompelende begin van Olympia den moed niet zinken. Het doet verscheidene mooie aanvallen. Cromvliet liep echter verschillende 'tnalen in het buitenspelvalletje. Hierna wordt Olympia sterker en er wordt (heer op de helft van Cromvliet ge speeld dan op die van Olympia. Maar doelpunten komen er niet. En het ziet er naar uit of de stand 1—0 blijft. Direct na de rust krijgt Cromvliet de kans om den stand gelijk te maken, maar de midvoor, die alleen voor den keeper staat, schiet hopeloos naast. Olympia is weer in den aanval. Duys plaatst den bal naar voren, Lafeber liep door en schiet in (2—0). Direct daarop een aanval van Cromvliet. maar het geluk^ is bij Olympia. Er is een hevige worsteling voor het Olym- piadoel, maar de verdediging wist nog bijtijds den bal weg te werken. Ook in het volgende oogenblik kruipt Olympia door hpt oog van de naald. Cromvliet krijgt een vrijen schop op den rand van het strafschopgebied toegewezen, wegens hands, de bal wordt echter tegen de lat geschoten. Langzamerhand zakt het spelpeil af. Aan beide zijden worden nog verschil lende kansen gemist. Met Olympia in den aanval eindigt deze wedstrijd. touwtjes echter strak in handen en met ongewijzigde stand komt het einde. Uitslagen van gisteren. Distiict 1 - le klasse: Hermes D.V.S.-Xerxes^ A.D.O.-D.O.S. Volewijckers-V.S.V. E.D.O.-Emma District 2 - le klasse: DF.C.-H.B.S. Blauw Wit-D.W.S. D.H.Ci-Feyenoord Neptunis-V.U.C. 2e klasse B: U.V.V.-Unitas Velox-Gouda Hercules-H.V.C. S. V.W.-Vriendenschara Sliedrecht-Elinkwijk 6-4 1-2 7-3 0-0 3-2 0-1 0-0 4-1 1-2 2-2 1-4 2-3 afgel. Door de overwinning van Vrienden schaar en het verliezen van U.V.V. ruilden deze beide ploegen van plaats. De ranglijst ziet er nu als volgt uit: H.V.C. 13 11 1 1.45-12 23 Unitas 12 9 2 1 32-14 20 Vriendensch. 13 9 0 4 40-25* 18 U.V.V. 12 7 2 3 33-16 lg Elinkwijk 10 7 1 2 29-17 15 Hilversum 12 5 2 5 30-29 12 Gouda 12 3 3 6- 19-27 9 Velox 13 3 2 8 24-31 8 Sliedrecht 12 2 1 9 13-33 5 Hercules 11 1 1 9 11-44 3 S.V.W. 12 1 1 10 12-43 3 Zeemail naar Indië Onvoorziene omstandigheden- voor behouden bestaat de gelegenheid Za terdag 30 Maart a.s. met het m.s. In- drapoera en Zaterdag 6 April a.s. met het m.s. Bloemfontein zeepost naar Ned.-Indië te verzenden. Hoe is onze kolenpositie? Er wordt beweerd dat de toestand in de laatste maanden aanzienlijk slechter is dan aanvankelijk was ver ondersteld. België kan uit de Ruhr meer kolen betrekken dan Nederland. Er zal in verband met de ongunstige kolenpositie geen sprake van kunnen zijn, dat er nog nadere toewijzingen van extra-kolen aan de getroffen ge bieden worden verstrekt. Manschester adopteert Enschedé De groote Engelsche katoenstad Manchester heeft het plan om in het kader van het „International Sport Scheme" het Nederalndsche katoen- centrunj Enschede, te adopteeren. Postwissels op tijd innen Steeds weer verzuimen de ontvan gers van postwissels deze op tijd, ge durende de maand van storting en de volgende maand te innen. Bij aanbie ding na dien termijn moet, door tus- schenkomst van de postinrichtingen ter plaatse, een machtiging tot uitbe taling aan het hoofdbestuur der P.T.T. worden aangevraagd, waar voor een extra recht van 15 cent per postwissel is verschuldigd. Ter vermijding van onnoodige kos ten en arbeid wordt een dringend be roep op een ieder gedaan om de post wissels tijdig te innen. Vergoeding voor door de voor malige Duitsche Weermacht gevorderde auto's Blijkens het antwoord van den Mi nister van Binn. Zaken op 16-2 1.1. ge geven aan het Tweede Kamerlid Sweens, zal deze aangelegenheid naar het oordeel van den Minister van Fi nanciën,» zoowel voor de gevallen, dat reeds gelden in de gemeentekassen waren gestort, doch uitbetaling hier van niet gebeurde, als voor de overige autovorderingen, waarvoor nog geen schadeloosstelling werd ontvangen, het onderwerp van een nadere "regeling moeten uitmaken. Bij die regeling zal worden beslist, in hoeverre de beta ling van door den voormaligen bezet ter gevorderde auto's ten laste van 's Rijks schatkist kan geschieden. Indien de overwogen regeling in dien zin mocht luiden, dat de betaljng van de door den voormaligen bezet ter gevórderde auto's niet ten laste van 's $ijks schatkist zou kunnen ge schieden, zal de Minister van Binnen- landsche Zaken met zijn ambtgenoot van Financiën nader overleg plegen omtrent de vraag, in hoeverre in be paalde gevallen een vergoeding in het kader van de regeling betreffende de materieele oorlogsschade zou kunnen worden verleend. Komett alle evacué's terug op hun oude woonplaatsen? Er wordt ons op gewezen, dat het een bezwaar is, dat sommige gemeen ten er nog niet toe overgaan de eva cué's die zich in de getroffen gebieden bevinden, weder toe te laten. Het zou wenschelijk zijn, dat de steden, waar uit de evacué's afkomstig zijn, groo- tere soepelheid zouden betrachten en de getroffen gebieden zouden ont lasten. Internationaal Crimineel Voor lichtingsbureau te 's-Gravenhage Einde 1945 is door het Ministerie van Justitie, afdeeling Politie, in over leg met New-Scotland Yard, het In ternationale Crimineele Voorlichtings bureau opgericht, dat thans in Den Haag functionneert. Men is tot dat besluit gekomen, daar men van meening was, dat met het oog op den internationalen toe stand en de zich overal uitbreidende criminaliteit langer wachten met inter nationale samenwerking op het gebied der crimineele opsporing noodlottig zou kunnen worden. De taak van het bureau is het voor komen en ontdekken van internatio nale misdrijven, zooals namaak en ver- valsching van geldvalsching van geld, waardepapieren en documenten, inter nationale bankovervallen, hoteldiefstal len, zakkenrollerij en handel in vrou wen en verdoovende middelen. Met de leiding en de verzorging van de officieele publicaties van het Inter nationaal Crimineel Voorlichtingsbu reau is belast de heer J. A. Adler, die vroeger te Weenen adviseur van de Internationale Commissie voor Crimi neele Politie was, en naflT Nederland uitweek toen Oostenrijk in 1938 ge annexeerd werd. Nederland krijgt vermoedelijk een crediet van 200 milli. dollar De minister van Financiën, prof. Lieftinck, heeft te Washington ver klaard, dat het in zijn bedoeling ligt om, zoodra de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw func tioneert, namens de Nederlandsche re geering een aanvraag voor een lee ning bij haar in te dienen. Het is mij gebleken, dat de Export en Import Bank bereid is eenjjtus- schentijds crediet tot een bedrag van 200 millioen dollars te verleenen en naar ik verneem zal de Export- en Im port Bank binnenkort nadere bijzon derheden bekend maken omtrent de voorwaarden voor het crediet. De noodige stappen worden gedaan om te voldoen aan de voorwaarden volgens welke dit kortloopend crediet zal wor den beschikbaar gesteld. Groote partij textiel achterhaald De Prijzencontrole is te Enschede een groot partij vooroorlogsche tex- tielgoederen op het spoor gekomen, welke zich, ten deele uitstekend geca moufleerd, bevond in deq winkel van A. ter B. aan den Roomweg. Hoewel B. het steeds deed voorko men alsof hij zijn klanten niet kon helpen, kwamen een groote partij lui ers, werkbroeken, werkjassen, over hemden, corsetten, directoires en knot ten wol te voorschijn. Voorts werd 681 meter stof aangetroffen. De vooroor: logsche voorraad is in beslag geno men en ter beschikking gesteld van de repatrieering. PROF. SCHERMERHORNV OVER „PUTTEN'S JEUGD". De Minister-President Prof. Ir. W. Schermerhorn heeft Zondagavond over den zender Hilversum 1 een woord ge wijd aan de jeugd van het Veluwsche dorp Putten, waarop de Duitschers in October 1944 zoo wreedaardig hun wraaklust en woede hebben gekoeld. De Ministerpresident deelde mede,' dat in totaal 676 mannen zijn wegge voerd, waarvan enkelen slechts door een noodlottig toeval dien dag in Put ten verbleven, benevens ook evacué's uit Arnhem, Oosterbeek enz., die eeni ge dagen tevoren waren aangekomen. Eenige werden nog uit Amersfoort vrijgelaten en de rest, ca. 675, zijn van Amersfoort uit naar het beruchte kamp Neuengamme vervoerd. Van deze 675 menschen zijn er slechts een 40-tal levend teruggekeerd. Juist in deze dagen staan de moorde naars, ook van» deze Nederlanders, in Duitschland* voor hun rechters. Zij zullen hun straf niet ontgaan en de wrekende gerechtheid zal deze beest- menschen het leven ontnemen, maar met dat al: de driehonderd weduwen van PuAei#zijn er als de blijvende kla gende getuigen van de laagheid, waar toe dit yolk gezonken is. Driehonderd weduwen in een dorp en duizend kin deren zonder vader. Luisteraars, het totale aantal kinderen in ons land, dat als gevolg van den oorlog den vader voor altijd zal moeten misSen is veel grooter. Doch de jeugd van Putten: duizend vaderlöoze kinderen bij elkaar in een dorp, zij zijn het symbool en het levende teeken van het leed en van- de zorg der achtergeblevenen, maar ook van de verantwoordelijkheid van b *-Nederlandsche volk als geheel. Gezien in elk gezin „Gezien in elk gezien" zijn de Honig'j artikelen reeds lang, doch thans helaas nog niet in elk gezin aanwezig. Dit komt doordat op het oogenblik de vraag naar Honig's artikelen veel en veel grooter is dan de mogelijkheid van fabriceeren en er nog niet voldoende grondstoffen beschikbaar zijn. De Directie van Honig's Fabrieken ii zich ten volle beWust van de groote verantwoordeiijkheid, die thans vooral rust op den Nederlandschen fabrikaat van het goede levensmiddel. Wij stellen alles in het werk om grondstoffen ,en verpakkingen te verkrij gen en om de productie van Honig's artikelen op te voeren. Grossiers, winkeliers en wij stellen er een eer in, Honig's artikelen zoo billijk en vlot mogelijk te verdeelen. Werkt ook U mede döor niet meer te koopen dan U voor Uw direct^ behoefte noodig hebt? j Laten wij er vooral aan denken, dat ook zelfs in Amerika en Engeland de huisvrouw nog lang niet alles volop kan krijgen. (Ingezonden mededetling). De „Knackers" houden een Reünie Op 10 April a.s. zullen de vroegere kampbewoners van het kamp Ommen, die door de Duitschers scheldend ..Knackers" (luis, parasiet) genoemd wer den in Ommen een Reünie houden. Op dien dag zijn zij een |aar bevrijd en zullen dit herdenken met een marsch door Ommen en een ééngerechtsmaaltijd ln Kampstijl. Het hoofdpunt van den dag vormt de onthulling van het gedenk- teeken ter nagedachtenis aan de gevallen makkers. De bevolking van Ommen ver leent alle medewerking, o.a. door het verzorgen van onderdak. Oud - gevangenen, die nog geen ult- noodiging mochten hebben ontvangen, kunnen zich richten tót het ,,Erica"-Trio, p/a R7I, De Krim (O) Meer aankoopveggunningen voor één auto - Een arts, die dringend om een auto - verlegen was kreeg ten aankoopvergun ning voor een wagen, waarop motor-en chassisnummer vermeld stonden. De auto bevond zich bij den importeur te Amers foort, masir toen de arts zich daar ver voegde, bleek de wagen reeds door een ander-eveneens met een aankoop vergun ning gewapend - te zijn gehaald. Volgens den importeur was dit reeds de zesde maal dat zooiets afspeelde, daf' dus meerdere vergunningen op denzelfden wagen waren afgegeven. De gedupeerde dokter hoopt nu, dat Min. van Schaik de beschikking mag krijgen over een corps bekwame ambte naren, doordrongen van. het beginsel, dat een ambtenaar is een „public servant' een dienaar der gemeenschap, zoo lezen wij in „Arts en Auto". Ongereldheden in dc cellen barakken te Scheveningen Op 19 Maart J.l. is door de centrale recherche gearresteerd de 56-jarige D. d. R.. adjunct-directeur bi) het gevangenis wezen, die ervan verdacht wordt zich aan een partij kleeding, deel uitmakende van reliefgoederen door Amerika aan Nederland gezonden en welke ter sor- teering en herstelling in de cellenbarakken te scheveningen warén opgeslagen, te hebben vergrepen, eveneens is een be waakster gearresteerd, deze-laatste is na een verhoor weer op vrije voeten gesteld. Kleermakerspatroons wenschen grootere toewijzigingen Het hoofdbestuur van den Bond van Kleermakerspatroons in Nederland heeft zich heden in een adres tot zijne excellentie den Minister van Handel en Nijverheid gewend, waarin w°.r geklaagd over de geringe toewijzing van stoffen en voerings, welke vol gens het inzicht van dit bestuur m wanverhouding staat "tot hetgeen aan de confectie-industrie én den detad- Pijpenfabricage te Rijssen Te Rijssen is een nieuwe tak van nijverheid gesticht. De productie van tabakspijpen, waaraan groote behoef te wordt gevoeld. De pijpen zullen worden vervaardigd van Acaciahout- Ongeveer 50 personen zullen in de nieuwe industrie werk vinden. i

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2