RECLAME 4 GROOT GOUDA INDIE Juist nu MAÏZENA iM KYI 7 GOUDA Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht Feuilleton Het geheim van den ingesneeuwden slaapwagen. radioprogramma BUITENLAND VOOR MAANDAG HILVERSUM I 301 m. NCRV: 18.00 All Round Sextet. 18.15 Gram.concert. 18.45 Sport- praatje. RNIO: 19.00 Nieuws. 19.15 Dep. uitzending. 19.30 Progr. v. d. Nederl. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. NCRV: 20.05 Bel Canto en Mando- linata. 21.10 Perspectieven v. h. Ar beidsrecht door Dr. W. F. de Gaay Fortman. 21.30 Anthonie Reicha Kwintet. 22.00 Nieuws. 22.15 Het ac#- tueel geluid. 22.30 Moeilijke teksten uit het O. Testament door Prof. Dr. A. H. Edelkoort. 22.50 Betty v. d. Bosch, "sopraan, Marinus Voorberg, piano. 23.15 Gram.concert. 23.50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. VARA: 18.00 Njeuws. 18.15 Char les Panzera zingt. 18.256 Om en nabij de twintig. 18.45 The Ramblers. 19.15 Lezing. 19.30 Arnhemsch Blaaskwar- tet. 20.00 Niéuws. 20.05 Prof. Dr. G. van Slogteren: „Bloembollen, een steunpilaar v. d. wederopbouw. 20^20 „Cavalleria Rusticana". 21.30 Heinrich Heine voorspelt het derde Rijk. 21.45 Soc. liederen. 22.00 Nat Gonella and •his Georgians. 22.30 Gram.muziek. 22.45 Ds. L. H. Ruitenberg: „De kerk en het soc. vraagstuk". 23.00 Nieuws. 23.15 Luchtige avondklanken. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR DINSDAG HILVERSUM I 301 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Grapi.muziek.. 8.45 Hei lige van den dag. 9.15 Pluk den dag (gr.). 9.45 Russisch progr. 10.10 Voordracht door Elise de Brouw en Lau Sterman. 10.30 Gram.muziek. 10.45 Pohsarang, Jav. Kath. centrum. 11.00 Tom Hartvelt, piano. 11.30 Als de ziele'luistert. 11.45* Krijgsgev. i. h. Verre Oosten. 12.00 Continental Kwin tet. 12.30 Ensemble Joan Lancé. 13.00 Nieuws. 13.15 Victor Herbert Favou- rités. 13.30 Ens. Joan Lancé. 14.00 Debussy progr. 14.15 Ontwikkeling v. de Sonate. 15.00 Opera Dameskoor o.l.v. Fred. Bosfoart. 15.15 Vrouwen spiegel. 15.45 Vervolg koor. 16.00 Ziekenbezoek. 16.39 Frfd Hartley. 17.00 Ned. Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel. 17.30 Voor de jongeren. ifILVERSUM II 415 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek: 8.00 Nieuws, 8.15 Gram.muziek. 9.30 Pol.- ber. 9.45 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Malando. 11.15 Guus Verstraete draagt voor. 11.30 Henk Dul, orgel, Karla Sondaar, alt. 12.15 Lyra trio. 12.30 Boer. en arbeider, door P. K. Kistemaker. 12.40 Lyra trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Ens. Jetty Cantor. 14.00 Met naald en schaar. 14.20 Vocaal solistenconcert. 15.00 'Handen uit de mouwen. 15.15 Xylophonia. .15.30 Ary Roodenburg, tenor, Felix de Nobel, piano. Beetho ven progr. 16.00 Muzikale beschou wing. 16.30 Kindertijd. 16.45 „van 1418". 17.00 Red, white an<y blue stars. 17.25 Stichting oorlogsgetroffe nen. 17.35 Les gars de Paris.. Wederom invoer van horloges Naar wij vernemen, zijn de eerste zendingen horloges uit Zwitserland in ons land aangekomen. Dit zijn de eerste zendingen, die Holland na den oorlog bereiken vallende in het kader van het tusschen ons land en Zwitser land gesloten Handelsverdrag. De aflevering zal. via den detail handel, voorloopig uitsluitend geschie den op aankoopvergunningen, welke door de desbetreffende instantie aan directies van vitale bedrijven, zooals spoorwegen, mijnen, ziekenhuizen, enz. ter beschikking worden gesteld. Wanneer het van te voren vastge stelde aantal aankoopvergunningen gehonoreerd is, zal de verkoop direct worden vrijgegeven. Invalidewagens zonder bon Met ingang van 23 Maart zijn inva- hdewagens, racerijwielen, carriers, on derdeden van carriers en frames voor deze atikelen, vrij van distributie. Frankrijk en de Spaansche kwestie Het 'besluit van den Ministerraad 'n 3e Fransche nota over de Spaansche kwestie naar de Regeeringen van En geland en de Vereenigde Staten te zenden, wordt van het Fransche Mini sterie van Buitenlandsche Zaken en tot op zekere hoogte van Bidault zelf, geweten aan den voortdurenden druk die door de Communistische leden van het Parlement, die tot nog toe in dit opzicht door de Socialisten worden gesteund, op het Kabinet wordt uit geoefend. In veel officieele verantwoordelijke kringen is men van meening, dat Bi dault zich in een onnoodige impasse heeft gebracht door zich overhaast tot het besluit te hebben laten bren gen. de Fransch-Spaansche grens te sluiten. In gewoonlijk welingelichte kringen wordt de komende derde nota be schouwd als een poging van de ge matigde leden van het Kabinet tijd te winnen en te voorkomen dat Frankrijk in den Veiligheidsraad op één lijn zal worden gesteld met Sovjet-Rusland, terwijl tegelijkertijd met het oog op de' verkiezingen hiermede de beschul diging te weerleggen, dat de gematig den" op de hand van Franco zóuden zijn. Nog geen distributie in de V.S. Pres. Truman verklaarde gistèren aan de pers, dat de voedsel-situatie nog geen terugkeer tot een distributie systeem in de Ver. Staten rechtvaar digt. SOVJET-RUSSEN ONTRUIMEN PERZIË IN VIJF ZES WEKEN Radio Moskou heeft gisterenavond het bericht verspreid, dat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de ontruiming van Perzië door het Roode Leger in vijf tot zes weken voltooid zal zijn. Reuter meldt nader, dat volgens het zelfde radiostation de ontruiming van Perzië reeds vandaag begonnen is en dat deze manoeuvre binnen vijf of zes weken uitgevoerd kan zijn. De ontruiming van "Meshket She- kruda Emnana, die -op 2 Maart begon, i.^, volgens radio Moskou reeds vol tooid. Een overeenkomst met de Per zische regeering stelde vast, dat de evacuatie van de overblijvende Sov jet-Russische troepen op 24 Maart zou beginnen. Het opperbevel der Sovjet troepen in Perzië rekent er op dat, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, de ontruiming binnen vijf of zes weken kan geschieden. De ontruiming van Mesjeskruda en Semnan, die* op 2 Maart begonnen is, is volgens radio Moskou reeds vol tooid. Een overeenkomst met de Per zische Regeering stelde vast, dat de evacuatie van de overblijvènde_Sovjet-^ VOOR UW IN EN OMGEVING DAGBLAD door G. Th. Rotman 5. „Stap in!" zei de piloot, en 't vol gend oogenblik zweefden ze hoog in de lucht. De piloot liet precies zien, welke handgrepen er al zoo noodig waren en legde alles haarfijn uit. „Mag IK het nu eens probeeren?" vroeg de kapitein eindelijk. „Want ik ben erg handig, al zeg ik het zélf". 6. „We zullen 't probeeren", zei de piloot; het vliegtuig daalde en de man nen verwisselden van plaats. Kapitein Klakkebos greep het stuurrad, en-rrrr! daar raasde het vliegtuig pijlsnel Iang9 het veld, maaide eerst eenige zware boomttakken af en schoot toen lood recht omhoog- Russische troepen op 24 Maart zou beginnen. Het Opperbevel der Sovjet troepen rekent erop, dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden, d^ evacuatie binnen 5 of 6 weken kan geschieden. Volgens een woordvoerder van de Perzische Ambassade in de V.S., had de Perziscche Ambassadeur Hussien Allah, Zondagavond nog geen nieuwe instructies uit Teheran ontvangen noch eenige officieele mededeeling over een overeenkomst tusschen de Sovjet-Unie en Perzië over de terugtrekking der Sovjet-Russische troepen. In deze omstandigheden was de Ambassadeur van plan ondanks de door Radio Moskou omgeroepen be richten, zijn protest voor den Veilig heidsraad te handhaven. DERDE BIJEENKOMST NEDERLANDSCHE EN INDONESISCHE DELEGATIE Een officieel communiqué verklaart: „De derde plenaire bijeenkomst -van de Nederlandsche en Indonesische de legatie heeft plaats gehad op den 23en Maart. De conferentie, welke weer gehou den werd ten huize van den Brifschen gezant, begon om 4.15 uur en eindigde óm 17.30 uur plaatselijken tijd. O.a. wérden behandeld de toestand en de evacuatie van geallieerde krijgsgevan genen en geinterneerden, die zich nog in de binnenlanden van Java bevinden. Er werd besloten een subcommissie te vormen, welke de aangelegenheiden zal behandelen met betrekking tot het maken van een constitutie. Deze sub commissie zal Maandag a.s. vergade ren. Het is mogelijk, dat de vierde ple naire bijeenkomst Dinsdag of Woens dag zal plaats vinden". Volgens een woordvoerder zijn bij deze conferentie „langzame maar ze kere vorderingen gemaakt. Hij voeg de ér aan toe, dat hij van meening was, dat de ontw+kkelingen te Ban doeng geen nadeeligen invloed op de besprekingen zouden hebben. De Britsche en Nederlandsche dele gaties bestonden uit dezelfde ^afge vaardigden als op de tweede confe rentie. De Indonesische delegatie be stond uit Sjahrir, Soerachman (mini ster van Financiën), Abdul Karim (minister van Verkeer), Putuhena (mi nister van Openbare Werken) en Prin- ^oüi^do^secretaris) Dr. Aljechin overleden De Wereldkampioen dr. Alexander A. Aljechin is in den leeftijd van 54 jaar aan de gevolgen van een hart- kwaal te Estoril in Portugal overleden. OFFICIEELE PUBLICATIE. DE SCHOENENDISTRIBUTIE Het Centraal Distributiekan toor maakt bekend, dat zij, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 3, in Aprjl 1946 in aanmer king komen voor een schoenen bon. In den vervolge zal op den 25sten van elke maand het num mer voor de uitreiking in de volgende maand worden bekend gemaakt. v Op nader doorjde Distributiedien sten bekend ïe maken dagen dienen de rechthebbenden zich te vervoegen op het Distributiekantoor van hun ge meente van inwoning, waarbij zij hun stamkaart moeten overleggen. Het af halen mag slechts geschieden door de betrokkenen of door het gezinshoofd of diens echtgenoote. Zij, die na 1 Januari 1945 geen bon hebben ontvangen voor gewone- of beroepsschoenen en wier stamkaart nummer eindigt op het djfer 3 komen in April'in aanmerking voor een schoe nenbon. Op nader door de Plaatselijke Di- stributiediensten bekend te maken da gen zullen deze boinnen aan betrok kenen of desgewenscht aan één van hun gezinsleden worden uitgereikt. Zij, die na 1 Januari 1945 een schoenenbon ontvangen hebben voor gewone schoenen of beroepsschoenen, komen in 1946 votor een schoenenbon niet meer in aanmerking. Indien iemand op grond van het bo venstaande in aanmerking komt voor een schoenenbon, dan mag hij des gewenscht in plaats van een bon voor zich zelf, een bon voor één van zijn gezinsleden aanvragen, op zijn eigen stamkaart wordt evenwel de uitreiking genoteerd. Bijzondere regelingen. a. voor personen in gemeenschappe- lijke voeding gelden alle boven- nu iedereen weer het betere wil. stijgt de vraag naar Maizena Ouryea met den dag. Maar Uw leverancier wordt maar beperkt bevoorraad, want or is nog geen grondstof genoeg. staande bepalingen. Alleaanvra gen voor instellingen en kampen moeten collectief worden ingediend "door de leiders of door de admi- stratie. b. kinderen van 010 maanden ont vangen in geen geval een bon* voor schoenen. Zoodra rij den leeftijd van tien maanden bereikt hebben, wordt onafhankelijk van het stamkaartnummer een bon uit gereikt. Ook dan is keuze mogelijk. Kinderen geboren op of na 1 Jan. 1945, die den leeftijd van tien maanden bereikt hebben, en nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen, kunnen eveneens on middellijk onafhankelijk van het stamkaartnummer een schoenen bon ontvangen. c. schippers en andere personen, die ingeschreven zijn in het centraal bevolkingsregister, moeten zich, wanneer hun nummer aan de beurt is, wenden tot den Distributiedienst der gemeente, war zij verblijven. Werkschoenen. Bovenstaande regeling geldt niet voor werkschoenen. Deze moeten zoo als gebruikelijk, op een aanvraagfor mulier wórden aangevraagd. De reeds ingediende aanvragen voor werk schoenen blijven geldig. Beroepsschoenen. De tot dusverre bestaande regeling voor beroepsschoenen vervalt geheel. Bijzondere bonnen voor beroepsschoe- nen worden niet meer uitgereikt. Even later kwam iemand anders den j'Ktauratie-wagen binnen. Dit was een apge man van tusschen de veertig en 'Jmg, mager van gestalte, bruin van jjuid, met haar, dat aan de slapen "cht grijsde. 'A~.e kolonel uit Indië," dacht Poirot. ^v'j .maakte een buiging voor het meisje. «Morgen, miss Debenham." Dot"0e^enmör^en' kolonel Arbuth- „Pf kolonel legde een hand op den stoel tegenover haar. »^n bezwaar?",, vroeg hij. «NatuUriijk niet. Ga zitten." mi! zie* u» n'et iedereen houdt van c°nversatie aan het ontbijt." „Dat is zoo. Maar "ik ontbijt niet." De kolonel ging zitten. „Kellner," riep hij gebiedend. Hij bestelde eieren en koffie. Zijn oogen rustten een oogenblik op Hercule Poirot. maar dwaalden on verschillig verder. Poirot, die zijn ge dachten las, wist dat hij in zichzelf gezegd had: „Maar zoo'n rare vreem deling." Hun nationaliteit getrouw waren de twee Engelschen niet spraakzaam. Ze wisselden een paar korte opmerkingen en kort daarna stond het meisje op en ging terug naar haar coupé. Bij de lunch deelden de twee weer een tafel en weer negeerden ze beiden volkomen den derden passagier. Het gesprek was meer geanimeerd dan bij het ontbijt. Kolonel Aïbuthnot praatte over de Punjab en deed af en toe het meisje een paar vragen over Bagdad, waar ze, haar het bleek, een betrek king als gouvernante had gehad. In den loop van het gesprek ontdek ten ze. wederzijdsche kennissen, wat t onmiddellijk effect had, hun conversa tie vriendschappelijker en minder stijt te maken. Ze praatten over oude Tom my Die-en-die en over iemand anders. De kolonel informeerde of ze direct doorging naar Engeland of dat ze in Stamboel bleef. „Neen, ik ga direct door.1' „Is dat eigenlijk geen zonde?" „Ik maakte twee jaar geleden deze zelfde route 'en was toen drie dagen in Stamboel." juist. Wel, ik kan zeggen dat ik heel blij ben dat u direct doorgaat, omdat dit met mij ook 't geval is." Hij maakte een onhandig buiginkje, een beetje kleurend toen hij dat deed. «Hij is licht ontvlambaar, onze ko lonel," dacht Hercule Poirot, ver maakt. „De trein is even gevaarlijk als een zeereis." Miss Debenham zei effen dat dat heel aardig zou iijn. Haar toon was vrij gereserveerd. De kolonel, merke Poirot op, bracht haar terug naar haa Later kwamen ze rende landschap van den Toen ze keken naar de Poort, naast elkaar staand schitte- aurus. icische in den corridor, zuchtte het meisje plotseling: „Het is zoo mooi! Ik wou ik wou „Ja?" „Ik wou dat ik er van kon genie ten!" Arbuthnot antwoordde niet. De vier kante lijn van zijn kaak scheen een beetje strenger en grimmiger. „Ik wou in 's hemelsnaam dat u hier niets mee te maken had", zei hij. „Sst, alsublieft. Sst." „O dat is niets." Hij wierp een licht geïrriteerde blik in Poirofs richting. Toen ging hij door: „Maar ik vind het niet prettig dat u gouvernante is de slavin van tyrarinieke moeders^en hun lastige wurmen." Ze lachte met 'n tikje onbeheerscht- heid in den klank. „O, dat moet u niet denken. De vertrapte gouvernante is een afgedane mythe. Ikkan u verzekeren dat de ouders bang zijn, door mij té worden getyranniseerd." Ze zeiden niets meer. Arbuthnot schaamde zich misschien over zijn .uitbarsting. „Een grapptg comediefje dat ik hier bijwoon," dacht Poirot. Hij zou zich die gedachte later herinneren. Ze kwamen dien avond om zoowat half twaalf in Konya. De twee Enge!- sche reizigers stapten uit om hun bee- nen te strekken en liepen 't besneeuw de perron op en neer. Monsieur Poirot stelde zich ermee tevreden, de activiteit van hef station door het raam aan te zien. Na een "minuut of tien besloot hij echter, dat een beetje frissche lucht misschien toch met kwaad zou zijn. Hij maakte zorgvuldige toebereidselen, wikkelde zich in verscheidene jassen en bouf fantes en hulde zijn keurige laarzen in overschoenen. Zoo aangedaan stapte* hij omzichtig op het perron en begon op en neer te loopen. Hij liep tot voor bij de locomotief. De stemmen deden hem de twee vage gestalten, staande in de schaduw van 'n goederenwagen opmerken. Arbuthnot sprak ,„Mary (Word vervolgd). - •r xl c Het oudevermeerde merk f i 'v

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3