K. L. M. opeii nieuwe ljjnen in April Openingszittmg Veiligheidsraad Behandeling Perzische kwestie 24 iir verdaagd BINNENLAND buitenland" Naar Oslo, Stockholm en Genève Overneming binnenlandsch luchtverkeer door de K.L.M. Aanzienlijke verlaging der passage' en vrachtarieven De maafld ApVil belooft een drukke maand te worden voor de K.L.M. Het Europeesche luchtnet zal belangrijke uitbreidingen ondergaan, het binnen- landsche luchtverkeer zal weer door de K.L.M. in eigen hand worden ge nomen en ife tarieven worden ver laagd. Door deze uitbreidingen zal de K.L.M. elf verschillende Europeesche landen met elkaar verbinden. StockholmKopenhagen AmsterdamOenève v.v. Zooals reeds werd bekendgemaakt, beginnen de uitbreidingen met het heropenen van den 3 x-wekelijkschen dienst .op Oslo op 1 April a.s. Deze belangrijke luchtlijn zal 15 April wor den gevolgd door een geheel nieuwen dienst, n.l. de route StockholmKo penhagenAmsterdamGenève. Dit beteekent dus pen uitbreiding in twee richtingen, n.l. Stockholm, dat na den oorlog nog niet door de K.L.M. werd bevlogen en Genève. Deze laatste plaats wordt deze keer voor het eerst in het luchtnet van de K.L.M. opge nomen. De dienst AmsterdamStock holm zal 3 x per week worden uit- fevoerd, terwijl de verbinding Genève x per week zal worden onder houden. Eind April Zomerdienst. Op 29 April a.s. wordt de zomer dienst van de K.L.M. ingevoerd. Dit beteekent een niet geringen opvoering van de frequentie der verschillende luchtlijnen. De luchtverbinding met Praag, die op het oogenblik door de K.L.M. 3 x per week wordt uitgevoerd, 2al van 29 April af op alle werkdagen worden gevlogen, terwijl de lijn Stoek- holm Kopenhagen Amsterdam— Genève tot een dagelijkschen dienst <d.L- dus ook op Zondagen) zal wor den uitgebreid. Voorts zullen op ver schillende trajecten Zondagsdiensten worcfèn ingevoerd. Iedereen kan vliegen. Tegelijk met de invoering van den zomerdienst der K.L.M. op 29 April a.s. zal de Regeeringsvliegdienst zijn taak beëindigen, zoodat het binnen- landsche luchtverkeer van dien datum af door de K.L.M. onder eigen vlag zal worden uitgevoerd. Zeer belang rijk is, dat daarbij tevens het gëheele prioriteitssysteem voor de binnen landsche luchtlijnen zal vervallen. Van 29 April af zal iedereen weer vrij kun nen boeken voor alle vliegdiensten in het binnenland. Tarieven. In het binnenland zullen naast de kleine De Havilland-viiegtuigen, waar mede de lijnen thjms worden bevlo gen, ook D.C. 3-toe,stellen worden in geschakeld, waaronder ook de „Valk", het eenige vliegtuig, dat, na door de Duitschers te zijn gevorderd, weer in Nederlandsche handen is teruggekeerd. Hoezeer het ingebruiknemen van deze machines in het binnenlandsche lucht verkeer een verbetering beteekent, blijkt wel liit het feit, dat deze toestel len, die 21 passagiers kunnen vervoe ren, vóór den oorlog op de 14.000 km lange AmsterdamBatavia-route wor gebruikt. In den loop van den zomer hoopt de K.L.M. op de lijn StockholmKo penhagenAmsterdamGenève, die voorloopig eveneens met D.C. 3-vlieg- tuigen zal worden gevlogen, een vier motorige D.C. 4 voor 42 passagiers in te schakelen. Tarieven omlaag. Op de laatstgehouden conferentie van de International Air Transport Association (l.A.TA) te Parijs bleek een algemeen streven onder de ver schillende luchtvaartmaatschappijen te bestaan, om de luchtreizigers zoo goedkoop mogelijk te vervoeVen. Als eerste uitvloeisel van dit stiffen werd een internationale overetrnstemming bereikt inzake een tariefverlaging van ca. 20% op alle Europeesche lijnen. Van 1 April af zullen alle luchttarieven in Europa met uitzondering van fiet binnenland dus met niet minder dan 1/5 wórden verlaagd. Deze tarief verlaging zal op 1 Juli a.s. nog wor den uitgebreid met Wet invoeren van retourbiljetten, waarbij 10% reductie op de heenreis en 10 reductie op de terugreis wordt gegeven. We zijn er nog niet. Nederland bouwt aan zijn toekomst en de K.L.M. blijft niet achter. Er liggen nog heel wat plannen klaar op het Hoofdkantoor en de nieuwe uit breidingen van het Europeesche lucht net vormen het begin van hun ver wezenlijking. Duitschers onvindbare wegen were verleend. Een aantal employé's van de Uni- lever-verkoopcentraie heeft echter een gedeelte van deze stille reserve ten eigen bate aangewend. De controlevoorscriften van het C.D.K. vertoonen geen bepaalde ge breken. Bij de "uitvoering dezer voor schriften komen evenwel afwijkingen voor, die bedenkelijke gevolgen kun nen hebben. Deze afwijkingen van het normale controleprogramma houden verband met de moeilijkheden, die het C.D.K. bij den wederopbouw van zijn organisatie na de bevrijding nog niet volledig heeft kunnen overwinnen. Deze" organisatie hacT vooral in het laatste oorlogsjaar zeer geleden. Er wordt naar gestreefd orry binnen zeer korten tijd een belangrijke uit breiding van het controle-apparaat van het C.D.K. tot stand tejbrengen door het plaatsen van een tw*éede bij kantoor te Nijmegen, -waardoor de groote hoeveelheid controlewerk beter kan worden verzorgd. Huurprijzen auto's en motoren. Het tekort aan auto's voor het personen vervoer doet velen er toe overgaan een auto of een motorfiets, te huren en dik wijls gebeurt dit tegen prijzen, die ver >oven de grenzen van het redelijke liggen. Voor de verhuur van personenauto's en motorrijwiel met of zonder bljspan is thans een prijaregeling ontworpen, die dezer dagen in werking treedt. De huur prijs it bepaald op grond van den cata- logttsprijt en het bouwjaar en wordt xrekend per tijdseenheid en per kilometer. Een auto van het jaar 1939 bv„ die 3000 gulden kostte, kan men dan voor een maaad voor f 230.- huren, waarbij voor allen in die maand afgelegden kilo meter 3'/i cent in rekening mag worden gebracht. Alle kostea, behalve die van smeerolie en brandstof, zijn daarbij inbe grepen. Wanneer de huurder alle kosten behalve die voor vernieuwing van banden voor zijn rekening neemt, kost de wagen hem f 120.- per maand plus 2 cent per kilometer. Verhuurinrichtingen mogen op deze prijzen een toeslag van ten hoogste 20 pet. berekenen. Laat, maar niet te laat Tijdens den oorlog heeft een bakker, wonende op de Admiraleagracht te A'dam, zich op grove wijze ten koste van de gemeenschap verrijkt. Daar ook groote geldbedragen met deze fraude gemoeic zijn, zdl de bakker ook met de fiscale recherche nog een appeltje hebben te schillen. Wat is het geval? Deze man heeft, terwijl de voedselnood in Amsterdam zijn hoogtepunt bereikte en ieder sneetje broot zijn gewicht in goud waard was, op in fame wijze geknoeid met de broodberei ding. Hij verwerkte in het meel gróote hoeveelheden jalkpoeder en hield op deze wijze meel over, dat in de zwarthande zijp afnemers vond. Ook zijn broodbon nen, welke over waren, deed hij voor f 1500. per opplakvel van de hand. Wat bleek echter? Niet alleen de bak ker, maar ook een keurmeester was in deze affaire betrokken, deze kreeg als „zwijggeld" een bedrag van f 50.— per week. Om een officieel karakter aan het geheel te geven, lagen er altijd 2 brooden in den winkel klaar, welke aan de ge stelde eischen voldeden. Ook de keur meester is gearresteerd en dit edels twee tal zal zich nu moeten verantwoorden voor den bevoegden rechter. Dat spreken zilver, maar zwijgen goud is, blijkt ook uit dit geval, dat door praten aan het licht is gekomen. Minister Lieftinck terug ih Nederland Het mihisterie van financien deelt mede dat minister Lieftinck van zijn reis naar de Vereenigde Staten van Amerika is.teruggekeerd en Maandag, zijn werk zaamheden op het ministerie van financien heeft hervat. Dr. Van Kleffens benoemd tot Ned. vertegenwoordiger bij de Atoomcommissie der Ver. Staten Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Vereenigde Naties, heeft Vrij dag tijdens een persconferentie mede gedeeld, dat dr. Van Kleffens tot Ne- derlandsch vertegenwoordiger .bij de Commissie der Vereenigde Naties voor de Atoomenergie is benoemd. GRATIE VOOR MUSSERT AANGEVRAAGD Familieleden van ir. A. A. Mussert hebben bij H. M. de Koningin te zijnen ljehoeve een verzoek om gratie in gediend. Dit verzoek is onmiddellijk In behandeling genomen. De wederopbouw van de radio- distributie in de hoofdstad Binnenkort weer 3 programma's Binnen zes weken zullen de aange slotenen bij de Amsterdamsche Radio distributie weer de keuze hebben tus- fichen drie programma's, twee uit Hil versum en een van een buitenlandsch station. Voorziening brug Zaltbommel Aangezien bij de op- en 'afritten naar het oude weg- of brugdek van de brug Zaltbommel vooral laag uit- gebouwde wagens hinder ondervinden, verzocht de K.N.A.C aan -den betrok ken Rijkswaterstaatsdienst een verbe tering te bevorderen.- Hierop werd bericht ontvangen, dat zoodra de waterstand het toelaat het op hoogte vijzelen van de bruggen bij Zaltbommel met den meesten spoed zal worden voltooid Provisorisch zijn reeds eenige een voudige voorzieningen getroffen. DE MALVERSATIES BIJ DE UNILEVER Op vragen van dien heer G. Neder- irst (P. v. d. A., Gouda) betreffende malversaties bij de Unilever Ver- 3 Centrale en de verantwoordelijk heid daarvoob van het C.D.K. ant woordt de heer Mansholt, Minister v. Landbouw, Visscherij en Voedselvoor ziening, mede namens den Minister van Justitie. Het is den Minister bekend, dat de mogelijkheid tot het plegen van be doelde malversaties reeds is gescha pen kort na de capitulatie. In 1940 bepaalden de Duitschers namelijk, dat van de aanwezige voor raden margarine en de hiervoor be- noedigde grondstoffen zooveel moge lijk naar Duitschland geëxporteerd zou worden en dat in Nederland slechts een quantum zou blijven, vol doende om de behoefte in de eerst komende maanden te kunnen dekken. De Nederlandsche autoriteiten acht ten het van belang, dat een zoo groot mogelijke hoeveelheid buiten het be reik der Duitschers zou blijven, en stelden den handel in de gelegenheid om voorraden van dit artikel te vor men. Dit geschiedde met het doel de consumenten in staat te stellen zich zooveel mogelijk van dit artikel te voorzien alvorens de distributie in werking zou treden. Hoewel op ruime schaal van deze gelegenheid door het publiek gebruik werd gemaakt, waren, toen de distri butie een aanvang nam, nog onver kochte voorraden bij de handelaren aanwezig. Men stond nu voor de vraag, of deze voorraden al dan niet aan een inventarisatie waren te onder werpen. In het eerste geval zouden de Duitschers deze hoeveelheden in de berekening van de grondstoffenpositie hebben opgenomen, hetgeen een ver grooting van den export zou hebben beteekend. In het tweede geval bleef de handel in het bezit van een onge controleerde stille, reserve, hetgeen 't risico van zwarten iiandel met zich bracht. De Nederlandsche autoriteiten stonden voor een moeilijke keuze, men heeft de tweede methode tenslotte ge kozen, aangezien men er van over tuigd was, dat de meeste handelaren de ^Nederlandsche belangen zouden be grijpen en de stille reserves zouden aanwenden om extra hoeveelheden ter beschikking te stellen van hen, die hieraan de grootste behoefte hadden. Dit vertrouwen is gelukkig ook veelal niet beschaamd; het is niet noo- dig om te herinneren aan den steun aan onderduikers, die langs voor de James Byrnes, de Amerik'aansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft gisteravond in de openingsbij eenkomst van den Veiligheidsraad te New-York de welkomstboodschap van Presidefit Truman vlorgelezen, Waar in gezegd werd, d*t de Amerikanen het 'n groote eer achten, dat de V.N. een plaats in de Ver. St. tot haar do micilie hebben gekozen. Byrnes, die deze boodschap voor las als een deel van zijn eigen begroe- tingsredfe, opende de bijeenkomst met de volgende woorden: „Dit is een zeer gewichtig^ oogen blik in de wereldgeschiedenis. Met deze bijeenkomst begint de Veilig heidsraad, zooals in het Handvest is voorgeschreven, onafgebroken (e func- tioneeren. Daarom zijn de leden van dezen Raad verplicht te allen tijde bij den jzetel van de Organisatie vertegen woordigd te zijn. Dit is een kardinaal punt, omdat de taak van den Veilig heidsraad is te allen tijde den wereld vrede të bewaren". Op alle leden van de V.N. rust de taak hun medewerking te verleenen, opdat de raad in staat wordt gesteld zijn verantwoordelijken arbeid te ver richten. Zij moeten des zins zijn, vrij en openhartig hun grieven voor den Raad té bespreken. Kwesties, die den Wereldvrede be treffen, moeten niet als eere-zaak wor den behandeld, waarover geen discus sie wordt toegelaten. Individueele eere-zaken worden niet 'meer door een due] beslist. Internatio nale eere-zaken kunnen niet meer door strijd worden beslist. Byrnes eindigde met het Handvest te beschrijven als „den weg naar vrede". „De weg naar vrede, is de weg, die de volken der wereld wenschen te be treden. Wij zijn hier om hun opdracht uit te voeren. Wij moeten hen niet in den' steek laten". De Veiligheidsraad is zijn werk met hernieuwd vertrouwen begonnen. Dit sprak uit het gedrag van de afgevaar digden en werd uitgedrukt in de wel komstredevoeringen van Byrnes, Tho mas de Wey, den gouverneur van den Staat New-York en brigade-generaal O'Dwyer, den burgemeester van de stad New-Yorjc, die tevens de gast heer .van de vergadering was. Dertien personen zaten aan de hoefijzervor mige tafel, elf afgevaardigden van ,de elf Naties, die leden zijn van den Raad, en Lie, de secretaris-generaaPvan de Vereenigde Naties met zijn assistent Sobolef. Toen de bliksemlichten van de fotografen uitgedoofd waren, ver klaarde de voorzitter, de Chinees, dr. Kwo Tai Tsji, de zitting voor ge opend. Na een plechtigheid, welke 52 mi nuten duurde, werd de zitting opge heven, zondefcdat de Perzische kwes tie was genoemd. Dr. Kwo Tai Tsji zeide in zijn ope ningsrede: „het grootste vertrouwen is gevestigd op dezen. Raad, op hem zijn de hooge verwachtingen en aspi raties van de menschheid gericht. Door een proces van vrije en open besprekingen van de Internationale problemen en door het in acht nemen van verdraagzaamheid en het betoo- nen van moed in het behandelen van zijn gevallen, zal de Veiligheidsraad het vertrouwen en het geloof recht vaardigen, dat de „volkeren van de wereld in hem stellen Behandeling Perzische kwestie 24 uur uitgesteld Naar men te New-York verneemt, zijn de leiders der voornaamste dele gaties bij den Veiligheidsraad der Ver. Naties onofficieel tot overeenstemming gekomen, het voorstel, de discussie over het geschil tusschen Sowjet-Ru» land en Perzië 24 uur uit te Stellen, te ondersteunen. Het uitstel zou de di plomatieke vertegenwoordigers te Mos kou en Teheran van de Vereenigde Naties in staat stellen officieele beves tiging te' verkrijgen, dat de Sowjet- Russische troepen bezig zijn Perzië te ontruimen. De Amerikaansche Am bassadeur te Teheran heeft opdracht gekregen een verslag uit te.brengen over de gebeurtenissen, die tot de Sowjet-Russische aankondiging leid den, dat een begin werd gemaakt met de ontruiming, en over de ontwikke lingen sinds dien. Soortgelijke instruc ties zijn aan den Britschen ambassa deur te Teheran gezonden. De Veiligheidsraad is tot Dinsdag middag 5 uur (Ned. tijdpverdaagd. RUSSEN ONTRUIMEN PERZISCHE STEDEN De Perzische Premier heeft in een onderhoud met een vertegenwoordiger van het Fransche Persbureau A.F.P. bevestigd, dat de Russische troepen de steden Keredj en "Kas vine ontruimd hebben, en hij) gaf uitdrukking aan de koop, dat de volledige evacuatie van Russische troepen een beroep op de Vereenigde Naties onnoodig zal maken. De „Nieuw-Amsterdam" naar Rotterdam De afdeeiing Pers en Publiciteit van den Dienst der Repatrieering de^ med e De „Nieuw-Amsterdam" zal naar Rotterdam doorvaren, waar het schin op 8 April wordt verwacht Koning Leopold denkt niet aan aftreden Professor Pirenne, de politieke ad viseur van Koning Leopold van Bel gië, heeft na een conferentie, welke hij met. den Koning in het Berner Ober land had, gezegd, daf de Koning niet de geringste bedoeling" heeft afstand te doen van den troon. Professor Pi renne voegde hieraan toe: „de Koning heeft er zelfs nooit over gedacht af stand te doen". Het Witboek, dat het eerste volle dige antwoord van den Koning op de beschuldigingen aangaande zijn ge drag tijdens de Duitsche bezetting, be vat. is nu gereed, maar zal „te zijner tijd" worden gepubliceerd. RADIO-UITZENDINGEN VAN DE U.N.O.-VERGADERING Het Departement van Buitenland sche Zaken te Washington heeft be kend gemaakt, dat zijn afdeeiing voor Internationale Radio-Omroep exclu sieve radio-uitzendingen op de korte golf heeft gearrageerd voor het ge- vèn van radio-verslagen van de zit tingen van den Veiligheidsraad van de U.N.O., die in "Hunter College in New-York zijn aangevangen. Volgens dit plan zullen er twee soorten programma's worden uitge zonden. Het eene zal zijn een regel recht verslag van de zittingen van den Veiligheidsraad. Voor dit doel is een exclusief net-werk ingesteld voor een doorloopende vertaling en beschrij ving in het Fransch en het Engelsch, welke uitgezonden worden door de „Stem van Amerika"-omroepers David Penn (Engelsch) en Fernand Auber- jomis (Fransch). Voor Nederland zal Bernard Person de Nederlandsche tekst spreken gedu rende 9'/2 minuut per dag. De uitzen ding vindt plaats over het station WNRA 18160 kilocycles 16.52. meter. Op Maandag tot en met Zaterdag vindt de aankondiging plaats van 16.14,30 uur (Nederlandsche tijd) tot 16.15 uur, waarna de Nederlandsche commentator met zijn commentaar van 9'/2 minuut zal aanvangen. Op Zon dagen begint de aankondiging om 16.04 uur (Nederlandsche tijd) en de Commentator om 1604,30 uur. Boven dien zullen eventueele speciale Neder landsche gebeurtenissen dagelijks worden uitgezonden van 21.30 (Ne derlandsche tijd) tot 21.45 uur op de voormelde golf-lengten. De Nieuwsdienst van Radio Neder- and zal deze uitzendingen vanuit Hil versum op de golflengte 301 meter dagelijks her-uitzenden om 19.15 uur (Nederl. tijd) met een eventueele her haling om 22.15 uur. De uitze'nding van eventueele belangrijke Nederland sche gebeurtenissen zal dagelijks plaats vinden van 21.30 uur tot 21.45 uur (Nederl. tijd). Samenzwering in T sjecho-Slowakijé In een officieele, mededeeüng "van 't Ministerie van Binnenlandsche Zaken wordt melding gemaakt van eeh ont worpen wijdvertakte samenzwering in Tsjecho-Slow^Kije, Als aanstichter wordt de vrpejjere jezuiten professor Tomislav Kolakovic genoemd. Deze is, zoo wordt gemeld, van Kroatische origine en zou in 1943 door het Vati- caan naar Tsjecho-Siowakije gezon den zijn voor informatie. Hij heeft vol gens de mededeeüng, lezingen - ge houden tegen het socialisme en bereid de een klandestiene partij „tegen het Roode Leger en de huidige regeering voor. Hij was in November en Decem ber 1945 te Rome en nam na zijn terugkeer contact op met de verboden Hlinka Partij (Slowaaksche organisa tie) en met hooge Tsjechische ambte naren. Het centrum van zijn activiteit was, volgens de officieele mededeeüng, de Slowaaksche hoofdstad Bratislava. Generaal Mihailowitsj gevangen genomen Generaal Mihailowitsj, tijdens oorlog opperbevelhebber van het Joe' go-Slavische leger, die thans, als te genstander van Maarschalk Tito niet meer in de gratie is, is door de lege»" autoriteiten gevangen genomen. :M

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2