SfSSSX ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN MAA^T^MACHT H Die regeering deugt niet! Vergeet U niet Ideec&cciM NUMMER 189 WOENSDAG 27 MAART 1946 STADSNIEUWS SPORTNIEUWS WATERPOLO VOETBAL UIT DEN OMTREK Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzij!, Gouda Wij kunnen het beter Wanneer U veel langs den weg bent, zal het U ook wel overkomen, dat U menschen ontmoet, die kanke ren. Niets erg. Het wordt zoo'n beetje als nationale deugd beschouwd. En de kankeraars-van-professie zijn niet de schadelijkste menschen in de huidige maatschappij. Neen, dat zijn de menschen, die openlijk hun zwarte-handelpraktijken zitten te-verkondigen in treincoupé's. Zaterdag trof ik er nog een paar. „Dacht je, dat ik van mijn onnoozele weekloon rond kon komen?", aldus deze geachte spreker. „Ik moet wat te rooken hebben en me eenige luxe permiteeren, dus als ik zwart kan han delen, doe ik het!" Dat werd onge- neerd verkondigd, zonder blikken of blozen. „Laat ze in Den Haag maar vertellen, dat het niet mag. Ik ga mijn eigen gang!" Zou je den moed niet verliezen aan den opbouw van een betere wereld je krachten te geven, met zulke men schen om je heen? Als wij nu nog niet tot het inzicht zijn gekomen, dat wij een arm volk zijn, dat wij sober dienen te leven om er in den kortst mogelijken tijd boven op te komen, wanneer zullen wij het dan leeren? Een ander geval was de Tnijnheer, dien ik op de terugreis ontdekte in een vollen coupé. Hoog zat hij op te geven van zijn geweldigen staat van dienst in den oorlog. Tweemaal voor het Vredesgerecht, tweemaal in de ge vangenis, ondergedoken enz. Het was een „ware Nederlander!" Met flair sprak hij over Hein Vos. „Ja, niet dat ik hem zoo noem. Als ik met hem spreek, zeg ik ook excellentie, hoor!" Het Kabinet deugde niet. Geen diplo maten. „Wacht maar eens af. Deze zomer nog zie je de zaak vallen. Zoo gaat het niet!" Men zat zich aan het gezwets te ergeren en er kwam iemand met een vraag uit den hoek: „Mijnheer, wat doet U eigenlijk?" „Diplomatiek vertegenwoordiger van de Regeéring in Londen", was het trotsche antwoord. Niemand was gefrappeerd. „Dan zou ik toch "niet zoo tegenover iedereen mijn ambts ervaring zitten vertellen", luidde het bescheid. Maar het bleek, dat dat juist man's opzet was, om het volk de waarheid te brengen, want „zijn vriend Bevin" had nog pas gezegd, dat één van de taken van de krant was, het volk te misleiden. Daar streed hij tegen. Zulke menschen zijn gelukkig uit zonderingen. Maar ze typeeren een bepaalde categorie, onder het volk, dat het altijd beter meent.te weten, dat overat direct de fouten ziet ep de juiste richting voor iedereen weet aan te geven. Dat zijn de menschen, die op hun eigen houtje als kleine saboteurs alles dwarsboomen, wat in het algemeen "belang wordt ondernomen. En d^n vaststellen, dat er van de maatregelen van hoogerhand toch geen spaan te recht komt. Maar gelukkig zijn ze niet allemaal zoo. Dat het leger van goedwillenden mag uitgroeien tot een volkslèger. Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3098 Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. 10 ct dat U Donderdag nieuwe inleg vellen, textielkaarten en en- quette-förmulieren voor brand stoffen moet halen, als uw naam ligt tusschen tusschen BURGG en Q-xz U behoeft alleen Uw tweede distri- butie-»tamkaart en het Inlegvel mede te brengen. U kunt In het Gymnastieklokaal aan de Peperstraat terecht, aan loket 13, 5, 7 en 9, tusschen 9.30 en 12 u. of 2.— en 3.30 uur. Voor bijzonderheden, zleaanplakbllj Rond een half millioen. De Gondsche Tooneelkring voerde gisterenavond in „Concordia" ten tooneele „Rond een half Millioen", gespeeld door het „Zuid-Nederlandsch Tooneel". Tot nu toe zijn we van de'Goudsche Tooneelkring steeds zeer goede stukken gewend geweest, maar helaas, ditmaal kon het opgevoerde stuk de toets der critiek niet voor de volle 100 pCt. door staan. In dit stuk, dat op het Platteland speelt, deels wel en deels niet in dialect, zien we dé Weduwe Doka de Geer met haar zoon Win us Woms en haar pleegdochter Elsje. Het gezin verkeert door het failliet gaan van een bank aan den rand van den afgrond terwijl de zoon Wimus langzaam maar zeker blind wordt. Elsje staat op het punt te trouwen met Bruno Tap, die dan een groot café in de stad gaat openen, terwijl een schapeboer, Gieleken, een reeds 40 jaar geleden gedaan aanzoeK herhaalt en Doka tot vrouw vraagt. Na enkele doorzichtige compli caties verdwijnt Bruno Tap. Elsje krijgt Winus en Gieleken zijn Doka. Hier- tusschen door loopen nog Kozijn Joop met zijn dochter Nathalie, maar deze gierigaard, Nico de Jong. met zijn half- wijzen dochter, gespeeld door Erna Bal- ledux-Haffert, moet tegen het -eind het veld ruimen. Dan is er nog sprake van de erfenis van een half millioen, waar eigenlijk het stak om draait, maar die aan het slot geheel vergeten wordt. We vernemen in elk geval bij het happy-end niet hoe de impasse waarin Elsje geraakt is, opgelost wordt. Het stuk wordt nog gedragen door Gieleken als ronde Vlaam- sche boer gespeeld door Pierre Balledux en Nico de Jong. De overige rollen kwamen r niet boven de middelmaat uit. Van de regie tenslotte, die in handen van Pierre Balledux was, valt niet ander^ te zeggen als dat ervan gemaakt is. wat mogelijk was, maar dat is bij een uiter mate zwakke tekst en een doorzichtige intrige nu eenmaal niet altijd een dank bare taak. Passagierslijst m.s. „Tjisadane Vanaf heden ligt op ons bureau, Markt 67, voor belangstellenden ter inzage de passagierslijst van het m.s. „Tjisadane". Filmvoorstelling N.C.G.O.V. Donderdagavond om 8 uur heeft de afd. der Nat. Chr. Geheel. Ont. Ver. een propagandavergadering met de mooie Zwitsersch film „Taxi" terwijl om half 5 voor de kinderen draait de film „Die kleine zwerver". Spanningen in Europa. Het bestuur van de afd. Gouda van de Partij van den Arbeid verzoekt ons het volgende mee te deelen. Hoe kan het, dat Franco, de Nasi-vriend nog regeert in Spanje? Waarom breken de gewezen geallieerde landen de betrekkingen met Spanje niet af Waarom zit Europa nog vol met aller hande conflicten? En waarom ziet de Uno nog geen kans hier de oplossing te brengen. Is dit Europa waarvoor vijf jaar lang gestreden is t egen de dictatuur en waar voor duizenden van de besten hun levèn hebben gegeven Is dit de wereld vrij van agressie die ons in deze vijf bezet tingsjaren voor oogen gestaan heeft i Tevreden zijn we niet en we willen al onze krachten inspannen om dit anders te krijgen. Hoe kunnen wij hieraan het onze bijdragen Hierover zal Sal Tas spreken op de Openbare Vergadering van de Partij van den arbeid op Maandag 25 Maart a.s„ om acht uur in „Kunstmin". Vreemdelingen moeten zich melden Het Hoofd van de Plaatselijke Politie te Gouda vordert ingevolge art. 4 van het vreemdelingen reglement, dat aileinde gemeente Gouda verblijvende vreemde lingen, dieniet van Dnitscheof Italiaanssche nationaliteit zijn, zich op Donderdag 2» Maart 1946 tusschen 9 en 12 uur en 14.30 en 17 uur moeten melden aan het Bureau van Politie, Markt 27, vnnr het verkrijgen van een verblijfsvergunning. Promotie Ambachtschool. De promotie en diploma-uitreiking voor de leerlingen van de Ambachtschool zal plaats hebben op Donderdag 28 Maart om 2 uur in de Schouwburg, en voor die van de Avond-Nijverheidsschool op Vrijdag 29 Maart op 7 uurin lokaal 9 van de school. Betrapt* Als dader van den diefstal gepleegd bij v. E. aan den Boschweg, waarbij de buit bestond uit een aantal nieuwe ban den is aangehouden B. uit de Vosfius- straat. Tevens is gearresteerd D. uit de Heerenstraat, als heler van de banden. Een bittere pil. Procesverbaal is opgemaakt tegen Mej. B. uit de joubertstraat wegens de verkoop van pillen A f 5.- voor 50 stuks, die zij op recept verkregen had f 1.70 de 150 stuks. Diefstal. éen 15-jarige juffrouw is gearresteerc wegens diefstal van zakdoeken, haar- doekjes, een kanten kraagje en een paar skisokjes uit een wasscherij te dezer stede Ned. Volksherstel-H.A.R.K. Door den grooten toevloed van aan vragen (momenteel ca. 3000 stuks) ziet Ned. Volksherstel zich genoodzaakt de aanvrage voorloopig stop te zetten. Mes valle het bureau dus alet lastig met allerlei brieven en briefjesde ingekomen vragen zullen in volgorde van binnen komen worden behandeld. ■A Sociaal-Adviesbureau. Het Sociaal-Adviesbureau van Ned Volksherstel is geopendde eerste viji: •werkdagen der week van 2-4 uur namid dags. Bovendien 's Woensdagavond van 7-9 uur. Het Sociaal Adviesbureau is NIET voor aanvrage van kleeding of om daarover navraag te doen, doch uitsluitend voor de in de publicatie genoemde gevallen. Men houde hiermede rekening. Programma Rott. Ph. Ork. Het bestuur van het Gondsche Volks concert deelt ons mede, dat het programma, hetwelk het Rotterdamsch Philharmonisch orkest hedenavond zal uitvoeren, is ge wijzlgd en thans luidt s 1. Overture Oberon, C. M. vonWeber 2. Symphonie concertante, voor viool |en altviool, W. A. Mozart solisten Piet Lamberts, viool. Koen v. d. Molen, altviool 3' 5e Symphonie, P. Tschaikowsky MEDEDEELINGEN PLAATSELIJK! DISTRIBUTIEDIBNST GOUDA. Algemeen Op Vrijdag 29 Maart a.s. en op Za terdag 38 Maart a.s. zal de dlstrib'utie- dienst voor het publiek gesloten zijn, be halve voor de uitreiking van inlegvellen en textielkaarten in de Peperstraat en voor spoedgevallen. Vanaf 1 April zullen inlichtingen alleen gegeven wnrden in het gebouw van den dieast aan de Westhaven, terwijl indienen van formulieren voor bijz. arbeid, textiel etc. bi) bevallingen ea huwelijk voortaan ook aldaar dient te geschieden. Zieken, Aanstaande- en Jonge moeders. Bovenstaande personen kunnen in den vervolge hun bescheiden alleen afhalen of latetfi afhalen wanneer zij in het bezit zijn van een daartoe strekkende oproep kaart. De uitreiking van bescheiden voor deze categorie zal uitsluitend geschieden in het gebouw Peperstraat. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen dat het geen zin heeft om zich zonder oproepkaart bfl den dienst te vervoegen. Het publiek dient zich stipt aan den dag van oproeping te honden, is dit door omstandigheden niet mogelijk dan moet een tweede oproep worden afgewacht, efe eerste oproep moet dan tevens wor den medegebracht. De gebouwen van den Dienst zijn voor het publiek geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Vrouwengroep P. v. d. A. Op Donderdag 28 Maart des 's middags van 2-4 uur zal voor 'bovengenoemde groep speken Mevr. de Jong-Maasland over: „De vronw in Indonesië" in de bovenzaal van de Reünie. Competitie De uitslagen van de gisteren in, het Spaardersbad gespeelde wedstrijden lulden: Heeren a. S.Z. en P.C. I - Gouwe I 1-4 G.Z.C. II - Boskoop I 2-1 Heeren b. A.Z.C. Comp. - B.Z.C. 1 2-2 In de b-afd. zijn nu alle wedsrijden gespeeld en de eindstand is hier als volgt: O.Z.V. I 6 5 0 1 16-3 10 A.Z.C. comb. 6 2 2 2 9-9 B.Z.C. I 6 2 1 3 8-9 Gouwe II 6 11*4 6-18 In de afd. a. kwam geen wijziging in de onderlinge volgorde. Hoe staat het in de 3e klasse B De onderlinge stand werd door de wedstrijden van j.l. Zondag in de klasse *3 B niet gewijzigd. De eenige wedstrijd, die verandering had kunnen brengen, G.S.V.-G.D.A., werd afgelast. Tonegido verloor van Laakkwartier met 2-5, terwijl R.V.C. met 3-0 het onder spit dólf tegen Scheveningen. Daardoor konden Laakkwartier en Scheveningen hun cek-aan-nek race aan den kop vootr- zetten, practlsch onbereikbaar voor de overige clubs. Het kampioenschap zal dan ook wel bij een van beiden terecht komen. Hier volgt de stand Laakkwartier 11 10 0 1 42-16 20 Scheveningen 11 10 0 1 37-18 20 G.S.V. 10 6 1 3 20-20 13 G.D.A. 10 5 2 4 29-24 10 O.N.A. 11 4 2 5 39-30 10 Westerkwart. 11 4 2 5 31-37 10 Olympia 12 4 2 6 29-30 10 R.V.C. 11 3 1^ 7 35-33 7 Tonegido 12 2 1 9 27-49 5 Cromvliet 11 2 0 9 20-42 4 Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavoad. Wordt verwacht i Weinig wind, op de meeste plaatsen zonneschijn, in het bijzonder in het Zuiden van het land. In het Noorden "meer bewolking Zacht weer. REEUWIJK Burgerlijke Stand Overleden: J. M. de Rooij, oud 80 j. ongehuwd; levenloos geb: kind van het vr. gesL v. W. M. Stalenburg en J, v. Zwieten. Gehuwd: G. Uitenbogaaard, 61 j. en S. Verweij, 63 j.; J. de Jong, 37 j. te Ouderkerk a.d. IJssel en J. Grave- larad. oud 34 j. Ondertrouwd: J. v. Dijk, 25 j. te Waddinxveen en W. Mv Boerefijn, oud Trekhondenkeuring Tot de gelegenheid vah herkeuring erv keuring van trekhonden en honden karren hebben zich een tweetal hou ders van hondenkarren aangemeld. Zij werden beiden goedgekeurd. 19 jaar. Mond- en klauwzeer Bij den Burgemêester zijn eenige geVallen van mond- en klauwzeer aan gegeven. De noodige voorzorgsmaat regelen' tegen uitbreiding van deze gevreesde besmettelijke ziekte zijn ge nomen. Huisslachtingen Over de laatste week werden ter gemeente-secretarie drie varkens als huisslachting ..aangegeven, terwijl bij den keuringsdienst van vee en vleesch werden aangegeven als gestorven vee ter vernietiging: een koe, een varken en een kalf. Wijkzuster Tetj Have Tot wijkzuster van de afd. Reeuwijk van het Groene Kruis, is benoemd mej. A. de Kogel uit Utrecht. Zuster De Kogel zal 15 April a.s. haar functie' te Reeuwijk aanvaarden. Wat li er in Gouda te doint Reünie t Vrijdag t./m. Woensdag De geest van den Zwarten Piraat Thalta-Theateri Vrijdag t./m. Woens dag Soldaten zonder uniform. Woensdag 27 Maart, -7 uur Nieuwen Schouwburg, Goudsch Volksconcert, R'damsch Phillh. Orkest o.l.v. Guyla Bando m.m.v. Herman Bril, viool. Idem, 7.30 uur, Concordia, Leerlingen uitv. Goudsch Conservatorium. Idem, 8 uur, Sportschool Jo de Groot, Kazernegebou w, Boksdemon straties. Woensdag, 7.30 uur, Npd. Gereform. Gemeente, Turfmarkt 54, Ds, Tohan v. Weizen. idem, 7 uur. bovenzaal „Rëuniei Dp." Borger. Onderwerp„De mensch van morgen". idem, 8 uur, Blauwe Kruis. Dr. P. J. Gaillard over „Het kweeken van men- schelijk en dierlijk weefsel buten het lichaam". idem, van 7 tot 8 uur Spreekuur voor gerepatrieerden, bureau „Groot Gouda". Donderdag, 28 Maart, 8 uur, Nieuwe Schouwburg, 4de Nutsavond: Russisch Ballet. Idem, 7.15 uur, Rëunie, Ds. J. Börgeri „Is er een uitweg uit de wereldcrisis?" Idem, 8 uur, Concordia, G. Tooneel kring, Z. Ned. Tooneel met „Rond een half millioen". Idem, 8 uur, Kleine Kerk, Peperstraat 128, Nat. Chr. Geheel Onth. Ver. metde film „Taxi". Idem, 8 uur, Central, J. K. Slager, Rijswijk, over „Het kweeken van vrucht' boomen in particuliere tuinen". Hinderwet B. en W.^ hebben ter kennis ge bracht, dat het verzoek van de Gebr. A. A. en P. A. Konijn, wonende in de afd. De Tempel, tot plaatsing van een electromotor van V/2 P.K., d'oor B. en W. van Zwammerdam, is inge willigd^ Jager bekeurd I Ondanks gesloten jachttijd had A. v. R. te Reeuwijk zich toch ter jacht begeven op één der Reeuwijksche plassen. De strooper werd aangehou-i den en -bleek zonder jachtakte, zon der schriftelijke vergunning van den jachtrechthebbende en bovendien in gesloten jachttijd erop uit te zijn ge trokken. Het jachtgeweer en de voorraad ge schoten wild werd in beslag geno men, zoodat de man met een drietal bekeuringen en zonder wild, naar huis kon gaan. De rest zal zich afspelen voor den Goudschen Kantonrechter. Loop dey bevolking Vertrokken zijn: F. Westerman uit H 98a n. Amersfoort; L. Heijnsdijk uit D 105 n. Amsterdam; S. Verweij, geh. met G. Uitenbogaard uit I 18a' naar Waarder; F. J. v. Rossum uit B 74 naar Polsbroek. Ingekomen: C. v. d. Does in E 133 uit Pijnacker; G. L. M. Markx in F 19e uit Voorschoten. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden is een kinderhandschoen, terug bij J. Kok, Reeuwal D 85; een kinderwantje, terug bij W. Meijer, Tol Oud-Reeuwijk. Verloren door P. van Buren een portefeuille met geld. jiji P GROOT GOUDA '"Ar" M

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1