Welke spelling wenscht U? DAMRUBRIEK IIB N_B DE TAALZ Is er voldoende textie op de uitgereikte punten? mm BINNENLAND AMERIKA'S omschakeling naar den vredestoestand. Een winkelier antwoordt Min. Vos Voor de Hlragsche Federatie van de Partij van den Arbeid hield Minister Vos' onlangs een betoog, waarin hij o.m. zeide, dat wanneer winkeliers de geldige texielpunten niet honoreeren dit meer een kwestie is van niet wil- f <»>len, clan van niet kunnen. De Minis- ter dreigde er mede, in uiterste nood zaak over te zullen gaan tot hét 'in richten van een Centraal Magdzijn, waar jongegehuwden alles op hun vergunningen kunnen krijgen. De heer J. J. Korft, Middenweg, Amsterdam, heeft hierop in een. open briefgeantwoord. Hij behoort tot de neen-verkoopende winkeliers, althans voor zoover het eenigermate behoor lijk textieigo,ed betreft. In zijn brief wijst de heer Korff er verder»op, dat het. de inkoopcombinatie, waarvan hij bestuurslid is, niet kon gelukken, on danks alle moeite, iets van beteekenis bij de fabrikanten los 'te krijgen. Wanneer de Minister zijn mededee- ling baseert op de ter beschikking staande productiecijfers, is er dan rekening gehouden met de voorziening van de Mijnstreek, de gerepatrieerden en het leger? Zoo vraagt de heer Korff. Winkeliers stóan nu eenmaal niet achter de toonbank om „neen" te ver- koopen,' maar de woorden van den Minister zouden licht een verkeerde -conclusie bij het publiek opwekken. 0ok de overheid moet er van over tuigd zijn,' dat ero hetisch nog wel winkeliers zijn, die willen meewerken, maar dan moet ook in hun beleid ver trouwen worden gesteld. De Koopvaardij in oorlogstijd* De Koopvaardij heeft gevoelige ver liezen geledem. In Mei 1940 waren er 1112 Nederlandsche schepen; daarvan zijn 315 verloren gegaan. De verlie zen der bemanning worden geschat op ongeveer 15%, aldus begon overste J. H. Hoogendijk, overste Kon. Ma rine-reserve en gezagvoerder bij de Mij. Nederland, gisteravond zijn cau serie voor de afdeeling Den'Haag der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". Dat deze verliezen niet veel grooter zijn, hebben wij voor een groot deel te danken aan de Britsche marine, waarbij ook Nederlandsche eenheden waren ingedeeld. Immers, de schepen die minder dan 15 mijl liepen, waren verplicht in convooien te varen. Noorsche order voor Ned. Scheepsbouw en Industrie Naar wij vernemen is aan de Ned. Scheepsbouw-Mij. te Amsterdam op dracht gegeven tot den bouw van het vlaggeschip der Noorsche Koopvaar dijvloot. De dubbelschroef motorinstallatie, die een totaal vermogen van 203)00 P.K. moet hebben, zal geleverd worden door de machinefabriek van de Gebrs. Stork Co. te Hengelo. Bovendien znOen bij deze fabriek de motorinstal laties van 2 Noorsche vrachtschepen, elk met een capaciteit van 6500 P.K., worden vervaardigd. Na-inlevering buiten omloop gesteld bankpapier De Nederl. Bank N.V. vestigt «r de aandacht op, dat de gelegenheid tot na- Inlevering van buiten omloop gesteld baakpapier nog slechts korten tijd ge opend zal blijven. De inlevering moet geschieden met formulieren, welke bij de kantoren van de Ned. Bank N.V. ver krijgbaar zijn, tegen betaling van f 0.50. Het eerste Nederl. vliegtuig op de lijn A'dpm-New York zal „Tweute" heeteti, Donderdag 28 Maart a s. zal op het vliegveld „Twente" het eerste door de K.L.M. uit Amerika ontvangen vliegtuig van het type DC 4 gedoopt worden. Het vliegtuig zal genoemd worden naar het vliegveld n.l. „Twente". 9. Hebt U wel eens gehoord van den Romein Cato? Een man van den ouden stempel, fel en streng in zijn principes en hardnekkig vasthoudend aan dat, wat hij goed dacht. In zijn handboek over den landbouw maak. hij allerlei karakteristieke opmerkin gen, o.a. „Een boer moet altijd ver- koopen en zoomin mogelijk koopen; als je iets koopt wat je niet noodig hebt is het met e'en paar cepten nog te duur betaald." Maar dat doet hier niets ter zake; ëen ander gezegde van hem is veel bekender. Hij was er na melijk van overtuigd, dat Carthago, hoewel het door de Romeinen versla gen was, toch een gevaarlijke concur rent zou blijven, zoolang het niet to taal vernietigd was..En daarom vroeg hij in iedere senaatsvergadering het woord en- zei te pas en te onpas, na «en discussie over 'n nieuw stadsplan öf over een priesterbenoeming: „Bo vendien, heeren senatoren, ben ik van oordeel dat Carthago verwoest moet worden." En zoo zou ik vandaag willen ein digen: „bovendien, goede vaderlan ders, ben ik van oordeel? dat het Ger manisme meerdereuit onze taal gedelgd moet worden. Meer (dus niet meerdere) woorden ik daar niet aan besteden. BINNENKORT MEER TEXTIEL ENZ. ENZ. Dé Directeur-Generaal van de prij zen, prof. G. Brouwer, heeft gister avond voor de radio gesproken over de ontwikkeling van de prijspolitiek. Spreker noemde de arbeidsproductie in ons land te laag, waardoor verhoo ging van den kostprijs noodzakelijk was. Hoe meer wij produceerén, des te lager is ons levensonderhoud: De broodprijs zal niet worden verhoogd, die van vleesch echter wel. Textiel, schoenen, meubelen, glas en aardewerk, potten en partnen, kort om huishoudelijke artikelen van alle mogelijke soort, zullen binnenkort in iets ruimere mate beschikbaar komen. Er zal voor gezorgd moeten worden, dat deze goederen gekocht kunnen worden. Eén dezer dagen wordt een aantal beschikkingen gepubliceerd, waarbij voor het confectioneeren van goede ren, in tegenstelling tot vroeger, vaste jedragen zijn vastgesteld. Dit zal de rrijzen van japonnen, mantels en cos-< uums niet onbelangrijk naar beneden rrengen. Voor meubelen is een zeer belang rijke maatregel getroffen. Er is na overleg met de meubelindustrie een viertal typen van ameublementen ont worpen, die tegen belangrijk lagere jrijzen dan tot dusver aan de markt zullen komen. Er zijn nog teveel prullaria en.z.g.n. luxe producten aan de markt, waarbij grondstoffen en arbeid wordt ver spild. Deze artikelen worden door gaans tegen hooge prijzen verkocht, waartegen zich dan de critiek van het publiek richt. Ten onrechte. Het pu bliek behoort in dit opzicht de hand in eigen boezem te steken. Bij een vorige gelegenheid is al ge zegd, dat wanneer het publiek zelf niet voldoende meewerkt de prijspoli tiek niet tot een succes kan worden Daarvoor moet het publiek de prijzen echter kennen. Het is U. bekend, dat wij met deze voorlichting reeds be gonnen zijn, door de uitgifte van een prijzenblad, dat door de distributie diensten wordt uitgereikt. Deze week komt een tweede exemplaar, dat weer een reeks nieuwe artikelen bevat. Het ligt in de bedoeling over twee'maan- den met een derde exemplaar te ko men, dat voorzoover mogelijk een overzicht zal baatten van de prijzen, van alle goederen en diensten, die voor het levensonderhoud van belang zijn. Daaronder zuilen ook vallen de prijzen voor allerlei diensten door ambtsbeden gevraagd. Weliswaar zijn voor zoo goed als alle beroepen cal culatievoorschriften vastgesteld, doch het is voor een buitenstaander uiterst moeilijk te controlèeren hoeveel een schilder, een timmermap of een lood gieter voor bepaalde karweitjes had mogen berekenen. Binnenkort ia\ nu een voorschrift worden afgekondigd op grond waarvan op' de rekening het bedrag aan verbruikt materiaal en het aantal uren, dat tegen het vastgestelde uurtarief is n gewerkt, moet worden vermeld, de klant kan dangemakke lijker oordeelen of hem te veel is 6e- rekend. Herijk van maten en gewichten De Burgemeester heeft bekend ge maakt, dat het goedkeuringsmerk voor het jaar 1946 te bezigén, zal zijn: de letter q in den kleijien staanden vorm en dat dit jaar voor de herkeu ring van paten en gewichten zitting zal worden gehouden te Reeuwijk op: Donderdag 4 April voor A t.m. H van 912 en j 13151/-» uur; Vrijdag 5 April voor I t.m. Z van 9—12 en 13 15!/2 uur in het café van den heer N. J. van Dam aan de Not. d'Aumerie- laan. (De maten en meetwerktuigen moe- Jen schoon, droog en roestvrij worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden; ijzeren maten moeten van binnen en van buiten geverfd zijn, koperen gewichten mogen niet gepot lood zijn, doch moeten,roestvrij wor den gemaakt en met gekookte lijn olie ingewreven worden. Alle maten en gewichten en meet werktuigen moeten vóór 1 October 1946 gestempeld zijn met de letter q. Bij verzuim of verhindering-om van de zitting gebruik te maken, bestaat nog gelegenheid maten en gewichten te laten herkeuren aan het ijkkantoor te Roterdam, 's-Gravendijkwal 66, iederen Din.sdag en Vrijdag (behalve Goeden Vrijdag) telkens van 912 en 1417 uur. Voor het justeeren van maten en gewichten moet keur loon worden betaald. De herdenking onzer bevrijding Naar het A.N.P. verneemt, heeft de regéering besloten de plechtige herdenking' van de totale bevrijding van Nederland te doen plaats hebben op Vrijdagavond 3 Mei. Óp Zaterdag 4 Mei, wanneer het bevrijdingsfeest gevierd wordt, zal des ochtends te 11 uur een minuut stilte in acht genomen worden. Gedurende dien tijd zal dus overal het werk en het ver keer stilgelegd zijn. Nu momenteel in de bladen nogal het een .en ander geschreven wordt over invoering van een nieuwe spel ling, lijkt het ons wel interessant, de aandacht te vestigen op het resultaat van een door het Centraal Bureau voor Documentatie gehouden enquête over de spelling. Ondervraagd zijn 11.000 personen, waarvan ruim 9.1W0 een meening te kennetj, gaven. De te ondervragen per sonen waren zoodanig uitgezocht, dat zij tezamen een zuivere doorsnede door het Nederlandsche volk vormen, zoodat de enquête dus beschouwd kan worden als een z.g. representatieve steekproef. Het resultaat kan dan opk beschouwd worden als een zoo goed Beroepsgroep Vrije beroepen Studenten Ambtenaren, onderwijzers Zakenmenschen Handel:- en Kantoorpersoneel Landbouw en Veeteelt Arbeiders Huisvrouwen als zuiver beeld van de publieke opinie in ons land ten aanzien van het spel- lingsvraagstuk. De vraag luidde: Welke spelling zou vólgens U in de toekomst door ons gehee.lé volk gebruikt moeten worden? Het resultaat was: 5% van de on dervraagden had geen meening over dit vraagstuk. Van degenen, die wel een meening hadden, wenschtgn 30,5% de oude spelling; 69,5% een nieuwe spelling, en wel 45,5% de spelling Marchant,' 24% een- andere nieuwe spelling. Bij de diverse beroepsgroepen wa ren de percentages van degenen, die Hun meening te kennen gaven, als volgt: Oude spellitzsg 29 9 26 38 32 44 30 34% Marchant 39 68 46 41 44 43 49 47% andere nieuwe spell, 32 27 28 21 24 13 21% 19% De sombere voorspellingen, dat Amerika dezen winter met buitenge woon groote werkeloosheid te kam pen zou hebben, zijn niet bewaarheid. In Augustus 1945, 'toen de oorlog met de Japansche capitulatie pletseling af- b ra katoen de groote wapenfabrieken in een nacht hun poorten sloten en de repatrïeerenden vanuit de overzeesche oorlogsgebieden naar hun vaderland begonnen terug te stroomen, profe teerden officieele U.S.A.-instanties, dat het aantal werkeloozen aan het einde van het jaar minstens 6 mitlioen zou bedragen en dat dit getal tot het voor jaar wél tot 8 of misschien 10 millioen zou worden verhoogd. Industrieelen, bezeten door een lichtzinnig optimisme^ rekenden op 3.5 tot 4 millioen werke loozen, maar zelfs zij onderschatten de prestaties van het land, want een al- gemeene werkeloosheid trad tot op heden heelemaal nog niet aan den dag. In New-York zijn er momenteel dui zenden vacatures; de aangeboden be trekkingen vullen vele kolommen van het advertentie-gedeelte van de „New York Times" en andere bladen en in de straten der City maken talrijke firma's door uithangborden bekend, dat zij voor onmiddellijke indiensttre ding werkkrachten noodig hebben. Be gin Januari 1946 waren er in de U.S.A. „slechts 2.000.000 menschen zonder werk", doch waren er tevens enkele honderdduizenden vacatures (natuur lijk worden stakers niet als werke loozen en door,? staking stilgelegde fabrieken niet als vacatures be schouwd). Dit cijfer komt overeen met de „normale" zoogenaamde „zwe vende" werkeloosheid, die zelfs in de jaren, dat alles op volle toeren draai de, niet verdween, zulks ten gevolge van het bestaande staathuishoudkun dig systeem. Het betreft 1.5 tot 2 mil lioen werkeloozen, die öf van werk kring aan het veranderen zijn, öf om de een of andere persoonlijke reden voor korteren of langeren tijd uit het arbeidsproces zijn uitgeschakeld. Deze gunstige ontwikkeling op de Ameri kaansche arbeidsmarkt is ongetwijfeld verheugend te noemen in deze eerste periode na d^n oorlog. Een zorgvul dige voorbereiding maakte het moge lijk, elk bedrijf op zichzelf dusdanig •öm te schakelen, dat het zbnder al te veel moeite met de vredesproductie kon beginnen en in de meeste gevallen hun personeel niet voor een bepaalde periode op straat behoefde te zetten. Reeds aan het einde van het afgeloo- pen jaar stegen de resultaten der om schakeling reeds ver boven de ge maakte plannen uit en werd deze om schakeling in vele deelen van het land voor 90% voltrokken. Toen in de tweede hejft van Januari de staalarbeiders in opstand kwamen, onderging dienovereenkomstig de pro-' ductie den invloed daarvan. De auto- mdrbielprodiictie bleef ten gevolge van de maandenlange stakingen bij enkele belangrijke firma's ver onder de ge stelde norm. De loon- en prijzenkwes- tie blijft 6ok verder nog het hoofd probleem vormen van het Amerikaan- sche na-oorlogsche staathuishouden, terwijl de tewerkstelling der beschik bare werkkrachten geen moeilijkheden oplevert. Het spreekt vanzelf, dat de Amerikaansche arbeider, die zoo on eindig veel goed en bloed voor de zaak der democratie heeft opgeofferd, nu rechtvaardige eischen aan de loon- en prijspolitiek kan stellen. Bij de groote oppervlakte van het Ameri kaansche continent zijn de locale toe standen zeer verschillend: een werke loosheid van voorbijgaanden aard in één deel van het land staat weer te genover een uitgesproken gebrek aan werkkrachten in een ander gebied. Zelfs indien alle stakingen opgeheven zullen zijn, zullen vooral in de Staat New York, in het gebied van Chicago en Texas nog honderdduizenden van industrie-arbeiders noodig "zijn, terwijl de Staten in het Midden-Westen ge brek hebben aan landbouwkrachten. Heel anders staat de arbeidsmarkt aan de Westkust, alwaar in- de oorlogs jaren groote bewapeningsindustrieën wérden opgericht b.v. vliegtuig- fabricatie waarvan de ondernemers thans niet meer hun vooroorlogsche industrie kunnen teruggrijpen. Califor- nië kreeg tijdens den oorlog en ook onmiddellijk daarna een enorme be volkingsaanwas, daar de arbeiders in de wapenindustrie aan de Westkust daarheen verhuisden en ook duizenden soldaten wier operatiegebied in de Pa cific lag en aan de Westkust gedemo biliseerd werden, Californië wegens het aangename klimaat als woonplaats uitkozen en het niet meer willen ver laten. Een drukkende werkeloosheid- trad echter ook hier tot nu toe niet op.#Een successievelijke, hoewel lang zame afvloeiing wordt overigens door de gedeeltelijke hoogere loonen in de Oostelijke staten bewerkstelligd. Volgens opinie der meeste Ameri kaansche vaklieden biedt de buiten gemeen groote aanvraag naar goede ren en verbruiksartikelen, zoowel in het binnen- als in het buitenland, de zekerheid, dat Amerika voorloopig niet op groote werkeloosheid behoeft te rekenen. Industrie en landbouw zijn met opdrachten overstelpt zooals nog nooit te voren in de geschiedenis van het land en hebben een leveringsach terstand voor vele milliarden dollars. Sedert het einde van den oorlog en de opheffing der meeste distributie bepalingen, valt een regelmatig hooge omzet in levensmiddelen en goederen voor dagelijksch gebruik waar te ne men en nog heden ten dage kunnen de, eischen ^an dat deel van de 'be volking, dat rijkelijk van geld is voor zien, nauwelijks worden ingewilligd. De kleinhandelaren verdienen goed en worden niet althans niet tot nu toe door de groote bedrijven ver stikt. Alleen de Staat New-York al heeft nog ongeveer 125.000 nieuwe kleine bedrijven noodig voor de goe- derenverdeeling. Onder de gegeven omstandigheden ontwikkelt er zich een inflatie-gevaar, hetwelk door de regeering en openbare meening als een ernstige bedreiging voor het na- oorlogsche staathuishouden wordt be schouwd en energiek wordt bestreden. President -Truman was verplicht een nieuwe officieele prijspolitiek door te voeren, die voor de komende 12 maan den een maximale vérhooging der kosten van levensonderhoud van 6—7 toelaat. Gedurende déze periode zullen de prijzen langzame/hand weer omlaag gaan, terwijl de loonen op hetzelfde niveau blijven, en de geste gen massa-consumptie voortdurend zeer veel werk verzekert. Kenmerkend voor de houding van Amerika is wel, dat de Truman-regee- ring in haar politiek, om.ieder te werk te stellen, weliswaar door het Congres wordt ondersteund, dat het Congres haar echter geen onbegrensde vol machten verleent en jaloers er over waakt, dat het ingrijpen van den staat in het staatshuishouden hiet het sy steem der privé-ondernemingen op hun grondvesten doet wankelen. Nieuwe stratosfeer-exploraties van Prof. Picard „Le .Peuple" deelt mede, dat prof. Picard het voornemen heeft 'n nieuwe tocht naar de stratosfeer te onder nemen. Hij hoopt dan een hoogte van twee en dertig kilometer te zullen bereiken. De cabine zal gedragen worden door een stelsel van 100 bal lonnen, uit plastische stof. Iedere bal lon zal, in de stratosfeer, een volume hebben van 2700 kubieke meter. Red. H. Tenwolde Hier-volgen de eerste 4 oplossingen respect. Thuisdammers, Clubdammers (beginners) en Clubdammers (gevor derden). Opg. 1. wit. 16-27. en 45x4. Opg. 2. wit. 29-24. 39-34. 32-28. Opg. 4. wit. 15-10. 24-20. 32-27. 42-38. Opg. 3. veryalt, wegens verkeerde opgave. In deze klasse leiden hier met twee punten P. Blok en H. L. Luinenburg. Opg. 1. wit. 33-28. 24-20. 31-27. 42-38. Opg. 2. wit. 31-26. 38-33. 48-43. 42-38. 36x7. Opg. 3. wjt. 31-27. 32-27. 26-21. 38-32 Opg. 4. wit. 33-29. 30-24. 32-27. 42-37. Hier leidt J. de Groot met 4 punten. Opg. 1. 35-30. 17-22. 13x2. 26x46. Opg. 2. 35-30. 42-38. 44-39. 22-17. Opg. 3. 24-20. 26-21. 43-38. 34-30. De extra prijs wordt verloot onder de heeren J. de Jong, Th. v. d. Veer en J. K. Heetland. Opg. 4. 40-34. 33-29. 21-27. 22-28. 47-18. 39-34. 30-24. 35x2. In deze klasse leidt Th. v. d. Veer met 4 punten. Wij zullen probeeren de volgende opgave met diagrammen te plaatsen en beginnen daar volgende week mede. Voor dez week. een opgave waar mede ieder mee kan doen. Extra prijs voor goedé „oplossers van 2.50. At. H. T. ZWART 14. 18. 22. 23. 24. 5 1. 11. 35 49 50 25. 31. 33. 34. 41. .43 48. WIT Wit zet en wint. Opl. binnen J4 dagen na plaatsing aan het bur. Groot Gouda, Markt Op de linkerbovenhoek „Damrubnek vermelden. Voor persoonlijk antwoord PoSt" zegel insluiten s.v.p. T H. M-K-a

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2