RECLAME 4 GROOT GOUDA li! s In is het rustig GOUDA Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht R radioprogramma x VOOR UW IN EN OMGEVING VOOR WOENSDAG HILVERSUM I 301 m. NCRV: 18.00 Celesta ensemble. RN10: 18.15 Eng. les voor begin ners. 18.45 Winkelen in Indië. 19.00 Nieuws. 19.15 Dep. uitzending. 19.30 progr. v. d. Ned. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. NCRV: 20.05 „Walcheren herwon nen", hoorspel (foor Jef Last. 21.25 Radio Philh. Orkest. - 22.00 Nieuws. 22.15 Het .actueel geluid. 22.30 Ver- voig concert. 23.15 Gram.muziek, 23.30 Orgelcomposities. 23.50 Schrift lezing. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Om roeporkest o.l.v. Ben. Silberman. RVU: 18.30 „Qorlogsvoorspellin- gen", Dr. W. H. C. Tenhaeff. VARA: 19.00 Ensemble Cantare o. I, v. Jan Corduwener. VPRO: 19.30 Het Intern.' Vrijz. Prot. door Dr. J. M. van Veen. 20.00 Nieuws. 20.05 Dep. uitzending. VARA: 20.20 „Oklahama", operette van Richard Rodgers. 21.00. Magneti sche storing, hoorspel. 21.30 The Ramblers. 22.00 Vraaggesprek met Corrie' Vonk en Wim Kan. 22.15 „De wereld van vandaag". Maandrevue. 22.45 „De weerbarstige werkelijkheid" door Ds. J. J. Thomson. 23.00 Nieuws. 23.15 Eddy Walis speelt. 23.45 Orgel platen. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM 1 301 m. KRO: 7,00 Nieuws.j7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek.~8.45 Hei lige van den dag. 9.15 Pluk den dag (gr.). 9.45 Vrouwenspiegel'. NCRV: 10.00 Laurens Bogtman, bas. 10.15 Morgendienst door Ds. B. Richters. 10.45 Orgelmuziek. KRO: 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Krijgsgev. in het Verre Oosten. 12.00 Ens. Nina Dolce. 12.30 Continental Kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Metro- pole orkest O.l.v. Dölf v. d. Linden. 13.45 Herstel' van Kath. Kerken. NCRV; 14.00 Lenteliederen door 't NCRV-koor. 14.20 Orkestplaten. 14.40 Causerie v. d. vrouw. 15.00 Piano- werken van Schumann. 15.35 J. de Nobel, cello, Roelof Krol, piano. 16.00 Bijbellezing door J. H. F. Remme. 16.45 Stichtsch salonorkest. 17.30 Anti-zwarte handel. 17.35 Jacq. Bekker, orgel. 17.55 Vocale duetten. HILVERSUM II 415 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. muziek. 9.30 Pol.- ber. 9.45 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Ella van Half, piano. 11.00 Nuttig en noodig. II.10 De Kwintetspelers.. 12.00 Radio Vocaal-mannenensemble, o. 1. v. Fred. Boshart. 12.15 Hans Jongman, gitaar. 12.30 Ens. Lajos Veres. 13.00 Nieuws. 13.15 Malando. 14.00 De vrpuw binnen en buiten haar huis. 14.20 Herman Salomon, viool en Geza Frid, piano. ■15.00 Exotische minstreelen door Mr. Jaap Kunst. 15.20 Confetti. 17.00 Rijk over zee. 17.10 AVRO-Kaleidoscoop. 17.30 H.A.R.K. 17.35 Vaudeville orkest o.l.v. Cor v. d. Linden. FIETSENDISTRIBUTIE Met de fietsendistwbutie is het nog steeds zoo gesteld, dat sleehts enkele categorieën van de bevolking voor een toewijzing in aanmerking komen. In geval van toewijzing wordt een bon, uitgereikt, bestaande uit een be stel- en afleveringsbon. Op den be stelbon kan de detaillist d£ fiets van «en grossier of fabrikant betrekken. De afleveringsbon dekt-- de levering van den detaillist aan den gebruiker. Tot voor kört werd op den bon steeds (te naam en het adres ingevuld van 1®efi grossier*-of fabrikant, van wien *te fiets moest worden betrokken, ter wijl daarop tevens vermeld stond, of ■bët een fiets van Nederlandsch fabri kaat, dan wel een importfiets betrof, 'n het vervolg zal noch het een, noch "het ander op den bon worden aange geven. Zoowel kooper als detaillist kunnen dus een vrije keus doen, al sPreekt het vanzelf, dat deze keus is gebonden aan de vooreerst nog be- Perkte leveringsmogelijkheden. Ook ?al de detaillist in het vervolg een nets uit eigen winkelvoorraad mogen leveren en den bestelbon gébruiken om zich te herbevöorraden. Behalve de bovenbedoelde nieuwe fietsen worden ook gebruikte fietsen ln distributie gebracht, welke door de peering in Engeland zijn aange lat. Deze zullen in de eerste plaats en bestemd voor personen werk- in bedrijven van vitaal belang ons volksbestaan en voor de ge teisterde gebieden. In verband met den nog zeer geringen aanvoer van deze fietsen, is het Rijksbureau genood zaakt geweest bekend te maken, dat tot nader aankondiging geen nieuwe aanvragen in behandeling kunnen worden genomen; WIELRENNEN Schnlte-Boeyen winnen Parijsche zesdaagsche De zesdaagsche te Parijs is geëindigd met een overwinning voor het Nederl. koppel Schulte-Boeyep met 284 punten. In de kopgroep ziet de einduitslag er als volgt uiti 1. Schulte-Boeyen 284 punten Op een ronde: 2. Seres-Lapeble 373 punten Op twee ronden 3. Bruneel-Debruycker 917 punten 4. Prat-Pellenaars 464 punten De eerste zesdaagsche na den oor log is een „millioenenzaak" gewordefi. Aan entreegeld werd te Parijs meer dan 12 millioen francs ontvangen, ter wijl voor 2.700.000 francs premiegeld aan de renners kon worden uitgekeerd. Hiervan heeft het koppel Bruneel Debruycker „slechts" 600.000 francs in de wacht gesleept. Geen wonder, dat het de organi satoren, en waarschijnlijk de renners ook wel, góed is bevallen. In ieder ge val heeft men reeds plannen om in November van dit jaar nog een zes daagsche in Parijs te orgaipseeren. BUITENLAND Polen tegenover Franco De Poolsche Ambassadeur te Parijs heeft aan Barrio? den President van de Republikeinsche Spaansche Regee ring in ballingschap, een nota over handigd, waarin het regiem van Fran co een bedreiging van den vrede wordt genoemd en waarin de foolsche regeering zich solidair verklaart met de Fransche in haar actie inzake Franco. - Nieuw Fransch voorstel contra Franco! Volgens berichten uit gezaghebben de bron, die door de Fransche dag bladen van gisterenavond worden aangehaald, stet de Fransche regée- ring in haar derde nota aan Engeland en de Vereenigde Staten over de Spaansche kwestie de regeering van deze landen voor. haar ambassadeurs uit Spanje terug te roepen en deze te vervangen door gedelegeerden en bo vendien economische sancties toe te passen. Volgens berichten van gisteravond hoopt de Fransche regeering op spoe dig antwoord van Londen en Was hington,. Voorts wordt vernomen, dat de Fransche regeering opnieuw het plan zal opvatten de Spaansche kwestie voor den Veiligheidsraad te brengen. Indien de Engelsche en Amerikaansche voorstellen, economische sancties toe te passen en de Ambassadeurs uit Ma drid terug te roepen, afwijzen. HET PROCES PETIOT Dr. Paul, de beroemde Fransche criminologische medicus, heeft giste ren tijdens het proces tegen Petiot medegedeeld, dat 'zijn onderzoek heeft uitgewezen, dat de overblijfselen van de Hjken en hoofden, welke in de oven in Petiot's huis zijn gevonden, aantoonen dat zij door de hand van een expert en met de onbetwistbare kennis van de menschelijke anatomie zijn ontleed. Het was duidelijk dat een dun mes wa$ gebruikt in plaats van een slagersmes, zooals normaal door een gewonen misdadiger wordt ge bruikt. Paul zeide niet in staat te zijn den juisten tijd van het overlijden te bepalen, maar voegde hieraan toe, dat hij er zeker van was, dat de dóód met door den kogel was veroorzaakt, maar door vergif of gas. Paul^ wees ook naar lichamen, die uit de Seine waren gehaald. Deze wezen op dezelfde be kwame hand van den expert. Mijnwerkers in Amerika weer in staking John Louis, voorzitter van het Amerikaansche Vakverbond van mijn werkers heeft medegedeeld, dat 400.000 mijnwerkers a.s. Zondag in staking zulien gaan. Karl Frank ontkent alles! Karei Hehnan Frank, de voormalige Duitsche Rijksminister voor Tsjecho- Slowakije, heeft zichzelf gisteren on schuldig verklaard aan de JK)rlogs- misdaden waaraan hij schuldig is, doch hij aanvaardde de verantwoor delijkheid voor de uitvoering van ont vangen orders. DAGBLAD door G. Th. Rotman 9. s Bom! Daar zaten ze bovenop -de appelen-auto; de kooplui hadden nog juist op 't laatste oogenblik de vlucht kunnen nemen. De schroef maaide met razende kracht door het fruit, en de bellefleurtjès vlogen boven de daken uit, zoodat je ze zoomaar in je schort kon opvangen. 10. r Met een ruk wist kapitein Klak kebos, door den angst opeens helder ziend geworden, het toestel weer om hoog te krijgen. Ze kwamen nu boven een weide, waar papa K'ommenijs juist bezig was, z'n zoontjes vlieger op te laten. Het was een^ reuzenvlieger; daarom had hij het tou,w maar om z'n middel gebonden. PERZISCHE KWESTIE IN DEN VEILIGHEIDSRAAD Dinsdagmiddag werd de bijeen komst van den Veiligheidsraad voort gezet. Zeven minuten na de -«pening kwam de Perzische: kwestie ter tafel. Gromyko, de Sowjet-Russische gedele geerde legde onmiddellijk zijn verkla ring af en stelde voor, dat de Perzi sche kwestie van de agejada zou wor den afgevoerd op grond van het feit, dat deze kwestie „niet op de agenda paste". In zijn verklaringen werd in het bijzonder gewezen op het belang van den Veiligheidsraad als het voor naamste lichaam voor het handhaven van vrede en veiligheid. Gromyko sprak over „bepaalde ele menten, die de politieke sfeer in de wereld trachtten te laden" en verklaar- def dat bepaalde groepen trachtten 'n nieuwen wereldoorlog teweeg te bren gen. Hij kondigde namens zijn regee ring aan,, dat de jongste terugtrek king der Sowjet-Russische troepen uit Perzië 24 Maart is begonnen en waar schijnlijk binnen 5 of 6 weken zal zijn beëindigd. „Tenzij onvoorziene om standigheden zich voordoen." Hij stelde voor, dat de Perzische kwestie "van de agenda zou-worden afgevoerd, „daar er geen redenen aanwezig zijn deze kwestie op de agenda te zetten. Het verzoek dit wel te doen is in strijd met de feiten, die door de omstandig heden worden geleverd," aldus Gro myko. De Amerikaansche minister van bui tenlandsche zaken, Bynaes, zeide hier op: „Ik ben het niet eens met den ver tegenwoordiger van de Sowjet-Unie en met het amendement, dat .hij voor de agenda voorstelt. De feiten voor den Veiligheidsraad zij-n deze: De Iraansche regeering heeft door middel van ha&r vertegenwoordiger een geschil onder de aandacht van den Raad gebracht, een geschil, waarvan zij verklaard heeft dat het wellicht den vrede-en veiligheid in gevaar zal bren gen-" Hij citeerde vervolgens een schrij ven v. d. Perzischen ambassadeur te Washington aan Trygve Lie, waarin de ambassadeur sprak van het verblij ven van Russische troepen in Perzië na 2, Maart en waarin hij verklaarde dat Sowjet agenten, autoriteiten en ge wapende strijdkrachten zich verder mengden in de binnenlandsche aange legenheden van Perzië. Het Russische voorstel de Russisch- Perzische kwestie inlet op de agenda van den Veiligheidsraad te plaatsen, werd verworpen met negen tegen twee stemmen. DE ONTRUIMING VAN PERZIË Naar gisteravond te Teheran werd vernomen, zijn spoorwegarbeiders en tunnelwachten, behoorende tot de Sovjet-bezettingsstrijdkrachten, uit Si- min en Poel Sefid, aan de Kaspische Zee, teruggetrokken. Militaire uitrus ting' is van Kordan, nabij Jaraj, dat 30 km ten Noordwesten van Teheran ligt en dat het dichtst bij Teheran gelegen punt is, waar {ie Sovjet-troepen gesta- tionneerd waren, weggevoerd. Een Sovjet-trein werd te Karaj verwacht om militaire uitrusting mee te nemen, welke reeds voor het vervoer was ge pakt. Reizigers, die uit het Westen te Teheran aankwamen, deelen mede, dat zij Russische tanks aan den kant van denkweg hadden gezien, welke klaarblijkelijk van Karaj in Noodwes- telijke richting oprukten. In den afgeloopen nacht meldde Reuter, dat de Sovjet-Russische troe pen, die bij een controlepost 3 km. ten Zuiden van Keredj (30 km. ten Noordyyesten van Teheran) waren ge- stationneerd, zijn teruggetrokken. Hun kamp is Bikna verlaten. Slechts twee tanks en een paar honderd troepen zijn achtergebleven. De Schrijver ontvangen door Prins-Regent Dhr. De Schrijver werd, Dinsdag namiddag, door den Prins Regent in audiëntie ontvangen. De voorzitter van de C.V.P. heeft bij den Prins Regent verslag uitgebracht betreffende den uitslag van zijn informatie-opdracht, welke thans geëindigd is. Memoires van Churchill? Churchill is na zijn verblijf in de Ver. Staten weer in Engeland aange komen. Journalisten vroegen hem of hij een definitieve militaire alliantie tusschen de V.S. en Engeland wensch- te. Churchill antwoordde: „Ik heb dat uitvoerig behandeld. Ik wil, dat wij, voortgaan op dezelfde wijze als tot dusverre, slechts nog intensiever.'' Hij verklaarde voorts, dat hij het niet waarschijnlijk achtte, dat zijn me moires van dezen oorlog nog bij zijn leven gepubliceerd zouden Ivorden, doch hij voegde er aan toe, dat hij nog geen definitieve beslissing genomen had. i> Van Acker de nieuwe Kabinets formateur in België? Na 5 weken van onderhandelen ver wacht men, dat een nieuwe Belgische regeering waarschijnlijk deze week nog gevormd wordt onder v. Acker,-de Socialistische premier, die na de alge- meene verkiezingen van de vorige maand zijn ontslag indiende. Van Acker is tot nu toe op den achtergrond gebleven, doch men verwacht, dat hij binnenkort een opdracht tot onder handelen zal ontvangen van Prins Karei. De Schrijver deelde aan journalisten mede, dat een punt is bereikt, waarop een stabiele fegeering gevormd zou kunnen worden. Het voornaamste struikelblok voor een coalitie-regee ring is tot dusverre de houding van de Coffimunisten en Katholieken ge weest, die beiden weigerden met el kaar in één Kabinet samen te werken. De Communisten blijken nu een meer verzoenende houding aan te gaan nemen, doch het is nog niet bekend of de Katholieken met de Communisten willen samenwerken. Groote Penniciline-smokkel De Italiaansehe politie heeft te Como 3 smokkelaars in Penniciline gearresteerd. Er werd voor een waar de van 8 millioen Lir^ op hen gevon den. Bezetting van Bandoeng De telefoonverbindingen, het station en de warenhuizen in het Zuidelijk deel van Bandoeng, zoomede vele woningen in de Cnineesche wijk en bovendien winkels en Gouvernements eigendom in het Zuidwestelijk deel van de stad, zijn volledig verwoest. De meerderheid van de T.R.I. is ge ëvacueerd en ongeregelde Pemoeda- benden, aan wie de schade grooten- deels geweten wordt, deden hetzelfde of gaven hun pogingen op: de Britten ontmoetten tenminste nergens eenigen tegenstand en de eenigé gewapende groep, die men aantrof, bestond uit een aantal Japanneezen, die zich over gaven zonder een schot te lossen. Soebardjo gearresteerd De regeering van Sjahrir zet de zui vering van de „Indonesische repu bliek" voort. Soebardjo, de bekende advocaat en collaborateur (hij heeft medegewerkt aan den, Japanschen ge heimen dienst) is gearresteerd. Men zegt zelfs dat Sjahrir de arrestatie van Soebardjo heeft geëischt, als voor waarde voor het vormen van een nieuw „kabinet". Deze heeft tijdens de Japansche bezetting een hevige campagne gevoerd tegen de geallieer den en de Russen. H'j is een oogenblik in het "marionettenkabinet van Soe- karno minister van Buitenlandsche Za ken geweest. Verleden jaar heeft hij de Sowjet- Unie om hulp gevraagd in zijn anti- Nederlandsche campagne. DE SITUATIE IN INDIË In Zuid-Semarang is een verdedi gingsbatterij beschoten door een 75. mm kanon, dat eenige granaten af vuurde zonder dat dit verliezen ver oorzaakte. De zuivering van het gebied ten Oosten van Gedangan (Soerabaja) maakt goeder vorderingen; er wordt lichte tegenstand geboden, 'n f}ritsch- Indische" eenheid heeft de omgeving van Damarshi bezet en verloor daarbij één man. In Padang heeft de burgerpolitie pogingen tot plundering op groote schaal weten te voorkomen. De plun deraars waren gewapend. Een Japan sche aanvoercolonne is tusschen Pa dang en Fort de Koek aangevallen. "Te Medan heeft een gewapende botsing plaats gehad tusschen sterke colonnes en 20 Indonesiërs; er werden geen verliezen geleden. „.Een patrouillevaartuig aan de kust van Banka raakte slaags met 25 jon ken, bemand door terroristen. Een compagnie van het 1ste Lin- colnregiment heeft zich gelegerd jp het vliegveld van Palembang. Het gebruik van Japansche troepen door de Britten Het communistische blad „Daily Worker" van gisteren publiceerde het antwoord van den Britschen minister van Oorlog, Lawson, op een brief van het communistische Lagerhüislid Gal- lacher waaritj deze inlichtingen over het aantal gewapende Japanneezen in Nederlandsch-Indië had gevraagd. De brief van den minister luidt als volgt: Naar schatting zijn er thans in Indo nesië ongeveer 54.000 onder Onze con trole (Japanneezen), die nog altijd wapens dragen, van dezen bevinden zich 50.000 op Java en Sumatra. Bovendien zijn er nog 26.000 Japan neezen in Midden-Java, die nog niet onder onze controle zijn. Men bericht ons, dat zij het grootste deel, van hun wapenen aan de Indonesiërs, hebben overgegeven. Op geen enkel tijdstip zijn er Britsche wapens of tanks ter beschikking van de Japanneezen in Nederlandsch-Indië gesteld. In zijn commentaar op dit antwoord merkt het blad otfn. op, dat Britsche soldaten op Java medegedeeld hebben, aldaar met Britsche stenguns uitgerus te Japanneezen te hebben gezien. Verder meldt het blad; dat officieus het aantal Britsche troepen, in Indo nesië op 60.000 en het aantal Neder- landsche troepen, in Indonesië aan wezig en er heen onderweg; op, 20.000 wordt geschat. i f P R o bi o - O CM i

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3