SFSS ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Vergeet U niet WucfccUM Nieuwe Bonnenlijst EENDRACHT MAAKT MACHT NUMMER 190 STADSNIEUWS DONDERDAG 28 MAART 1946 Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Oudheidkundige kring „Die Goude". Donderdag 2 April a.s. zal de oud heidkundige kring „Die Goude" in de Beursklok zijn jaarvergadering houdea. Er zal, behalve de gebruikelijke agenda, gelegenheid bestaan vragen te stellen be-1 treffende het verleden van Gouda. Men wordt verzocht deze vragen eenige dagen te voren schriftelijk in te dienen bij den secretaris, Crabethstraat 49. De avond zal om 8 uur aanvangen. Venlo-film in Thalia. Met ingang van Vrijdag a s. zal In het programma van het Thalla-Theater een film worden vertoond, die de verwoesting van Venlo in beeld brengt. Het zal voor de Gouwenaars interessant zijn, te zien, waaraan zij hun goed en geld gegeven hebben. Noodig was het, dat blijkt uit deze film. Dringend verzoek aan H.H. Werkgevers. Het komt herhaaldelijk voor; dat bij N.V.H. perionen komen aankloppen, die, meestal tengevolge van den oorlog, geen volwaardlgen arbeid kunnen verrichten. Het treft hier b.v. personen die ten gevolge van een beenkwetsure geen loopend, doch alleen zittend werk kunnen verrichten. De N.V.H.-afdeellng Gouda, doet hier om een beroep op de Goudsche werk gevers, om na te gaan, of zij misschien dergelijke personen in dienst kunnen nemen. Ook deze personen inschakelen in het productieproces behoort bij den opbouw van ons vaderlandi Behalve schriftelijk kunnen opgaven ook telefonisch geschieden. Het telefoon nummer van N.V.H. Oosthaven is 2075 Zweedsche dank aan Gondsche schooljeugd. De burgemeestér van Kristianstad, den heer Finar Burring (Zweden) zond aan N.V.H.-HARK, afdeeling Gouda het volgende schrijven Naar aanleiding van Uw circulaire heb ik de «er U mede te deelen, dat ik in overleg met de schoolautoriteiten de mij toegezonden, zeer mooie kaarten, tan getale van ongeveer 2100 stuks, op de meest geschikte wijze onder de school kinderen van deze stad zal laten uit deden. Ik hoop ten zeerste, dat deze op hun manier zullen bijdragen tot de verster king van de reeds lange jaren bestaande vriendschapsbanden tusschen onze volken. Het is mij een groot genoegen geweest door dezen kleinen mij toevertrouwden arbeid te hebben kunnen meehelpen en sta gaarne tot 'Uw dienst voor andere opdrachten ten bate, van het bovenge noemde doel. Partij van den Arbeid. De ledenvergadering voor de Partij van den Arbeid die gehouden wordt op Maan dag 1 April e.k. waar den heer G' M. Nederhorst het urgentie-program zal be handelen, vangt aan om 8 uur in het Veemarkt-restaurant. dat U Vrijdag nieuwe inleg vellen, textielkaarten en en- quette-formulieren voor brand stoffen moet halen, als uw naam ligt tusschen tusschen DIJ en GERNZ U behoeft alleen Uw tweede distri butie-stamkaart en het inlegvel mede, te brengen. U kant in het Gymnastieklokaal aan de Peperstraat terecht, aan loket 13, 5, 7 en 9, tusschen 9.30 en 12 u.of 2.— en 3.30 uur. Voor bijzonderheden, zie aanplakbilj. Chr. Film-actie Afd. Gouda opgericht Op een Dinsdagavond gehouden openbare vergadering in „Het Blauwe Kruis", is besloten tot oprichting van de afdeeling Gouda der Chr. Film actie. De Stichting Chr. Film-actie afd. Gouda stelt zich ten doel, het in be sloten kring doen vertoonen van films, die ontwikkelend, opbouwend en ont spannend kunnen werken en beant woorden aan normen, door het bestuur te stellen. Uitgesloten zijn derhalve die films, welke de eere Gods aanranden en in strijd komen met de duidelijke eischen van 's Heeren wet. Nadat de Voorzitter van het Comité van Voorbereiding, Ds. Leep, de ver gadering geopend had, bracht spreker het verderfelijke van de bioscoopsfeer naar voren, waardoor velen naar li chaam en ziel verdorven worden. Vervolgens werden de zegeningen van de film, o.a. ten opzichte van de medische wetenschap gereleveerd. Door bijzondere omstandigheden was het Ds. Leep onmogelijk zich in de toëkomst voor deze actie té" geven. Het tijdelijke bestuur is als volg sa mengesteld: Dr. P. Belgraver (voor zitter), D. Vermij (secr.), D. Reneman (2e secr.), A. Vingerling (penn.), Joh. Boekamp en J. den Hertog en zal met nog enkele leden worden uitgebreid. Zij die don. willen worden of dit mooie werk geldelijk willen steunen, .kunnen gelden afdragen bij den Pen ningmeester, Joubertstraat 156 Het adres van den secretaris is: Martens singel 11. Jong-Hervormden bijeen Maandag j.l. op de maandeiijksche samenkomst van de jonge lidmaten der Ned. Herv. Kerk, in de Kleine Kerk, sprak Ds. C. A. Korevaar over: Het Heilig Avondmaal. Hij begon met het zieleleven van den mensch te vergelijken met de snaar van een viool, die dqor den kunstenaar gespannen wordt, totdat zij een zuivere klank geeft. Ook in ons leven moet deze span ning komen; God zelf spant onze ziel. Wij denken dat de spanning te groot zal worden. Maar de Meester luistert of Hij reeds het zuivere geluid der ziel hoort, dat is de roep om God's Genade. God bewijst ons deze genade door tot ons te komen in de Sacra menten. Zoo ook het Heilig Avond maal, door God zelf ingesteld, omdat Hij wil, dat de zondaar zich bekeert en leven zal. Het Heilig Avondmaal is allereerst: prediking, het „zichtbare Woord". Wij moeten dit teeken van God's genade niet ontloopen. In het formulier staat: „Wie onwaardig eet en drinkt, eet en drinkt zichzelven een oordeel", maar wij moeten goed in het oog houden in welk verband dit woord gesproken werd. Avondmaal vieren, dit is: stil naderbij komen en zeggen: „Jezus, Gij hebt mij geroepen. Het is alles van U," Wij staan voor de vraag: „Is Jezus alles voor ons of is Hij niets voor ons?" Een tusschenweg is niet moge lijk." Na deze lezing, waarvoor te weinig belangstellenden waren opgekomen, sloot de Jeugd-ouderling, de heer J. Kapteijn, de vergadering. Na afloop bestond gelegenheid voor de Jong-Hervormden zich op te geven voor het zomer-week-end. Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest gaf gisteren met een vrij afge zaagd propgramma zijn. laatste con cert van dit seizoen. Welk een respect men ook moge hebben voor de bijzonder goede kwa liteiten van den dirigent Gyula Bando, toch mist men het artistieke leider schap van een man als Flipse. Het Rotterdamsche Orkest was voor den oorlog zoo ongeveer het eenige groote Nederlandsche ensemble, dat zijn taak als brenger van hedendaag- sche muziek verstond; een feit dat dan ook zijn waardeering vond in de schandelijk lage subsidie die het ont ving. Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3098 Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. 10 ct. Ter gelegenheid van het afscheid van den minister van Staat, Prof. Mr. P. J M. Aalberse, die wegens het bereiken van den 75-)arigen leeftijd den Raad van State gaat verlaten, is bovenstaande foto van ons hoogste Staatscollege vervaar digd. Wij zien hier, zittend van links naar rechts, Jhr Mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president, Mr. J. B. Kan, Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, minister v. Staat, Luit. admiraal b. d., J. Th. Furstner, voorts staande van licks naar rechts, Luit. generaal b.d. T. F. J. Muller Massis, Dr. A. A. L. Rutgers, Jhr. Mr. Dr. J. W. Roëll. commies van Staat, jhr. Mr. Dr. J. D H. de Beaufort, Staatsraad i.b.d., Mr. P. C. Boelo van Hensbroek, secretaris, Mr. J. H. Scholten, Dr. J. W. Meijer Ranneft, Ir. ]i W. Albarda, Mr. J. R. M. van Angeren, Prof. Dr. G. A. van Poelje en Mr. A. J. Hagen, commies van Saat. De wijze waarop Bando tijdens een der concerten hier ter stede Roussel dirigeerde, deed het beste hopen; het bleef evenwel dit seizoen bij enkele vroegnmodernen; van het oeuvre van latere componisten hebben we niet mogen genieten. Moge het programma van gisteren avond voor een orkest met deze voor name reputatie een ietwat onbenullig karakter hebben gedragen, de wijze waarop Weber's1' Oberon en Tschai- kowski's Vijfde Symphonie tot klinken werden gebracht, verdient allen lof. De „Oberon" werd met vaart en enthousiasme gespéeld; de kritieke blazerstrekjes werden feilloos uitge voerd. Bando's wijze van dirigeeren neigt naar het heroïsche, wat hem bij Tschaikowski zeer te stade komt. De Russische componist onder scheidt zich door zijn prachtige, mee- sleepende melodiek? die gepaard gaat met een geraffineerd en groot vak manschap. Qua iylhoud heeft zijn werk maar al te vaak overeenkomst met een hol vat dat luide klinkt; dit zal waar schijnlijk. wel de oorzaak er van zijn, dat deze componist door een opper vlakkig publiek meer gewaardeerd wordt dan de voornamere, maar ook meer duistere Brahms. Mozart's Sym phonie Concertante werd behoorlijk uitgevoerd, Lamberts is ongetwijfeld een goed orkestviolist, die een niet al te matten toon uit zijn instrument nog te halen. Bij v. d. Molen kreeg ik den indruk dat de snaren van zijn instrument nog al eens „oversloegen" bij het aanstrij ken; hieraan heeft waarschijnlijk de „scordaticre", de ongewone stemming die Mozart hier van den altist ver langt, schuld. Dat deze „Symphonie Concertante" een hartstochtelijk karakter heeft ben ik met den programmaschrijver eens. Tot mijn spijt heeft voornamelijk de violist dit in het geheel niet kunnen suggereeren. G. J. SLIGTER. Leerlingenuitvoering van het Goudsch Conservatorium Ongetwijfeld zullen velenvan de gisterenavond, in de groote zaal van „Concordia", aanwezigen gedacht heb ben aan onze oude Muziekschooluit voeringen, beheerscht door de marti ale figuur van wijlen den heer Joh. Fabriaan. De groote waardeering, die wij altijd voor deze goede instelling gehad hebben» brengt een welwillende belangstelling voor de voortzetting van dezen arbeid, hier ter stede, met zich mede. De directeur van het Goudsch Con servatorium, de heer N. Verhoeff, hield een korte inleiding, waarin hij bij voorbaat alle critiek uitsloot, wegens de, naar zijn zeggen, korten tijd, die aan de uitvoering vooraf ging^ De variatie in het programma was mede daarom niet groot, en beperkte ziqh hoofdzakelijk tot vele pianoleer lingen met eenige zangsoli. Hoewel, zooals gezegd, geen critiek geleverd kon worden, vermelden wij even de zeer goede solo op de so praan-saxofoon. Deze werd met veel techniek, muzi kaliteit en toonvorming uitgevoerd en Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Wordt verwacht i In den ochtend tijdelijk mist. Over dag zonneschijn. Geen regen. Wind overwegend tusschen N. en O. In het N. deS lands meest zwak. In het W. zwak tot matig. Wat Is er In Gouda fte doenl Reünie i Vrijdag t./m. Woensdag i De geest van den Zwarten Piraat (Toegang boven H jaar). Thalla-Theater i Vrijdag t./m. Woenad j De Kroegzangeres (Toeg. boven 18 jaar). Schouwburg BioscoopVan Vrijdag t/m Dinsdag Het Chineesche Landhuis (boven 18 Jaar). Donderdag, 28 Maart, 8 uur, Nieuwe Schouwburg, 4de NutsavondRussisch Ballet. Idem, 7.15 uur, Rëunie, Ds. J. Börgen „Is er een uitweg uit de wereldcrisis?" Idem, 8 uur, Concordia, G. Tooceel- kring, Z. Ned. Tooneel met „Rond een half millioen". Idem, 8 uur, Kleine Kerk, Peperstraat 128, Nat. Chr. Geheel Onth. Ver. met de film „Taxi". Idem, 8 uur, Central, J. K. Slager, Rijswijk, over „Het kweeken van vrncht- boomen in particuliere tuinen". zal den speler ook wel reeds veel studietijd voor het bestaan van het Conservatorium gekost hebben. Evenzoo was dit het geval met eeni ge andere nummers, waaronder de, als een der laatste nummers van het pro gramma, uitgevoerde en schitterend gespeelde „Impromptie" van Fr. Schu bert. De, ter beschikking van de uitvoe- renSen, staande vleugel was jammer genoeg dor en droog van klank. In het algemeen kunnen we zeggen, dat ,de uitvoering van gisterenavond bij ons de hoop opwekt, dat er mis schien weer een intens muziekmakend Gouda zal ontstaan. Voor de tweede helft van de 4e periode 1-946 (van 31 Maart t./m. !3 April 1946.) Elk der volgende bonnen geeft recht op het koope^ van i Bonkaarten ka, kb, kc, 604 152/157 algemeen 800 gram brood 151 algemeen 200 gram bloem 150 algemeen 400 gram suiker 149 algemeen 125 graflfi boter 148 algemeen 100 gram vet 147 algemeen 100 gram kaas 20 of mager 146 algemeen 50 gram kaas 40-f- of vet b34,b35,c34 reserve 800 gram brood b36 reserve 2 kg. aardappelen Bonkaarten la, lb, lc 604. 099, 100, 101, 100 gram vleesch (vleesch) 095 aardappelen 2 Kg aardappelen a 22 melk 2 liter melk b 22, c 22 melk 3'/a hter melk Bonkaarten kd en ke 604. 652, 653 algemeen 651 algemeen 650 algemeen 649 algemeen 648 algemeen 647 algemeen 646 algemeen d 34 en d 35 reserve e 34 reserve e 35 reserve 800 gram brood 200 gram bloem 500 gram suiker 125 gram boter 125 gram margarine 100 gram kaas 20,-j- of mager 50 gram kaas 40 of vette 400 gram brood 500 gram rijst of kindermeel 1 Liter appelmoes (voorinlcvering) Bonkaarten ld en le 604 599, 600, 601 vleesch 595 aardappelen d 22. e 22>elk 100 gram vleesch 1 Kg. aardappelen 6 Liter melk Tabakskaarten enz.- t 21 2 rants, tabaksartikelea v 21 100 gram chocolade of suikerwerken x 21 2 rantsoenen lichte shag- tabak De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig t/m Zaterdag 6 April a.s. Voor de week van 7 t/m 13 April a.s zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, koffie, boter, tabak, versnaperingen, huis houdzeep, margarine en zuidvruchten. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 29 Maart van 's morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 1 April mag worden afgeleverd. Bon voor appelmoes in blik Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat binnenkort voor kinderen, geb. in 1945 of later, een liter appelmoes in blik beschikbaar wordt gesteld. Men moet hiertoe uiterlijk op Zaterdag 6 April a.s. bon e 35 der bonkaart ke 604 bij een detaillist in conserven in blik inleveren. De aflevering van de appelmoes zal zoo spoedig mogelijk plaats vinden. Boter voor margarine Daar in den aanvoer van grondstoffen voor de margarineindustrie eenige ver traging is ontstaan, zal In de eerste helft van April voor de gebruikers boven 4 jaar de hoeveelheid boter in het rantsoen voedingsvetten worden verdubbeld ten koste van de margarine. Deze maatregel is alleen van toepassing op d« periode van 31 Maart tot 13 April. Het ligt in het voornemen in de daarop volgende 14 dagen aan de bovengenoemde leeftijds groepen geen boter, doch ten deelt mar- garine, ten deele bak- en braadvet tc verstrekjpeo^ P^ROOT GOUDA

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1