ad3 a?tba ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Herzitnlngsproceinre der Grondwet. i P I 1 H/tecUciM NUMMER 191 VRIJDAG 29 MAART 1946 STADSNIEUWS Beschermt de plantsoenen! Wat Is cr In Gouda tadoonf HAASTRECHT OUDEWAT! EN POLSBROEK Redactie; L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda ZooaU eenigen tijd geleden is bekend- gemaakt, is er een Staatscommissie inge steld, die de procedure tot herziening van de Grondwet onder de loupe zal nemen en die zoo noodig voorstellen tot wijzi ging van de procedure zal doen. De oude procedure staat vervat in hoofd stuk XIII der Grondwet, artt. 202/206. Art. 203 bepaalt dat na de afkondiging van de wetsvoorstellen tot herziening der Grondwet, de oude Kamers, die deze wetsvoorstellen hebben aangenomen, wor den ontbonden, waarna de nieuwe kamers met een tweederde meerderheid van stemmen de voorgestelde veranderingen moeten aannemen, willen zij effect sor- teeren. De burgemeester van Rotterdam stelt nu voor om deze herzienings-procedure aldus te wijzigen, dat na het totstand komen van de wetten tot het in over weging nemen van de Grondwetsherziening een bijzondere kamer der Staten-Generaal van 103 leden wordt bijeengeroepen, gekozen op dezelfde wijze als de leden der Tweede Kamer. Deze bijzondere Kamer behandelt dan de Grondwets herziening en wordt daarna weer ontbon den. De gewone Kamers der Staten- Generaal blijven naast de bijzondere Kamer hun normalen arbeid vervullen. Mr,x Oud acht - volgens een deskun digen schrijver in het tijdschrift voor Overheidsadministratie, waaraan wij deze bijdrage ontleenen - terecht het afschaffen van een tweede behandeling van een grondwetsherziening gevaarlijk met het oog op de ver gaande wijzigingen van onze hoogste staatswet, geheel buiten het volk 'om. Een voordeel van het door hem voorgestelde stelsel acht hij, dat dë ver kiezing van de bijzondere Kamer geheel zal loopen over de Grondwetsherziening. Hoewel dit- voorstel inderdaad veel aanlokkelijks heeft, acht de redactie van evengenoemd orgaan het toch niet aan vaardbaar. Het heeft het nadeel dat voor elke grondwetsherziening een verkiezing van een Kamer der Staten-Generaal noodig is met alles wat daaraan vastzit, en zulks naast de gewone verkiezingen van het parlement en naast eventueele buitengewone, welke het gevolg zijn van kamerontbinding. Mr. Oud's project is kennelijk geïn spireerd door de artt. 158 e.v. der Gemeentewet, die voor het geval van voorgenomen wijziging der gemeentelijke grenzen hét kiezen van een commissie uit de ingezetenen voorschrijven. Dit acht de schrijver echter een zaak van veel kleiner afmeting dan een landelijke kamerverkiezing. Hij acht het in zijn orgaan niet de plaats om aan te geven, hoe de proce dure voor de grondwetherziening dan wel zou moeten zijn.'Naar zijn oordeel zou het wellicht gezocht kunnen warden 1» een herhaalde behandeling door de zittende (oude kamers na het verloopen van een bepaalden termijn, zoodat de wet tot het in overweglngnemep is aange nomen. In dien tusschentijd kunnen de kamer leden dan de reacties van het volk op de voorgenomen wijzigingen waarnemen en daarnaar hun stem in de tweede ronde bepalen. Wellicht kan hiertegen het reeds aangevoerde schrikbeeld der Duitsche grondwetverandering in 1933 worden opgeroépen, maar dan wordt op gemerkt, dat, wanneer krachten als toen- dertijd in Duitschland, aan het werk waren, grond wetsvoorschriften daartegen toch geen dam zullen kunnen opwerpen. Overigens heeft de beer Oud nog be zwaar tegen de gequalificeerde meerder heid en het vernummeren van de grond wet, welke bezwaren wel gedeeld kuanen worden, zij het dan ook dat een grond wet, met a- of bls-artikelen ook vraemd aandoet. Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon Abonn. p. w.*27 c. Losse nunrai. 10 Niet alléén „lichte Shag". Naar men ons gisteren van offideele zijde te laat, mededeelde, bevond er zich 1° de ons toegezonden bonnenlijst een fout. Op bon x 20 wordt 40 gram shag (niet alleen lichte) verstrekt. De Burgemeester schrijft: Het voorjaar is in het land, eindelijk. Het ts tijd om de plantsoenen op te knappen, de gedunde rijen der boomen te vullen. Wij 3ijn arm, ook als Gemeente, maar dit moet gebeuren. Waarvoor wij echter geen geld hebben, °m het in het waier te smijten. Om hoornen te planten, welke weer scheef getrokken of gebroken worden, om plantsoen aan te brengen, dat in een handomdraaien verfomfaaid is of vol steenen ligt •(h doe namens het Gemeentebestuur op allen, die het aangaat, in het bij zonder de jengd, een beroep om de boomen en plantsoenen te behandelen met de 3org, welke de natuur - en het eigendom der gemeentenaren - verdient. Derhalve: aanwonenden, let op Uw 3«kj voorbijganger, 31e toe. Goudsche jongen gedraag je niet als een doodgewone afbrekende mof, maar als een goede opbouwende Nederlander, ook tegenover de boomen, de plant soenen (en- de ruiten) van je stad. A.J.C. Eigendommen De C.J.B. verzoekt ons mede te deelen; Daar de C.J.B. zich aangesloten heeft bij de A.J.C., meent zij aanspraak te mo gen maken op de eigendommen van deze jeugdorganisatie. Wij Verzoeken hen, die nog in het bezit zijn van het ee# en an der dit mondeling of schriftelijk op te ge ven bij de volgende adressen. Han Sanders. H. v. Alphenstrat 7 Rie v. Anraad, Kon. Wilh. weg 254 Wij doen een dringend beroep op uw medewerking, daar onze jeugdbeweging marerieel weer van den grond af moet beginnen. Vooral op de oud-A.J.C.ers doen wij een beroep om oude uniformen ter overname aan de jongere garde be schikbaar testellen. Bovenstaande adressen ontvangen u met open armen. Eerste Vredes oproep Nederland staat op kentering, de neer gang gaat over in opgang, de afbraak in de herschepping. Het Leger des Hells stelt daartoe zijn gansche apparaat, al zijn inrichtingen en tehuizen ten dienste van de directe ver zorging of hulpverleening. Oorlogsschade en schade, het Leger des Heils toegebracht door den bezetter, bedraagt bijna twee mlllioen. Een natio nale inazmeling gedurende April moet deze, voor ons volk meer dan ooit onmisbare instellingen weer bedrijfsklaar te maken. Door actieve medewerking gedurende den speldjesdag ter plaatse, door het overschrijven van Uw gift op postreke ning 120120 - ook van het geblokkeerd tegoed - door gul in te schrijven op in- teekenlijJtec, kunt U meehelpen, om de schatten aan sympatie en welwillendheid bij het Ncderlandsche volk voor Het Leger des Heils om te zetten in een blijvende practische hulpverleening aan het Nederlandsche volk zelf. Deze inzameling wordt aanbevolen door den Minister van Sociale Zaken en den Vice Voorzitter van den Bestuurs raad van Volksherstel. Geef ons middelen - wij zullen het werk doen Bijzondere Jeugdweek Leger des Heils. Daar er heel veel jonge menschen zijn, die altijd nog niet weten wat zij moeten doen met hun avonden, vraagt het Leger des Heils hun aandacht voor de bijzondere Jeugdweek. Er is nog heel veel te doen voor jonge menschen, vooral op het ter rein van de jeugd. Velen zullen zich afvragen of dit wel zoo dringend noodig is en om hiervan eenig denkbeeld te geven, noodigt het Legers des Hells U vriendelijk uit tot de bijzondere avonden die zullen worden gehouden, en die vermeldt worden in de bijzondere kolom van dit blad en op de raambiljetten. Samenwoning en nog wat» S., die op een woonschuit had samen gewoond met Mej. P. had een verrekijker en een paar gouden oorbellen van haar gekregen. Bij onderzoek bleken deze afkomstig te zijn van diefstal in Dordrecht. Hand taschje geleegd. De buffetjuffrouw E., wonende Onder de Boompjes, had in de keuken van het Stationsrestaurant haar taschje even neer gelegd. Het taschje was spoedig ver dwenen, maar werd later teruggevonden, echter zonder de f70,— die erin gezeten hadden. De gebruikelijke fiets. Woensdagavond werd uit de vestibnle van de Sociëteit „Ons Genoegen" een flets gestolen, merk „Eysink". Wie mist een handwagen? Ongeveer een jaar gt leden heeft de politie een handwagen opgeborgen. De eigenaar heeft zich tot op heiden niet gemeld. Mocht iemand omstreeks dien tijd een handwagen zijn kwijtgeraakt, dan kan men zich bij de politie melden. Nog steeds gesjacher. De heer N., die hier met een woon schip ligt, kocht o.a. 3'/t Kg. geitenvet voor f 10.— per Kg. en ruilde met de dames M. te Zevenhulzen 2 klosjes naai garen en eén kam vooc 5 pakjes boter. Van de klosjes garen, die hij voor f 2.- en f 2.50 per klosje had gekocht, werden er 177 in beslag genomen. - Kolen zonder bon. Proces-verkaa) werd opgemaakt tegen IJ., die zonder bon 2 H.L. anthraciet had verkocht aan S. Ook de kooper kreeg Engelsche Cigaretten met de Feestdagen. Naar wij van offideele zijde vernemen zal op 2 Mei a s. een bon worden aan gewezen voor een extra rantsoen Ciga retten. Ditmaal zullen het (mportcigaretten zijn zoowei voor de vrouwen als voor de mannen. De Duitscher, die geen Dnitscher was, maar een rijwieldief. Dat het toeval ook wel eens een woordje meespreekt, werd Woensdag bewezen. Bij het station ontdekte de mijnheer iemand, die met een Dultsch accent sprak en hij waarschuwde een politie. Deze kwam tot de ontdekking, dat de Duitscher heelemaal geen Duit- scher was en ook niet met een Duitsch accent sprak. „Maar U had een flets bij li", zei de eerste mijnheer. En die bleek spoorloos. Hij was volgens den aangever aan het goederenbureau afgegeven. De aangehoudene wist echter van niets. Maar de bureau-employe bevestigde de ontvangst van het rijwiel. Eindelijk viel de var- meende Duitscher door de mand. HIJ had de flets gestolen in Moordrecht. Ook een aardig spelletje. Een 9-jarige jongen in de Graaf v. Bloisstraat zag een kapotte ruit, waar achter een gordijn hingi Bij wijze van aardigheid stak hij het go: dijn in brand, waardoor een schade van f 32.50 ontstond. Ook voor dit spelletje geldt: „Kleine kinderen vinden het aardig, maar groote menschen hebben er niet veel aan Voor Putten's jeugd De woorden van Min. Pres. Schermer- harn, Zondagavond voor de radio ge sproken ten behoeve van de stichting „Putten's jeugd", vinden ook in Gouda weerklank. De voetbalver. Ona heeft n.l. besloten 20 pCt. van de opbrengst van den Zon dag a.s. te spelen wedstrijd Ona-Olympia af te staan aan deze stichting. Een lof waardig initiatief. Per Aspern ad Adstra Het secretariaat van de Chr. Muziek- vereeniglng Per aspera ad astra is gewij zigd in 1 J. van der Kemp, Onder de Boompjes 93. Rotterdamsch Philh. Orkest In ons blad van 28 Maart is abusie velijk vermeld, dat de uitvoering van het R, Ph. O. van Woensdag j.l. de laatste was. Op 10 Aprii zal echter nog een con cert gegeven worden, zoodat de musiek- liefhebbers nog één keer gelegenheid krijgen het R. Ph. O. te beluisteren. Padvind(st)crs Wij ding «stonde Zondagavond 31 Maart om 7 uur zal in navolging van andere districten in de Groote- of St. Janskerk een wijdingsstonde worden gehouden voor alle padvindsters en padvindersgroepen uit district Gouda. Deze dienst, welke geleid zal worden door ds. M. C. Koole, is voor zoover er plaatsruimte beschikbaar is ook toegang- kelljk voor ouders en belangstellenden. Ronde van Gouda Op 10 Jnnl, 2en Pinksterdag, zal dit jaar wederom de road van Gouda voor wielrenners worden gehouden, n.l. een 50 km. wedstrijd voor amateurs en één van 120 km. voor profs. Diverse eerste klas renners zijn gecon tracteerd, o.a. de bekende Theo Middel kamp, kampioen van Nederland en win naar der meeste ronden in België van het afgeloopen seizoen; de populate Tour de Francerenners Lambricht uit Bunde; Cor Wijdenis. winnaar der ronde van Tilburg; de bekende Steenbakker uit St. Michel-Gcstel, die de laatste ronde van Gouda zoo schitterend heeft gereden en diverse anderen. Waarschijnlijk zijn dit jaar ook eenige buitenlandsche renners van de partij, zoo dat dan dit jaar voor het eerst de ronde intercationaal zal zijn. Hoe kweek ik mija vrucht boomen? Donderdagavond hield de Kon. Ned Mij. veor Tuinbouw en Plantkunde afd. Gouda, een bijeenkomst in café „Central". De wnd. voorzitter, de Heer v. Elk, opende de bijeenkomst en sprak de hoap uit, dat het voor de Banwezigen een leerzamen avond zal woideB. De heer J. K. Slager, leeraar aan de tuinbouwschool „Huis te Lande" te Rijswijk, hield een causerie, over het kweeken, mesten snoeien en bestuiven van vruchtboomen. Een van de hoofdzaken is, volgens spreker „licht", d.w.z. dat men niet in een schaduwrijk plekje een boompje mag planten. Men zorge er voor dat geen wortels van groote boomen. in een straal van twee meter aanwezig zijn. Spreker prefereert kunstmest boven stalmest, om dat eerstgenoemde practischer en reuk loos is. Hiervoor komen in aanmerking stikstof, phosforzuur en kali. Wilt U een krachtigen boom bezitten, plant dan een jong boompje, maar geen 15 jarige, want die sterft gauw af. Hierna kwam het onderwerp „bestuiving ofwel „be vruchting" der boomen. Er zijn boamen, die steriel zijn, zij blaeien mooi, maar dragen geen vruchten, zij kunnen vrucht dragend werden, door bijen te houden, ofwel kunstmatig bestuiven. Het bespuiten der boomen is ook zeer belangrijk. Als voorbeeld haalde de spreker aan; dat hij het vorige jaar, in de Tuinbouwschool te Rijswijk, niet heeft kunnen spuiten wegens gebrek aan grondstoffen, het re sultaat was een slechte oogst. Tenslotte gaf spreker den raad, bi) kweekers te koopen, die aangesloten zijn bij het Instituut N.A:C., om teleurstelling te besparen. In de pauze kreeg men ge legenheid verschillende vruchten, in na tuurlijke kleuren gedrukt te aanschouwen waarna vragen gestéld werden, die door den beer Slager vlot werden beantwoord. Voor de bezoekers van „Central" was het een leerzamen avond. PREDIKBEURTEN. Zondag 31 Maart 1946. Ncderl. Hervormde Kerk (St. Janskerk.) 10 uur voorat. Ds. Gerh. Huls, 5 uur a.m. Ds. M. C. Koole, bed. Hv Doop. Westerkerk v.m. 10 uur Ds.G. Elzenga, 5 uur aam. Ds. P. J. Steenbeek van Oudewater, bed. H. Doop, Vereeniglng van Vrijz. Hervormden. Kleine Kerk, Peperstr. 128,10.30 uur v.m. Mr. A. A. J. Rijksen. Ne d,Herv. Ver. Calvijn. Geen opgave. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Wordt verwacht 1 In den ochtend en voormiddag plaatselijk nevel of mist. Overdag meest licht bewolkt met O. wind en weinig verandering van temperatuur. Reünie 1 Vrijdag t./m. Woenadagi De geest van den Zwarten Piraat (Toegang boven 14 jaar). Thalia-Theatcri Vrijdag t./m. Woenadi De Kroegzangeres (Toeg. hoven 18 jaar). Schouwburg BioscoopVan Vrijdag t/m Dinsdag: Het Chineesche Landhuis (boven 18 jaar). Zaterdag 30 Mrr, 2.15 uur, Concordia, Leerlingen ultv. Goudsèh Conservatorium. Idem, 8 uur, Kun»tmin; Goudsche Gym nasiasten vereeniglng „Utile Dulci" met „Vadertje Langbeen". Zondag 31 Maart, Leger des Heils. Turfmarkt, uitv. Padvindsters Pioniersgr, Maandag 1 April, Legers des Heils. Ouderavond m. medew. van de Jeugdzang, Dinsdag 2 April, Leger des Heils, Jeugdrevue. Idem Beorsklok, 8 uur, Jaarvergadering Oudheidkundige Kring „Die Goude". Woensdag 3 April, Concordia, 8 uur, Propraganda-avond C. J. M. V. ^Daniël". Ned. Herv Gem. Turfmarkt 54, 7.30 u. Ds. Joh: van Weizen. Idem, Leger des Hells, Turfmarkt, Ge zellig samenzijn voor jonge menschen boven 14 jaar. Remonstr. Geref. Gemeente, 10.30 uur Dr. J. F. van Royen van Amsterdam. Evang. Luthersche Kerk 10 uur v.m. Ds. J. J. Simon. Oud-Katholieke Kerk 10.30 en 6.uur Pastoor Giskes. Gereform. Kerk 10 u vm. en 5 u. nm Ds. J. P. C. ten Brink 5 uur nam. Openb. Belijdenis Geref. Zondagschool „Jozef', Groen van Prinstererschool, Groenendaal en vervolgkl. 12—16 Jaar. Van kwart voor 3 tot kwart voor 4. Gereform. Kerk, (art. 31.) 8.30 u. vm. en 4 uur nam. in de Remonstr. Kerk Ds. G. Koenekoop. Geref. Gem. Stationsweg, 10 en 5 uur leesdienst. Christelijk Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. A. Dubois. Ncderl. Gereform. Gem., Turfmarkt 54, 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen'. Vrije Evang. gcm. geb. Zeugestr. 38. 9.— en 10.30 uur v.m. en 5uur n.mi Ds. H. C. Leep. Woensdag 3 April, 3 uur Gebedsuur. Legers des HeilsZaterdag 7 uur nami Padvindsters Demonstr. uit Den Haag I. Leger des Heils, 10 u. Heiligingsdienst. 3.30 uur nam. N. Maikt, opeal. samenk. 7.30 uur nm. openbare samenk. Leiders Leiders: Majoor en Mevrouw H. Wels' Maandag 7.30 nam. Ouderavond. Dinsdag 7.30 nam. Groote Jeugdrevuei Woensdag 7.30 uur nam. Ontspannings" avond voor jongelui van 13 t/m 25 jaar. Donderdag 7.30 uur nam. Uitvoering jeugdzangkoor „De bloeiende Jaargetijden" Dokters- en Apothekerséienat. De Zondagdienst wordt waargenomen! door Dr. N.Tom, Burg.Martenssingel69 en D. A. Beek, Tiendeweg 54. Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur. Apothekersdienst Apotheek Fa. P. Weijer, Gouwe 131. De dokterdieast voor de gemeenten Haastrecht, Oudewater en Polsbroek wordt van Zaterdag 30 Maart 12 uur tot Maan dag 1 April, vm. 8 uur, waargen. door Dr. W. Pasmooy te Polsbroek (Tel. K 1822-203). ■-■ -W-* GROOT GOUDA i

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1