„Nederland helpt Indië" RECLAME GROOT GOUDA INDIË Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht GOUDA I Feuilleton No 4 Het geheim van den tagesneeuwden slaapwagen. BUITENLAND GRAMMA VOOR VRIJDAGG VERSUM I 301 m. CRV: 18.00 Omroeporkest o.l.v. ■gos y, d. Griend, Kees Versney, h°RNlO: 1900 Nieuws. 19.15 Dep. uitzending. 19.30 Progr. v. d. Nederl. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. NCRV; 20.05 Marinierskapel o.l.v. Gijsb. Nieuwland. 21.00 Op de brug. 21.15 Chopin-progr. 21.30 Coneert. 22.00 Nieuws. 22.15 Het Actueel ge luid. 22-30 "Apollo. 23.15 Orgelcon cert. 23.50 Schriftlezing. 24.00 Slui ting. HILVERSUM I! 415 m. VARA:, 18.00 Nieuws. 18.15 Eddy Walis speelt. 18.45 Wakker en Tro- penduit. 19.00 John Brdokhouse Mc. Carthv, piano. 19.15 Buitenl. week overzicht door Drs L. de Jong. VPRO: 19.30 De ziekten en de ge nezing Van de Litteratuur door Prof. Dr. N. A. Donkersloot. 20.00 Nieuws. 20,05 „De heraut van den Koning", hoorspel. 2l,00 Op de brug. VARA: 21.15 Stello zingt. 21.30 Men vraagt en wij draaien. 22.00 De vorming tot staatsburger, door W. Thomassen. 22.15 Metropole orkest o.l.v. Dolf v. d. Linden, Bruce Lowe, zang. VPRO: 22.40 Avondwijding door Mej. Dr. N. A. Bruining. 23.00 Nieuws. VARA: 23.15 Emile Vacher en zijn ojkest. 23.30 Lew Stone en zijp orkest. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR ZATERDAG HILVERSUM I 301 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muz. 8.45 Maria ter eere. 9.00 Heilige van den dag. 9.15 Pluk den dag (gr.). 9.45 Gram.- muziek. 10.10 Guus Verstraete, voor dracht. 10.30 Piet Nijland, viool, Felix de Nobel, piano. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Krijgsgev. in het Verre Oosten. 12.00 Ens. Nina Dolce. 12.30 Ens. Joan Lcincc RNIO: 13.00 Progr. v. d. Nederl. Strijdkrachten. KRO: 13.30 Joan LanCé. 13.45 Mr. Jan Derks, „De Tooneelkijker". 14.00 Sweet music. 14.15 Eng. les voor ge vorderden. 14.45 Sweet music. 15.00 Hand in han<J;door kinderland. 16.00 Kinderkoren. 16.15 Solistenprogram ma. 16.30 Reportage uit Overloon. 17.00 KRO-kiosk door L. Lutz. 17.15 Inventionen van Bach. 17.45 Repor tage. HILVERSUM I! 415 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.30 Pol.- ber. 9.45 Suite van L. Janacek. VPRO: 10.00 Morgenwijding door Ds. J. J. Thompson. VARA: 10.20 Kort verhaal. 10.35 Leo Borgharty clarinet, Cor v. Boven, piano. 10.50 Voor arbeiders in con tinu bedrijven. 12.00 Johan^Jong, orgel, m. solisten. 12.30 Kalender. 12.35 Juan Petro. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaudeville orkest o.l.v. Cor v. d. Lin den. 14.00 Zweden, door Gunnar Knös. 14.15 Beoefening der huismuz. 14.45 Van boek tot boek. 15.00 Mat- theus Passion. 16.00 Majeische les door A. van Dijck. 16.15 Men-vraagt en wij draaien. 16.45 Jan Vogel's Ac cordeonorkest. 17.15 Sportpraatje. 17.30 City halfuur. Nummerborden door G. Th. Rotman VOOR IN EN OMGEVING op militaire auto's De K.N.A-.C. heeft onder de aan dacht van de Ministers van Oorlpg en Marine gebracht, dat haar van de zijde van het wegverkeer herhaaldelijk klachten bereiken over het ontbrekert van. nummerborden op milit. motor rijtuigen/Aangezien het zich laat aan zien, dat het nog geruimen -tijd, wel licht een jaar zal durln, alvorens een nieuwe verkeerswetgeling met gewij zigde kenteekenregeling van kracht zal zijn, en het ontbreken van de voor geschreven nummerborden"op militaire wagens inderdaad niet regelmatig moet worden gtacht, geeft de K.N. A.C. in overweging de militaire motor voertuigen van de voorgeschreven nummerborden te voorzien. De smokkelhandel bloeit, maar de romantiek is er af Vroeger, we bedoelen hier de jaren van vóór den oorlog, was cle grens streek «een landje vol romantiek. De bosschen aan de grens waren des nachts een prachtige natuurlijke be scherming voor de troepen smokke laars, die geleid door het kleine licht van een'seinlamp of den geimiteerden roep van een nachtvogel door één der „voorioopers", langs de kronkelende paadjes slopen, om suiker en boter en brood van België naar Nederland te voeren, zonder cfat de grensbeambten dit zagen. Zelden hoorde men van een schiet partij. Het smokkelberoep had iets sportiefs en grootsch. De bevolking had c een zekere sympathie voor. In den oorlog, met name tijdens de Duifsche bezetting, stierf het smokkel beroep een geweldadigen dood. Het was niet gewaagd de Duitsche mili taire posten te doorbreken. Na de bevrijding trok België on weerstaanbaar. Men kent de verhalen van het op een paradijs gelijkende Belgenland, waar voor vele en dure franken alles te koop was wat men maar begeeren kon. Maar de oude smokkelpaadjes bleven onbetreden, dichtgegroeid. De oorzaak was, aldus vertelde een grensbewoner, dat militairen zich met dezen clandestienen handel gingen in laten. Amerikanen, Canadeezen, Fran- schen, Engelschen, Belgen, Nederlan ders, zij deden voor elkaar niet onder en menige autolading met ongeoor loofde-goederen werd frauduleus Ne derland binnengereden. De grensbeambten hebben het niet op dit soort smokkel begrepen. Zij staan er, naar hun éigen woord, vrij wel machteloos tegenover. Vaak ver bergen de smokkelwagens zich in een colonne van 80 a 90 militaire auto's, zoodat controle vrijwel onmogelijk is. En sommigen der heeren militairen ontzien zich niet van wapens gebruik te maken of qngewenschte slagboo- men aan de grens in splinters te rij den. Deze wild-wesj methoden zijn onzen ambtenaren vreemd Katoen wordt op dit oogenbiik het mfëst gesmokkeld, vertelde een Bel gisch beambte aan één onzer mede werkers. In Esschen kan men des avonds in iederen winkel stapels ka toen gereed zjen staan, die den ande ren morgen spoorloos zijn verdwenen. Dames- én heerenstoffen, zoowel als dameshoeden (met hoogen luifel) vin den eveneens geweldigen aftrek, ter wijl shag een artikel blijft dat aan geen seizoenconjunctuur onderhevig is. Nog vorige week werd onder Nis- van dit roökkruid (of is het onkruid?) Van dit roakkruid (of is het onkruid?) in beslag genomen, terwijl in Huiber gen 18 kg. werd „afgeslagen". Een Belgische beambte vertelde voorts hoe eenige fabrieken voor rij wielbanden in België zich speciaal DAGBLAD 13. Partg! Daar brak het touw, en meneer Kommenijs schoot met z'n telg weer naai' beneden. De paraplu deed als valscherm uitstekend dienst en het tweetal kwam ongedeerd in het gras terecht. Erger was het vliegtuig er aan toe: de schroef draaide niet meer en het vloog bijna loodrecht omlaag. 14. Met een vreeselijken slag kwa men ze terecht op het dak van een groot gébouw. Het dak stortte in, en kapitein Klakkebos viel hals over kop in een netjes opgemaakt bed. Het was namelijk toevallig een ziekenhuis, en alles kwam dus zoo mooi uit als het maar wezen kon. toeleggen op het maken van banden maat 28x1%, omdat de Nederland- sche afnemers de Belgische maten niet kunnen gebruiken. De lesvliegtuigen voor Ned. luchtstrijdkrachten De Nederlandsche Luchtstrijdkrach ten hebben zooals reeds gemeld een "12-tal Tiger-mot lesvliegtuigen met dubbele besturing voor opleidings doeleinden overgenomen van de R.A.F. Vier van deze toestellen werden reeds vanuit Engeland overgevlogen, waarbij is gebleken dat deze kleine toestellen met slechts geringe tank ruimte den overtocht niet in een ruk kunnen volbrengen. De toestellen heb ben in België een tusschenlanding moeten maken teneinde hun brandstof- fentanks bij te vullen. De 8 nog volgende toestellen zullen niet meer in België landen, doch in hun toekomstige vaderland in Zeeuwsch-Vlaanderen op de Air-strio. Air-strip te Axel brandstof tanken, waarna zij zullen worden overgevlo gen naar hun basis, het vliegveld Gilze-Ryen. Aanstaande Donderdag zal met het overvliegen van deze toe stellen een begin worden gemaakt. Samensteling Bondselftallen Voor den wedstrijd tegen het Roydl Navy-team op Zaterdag 6 April a.s. in het Olympisch Stadioh te Amster dam, is het volgende Bondselftal sa mengesteld: doel: Kraak (Stormvo gels); achter: Potharst (Ajax) en v d. Linden (Ajax); midden: Van Buite nen (Hermes-D.V.S.), v. d. Veen (Ajax) en De Vroet (Feijenoord) voor: Van den Engel (D.H.C.), Wil kes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Rij vers (N.A.C.) en Bergman (Blauw wit). Op Maandag 8 April speelt in het Feijenoord-stadion te Rotterdam tegen dezelfde tegenstanders het volgende Bondselftal: doel: Van Raalte (Blauw wit); achter: Wilders (Blauw-Wit) en De Jong (A.D.O.); midden: Van der Hoeven (D.W.S.), Langelaan (H. B.S.) en Stijger (Blauw-Wit); voor: Bakker (Volewijckers), v. d. Boven (D.O.S.), Rijsouwér (Xerxes); v. d. Gijp' (Emma), Bouwmeester (N.A.C.). In verband met de wenschelijkheid op Zondag 7 April zooveel mogelijk competitiewedstrijden te doen door gaan, zullen de reserves nader wor den bekend gemaakt. De politieke situatie in België „Le Peuple" schrijft, dat er een ken tering komt waar te nemen bij de Rechtsche zijde in België. Het blad schrijft o.a. „de voorstanders van de onthouding bij de Katholieken schij nen het te moeten afleggen tegen de leden van der rechterzijde, die de Re geering Spaak -vóór Woensdagavond willen zien vallen. Het argument, dat het meeste gewicht in den schaal legt bij de rechterzijde is het volgende. Het Ministerie Spaak kan zich slechts staande houden indien de Katholieken zich onthouden. Het beschikt niet over voldoende gezag om de .ernstige vraagstukken waarvoor het land staat, op te lossen. Het is dus wenschelijk geen tijd meer te verspillen. Bij de rechterzijde is men nog steeds de meening toegedaan een drieledige re geering te vormen, waaraan KatnPlie- ken, Socialen en Liberalen zouden deelnemen, terwijl de Liberalen bereid zouden zijn tot een combinatie met of zonder de Communisten, Van Acker ontvangt afgevaardigden der 4 partijen Van Acker heeft gisterochtend de leiders der parlementaire groepen van Kamer en Senaat óntvaijgen, namelijk Struye en Eyskens voor de C.V.P. Huysmans en Mertens voor "de Socia listische Partij, Deveze en Dierckx voor de Liberalen en Terve en Glineur voor de Communistische' Partij. Ongerustheid te Teheran In de Perzische hoofdstad Teheran heerscht in alle kringen zeer groote ongerustheid. Zoowel aan het Dep. van Buitenl. Zaken als bij de Gen. Staf beweert men niets af te weten van be wegingen der Sovjet-troepen in het N.W. des lands. Verschillende winke liers in de hoofdstad houden zich ge reed hun winkels ieder oogenbiik te kunnen sluiten. Opvallend is het ver trek van gefortuneerde personen uit de hoofdstad naar het Zuiden, terwijl ook gisteren twee rechtsche organen niet zijn uitgekomen. HET EILAND LOMBOK VOLKOMEN RUSTIG In Mataram, de hoofdstad van het witte vlaggen of Nationalistische leu zen te zien, toen eenheden van het eiland Lombok, waren nergens rood- K.N.I.L. het eiland bezetten. De plaat selijke autoriteiten hebben dertig op roerkraaiers aan de Nederlander» uit geleverd. Deze waren voordien reed? gegrepen en gevangen gezet. Goede vangst van militaire politie Dank zij nasporingen van de mili taire politie te Paal Merah (tên Zuid westen van Batavia) is een partij ge stolen goederen ter waarde van twee millioen Nederlandsch-lndische gul dens achterhaald en zijn de voor naamste schuldigen, onder wie een kapitein van de Britsche militaire po litie, verscheidene Britsche onderoffi cieren en eenige Britsch-Indiërs, ge arresteerd. Onder deze goederen bevonden zich 500 nica-uniformen en enorme hoe veelheden uniformstof, ongeveer 30000 Dunlop vrachtauto-banden, trommels met medicinale vaseline, en alcohol, waarvan reeds een deel voor 45 gul den de liter was verkocht aan de dis tilleerderijen, militaire rantsoenen éh* sigaretten. (Een groote kamer was ge heel gevuld met blikjes). Het grootste deel van de gestolen goederen bestond echter uit stukgoederen, die het eigen dom zijn van de groote Nederlanckch- Indische handelmaatschappijen en waarvan sommige nog den naam van de firma droegen. Dit alles was voor namelijk gestolen uit het kamp „Ma- laka" bij Batavia en uit Priok en de goederen waren voor het grootste deel verkocht op de „Atoom Passar" te Batavia. De militaire .politie-eenheid, waar aan deze goede vangst,vooral te dan ken is, bestond uit 30 Nederlanders, Indonesiërs en Cbineezen. Een derge lijke razzia is op Meester Cornelis gehouden, waar goederen zijn opge spoord ter waarde van 100.000 gulden I v m?'sie v>e' hem in de rede. „Nu niet. Nu niet. Als alles voorbij ls'ry achter ons Hg-t^ dan Discreet wemjderlhonsieur Poirot «en af. Hij,, vérbaasde zicji. Hij zou nauwelijks./de koele, zelfverzekerde hebbed*1 m'SS ^berrtiara herkend ..Eigenaardig," dacht hij. Den vplgenden dag vroeg hij zich i of ze misschien getwist hadden. Ze i ?".we'n'g met elkaar. Het meisje, ond hij, zag er zorgejjjj{ ujt_ 2e had 'ingen onder haar oogen. x ct was zoowat drie tiur 's middags roen de trein stil hield. Hoofden wer- j? uit dé ramen gestoken^. Een nje mannén dromde samen opzij van de lijn, kijkend en wijzend naar iets onder den restauratie-wagen. Poirot boog zich naar buiten en riep dén conducteur aan, die voorbij- holde. De man antwoordde en Poirot trok zijn hoofd terug en botste daarbij bijna tegen Mary Debenham, die ach ter hem stond. „Wat is er?" vroeg ze ademloos in het Fransch. „Waarom houden we stil?" - „Het is niets, mademoiselle. Er is iets in brand geraakt onder den re stauratie-wagen. Niets ernstigs. Het is gebluscht. Ze hérstellen nu de schade. Ër is geen gevaar, werkelijk niet." Ze maakte een nonchanlant gebaar tje/alsof ze het idee van geVaar af wees als iets volkomen onbelangrijks, „ja, ja, dat begrijp ik. Maar de tijd!" De tijd?" "la, dit zal ons ophouden." „Ja, dat is mogelijk," stemde Poirot Maar dat kunnen we niet hebben! Deze trein moet om 555 aankomen en je moet den Bosporus oversteken en aan den anderen kant den Simplon Orient Express halen om negen uur. Als er een paar uur vertraging is, missen we de aansluiting." „Het is mogelijk, ja," gaf hij toe. Hij keek haar nieuwsgierig aan. De hand die op het raampje lag, was niet geheel vast; haar lippen beefden. „Komt het er erg voor u op aan, mademoiselle?" vroeg hij. „Ja. o ja. Ik ik moet dien trein halen," Ze keerde zich van hem af en ging de gang door naar kolonel Arbuthnot. Haar ongerustheid was echter noo- deloos. Tien minuten later ging de trein weer op weg. Hij kwam maar 5 minuten te laat in Haydapassar, daar hij onderweg had ingehaald. De Bosporus was ruw en monsieur Poirot genoot van den overtocht. Hij werd van zijn reisgenooten ge scheiden op de boot en zag hen niet weer. Bij hun aankomst aan de Galata Brug reed hij •onmiddellijk naar het Tokatlian Hotel. HOOFDSTUK II. In het Tokatlian vroeg Poirot om een kamer met bad. Toen ging hij naar het bureau van den concierge en vroeg naar brieften. Er lagen er drie voor hem en een telegram. Zijn wenkbrauwen gingen omhoog bij het zien van het telegram. Het kwam onverwacht. Hij opende het op zijn gewone niet- gehaaste manier. De gedrukte wopr- den stonden er duidelijk. Voorspelde ontwikkeling Kassner iaak onverwachts gekomen kom on middellijk terug. „Dat is beroerd," mompelde Poirot geërgerd. Hij keek op de klok. „Ik moet vanavond doorgaan," zei hij tegen den concierge. „Hoe laat gaat de Simplon Oriënt?" „Om negen uur, mijnheer." „Kunt u een slaapcoupé voor me reserveeren?" „Zeker, mijnheer. Dat is niet moei lijk om dezen tijd van het jaar. De treinen zijn bijna leeg. Eerste klas of tweede?" „Eerste." „Trés bien, monsieur. Hoe ver eaat u?" ,;Naar Londen." „Bien, monsieur. Ik zal een biljet voor u nemen naar Londen en een slaapcoupé bespreken in den Stam- boel-Calais wagen." Poirot keek weer op de klok. Het was tien minuten voor achten. „Heb ik tijd om te dineeren?" „Welzeker, mijnheer." De kleine Belg knikte. Hij ging zijn kamer afbestellen en liep de hall naar het restaurant door. Toen hij zijn order aan den kellner gaf, werd een hand op zijn schouder gelegd. „Ah, mon vieux, maar dit is een onverwacht genoegen," zei een stem achter hem. De spreker was een k#rte, dikke bejaarde man, zijn haar en brosse ge knipt. Hij glimlachte verrükt. Poirot sprong op. (Wordt vervolgd) -M Sr tOG

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3