RECLAME HOOI GOUDA IN DIE GOUDA Kapitein Klakkabot op do Uoowonladll >rogramma VOOR UW IN EN OMGEVING BUITENLAND VOOR DINSDAG HILVERSUM I: AVRO' 18.00 Nieuws. 18.18 Om roeporkest. 18.4 Hoe stem ik. 19.05 Ned. Muziekprogramma. RNIO: 19.30 Progr. v, d. Nederl. «S5 Bonte Dinsdagavond en 21 30 Oeler Koenong, hoorspel. Sjrtj Contact. 22.15 Buitenlandsch overzicht. 22.30 Contact. 23.00 Mipuws 23.15 The red, white and blue stars. 23.45 ■Nocturne. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II: KRO: 18.00 Gerard Mulder en Jan n Weelden. 18.15 Rond de huj van Schoonmoeder. 18.30 Vervolg van 1800 18.50 Als ik slapen ga. 19.00 Nieuws. 19.20 Muziek van de Zuider buren. 19.45 Een wandeling langs de winkels in Brussel. 20.00 Nieuws 2005 Lijdensmeditatie. 21.05 Departe menten spreken. 21.15 Omroep-kamer- nrkest. 21.45 Gramof.muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Cantabile septet. 22.35 Avondgebed. 23.00 Gram.muz. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR WOENSDAG HILVERSUM I: VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Muziek bij het ont bijt. 8.00 Nieuws. 8.20 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Orkest werken van A. Dvorak. VPRO: 10.00 Morgenwijding VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Kees v. d. Star, fluit. RVU: 11.00 Muzikale kwesties. VARA: 11.30 T. Schifferstein. 11.45 Krijgsgevangenen uit het Verre Oos ten 12.00 The Ballroom Melodians. 12.30 Kalender. 12.35 Eddy Walis. 13.00 Nieuws. 13.18 Muziekcorps Am- sterdamsche Politie. 13.45 Jo Immink en Isja Rossican. 14.15 Voor de vrouw. 14.30 Jaap Brill's Kwintet. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Variatie concert. HILVERSUM II: NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.20 Gram.muziek. 9.15 Bij onze zie ken. 9.45 B.B.C.-orkesten (gr.). 10.15 Harriet Cohen, piano. 10.30 Morgen dienst. 11,00 Orgel. 11.30 Zang Hen drik Koning. 12.00 Gooilanders. 13.00 Nieuws. 13.20 Melodia. 14.00 Bran- denburgsch concert J. S. Bach. 14.15 Concert. 15.00 Ned. Kamerkoor. 16.00 Voor de postzegelverzamelaars. 16.45 Orkestwerken. 16.45 Voor jongens en meisjes. 17.30 Celesta ensemble. Op 1 April a.s. de handel in groenten vrij Sinds 1 April is de handel in groen ten gejieel "vrij. Voor den consument wil dat zeggen, dat de klantenbinding vervallen is. Vrije prijssomming en afzet is weer toegestaan. De plaat selijke verdeelingskantoren zijn opge heven. a Voor den goeden gang van^zaken en in het belang van den tuinbouw blijven enkele bepalingen van kracht. De verkoop door telers buiten de vei ling om blijft verboden. Op de nale ving van (lit voorschrift zal de C.C.D. een strenge controle uitoefenen. Alleen erkende handelaren kuhnen op de vei lingen koopen en de veilingen zullen de producten voordat ze ter veiling Worden aangeboden op kwaliteit en sorteering keuren. Kwaliteitsverbetering van vele producten Een groot aantal toepassings vervaardigingsverboden, voor-het mee- rendeel betrekking hebbend op non- ferro metalen, is dezer dagen ingetrok ken. Zoo bijvoorbeeld het toepassings verbod zinklegeeringen, het toepas singsverbod voor non-ferro metalen in de electrotechniek, het vervaardigings- eri toepassingsverbod voor aluminium- legeeringen e.d. Dit beteekent, dat het Nederlandsche bedrijfsleven weer een stap verder is gekomen op den weg, die naar de totale opheffing van door schaarschte bepaalde belemmerende maatregelen leidt. Voor den niet-inge wijde zal een dergelijke intrekking weinig zeggen, terwijl ze toch van groote beteekenis kan worden geacht. Het gevolg is namelijk, dat de Neder landsche industrie in staat zal zijn de kwaliteit van vele artikelen van zeer ver uiteenloopend» karakter en variee-. rend van b.v. potloodslijpers tot red dingbooten of van deurknoppen tot machine-installaties belangrijk te ver beteren. De productie zal weliswaar voorloopig niet kunnen worden ver groot, doch het geproduceerde zal aanzienlijk beter en duurzamer zijn dan tot dusverre. Wederopbouw publiekrechtelijke lichamen ■De Ministers van Financiën, van Binnenlandsche Zaken en van Open bare Werken en Wederopbouw hebben bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp: „Regeling van de bij dragen wederopbouw publiekrechte lijke lichamen 1946". Giro en ^spaarcertificaten Het bestuur van den postcheque- en girodienst maakt bekend, dat be gonnen is met de toezending van spaarcertificaten aan diegenen, die deze certificaten door middel van den girodienst hebben besteld. De verzending zal binnen een week haar beslag hebben gekregen, zoodat het bestuur aanneemt dat hiermede alle hieromtrent binnengekomen cor respondentie is. afgedaan. Politiek debat De minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn, heeft in principe, toe gestemd in een te Rotterdam te hou den openbaar debat over de beginse len van regeeringsbeleid met prof. mr. C. W. de Vries, diè den minister-pres. daartoe heeft uitgenoodigd naar aan leiding van een door prof. Schermer horn in de Rivièrahal gehouden voor dracht. Identificatie van gefusilleerden Wederom werden in de duinen nabij de Waalsdorpervlakte onder de ge meenten 's-Gravenhage en Wassenaar dertien personen opgegraven, die al daar in de jaren 1942, 1943 en 1944 door de Duitschers zijn gefusilleerd. Thans zijn in totaal 155 personen opgegraven, waarvan er ongeveer 125 werden geïdentificeerd. Van de nog niet geïdentificeerde personen zijn kleedingresten en signa- DAGBLAD 19. Juist op dat oogenblik stond mijnheer Kamstra peinzend naar het bloembed te kijken, dat hij zoo juist 'aangelegd had. „Tja", zei hij tegen z'n vrouw, „wat zouwen we daar nu eens in het midden zetten? Daar breek ik me nou werkelijk al een uur lang het hoofd over?" 20. Bom! Net had hij 't gezegd of daar kwam de doodelijk getroffen weerhaan naar beneden suizen nog een paar laatste wentelingen...... en daar stond hij precies r.iidden m het bloembed. Zoo was de moeilijk heid dus ineens opgelost. lementen aanwezig bij de Centrale Recherche te 's-Gravenhage, Laan Copes van Cattenburgh 59. Verschillende van deze signalemen ten en verdere gegevens zijn zoodanig, dat, wanneer de familie van in die jaren gefusilleerde personen zich met genoemde afdeeeling in verbinding [stelt, identificatie wellicht mogelijk is. De terugtocht in Perzië Volgens een woordvoerder van de Am. Ambasade te Teheran, zijn be richten uit Tebrice ontvangen, dat het .Sovjet-Russische leger „in het oog vallendevoorbereidingen treft Te brice te ontruimen. De Russen schij- I nen alle controleposten op den weg ten Zuiden van Tebrice te hebben te ruggetrokken. Alleen aan de grens [van de stad wordt nog een posj^ge- handhaafd. De Amerikaansche troepen in China Luitenant-Generaal Albert Wede- meyer, de Opperbevelhebber van de Amerikaansche strijdkrachten in Chi na heeft Maandag verklaard, dat de Amerikaansche troepen met ingang van 1 Mei geen actieve rol meer in China zullen spelen. Na dien datum ligt het in de bedoe ling, zoo zeide hij, dat niet meer dan 3.000 a 4.000 Amerikanen ter uitvoe ring van verschillende plichten in China zal blijven. De besprekingen in New-Delhi De uit drie Ministers bestaande missie uit bet Britsche Kabinet heeft Maandagochtend haar besprekingen met de Indische politieke leiders ge opend. Deze besprekingen hebben plaats in New-Delhi. Het nieuwe Kabinet in Griekenland D"e Grieksche eerste minister Sophalis- heeft Maandagochtend zijn ontslag bij den Griekschen Regent in gediend. Men verwacht, dat de Regent heden de besprekingen met het be- I stuur der Populistpartij aangaande de samenstelling van een nieuw Kabinet zal openen. De Grieksche verkiezingen Volgens mededeeling van het Griek- sche Ministerie van Binnenlandsche Zaken, heeft 47% der kiezers zich van stemming onthouden in 900 van de 2074 stembureaux. De gevolgen van de Grieksche verkiezingen De resultaten van de Grieksche ver kiezingen brengen vragen naar voren die varti zeer groot belang zullen kun-; net zijn voor de Britsche regeering, in verband met haar verhouding tot het Griekenland van na de verkiezin gen. Zullen de populisten, wanneer zij een regeering zullen vormen, de be dreigingen van hun leiders ten uitvoer brengen en onmiddellijk aandringen op den terugkeer van Koning George, en, indien dat zoo is, zullen zij dan een voldoende parlementaire meerderheid bezitten om hun wil op te leggen? 1 Iedere poging der populisten om den datum van het plebisciet, binnen het kader der overeenkomsten, te ver vroegen, zal op tegenstand der Brit sche regeering stuiten. De belangrijk ste vraag voor de Britsche regeering is, of de populisten inderdaad zich sterk genoeg zullen voelen om de po litiek van de rechtsche reactie uit te voeren, of dat er een voldoende te gendruk zal bestaan van de zijde der republikeinen en het centrum, waar door een anders onvermijdelijke bot sing vermeden zal worden tusschen links en rechts, hetgeen steeds het doel van de politiek van Engeland is geweest. Nieuwe lijst van Duitsche oorlogsmisdadigers De 28ste lijst van Duitsche Oorlogs- j misdadigers is heden door de Commis sie voor Oorlogsmisdaden van de Ver eenige Naties uitgegeven. Zij bevat de namen van 603 Duitschers. Op het j oogenblik staan op de lijsten der Com- I missies 13.582 namen. Geen pasvisum meer noodig voor Frankrijk Wij verneemn dat het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat krach tens een met de Fransche regeering getroffen overeenkomst, met ingang van 15 April 1946 de wederzijdsche onderdanen zullen zijn vrijgesteld van het pasvisum voor toelating in, door reis door of uitreis uit Nederland en Frankrijk. Van genoemden datum af zal alleen het bezit van een geldig paspoort vereischt zijn. RIBBENTROP WEET VAN NIETS „Waarom hield U Schtischnigg 7 jaren gevangen?", zoo luidde één van de vragen, waarmee David Maxwell Fyfe gistermorgen Von Ribbentrop in moeilijkheden bracht. Dat weet ik met. Ik weet alleen dat .hij op bevel van Hitier bijzonder goed behandeld moest worden en geen gevangene was. Hij was in een villa geinterneerd" was het antwoord. „Denkt U dat hij het in Buchenwald en Dachau prettig gevonden zal heb ben?" „Ik wist niet dat hij daar ge weest was". „Was het misschien omdat hij over Bechtesgaden niets mocht vertellen?" „Dat kan ik niet beoordeelen". Ziehier een kórte passage uit de min of meer zielige vertooning, die het kruisverhoor van den voormaligen mi nister van Buitenlandsche Zaken, ge worden is. Ribbentrop ontweek zoo goed als alle gestelde vragen van Sir David en nam zijn toevlucht tot ontkennin gen die af en toe een komischen in druk,, maakten. Zoo moest Von Rib bentrop beginnen met toe te geven dat •hij als minister van Buitenlandsche Zaken niet eens kennis droeg van het Volkenbondsbesluit "van 1927 in^ke de uitbanning van den oorlog. Niet minder vernederènd was het voor hem, dat hij bij herhaling betoogde over belangrijke buitenlandsche pro blemen niet te zijn ingelicht of daarm niet te zijn georienteerd. Toen Maxwell Oostenrijk aansneed» verontschuldigde Von Ribbentrop zier bij voorbaat met te zeggen, dat hij het probleem Oostenrijk eigenlijk slechts van den buitenkant kende. Niettemin trachtte hij het Tribunaal te doen ge-1 looven, dat in Februari 1938 te Berchtsgaden op Schuschnigg in het geheel geen pressie was uitgeoefend. De eenige pressie waren misschien de invloedrijke persoonlijkheden vanj den Fuehrer en de kracht van diens argumenten. De tochtgenooten van Dr. Van Mook Officieel wordt medegedeeld, dat dr. Van Mook op zijn reis naar Neder land zal worden vergezeld door dr. P. J. A. Idenburg, lid der Nederland sche delegatie; den Sultan van Pon- tianak, luit-kol. Santoso en luit. Ta- hija, adjudent van den Nederlandsch- Indischen legercommandant generaal Dr. Idenburg zal niet naar Neder- landsch-Indië terugkeeren, doch voor loopig in Nederland blijven. De Sultan van Pontianak, wiens naam blijkens een vroeger bericht Sjarihamid de tweede is, was onder de Japansche bezetting de verzets leider in Batavia. Luit. Tahija is guerilla-leider op het eiland Saumlaki geweest; in ver band hiermede werd hij onderscheiden met de militaire Willemsorde vierde dasse. Optreden van generaal Darling te Samarang „Darling dwingt ons tot buigen", zoo schrijft de „Merdeka" in een be schouwing over de situatie, die te Se- marang geschapen is sedert het op treden van den Brigade-generaal Darling. Deze militaire bewindhebber zou geëisct hebben, dat alle namen en woorden, die het bestaan van de In donesische republiek impliceeren wor den afgeschaft. „Het stadsbestuur is thans gedwongen een beetje comedie te spelen", schrijft de „Merdeka", „en de strijdmethoden te wijzigen. Ver schillende bevoegdheden die de repu bliek aan zich getrokken had, zijn haar thans weer ontnomen. De ergste ver nedering is echter de verklaring van den Brigade-generaal, dat indien de Geallieerden geen rijst te Semarang ingevoerd hadden, 18.000 Indonesiërs verhongerd zouden zijn, omdat hun regeering hen niet kon voeden". Soetomo spreekt te Soerabaja Naar wij vernemen,'heeft de natio nalistische radiospreker Soetomo in 'n rede te Soerabaja een campagne tegen verraders en spionnen aangekondigd. „Wij zijn geen anarchisten", aldus Soetomo, „integendeel wij werken samen met de T.R.I. en de regeering. De vijand tracht oneenigheid in ons midden te zaaien en eenheid is abso luut noodzakelijk voor de voortzetting van den strijd." Radio Djogja wenscht ontwapening der Japanneezen De republikeinsche radio te Djokja heeft 30 Maart j.l. aangedrongen op een spoedige ontwapening van de Ja panneezen „daar de Britten en Neder landers hierin een excuus zoeken voor hun actie". „Wij zijn willens alle mo gelijke medewerking te verleenen, doch de Britten weigeren, onze goede bedoelingen te accepteeren", aldus radio-Djokjakarta. OFFICIEELE PUBLICATIE AFGIFTE SCHOENENBONNEN Het Centraal Distributiekantoor deelt in aansluiting van de onlangs gepu bliceerde nieuwe regeling voor de di stributie van schoenen mede, dat men bij het afhalen der schoenenbonnen, behalve de tweede distributiestam kaart, ook het nieuwe inlegvel g 605 moet meebrengen. De distributiedien sten zullen namelijk bij afgifte van een schoenenbon een inlegvelbon a 614, b 614, c 614, d 614 en e 614 van het inlegvel verwijderen. Opheffing distributie van carbolineum Met ingang van 1 April wordt de distributie van carbolineum, kleurcar- bolineum en taancarbolineum opgehe ven. Er dient evenwel rekening mede te worden gehouden, dat door de fa brikanten de normale productie nog niet is bereikt. Bonnen voor rijwielbanden Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor rij wielbanden, welke een vervaldatum hebben gekregen van 20 Maart j.l-, alleen geldig zijn, indien zij aan de achterzijde voorzien zijn van het stem pel van den distributiedienst, welke de bonnen heeft afgegeven. Inlevering sinaasappelbonnen door détaillisten Het C.D.K. deelt mede, dat detail listen in groente en/of fruit de bonnen E 36, D 36, C 36 en B 37 reserve der Bonkaart K 604 op Donderdag 4 of Vrijdag 5 April moeten inleveren bij de plaatselijke distributiediensten ter verkrijging van toewijzingen no. 789. Met deze toewijzingen moeten zij zich wenden tot den rayonleider van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit. Ziekenhuizen en andere instellingen i dienen zich op bovengenoemden datum eveneens tot de distributiediensten te wenden, teneinde deze toewijzingen in ontvangst te nemen. Zij moeten op geven hoeveel personen, geboren in 1925 of later 1n de instelling verblij ven. De aflevering van doperwten in blik Het is gebleken dat soms detaillisten blikgroenten, speciaal doperwten van mindere kwaliteit afleveren tegen den prijs van betere soorten. Dit werd in enkele gevallen bereikt door het etiket, waarop de soort is aangegeven, te verminken. De consument dient zich derhalve te overtuigen, dat hem de ge- wenschte kwaliteit wordt verstrekt. Hieronder volgt een opgave van de prijzen van doperwten in blik: extra fijn f 1.68'per liter en 90 ct. per halve liter; zeer fijn f 1.51 per liter en 81,5 ct. per halve liter; fijn f 1.34 per liter en 73 ct. per halve liter; middel fijn f 1.09 per liter en 60 ct. per halve liter; middel één 92 cent per liter en 52 ct. per halve liter; middel twee 75 ct. per liter en 44 ct. per halve liter. Indien men een overtreding consta teert kan men zich wenden tot het Bureau van de Prijsbeheersching. NIEUWS IN HET KORT j Het passagiersvliegtuig van Liver pool naar Belfast van de Railwayair Sejvice, is bij Belfast omlaag gestort. De-piloot, de navigator en drie passa giers werden gedood. m pc. 1 OOIIVll *-*J 1 n.b.v«..o0o -- sP°or- X, J i

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3