tuf ast'ka ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN MAACT>w1t Wf [/id Vergeel U niet- MetcbuuM I II NUMMER 195 WOENSDAG 3 APRIL 1946 Voor f 25.- den dood ingejaagd STADSNIEUWS o.z.v. VOETBAL SPORTNIEUWS DISTRIBUTIE-NIEUWS Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Dri^kerij Verzijl, Gouda 4 Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3098 Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. 10 ct Vandaag een jaar geleden, 's morgens 8 uur. Voor de politiepost aan de Hoflaan te Rotterdam stoppen eenige Duitsche auto's. Gehelmde Duitschers springen eruit. Een twintigtal geboeide Nederlanders wordt tevoorschijn gehaald. Enkele rauw uitgeschreeuwde bevelen. De mannen worden op een rij geplaatst. Voor hen stellen zich een aantal geweerschutters op, hun wapens in den aanslag. Dan het moordend bevel en het vuurpeleton verricht zijn moordenaarswerk. Twintig mannen de meeaten nog jong, zakken zieltogend neer. Een officier schiet zijn revolver nog leeg op hen, die nog teekenen van leven geven. Voorbijgangers worden gedwongen de ontzielde lichamen tegen de helling van een schuilkelder te slepen. Dan stappen de Duitschers weer in hun wagens, de lijken tentoongespreid. De moord op een Nederlandsch S S. officier ia op deze wijze gewroken, naar men later officieel van Duitsche zijde mededeelde. Onder deze' slachtoffers, die zoo kort voor de bevrijding, hun werk met den dood moesten bekoopen, bevond zich onze stadgenoot, de heer A. de Korte. Veertien dagen tevoren, op 16 Maart, was hij gearresteerd, dank zij-het verraad van een gemeen Nederlandsch sujet Noll alias Bots. Hij maakte er eek soort beroep van menschen bij de S.D. aan te brengen, waarvoor hij dan f 25.- bloedgeld en wat levensmiddelen ontving. Ook voor den heer De Korte ontving hj^Jxze prijs. Deze recidivist, hij wasvoor den oorlog reeds veroordeeld wejjens rijwieldiefstal, abortus en tal van andere lage practijken, had na bevrijding van ons land nog de brutaliteit bij de weduwe van onzen omgekomen stadgenoot aan te kloppen eD haar zijn diensten bij de opsporing van d? verraders van dep heer De Korte 9hn te biedéfl, Naar wij vernemen komt de zaak tegen dezen verrader een dezer dagen voor htt bijzonder gerechtshof te 's Gravenhage voor. Vrijwel onmiddellijk na zijn gevangen neming is de Jreer De Korte naar Rotterdam gevoerd alwaar hij werd verhoord. Ondanks het feit, dat de Duitschers bewijzen In handen hadden, dat de heer De Korte ondergrondsch werk verrichtte (er was munitie by hem gevonden) heeft hij gezwegen. Wij allen weten, wat dit bet eekent. Na verblijf van eenigen dagen werd hij naar Scheveningtn gevoerd, vanwBar hij op difcn fatalen morgen weer naar Rotterdam werd getransporteerd, om in het openbaar te worden gefusileerd. De ondergrondsche strijders wisten dat hun werk gevaarlijk was en zij dit, bij ontdekking, met den dood moesten be koopen. Dat er echter Nederlanders ware», die voor enkele bloedguldens bereid waren iemand den dood in te jagen' is vrijwel onbegrijpelijk. Agenda Gemeenteraadsvergadering. De burgemeester van Gouda heeft de leden van den tijdelijken gemeenteraad opgeroepen voor een vergadering op Maandag 8 April des namiddags om 8 uur ter behandeling van d« volgende punten Het voorstel tot benoeming van een onderwijzer aan de O. L, School B.. Het voorstel tot benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. School no. 1. Het voorstel tot opheffing van den Haastrcchtsche Tol. Het voorstel tot het weder instellen van Commissie van georganiseerd overleg en der dienstcommissies. Benoeming vaB vijf vertegenwoordigers van het gemeentebestuur in de commis sies van overleg voor de Ambtenaren en voor de werklieden. Het voorstel tot vaststelling van het plan tot herziening van het uitbreidings plan voor het gedeelte gelegen tusschen de Kromme Gouwe en de Nieuwe Vaart. Het voorstel tot goedkeuring artikel 14 van het reglement voor het van Itcrson- Ziekenhuis van het besluit van Regenten tot aanschaffing van nieuwe Röntgcn- apparaten vóór dit Ziekenhuis. Het voorstel tot bepaling van het ver- menigvuldigingscijfer voor 'de heffing van schoolgeld voor het gewoon- en voort gezet lager onderwijs in de gemeente Gouda. Het voorstel tot vaststelling van het verslag van de veistrekking van school- klseding over het jaar 1945. Het voorstel tot het aangaan van twee geldleeningen, groot resp. f 200,000.- en f 300.000.-. Wijzigingen der begrooting, dienst 1946. Propagandas vond „Daniël" Deze avond vangt niet, zooals in de agenda staat vermeld, om acht uur. maar om half acht aan. Programma's zijn nog verkrijgbaar aan de zaal „Concordia". dat U morgen nieuwe inleg vellen, textielkaarten en en- quette-formulieren voor brand stoffen moet halen, als uw naam^igt tusschen de Jong F. Klemz. U behoeft alleen Uw tweede distri butie-stamkaart en het inlegvel mede te brengen. U kunt in het Gymnastieklokaal aan de Peperstraat terecht, aan loket 13, 5, 7 en 9, tusschen 9.10 en 12 u. of 2.— en 3.30 uur. Voor bijzonderheden, zie aanplakbilj. dat U morgen schoenenbonnen moet halen voor kinderen geboren tusschen 31 Dec. '44 en 6 Juni '45, als Uw naam begint met een van de letters J tot en met R en het kind nog geen schoenenbon heeft gehad. U moet meenemende tweede distributiestamkaart en het in legvel G 605 van het kind. Rotterd. Philbarmonisch orkest Het bestuur van „Het Goudsch Volks concert" deelt ons mede, dat het 4e en laatste abonnementsconcert van bet Rot- terdamscb Phllharmonisch Orkest gegeven zal worden op Woensdag, 10 April a.s. des avonds 7 uur in den Nieuwen Schouw burg. Het programma luidt als volgt: 1. Alphons Diepenbrock, Ouverture „De Vogels 2. G. F. Handel, Cantate, solisteMimi Erb 3. F. Schubert, 7e Symphonie In C dur. Kadervergadering G. B. B. Maandag 8 April a.s. vangt de eerste cadervergadering aan, georganiseerd door de goudsche Beatuurdersbond in Café „Centraal", waar de heer H. Oosterhuls zal spreken over het „Voorontwerp wet op de bedrijfschappen,, van minister Vos Door deze inleiding zal ieder afdelings bestuurder duidelijk moeten worden ge maakt, wat dit ontwerp inhoudt en wel voornamelijk wat betreft de taak van de vakbeweging, welke onk hier een belang rijke rol toebedeeld is, d.w.z. eeni9e vorm van medezeggenschap in het bedrijfs leven, hetgeen zoo lang reeds een vrome wensch is gebleven. Daarbij zal blijken in hoeverre de vakbeweging in de samen stelling van de besturen dezer bedrijfschap ingeichakeld zal worden en welke invloed tij verder kan hebben op de gang van zaken in het bedrijfsleven. De Economische kamer is bijv. bevoegd besluit te nemen ten opzichte van o.a a. Voortbrenging en verdeeling goederen. b. Prijzen van goederen en diensten c. In-, aan-, uit- en doorvoer. d. Financiering en winstultkeering ondernemingen. „i. De sociale kamer niet minder belangrijk zal dezelfde bevoegdheden bezitten om op het sociale terrein te kunnen ordenen Ïuïonen en andere arbeidsvoorwaarden b. Vakopleiding. c. Voorziqping in de gevolgen van werk loosheid. j d. Vaste organen .van overleg in onderneming tusschen werkgevers en werknemers. Vrouwengroep P. v. d. A. Elke Donderdag houdt deze groep haar bijeenkomst in de bovenzaal van de Réunie 's middags van 2-4 uur. Dit keer zal de directrice van het Van Iterson-Ziekenhuis, Mej. Verkerk spreken over „Hygiëne in Huis". Nog steeds zwarte prijzen. De marktkoopman G. H. uit Utrecht werd bekeurd wegens prijsopdrijving. Hij verkocht breed verbandgaas voor vitrage tegen den prijs van 65 cent per meter, terwijl de prijs 31 ets. is. 4500 M. werd in beslag genomen. Kwajongensstreek, 200 Lt. karnemelk ging verloren, door dat een jongentje een kraan had open gedraaid bij de G.M.I. Goudsche Luchtvaartclub. De G.L.C. verzoekt ons mede te deelen, dat het bestuur als volgt is samengesteld W. Dogterom, IJssellaan 127, voorzitter; C. j. Mooijenkind, Josephstraat 74, secr.; Th. Qessing, Karnemelksloot 136, penningmeester. Tevens gaat de G.L.C. 2de Paaschdag op uitnoodiging van de Rotterdamsche .C. naar een door deze club georgani seerde luchtvaartdag. Goede slag. Survellleerende politie ontmoette in de nacht van Maandag op Dinsdag eenige personen, die met veel bagage op pad bleken te zijn. Bij nadere beschouwing bleken de nachtelijke wandelaars heel wat te torschen i een radiotoestel, 4 dames mantels, 2 kindermantels, 1 paar dames schoenen, 1 pr. kinderschoenen, 1 heeren overjas en een staand klokje. De goederen waren even te voren ontvrremd uit de woning van M. aan de Crabethstraat. ©ok uit de vestiaire van Concordia en de Réunie werd Maandagavond kleeding ontvreemd. D^ beide daders du Ch. uit den Haag en V., zonder vaste woonplaats, zijn in het politiebureau ingesloten. Gemeen tcavond Vrijzinnige Hervormden. De gemeenteavond van de Vervan Vrijz. Ned. Hervormden, waaraan alle eugdgroepen hopen mede te werken en waarop o.m. leden van het Werk verbond het Bijbelsch spel „Rebecca" zullen op voeren, is verzet van Dinsdag 9 April naar Vrijdag 12 April, des avonds 8 uur in „Het Blauwe Kruis". Utile Dnlci Het was Zaterdag 30 Maart en blijde dag voor de Goudsche Gymnasiastenver. „Utile Dulci". Toen was namelijk het eerste openbare optreden der leden na den oorlog. Aan de opwekking van het bestuur hadden veel oud-leden gevolg gegeven om hun geliefde club in den vorm van een jongere generatie terug te zien. En voor meer dan één bezoeker was het een prettige verrassing bekende gezichten in ouderen vorm te ontmoeten. De hoofdzaak was evenwel als altijd; het stuk. Daarvoor had het bestuur de uitstekende keus gedaan van „Vadertje Langbeen", een tooneelbewerking het vermakelijke en mooie boekje van Webster. Regisseur en spelers W eeraverwaebtin gmedegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht i Heldere nacht met weinig wind* Ochtendnevel. Overdag toen. wind tusschen Z O, en Z.W. In het W. des lands eenige lichte bewolking. Zacht weer. der van Wat is er In Gouda te doenl Reünie i Vrijdag t./m. Woensdag i van Dé geest van den Zwarten Piraht van (Toegang boven 14 jaar) ,whebben Thalia-Theaten Vrijdag t./m. Woensd i eer van hun werk gehad. Het was een |De Kroegzangeres (Toeg. boven 18 jaar) aller genoeglijkst geheel, waarbij de toe-| Woensdag 3 April, Concordia, 8 uur. schouwers van het begin tot het (lade I Propragandn-nvond C., J. M. V. „Daniël geboeid zijn geweest. Onmogelijk is het I Ned. Herv Gem Turfmarkt 54, f.30 alle spelers afzonderlijk te vermelden. Ds. Johi van Weizen. Maar een uitzondering mag zeker gemaakt I Idem, Leger des Heils, Turfmarkt, Ge worden voor de eigenlijke hoofdpersoon I zellig .samenzijn voor jonge Judy, die aardig en vlot werd uitgebeeld boven 14 jaar. door mej. Tineke Verduyn. Daarnaast Idem Reünie (bovenz.) 7 uur Ds. Borger. Idem Schouwburg, 8 uur. Tooneelgroep „De Goudsbloem" voor Volksonderwijs met „Om de Koningsmacht". Vrijdag 5 April, Blauwe Kruis, 7.30 u. Het verdient Vadertje Langbeen (de heer Ben de Planque) een plulm'voor zijn vaardige tegenspel. Wanneer ik nu nog in het bizonder melding maakt van eenige koste- lijke kluchtspelfiguren als Mrs. Semple gecombineerde bestuursvergadering (mej. Ineke Hess), Mrs. Lippett (mej. Westen" en „Snoystraat" Corrie Zanen), den eerwaardigen dikken regent (den heer .Henk Boer) en den plechtigen butler (den heer Jaap v. Woerden), dan is het, omdat vooral de zen in onze herinnering zijn blijven leven. Het succes was groot en welverdiend. Water-polo De uitslagen van den gisteravond in het Spaardersbad gespeelde polowed strijden luiden als volgt t S.Z. en P.C. I-B.Z. en P.C. 1 5-0 Een geanimeerd bal besloot dezen goed I S.Z. en P.C. II-O.Z.V", II 0-3 G.Z.C.(dames)-B.Z.C.(dames) 0-2 De waterpolocompetitie De ranglijsten zien er als volgt uit! Waarom er gisteren gevlagd werd Velen onzer lezers zullen zich gisteren afgevraagd hebben waarom er gevlagd werd. De reden ervan is de volgende. Gisteren bestond de „Bond zonder Naam 8 jaar. In zijn bekende radio-praatje heeft daarom de Weleerw. Heer Henri de Greeve Zaterdag j.l. aan leder, die van goeden wil was, verzocht de vlag uit te steken. Wij hopen U hiermede vnldoende geantwoord te hebben. Feestavond „De vrolijke Boys" De mondaccordeon- en amusementsver. „De vrolijke Boys" hield Maandagavond in het geheel gevulde Concordia een feestavond, welke door het gemis aan een conferancier een wat taaie indruk maakte. In zijn openingswoord riep de heer G. v. Wijk de uiterste clementie in van het publiek, daar deze nog jonge vereeniglng pas zes wektn over instrumenten beschikt, en zoo beschouwd konden de diverse nummers de toets der critiek wel docx staan, terwijl „Montevideo" en de marsch „Alte Kameraden" extra vermelding ver dienen. Voorts een éénacter. welke goed opgevoerd Werd, tapdansen van den jeugdigen P. v.d. Berg, zang van J. Ver boom en nog eenige nummers op een mondaccordeon door J. v. d. Witteboer en J. Vergeer, waarvan eerstgenoemde ons als dirigent echjer meer kon bekoren. Na een finalt waaraan ook nog de Vro lijke Ladles medewerkten, welke bun naam echter geen eer aan deden, werd dezen avond besloten met een bal onder leiding van den heer Holthuizen. Dames 1 Gouwe A.Z.C. B.Z.C. Boskoop I G.Z.C. Heeren a I Gouwe 1 geslaagden avond Openb. Leeszaal en Bibliotheek Aanwinsten. Romans. G 32 Gerritsen Jr., J. en B. Degoede, Burgers in bezettingstijd. L 25 s. Last J. Het le schip op de Newa. 232 h. Nesna H. Hongerproeèssie. 442 op. Norel K, Opstand in Holland. R 75 t. Rossom R. v. De tinnen soldaat. 681 k. Smeding, H. J. Klopsignalen. V 915 er Vries, T. de. Eros in hinderlaag. I jj 823 N 44. Nordhoff C. and J.N.Hall. S.Z. en P.C. 1 Botany Bay. 823 P 86 1. Priestley, J. B. Three men in new suites. Studiewerken. 284 B 15 Bakel, H. A. v. Lutherlegendcn. 323 G 49 Goes van Naters, M. v. d. De leiding van den s'aat. 338 W 64 Wieringa, A. Uw bedrijf in den passenden ondernemingsvorm 622 M. 18 Maltha, T. E. Handleiding voor accumulatoren 623 B 88 Bromberg, P. Doelmatig bou wen en wonen. 641 V 80 (br.) Voorontwerp van wet op de bedrijfschappen. 5 5 5 5 5 5 7 7 8 8 8 4 4 2 2 2 0 4 3 3 2 0 0 1 1 0 0 0 3 3 4 3 1 1 O 2 3 3 5 0 1 1 3 6 9-1 12-2 8-5 3-12 5-6 0 11 20-9 18-10 15-11 8-9 6-28 8 7x 5 4 4 0 11 9 10 7 1 Boskoop I B.Z.en P.C. I Heeren c G.Z.C. III 6 3 3 0 8-4 9 S.Z. en P.C. II 5 2 1 2 5-7 5 O.Z.V. II 6 2 1 3 4-10 5 Boskoop II 5 113 5-7 3 x is 2 veeliespunten. xx is 4 Jodan Boys. De afd. Voetbal der )odan Boys zal deelnemen aan het Paaschtournooi op 797 T 29 Thomas F. De waterkanteen I Maandag 22 April a.s. georganiseerd bock over watersport. jdoor de Christel. Voetbalver. H.B.S. te 811 D 81 Duinkerken. A. v. Verzen uit Schiedam. Jodan Boys komt uit met vier St. Michielsgestelen Legende van een elftallen t.w. 3 Seniorelftallen en 1 Junior- wederkeer. I elftal. 811 M 70 v Mok, M. De vliegende Holl. Tevens neemt Jodan Boys deel aan het 622. 3 D 47 Diks.P. Radiotechniek, tournooi van T.O.G. te Rotterdam op 941. 7 H 68 Hoek, G. H. Doodenwacht Donderdag 30 Mei a.s. Hier zullen drie bij onze gevallenen. Senlorelftallsn aan meedoen. 941. -7 W 24 Wansink, P. A. Met leege| handen Neen 1 Welke geestelijke waar den gaven ons de afgeloopen jaren 350 B 46 Bergh, G. v. d. Eenheid in ver scheidenheidde kiesstelsels Uitslagen van de competitie van Damlust - P. Versloot 2-0 - A. Rodcnbach 1-1 - H. v. Haaren 0-2 - S. J, Schrooder 2-9 - J. L. Bol 2-0 - M. v. Haaren 1-1 - P. Verboom 0-2 - P Zwart 2-3 J. d. Bode N. v.d. Wouden P. Slieker A. v. Beuzekom H. v. Eijk P. v. Dam P. Slieker N. Gerhards H. v. Haaren A. Rodenbach P. v. Dam P, v. Dam P. Slieker N. v.d. Wouden N. v.d. Wouden A« d. Frankrijker P. v. Dam A. v.d. Berg mededbelingen plaatselijke DISTRIBUTIEDIENST GOUDA; Rijwielbanden voor Bedrijven Voor bedrijven met 50 of meer ar beiders is de gelegenheid opengesteld om •aderlinge een collectieve aanvraag in te dienen voor rijwielbanden ten behoeve, van die arbeiders die voor het bereiken van hua wérk op een rijwiel aangewezen zijn, Formulieren zijn voor dit doel te ver krijgen aan loket „Inlichtingen" in het gebouw Westhaven vanaf 4 April a.s. en moeten vóór 10^pril bij mijn dienst worden ingeleverd. Handel De cfetallisten worden erop gewezen - S. J. Schrooder 0-2 I - J. Backer 2-0 dat zij op de vastgestelde dagen hun toe- - A. d. Frankrijker 0-2 wijzingen moeten komen afhalenl - P. Schouten 2-0 Daar momenteel hieraan zeer slecht - A. Boer 2-0 wordt voldaan, zijn indien hierin geen p. Verboom 0-21 verandering koint, strenge maatregelen te - H. v. Haaren 2-01 verwachten. - S. J. Schrooder 2-0 De distributiedienst vraagt ter voorko- - J. Backer 1-1 lining van moeilijkheden In de toekomst. - J. L. d. Bruin 2-01 Uw aller medewerking. GROOT GOUDA >\v\ 3 j 5

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1