TWEEDE KAMER DAMRUBRIEK GOUDSCHE STEMMEN DE TAALZEEF De provinciestad en het platteland UIT DEN OMTREK Tusschen de provinciestad en het platteland bestaat een zeer intense verbinding; behoort deze er te zijn wil het goed zijn. In veel zijn bpidep op eik-aar aangeweani, kruisen de belan gen en is het zlkenleven nauw ver bonden. En dit beperkt zich niet tot het bloot materieele, maar ook gees telijke invloeden gaan el elkaar uit. iWanneer dit alles in goede banen gaat, met zorg in goede banen wordt geleid, dan beteekent dit materieele voordeelen en ook geestelijke winst. De provinciestad moet het centrum zijn, waar het platteland samen komt om zaken te doen van velerlei aard. Verkoop zijner producten enjnkoop van diverse benoodigdheden en dit samen gebracht op één bepaalden dag, den marktdag, heeft beteekenis. Voor den boer is het naar'de ,,'stad" gaan de beste gelegenheid zoeken om zijn waren aan den man te brengen, voor zoover het platteland daarvoor zelve te min gelegenheid biedt. Hij vindt daar een collectie koopers en door de verscheidenheid van koopers beter den man die hem den besten prijs kan en wil betalen. En de reis wordt tevens benut tot het ifikoopen van datgene, waarvoor men toch in de „stad" moet zijn om het best te kunnen slagen. En nu van de stadszijde. Wat geeft het niet een gezellige drukte, zoo'r. marktdag van den ouden stempel, voordat dus de Duitscher zijn verkil lenden invloed op alles liet uitgaan. En wat werden er niet een massa -zaken gedaan, zoodat voor diverse bedrijven de Donderdagmorgen de week sterk mede moest goedmaken. Het roeze moezige nam men op koop "toe, het hoorde er bij. Maar de tijden veranderen; voor uitgang, evolutie is in alles en zoo moet dit zakelijk contact tusschen stad en platteland niet op het oude ver starren, wanneer er elementen werken, welke veel van het oude achter zich laten. Het platteland is niet meer het geïsoleerde gebied" van voorheen, waarbij het een evenement was, wan neer men als jongen eens „mee naar de stad mocht. Men vliegt vlotter van huis en verder van huis. De tijd, dat de katoenstofjes en dameshoedjes, welke oud-modisch waren geworden voor de stad, dan handelsobject voor het platteland werden, waarbij men dan aan de buitenmenschen de nieu were dessins en modes maar achter hield om de overgebleven restanten uit de stadskeuze beter te kunnen loozen, ze is voorbij. Men weet ook op het platteland den weg naar de groote stad-en de provinciestad dient hier mede rekening te houden. De lust, die zich vaak in provinciestedenontwik kelt, dat men meent alleen in de groote stad te kunnen slagen, i6 vaak ongezond, maar men zal daaraan geen „voedsel moeten geven door de koopers te onderschatten, óók die van het platteland komen. Tot zoover de materieele aanraking in vogelvlucht. Nu nog iets over de geestelijke beïnvloeding. De omstandigheden hebben onmis kenbaar invloed op de mentaliteit van menschen. De boer, die moet werken met levend materiaal, dieren en plan ten, onderhevig aarfweer en wind en regen en droogte, reageert anders op 't leven dan een stedeling, die aan de machine staat en door het omzetten van een handel deze andersom kan laten draaien. Bij beiden komen ge varen te liggen van te eenzijdig rea- geeren. De boer kan hierdoor wat té wantrouwig komen te staan tegenover het nieuwe, door menschen uitgedacht maar laat de klein-stedeling oppassen niet te vèr te gaan in een zekere zelf genoegzame klein-burgerlijkheid. Wanneer deZe twee uit verschillend levensmilieu komend, elkaar gaan ra ken, kunnen er botsingep ontstaan; er kan ook een gezonde uitwisseling uit voortkomen tot voordeel van beiden. Ook hier diejit de provinciestad niet achter den tijd aan, te loopen,' maar volkomen zich aart het veranderd aspect van het platteland aan te pas sen. Vroeger was het een gebeurtenis, wanneer men als jongen van het plat teland voor het eerst naar de Goud- sche kermis mocht. Het is voor een groot deel v o o r b ij. Men heeft hoo- ger leeren grijpen. De reclame voor de bioscoop kwam in de plaats. Ook dit zal moeten plaats maken voor het openen van meer mogelijkheden voor het hooren van een prima tooneelstuk of een interessante inleiding op bree der terrein dan het alledaagsche en wanneer de provinciestad dit inziet en intens werk er van maakt, aan deze groeiende behoeften van het platte land te voldoen, dan doet zij meer dan bloot een zekere inkomstenbron voor de stad te openen, maar verricht zij cultureel werk. De provinciestad kan niet meer toe tegenover het platteland met wat zoo min of meer toevallig van de tafel overblijft. Het platteland begint zijn eischen hooger te stellen. v. W. Sr. De ontsnapping van geïnterneerden De oproeping van dienstplichtigen Op de vragen van den heer Van der Goes van Naters betreffende uit ge vangenissen, kampen en andere be waarplaatsen ontsnapte politieke mis dadigers, heeft de Minister van Justi tie het volgende geantwoord: Van de meer dan honderdduizend politieke gedetineerden, dje sinds de bevrijding" in bewaring zijn gesteld, voornamelijk in de eerste maanden na de bevrijding, 0.06 ontvlucht is. Uit het bewaringskamp Vught is ongeveer een vierde gedeelte van dit aantal ontvlucht en niet teruggevoerd. De oorzaak hiervan is, dat dit kamp tot voor enkele maanden mede in gebruik was bij de Geallieerde legeronderdee- en, zoodat controle op het verlaten van het kamp minder gemakkelijk was. De andere kampen leveren geen in het oog springend getal ontvluch tingen op. Op de vragen van den heer Goed- ïart betreffende het aantal op te roe- Den officieren en onderofficieren en iet verleenen van vrijstelling aan be paalde categorieën van genoemde militairen antwoordde de Minister van Oorlog, dat voor de voorziening lnel 11. In Vrij Nederland zocht onlangs 'n oud-jeugdbewegeii 'n betrekking. Wa is dat voor een man? Blijkbaar wee hij te bewegen: een fietser is iemand die fietst, een waker imand die waak dus een beweger beweegt. En beweeg een oud-jeugdbeweger nu de oud- jeugd, d.w.z. de volwassenen of be woog hij vroeger de jeugd zelf? Laat hij eerst zijn woorden wegen voor hi; alle andere .„leden van jeugdbewegin gen" (zou hij dat niet bedoeld heb ben?) beweegt om dit rare woord over te hemen. Als het tenminste a niet ingeburgerd is. Er zijn nog meer wonderlijk? bewe gingen te constateeren den laatsten tijd. Zoo wordt er in een respectabe dagblad gesproken ov£r de automa tische beweging in Friesland. Zou da een soort perpetuum Tnobile zijn o bedoelt men het streven naar autono- .mie, d.w.z. zelfbestuur? Kwam de oplossing Van zoo'n kwes tie maar auïómafisch. Wat een bloec en tranen zou dat sparen en zéker niet in Friesland! RECHTSZAKEN Pro!. Schrieke in cassatie De oud-secretaris-generaal van het Departement van Justitie,, prof. mr. J, J. Schrieke, die gisteren wegens hulpverleening aan den vijand door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- vanhage ter dood veroordeeld is, heeft tegen deze sententie cassatie aange- teekend. Herdenking van de opstand op Texel tegen de Duitsche bezetting Op 6 April a.s. is het een jaar geleden, dat op het eiland Texel een hevige strijd begon tegen de Duit- schërs. Het aldaar gelegerde Zesde Georgische Bataillon, ingelijfd bij de Deutsche Wehrmacht, bestaande uit ex-Russische krijgsgevangenen, zou ingezet worden tegen de Geallieerde Legers in Gelderland. De soldaten weigerden en begonnen te zamen met Texelsche burgers een gewapenden strijd tegen de Duit- schers. Het verzet duurde voort tot aan de bevrijding en kostte honderden menschen het leven. Om dit feit te herdenken is een comité gevormd. De herdenking be staat uit het brengen van een bloe menhulde op het kerkhof, waar de commandant van het veftet,- kapitein Loladze, te zamen met zijn medestrij ders begraven ligt. Bovendien bestaan er plannen tot het oprichten van een gedenkteeken. Bruggen bij Venlo en Zwolle in Mei gereed Wanneer de uitvoering der werk- land en het hier heerschende tekort aan legeringsruimte is de „Floret" nu naar Rotterdam overgebracht, waar de kanonneerboot als logementsschip Red. H. Tenwolde Hier volgt de 6e opgave van de pror bleem wedstrijd (laddersystèem). U kunt ook mee doen, Groot Gouda 9. ZWART 19. 20. 27. 28. 30. kader van alle voor uitzending naar Indië bestemde onderdeden, de uit de lichtingen 1945 en 1946 te vormen divisies.en verdere onderdeden van de Gezagstroepen, de troepen der grens bewaking, de .lichte infanterie-batal- jons, de genie- en pionier-compagnie- en, de verschillende staven, depots, kaderscholen en kaderbataljons en verdere bestaande onderdeden sinds 17 September 1944 hetzij door vrij willige aanmelding, hetzij door op roeping in werkelijke dienst zijn ge komen 16898 onderofficieren en 4135 officieren. In deze getallen zijn niet begrepen de beroepsofficieren en be roepsonderofficieren en de officieren en onderofficieren met een tijdelijke aanstelling zonder vooropleiding. zaamheden geen verdere tegenslagen is toegevoegd aan het marinecotn ondervindt, zullen de spoorbruggen mando ter plaatse, bij Venlo en Zwolle resp. op 1 en 2 Mei a.s. gereed zijn. Op 6 Mei a.s. zal een nieuwe dienstregeling worden in gevoerd, waarin her verkeer over deze bruggen zal worden opgenomen. Afscheidscollege pröf. dr. C. G. N. de Vooys Met een afscheidscollege, getiteldI 2 geldprijzen uit. herdenking en verantwoording' heeft ,u - Zaterdagmiddag prof. dr. C. G. N. de Opgave no 6 voor thutsdammers Vooys, die reeds den 73-jarigen leef tijd heeft bereikt, zijn ambt van hoog.- leeraar beëindigd. M.S. „Boschfontein" op weg naar Nederland De afdeeling Pers en Publiciteit van g den. Dienst Repatrieering deelt het volgende mede: Het m.s. „Boschfontein" is met 829 116 repatrieerenden a. b. op 30 Maart 1.1. van Tandjong-Priok vertrokken. Het schip wordt waarschijnlijk April te Suez verwacht. De „Flores" terug in Nederland H.Ms. kanonneerboot „Flores" gisterenmorgen in de haven van Rot terdam binnengeloopen. De „Flores" is één der oudere schepen van de Ko ninklijke marine,'doch heeft niettemin in de afgeloopen oorlogsjaren uitste- cende diensten bewezen. Het laatste jaar lag H.Ms. „Flores" de New Shadwell Docks te Lon den, waar zij als logementsschip fun geerde. Mede in verband met de ge- eidelijke verplaatsing van de marine instanties van Engeland naar Neder- ïs BOUWKASSEN Naar het A.N.P. verneemt is bij de desbetreffende Departementen in ver gevorderden staat van voorbereiding een wetsontwerp, houdende-voorloo- pige voorzieningen met betrekking tot de Bouwkassen. De bedoeling is, dat voor het slui ten van Bouwkasovereenkomsten en het verhoogen van het bouwkapitaal van reeds gesloten Bouwkasovereen komsten aan bepaalde voorwaarden moet worden voldaan. Als toezichthoudend orgaan is ge dacht de Verzekeringsraad. WADD1NXVEEN Lezingen-comité. Wederom ia door het lezingen-comité een lezing belegd. Deze keer zal als spreker optreden Dr. Paul Julien, de schrijver v®n het bekende boek: „Het116 campvuur om den evenaar", met als onderwerp 1 „Ontdekkingsreizen in equa toriaal Afrika", welke lezing zal worden 126 verduidelijkt met lichtbeelden en films De lezing zal worden gehouden op Dins dag 9 April des namiddags te 7.30 uur 36 in het gebouw „Het Centrum" alhier. Reeds werden vele kaarten verkocht, zoodat verwacht mag worden, dat del 46 belangstelling groot zal zijn. 4g Rijwieldieven in actie. wiT Ten nadeele van van der K. en zekere|25. 31. 33. 34. 38. 41. 42. 43. 43.^ B. werden Maandagavond ten huize van ■yyu zet en wint. den heer Z. aan den Henegouwerweg I tijdens een cursus twee rijwielen door I Opgave no. 6 voor club-^iammers (gev.) REEUWIJK Heropening Paviljoen Maandag namiddag had de herope ning plaats van het Breevaart-pavil- joen aan de Reeuwijksche plassen ge legen aan den straatweg tegenover Elfhoeven. Het Paviljoen dat voorheen geëx ploiteerd werd oor den heer J. J. Slin gerland is nu overgegaan aan de fam. G. H, Smit uit Den Haag. Het pavil joen heeft binnenskamers een verande ring ondergaan en het mag gezegd worden dat het interieur er gezellig en smaakvol uitziet. 25-Jarig bestaan De meisjesvereeniging „Dorcas" fe Sluipwijk heeft in feestelijk samenzijn met genoodigden haar 25-jarig jubi leum gevierd. De Knapenvereeniging bood een feestelijke bloemenmand aan. Mej. v. d. Starre hield een bespre king over „Naastenliefde". Met een hartelijke toespraak van mej. G. Stoppelenburg werden bloe men en een boekwerk aangeboden aan mej. E. v. d. Starrev. Wensveen, die 25 jaar penningmeesteresse was ge weest en nu de vereeniging verliet. Aan mej. N. Vermeulen werd 'n mooie bloeiende plant aangeboden. Ove'ri- gens wisten de meisjes de avond goed te vullet}. t Een nieuwe Lente i' een nieuw geluid De Kerkvoogdij van die Ned. Herv Kerk te Sluipwijk heeft een nieuwe bel besteld van 200 kg die haar on geveer 1000 zal kosten. Zij willen gaarne een nieuw geluid vanuit den kerktoren te Sluipwijk laten hooren. Als opschrift zal de nieuwe klok deze woorden dragen: „Toen d' andere was geroofd door wreed ge weld, werd deze in haar plaats ge steld 1946". Welnu wilt gij ons hel pen? Gaven kunnen gestort worden op girorekening 454502 van Ds. E. S. de Lint te Sluipwijk. WADDINXVEEN Niet verstandig Bij de controle bij de hfefbrug bi^ Waddinxveen is Zondagnacht een wielrijder uit Alphen a/d Rijn aange houden die zonder licht reed. Hi bleek niet in het bezit te zijn van een persoonsbewijs en gaf zooals uit het onderzoek bleek een valsche naam op. Maandagavond werd hij door de politie in zijn woning gearresteerd Hij is naar het politiebureau te Wad dinxveen overgebracht, waar hem nachtlogies werd verleend. Hij deelde mede een valsche naam te hebben opgegeven om zijn bekeuring voor het rijden zonder licht mis te loopen. Nu krijgt hij een verbaal «oor het rijden zonder licht, voor het niet bij zich hebben van persoonsbewijs en wegens het opgeven van een valsche naam Ernstige aanrijding Zaterdagmiddag is op den Hene gouwerweg een wielrijder uit Gouda, bij het plotseling overstekefi van den weg, door een militaire auto aange reden. Dr. v. d. L. vefleepde eerste hi^p, Waarna het slaCtfoffer, ida eepige ribben gebroken had, in slechte toestand naar het Van Itetson Zieken huls te Gouda is vervoerd. 46 47 48 49 50 WIT 29. 37. 39. 40. 42. 47. Wit zet en slaat alle zwarte schijven weg. Opgave no (beginners). 6 voor club-dammers ZWART 1. 11. 12. 13. 14. 18. 22. 23. 2 3 4.5 het openbreken van een schuur ontvreemd. Ook de heer P. van Z. werd het slacht offer van de rijwieldieven. Zijn rijwiel I werd uit de garage van den heer K. eveneens aan den Henegouwerweg -ge-1 stolen. Jaarvergadering E.H.B.O. De Ned. ver. E.H.B.O. afd. Waddinx veen heeft haar jaarvergadering belegd 116 op 24 April a.s. in het gebouw „Het Centrum" alhier. 26 Benoeming bij de politie. Tot hulp>bij de Rijkspolitie is benoemd Ug de heer H. M. Opdam uit Lekkerkerk. Politieke Cabaretavond. Onder leiding van Jan Lemaire zou I Maandagavond in het gebouw „Centrum alhier. ZWART 9. 11. 12. 13. 17. 18. 19. 22. 30. 35. Benoemin bij de Politie WIT 29. 31. 32. 33 38. 39. 43. 44. 47. 48. In deze stand speelde wit 1. 48-42 Tot hulp bij de Rijkspolitie is benoemd zwart lokkende tot 19-23. en zwart jn de heer H. M. Opdam uit Lekkerkerk. de meening dat het wit te doen is schijt 30 te winnen, berekende dat dit faalt op Politiek. Cabaretavond I W Onder leiding van Jan Lemaire Zou (22x33). 4. 38x40, (9-14). Als wit schijf Maaedagavond in het gebouw „Centrum" 30 wil winnen moet hij nu als 5. 40-34 alhier een politieke cabaret-avond wor- spelen daar zwart anders (14-20) speelt dan opgevoerd door medewerkers van en de schijf op 30 dekt door (20-25) dus dagblad „De Waarheid", waar tevens 5. 40-34. zwart (18-22) 1en (22-27)!' Jan Snel uit Gouda zo spreken voor de I raet dam. C.P.N. (Communistische Partij Nederl.), a. 2.31-26 (23x34). 3. 33-28 (22x33). Wegens gebrek aan belangstelling kon 4. 38x40 (9-14). 5.40-34 (35-40) 1 6.44x deze avond geen doorgang vinden. Bureau Arbeidsrecht 24. (13-19). 7. 24x22. (17x48) wit echter 8. 47-41 en zwart moet den dam verliezen, maar niet alleen deze spelgang had zwar - de zet voor arbeidsrecht is door de Waddinx- veensche bestuurdersbond aangewezen inplaats tot nadenken stemmen, immers met deze zet behoudt wit een betere positie. Schij den heer J. de Jong. Noordeinde alhier, |48 is steunpunt welke niet noodeloos weggespeeld wordt. No wint wit op tea 'Filmvoorstelling Op 8 April van 7-9 en van 9-11 uqr in.m»li zal de Algemeen Protestantsch Christelijke Filmstichting te Zeist een openbare filmvoorstelling geven in' de locaifcteft yon W. J, van den Waterkan de Dorpsstraat alhier. Gedraait zal wor den de film „Onder één vlag". andere manier, de vraag: hoe? lost U op- Uit de diagramstand dus wit 48-4Z- zwart 19-23 en wit zet en wint. - Oplossingen1 binnen 14 dagen na pl»a sing Bnr. Grobt Gouda, Markt 67. Voor persoonlijk antwoord postzefl insluiten s.v.p. Alle opgavë zijn van H. T. 3V ft ")iiA

GROOT GOUDA | 1946 | | pagina 2