DE ZIEKENVOEDING De reorganisatie van het Roode Leger De bijzondere rechtspleging in de afgeloopen maanden UIT DEN OMTREK BINNENLAND Passagierslijst „Nieuw Amsterdam". Op ons bureau ligt ter inzage de pas sagierslijst van de „Nieuw Amsterdam", De lijst bevat ruim 3600 namen van personen, die zoowel te Singapore als te Colombo geëmbarkeerd zijn. De Nieuw Amsterdam wordt 9/10 April in Rotterdam verwacht. - REEUW1JK Missie Fancy Fair Zondag had na dè Hoogmis in het gymnastieklokaal te ReeuwiJk-dorj* de reeds lang te voren georganiseerde Missle- Fancy Fair plaats. De Fancy Fair, die maar een dag duurde, werd druk bezocht en vooral het rad van avontuur had druk werk. De netto opbrengst is bestremd voor de Missie. Openbare vergadering De Partij van den Arbeid afd. Reeuwijk hield een openbare vergadering in de zaal van den heer T. v. Roon aan den Platteweg. Spreker van dezen avond was de Heer G. M. Nederhorst uit Gouda, die tot onderwerp had„Waarom in de Partij van den Arbeid In bezettingstijd was er een groote eenheid ontstaan in den strijd tegen de Duitschers, waardoor de Partij van den Arbeid is ontstaan. Spréker bracht ver schillende onderwerpen in de Partij vap den Arbeid naar voren, o.associate ver zekering, waarin ook de ouden van dagen een sociaal minimum wordt gewaarborgd reeds in ver gevorderd stadium is en in de nieuwe Kamer behandeld zal worden Het schandaal van HARK en Unilever enz. is niet de schuld van de Regeering maar is te wijten aan den moreelen ach teruitgang van het Nederlandsche volk. Spreker eindigde met erop te wijzen dat het niet verantwoord is om nu een afwachtende houding aan te nemén, maar men moet au kiezen. Verloren Voorwerpen Aangifte werd gedaan van het verlie zen van een glacé handschoen door H. Padmoes Weth. Venteweg H 172 Loop der Bevolking Vertrokken: W v Dijk uit G 32 naar Haastrecht, J de Gans uit H 217 naar Haarlem, J Graveland uit K 6 naar Ouderkerk a/d IJssel, j M Makkink uit E 142 naar Alphen a/d Rhijn. Ingekoment C de Bruin in H 196 uit Waddlnxveen. G Vink in F 86 uit Gou da, M Overdam in D 127 uit Arnhem, C M Brenkman in F 35 uit Gouda, J M Stok in D 26 uit Vugt. WÊ S - Burgerlijke Stand Geboren: Christine J dv H Roel en N Huisman, Wilbelmina C dv W J de Wit en W d Rijk Overleden: Leentje v Es 70J cchtg v M Schouten. GehuwdC Schraag 37 j en C Verse- put 38 OndertrouwdA J vd Wolf 23 j te Gouda en N Blankers 24 j te Reeuwijk Ingeschreven vonnis van de Rechtbank te den Haag echtscheiding tussschen H. vd Laan en Krijna vd Laan, beiden te Bodegraven. WADDINXVEEN Tot 4 jaar werkinrichting veroordeeld. De 19-jarige schipper L. Hofstede alhier, die 4 jaar geleden een ondergedoken S.S.- man aan de Duitschers had verraden, werd gisteren veroordeeld tot 4 jaar door te brengen in een rijkswerkinrichting met aftrek van den tijd in bewaring doorge bracht en ontzetting uit de bolde kies rechten. Tegen hem was twee jaar rijkswerk inrichting geëischt. Aanstellingsvergunning Personeel Bouwnijverheid Het is gebleken, dat in de kringen van de bouwnijverheid nog niet vol doende algemeen bekend is, dat voor de aanstelling van personeel een ver gunning vereischt is. De aandacht van werkgevers in die bedrijfstak wordt daarom gevestigd op de beschikking van den Minister van Sociale Zaken van 17 Dec. 1945. Deze beschikking bepaalt, dat voor de aanstelling van personeel in de bouw nijverheid een vergunning is vereischt van den Directeur van het G.A.B.I, waaronder de werl^gemeente1 ressor teert. Op deze beschikking zijn de straf bepalingen van het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen 1945 (ma ximum 2 maanden hechtenis of 1000 boete) van toepassing. ALGEMEENE VERGADERING VECO Dezer dagen werd te Den Haag een Algemeene Vetgadering gehouden van de VECO, gevestigd te Groningen. Zooals rtien weet is de VECO de cen trale organisatie van op coöperatieve grondslag werkende afzetorganisaties voor zaaizaad en pootgoed. Het doel is de belangen van de aangeslotenen te behartigen. Ofschoon de VECO eerst in September 1940 is opgericht en als gevolg van de tijdens de bezet ting in het leven geroepen organisatie van het bedrijfsleven in vakgroepen enz. tot dusverre nog slechts een ge ringe activiteit heeft kunnen ontplooi en, is thans een 25-tal organisaties als lid aangesloten die zich, hetzij als hoofd-, heteij als nevenbedrijf, toeleg gen op de afzet van zaaizaad en poot goed. Met nadruk werd door de vergade ring vastgesteld, dat van de zijde van de VECO er bij de autoriteiten op zal moeten worden aangedrongen, dat de coöperaties in staat gesteld zullen Verklaring van Min. Lieftinck over Staatsschuld In zijn memorie van antwoord naar aanleiding van de nota betreffende de toestand van 's Rijks financiën, zeide Minister Lieftinck o.a.: „Hoewel toegegeven moet worden, dat de zgn. onzichtbare staatsschuld een zeer hoog. bedrag vertegenwoor digt, kan de Minister toch niet ac- coord gaan met de in het voorloopig verslag tot' uiting gebrachte meening, dat het bedrag daarvan op 30 Juni '45 op rond 10 milliard gultfeh zou moeten worden gesteld. Volgens de hem ten dienste staande gegevens moet de totale staatsschuld per 31 Dec. 1945 bp rond 23 milliard worden becijferd. Zekerheidsstelling belastingen en inschrijvingen op het Grootboek N.W.S. 1946 Verschillende landbouwers en tuin ders waren zeer gedupeerd, daar het tot nog- toe niet mogelijk bleek, dat de zejterheidsstellingen betaald konden worden met de inschrijvingen op de Grootboekschuld 1946. Een en ander werd door de Belastingcommissie van de Stichting voor den Landbouw na der onderzocht, terwijl ook van de zijde van één der Landbouwboekhoud- bureaux in deze reeds stappen waren ondernomen. Thans is aan de Belastingcommis sie der Stichting medegedeeld, dat de inschrijvingen in het örootboek 1946 wel aangewend kunnen worden tot betaling van zpkerheidsstellingen. Belanghebbenden kunnen zich on der overlegging van het bewijs van bun inschrijving in het Grootboek '46, wenden tot den Ontvanger der Be lastingen. Goeden Vrijdag wordt doorgewerkt De minister-president heeft besloten, dat op Goeden Vrijdag a.s. op Mie Departementen van Algemeen Be stuur als op epn gewonen werkdag zal worden gewerkt. Hr. Ms. Onderzeeboot „O 24" te Rotterdam Hr. Ms. onderzeeboot „O 24" zal Maandag 8 April a.s. te Rotterdam aankomen. Het schip, dat aan de Parkkade zal afmeren, keert uit Indië terug na een afwezigheid van zes jaar uit het vaderland. Ter verwelkoming zal aanwezig zijn de Commaindant Zeemacht Nederland, Vice Admiraal O. W. Stoeve, een detachement matro zen en de marinierskapel der Konink lijke Marine zullen aan de ontvangst luister bijzetten. Op een persconferentie heeft Mr. B. I. A. A. ter Veer, directeur-generaal voor de bijzondere rechtspleging, gis teren een inleiding gehouden over het geen in de afgeloopen maanden ge daan is door het directoraat-generaal voor bijzondere rechtspleging. In zijn uiteenzetting noemde-Mr. ter Veer het probleem der politieke delinquenten zeer gecompliceerd en welhaast niet op te lossen. Er zijn na de bevrijding meer dan honderdduizend personen gearre steerd. Het is duidelijk, dat het uitzoe ken van hetgeen deze menschen op hun geweten hebbeif en de berechting, mede als gevolg van het volkomen ontbreken van het noodzakelijke mate riaal en het groote tekort aan ge schoold personeel moeilijkheden heeft geschapen, die schier niet te overwin nen waren. Mr. ter Veer zeide, dat er van alle zijden een felle critiek is ge leverd op hetgeen eerst door heWVLG. en later door het directoraat-generaal ter oplossing van de moeilijkheden is gedaan. „Ik ben een Groninger en heb een stijve kop", aldus de directeur-gene raal, en heb daarom de critiek over en langs mij heen laten gaan en rustig mijn weg vervolgd. Voor opbouwende critiek ben ik altijd vatbaar, niet voor misplaatste opmerkingen, en wanneer iemand meent, dat hij het beter kan doen sta ik. hem gaarne mijn -plaats af. Mr. R. Prins, plaatsvervangend directeur-generaal en hoofd van de af- deeling juridische zaken, vertelde het een en ander over de voorwaardelijke büiten-vervolging-stelling, dat een on derwerp is, dat reeds veel stof heeft doen opwaaien. Er zijn óp het oogen- blik ongeveer 200.000 dossiers en on geveer 78.400 gedetineerden. 90.000 dossiers zijn afgehandeld. Het is dui delijk, dat wanneer al deze zaken door tribunalen en bijzondere gerechtshoven moesten worden behandeld er voor- De automobielen- en rijwielenvoorziening Vrijdag 5 April te 19.15 uur zal over den zender Hilversum 1 (301 m) van wege het Rijksbureau voor Metalen 'n causerie worden uitgesproken over „de automobielen- -en rijwielvoorzie ning van Nederland." v Ir. F. E. Müller Vrijdag voor het Bijzonder Gerechtshof - In de openbare zitting van het Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage te houden in het paleis van Justitie te Rotterdam zal Vrijdag 5 April te 10 uur terecht staan Ir. F. E. Muller die tijden? de bezetting het burgemee stersambt te Rotterdam bekleed heeft loopig geen uitzicht on afdoening was. De procureur-fiscaal, bijgestaan door de advocaten-fiscaal en officieren iscaal, heeft volgens het besluit poli tieke delinquenten 1945 het recht ver kregen, verdachten voorwaardelijk buiten vervolging te stellen hetgeen geschiedt, wanneer aangenomen mag worden, dat de straf, die zal worden opgelegd, niet uitgaat boven den tijd, reeds in een kamp doorgebracht. In de laatste maanden worden her haaldelijk klachten geuit met betrek king tot de ziekenvoeding. In het bu- zonder betreffen deze klac-hten de rantsoenen voor lijders aan suiker ziekte. Sedert de bevrijding zijn de ziekenrantsoenen herhaaldelijk op nieuw bezien door eeq commissie van deskundigen. Het laatst in begin Maart van dit jaar. De conclusie van deze onderzoekingen is, dat de toe wijzingen, vervat in de thans geldende „regeling van de distributie van zie- kenvbeding", alleszins voldoende zijn. De bewering, welke hier en daar wordt geuit, dat de extra rantsoenen voor diabetici lager zouden zijn dan tijdens de bezetting, is in haar strek king onjuist. De oorzaak van deze bewering is gelegen in het feit, dat bij de beoordeeling van de grootte van het ziekenrantsoen geen rekening wordt gehouden met de omstandig heid, dajt de rantsoenen voor gezonden zijn verhoogd. De toewijzing ten be hoeve van bepaalde groepen van zie ken omvat de maximale hoeveelheden (met inbegrip van het burgerrant soen) welke per week kunnen worden toegestaan. Tijdens de laatste jaren van de^ Duitsche bezetting waren de burgerrantsoenen abnormaal laag, ter wijl de ziekenrantsoenen tot 1 Sept. 1944 steeds op het oorspronkelijke niveau gehandhaafd konden blijven. Hierdoor was het verschil tusschen de ziekentoewijzing en het burgerrant soen destijds zeer groot, terwijl thans, nu de burgerrantsoenen aanmerkelijk gestegen zijn, dit verschil weer kleiner geworden is. Het gevolg hiervan is, dat de ex4ra rantsoenen, welke aan de zieken boven het burgerrantsoen ver strekt worden, momenteel kleiner kun nen zijn dan die, welke tijdens de worden de van de leden ontvangen producten zelf af te zetten. Gebleken is dat ook in de kringen van coöperaties die bij een centrale organisatie op het gebied van de aan- en verkoop van landbouwproducten en -benoodigdheden zijn aangesloten, be langstelling bestaat om tot de VECO toe te treden. Na overleg met de be treffende centrales is besloten derge lijke coöperaties als lid toe te laten. Tevens wordt overwogen om t.z.t., de statuten in die zin te wijzigen dat ook organisaties die uitsluitend zaaizaad en pootgoed aankoopen als lid zullen kunnen toetreden, aangezien ook hier aan in de praktijk behoefte wordt ge voeld. Duitsche bezetting gegeven werden Het extra ziekenrantsoen wordt dus wel kleiner, doch het volledige zieken rantsoen blijft gelijk. DE DEELNEMING AAN DE UTRECHTSCHE JAARBEURS Aan een gisterenmiddag gehouden bescoüwing, door den heer Mr. J. Milius, directeur der Kon. Ned. Jaar beurs voor een groot aantal vertegen woordigers van de buitenlandsche en Nederlandsche pers, ontleenen wij, dat nagenoeg zonder eenige propaganda, uitsluitend op de berichten, in de pers verschenen omtrent het voornemen tot het h'ouden der Jaarbeurs, ruim 20Q0 aanvragen waren binnengekomen. Na een aanmerkelijke uitbreiding van de expositieruimte, waarbij ,vele moeilijk heden te overwinnen waren, moesten nog 500 aanvragers worden afge wezen. In tegenstelling tot /vorige beurzen is er thans een strikte groepsindeling ingevoerd, welke nauwkeurig gehand haafd wordt; daardoor wordt een snel en doelmatig orienteeren en zakendoen ter beurze bevorderd. Overstelpend bezoek aan dt Jaarbeurs Gedurende de eerste twee dagen van de Jaarbeurs zijn alleen al aan de loketten van de beurs 40.000 dag kaarten verkocht. Hierin zijn dus niet begrepen de kaarten, die door bemid deling van de spoorwegen zijn ver kocht. Een en ander beteekent een be zoek, dat vijfmaal zoo groot is als het normale voor den oorlog. Repatrieerenden worden doorgelicht Teneinde een zoo goed mogelijk overzicht te krijgen van den gezond heidstoestand der repatrieerenden uit Nederlandsch-Indië worden momen teel in het kleedingcentrum van den Dienst der Repatrieering Ataka bij Suez een 3ttal röntgen-doorlichtings- apparaten opgesteld. Alle repatrieerenden zullen daar worden doorgelicht, terwijl op hun identiteitskaart de medische aanteeke- .ning zal worden geplaatst. De medische adviseur v. d. Dienst der Repatrieering, dr, Coebergh, die zoo juist uit Suez., is teruggekeerd, verklaarde gunstige resultaten van dezen maatregel fte verwachten. £- Onderstaand artikel ontnomen aan het Fransche weekblad „Bref", ver dient, in verband met de oprichting van een nieuwe internationale Gene rale Staf, de belangstelling van onze lezers: Sedert December 1945 blijven de vensters op de derde étage van het huis in de Wbsdvijenkastraat 48 te Moscou bijna de geheele nacht ver licht. Een heer van middelmatige lengte, met een onmiskenbare neiging tot' corpulentie, met grijze oogen en afgemeten in zijn doen en laten, brengt hier 14 urfn per dag door te midden van zijn dossiers, kaarten en statistieken terwijl hij heel dikwijls bezoekers in uniform ontvangt. Deze heer heet Généraal Antonow. Hij is de chef van de Generale Staf Van het Roode Leger. Antonow verlaat zijn bureau alleen, om vlug enkele uren te slapen. De maaltijden worden hem uit thermos- flesschen op zijn schrijftafel geser veerd. Nu en dan verdwijnt hij in de „groene salon", die niet ver van zijn eigen bureau gelegen ligt, waar de oneindig lage en geheime conferenties wórden gehouden en waar Stalin ge durende den slag bij Stalingrad met zijn maarschalken en generaals krijgs raad hield. Om den anderen dag ech ter begeeft Antonow zich naar het Kremlin om een commissie van 22 le den zijn rapport over de reorganisatie van het Roode Leger voor te leggen. Het besluit tot die reorganisatie van het leger werd op 17 October 1945 genomen, en wel door den Raad der Volkscommissarissen,' welke den Chef van de Generale Staf den opdracht gaven, het Roode Leger op grond van tijdens dén oorlog opgedane ervarin gen om te vormen. Het Oppercom mando van het Roode Leger had in den tijd van 19411945 een gigan tisch, nauwkeurig in elkaar gezet in strument vernietigd, De Duitsche weermacht, zonder dat eigenlijk pre cies verklaard kon worden, hoezoo en waarmede de Russen de Duitschers de baas waren. Het gaat er nu juist om, de redenen zoo mogelijk met mathematische nauwkeurigheid vast te stellen /teneinde deze wetenschap op de krijgs-academies en in de tech nische hooge-scholen aan te wenden. De president van de uit 22 leden bestaande commissie, Lazar Kagano- witsch, is Volkscommissaris voor de zware industrie. Dit Ministerie Omvat 6 onder-commissarissen met ieder een Volkscommissaris aan het hoofd, als mede drie sectie-chefs van de Gene rale Staf, zes experts en zes weten schappelijke raadgevers. Zoodra Anto- ~ww telkens een gedeelte van zijn re- organisatie-plan heeft afgesloten, gaat dit via de sluizen van den Raad van 22 naar een nieuwe Commissie, bestaande uit een aantal in den oorlog uitstekend beproefde vakmenschen. i Wanneer deze commissie in de kleine conferen tie-zaal van het SoVnarkom in het Kremlin de zoogenaamde „vierhoe kige zaal" bijeenkomt, dan zijn hier meer krijgshelden, beloond met de hoogste dapperheidsonderschèidingen, tezamen dan bij welke ahdere gele genheid ook in Europa, Amerika of Azië. De ruige stem van Maarschalk Worochilow ,die in 194^ Leningrad redde, klinkt dikwijls biflfeze confe renties op. Ondanks zijn 5o\jaar is Woroschilow nog steeds heel] agres sief, bewegelijk en impulsief. Hem staat gewoonlijk een reus terzijde, met gladgeschoren schëdel en Mon- goolsche gelaatstrekken. Het is Si meon Timoschenko, in 1942 ongetwij feld de meest populaire Russische veldheer, die met de Orde der Over winning werd gedecoreerd en nu in den laatsten tijd veelvuldig het Jand rondreist. Hij moet zich bezig houden met het toezicht óp het Kader.Nog andere, bekende figuren ziften aan den conferentietafel. Daar zijn b.v. de beide, eeuwige rivalen Schukow en Wassiljewski, twee autoritaire heeren. Schukow, die als „diplomaat-gene raal" in Berlijn zelfs heeft leeren glim lachen, .mag momenteel als de best bekendstaande Russische militair gel den. Wassiljewski oefent ad interim het ambt uit van Chef van het Opper commando van het Leger en beschikt over uitstekende relaties met de bur. van Molotow. Naast deze voorgangers van de groote commissie zijn er nog de generaals Konjew, Woronow (Chef van de Russische Artillerie) en Nowi- kow (Opperbevejhebber van het Rus- sis'che Jachtluchtwapen) te noemen. Al deze kopstukken zijn thans nog jon ger, dan de meest bekende Duitsche generaals bij het begin van den oor log waren. Zij moeten hun oordeel uitspreken over het Plan Antonow, dat in bizonderheden het volgende be oogt: 1. Een staand leger van 4'/2 mil- lioen man voor bezettings- en verde digingsdoeleinden. 2. De opleiding van een speciale sectie, die zich met de mogelijkheden van een atoom-oorlog moet bezig hou den en wier Chef bijgestaan zal wor den door den beroemden wetenschap- pelijken Professor Kapita. 3. Versterking der gemotoriseerde artillerie. 4. Reorganisatie van 't jachtvlieg- wezen, door het luchtwapen te ver meerderen met raketvliegtuigen. 5. Opleiding van autonome natio nale legers in Armenië, Aserbeidzjan, Tadzjikistan en Karelie. 6. Reorganisatie van het „Bureau voor buitenlandsche betrekkingen m de Generale Staf. - v 7. Uitbreiding van de „Acade mie van de Generale Staf". Wij mogen onze lezers er op attent maken, dat het weekblad „Bref eep imitatie van het beroemde Atne- rikaansche weekblad „Time" T j verantwoordelijkheid voor de juistn^u van dit „Reorganisatieplan" op zien heeft te nemen. Het spijt ons niet m de gelegenheid te zijn, om mede te deelen, uit welke bron deze ongetwij feld strengvertrouwelijke berichten den hoofdredacteur van „Bref", mon sieur Pierre Bourdan (die als vrij Fransche radio-stem uit Londen be roemd werd en thans Député des l/e- partements Creuse is) hebben bereikt.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2