RECLAME I G100T GOUDA f) INDIE GOUDA De Belgische Regeerings verklaringj Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjadit ui VOOR UW IN EN OMGEVING RADIOPROGRAMMA voor DONDERDAG tfAVROS^00 Nieuws. 18.18 The Dnmancers 18.45 Sportpraatje. 19.00 en nu naar bed. 19.05 Nieuwe êterren aan de radiahemel. 19.30 Pro- oramnia voor de Ned. StrijdkradTten. fno# Nieuws. 20.20 Concertgebouw orkest. 22.30?yoor ouderen en jonge ren 22.40 Oram.muziek. 23.00 NieuwS. 23 j5 Gram.muziek. 24.00 Sluiting^ HILVERSUM II: NCRV: 18.30 Christelijk Nat. VakT verbond. 18.45 Zangplaten. 19.00 Nieuws 19.15 Mattaus Passion. 21.00 Lijdensmeditatie. 22.50 Gram.muziek. 23.50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR VRIJDAG HILVERSUM I: VARA: 7.00-Nieuws. 7.15 Ochtend- orynin. 7.30 Grafn.muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram.muziek. 9.30 Derde symphonie van R. Schumann. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 De regenboog. 10.45 Aart van Doorn en Isja Rossican. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Jean Vais- sade. 11.45 Krijgsgevangenen- uit het Verre Oosteft. 12.00 Bé Gerris, piano. AVRO: 12.30 Gram.muziek. 12.35 The red, white and blue stars. 13.00 Nieuws. 13.15' Het ensemble Géza Kiss. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kamer orkest. 15.00 Gram.muziek. - 15.30 Hoorspel voor de zieken. VARA: 16.00 Muzikaal babbeltje. 16.30 De school is uit. 17.00 Eddy Walis. 17.30 Orgelspel door J. Jong. HILVERSUM II: KRO: -7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend- gymn. 7.30 Ochtendgebed. 7.45 Gram. muziek. 8.00 Nieuws. 8.20 Granvmuz. 9.00 Pluk den dag'. 9.45 Gram.muziek. 10.45 Reportage. 11.00 Mandoline- concert. 11.30 Als de ziel luistert. 11..45 Gram.muzjek. 12.15 pe vervaardigers van 's Heeren kruis. 12.30 Joan Lancé. 13.00 Nieuws. 13.20 Vervolg Joan Lancé. 14.00 Bijbelprogramma. 14.30 Henk v. Wezel. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Gram.muziek. 16.45 Pianoduo. 17.00 Het 8ste uur. 17.15 Pianoduo. 17.30 Nederland helpt Indië. 17.35 A. Diepenbrock progr. 17.45 Het rijk Over zee. Borstbeeld van mevr. VisserHooft onthüld Gistermiddag is onder veel belang stelling in het Indisch Instituut een borstbeeld onthuld van mevr. J. Vis serHooft, die haar man, dr. P. C. Visser thans Nederlandsch Gekant in Pretoria, zoo sterk ter zijde heeft ge staan bij bet ondernemen van zijn wetenschappelijke expedities. FINANCIËN Parijsche Effectenbeurs staakt noteeringen van Nederlandsche aandeelen Alle Nederlandsche fondsen bleven Maandag op de Parijsche Effecten beurs nog ongenoteerd in verband met de mededeeling der Nederlandsche re- geering van' enkele weken geleden, dat alle Nederlandsche effecten," welke op 31 Maart niet bij de banken ter verificatie zouden zijn aangeboden, als vijandelijk bezit beschouwd zullen worden. Het Amerikaansche Eenzelfde- resultaat zou bereikt kun nen worden door de particuliere ban-i ken het geheele crediet te laten over nemen en de Ejxport and Import Bank de (terugbetaling van de helft te laten garandeeren. Gezien de moeilijkheid particuliere bankiers voor de Neder landsche leening te infereséeeren, heb- benrae autoriteiten er op gespeculeerd, d# fle Bank mogelijk zou toestemmen een regeling, vólgens welke de ianken voor de regeering gecompen seerd zullen worden. Daar de regeeringen er huiverig voor zijn tegenover elkander in "ge breke te blijven zou dit een extra garantie voor betaling vormen, zonder dat de Bank boven haar aandeel ver antwoordelijkheid op zich zou behoe ven te nemen. De nieuwe directeur van de Bank, William Martin Jr., is optimistisch ten aanzien van de vooruitzichten en de Nederlandsche leening wordt een ge- schikt moment geacht om te trachten te breken met het verleden. De rente zal laag zijn ongeveer drie DAGBLAD BUITENLAND oijerbruggingscrediet De Export and Import Bank hoopt dat particuliere banken en andere instellingen aan Nederland een groot deel van de door de regeering-toege zegde 200 millioen dollars zullen lee- tien, zoo meldt het Wallstreet Journal. Het ligt in de bedoeling binnenkort besprekingen te voeren met' de New York Federal Reserve Bank en daarna met andere banken en instellingen. Wanneer particuliere geldgevers er toe gebracht zouden kunnen worden een deel van dergelijke leeningen over te nemen, zop de Export and Import Bank in staat zijn meer leeningen te verstrekken dan anders mogelijk zou zijn. Het plan van de Bank omvat een toewijziging in den aard der deel neming. volgens welke de particuliere banken en instellingen concurrerende leeningen verstrekken zonder een beroep te doen op de regeering. Zij zouden dit kunnen doen door recht- streekschen aankoop van actes van de Bank. Wanneer het b.v. mogelijk blijkt honderd millioen dollar te plaatsen zonder verplichtingen voor de Bank, zou de Bank haar verplichtingen tegenover Nederland met dat bedrag hunnen verminderen en een leening aan een ander land kunnen verstrek ken. De Belgische kamer is gisteren bijeen gekomen om de regeeringsverklaring aan te hooren. Minister Van Acker zeide ó.a.„De regeering zal afzien van elk initiatief betreffende politieke aangelegenheden, omdat zij van dien aard zouden zijn dat zij de Belgen zouden verdeelen op het oogenblik zelf dat het onontbeerlijk is alles in het werk te stellen om \ze te vereenigen. De verklaring van de vorige regeering heeft de goedkeuring van alle partijen weggedragen. Wat de Konlngs-kwestie bejreft. bevestigt de regeering de suggesties die in de bewuste verklaring voorkomen. Op financieel gebied zal de regeering de politiek der regeeringen, die haar sedert de bevrijding voorafgingen, vodrtzetten. Deze politiek behelst in de,eerste plaats de handhaving van de stabiliteit van de frank. Op economisch gebied zal het door de vorige regeering zoo gelukkig aangevangen werk van wederopstanding tot een goed einde worden gebracht. De Vegeering zal een drievoudige slag te leveren hebbenden kolenslag, den prijzenslag en den uitvoerslag. De eerste slag vergt een maximum voortbrenging van kolen om de aan de nijverheids- en landbouwbedrijven toegekende contingen ten te kunnen opvoeren. De ^tweede- slag beoogt hoofdzakelijk de koopkracht van de frank te verhoogen, wat onontbeerlijk is voor de arbeiders., dekleinerenteniersen de gepenslonneerden- Door de eerste twee slagen te winnen, zal de derde gewonnen worden. De uitvoer eischt tegelijkertijd de verhooging van de productie en de vermindering van de kostprijs, ten aanzien van de wereld- cèncurrentle Op sociaal gebied zal de regeering een gezinspolitiek voeren, waarin ondermeer de bouw van 25.000 huizen begrepen is. Zulks zal geschieden volgens een geza- rr.elijk plan, waardoor het mogelijk zal zijn de duurte der onroerende goederen aanzienlijk te doen afnemen, dientenge volge de huurprijzen te verlagen. Zij zal een wetsontwerp indienen betreffende de urbanisatie1 en een crediet-politiek voeren bestemd om het verwerven van den kleinen eigendom in de hand te werken. Op landbouwgebied zal de politiek, zooals zij door de vorige regeering werd bepaald, actief doorgezet worden. De regeeringsverklaring beiloot mat de woorden t „Verdraagzaam volgaarneheenstappend over wat ons scheidt, om slechts te gedenken wat de Belgen in de beproeving dichter bijeen moet brengen, doen wi) beroep op de medewerking van de goede burgers, zonder eenige onderscheid van stand godsdienst of politieke overtuiging. De dienst voor het land vergt thans van ieder zijn deel in den grooten gemeenschap- pelijken plicht. Aan u dien plicht te vervullen. Hejt wachtwoord is: „Allen aan 't werk 23. Onbekend met het onheil, dat hij had gesticht, zette de kapitein zijn schietoefeningen voort. Behalve koei en, was er achter 't struikgewas nog een boerderij. De boer lag lekker lui in zijn hangmat, terwijl zijn vrouw de wasch deed. Het was een liefelijk, vredig tooneeltje. 24. Ach, hoe wreed werd de rust ver stoord! Een der kogels van kapitein KlakkebQS trof precies 't touw, "waar- v mede de hangmat va'stgemaakt was, en nóg wel aan 't hoofdeinde, zoodat de boer met z'n hoofd in het lekkere, vette 'sopje viel. Hij had dus meteen z'n Zaterdagsche beurt beet! stemming is bereikt om de Sovjet- RussiSche verzekeringen, dat de Sov jettroepen op 6 Mei teruggetrokken zullen zijn en dat dit terugtrekken -niet samenhangt met Sovjet-Perzische onderhandelingen, te aanvaarden. In verband met deze overeenkomst 'tijdens een besloten zitting, die infor meel was, omdat de Raad niet in wer kelijke vergadering was, wordt ver wacht dat tijdens de vergadering van Donderdag de besprekingen zullen worden opgeschort tpt 5 Mei, gezien de huidige stand van zaken." Vernomen wordt, d*at de goedkêu- ring tot uitstel door den Perzischen ambassadeur op persoonlijke en be sliste instructies van den Premier Sultaneh geschiedde. Indonesische leiders 8 staan terecht De vooraanstaande' Indonesische .politieke leiders die gearresteerd zijn, I-zullen voor een Indoniesische recht bank terecht staan. Het zijn Saleh, Tan A\alaka, Mr. Sjamin, A. Bie Kous- no, Mr. Gatot en Warm Senoh. Van Moók en Sir Archibald Clark Kerr zijn hedenmorgen per vlieg- uig jn gezelschap van de Indo nesische gasten naar Nederland vertrokken. ENGELAND OVERWEEGT ALLIANTIE MET FRANKRIJK In een schriftelijk antwoord op een vraag uit het Lagerhuis, heeft de En- gelsche minister van Buitenl. Zaken, iBevin, medegedeeld, dat het vraagstuk van een Fransch-Engelsche alliantie naar aanleiding van de rede van den Franschen President Gouin, door de Engelsche regéering wederom in over weging is genomen. t Overeenstemming in den- Veiligheidsraad Uit gezaghebbende bron is gisteren avond vernomen dat tijdens de beslo ten vergadering van de leden van den Veiligheidsraad voorloopige overeen- Vroeger hoofd van de Kémpeitai op Java gearrestéërd Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat generaal-majoor Rlshida, vroeger hoofd viin» de Kempeitai op ava, te Buitenzorg is gearresteerd en zich thans te Batavia in de gevangenis Glodok bevindt. Brandstichting neemt toe in Ban doeng, doch men acht haar met ge organiseerd. Het toestroomen van Chi- neezen uit het Zuid-Westen plaatst de autoriteiten voor ernstige problemen. Groote groepen Chineezen in Tjimahi worden, daar zij door Indonesiërs be- dreigd zijn en masse vermoord te zul- en worden, door Geallieerde troepen beschermd. Te Padang zijn de anti- Chineesche gevoelens momenteel net 6 Op Celebes tracht de Indonesische Gouverneur Ratülingo in Makassar onrust te verwekken. Een blad, dat onder zijn auspiciën wordt uitgegeven, is verboden, op grond van ophitsende artikelen. - Inwisseling van bank- ,en munt biljetten ten behoeve van geëvacueerden uit Ned.-Indië Naar wij vernemen is een regeling in voorbereiding, gedeeltelijk analoog aan de thans in Nederlandsch-Indie geldende maatregelen, om ten behoeve van uit Nederlandsch-Indië geëvacu eerden tot inwisseling over te gaan van de buiten omloop gestelde biljet ten van de Javasche Bapk in de cou pure van 5.—, zoowel als de Indi sche muntbiljetten van 1.— en 2.50, alsmede al het door den Japanschen bezetter in Nederlandsch-Indië in om loop gebrachte papieren geld. Het ligt in het voornemen de betref fende biljetten van de Javasche Bank en de Indische muntbiljetten tegen 0.99</2 per Indische gulden te laten inwisselen, terwijl het overnemen van het Japansche papieren geld zou die nen te geschieden tegen een koêrs van 2.98'/2 per 100.— Japansch geld. De mogelijkheid tot inwisseling zal echter aan verscheidene beperkingen onderhevig zijn, want slechts gerepa- trieerden en daarvan alleen de gezins hoofden en op zich zelf staande meer derjarige personen zullen van de be treffende regeling gebruik kunnen maken. Bovendien zal vart deze personen geen hooger bedrag aan genoemdè Indische en Japansche betaalmiddelen mogen worden overgenömen dan in totaal de tegenwaarde van 500.in Nederlandsch courant, terwijl'de over name van het betreffende Japansche geld in ieder geval tot de tegenwaarde van Nederlandsch courant 200.— zal worden gelimiteerd. Nadere mededeelingen volgen nóg Een Indonesisch zegsman over de bereikte .overeenstemming Reuters bijzondere correspondent schrijft, dat de overeenkomst, welke Zaterdag is. bereikt tusschen de Ne derlandsche en de Indonesische ver tegenwoordigers, geen formeel ac- coord beteekent, doch eerder een ge lijksoortige kijk is op essentieele pun ten, waarvan men volgens welinge- ichte kringen hoopt, dat zij wellicht en grondslag zullen zijiyvoor een Ne- derlandsch-lndonesisch verdrag. Een lid van Sjahrir's „kabinet", dat aan de besprekingen heeft deelgeno men, heeft, medegedeeld, dat dr. Soe- wandi, dr. Soedarsono en dr. Pring- godigdo, de leden van fiet Indone sische „kabinet", die dr. Van Mook en sir Archibald. Clark Kerr naar Neder land zullen vergezellen, geen volmacht hebben om Vérdere onderhandelingen te voeren. Zij1 zullen het Indonesische standpunt bij de Nederlandsche regee ring uiteenzetten. de samenwerking deelde hij mede, dat er twee Japansche hoofdkwartieren zullen worden ingesteld, t.w. in Soera- karta en in Malang. De Japanners zullen onder toezicht van Geallieerde Verbindingsofficieren staan. Daar er niet voldoende vracht auto's ter beschikking zijn zullen de Japansche strijdkrachten te voet naar hun plaats van bestemming gaan, met achterlating jvan alle uitrusting, met Uitzondering van hun handwapens. Alle Japansche munitie-depots zullen onder Geallieerd toezicht worden ver nietigd. Iedere Japannees die de beve len overtreedt of tracht in Java achter te blijven stelt zich eraan bloot te wor den doodgeschoten. OFFICIEELE PUBLICATIE; Evacuaties van geïnterneerden en Japanners vangt aan Op. een Persconferentie heeft Sjari- 'oedin aangekondigd, dat de evacuatie van de Japanneezen en geïnterneer den binnen 10 dagen zal beginnen. Beide groepen zullen gelijktijdig naar :wee havens Tegau en Probolinggo worden overgebracht. De geïnterneer den zullen hiervandaan onder Britsche controle naar Soerabaja, Batavia en Semarang worden verscheept, terwijl de Japanneezen zullen worden over gebracht op 23 Japaïische schepen, die nog altijd in het gebied van Java aan wezig zijn, en vervolgens zullen zij naar het eiland Riouw worden ver voerd. Sharifoëdin heeft verder mede gedeeld dat de Geallieerden doende zijn het volgende aan de Indonesiërs te verstrekken. 1. Vrachtauto's om de geïnterneer den naar de treinen te vervoeren. 2. Kolen om de treinen te doeh loo- pen. 3. Technici om de locomotieven te repareeren. 4. Medisch personeel voor de verzor ging der zieken. 5. Vliegtuigen voor het onmiddellijk transport van de zeer zwakken en zeer zieken naar het onder Geal lieerde controle staande gebied. Bovendien z?l de T.R.I. krijgsmate- riaal voldoende voor 2 bataljons in leen krijgen om in staat te zijn de ge- interneerden op hun reis te bescher men. Sjarifoedin veronderstelde, dat de geheele operatie ongeveer 2 a 4 maan den zou duren. Hij beloofde echter de zaak zooveel mogelijk te bespoedigen. Van de technische bijzonderheden en Volgende week bon voor Zuidvruchten De aahgekondigde bon voor Zuid-' vruchten zal in de bonnenlijst van 11 April worden bekend gemaakt. Inlevering bonnen voor appelmoes door detaillisten Het C.D.K. deelt mede, dat detail listen de bonnen voor appelmoes E.35 geplakt op opplakvellen moeten op zenden aan hun grossiers. Grossiers moeten de opplakvellen met bonnen opzenden aan een fabrikant. De af levering moet met den meesten spoed plaats vinden. Insuline vrij Mef ingang van 1 April j.L is voor de gebruikers van isuline de distributie van dit geneesmiddel opge heven, met dien verstande, dat met ingang van dien datum insuline doof' apothekers uitsluitend op recept mag worden afgeleverd. NUMMERCOUPURES HeLC.D.K. deelt mede, dat de plaat selijke distributiediensten in de week van 7 t.m. 13 April nummercoupures zullen uitreiken voor: jam 791, brood 769 (Am. bloem), 770 (inl. bloem), 77l"(reductie), melk 792, 793, aardap pelen 794, 795, lucifers 796, 797, 798. D teoeslag bedraagt voor jam 50 voor melk en lucifers 10 Deze nummertoewijzingen, met uitzonde ring van die voor melk en aardappe len, zijn geldig voor detaillisten van 14 t.m. 27 April, voor grossiers van 14 April t.m. 11 Mpi. De toewijzingen voor melk en aardappelen zijn geldig van 14 t.m. 20 April a.s. Voor jam wordt vergoeding wegens handelsver- lies verstrekt, dat wil zeggen, dat op de opplakvellen met jambonnen de vakjes 20, 40, 60, 80 en 100 niet be plakt behoeven te worden. Grossiers in tabak ontvangen in bovengenoemde week toewijzingen G 56, G 57 of G 58 op basis van twee maal het aantal ingeleverde rantsoe nen. Oxford-acht naar Holland? De Oxford-bemanning heeft een in vitatie naar Zweden te komen, in verband met het voortzetten der stu die niet kunnet^ accepteeren. Hun se cretaris deelde mede, dat het niet uit gesloten is, later in het jaar naar Utrecht te komen, waar op 13 en 14 j Juli a.s. de Nederlandsche roeikam- pioenschappen zullen plaats vinden. m V vX'l'

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3