RECLAME 4 BIOOT GOUDA INDIE Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht Feuilleton GOUDA Het geheim van den ingesneeuwden slaapwagen. GROOT GOUDA gramma VOOR UW IN EN OMGEVING ABONNEERT U OR VOOR VRIJDAG U0ERSUM I: VARA: 18.00 Nieuws. 18.18 Dolf v d Linden en orkest. 18.45 Bij de liimpot. 19.00 Joop de Leur, piano, ia 15 Departementaje uitzending. 1930 Prog voor de Ned. Strijdkrach ten 20.00 Nieuws. 20.05 Ned. Kamer koor o.l.v. F. de Nobel. 20.30 Ziekten en genezing van litteratuur. 21.00 Op de brug. 21.15 Tanga en passo doble. 21 30 Men vraagt en wij draaien. 22.00 - Buitenlandsch weekoverzicht. 22.15 Sweetness and Rhythm. 22.40 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Réda Claire zingt. 23.30 Dansmuziek. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II: KRO: 18.00 Amusementsork. 18.15 Jeugdige oorlogsslachtoffers. 18.30 Zie 18.00. 18.50 Als ik slapen ga. 19.00 Nieuws. 19.20 Gram.muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philh. Orkest. 21.00 Op de brug. 21.15 Cantare. 21.45 Sportpraatje. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram.muz. 22.35 Avondgebed. 23.00 Gram.muziek. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR ZATERDAG HILVERSUM I: VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend- gymn. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws 8.20 Gram.muziek. 9.15 Symphonie. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Het geval met het kind. 10.35 Si j'etais roi. 10.45 Uit zending voor de arbeiders. 11.45 Krijgsgevangenen. 12.00 Cantabile septet. 12.30 Gratn.muz. 13.00 Progr. v.. d. Ned. Strijdkrachten. 13.30 Amu sementsorkest. 14.00 Een ijs-elijk praatje. 14.15 Accordeon-orkest Jean Vogel. 14.45 Van boek tot boek. 15.00 Klanken van eigen bodem. 16.00 Ma- leische les. 16.15 Men vraagt en wi: draaien. 16.45 Nat Gonella. 17.00 BondseiftalRoyal Navy. HILVERSUM II: KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend- gymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram muziek. 8.00 Nieuws. 8.20 Maria ter eere. 8.45 Gram.muziek. 10.30 Corrie Vening Meinesz, Willem Duyn en P Palla. 11.00 Radioziekenbezoek. 11.45 Gram.muziek. 12.15 Maria, Moeder van Smarten. 12.30 Metropole Orkest 13.00 Nieuws. 13.20 Juan Lance. 13.45 De Tooneelkijker. 14.00^WalseJf 14.15 Engelsche les. 15.0^4«W^i hand door Kinderland. Io00 Fransche Or kestmuziek. 17.00 KRO-kiosk. 17.45 Problemen van geestelijke gezond heidszorg. Volgende vergadering van den Veiligheidsraad op 6 Mei a.s.? Volgens den Fransche nieuwsdiens heeft Byrnes een ontwerpresolutie voorgelezen, waarin de volgende bi eenkomst van den veiligheidsraad o 6 Mei a.s. wordt gesteld d.w.z. den datum, waarop de Sowjet-troepen eventueel het Iraansche grondgebied ontruimd zullen hebben. Montgomery te Luik Veldmaarschalk Montgomery heef gisteren het eereburgerschap van Luik in ontvangst genomen en bij deze ge legenheid onder meer het „volgende gezegd: „Wij zijn het er allen over eens, dat Duitschland, dat ellende oyer Europa ja over de geheele wereld heeft ge bracht, verhinderd moet worden in een herhaling hiervan te geVen. De be zetting moet gehandhaafd blijven, tot wij er volkomen van zijn over tuigd, dat Duitschland zijn eigen za ken behoorlijk zal regelen. DE STRIJJD ÖM ISOLA DEL LIRI Leo Wikler, corr. van de U.P. schrijft ons uit Rome: Op het niet ver van Rome gelegen sola del Liri drijven de bewoners al- emaal een smokkelhandel in cigaret- ;en. Het kleine eiland had door den oorlog zwaar geleden en de meeste inwoners, die door den stilstand der plaatselijke industrie werkeloos waren jeworden, moesten naar een andere verdienste uitzien. Aangezien de in- heemsche boeren veel tabak verbou wen, verviel men in de cigarettenfabri- catie. Mettertijd zou bijna de geheele bevolking illegaal cigaretten hebben gefabriceerd. Zelfs het gemeentebe stuur had deel hieraan genomen en saneerde de financiën, door op iedere cilo tabak een „belasting" van 10 lire te heffen en de bereide tabaksartike- en nog eens extra aan te slaan. De taliaansche handelsmonopolie-over- heid kneep langen tijd een oogje toe, den noodtoestand der Lirianen in aan merking nemend. Dat dulden had ech ter tot resultaat, dat de „zwarte fabri catie" steeds grooter vormen aannam. Toen tenslotte er toe werd overge gaan, Amerik. merken, als „Luc- cy Strike" of „Chesterfield"angst wekkend precies na te maken, greep de overheid in een zond een groep be astingambtenaren naar het eiland, om de geheime fabricatiewerkplaatsen uit te zoeken. De aanrukkende- belasting ambtenaren stieten echter op tegen stand der bevolking. Teneinde bloed vergieten te voorkomen, besloot de Prefect van de provincie, de „tabaks vesting" te belegeren. Op den 14en dag der „bëlegering" waaide vanaf het Municipio van het Isola del Liri een witte vlag. De binnendringende belastingambtenaren kregen een be langrijke oorlogsbuit in handen. O.a. werd er beslag gelegd op: 800.000 cigaretten, 2 ton ruwe tabak, 16 cente paren gesneden tabak en 4 millioen cigarettenhulzen. Aldusi eindigde de onbloedige strijd om lsola del Liri. Von Ribbentrop wordt van repliek gediend De Br. nieuwsdienst in Duitschland deelt mede, dat de'voormalige kanse lier van Oostenrijk, von Schussrtig, in een rede gisteren heeft geantwoorc op de verklaring van von Ribbentrop tijdens het proces te Neurenberg, dat Schussnig het van het begin af eens zou zijn geweest m. d. Duitsche voor voorstelling tijdens de besprekingen te Berchtesgaden. Schussnig zeide: „Ik reisde eerst naar Berchtesgaden toen ik de formeele Duitsche verzekering had ontvangen dyfmiets tegen de on afhankelijkheid /van Oostenrijk zou worden ondernomen, zelfs indien de besprekingen niet tot een resultaat zouden komen. Tot mijn verbazing overhandigde von RibbentrO[p mij een document waarin de Duitsche voor waarden waren vervat. Hij gaf te ken nen, dat over deze voorstellen kon worden gediscussieerd en dat in geval van niet inwilliging van eischen, het Duitsche leger Oostenrijk zou binnen rukken. DAGBLAD door G. Th. Rotman 25. „Komaan, dat schieten zal wel aanleeren!" zei de kapitein; hij kocht een vliegmachine en enkele dagen later trok hij met z'n neefjes op reis. Ze snorden over België en het Noor den van Frankrijk. „Hoera!" riep de kapitein opeens, „daar heb je Parijs! Kijk, die kerk daar, dat is de beroem de Notre Dame. 26. „De kerk staat op een eiland midden in de Seine, zie je wel? Dat is het oudste gedeelte van Parijs!" ver volgde hij. En daarginds heb je den Eiffeltoren, heelemaal van ijzer en eventjes 300 meter hoog. Heelemaal bovenin is het radio-zendstation, dat zul je wel eens in de radioberichten gelezen hebben." Coalitie Regeering in Griekenland De Populisten (Royalisten) en de gematigde partijen zijn het eens ge worden over een Coalitie-Regeering met Rechter Poelitzas als eerste Mi nister. Radiorede van den Paus De Paus heeft over den zender van het Vaticaan een rede gehouden, waarin hij hulp inriep voor de slacht offers van den honger. Hij richtte zich daarbij vooral tot de belijders van het Christelijk Geloof en begon met er op te wijzen, dat volgens uitkomsten der statistiek mew dan eer van de bevolkin gersnood wordt een kwart gedeelte g der aarde door hon- bedreigd. DE TOESTAND AAN SUMATRA'S OOSTKUST Op heel Sumatra hebben de republi keinen zich in hooge mate ingespan nen om de bevolking belangstelling bij te brengen voor de T.R.I. De voorlich tingsdienst van de T.R.I. publiceert thans een weekblad te Siantar, dat aan de geheele Oostkust wordt vërspreic en waarin voor het republikeinsche leger een zeer intensieve propaganda wordt gemaakt. Intusschen blijft de Indonesische pers er bij haar lezers op aandringen bij te dragen tot het fonds voor een luchtvloot, hetgeen tot dusver nog geen tastbare resultaten heeft gehac daar de bevolking in deze streek bui tengewoon verarmd is in de laatste jaren, terwijl de prijzen voor de dage lijksche behoeften met den dag om hoog gaan. Het „militair bestuur" van de T.R.I. in het gebied van Medan heeft intus schen orde en rust nog niet hersteld. 3e Chineezen in het bijzonder leven in doorloopende angst daar hun wijk nog steeds wordt aangevallen door benden, die tientallen van hen ontvoeren en hun huizen en winkels hebben geplunderd, zoodat de meeste nu zijn gesloten. DE AANSTAANDE EVACUATIEMAATREGELEN Alleen Britten ingeschakeld Een officieele^ woordvoerder van het Britsche hoofdkwartier heeft ver- daard, dat de evacuatie van Rapwi- géinterneerden en Japanneezen op 17 April een aanvan gzal nemen. Op 10 April zullen twee concentra tiecentra voor de Japanneezen op Ma- ang en Soerakarta gevormd worden. De woordvoerder voegde eraan toe, dat de T.Rtl. noodzakelijk moest-wor den voorzien van een bewapening voor twee bataljons, daar het repu blikeinsche leger „hoewel het zijn ge zag geleidelijk over een grooter ge bied heeft weten uit te breiden, niet overal even goed bewapend is als de groepen extremisten, die er reeds vroeger in geslaagd zijn om meer Ja- )ansche wapenen te bemachtigen". De woordvoerder vervolgde: „dit is de eerste maal, dat wij een plan hebben en wij hebben ons eveneens verzekerd van de medewerking der Indonesiërs. Ik ben er van overtuigd, dat dit plan zal slagen". Hij legde er den nadruk op, dat de bedoelde actie slechts betreft de Ja panneezen, die in Midden- en Oost- Java verblijven, daar de Japanneezen in West-Java, twee kleine groepen uit gezonderd, zich reeds onder geallieerde controle bevinden en geleidelijk naar Gallang worden overgebracht. No. 6 „Wel, wel." Monsieur Bouc wendde zich tot Poirot. „Wees maar niet bang, vriend. We zullen het wel schikken. Er is altijd één coupé no. 16 die vrij is. De conducteur zorgt daar voor!" Hij glimlachte, keek toen op de klok. „Kom," zei hij, „het is tijd dat we gaan." Op het station werd monsieur Bouc met eerbiedige voorkomendheid be groet door den bruin-geuniformeerden wagon-lit-conducteur. „Goedenavond, monsieur. W hebt <»üpé no. 1." v Hjj riep de kruiers en zjj reden hun lading halverwege langs den trein, waarop de bordjes zijn bestemming vermeldden: Istanbul—T ritsteCalais. „Alles is vol vanavond, hoor ik?" „Het is ongeloofelijk, monsieur. De heeje wereld verkiest vanavond te rei zen!" Toch moet je plaats vinden voor dezen heer hier. Hij is een vriend van mij. Hij kan no. 16 krijgen." „Die is bezet, mijnheer." „Wat? No. 16?" Ze wisselden een blik van verstand houding en de conducteur glimlachte. Hij was een lange, gele man van mid delbaren leeftijd. „Ja zeker, monsieur. Zooals ik u zei, we zijn vol overal vol." „Maar wat is er aan de hand? vroeg monsieur Bquc boos. „Is er er gens een conferentie? Is het een ge zeischap?" „Neen, monsieur. Het is maar toe val. Toevallig hebben zooveel men schen verkozen vanavond te reizen.' Monsieur Bouc maakte een gebaar van ergernis. „In Belgrado," zei hij, ,komt de wagen uit Athene. En ook de BoekarestParijs wagen. Maar we komeit pas morgenavond m Belgrado. Het probleem is deze nacht. Is er geen tweede* klas cabine vrij?' De officiëele Britsche woordvoerdei was persoonlijk in Djogjakarta ge weest, waar de onderhandelingen voor een deel hadden plaats gehad, en ver klaarde dat de stad uiterst dicht be volkt is. Naar schatting 50% meer dan voor den oorlog. Openbare wer ken, zooals de waterleiding en de electriciteitsvoorziening functioneeren goed, terwijl er voldoende levensmid delen te krijgen zijn. Wat de sfeer be treft merkte de woordvoerder op: „onder de intellectueele Indonesiërs is deze zeker goed, doch onder hen, die naar extremistische opvattingen over hellen, is zij niet zoo gezond Hij voegde aan het verslag van zijn indrukken toe, dat tijdens de bespre kingen te Djogjakarta de Indonesische afgevaardigden hem hadden gevraagd, of de Britten na de evacuatie van de Japanneezen en de geïnterneerden Batavia, Bandoeng, Semarang en Soe- rabaja zoomede de omgeving van deze steden zouden ontruimen. Hierop on derbrak Sjarifoedin den spreker on middellijk en zeide: „dat is reeds be sproken tusschen Sjahrir, Dr. van Mook en Sir Archibald Clark Kerr. Wij behoeven hier verder niet meer op in te gaan". De woordvoerder deelde voorts mede, dat de havens van Semarang en Soerabaja voor deze evacuatie niét gebruikt kunnen worden, daar de spoorbruggen zijn opgeblazen en om dat men dan door „moeilijk terrein moet trekken. Hij verklaarde met na druk, dat slechts Britsche verbindings officieren in staat zouden worden ge steld om het binnenland van Java tijdens de evacuatiemaatregelen te betreden. RECEPTEN Meat end kidneypudding met een mm. 1 blik meat and kidneypudding aan de zijkant vlak onder de rand van het deksel open maken. Het blik in een pan of melkkoker met kokend water zetten en 4: 10 minuten verwarmen. Zorgen, dat het water niet in het blik kookt. Onder de hand 4 dl. bruine saus, tomatensaus of kerriesaus maken. Het blik uit het kokende water nemen en tegen de rand van de tafel kloppen, zoodat de inhoud loskomt. Het blik omkeeren en de pud ding op een bord laten glijden. De saus erbij presenteeren of er over gieten. Voor de saus 1 ui fijnsnipperen ea (met 1 A 2 theelepels kerrie of 1 A 2 eetlepels tomatenpurée) in 20 gr. boter of margarine lichtbruin fruiten. 25 A 30 gram bloem toevoegen, deze met de overige ingrediënten vermengen en naar verkie zing lichtbruin bakken. Vervolgens 4 dl. water of groentenat bij kleine hoeveel heden tegelijk toevoegen. De saus laten doorkoken en op smaak afmaken met peper, zout en aroma. Gebakken meat and kidneypudding. De inhoud van 1 blik meat and kidney pudding in stukjes snijden en in de koekenpan met wat boter, margarine of vet en naar verkiezing een gesnipperd uitje bruin bakken. Gebakken kidneypudding smaakt uit stekend op de boterham. Wenscht men er' een saus bij, dan moet men 30 gr. bloem aan de gebakken kidneypudding toevoegen en mee bruin bakken, vervol gens 4 dl. water erbij gieten en het gerecht nog eenige minuten doorkoken. Een laurierblad laten meekoken. De sans op smaak afmaken met aioma, peper en zout en het laurierblad verwijderen. Kidneyrago&t. De inhoud van 1 blik meat and kidney pudding In stukjes verdeelen en opzetten met 5 A 8 dl. water. De kidneypudding 4 5 minuten laten koken, het vocht binden met 25 A 40 gr. aangemengde bloem. Naar smaak aroma, zout. peper en een klontje boter of margarine toe voegen. Het gerecht in een schaal over doen en er fijngehakte peterselie over strooien. ,Er is een tweede klas cabine, mon sieur." „Nu dan „Maar het is een damescabine. Er is al, een Duitsche in de coupé een kamenier." „La-la, dat is lastig," zei monsieur Bouc. „Maak je geen zorgen mijn vriend, Poirot binnenkwam, coupé." „Volstrekt niet. Volstrekt niet." Hij wendde zich weer tot den condeucteur. Is iedereen er?" „Dat is waar ook," zei de man, „er is één passagier nog niet geko men." Hij sprak langzaam aarzelend. „Maar spreek dan toch!" „Cabine no. 7 een tweede klas. De heer is nog niet gekomen en het is vier minuten voor negenen." „Wie is het?" „Een Engelschman." De conducteur raadpleegde zijn lijst. „Een mijnheer Harris." ,yEen gelukkige naam, zei Poirot lt,Ijc ken mijn Dickens. Monsieur Harris 'zal' niet komen." „Breng monsieur's bagage in no. 7," zei monsieur Bouc. „Als die mon sieur Harris komt, zullen we hem zeggen dat hij te laat is dat de cabines niet zoo lang opengehouden kunnen worden. We zullen de zaak wel schikken. Wat geef ik om een monsieur Harris?" „ïooals monsieur wil," zei de con ducteur. Hij wees Poirot's kruier waar hij heen moest gaan. Toen ging hij van de treeplank af om Poirot te laten in stappen, „Heelemaal aan 't eind, monsieur," riep hij. „Op één na de laatste coupé." Poirot ging de gang door, een eenigszins moeizame tocht, daar de meeste reizigers buiten hun coupé's stbnden. Zijn beleefde „pardon's" werden ge uit met de regelmaat van een wekker.. Ten laatste bereikte hij den aangewe zen coupé. Dapr, omhoogreikend naar een handkoffer, stond de lange, jonge Amerikaan uit hét Tokatüan. Hij fronste de wenkbrauwen toen Poirot antwoordde in het Engelsch: „Pardon," zei hij. „U hebt zich ze ker vergist." Toen, in moeizaam Fransch: „Ik geloof u maakt vergis sing". schuldigende, eenigszins ademlooze „Is u mijnheer Harris?" „Neen, mijn naam is Mac Queeti. Ik Maar op dat oogenblik sprak de sterp van den wagon-lit-conducteur over Poirofs schouder. Een veront schuldigende, enigszins ademlooze stem: „Er is geen andere cabine in den trein, monsieur. De heer möet hier in'.' Hij liet het gangvenster neer terwijl hij sprak en begon. Poirofs bagage binnen te halen. Poirot merkte zeer geanimeerd den verontschuldigenden toon van zijn stem op. ZÊker was den man een goede foen beloofd als hij den coupé voor den anderen reiziger kon vrij houden. Evenwel, zplfs de schitterend ste fóói verliest haar effeét, als een direteur van de maatschappij aanwe zig is en zija orders geeft. V 7T.I ,r t* T 1 J

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3