paar in UIT DEN OMTREK BINNENLAND SPORT Stadgenoot-bestuurde het Vliegtuig van de Indische delegatie Onze stadgenoot, de heer S. Soeters heeft het genoegen mogen smaken be- stjuarder te zijn van het toestel, waarmede Dr. Van Mook> Clark Kerr en de ove- «rlge leden der missie naar Nederland zijn gevlogen. Over zijn ervaringen komen wij morgen nader terug. Groote Vergadering Anti Rev. Partij Zaterdagmiddag spraken voor ruim 1300 aanwezigen Os. Pokkema en het kamerlid Schouten in een streekvergade ring, die werd gehouden in de Gereför meerde Kerk alhier. Os. Pokkema stelde de vraag, waarom de predikanten van de Ned. Herv. Kerk niet in staat waren om in het politieke leven een positief Christelijke richting te kiezen. Spr. was verheugd tot de A.R. te behooren, want deze partij weet wat zij wil. Zij zet het programma van haar vaderen voort Vervolgens stelde spr. de vraag of de P. v.d. A. op den grondslag van een Christelijke levensroeping stond. Hij was van tokening, dat het huidige eenheids visioen o.l.v, prol. Schermerhorn «ven opzij schuiven van het Christendom was. Voor den A R. is het stemmen geen probleem, en spreker verzocht alle aan wezigen hun overtuiging, uit te dragen speciaal tegenover de Ned. Hervormden. Os. Pokkema gaf als zijn meening te kennen dat de S.D.A.P, en de Vrijz. Democraten in de P. v.d. A, den boven toon voerden en de stemmen in het kamp van de jongste socialistische partij zeer verdeeld waren. Hierna werd het woord gevoerd door den heer J. Schouten. Allereerst wees hij' op het gevaar van van het communisme, dat niets onbe proefd laat om de wereldheerschappij in handen te krijgen. Overal zien wij ver wildering. De schoolstrijd is weer ont- bloeid. In het kamp der jongeren is ver warming. Zij voelen zich onthutst, omdat Si) hun idealen na de bevrijding niet ver wezenlijkt zien. Een Christen moet echter zeggen t Ik laat mij leiden door mijn Christelijk be ginsel. Tegen den bezetter was eenheid mogelijk. Nu niet meer, want beginselen regeeren de wereld. Door overrompeling wordt bet nlet-sociallstisch Nederland geregeerd door een socialistische regeering. Ons bezwaar tegen het huidige kabinet is, dat men zich laat leiden door ver keerds beginselen. Het kabinet begrijpt het gezag niet, voelt niet wat roeping is t.a.v; ons overzeesche rijk. Van links tracht men ons zwart te maken doch er is water en zeep om dit zwart af te wasschen. Kaderavond N.V.Ó. uitgesteld. Wegens plotselinge verhindering van den spreker, is de Kaderavond van de Ned. Volksbeweging, die a.s. Woensdag in Hotel „De Zalm" zou worden ge- honden, voorlooplg uitgesteld. BURGERLIJKE STAND Geboren5 April. Cornelia, d.v. J. de Graaf en A. Muller, F.W. Reitzstraat 44. Anthonie, z.v. A. Klijn en J. M. v d. Kist, St. Josephstraat 58. 6 April, Jannetje W d.v. G. de Pater en J. v. Heteren, R. v, Cats weg 44. Laurentius J. z.v. P. Klerks en A. J. de Haas, K. Wilhelmi'naweg 174. Rob, z.v. C. v. Willigen en C. Grave- steijn. Sophiastraat 17. 7. April. Bernar- dus W. M. z.v. W. M. Slootjes en B M. Zwarts, Spoorstraat 37. Hermanui G J. H. z.v. P. A. Neuraij en J. M. F. Ver zijl. Markt 20b. Elly R. d.v. W. Kruijs beer en D. Boom, Raam 2. 8 April Yone 4*v. G. J: Hageman en E. Scholten, Da Costakade 35. Catharina H. d.v. J. J. Stalenberg en J. E. v. d. Berg, Sophia straat 92. Cornells P. H. z v. H. J, J Smeels en C. M. M. M- Voost, Beatrix- straat 18. Getrouwdt 9 April. J. Schouten en S v. d. Horst. Overleden i 6 April. Abraham Kraaij- veld, 84 J. zoodat ook de doove leden der gemeente de prediking kunnen hooren. Wie voor een plaats in aanmerking wenscht te komen kan daartoe vóór 21 April a.s. een aanvrage indienen bij den secretaris der Kerkvoogdij de heer J. v. Wensveen. De installatie is aangebracht in de banken B (3 vrouwenplaatsen) en C. D. E. (elk 1 plaats voor mannen). Voor ge bruiksaanwijzingen vrage men inlichtingen bij den Koster. Bonwfonds Het ingestelde bouwfonds voor een nieuwe kerk te Reeuwijk-Dorp is thans gestegen tot een bedrag van f 15119.58. Ds. H. Roelófsen die eerlang deze -ge meente- zal gaan verlaten pm zijn functie te Bodegraven verder voort te zetten en die medeoprichter was van het bouwfonds en zeker niet het minst de stuwkracht tot dit 'werk is geweest, heeft allen har telijk dank gezegd voor hunne mede werking en gaven, de hoop uitsprekende dat hij spoedig hooren mag„In Reeuwijk bouwt men". Damnieuws De damvereeniging „Denk en zet" te Reeuwijk speelde een wedstrijd tegen „Oud en Jong" te Belersche. De uitslag luidt als volgt: Reeuwijk Belersche F. Verwaal-P. Blanken „0-2 D. v.d. Star-J,' v. Vliet 1-1 P. Hoogerbrug-A. de& Ouden 0-2 J. Hoogerbrug-G. Graafland 2-0 J. v. Wensveen-W. Both 2-0 HL Koster P. Nomen 2-0 Booa-P. Meerkerk 0-2 M. v.d. Berg-C. Stoppelenburg 1-1 C. Hulsthof-C. Stoppelenburg 0 2 S. v.d. Star-J. Both 1-1 3. Verwaal-C. Slappendel 2-0 J. Hagen-H. Honkoop 1-1 J. Stlgter-J. Nomen 0-2 S. v. El)k- J. Buischer 0-2 A. den Ouden-T. v, Doold 2r0 L. Stlgter-J. de Jong 2-0 H. v. Wijk-A. Verwaal 0-2 Uitslag 16-18 REEUWIJK Wie volgt? 1 De Oranjevereeniging „Margriet" te Sluipwijk heeft in haar ledenvergadering een collecte gehouden voor aanschaffing van de nieuwe klok in den toren van de Sluipwijksche Kerk. Aangevuld met een bijdrage nit de kas der Vereenlging, heeft zij aan de Kerkvoogdij te Sluipwijk een gift doen toekomen van f 100.197». ter wijl ook de IJsclub „Catrien" gevestigd op den plas Groot-Vogelenzang een gift van f 15.- voor hetzelfde doel heeft ge- •chonken.. Geluidsinstallatie aangebracht In de Ned Herv. Kerk te Sluipwijk is geluidsinstallatie ingebracht, Wetsontwerp betreffende Indische comptabiliteit ingetrokken De minister van Overzeesche ge- biedsdeelen heeff krachtens een hem door de Koningin verleende machti ging ingetrokken het sedert April '40 bij de Tweede Kamer der Staten Ge neraal aanhangig wetsontwerp tot na dere wijziging en aanvulling van de Indische Comptabiliteitswet. Vrijwillig dienstplichtigen Personen, die geboren zijn in een der jaren 1921, 1922, 1923, 1924, 1926, 1927en T928 en er belang in zouden stellen vrijwillig alle plichten van een dienstplichtige op zich te nemen en met de lichting 1945 in dienst te wor den gesteld kunnen zich met een daar toe strekkend verzoek tot het Mini sterie van Oorlog wenden. Getracht zal worden aan een beperkt aantal hunner gelegenheid tot zoodanige dienstneming te geven, zij komen dan geheel met 'n dienstplichtige gelijk te staan, zoowel wat rechten als wat verplichtingen betreft. Zij zullen, zoo noodig, ook kunnen worden aange wezen om een gedeelte van den wer- kelijken dienst in Ned.-Indië of elders buiten Nederland te vervullen. Even eens kunnen zij bij de landmacht me dedingen om te worden aangewezen voor opleiding tot onderofficier of tot officier, later ook voor opleiding tot beroepsofficier, doch deze aanwijzing geschiedt eerst vrij geruimen tijd na de opkomst, zoodat daaromtrent aan niemand reeds bij de indiensttreding uitzicht kan worden gegeven. Wat de geboortejaren 1926, 1927 en 1928 betreft komt het dienen met de lichting 1945 neer op vervroegde in lijving. T Onze particuliere correspondente uit Kopenhagen, schrijft Tons: Voor de Hollanders in Kopenhagen zijn het groote dagen. H^t vaderland is plotseling naar hun woonplaats ge komen en hun nieuwe landgenooten hebben het zoo hartelijk welkom ge- heeten, dat zij bijna het gevoel hebben, of hun twee vaderlanden zich veree- nigd hebben tot één groot. Kopenhagen zag er dan ook op z'n voordeeiigst uit en was werkelijk de glimlachende stad aan de Sont. De zon scheen vroolijk ,er was juist genoeg wind om de vlaggen te laten wap peren en toch de blonde krullen der Kopenhaagsche jonge meisjes niet in de war te brengen. Het was zoo warm, dat voorjaars- en zomerkleeding een vroolijke noot aan het geheel gaven. De trams en bussen hadden hun vlag getjes „achter de ooren gestoken", zooals men dat hier uitdrukt, n.l. twee vlaggetjes op het voorbalcon. De éta lages waren feestelijk versierd, zooals zij dat plegen te zijn bij groote 'ge beurtenissen. En over dit alles waai den de- groote ylaggen, „Dannebrog" en de Hollandsche driekleur, naast elkaar. Ongeloofelijk, zooveel Holland sche vlaggen Kopenhagen plotseling bezit. Op straat hoort men veel Hol- landscH spreken. De Kopenhagenaars luisteren glimlachend naar dit Koe terwaals, dat zij beleefd een mengsel van Engelsch, Duitsch en Deenshc noe men, sinds zij begrepen hebben, dat wij Hollanders er nu niet bepaald op gesteld zijn om onze taal als een soort platduitsch betiteld te hooren. Maar net amuseert hen buitengewoon. Toen de Hollandsche kinderen op het Slots- Plein hoera riepen en zongen voor het rinselijk Paar, klonk dit zoo grappig in DeensChe ooren, dat 't in de krant vermeld werd. De. Deensche hoera's klinken als een groot spreekkoor, drie keer drie hoera's, precies in de maat. Alle kinderen, die in of om Kopen hagen wonen, waren verzameld op het Slotsplein om het Prinselijk Paar wel kom te heeten en de Denen hielden zich bescheiden achteraf of verdron gen zich in de straten waar de stoet doorheen reed, om een glimp op te vangen van de Holandsche gasten. Het bleef helaas tot een glimp, want de Prinses reed in de gesloten auto van de Koningin, die Haar in Kastrup ver welkomd had. Maar de kinderen kre gen hun „eigen Prinses" toch te zien, want na de aapkomst in het paleis werden de gróote ramen in de bene denverdieping geopend en zoowel de Prinses als Prins Bernhard spraken met hun jeugdige landgenooten, die er zelf van overtuigd waren, dat het Prinselijk Paar zich naar,Kopenhagen gehaast had om deze stacf te bezoe- S v ken vofir de kinderen naar huis reizen, 11 April. Ook de Deensche pers is zeer tevre den over het bezoek, hetgeen blijkt uit de morgenbladen. De ongedwongen houding van het Prinselijk Paar valt in goede aarde bij de Denen, die deze houding van hun eigen vorstenhuis ge wend zijn. Er werd allerlei gevraagd over de wederopbouw, de verzetsbe weging, het politieke leven en de kleine Prinsesjes. En waadde Denen ons nu het best mee konden helpen, waar we het meest behoefte aan had den. Hierop werd echter geantwoord, dat dit een dankbezoek was* en het Prinselijk Paar niet gekomen was om hulp te vragen. Ook de receptie bij den Gezant had een geanimeerd verloop. Er waren on geveer 200 gasten en er werd evenveel Dfiensch als Hollandsch gesproken, daar het meerendeel der hier wonende Hollanders piet Deensche staatsbur gers is getrouwd. Na de aankomst van het Prinselijk Paar werden de gasten aan de Prin ses en den Prins voorgesteld. De Prin ses was gekleed in een resedagroene japon met korte mouwen en de Prins in de generaalsuniform der lucht macht. Terwijl er thee en gebak werd rondgediend, waarbij vooral de specu laasjes aftrek vonden bij het Hol landsch deel van het gezelschap, ter wijl de resp. echtgenooten hoofd schuddend toekeken, werd aan de ^Prinses een ingebonden jaargang van „De Vliegende Hollander", het krantje voor de Hollandsche kinderen in De nemarken, aangeboden. Daarna werd de Willemsorde post- huum uitgereikt aan den in de Scheve- ningsche gevangenis overleden para chutist Biallorterski, welke zijn in De nemarken geboren echtgenoote in ont vangst nam. Nadat de Prinses zich eenige tijd met de gasten onderhouden had, nam het Prinselijk Paar afscheid en daarmee wgs het representatieve deel voor dezen dag afgeloopen. De rest van den dag werd doorgebracht bij de Koninklijke familie. Maar in de restaurants en op de straat troffen de Hollanders elkaar en brachten gezellige uurtjes door. Het traditioneele Oranje speldje prijkt namelijk op de revers en daaraan kent men de landgenooten. «dag in het Feijenoord^stadion heeft dit eveneens gedaan. Het werd echter wel een wedstrijd van-geheel anderen jnhoud, hetgeen trouwens de uitslag, de marinemannen wonnen met 3—2, wel doet vermoeden. Het tempo van deze Bondsploeg was zeker beduidend lager, dan die welke in Amsterdam speelde en het directe gevolg hiervan was, dat de Britten hun spel thans goed kanden ontplooien. Het spel der Engelschen was dan ook niet te ver gelijken met dat van Zaterdag. Er was thans een veel betere eenheid en ook in de voorhoede, waar Taylor w6er de gevaarlijkste man was, werd thans aardig geéombineerd, hoewel het toch van het binnentrio moest komen. Spil Flewin, die natuurlijk als Engelschman zwaar „stopfrerde", was een groot struikelblok vpor de Nederlandsche voorhoede, waafvan ongetwijfeld min der uitging, dan die van elftal A, hoe wel het spel zeker niet slecht was. De middenvoor Rijshouwer was de minst goede. Zijn openen naar de vleugels liet veel te wenschen over, doch het tweede doelpunt van zijn voet, was van prima kwaliteit. De jeugdige N.A.C.-er Bouwmeester op de links buitenplaats miste ongetwijfeld zijn clubgenoot Rijvers, doch hij liet toch aardige staaltjes voetbal zien. Van der Gijp werkte hard, evenals v. d. Bogert en Bakker, welke laatste op de rechts buitenplaats een goede partij heeft gespeeld. De middenlinie heeft over het algemeen een bevredigende indruk achtergelaten, doch spil Langelaan mist snelheid en bovendien be- heerscht hij niet ajtijd het middenveld. De aangewezen spil voor ons nationale elftal lijkt hij ons niet. Van der Hoe ven zal zich ongetwijfeld in de natio nale ploeg hebben gespeeld, want deze speler is zeker te verkiezen boven van Buytenen. Zijn spel was doortastend erf zijn techniek staat eveneens 9p"&e- hoorlijk peil. Stijger speelde eveneens een robuste partij en doet op het oogenblik voor de Vroet zeker niet veel onder. In de achterhoede hadden we liever Choufoer eens gezien, doch hij hag izijn plaats toch weer moeten af staan aan Wilders. De Blauwwitter Avas ook vandaag in uitstekenden vorm, evenals* trouwens zijn secon dant De Jong. Van Raalte in het doel had last van een Zondag opgeloopen blessure en was niet zoo zeker als we van hem gewend waren. Na de rust had hij zich laten vervangen door v. d. Vliet van A.D.O. De wedstrijd begon met eenig over wicht van het Bondselftal, waarbij 'n schot van Rijshouwer net naast ging en Bakker tegen den paal schoot. Na 20 minuten spelen kreeg de Engelsche linksbinnen Taylor den bal op verren afstand van het doel te pakken en met een hard en welgericht schot vloog het leer in de touwen (01). Het gewaagde uitloopen van den Engelschen doelman werd dezen even later noodlottig, w£nt Bakker schoot hard langs hem heen in het verlaten doel (1—1). Rijshou wer kreeg een goede kans zijn elftal de leiding te geven, doch hij wachtte even te lang met schieten, zoodat de Britsche keeper kon wegwerken. Na 35 minuten gaf Bouwmeester een prachtigen voorzet, Rijshouwer ving den bal netjes op en scoorde, ondanks bedreiging van beide backs, met een schitterend schot (21). In-de tweede helft maakte de En gelsche middenvoor Iggledon gelijk, nadat hij De Jong had gepasseerd en« den bal, na tegen v. d. Vliet te heb ben geschoten, terug kreeg en in het verlaten doel trapte (22). Tenslotte was het wederom Taylor, die na een voorzet van den rechtervleugel, ineens onhoudbaar inschoot (2—3). Na afloop vroegen wij den aanvoer der van het Navy-team, Flewif, naar zijn meening over het Nederlandsche spel. „Ik verwonder mij er over, dat men niet het stopperspil-systeem speelt", aldus Flewif,. „hierdoor had den zeker eenige doelpunten voor komen kunnen worden. In Kraak, Rij vers en Wilkes heeft U prachtige spe lers. Het elftal van Zaterdag staat zeker op hetzelfde peil als een eerste klas Engelsch League-team. VOETBAL Bondselftal BRoyal Navy 2—3 Heeft de wedstrijd van het ,Bonds- elftal-A Zaterdag j.l. den leden van dé Technische Commissie eenige goede tips kunnen geven voor de samenstel ling van het Nedeflandschè elftal tegen België, de wedstrijd' gistermid- VOETBAL Frankrijk-Tsjecho-Slowakije 3-0 Zondag werd te Parijs de interna tionale voetbalwedstrijd. Frankrijk- Tsjecho-Slowakije gesp'eeld, welke door Frankrijk met 3—0 werd gewon nen (rust 1—0). HOCKEY G.M.H.C. 1 (dames)— Excelsior II 2—0 G.M.H.C-danjes herstellen zich De dames hebben Excelsior III in een tamelijk eenzijdig partijtje met JeSeven. Had de machine van GMHC iets vlotter gedraaid dan X»*,? zfkef nie* bij! 2—0 gebleven. GMHC zit direct na de raiddenbuUy op de helft van Excelsior. De Excel- siordames slagen er njet in den bal goed weg te werken. Bij een aanval over links gaat de b,al naar de mid denvoor die weer doorgeeft aan de toegeloopen linksbuiten mej. Verduyn die de score opent (1^—0). Het Excel- siordoel verkeert geregeld in gevaar, terwijl daarentegen de Goudsche ver dediging niet veel tje doen heeft. GMHC ziet echer geen kans de score op te voeren. 'Rust gaat in met 1—0. In de tweede helft zijn de GMHC- dames weer in'de meerderheid. De a'anvajlen van Exc. zijn niet zoo bijz. gevaarlijk. Een van de beste speel sters Henny Barentsen valt ongelukkig en kan niet meer meespelen. Dit geeft den GMHC-dames een moreele inzin king, wat direct aan het spel te mer ken is. Excelsior1 komt meer in den aanval, is echter niet doortastend ge noeg. GMHC, versterkt met een "n- valster, trekt weer ten aanval. De rechtsbuiten mej. Kengen zet voor, welke voorzet de middenvoor mej. Lavies benut en er 20 van maakt. GMHC blijft aanvallen maar ziet geen kans meer de voorsprong te vergroo- ten. De overwinning is welverdiend. G.M.H.C. I (heereri Leonidas III 30 G.M.H.C. laat geen steek vallen GMHC I heeft gedaan 'wat van haar verwacht werd. Zij heeft zich niet van het rechte spoor af laten brengen en Leonidas III met een 30 nederlaag naar Rotterdam teruggezonden. De geheele wedstrijd door was GMHC in de meerderhed. Dit wil niet zeggen dat Leonidas III zich maar in een hoekje liet drukken. Integendeel, hun aanvallen warep gevaarlijk. Ech ter misten zij in de voorhoede men- schen die van geboden kansen ge bruik wisten te maken en dat had GMHC nu juist wel. Eén speler van Leonidas willen wij noemen, omdat deze speler, de links binnen, de beste was. Wat deze vete raan met soms één hand aan zijn stick presteerde was een waar genoegen onr te zien. GMHC heeft op het oogenblik geen spelers waarvan wij kunnen zeggen dat zij met kop en schouders boven de anderen uitsteken. Ze hebben alle maal hun „good-day". Het spel is nog niet lang aan den gang of Jan Klarenbeek weet te doel punten. (10). Na deze goal noteeren wij verscheidene gevaarlijke aanvallen van Leonidas, die niets opleveren. GMHC heeft blijkbaar plannen om de zege zoo vlug mogelijk zeker te stel len, de middenvoor Bosma maakt er 24) van. Als de schiedsrechter „rus ten" fluit, is GMHC nog steeds in den aanval. De tweede helft toont ons een Leo nidas dat bezeten is met den wil hun uiterste krachten te geven .om Gouda de punten afhandig temaken. Inder daad is Leonidas meer in den aanval dan voor de rust. Doelpunten maken zij niet, daar zorgt de achterhoede met keeper Ad Jonker aan 't hoofd wel voor. Bij een van de vele GMHC- aanvallen maakt Jan Klarenbeek er 30 van. De Leonidasheeren zetten alles op 'telles, maar de stand blijft 30. Verder is nog gespeeld GMHC II Push 13. DAMMEN 'i Paasch-Damtoumooi Zondag werd te Büssum de 2e ronde van het Paasph-damtournooi gespeeld. De kampioen van Nederland Keiler wist het tegen den kampioen van IJmuiden Laros niet verder dart remise te brengen (l—l). De oud-kampioen van Frankrijk H. de Jongh won van den bekenden meesterdammer Dukel (20). De kampioeh van Amsterdam, Metz, wist het tegen den 68-jarigen blinden Rotterdamschen meesterdam mer Olsen, die in Bussum zijn besten vorm heeft gevonden, ook niet ver der te brengen dan remise. De be kende eindspelcomponist Moser speel de remise tegen Stormmesand. De stand is thans: Keiler en De Jonghh ieder 3 punten. Laros, Stormmesand, Olsen, P. Vos, en Metz ieder 2 punten. Dukel. en Moser, iedej; l punt. ZWEMMEN Prachtige Russische prestatie Te Moskou zijn zwemwedstrijden gehouden, waaraan de sterkste Mos- kousche zwemmers deelnamen. Mesh- kov leverde een uitzonderlijke presta tie op de 200 meter schoolslag, door dezen afstand ;beneden wereldrecord tijd af te leggen. Hij deed er 2 min- 35.9 sec. over, terwijl het wereld* record met 2 min. 36.8 sec. op naam van den Franschman Nakache staat. 7*. JHifMs 1

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2