ECLAME V GROOT GOUDA J r< i INDIË GOUDA Kapitein Klakkebos op de Ueuwenjacht radioprogramma VOOR UW IN EN. OMGEVING J 5? BUITENLAND r oiOrOPROGRAMMA VOOR DINSDAG 301 m. O- 18-00 Nieuws. 18.18 Les rede Paris. 18.45 Hoe stem ik bij !s verkiezingen? 19.00 en-nu 7 hed 19.05 Carel van Leeuwen n^mkamp en Willem Andriessen. Kn Progr. voor de Ned. Strijdkrach ten 2000 Nieuws. 20.05 Bonte Dins- Eavondtrein, 21.30 Oeler Koemng SS) Contact. «22.30 Buitenlandsch overzicht. 22.45 Contact. 23.00 Nieuws. 2315 Symphonische platen en sluiting. HILVERSUM II - 415 m. KRO: 18.00 Nina Dolce. 18.15 De NpH katholieke Areidersbeweging. ia3Ó Nina Dolce. 18.50 Als ik slapen ia 19 00 Nieuws. 19.20 Cantabile iotet 19.45 Kerkèlijke Kunst. 20.00 Nieuws. 20.05 Lijdensmeditatie. 21.05 Departementen spreken. 21.20 Film- kwartier. 21.35 Het collegium, musi- cum Amstelodamense. - 22.00 Nieuws. 2215 Avondgebed. 22.30 Noorwegen zingt. 23.00 Selecta o.l.v. Jos Cleber. 23.30 Disconieuws en sluiting. VOOR WOENSDAG HILVERSUM 1 -301 m. /ARA: 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtend- evmn. 83)0 Nieuws." 8-20 Gratrunuz 850 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram muziek. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA- 10.20 Voor de vrouw. 10.35 1o 't Hart, cello, Cor. v. Boven, piano. 11.00 Uitzending voor de arbeiders uit de continubedrijven. 11.45 Berich ten over krijgsgevangenen uit het Verre Oosten. 12.00 De speellieden. 12.30 Kalender. 12.35 Orkest JohnDy Meyer. 13.00 Nieuws. 13.18 Eddy Wa lls 13.45 Gram.muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Ned. Kaib'erkoor. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Sweelinck kwar tet. 17.30 Ned. Volksherstel. HILVERSUM 11 4/5 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend- gymn. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor den dag. 8.00 Nieuws.. 8.20 Gram.muziek. 9.15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Orgelcomposities. 12.00 Vedelaars. 13.00 Nieuws. 13.15 Con cert. 14.00 Arthur Gray (gr.). 14.30 Varens als kamerplanten. 14.50 Gram. muziek. 15.00 Luctor Ponse, piano 15.30 Gram.muziek. 16.03 Bach-progr (gr.). 16.15 Zangklasse. 17.30 All Jtound Sextet. WEER TABAKSBON NAAR KEUZE Op de 11 April aan te wij zen tabaksbonnen zullen wederom tabaksartikelen naar keuze kun nen worden gekocht. Het Prinselijk Paar bezoekt Nederlandsche kolonies in Denemarken Prinses Juliana en Prins Bernhard brachten gistetèn een bezoek aan Amager, waar sinds de 16e eeuw Nederlandsche kolonies gevestigd zijn. Bij de ontvangst óp Amager heeft dominee Strunge in de kerk van Taarnby het Prinselijk Paar toege sproken en met trots gewaagd van de Nederlandsche afstamming der bevol king van Amager. Hij zei, dat moreele en lichamelijke kracht noodig zijn om ontberingen te verdragen. „Wij hebben gezien, dat het Nederlandsche volk deze kracht bezit en wij zien nu den nieuwen bloei van het land der bloemen en van het Koninklijk Huis van dit land tegemoet. Prinses Beatrix schijnt ons een in de toekomst gelukkig Nederland te sym- boliseeren". De dominee bad, dat God -Nederland, zijn volk en zijn Koninklijk Huis moge zegenen. Tweede Kamer wordt ingelicht over de besprekingen met Van Mook De Minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen heeft aan den Voorzitter van de Tweede Kamer <j£r Staten- Generaal doen toekomen een nota be treffende de stand van zakèn in Ne- defl.-lndië in de beteekenis der ko kende besprekingen van den It.-gouv.- 8en., met verzoek deze vertrouwelijk ter kennis van de leden te willen bren gen. Over enkele dagen hoopt de Re- -.■^ering de Kamer op overeenkomstige w'jze in te lichten nopens de gang van zaken met betrekking' tot de Hntsche troepen in Nederlandsch-lndië *n de darrmede verband houdende *an gelegenheden. Op „De Hooge Veluwe" Marechaussee en rijkspolitie bewa ken het terrein van „De Hooge Velu we". Buiten het hek staat een groepje journalisten om zooveel gewaar te worden als mogelijk, is, maar veel is daar niet te zien, doordat het jacht slot St. Hubertus door bosschage om geven, een eind van den weg af ligt. leder, die het hek wil passeeren, wordt nauwkeurig op zijn papieren gecon troleerd en ook, wanneer men deze eerste controle gepasseerd is, wordt men op den korten weg naar 't jacht slot nog voor bestudeering van zijn bescheiden aangehouden door pa trouilles, die overal op dit reusachtige terrein rondzwerven om het vrij te houden van nieuwsgierigen. Om 18.10 uur gisteravond arriveer de de Indische delegatie. JAARBEURS ALLEEN VOOR ZAKEN Het Jaarbeursbestuur herhaalt nog eens zijn dringend beroep op het pu bliek, dat niet een direct zakelijk be lang bij de Jaarbeurs heeft, van bezoek aan de Jaarbeurs te willen afzien. De Jaarbeurs toch is geen tentoonstelling doch een zaken-instituut. Aflevering groenten in blik Het Bedrlijfschap* voor groenten en fruit deelt mede, dat sinds 1 April de restanten blikgroenten, behalve appel moes in blik en glas zonder inlevering van distributiebescheiden kunnen wor den afgeleverd. De blikken mogen ten hoogste tegen de maximumprijzen worden verkocht. Het betreft hier blik groenten, die, na de distributie en nadat alle bonnen zijn, gehonoreerd, zijn overgehouden. Distributie Rubberlaarzen voor den Land- en Tuinbouw De distributie van rubberlaarzen voor den Land- en Tuinbouw is m handen gelegd van de Provinciale af- deelingen van de Stichting van Land bouw. 't J 'ki" 31. 't Was wel niet beleefd van den" agent, maar je moet rekenen, ér ston den menschenlevens op 't spel en er was dus geen tijd voor praatjes.- Er werd 'n stevig touw aan de ballonne tjes geknoopt en zoo vlak langs de obelisk opgelaten. Kapitein Klakkebos haalde het touw met de kolf van zijn geweer naar zich toe en maakte het vast. 32. Terwijl het touw nu beneden aan een der groote fonteinen vastgemaakt werd, sneed kapitein Klakkebos drie stevige lussen, die hij om het touw knoopte. En even later gleden onze drie luchthelden met 'n reuzenvaart langs den kabel naar omlaag. Tjonge- jonge, wat ging dat! De rook vloog er zoo gezegetaf. sche delegatie zal meegaan naar Lon den, kon de heer Soewandi niet zeg-1 gen- Een deel van de politie, die voor de afzetting zorg droeg, was op motor fietsen gekomen en begeleidde na af loop der begroeting, om 4 uur de auto's, die dr. Van Mook, Lord Inver- chanfel en Sir Nevile Bland, naar Den Ha# brachten.'De Indonesische dele gatie en de overigen zijn naar het slot Sint Hubertus op „De Hooge Veluwe" vertrokken. Dr. Van Mook c.s. op Schiphol ontvangen Enorm was de belangstelling gister middag op Schiphol bij de aankomst van den luitenant-gouverneur-generaal dr. H. van Mook, den Engelschen bij- zonderén ambassadeur, Sir Archibald Clark Kerr, wiens titel en naam sedert kort luiden Lord Inverchapel en de Indonesische gedelegeerden,, die door Sjahrir zijn aangewezen, om met onze en de Engelsche regeering de, naar allen hopen, laatste stappen te doen ter voorbereiding van de overeen komst, die een einde zal maken aan het Indonesische vraagstuk. Onder degenen, die ter ontvangst aanwezig waren, merkten wij op, Sir Nevile Bland, Britsch ambassadeur te Den Haag, mr. P. Sanders, secretaris- generaal van het Ministerie van Oor- log, jhr. mr. H. F. L. K. van, Vreden- burch, hoofd van de afd. Politiezaken van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, mr. B. Th. A. Westerouen van Meeteren, kabinetschef van het Min. van Overzeesche gebiedsdeelen, mr. J. M. Landre en mr. K. Verboeket van den Regeerings-voorlichtingsdienst; voorts afgevaardigden van de vereeni- ging Nederland-lndonesië, van „Per- himpoenan Indonesia", „Perkoempoe- lan Islam", I.C.J. (Indische Christelijke Jongeren), Sinoman Indonesia, Indo comité „Vrij Indonesië" en Perkoem- poelan Pelajaran Indonesia (Bond van Indonesische Zeelieden) Namens deze Indonesische organi saties bood mevr. S. Ibrahim-Protomo de Indonesische delegatie bloemen aan. Aanwezig waren bovendien mevr. Sjahrir, die een persoonlijke bood schap van haar echtgenoot kreeg en de heer L. N. Palar, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en hoofd bestuurslid van -de Partij van den Arbeid. tJ De delegatie is samengesteld uit een drietal leden van het Indonesische ka binet: Soewandi, minister van justitie, Soedarsono, minister van binnenland- sche zaken en Pringodigdo, staats secretaris. j D I A Nog waren meegekomen dr. H. J. a. Idenburg, Alkadrl Hamid II, Sultan van Pontianak, luitenant-kolonel San- toso en'luitenant Tahiju, adjudant van generaal Spoor. Wij hadden de gelegenheid nog even met den heer Soewandi te spre ken Hii zeide, dat de onderhandelin gen op „De Hooge Veluwe" ongeveer een week zullen duren en dat zijn ver wachtingen hoog gespannen zijn. Vol machten heeft de delegatie niet. Men was in Indonesië zeer getroffen, toen men vernam dat hier demonstrabes waren gehouden, waaruit de sympa thieke gevoelens voor het Indonesische volk ioQzeer bleken. Of de Indonesi- NMinister-Conferentie 25 April te Parijs De Amerikaansche minister van Bui tenlandsche Zaken, Byrnes, heeft gis terenavond verklaard, dat zoowel de 1 Sovjet-Unie als Groot-Brittanmë erin toegestemd hadden de conferentie der ministers van Buitenlandsche Zaken op 25 April te Parijs te houden. Hij verklaarde voorts, dat op het Fransche antwoord dienaangaande nog steeds werd gewacht. Tegenover de Pers verklaarde Byrnes, dat hij vérdere stappen van den Veiligheidsraad in zake Perzië voor 6 Mei niet noodig vond. In afwachting van de publicatie van een specifieke Sovjet-Russische resolutie, zoo zeide Byrnes, kon hi, nog niet zeggen hoe de houding der Vereenigde Staten tegenover het Rus sische verzoek de Perzische kwestie van de agenda af te voeren, zou zijn. Het Italiaansche Vredesverdrag zou punt 1 van de agenda van de Panjsche Vredesconferentie worden. Byrnes weigerde zich uit" te laten over het Poolsche voorstel, de kwes tie Franco voor den Veiligheidsraad te brengen. Men verwees naar het Ame- rikaansch antwoord op de recente Fransche nota dienaangaande. Hij gai indirect te kennen, dat de Vredescon ferentie uitgesteld zou worden. Hij zeide, dat de ministers van Buiten landsche Zaken over de datum zouden spreken en voegde er te"slot*f a*n toe, dat andere landen in de geleSetJ" heid gesteld moeten worden de ont worpen verdragen te bestudeeren voor de conferentie geopend werd. Keitel veronderschuldigt zich Keitef kwam gisterochtend zichtbaar vermoeid aan het einde van zijn getui genis. Voordat hij weer naar den bank der beklaagden ging, bekende hij ge- wéten te hebben, dat Hitler's orders, die hij uitvoerde, van crimineelen aard waren. Hij zag in, dat de houding, die hij heeft aangenomen voor het buiten land onbegrijpelijk moet schijnen en dahrom vroeg hij aan het einde van zijn verhoor hem niet voor trouweloos en laf aan te zien, doch hij meende nog aanspraak te mogen maken op eerlijke soldatentrouw. Men moet den Fuehrer gekend hebben en weten on der welke omstandigheden ik jaren lang dag en nacht heb moeten wer ken. Daar kwam nog bij onze steeds moeilijker wordende militaire positie Door deze dingen heb ik mij laten ver leiden Hitler's orders door te geven zonder aan de gevolgen ervan te den ken Men kan dit mijn zwakheid o mijn schuld noemen, maar in elk ge val is het een feit. Vaak stond ik voor zeer groote gëwetensconflicten, maar de eenige consequentie waaraan ik nooit gedacht heb, is tegen het Staats hoofd te revolteeren of mijn gehoor zaamheid opzeggen. Voor mij als sol daat was trouw het hoogste begrip Men kan mijn handelingen misdadig noemen, maar men zal niet van mij kunnen zeggen, dat ik laf of ontrouw was" Ziedaar de woorden, waarmee Keitel nog eens te over bewezen heeft een vertegenwoordiger te zijn van den gevaarlijken geest van het Pruissisch militairisme, die nauwelijks beter en harder kon worden gekarakteriseerd dan hij zelf deed. Na Keitel verscheen dr. Lammers, voormalig Nazi-chef der Partijkanse arij in de getuigenstoel. De Liquidatiezitting van den Volkenbond Dr. Carl Hambro, de Noorsche Pre sident van de vergadering van den Volkenbond, heeft gisteren de iiqu,da- tiezitting van den Volkenbond g opend en o.m. gezegd: »sina.sa^HveJ" gadering in 1939 werd verdaagd is de Wereldorde opnieuw vernietigd, wij hopen, dat een betere hoewel angzaam en vol moeite uit het puin en na de voorgevallen rampen zal verrijzen". Hij bracht vervolgens hulde aan de „groote en onverschrokken teiders der8 volken tijdens de jaren van verschrikking" en zeide dan „wij zijn niet bijeengekomen om te be spreken, waarom onze pogingen in de afgeloopen jaren vruchteloos zijn ge weest. „Dat wij te kort schoten m moreelen moed, dat wij dikwijls aa- zelden wanneer handelen noodzakelijk was en dat wij soms handeelden", waar het wijzer geweest was te aarzelen. Wij' weten, dat wij noode de verant woordelijkheid voor groote beslissin gen op ons namen, wanneer grootheid Noodig was. Wij weten, dat wij de ge schiedenis niet kunnen ontloopen. Wij komijn bijeen, niet ontmoedigd maat vervuld van hoop, omdat wij reeds een beter idee zich hebben zien belicha men, dat uit het zaad van onze po- gingéi is voortgekomen". Belgische werklieden naar Engeland Een eerste groep van 50 Belgische arbeiders zal België op 6 Mei verlaten om medewerking te verkenen aan den wederopbouw van Groot-Brittannië.^ "Deze medewerking moet als symffo- iek worden beschouwd. Duitsche zwendelaffaire Britsche officieren hebben in de ïngelsche bezettingszóne ontdekt, da Duitschland tijdens den oorlog in de 3ezette gebieden van Europa een ge weldige zwendelaffaire op touw heeft gezet. Een onderzoek naar de zaken van de staalindustrie Otto Wolff le verde namelijk de ontdekking op, dat Duitschland na den val van Frankrijk kans heeft gezien de geblokkeerde marken op te koopen tegen bezettings francs, die slechts het papier waard waren waarop deze gedrukt waren. Ten tweede betaalde Duitschland zijn oprlogsaankoopen in het neutrale bui tenland met valuta der bezette gebie den, die het opkocht met behulp van bezettingsgeld, dat den Duitscher al weer niets kostte. De transacties heb ben voornamelijk te Stockholm en Bern plaats gevonden, tot een totaal bedrag van 50 millioen francs, een groot gedeelte van de met dit geld aangekochte buitenlandsche waarde papieren is niet teruggevonden. Britschesoldaten weigeren uit te varen Zevenhonderd^ Britsche soldaten verlieten gisteren het troepenschip „Corfoe", omdat zij niet met een „Helleschip" wenschten uit te varen, -let schip lag gereed om met 2.698 officieren en manschappen, die mét verlof waren geweest, naar het Mid den- en Verre Oosten te vertrekken. 3e soldaten klaagden over totaal on voldoende accomodatie, slechte voe dingsregeling, algeheel gebrek aan recreatiemogelijkheden en onhygiëni sche toestanden van het schip. Italiaansche couranten gaan weer verschijnen Gisteren verscheen weer de „Gior- nale d'ltalia", welk blad onder het fascistisch regime door Virgino Gayda geredigeerd werd. Thans zal de redac tie worden gevoerd door Sant Sava- rino, behoorende tot de Liberale partij. Oprichter van de „Giornale d'lta liawas de Senator Alberto Berga- mini.-die in 1924 zijn courant er aan gaf om niet met de fascisten te moe ten samenwerken. Tevens wordt de spoedige herver schijning van de „Messagero" aan gekondigd. Grieksche Koning wacht oordeel van ministers af Koning George van Griekenland heeft in zijn antwoord op het verzoek om ontslag van den Griekschen regent aartsbisschop Damaskinos volgens be trouwbare bron dezen verzocht het regentschap te blijven bekleeden, tot dat de Koning de inzichten van het kabinet kent. Voorts wordt uit betrouwbare bron vernomen, dat Constantin Tsaldaris aan het hoofd van de Grieksche dele gatie bij de Vredsconferéntie te Parijs zal staan. Reuter meldt nader, dat officieel be kend gemaakt werd, dat de Grieksche Koning de ontslagaanvrage van Aarts bisschop Damaskinos heeft aanvaard en aan de Grieksche regeering heeft verzocht het inzicht inzake de benoe ming van een opvolger bekend te maken. A. B. van Dijk, Laning 25, Spijkenisse Mansergh tijdelijk vervanger van Stopford? Uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen (dat lt.-generaal Stopford, tegeh 22 April, naar Singapore zou gaan om zijn nieuwe functie van op perbevelhebber van de Geall. land strijdkrachten in Zuid-Oost-Azië te aanvaarden. Na zijn vertrek zou gene- raal-majoor Mansergh tijdelijk als opperbevelhebber van de Geallieerde strijdkrachten ia Nederlandsch-lndië optreden, totdat generaal-majoor Dou glas Gracey zal zijn aangekomen om deze functie over te nemen. Generaal- majoor Gracey zal waarschijnlijk het bevel blijveq, voeren, totdat Neder landsch-lndië aan het algemeen com mando van Lord Louis Mountbattes» yvordt onttrokken. DAGBLAD i Indien U LID wenst te wor den en In Uw woonplaats het adres niet kent, schrijf dan aan het Centr. Bureau v.d. Tesselschadestr. 31, A dam osi; :\'J' [•ji Jthfttdaodui» -j -**•

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3