Tumult om dé H.A.R.K. Linnenjuffrouw HERO DE GROOT H.Y. - DODEGRiVEH KUIS in lUfMS KIIUEI E ipiitini wiolijh vriindin Openbare aanbesteding aankomend Bediende Timmerlieden Houtdraaiers - Kuipers bijverdienste NET MEISJE Ruilen OpenbareVergadering Behandeling van alle belastingzaken T. VUIJK, Belaslinftconsulenl Moet fe toevallig geluk hebben nette Zit- en Slaapkamer Ter ruiling aangeb* D.V.P.-tjei la bet Maandblad „De Hark" schrijft Tihe Lepootre Een zware tlag heeft de Hark getroffen, een slag, die het hart van onzen arbeid raakt. Een paar functionarissen, die een sleutel positie bekleedden, en dia in onzen kring algemeen baftzien en vertrouwen genoten, hebben fouten gemaakt en fouten getole reerd, die de pers doen spreken van fraude. Wij willen niet op de resultaten van het politic-onder zoek vooruitloopen wij willen dat onderzoek afbrachten en vooral niets vergoeilijken of ontkennen. Wij willen óók nog niets zeggen over het geval van den gearresteerden en, inmiddels van allen blaam gezuiverd, vrijgelaten Intendant van ons Landelijk Magazijn te Rotterdam., Wij weten alléén, dat hoe de resultaten van fret onderzoek óok zullen uitvallen, onze arbeid schade zal lijden, nu de pers de publieke verontwaardiging tégen de Hark heeft opgeroepen, door te schrijven over een schandaal en over fraude nog voor het politic-oaderzoek is afgeloopen en ondanks het feit, dat het jostitic- onderzQek door voorbarige publicaties bemoeilijkt werd. Want erger dan de publieke veront waardiging, erger ook dan de openlijke of bedekte hoon, dien wij hef hoofd moeten bieden, ia hst feit, dat het ver trouwen in het werk van de Hark ge schokt is. En nóg erger is het feit, dat Harkers en Harksten zoozeer het doel van onsen arbeid uit - het oog konden verliezen, d*t ze al of niet gedekt door een in ieder geval verkeerd geïnter preteerde - instructie meer hun eigen voordeel dan hun verantwoordelijkheid voelden. Verantwoordelijkheid tegenover de buitenlandsche gevers, die ons goederen toevertrouwden, verantwoordelijkheid vooral tegenover de eigen iandgenooten, die in nood verkeeren. Wij van de Hark, die de beschikking hadden over té weinig goederen om den nood te lenigen, wij woonden reeds in een glazen huisje, tetdidden van de crltiek van tienduizenden, die ons distributie beleid critlseerden, en die nu meenen.dat hun critiek op alle punten gerechtvaar digd was. Maar wij van de Hark moeten daarom onze verantwoordelijkheid voor een rechtvaardige verdeeling der goederen des te sterker voelen. Het feit, dat enkelen onzer die verantwoordelijkheid uit het oog verloren, is evénzcer een oorlogs verschijnsel, als het tumult, dat daarover is ontstaan. Als de goederen, die ons toevertrouwd worden, niet zoo kostbaar, zoo broodnoodig waren, zou de verleiding voor een zwakken broeder of zwakke zuster minder groot zijn en dan zou de verontwaardiging van bet publiek over misstanden bi) de verdeeling daarvan minder fel zijn. Overstelpende ellendé maakt tnenschen hard; en de oorlog, die het egoïsme in den mensch, zoo goed als andere lagere instincten stimuleerde, heeft ook ons normbesef verminderd. De zucht tot profiteeren is alom ontwaakt, en menschen, die zich vroeger een zeer duidelijke gedragslijn wisten voorge schreven, overschrijden die lQn op vele punten, zonder zich hun verantwoorde lijkheid tegenover de gemeenschap bewust te zijn. Met een groote mate van moed en offervaardigheid heeft ons volk de lasten van den oorlog, de ontberingen door de bezetting gedragen; maar nu de oorlog voorbij is, wil men de schade inhalen. Men wil aan materieele levens vreugde, aan comfort en genietingen in halen Wat ons jarenlang onthouden is. De Hark geeft de beschikking over een te beperkt aantal middelen om comfort te vergrooten. Dat legt haar een groote verantwoordelijkheid op bij de verdeeling dier goederen; dat legt ons van de Hark de noodzakelijkheid op van persoonlijke discipline. Niet alleen tegen over de gevers in het buitenland, ook aiet enkel tegenover de noodlijdende Iandgenooten,maar ook tegenover degenen, die met ons wersten en die behoefte heb ben zich te sterken aan een voorbeeld. Het werk van de Hark is goed werk en vele honderden Lebben er hun kracht, hun kennis en hun liefde aan gegeven gedurende de zware maanden, die' achter ons liggen. Die arbeid is niet vergeefs, geweest en die arbeid kan niet te niet worden gedaan door één of enkelen, die hun taak niet begrepen en die hnn ver antwoordelijkheid niet beseffen. Als er fouten gemaakt zijn, zullen wij de laatsten zijn, die ze wenschen te verdoezelen maar wij blijven eerbied opeischen voor het doel van de Hark en voor het werk, dat daarvoor door zoovelen is verricht. BUITENLAND Vertrek Bergingsexpeditie naar Frankrijk In den loop van den oorlog zijn aan de Fransche kust veel Nederlandsche schepen hoofdzakelijk kustvaartui gen gezonken, waarvan er vele na te zijn geborgen wederom in zeewaar- digen staat kunnen wordeh gebracht. Onmiddellijk na debevrijding is men met de voorbereidende werkzaamhe den begonnen en thans is. men aan de berging zelf toe. Het heeft gerui- men tijd geduurd, voordat men hier mee kon beginnen, omdat de noodige hulpmiddelen eerst in Nederland moes ten worden gefabriceerd. Gezien de schaarschte aan materialen ging dit met vele moeilijkheden gepaard. Toch is Wilton-Feijenoord er in geslaagd, in korten tijd een zestal bergingstanks te bouwen, gevaarten Van 8 meter lang en 4l/2 mgter doorsnede. Deze tanks hebben een hefvermogen van 100 ton. Bij vroegere gelegenheden werden deze tanks aan boord van schepen geladen, doch men heeft thans besloten, de tanks naar de Fransche kust te laten sleepen. Woensdagmid dag om 5 uur is deze sleep van Maas sluis naar zijn bestemming vertrokken. In den loop van de volgende week zal het bergingsvaartuig „Geja", dat speciaal tot dat doel werd gebouwd, eveneens derwaarts vertrekken. Met de reeds in Frankrijk aanwezige Ne- derlandsche sleepbooten zal dus ge durende de eerste maanden een ge- heele Nederlandsche Bergingsexpeditie aan de Fransche kust opereeren. De technische leiding-berust bij den ber gingsspecialist Bruinzéel, terwijl de heer H. H. Schouten van het Ministerie van Scheepvaart met de algemeeene leiding is belast. De rede van Bidault te Rijssel De Fransche minister van Buiten landsche Zaken, Bidault, heeft te Rijs sel een rede gehouden, waarin hij zeide, dat naar Frankrijk's meening het Ruhrgebied los van Duitschland moet komen en dat Frankrijk garan ties, goede betrekkingen en den alge- meenen vrede noodig heeft. Hef Ruhrgebied, zei Bidault, moet internationaal bestuurd wbrden, het is een der rijkste kolengebieden ter we reld en het is in dienst gesteld geweest van de Hitieriaansche agressie. Dit moet niet nogmaals mogelijk zijn. De oneeniglieid in het Fransche kabinet De socialistische en communistische Fransche" Pers wijden hoofdartikelen aan de oneenigheid tusschen Gouirt en Bidault over het voorgestelde En- gelschFransche verdrag en het daar mee verband houdende eventueele af zien van de internationalisatie van het Ruhr-gebied. Een semi-officieele ver klaring over .de kabinetsbijeenkomst, die na het officieele communiqué werd uitgegeven dpelt mede, dat de besprekingen gevoerd werden in een uitstekende stemming, die niet alleen hartelijk maar ook vriendschappelijk was. Zij liepen uit öp een algeheele overeenstemming, waardoor een eind gemaakt wordt aan de gissingen be treffende beweerde geschillen in het Fransche Kabinet., Meest gevraagde boeken in Engeland De méést gevraagde boeken van de afgeloopen week in Engeland waren: „The King's General" van Daphno du Maurier (historische roman), „Selec ted Stories" van John Brophy (kórte verhalen), „Lost Moorings" door Georges Simenon (thriller)', „Jungle Pilot" door Barry Sutton (oorlogs roman), „Monsoon Victory", door Gerald Hanley (oorlogsroman) en „Confusion of faces" door Erich Meissner (Puitsche historie). Opperbevelhebber van de Belgische Zwarte Brigade ter dood veroordeeld De Krijgsraad van West-Vlaanderen heeft Zaterdag den voormaligen com mandant-generaal van de Zwarte Bri gade, Joris van Steenlandt, ter dood veroordeeld. De Staat ontvangt, als civiele partij 9 millio'en frank schadevergoeding. Handelsverdrag tusschen Rusland en Frankrijk De Moscousche Radio-omroep heeft bekend gemaakt, dat tusschen de Re geeringen van Frankrijk en de Sovjet-' Unie een handelsovereenkomst is ge sloten, volgens welk verdrag, de Sov jet-Unie over de maanden April, Mei en Juni aan Frankrijk 400.000 ton tarwe en 100.000 ton gerst levert.. Afschaffing van monarchie in Bulgarije? 1 Geprgieff, de min,-president van de nieuwe Bulgaarsche regeering, heeft in zijn regeeringsverklariag voor de nationale vergadering o.a. gezegd, dat de noodige wijzigingen iri de grondwet «fienen te worden aangebracht, ten einde de monarchie in Bulgarije af te schaffen. Spaansche kwestie op agenda Veiligheidsraad De Poolsche regeering heeft haar vertegenwoordigers bij den Veilig heidsraad instructie gegeven de kwes tie van de betrekkingen tusschen de Vereenigde Naties en het regiem van Franco op de agenda van den Veilig heidsraad te plaatsen. De Perzische oliekwestie Sultaneh heeft aangaande de over eenkomst tusschen Iran en de Sovjet- Unie nog de volgende bijzonderheden medegedeeld. De voorwaarden ver schillen sterk van die, welke de Pre mier bij zijn bezoek aan Moscou wer den geboden. Bovendien wordt uit goede bron vernomen, dat er geen geheime clausules zijn en dat de Per zische Ministerraad zich met de voor waarden accoord heeft verklaard. Er is rekening gehouden met de belangen van Turkije en Irak. Nabij de gren zen van de staten zal de Perzisch- Sovjet-Russische Maatschappij geen boringen verrichten. De Sovjet-Unie zal het materiaal leveren en de kosten van exploitatie dragen. Perzië geeft den grond en opslagplaatsen. De Sov jet-Unie houdt 50% van de olie en Iran blijft vrij om de rest aan de meestbie dende te verkoopen. Tengevolge van de gunstige ligging ten opzichte van Perzië zal vermoedelijk de Sovjet-Unie in staat zijn het hoogste bod te doen. Russen versterken Koeritlen A. Noyes Thomas, een speciale respondent van het Londensche dagblad „News of the World" juist teruggekeerd is van een aan de z.g. geheime zóne, meldt Sapporo (Hollaido), dat de Russen die manoeuvres houden op de Koeriu len eilanden bezig zijn deze krachti» te versterken. Enorme vliegvelden worden aangelegd. Japansche werk krachten worden gebruikt voor den bouw van kustbatterijen. De KoeriÜen eilanden behoorden vroeger tot la. pansch geheim gebied, waar niemand werd toegelatep. Hier werd de Japan- sche vloot in December 1941 verza- meld voor den aanval op Pearl Har bour.' Op reis per lucht-taxi Men kan thans een lucht-taxi hurt® voor een retourvlucht naar practisch alle plaatsen ter wereld. Een reis bureau boekte dezer dagen 'n familie die met vacantie naar Nice ging. Ook zakenlieden, die de Jaarbeurs te Bazel gingen bezoeken, maakten van een lucht-taxi gebruik. Het tarief voor een vijfpersoonstoestel bedraagt 1.50 gul den per mijl en voor een driepersóons 75 cent. Een retourtje Londen—Parijs kost ongeveer 540 gulden en een reis naar Zwitserland 1180 gulden. Wordt de Perzische kwestie geschrapt? Gromyko heeft, zoo deelt de Sovjet Omroep mede, een brief aan den Vei ligheidsraad der Vereenigde Naties ge richt, waarin hij verzoekt de Perzische kwestie definitief van de agenda te schrappen. Japansche actie in Brazilië In de Braziiiaansche staat Sao Paa- lo is een Japansche geheime vereeni- ging ontdekt, waarvan 105 leden zijn gearresteerd. De vereeniging stelde zich ten doel, die Japanneezen in Bra zilië uit den weg te ruimen, die niet gelooven, dat Japan den oorlog heeft gewonnen. Zij hadden reeds twee Ja panneezen vermoord. japansche actie in Brazilië Labour-Partij wijst fusie van de hand Volgens de New-Leader, het orgaai der I.L.P. heeft het Partijbestuur vaa de Labour Party voor de tweede maal het verzoek van de I.L.P. een fusie met de Labour Party aan te gaan, van de hand gewezen. Het Partijbestuur zegt in zijn antwoord tot de I.L.P., dat de Partij sinds 1918 geen federatief karakter meer heeft, zoodat er geen plaats in de Partij is voor zelfstan dige organisaties. De Heer en Mevrouw HOGENDOORN—MEBIUS ea Cobi betuigen gaarne hun zeer j hartelijken dank voor Uw bewijs van belangstelling, ondervonden bij I 4é 'geboorte van hun zoontje ca broertje HANS. Gouda, April 1946 H H. Dameskappers I Te koop aangeboden 2 (twee) goed onderhouden eiken KAPTAFELS MBT SPIEGELS Te bevragen Fa. J. DE JONG Dames- en Heeren-kappers Westhaven 15 - Tel. 2736 Kennismaking gezocht met aardig R.K. Meisje, ongeveer 35 Jaar, door jongeman mei nette werkkring Discretie gevr. en verz. Brieven met foto onder no. 6080, bur. v. d. blad. Foto retour. Gevraagd voor halve dagen. Vrijdags den gebeelcn dag. Aanm. na 6 uur 's-avonds. Graaf Florlsweg 99 Net Meisje met goede schoolopl. middens». 20 jaar P.G., zoekt Liefst in bezit vaa fiets Br. onder no. 6085, bur. v. d. blad grijs sportcostuum, maat 48 voor smoking, zelfde maat Groeneweg 43 ■B| Verdraagzaamheid Vtrastwaordelijkhcid Voor IEDER Woensdag 10 April 8 uur, „De Bearaklok" J. M. F. A. VAN DIJK Prof- Mr. A. N. MOLENAAR In het VAN ITERSON- ZIEKENHUIS te Gouda, wordt zoo spoedig mogelijk ge vraagd een Salaris volgens Gemeentelijke rege ling. Sollicitaties inzenden bi] den Geneesheer-Directeur van het Van Iterson-Ziekenhuis, Krugerlaan 130, Gouda Gevraagd te Hilversum in gezin met 4 kinderen een nette DIENSTBODE Prettige werkkring en goede be handeling Aanbiedingen Burgem. Martenssingcl 49 Te koop gevraagd een donkerblauwe of zwarte swagger (groote maat) .of genegen te ruilen, door landbouwer Br. onder no. 6067 [bur. v. d. bl. GEMEENTEWERKEN VAN GOUDA Burgemeester en Wethouders van Gouda, zullen op Dhisdag 23 April 1946, des voormiddags 9.30 uur bet herstellen van den walmuur langs de Turfmarkt» vanaf de Naaierstraat tot de Trappenbrug, ter gezamenlijke lengte van 193 Meter» te Gouda Bestek] en teekening zijn verkrijgbaar vanaf Maandag 15 April a.s. bij Gemeentewerken, afd. Boekhouding, tegen den prijs van f 4.— restitutie f 2.— mift binnen 2 weken in ongeschonden staat. Gouda, 6 April '46 Burg. en Wethouders voornoemd {Lid Bond v. Belastingconsulenttal Ouder de Boompjes 4 Telefoon 3797 De NUTSSPAARBANK te Gouda vraagt voor spoe dige indiensttreding een Minimum vereischte Mulo-diploma. Schriftelijke sollicitaties worden ingewacht ten kantore der bank OOSTHAVBN 12 Daarover wordt D.V. Woensdagavond 10 April gehandeld in de Kleine Kerk, Peperstraat Aanv. 7.30 U. (Zangkoor) De Vrije Evang. Gemeente vraagt JONGENS» om opgeleid te worden als timmerman of draaier. Reiskosten worden vergoed gevraagd v. d- HEUVEL - Boelekade 237 Gevraagd voor direct een Hoog loon. J. RIETKERK Markt 10 Net persoon vraagt voor de avonduren Br onder no. 6074, bur. v. d. bl. Gevraagd gemeubileerde j of Slaapkamer voor dame, met of zonder pension Aanbiedingen aan Foto-atelier J. MEIJER Korte Tiende weg 9 een starteraccu voor een 6 V accu-gelijkrichter Br. onder no. 4910, bur. v. d< bl. TE KOOP AANGEBODEN^ "n mo°' ondtrbondeB TE KOOP GEVRAAGD RUILEN <5 DIVERSEN Sprekers V"'0 W"U" 2 pluz-four pek,.. l.eWjd J UUgl nUuw.7d.bl d.,'...cho«n,n.^»PtrM( E een paar zwarte beeren lakichoen*® een paar broiat laarien, maat 40 P u y, •chaatien. Br, ao. 6082. bureau van 2 nieuwe wollen dèkeae. J. d« Bloemendael»cMW«« i.g.it.z. 2 pen. kaao. lU Brieven no. 6078. bureau ven dit i.g.iLz. etofxalger 120 V. Iletat eventueel te ruUen voor crème kin Brieven no. 6086. bureau van d" Lg.it.z. kinderwagen Hebt Engelf Brieven no. 6087, bureau ven dl een ia goeden etaat zijnde lederen de» Br. no. 6048. bureau v. d. Overall, maat 5# voor bakkerebrtek of blauwe werkbroek met bijbetaling Zwarte lap wollen «tof 140 f kleurde stof Aangeboden een net koathnie met verkeer. CkrUtelijke beginzelen ibfci Br. onder no. 6089. bur.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 4