ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Raadsimpressie eendracht De Haastrechtsche Brug I OHANNES PASSION Vergeet tl niet..% Ihiuuitw met baron inverchapel Uuduiehi I 1 Ij Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Kort, bondig en zakelijk, èat is wel ie voornaamste .impressie van de Raadsvergadering van den Tijdelijken gemeenteraad 'van Maandagavond. Toch is er veel belangrijks den hamer gepasseerd maar de vergadering was zeer eenstemmig en maakte het den Voorzitter niet moeilijk. Tusschen haakjes, het was wel typisch, dctt deze snelheid werd bereikt zonder den heer Snel, die verstek liet gaan. De belang rijke punten bevonden zich al tusschen de ingekomen stukken zooals bijv. de verklaring van de fractie der S.D.A.P., de Vrijz. Democraten en den heer Kwinkelenberg, dat zij voortaan de fractie van de Partij van den Arbeid zullen vormen. Hiermede doet deze nieuwe Partij haar intrede in onzen Raad en zien we met belangstelling haar optreden tegemoet. Zij start Administratie: M. J. van Loon WOENSDAG 10 APRIL 1946 ?0LuSen™m io°?? Abohn NUMMER 201 thans met 10 Raadsleden waaronder 2 Wethouders. Ook bleek uit een tele gram der Kon. Ned. Athtetiek Unie, dat de oude kwestie der Sintelbaan in Gouda weer opgehaald wordt. Van belang voor Gouda als stad waren de besluiten over de Haast- rechtsche tol, de steen des aanstoots die nu gaat verdwijnen. Bij de discus sie bleek tevens toen de heer Spek hierover een vraag stelde, dat er een Tollenfonds" bestaat, waaruit dit ge financierd zal kunnen worden. De be handeling der Röntgen-apparaten toonde aan dat Gouda in dit opzicht wel goed voor den dag komt. Het Sint jozef paviljoen* heeft pas een nieuwe installatei ontvangen, De Wijkverple ging beschikt ook over een modern apparaaat en nu zal voor het Van lterson-Ziekenhuis een geheel nieuwe installatie ontvangen. De Wijkverple- marktplaats is van groot belang, dat het Veemarktrestaurant uitgebreid zal worden, door het tijdens den oorlog zoo vernielde andere gedeelte van het Kazernegebouw hiervoor in te richten, zoodat de boeren die onze Markt be zoeken ook in dit gebouw dan ook al hun zaken kunnen afhandelen. De Burgemeester vond dat met het opheffen der tol een daad gesteld - moest worden en de Raad nam dit ter harte, in plaats van woorden stelde zij dezen avond daden. TH.A. STADSNIEUWS Vrouwengroep P. v. d. A. Op de weekltjksche vergadering van de vrouwengroep P. v. d. A. ipreekt deze week me). Mr. de Jong over „Het werk van de Kinderpolitie". In het jaar 1466 waa Karei, zoon van Philipa van Bourgondie, nog alechta graaf van Charoluisen stadhouder van Holland. Later zou hij naam Karei de Stoute dragen. Van zijn residentie Garinchem was hij in de herfat van genoemd jaar op reis naar Den Haag. Met zijn gevolg moest hij de ljsel over bij Haastrecht, waar alechta een klein pontje de veerdienst onderhield. Het stormde en regende geweldig, het overzetten van alle mannen en paarden duurde eindeloos lang en de onstuimige graaf raakte danig uit zijn humeur. Toen hij wrnam, dat het veer aan Gouda behaorde, reed kij woedend naar de stad, stapte het stadhuis kinnen en elschte van de magistraat, dat er te Haastrecht onmiddellijk een ophaalbrug gebouwd moest worden. De heeren van het stBdtbestuur klaagden over de groote onkosten, die ze nauwelijks konden be talen. Het baatte niet! De brug moest en zou er komen. Vader Philips keurde de handelwijze van zijn zoon goed. Dus Werd de Haastrechtsche brug in plaats van het veer te Haastrecht gebouwd. Spoedig bleek de brug een uitkomst te zijn voor de boeren uit Krimpener- en Loplkerwaard, zelfs bij ijsgang kon men voortaan Gouda bereiken! Nog beter zou de brug aan de belan gen van Gouda beantwoorden, als ze wat dichter bij de stad kwam te liggen, binnen haar rechtsgebied. Dus werd de brug afgebroken en naar haar tegen woordige plaats tegenover Stolwijkersluis gebracht. Wel kwam het stadsbestuur in botsing met den eigenaar van het veer te Gouda, doch voor een flinke som stemde hij in het leggen der brug in 1471 toe. Om de aanzienlijke kosten goed te maken, werd Toonkunst vestigt met haar jaarlijksche opvoering van Bach's „Johannes Passion een tsadltie. Hiermede had het ons geen grootere dienst kunnen bewijzen. Immers de beide Passionen van den Lelpzlger j Cantor vormen de beste en schoonste mu- ziek die ooit geschreven iseen muziek, die niets aardsch meer heeft, die het meest verheven getuigenis aflegt van het innig geloofsvertrouwen van 's werelds groot- sten componist. er tol op de brug geheven, die de om [dat U Morgen nieuwe inleg- I vellen, textielkaarten en en- quette-formuliereri voor brand- I stoffen moet halen, als uw [naam ligt tusschen Pol Roz U behoeft alleen Uw tweede distri butie-stamkaart en het inlegvel mede te brengen. U kunt in het Gymnastieklokaal aan de Peperstraat terecht, aan loket 13, 5, 7 en 9, tusschen 9.10 en 12 u.of 2.- en J.30 uur. jVoor bijzonderheden, zie aanplakbllj. dat U Morgen een schoenenbon moet halen, als Uw stamkaartnummer eindigt op een 3 (drie) en Uw naam begint met een der volgende letters I, J en K aan loket 12 van het Distributiekan toor aan de Peperstraat. Zij, die onder bovenbedoelde cate gorie vallen, en reeds een schoenen bon ontvangen hebben in 45 or lo moeten zich vervoegen aan loket 4, V I Peperstraat. U moet medebrengen de Tweede distributie stamkaart en het inlegvel GA-GB-GCvof GD CK 605. Zie ook ons Wad van Donderdag 4 April. liggende dorpen konden afkoopen door het betalen van een jaarlijksch bedrag. Vanaf 1473 lag de Haastrechtsche brug over de IJssel. In 1572 werd de brug weggenomen uit vrees voor een overval van de Spanjaarden vanuit de Krimpener- waard. Haastrecht moest zich tevreden stellen met een voetveer, alleen het vee der boeren, dat naar de welden tea noorden der rivier gebracht werd, of daarvan wederkeerde, mocht met een pontje overgezet worden. Zooajs de meeste veren over de rivieren in Holland, was ook het Haast rechtsche veer. en dus later ook de brug, een leen van de grafelijkheid. Gouda of liever zijn plaatsvervanger moest dus met de brug beleend worden. Deze plech tigheid had in Den Haag plaats. Als geschenk aan dea graaf was de stad ver plicht een paar witte handschoenen of 3 stuivers te geven, samen met andere rechten, kwam deze „heergewade" op bijna 15 gld. Het leen kon echter slechts aan een mensch verleend worden, das werd een der burgemeesters leenman van den graaf. Na zijn dood had opnieuw het verlei met heergewade plaats. Daarom werd deze burgemeester niet leenman, doch „sterfman" genoemd. In 1798 was de opbrengst dezer tol 315 gld., in 1916 bedroeg die 7695 gld. Door hét toenemende autovervoer steeg de opbrengst in 1937 tot ongeveer 60.000 gld. Alle pogingen der belang hebbenden om deze tol te doen verdwij nen, Hepen op niets uit. Zelfs een over val hielp niet. De nieuwe weg door de Krimpenerwaard, die deze landstreek van Oost naar West doorsnijdt, zou bij zijn voltoolng zeker de boeren naar Rotter dam lokken' Het is dus goed gazien, dat de Gemeenteraad op 8 April j.l. besloot tol op te heffen. Laten wa lhopen, dat het toenemend bezoek uit de Waarden een flinke vergoeding zal blijken voor verlies der tolgelden. V.B. Nico Verhoe ff is een all-round musi cus zijn opvatting van het werk is door en door muzikaal, zeer nauwkeurig geeft hij tot in de kleinste bijzonderheden aan, daarbij weet hij het koor geheel en al van zijn intenties te doordringen. Ik doel hier bij o.a. op het contrast tusschen forte en plano in het koraal „In meines Herzens Grunde" het prachtig gezongen „Ruht wohl", de wijze waarop sommige tenoren- trekjes naar voren werden gehaald enz. Verhoeff vervalt niet in de fout van vele koordirigenten, om het orkest maar aan zichzelf over te laten en zich uitslui tend met het koor te bemoeien, het instru mentale gedeelte heeft evenzeer zijn aaa- dacht als het vocale. Met de beoordeeling der solisten moet men rekening houden met de groote ruimte der kerk. Mevr. Bakker-Naberman heeft een zeer goede, heldere stem, terwijl haar voordracht getuigt van een geheel zich inleven in haar partij. Antoon Eldering weet met zijn pracht I geluid de groote gewelven te vullen, op I devote wijze vertolkte hij de Christusrol. Bram van Luijn, wiens stem niet zoo zwaar is als die van Eldering, zingt eveneens goed. - Mevr. Immink kon me evenwel minder bekoren, zij wekte de indruk, dat zij deze avand minder goed op dreef was. Corn. v. Munster heeft vroeger onge twijfeld een voorname stem gehad, het is evenwel zeer te betreuren, dat dit tot de verleden tijd gaat behooren. In de concert zaal zal hij beter voldoen dan in de kerk, in de St. Jan is zijn volume verreweg te klein. Het orkest speelde min of meer vla*. Bi) de altaria „Vonden Stricken meiner Sünden" klonk het evenwel hinderlijk ge luld boven de toch al vrij zwakke alt uit. Verbaasd heb ik gestaan over de wel zeer slechte viola da gamba begeleiding in de altaria „Es 1st vollbracht". Moge dan al de temgeratuur mede oorzaak zijn geweest van het ontstemd raken van het Instrument, een goed solist behoeft dan toch niet zoo onzuiver te spelen, daarbij deden de vele over drever^glissan do's wel zeer hinderlijk aan. De daveclmbel en orgelpartij, resp. in handen van Rie Kool en Frits de Jong. werden goed vertalkt, jammer was het, j dat geen gebruik van het kerkorgel kon worden gemaakt. Ofschoon Baron Inverchapel, waar schijnlijk beter bekend als Sir Archibald Clark Kerr op zijn doortocht van Indië naar Engeland slechts 24 uur in ons land doorbracht, hebben wij toch opeen persconferentie te Den Haag het genoegen gehad hem eenige vragen te kunnen stellen over zijn opinie aangaande de Indonesische kwestie. Hierop deelde hij ons het volgende Bij mijn aankomst in Indië leek mijn taak hopeloos. Soekarno weigerde beslist in contact te treden met Dr. van Mook. Dit was nu juist mijn taak en ik heb het genoegen gehad dezen, al was het met moeite, te volbrengen. Verder heb ik aan de besprekingen zelf niet deelgenomen, doch ik kan wel vertellen, dat Van Mook en Sjahrir. die mi) een zeer verstandig, Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht i Matige aan de kust tijdelijk kluch tige wind tusschen N. ep N.W. Koude nacht. Overdag meest zwaar bewolkt met later kans op regen. redelijk man lijkt, een plan hebben weten samen ta stellfei, dat zeer dicht grenst Wat b ar In Gouda to doonf Reünie i Vrijdag t./m. Woensttag Gravin Alexandra (Boven 18 jaar) Thalia-Theater r Vrijdag t./m. Woensd. Blanke Slavin (Boven 14 Jaar) Schouwburg Bioscoop, Vrijdag t.m. Dins. De zwarte spion (Boven 18 jaar) Woensdagmorgen om 10 uur Excursie van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen, afd.- Gouda Broodbakkerij Fa. Steenland. Ziekenfondswezen en V olksgezondheid. Het Tweede Kamerlid C. J. van Lien- den zal in een cursusvergadering van de Partij van den Arbeid dit ondcr^"P behandelen. Iedere belangstellende is op. deze interessante bijeenkomst van ha welkom. Deze vergadering wordt gehou den in de bovenzaal van Café „net Schaakbord" op de Kleiweg op Zaterdag 13 APril ,n vaBflt *an °m Jubilea bij de „Zuid-Holland". Maandag herdachten drie werknemers bil de N.V. Koninklijke Plateelbakkerij „Zuid-Holland" het feit, dat zij 25 jaren in het bedrijf werkzaam waren en wel de heeren J. Snel en J. W. Rietveld, res#, chef van de modelmaker en glazuur- der en me). C. Verkaik. die 25 jaar als magazijnbediende werkzaam ïs en het geen voorwaar wel als een zeldzaam [jubileum gekenmerkt mag w°r"en- 1 De jubilarissen werden door LMrectie en bedrijfsleiding ontvangen, waarbij de Directie in een korte toespraak het feit memoreerde en aan de jubilarissen hulde bracht voor hun goede en trouwe plichts betrachting, waarna een geschenk onder couvert aan elk van hen werd over handigde Oudheidkundige kring „Die Goude"* De Oudheidkundige kring „Die Goude heeft op Dinsdag 16 April een vergade ring in „De Beursklok" belegd, waarop zal spreken de heer Muylwijk over „Op twee partijtjes bij een stadssecretaris en twee verjaardagsvisites bij een oud-burge- meester in den Franschen *9®* aan het eenige weken geleden door Nederland opgestelde plan. De bespre kingen op de Hooge Veluwe dienen om de goedkeuring van de Nederl. Regeering te verkrijgen voor dit schema. Naar mijn meening, zoo zeide hij, is het voor Nederland beslist noodzakelijk, dat de overeenkomst nu aangegaan wordt. Toen wij hem vroegen, voor welke dcelen van Indië deze overeenkomst van kracht zou zijn, antwoordde hij: alleen voor Java en Sumatra. Op de vraag of de bespre kingen tusschen Schermerhorn en Attlee betrekking hadden op de Indonesische kwestie, mocht hij niet antwoorden. De dikwijls vermelde oneenlgheid tus schen Nederl. tn Britsche troepen noemde hij een fabel, er was zelfs een overeen komst gesloten, waarbij bepaald was, dat zoowel Nederl. als Britsche eenheden de nog geïnterneerde Hollanders en Japanners bij hun transport naar de havens zouden beschermen. De toestand In de kampen was niet bepaald aangenaam toch bevredigend, en van hongerlijdei had Clark Kcrr noch in kampen noch onder de bevolking iets kunnen merken. Het aantal extremisten op Java, zoo vervolgde hij, is gering en bij de bestrij ding van dezen werken Indonesiërs, Nederlanders en Britten eensgezind samen. Dat zij ooit aan de macht zouden komen lis uitgesloten, daar bijna geheel Java achter Sjahrir staat. Ook de communis tische invloed is betrekkelijk gering, al bestaat er een klein partijtje onder leiding van een Kaukasiër. De indruk, die Clark Kerr over het algemeen gekregen had, was, dat wij het verder verloop van de besprekingen optimistisch moeten bezien. Na afloop van deze conferentie bewees de nieuwe Lord, dat hij behalve een geschikt bemiddelaar ook een voortreffelijk gastheer was. In een dat llch toen ontwikkelde, toonde* hl) groote belangstelling voor de politieke ontwik- keling in ons land. .waarover wij hem dan i ook een en ander meedeelden. Woensdag 10 April, Schouwburg 7 u. R'damsch Pbilharmonisch orkest. E«u vliegenier verteld Gisteravond hadden wij een onderhoud met den heer S. Soeters, die piloot-na vi- aator was op den reusachtlgen skymaster waarmede de Lt. G. G. Dr. H. J., van Mook. de Engelsche bijzondere ambas sadeurs. Archibald Clark Kerr. Dr. P. J. A. Idenburg, de su'.tan van Pontianak, Alkadri Hamld II, overste in het K.N.I.L. en de afgevaardigden van Sjahrir: Sóe- nandi, (min. van Just.) Soedarsono (min. van Blnn. Zak.) en Pringodigdo staats secretaris. benevens adviseurs en secre tarissen. m» I Bil rijn vertrek had Dr. van Mook aan den gezagvoerder der K.L.M., ver zocht, zich aan het gewone vliegschema te houden. Na de eerste landing, na 9 uur vliegen van Batavia, werd hiervan reeds afgeweken Deze landing had plaats op het vliegveld Pekjoe bij Rangoon. Dit is een oorlogs vliegveld van de R.A.F., midden in het oerwoud gelegen, vrijwel zonder eenig comfort t geen koud water, geen tiolet- gelegenheid, kortom practisch niets. Bovendien was de hitte vrijwel ondraag lijk. Na benzine innemen ging de tocht dan ook weer spoedig verder. De dele gatie vloog in den nacht over het schitterend verlichte Calcutta, vloog door Idem. Beursklok, 8 uur, Partij vd.Vrij heid, sprekers de heer v. Dijk en Prof. Molenaar. Idem, Ned. Herv. Ver. Calvijn, 7.30 a. Ds. v. Dijk van Monster. Idem, Bureau „Groot Gouda" 7-9 uur Spreekuur voor gerepatrieerden. Idem, bovenzaal „Reünie", 7 uur, Da. J. Börger, „De mensch van morgen". Idem, 8 uur. Repetitie Gemengde zang- vereeniging „Euterpe 1ste Bewaarschool Patcrsteeg Donderdag 11 April Nieuwe Schouw burg, 7.30 uur, G. en A.V. „Excelsior" Uitvoering „Vredesspel". Idem Reünie (bavenzaai) 2 uur. Vrou wengroep Partij van den Arbeid. Mej. Mr. de Jong over „Het werk v.d. Kin derpolitie". Idem. Reünie, 8 u., Mi). Nut v. h. Alg. Voordracht Albert Vogel Jr, naar Allahabad, waar getankt werd. Ook hier werd de tocht niet onderbroken en behalve de landingen te Karachi en Easra, werd er onafgebroken doorge vlogen naar Caïro. Hier kon de beman ning even op adem komen. Vrijwel alle passagiers toonden groote belangstelling voor de cockpit. De sul tan van Pontianak vertoefde er bijna gedurende de geheele reis. Onder de passagiers zelf heerschte een opgewekte stemming en het zou voor een bultan- staander moeilijk geweest zijn om vast te stellen, dat in het vliegtuig twee par tijen zaten. Van Caïro ging de tocht rechtsstreeka naar Nederland. Een lichte motorstoring veroorzaakte bi) het vertrek een opont houd van 2 '/2 uur. Om den verloren tijd in te halen werd de kortste route ge vlogen over de Middelandsche zee, de Alphen en langs het verwoeste Keulen. Gedurende de geheele tocht was het weer schitterend. Men keek om zoo te zeggen over de Middelandsche zee heen. Nauwelijks in Utrecht of de echte Neder- landsche wolken verschenen, doch deze belemmering veroorzaakte geen minder hartelijk ontvangst op Schiphol, waar de belangstelling enorm was. mams Diefstal. Uit koffers, van uit Iadië komende personen, zijn, bij het vervoer van Amster dam naar Schiedam,, o.a. 1100 sigaretten en 3 zeemlappen gestolen. Als dadera van dezen diefstal heeft de politie alhier 3 personen gearresteerd, die belast waren met het transport der koffers. Stadgenoot spreekt voor de radio. Onze stadgenoot, de heer R. v.d. Brug, lid van de Tweede Kamer en lid van het Hoofdbestuur van de Partij v. de Arbeid, houdt a.s. Zaterdagavond 6.45 uur een radio-voordracht met als onderwerp i „Een betere samenleving". De uitzending vindt plaats over Hilversum I (301 M.) in het programma voorbereid door de VARA. m GOUDA iv*. j. ------- oiY)Q IIUUI UjJll V-MWl v me^e' I u CU Ujausu» i suuicu - w w -

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1