„Nederland helpt Indië" DAMRUBR1EK WA' O O O I O O #-°Vi Vo° O oo DE TAALZEEF Het werk van de Openbare Leeszaal De Directrice vertelt ervan UIT DEN OMTREK BINNENLAND Goudsche kinderen naar Denemarken. Na de, we mogen hel wel noemen, zegetocht/ die het Prinselijk paar naar Denemarken gemaakt heeft, vertrok heden wederom een aantal Nederlanders naar dit land van melk en honing. Wel waren de omstandigheden heel wat eenvoudiger, ook de Nederlanders waren kleiner, het vertrek was er niet minder feestelijk om. Het betrof namelijk een 16-tal kinderen uit Gouda die Dinsdagmorgen naar Dene marken afreisden om in dit gastvrije land ook de laatste gevolgen van den oorlog te boven te komen. Op het Stationsplein werd afscheid genomen van ouders en bekenden en om ruim half elf betraden de jongens en meisjes het perron vanwaar hun groote reis zou aanvangen. De stemming was best en zoolang de trein er nog niet was bleef het een enthousiast heen en weer gewuif. Op het perron merkten we o.a. op Mevr. James die van haar belang stelling Het blijken en genoot van de opgewekte verhalen der kinderen en ook Dr. Vegter met zijn vrouw die zijn patientjes een laatste vaarwel kwam toe roepen. Even elf uur reed langzaam de trein vanuit Rotterdam binnen, waarin reeds een groot aantal kinderen hadden plaats genomen. Vooraan ontdekten we een wagen met accomodatie om eventueel ziek geworden kleinen te verplegen en daarachter kwam een werkelijk indruk wekkende rij eerste en tweede klas D-trein wagens van de Belgische spoorwegen, ZOoala we alleen maar in onze droomen ze nog konden herinneren. Snel werden de plaatsen verdeeld en onder gewuif verliet langzaam deze trein met zijn kost bare lading Gouda om onze jongens en meisjes aaar een voor hen nog onbekend avontuur te brengen. Wij vernamen oog dat zij de geheele reis mer deze treia zullen maken. Vannacht zouden zij in Groningen overnachten en' morgen in Hamburg om dan Donderdag hun plaats van bestemming te bereiken. De kinderen worden daar bij particu lieren ondergebracht, waar zij ongeveer 3 tot 4 maanden zullen blijven. Onze hartelijke wenschen vergezellen ze op deze groote reis en we hopen ze kern gezond en gebruind weer terug te zien keeren. SPORT Boksen Bi) de bokswedstrijden van Maandag In het gebouw „Lomiperijk" te Hillegers- berg wist onze stadgenoot Joost v.d. Tak van de boksvereenlging „Gouda" het weer tot een overwinnig te brengen in een partij tegen J. Brommer (school Huizenaar Rotterdam). Bovengenoemde vereeniging bezit in v.d. Tak een rivaal waarmee zij, zoowel sportUevend Gouda trotsch op mag zijn, door de sportieve wijze waarop deze zijn overwinningen of zijn nederlagen weet te behalen of te dragen. Wij hopen dat er ook in Gouda spoedig gelegenheid is tot het organiseeren van wedstrijden. Wel kunnen wij ver klappen dat v.d. Tak deel zal nemen aan de boksdemonstratles, die de boks- vereenigingen „Gouda" op 25 April a.s. op haar programma heeft staan. HANDBAL Op Zondag a.s., 14 April, worden op het O.N.A.-terrein aan de Walvis straat de jaarlijksche Steden-ontmoe tingen gehouden tusschen Gouda en Rotterdam, zoowel voor dames als heeren. Om 2 uur spelen de vertegen woordigende dames-ploegen; terwijl om 3 uur de heeren in het veld komen. Gezien de verrichtingen der verschil lende Goudsche elftallen in dit sei zoen, kan op spannenden strijd gere kend worden. Er zal dan ook zeer zeker van goede handbalsport te ge nieten zijn, zoodat niemand zich een gang naar het O.N.A.-terrein zal be treuren. De Goudsche elftallen werden als volgt samengesteld: DAMES: Doel: B. Scholten (V. et C.); ach ter: N. v. d. Heuvel (Stolwijk) en H. de Jong (Excelsior); midden: L. v. d. Heuvel (Stolwijk), J. Luynenburg (Exc.), K. v. Hoog (Krachtsp.); voor: T. Schuengel (V. et C.), A. Prevoo (Exc.), D. Luychenbroer (Exc.), T. de Koster (Exc.), W. v. Meijeren (Stolw.). Reserve's: B. Boere, W. Endenburg (V. et C.), C. v. d. Berg (Stolw.), S. Smink, M. Broekhuizen (Krachtsp.). HEEREN: Doel: J. Spieringshoek (Krachtsp.); achter: F. Spee (V. et C.) en C. Schouten (Krachtsp.); middeif: A. v. Os (Krachtsp., C. V. Braam (V. et C.), R. v. d. Heij (Exc.); voor: J. Perdijk (Krachtsp.), P. Pauw (Kracht sport), J. Mikkers (V. et C.), J. Wil- tenburg (Exc.), G. Hammer (Exc.). Reserve's A. Bos, J. Bus, J. v. Kes- terfcn (V. et C.). - REEUWIJK Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik A P zv F A Mastop en G M Slot; Johanna M W dv J H v d Werf en 1-M v Leeuwen; Cornelis T J zv C van Leeuwen en M Golas; Adriaan zv P v Dam en L Niemeijer; Martina J dv M Bontenbal en J Huijsman. Ondertrouwd: A S van den Ancker 35 jaar, te Ruiviel en J J van Zoest 32 j; N C Berg 45 j, te Zoeterwoude en A Th E Frieling (wed v C J Ver- kleij). Loop der Bevolking Vertrokken: J 'Oosterwijk uit F 19e naar Ammerstol. Ingekomen: J Bouwmeester in E 60a uit Borculo; W Roos in I a uit R'dam; H J v Dam in D 2 uit Gouda; Th A Uljee' in H 35 uit Gouda; P de Bruin in E 66 uit Giessendam; N Vonk, echtgenoote van A v Eeuwijk in 1 38 uit Gouderak. Verboden toegang Er zullen- weer borden worden ge plaatst op de eilandjes in den plas Elf hoeven met het opschrift: „ver bóden toegang". Het zal dus verboden zijn de eilandjes te betreden. Benoemingen Burgemeester' en Wethouders heb ben tot leden van het stembureau be noemd de heeren: Hoofdstembureau: Burgemeester Lucasse, voorzitter, leden J. Ballering, W. Boom, beiden wethouder, J. van Roon en C. van den Heuvel. Tot plaatsvervangers zijn be noemd de heeren C. H. Vergouw, W. Schoiiten en J. van Wensveen. Tot leden van stembureau 1 ge meentehuis: Burgemeester Lucasse, voorzitter, W. Schouten en C. H. Ver gouw, leden, plv. A. J. v. d. Velde en C. J. v. Harskamp. Tot leden van stembureau 2 bij de Gez. Groenendijk in de afd. Middel burg: J. Ballering, voorzitter, J. van Roon en C. J. Hack, leden, plv. C. Bontenbal en J. Th. van der Weel. Tot leden van stembureau 3 bij den heer T. van Roon aan de Wethouder Venteweg: W. Boom, voorzitter, J.'v. Wensveen en Th. C. Verkleij, leden, plv. H. J. Lafeber en L. W. J. Boeg- heim. Tot leden van stembureau 4 stein bij den heer Van Zuilen: C. van den Heuvel, voorzitter, T. van Vliet en A. F. v. d. Stok, leden, plv. Th. v. Kats en H. Nap. Kiezerslijst Burgemeestèr en Wethouders heb ben ter openbare kennis gebracht, dat de Kiezerslijst, aanwijzende de inwo ners, die bevoegd zijn tot de uitoefe ning van de kiesverrchtingen als be doeld in de Kieswet van 6 t.m. 29 April a.s. op de secretarie der ge meente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. 9 Tot 20 April a.s., is een ieder be voegd bij het college van B. en verbetering der lijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de- Wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voor komt of al dan niet voor eenige ver kiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. WADDINXVEEN Bevrijdfngsmonument In het centrum der gemeente, nabij het station, zal zooals bekend, een gedenk naald worden geplaatst, die op 4 Mei onthuld zal worden. In verband daarmee verzoekt het Centraal Oranje Comité aan alle vereenigingen alhier of zij bereic zijn op 4 Met daarbij vertegenwoordigd te willen zijn en om mede te werkpnaan de onthulling van het monument. Opgaven worden ingewacht voor 15 April bi) den heer C. Rietveld, Zuidkade 90 b IJsclub „Nooit Gedacht" Maandagavond j.l. kwam in de zaal van den heer Versloot IJsdnb „Nooit Gedacht" in jaarvergadering bijeen. Na een tjslooze periode van drie jaren was de animo groot. Het zaaltje was over vol. De agenda werd vlug afgewerkt, veel belangrijks was er niet. Een gratis verloting viel zeer in den smaak aange zien de prijzen uit gebak bestonden. Met een woord van dank voor de goede op komst en hopende dat de ijsclub het a.s. seizoen zijn vleugels uit zal kunnen slaan sloot de voorzitter de vergadering. Muziekver. „Concordia" Wij herinneren er aan, dat de muziek vereniging „Concordia" op 10 en 11 April a.s. haar laatste uitvoeringen geeft In dit seizoen. Aanvang 8 uur. Zaal Centrum. Burgerlijke Stand Aangiften van 27 Maart t/m 3 April. Geboren: Margaretha E M dv W H Burger en C C v Tol, Teuntje dv A N Smit en B T Verhoef, Maria J dv P Noordam en M J vd Sar, Nicolaas L zv E J de Jong en M Overvliet. Ondertrouwd; R Vuurens en A Ver blauw. Gehuuwd: J Koster en A C Spring- in'tveld, W v Akkeren en J C vd Berg Overledent E Janmaat, weduwe van G. Dijns, 77 j. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden t 1 paar grijze handschoenen, 1 handschoen. Verloren; 1 grijze portemonnaie met inhoud, 1 donkerblauwe centuur. 13. Er is iets-in de Nederlandsche taal, wagr ik persoonlijk voortdurend mee overhoop lig. Dat zijn de geslachtèn der woorden; het is mij mijn heele leven nooit duidelijk geworden, waar om een tafel vrouwelijk en een stoel mannelijk moet zijn. Ik strooi mijn de's en dens dan ook maar een beetje op goed geluk uit en ik weet niet of ik het de redactie, den zetter of den corrector moet danken, dat ze ten alotte netjes op hun plaats komen. Eén ding weet ik echter volkomen zeker en dat is, dat nooit en te nimmer „den'"* mag staan bij een woord, dat onder werp van de zin is. Des te verbaasder keek ik op toen eenigen tijd geleden ons eigen Groot-Gouda meedeelde: „deN bijzondereN raad van cassatie is begonnen de zaak van Mussert te behandelen." Ook de goede Homerus dommelt wel eens. In ieder geval is "er dien dag iets aan de hand geweest in de zetterij, want een eindje verder stond zoowaar dat Mussert Avrogaut rondkeek. Was dat een guitigheid over de Avro of zou er arrogant bedoeld I. Tot de instellingen, die na den oor log voor .een hernieuwde taak staan, hoort ook de Leeszaal. Wij zijn eens gaan informeeren bij de directrice hoe hier het werk her vat wordt. „Wordt er nog steeds evenveel gelezen als in de oorlogsjaren?", zoo vroegen wij, „of is er een terugslag geweest in den afgeloopen winter?" „Deze -vraag is niet zoo met ja of neen te beantwoorden", werd ons )nedegedeeld. „In het algemeen werd in Bibliotheekkringen een inzinking verwacht. Wij hebben er in onze Openbare Leeszaal niet veel van ge merkt. Wel is er in pet afgeloopen jaat, minder uitgèleend dan b.v. in de jaren 1941 en 19$2, maar dat vindt gedeeltelijk zijn oorzaak in de beper kende bepaling dat een lid maar één maal per kalenderweek mag ruilen. De leeswoede van de eerste oorlogsjaren was trouwens abnormaal. Men las toen omdat èr niets anders te genieten, was". „Nu is er soms bijna te veel te genieten in Gouda". „Inderdaad. Al is het gehalte niet altijd even hoog. In het algemeen wordt er nu weer gelezen door de menschen die werkelijk van lezen houden. Dat was in de afgeloopen jaren wat anders. Wat was het voor de onderduikers geen uitkomst dat ze tenminste wat te lezen konden krij gen. 't Was vooral ook voor deze ca tegorie, dat we verleden jaar in de on gunstige. omstandigh. op „de Raam" tot op zekere hoogte nog met genoe gen werkten. U vyeet niet wat een verscheidenheid van opdrachten de ge duldig wachtende moeders, verloofden, zusters en andere relaties van de on- derduikenden meebrachten. We haal den dan zoo onopvallend mogelijk weer eens wat boeken uit het gebouw ■op de Oosthaven, wat de Ortskom- mandant zoo nadrukkelijk verboden had". „Dat waren dus voornamelijk studieboeken?"Wat leent U het meeste uit? „We leenen natuurlijk veel ro mans uit. De Openbare Leeszaal is er zoowel voor ontspanning, als ont wikkeling en inlichting. Weliswaar wordt niet alle ontspanningslectuur aangeschaft. De z.g. „lichte ontspan ningslectuur" zult U, op enkele uit zonderingen na, niet in een Openbare Leeszaal vinden. Dat is het terrein van de huurbibliotheken. Het grootste deel van ons boekenbudget wordt na tuurlijk aan ontwikkelingslectuur en studieboeken besteed".-- „Is er dan in Gouda wel veel belangstelling voor studieboeken?" - „Dat klinkt bijna een beetje be- leedigend voor de Qouwenaars. Waar om zou er in Gouda geen belangstel ling zijn voor goede ontwikkelings lectuur? Waarom zou men hier geen studieboeken noodig hebben? In Gouda wonen dezelfde menschen met dezelfde studieverlangens als elders. Alleen is het getal wat klein. We moeten altijd wel erg woeke ren met het beschikbare geld voor het aankoopen van boeken, want het is helaas maar een klein bedrag, een veel te klein bedrag. We kunnen lang niet alles koopen wat we noodig hebben. Maar wanneer' we maar eehigszins merken, dat aan een stan daardwerk op een of ander gebied be hoefte is, wordt het aangeschaft". -r- „Kunt U niet eens een paar on derwerpen noemen?" „Ja zeker. Neemt U b.v. kunst geschiedenis, wapenkunde, kunstnij verheid. Hierover kunnen we nooit ge noeg hebben. Want de aardewerkindu strie heeft voor de ontwerpen geregeld de bibliotheek noodig. In 't algemeen denken veel menschCTi er nog niet aan dat ze zich voor allerlei inlichtingen tot de Openbare Leeszaal kunnen wenden. Want het gaat niet alleen om de studieboeken die uitgeleend wor den, maar er zijn ook de encyclopae- diën, woordenboeken, atlassen enz., die op allerlei vragen antwoord geven. En als U eens wist hoe we dit jaar met de boeken over de Padvinderij hebben moeten woekeren. Alle boe ken en handleidingen zijn uitverkocht en het werk is meer dan verdubbeld. Verder zijn er in de bibliotheek standaardwerken over geschiedenis, waterbouwkunde, godsdienst. En bijna nooit staan ze in de kast. Dat is toch het beste bewijs dat ze noodig zijn. Men Jeent toch een boek over wegen bouw, electriciteit, boekhouden, wijs begeerte, alleen als men het noodig heeft'. fa Morgen volgt het tweede en laatste deel van het onderhoud). DE BESPREKINGEN OP DE HOOGE VELUWE Officieel wordt medegedeeld: de be sprekingen tusschen de Nederlandsche Regeering en den luitenant-gouver neur-generaal zullen in de komende dagen worden voortgezet. Intusschen had heden op St Hubertus een bijeen komst plaats van sociaal karakter tusschen leden van de Nederlandsche Regeering, den hiitenant-gouvemeur- generaal en de uit Indië overgekomen Indonesiërs. Op deze bijeenkomst werd een werkprogramma voor de komende dagen opgesteld. GALADINER IN KON. PALEIS (Van een specialen A.N.P.-verslag- gever) In het Koninklijk Paleis heeft hedenavond te acht uur een gala diner plaats. Handelsverdrag tusschen Frankrijk en Nederland Het Fransche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft een communiqué uitgegeven van den volgenden inhoud, aldus A.F.P.: Sedert 27 Maart ^ijn te Parijs onderhandelingen gaande ge weest tusschen een Fransche delegatie onder leiding van H. Alphand, Direc teur Generaal bij het Min. van Buitenl. Zaken en een Nederl. Delegatie geleid" door den heer D. P. Spierenburg, Directeur bij het Directoraat-Generaal voor de Buitenl. Economische betrek kingen van het Ministerie van Handel en Nijverheid, om te komen tot een handelsverdrag tuschen beide landen. De onderhandelingen zijn nu tot een eind gekomen en het verdrag i^ 9 April' onderteekend. Ter zelfder tijd is te Parijs een betalingsverdrag ondertee kend. Het verdrag dat van 1 April tot 31 Dec. 1946 van kracht zal zijn voor ziet in het instellen van een gemengde commissie om toe te zien op het na- korfien van de bepalingen. DE TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN De verkiezingsdienst van 't A.N.P. deelt ons het volgende mede: - De Candidaatstelling voor verkie zing van leden der Tweede Kamer vond Dinsdag 9 April in de 18 kies kringen plaats. Bij de candidaatstel- ling is gebleken, dat de volgende p'arr tijen aan de verkiezingen zullen deel nemen: 1. Anti-Rev. Patij; 2 Partii van den Arbeid; 3. Prot. Unie- 4 Katholieke Volkspartij; 5. Staatk Ge/ Partij; 6. Chr. Hist. Unie; 7. Comm' Partij Nederland (De Waarheid)- 8 Partij van de Vrijheid; 9. Ned. Bella- my-Partij; 10. Onafhankelijke Partii (groep Lopez) en 11. De Chr. Dem Volkspartij, In totaal nemen dus li partijen aan de Tweede Kamerverkie zingen deel. Ter vergelijking diene dat bij de laatst gehouden Kamerver kiezingen (1937) 20 Staatkundige Par tijen candidatenlijsten hadden inge diend. De Nederlandsche Bellamy- Partij heeft candidaten gesteld in de kieskringen V Rotterdam, VI Den Haag, X Den Helder, XI Haarlem XVI prov. Groningen. De Onafhanke lijke Partij (groep Lopez) in de kies kringen V (Rotterdam) en VI (Den Haag) en de Christ. Dem. Volkspartij in de kieskringen IX (Amsterdam) en XVI (prov. Groningen). De andere Staatkundige Partijen hebben in allé 18 kieskringen candidaten gesteld met uitzondering van de Prot. Unie, welke partij geen lijst heeft ingediend in de kieskringen VI (Den Haag) en XVill (prov. Limburg). Red. H. Tenwolde 7e opgave thuisdammers ZWART 7. 8. 9. 13. 17. J9. 27. 16 26 36 46 46 47 48 49 50 WIT 18. 26. 28. 33. 34. 40. 42. Wit zet en wint. Opgave no. 7 voor club-dammers 'beginners). ZWART 7. 8. 9. 13. 14. 15. 16. 19. 20. 30. 16 26 36 46 46 47 48 49 50 WIT 21. 22. 33. 37. 39. 41. 43. 44. 49. 50. Opgave no. 7 voor club-dammers (gev.) ZWART 3. 11. 12. 13. 14. 17. ^18. 19. 21. 23. 24. 25. 27. 29. 35. 1 26 36 46 46 47 4T 15 25 35 45 49 50 WIT 30. 32. 33. 36. 37. 38. 41. t/m 49. Oplossingen binnen 14 dagen na plaat sing aan Bureau „Groot Gouda". Markt 67. Linkerbovenhoek „Damrubriek" ver melden, voor persoonlijk antw. postzegel insluiten s.v.p. H. T, Oplossing opgave 5, thuisdammers. »7-32. 32-27. 4-10. 24-20^42-38. Oplossing opgave 5, clubdammers, (beg.) 17-11. 26-21. 32-21. 37-32. 39.33 Oplossingen opgave 5, clubdammers, (gev.) 37-32. 36-31. 38-32. 30-14. O O .1 BW55 txrr ,,j.awfeg&aL.-g!Ws>!

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2