RECLAME I GBOOT GOUDA n Zweden begroet het Prinselijk Paar. GOUDA Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht m Prinses vertolkt onze gevoelens jegens Zweden >rogramma VOOR UW IN EN OMGEVING VOOR WOENSDAG HILVERSUM I 301 m. pNIO: 18.00 Nieuwsberichten. VARA: 18.18 Willy Derby. RVU:- 18.30 „Zonnevlekken". VARA: 19.00 Lente-Rhapsodie. VPRO: 19.30 Lezing. RNIO: 19.15 Dep. uitz. 19.30 Pro gramma voor de Ned. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. VARA: 20.05 Het Residentie-orkest. 20.50 Het gesprek van de week. 21.00 Liedjes van vroeger en nu. 21.30 Om roeporkest. 22.00 „De dood van den ambtenaar. 22.15 Omroeporkest. 22.45 Geestelijk leven. RNIO: 23.00 Nieuwsberichten. VARA: 23.15 Dansorkest „The Ramblers". 23.45 Rustige Avondklan ken. 24.00 Sluiting. HILVERSUM 11 415 m. NCRV: 18.05 New Light Symphony Orchestra. RNIO: 18.30 Rijk over zee. NCRV: 18.45 Georges Boulanger. RNIO: 19.00 Nieuwsberichten. NCRV: 19.20 Engfelsche marschmuz. RNIO: 19.30 Engelsche les voor be ginners. 20.00 Nieuws. 20.05 Departe mentale uitzending. NCRV: 20.20 Bel Canto. 20.50 „De Christen-soldaat in dienst en thuis". 21.10 Radio Philharmonisch Orkest. RNIO: 22.00 Nieuwsberichten. NCRV: 22.15 Na het nieuws...... het actueel geluid! 22.30 Menuetten uit den pruikentijd. 22.50 Koor, orkest en solisten. 23.50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM I 301 m. RNIO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. AVRO: 7.30 Gramofoonmuziek. RNIO: Nieuwsberichten. AVRO: 8.15 Gram.muz. 9.15 Mor genwijding. 9.30 Arbeidsvitaminen. 10.30 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw. 10.35 Pianovoordracht door Max- Geiger Debussy-Programma. 11.00 Nuttig en noodig. 11.10 Orgel concert. RNIO: 11.45 Berichten over bevrijde krijgsgevangenen uit het Verre Oos ten. 12.00 Nederlandsch Kamerkwar tet. 12.15 Sonate in G. gr. t. AVRO: 12.30 Ensemble Géza Kiss. RNIO: 13.00 Nieuwsberichten. AVRO: 13.15 Vaudeville-orkest. 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis. 14.20 Het Utrechtsch Strijkkwar tet. 15.00 Sterrren en sterretjes. 15.20 „Confetti". 17.00 AVRO-kaleidoscoop. RNIO: 17.30 „Nederland helpt Indië. AVRO: 17.35 „De Zevenklapper" o.l.v. Klaas van Beeck. HILVERSUM 11 415 m. RNIO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. KRO: 7.30 Morgengebed en liturgi sche Kalender. 7:45 Qramofoonmuziek. RNIO: 8.00 Nieuwsberichten. KRO: 8.20 Gramofoonmuziek. RNIO: 9.30 Waterstanden en politie berichten. KRO: 9.45 „Pluk den dag". NCRV: 10.00 Das Italienische Kon- zert van J. S. Bach. 10.15 Morgen dienst 10.45 Bachprogramma. KRO: 11.00 Radio-ziekenbezoek. 11.45 „Uit het land der eeuwige zwarte aarde". 12.00 Zangers ver verschil lende nationaliteiten. 12.15 „Van een Christen dogter en een heijdens koningszoon". 12.30 Lunchconcert door Jaap Brill's Continental Quintet. RNIQt: 13.00 Nieuwsberichten. KRO: 13.15 Vervolg Lunchconcert. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.00 Stichtsch Salon-orkest. 14.40 Causerie voor de vrouw. 15.00 Concert. 15.45 Concerto Grosso op. No. 2 in b kl. t., G. F. Handel. RNIO: 16.00 Nachtvorstverwachting. NCRV: 16.03 Bijbellezing. 16.45 Gramofoonmuziek. RNIO: 17.00 Rijk overzee. NCRV: 17.10 Beroemde zangeressen «n zangers zingen. 17.30 Kamermuz. ▼an Robert Schumann. Oud-President Hoover weer vertrokken naar Brussel Op de wijze, zooals wij die ons van de Amerikanen voorstellen, heeft de oud-president van de Ver. Staten, de krasse grijze 71-jarige Herbert Hoo ver, des morgens zijn ontbijt nutti gende in Brussel, in 7 uur tijds ons land „gedaan", om 's avonds 6 uur weer in Brussel te dinedren. In den tusschentijd is hij naar Schiphol ge vlogen en vandaar per auto naar Den Haag gereisd. In de Residentie voerde hij infor- meele besprekingen aangaande onze voedselpositie .met enkele onzer mini sters, gebruikte met hen de lunch, om daarna een tocht te maken door het gebombardeerde Bezuidenhout. Wij van onzen kant hebben ons echter ook niet onbetuigd gelaten: naar Amerikaansche gewoonte escor teerde een achttal motoren van. de Rijksmotorpolitie en twee wagens van de Ambassade, waarin de oud-presi dent met den Amerikaanschen Ambasr sadeur te Den Haag, dr. Stanley K. Hornbeck, benevens enkele leden van de Ambassade en de heeren Frank Mason en Maurice Pate waren ge zeten, terwijl een politiewagen den stoet vóóraf ging. Om 5 uur arri veerde deze op Schiphol en stopte vlak voor het gereedstaande Douglas vliegtuig van de Air Transport" Com mand. Twintig marechaussees stonden er voor opgesteld. Nadat de oud-president afscheid DAGBLAD door G. Th. Rotman 0 33. De drie luchtreizigers kwakten met een smak tegen de fontein en vie len daarop met hevig geplons in het rijkelijk met water gevulde bassin. Langs een ladder klommen ze naar beneden, en terwijl zé bibberend naar een hotel werden gebracht, zorgde de brandweer er voor, dat het vliegtoestel beneden kwam. 34. Ze hadden nu allen tijd, om Parijs te bekijken. Want de vlieg machine moest in een vliegtuigenfabr. gerepareerd worden en daar ging min- stens een week mee heen. Daarop werd de reis naar het Zuiden voort gezet, nadat ze eerst nog een laatste keer boven hét prachtige operagebouw gecirkeld hadden. had genomen, nam hij met de heeren Mason en Pate in het vliegtuig plaats, dat enkele oogenblikken later in Zui delijke richting verdween. „Svenska Dagbladet" verwelkomt in een artikel, dat in dS Nederlandsche taal is gesteld, Prinses Juliana en Prins Bernhard, het Vorstelijk Paar, dat thans een bezoek aan de Zweedsche hoofdstad brengt en door geheel Zwe den met groote en oprechte vreugde wordt begroet. „Eeuwenlang heeft het Zweedsche volk met warme belang stelling en sympathie de roemrijke ontwikkeling van het nauwverwante 'Nederlandsche volk gadegeslagen en zich over den rijken bloei van zijn beschaving verheugd. Met bewonde ring hebben wij in de afgeloopen don kere jaren den" heldhaftigen strijd ge volgd, dien het Nederlandsche volk heeft gevoerd voor vrijheid en recht. Met eerbied zagen wij den onwankel- baren moed en nimmer aarzelende standvastigheid van de Koningin en hare familie, welke allen met hoop en vertrouwen vervulden. Met gejuich be groeten wij den dag, waarop het dap pere volk onder leiding van zijn edele Vorstin zich opnieuw den weg zag ge opend tot vrije ontplooiing in geluk kiger en voorspoediger toekomst. On getwijfeld zal het bezoek, dat Juliana en haar gemaal aan Zweden brengen, ertoe* bijdragen, dat.de oude vriend schapsbanden, die beide volken ver binden, opnieuw worden versterkt. Het geheele Zweedsche volk wenscht de hooge gasten van ganscher harte welkom in Stockholm". H.M. de Koningin bezoekt de «Tjerk Hiddes" en de „O 24" H.M. de Koningin heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan de te Rotterdam liggende oorlogsbooten -'jerk Hiddes" en „O 24". Tenor van de Amsterdamsche Opera ontvoerd De strijd tegen de Amsterdamsche wordt nog steeds voortgezet. "r0 is de opvoering van „Fidelio" die '"avond, zou plaats hebben on- gemaakt, door de ontvoering iJWeeden tenor Chris Reumer. per is inmiddels iitzijn wo- kee'rd. Nadat Prinses Juliana met de Kroonprinses te Stockholm gewinkeld had, had te 13.00 uur een intieme lunch plaats met den Kroonprins en de Kroonprinses. 'Om drie uur begon in het Grand Hotel de uitreiking der decoraties aan- hen, die zich gedurende den oorlog verdienstelijk hebben gemaakt. Prinses Juliana was in gezelschap van Prins 3ernhard, in de uniform van generaal der vliegers en van onzen gezant, den heer Teixeira de Mattos en mevrouw. Alvorens tot de uitreiking der deco raties over te gaan, hield de Prinses de volgende rede: Gaarne kom ik naar Zweden om uitdrukking te geven aan de gevoe- ens van dankbaarheid van het geheele Nederlandsche volk voor de spontane en edelmoedige hulp aan ons vader land in zijn donkerste uren gebracht. Ik overdrijf niet, wanneer ik. zeg, dat zonder Uw hulp menigeen onzer den grooten dag der bevrijding niet zou hebben beleefd. Sedert Dec. 1944 had de vijand aan onze mannen verboden de steden te verlaten. Voor talrijke "families beteekende dit den dood. Vrouwen, kinderen en ouden van dagen trachtten hun taak over te ne men en gingen met karren en fietsen zonder banden naar het land met alle daaraan verbonden gevaren. De Prinses gaf -vervolgens enkele citaten uit een persoonlijk dagboek, waarin verhaald werd, hoe op 27 uebr. 1945 de Roode Kruis pakketten uit Zweden kwamen. Het dagboek spreekt óver Amsterdam, waar, ondqr politie toezicht, bakkerskarren reden. In die karren lagen gele brooden. De talrijke scharen kinderen, die dagelijks door de hoofdstad zwierven, behoefden dien dag niet te bedelen. Die dag was een plechtig feest voor alle gezinnen. Wij kunnen nimmer de hulp van de kers van het Roode Kruis vergeten die onder moeilijke omstandigheden, dik wijls met gevaar voor eigen leven, menig onzer uit de hel der concentra tiekampen redden. Wij danken ook de talrijke Zweden, die tijdens den oorlog zooveel Nederlanders gastvrijheid ver leenden. Wij zijn ons zeer bewust wat Raetta Barneti en in feite het Zweed sche volk voor onze kinderen gedaan heeft. Wij waren gelukkig in een tijd, dat er slechts vijandeu schenen te zijn, in U vrienden te zien. Een symbool speuren in Uw vlag, die overal wap perde, waar onze bevrijdingsfeesten gevierd werden. Ons land heeft zwaar geleden, men denke slechts aan het geschonden eiland Walcheren. Maar het is wonderbaarlijk te zien(j hoe onze natie zich tracht te herstellen, waarbij de woorden: „Luctor et Emergo" le vende werkelijkheid worden. Het is ons onmogelijk U de vriendschappe lijke gevoelens te vertolken, die ons volk voor Uw natie gevoelt. Toekom stige geslachten zullen steeds met eer bied getuigen van de legende van het Zweedsche brood. Hierna ging de Prinses over tot het uitreiken van de verschillende decora ties. De volgende Nederlanders ontvin gen onderscheidingen: J. K. Holthuis, penningmeester ZweedschNederlandsch Hulpcomité, officier Oranje Nassau. C. Bouchette, lid Zweedsch—Neder landsch Hulpcomité, ridder Oranje Nassau. Pastoor P. Fens, zorg repatriandi en vluchtelingen, ridder Oranje Nassau. Ir. R. Hylkema, ridder Oranje Nas sau, S. Konijn, Hulpcomité, ridder Oranje Nassau, N. Woensdregt, Hulp comité, ridder Oranje Nassau. Ch. Behrens, Werk-propaganda, zilveren medaille Roode Kruis. Pastoor F. Krijn, zorg uitgewekenen, zilveren medaille Roode Kruis. Jhr. W. Quarles van Ufford, Pers-, propaganda- en informatiedienst, zilveren medaille Roode Kruis. Mevrouw B. de Jong, Hulpcomité Stockholm, zilveren medaille Roode Kruis. Mevr. J. Hylkema, Hulpcomité Norrkoeping, bronzen medaille Roode Kruis. Mevr. dr. M. Muusses, bronzen medaille Roode Kruis. Van dé Zweden, die onderscheidin gen kregen, noemen wij de volgenden: Birger Eekeberg, president van het Zweedsch Gerechtshof, Graaf Berna- dotte en zijn zuster, M. Bernadotte. Guenther, ex-minister van Buitenland- she Zaken, mevr. Wigforss, mevr. Bri- lioth, K. A. Anderson, president van den gemeenteraad van Stockholm, mevr. Levinson, presidente Hulpcomité Kinderen. Ebba Lilliecreutz, secreta resse generaal van het Hulpcomité van Kinderen en Walther Eckman, den te Amsterdam woonachtigen Zweed, die zich voor de actie van het Zweedsche groote verdienste verwierf en ter ge legenheid van deze receptie speciaal door H.K.H. Prinses Juliana werd be dankt. Galaconcert,te Stockholm Het Prinselijk Paar-zal vandaag om 12 uur een bezoek brengen aan de tentoonstelling van de werken van Vincent van Gogh in het Nationaal Museum. Te kwart over één vindt een lunch plaats te Haga, het slot van Prins Gustaaf Adolf. Des avonds om negen uur vindt in den Koninklijken Schouwburg een gala-concert plaats, te geven door het Amsterdamsch Concertgebouworkest, onder leiding van Eduard van Beinum. Het programma bevat de volgende werken: H. Andriessen: Kuhnau-vari- aties. Sjbelius: de zwaan van Tuonela'. Drie deelen uit „La Damnation de Fapst" van Hector Berloz en de eer ste symphonie van Joh. Brahms. PARADE VAN ZWEEDSCH LUCHTESKADER (Van een speicalen A.N.P.-verslag- gever) Donderdag in de voormid dag zal Prins Bernhard in «en Zweedsch vliegtuig een tocht maken. Tegelijkertijd vindt een parade plaats van een Zweedsch luchteskader. Het ligt in de bedoeling, dat ook Prinses Juliana deze parade zal bijwonen. Orde van de Serafijnen voor Prinselijk Paar Hoogste Zweedsche onderscheiding Prinses Juliana en Prins Bernhard ontvingen gisteren de hoogste onder scheiding, die Zweden kent, de orde Van de Serafijnen. BUITENLAND dSTSkbaarS Vo» men be- Roode Kruis in Februari 1944 zeer Nieuwe ontwikkelingen in het geval van Meegeren De witte porceleinen kruik,'de tin nen borden en de wijnglazen, die te zien zijn op de „Vermeers", waarvan van Meegeren beweert de schilder te zijn, zijn door de politie gevonden en zullen als stukken van overtuiging voorgelegd worden aan het Amster damsche Hof, dat deze zaak zal be rechten, Een tweede stuk van over tuiging zal een stuk zijn van het raam van het origineele doek, waarop de „Emmaüsgangers" was geschilderd, en waarvan Han van Mee8eren zeëL dat het door hem verwijderd is om het raam te verkleinen. Zij zijn gevonden in de villa „l'Aurore" te Nice, de vroe gere verblijfplaats van Van Meegeren. Het politieonderzoek heeft nog een resultaat opgeleverd: er is nog een schilderij ontdekt, dat alle kenmerken heeft valsch te zijn. Het is ditmaal een interieur, dat tot voor meer dan 200.000 gulden verkocht en de beken de deskundige dr. Bredius had er een certificaat van echtheid voor afgege ven. In van Meegeren's villa te Nice werden op een paneel voorstudies ge vonden voor dit schilderij. Van Mee geren heeft verklaard, dat de studie was uitgevoerd in moderne olieverven bij wijze van proef, kort, nadat hij de „Emmaüsgangers" had voltooid". Het paneel is door de politie verwij derd en zal aan de andere stukken van overtuiging worden toegevoegd Men heeft tenslotte nog een doek gevonden, dat een muzieklezende vrouw voorstelt, en dat een variatie is op het schilderij van Vermeer van de vrouw met den brief. Dit doek is in handen gesteld van een Belgischen deskundige te Brussel, tezamen met de „Pieter de Hooch". Vergrootingen van details van dat schilderij en roent- genfoto's kunnen nog meer bewijzen opleveren. Centraal Duitsch Bestuur Volgens betrouwbare berichten uit 'rankfort zou het instellen van een -entraal Duitsch bestuur binnen enkele weken zijn beslag krijgen, aldus de „News Chronicle". De grootste moeilijkheid is tot dus ver de tegenstand van Frankrijk ge weest, doch men verwacht, dat de ingelsche, Amerikaansche en Russi sche bezettingsautoriteiten druk zullen uitoefenen op de Fransche antoritei- ten. Gromyko weer in den Veiligheidsraad! De Veiligheidsraad kwam .gisteren avond om ongeveer 9 uur Ned. tijd bijeen. Gromyko was aanwezig, de^ Perzische ambassadeur Hüssein Ala was echter afwezig. De Raad begon onmiddellijk met de behandeling van het rapport van de Commissie over de werkwijze van den Raad. Gromyko voerde als eenige spreker het woord en stelde voor dat de periodieke bijeen komst van den Raad tweemaal per jaar gehouden zou worden. De Raad aanvaardde dit voorstel. De Raad nam tenslotte een voorstel aan, waarbij werd bepaald, dat het Voorzitterschap gedurende een maand bekleed kan worden door ieder der leden op Engel sche alphabetische volgorde. Dr. Quo Taichiang verdaagde de vergadering tot een tijdstip vast te stellen door Trygve Lie. Rusland heeft aan de V.S. voorgesteld, dat de aanklacht wegens spionnage ingediend tegen een Russi- schen luitenant ingetrokken zal wor den, tenzij meer bezwarend materiaal tegen'hem kan worden ingebracht.' Rusland heeft deze „voorstellen" langs de normale diplomatieke kanalen ter kennis van de Amerikaansche Regee ring gebracht, doch zij zijji geen on middellijk verzoek om de zaak te deponeeren. Perzië verzet zich tegen afvoering van de kwestie Naar Reuter uit Washington uit be trouwbare bron verneemt heeft de Perzische ambassadeur Hussein Ala 'n schrijven gericht tot den Secretaris Generaal van de Ver. Naties, waarin hij zich verzet tegen het voorstel van Gromyko om de Perzische kwestie van de agenda van den Veiligheidsraad af te voeren. Regentschap in Griekenland? Het Centrale Comité van de EAM heeft de vorming van een regentschap door drie personen, die de 3 stroomin- gen in Griekenland rechts, Centrum en links vertegenwoordigen, geëischt. Voorstellen van Ghandi Ghandi heeft de Engelsche Kabinets missie voorgesteld, dat wanneer er geen overeenstemming kan worden be reikt tusschen 't Congres en de Mos lim-liga t.a.v. het vraagstuk, deze voorgelegd zal worden aan een inter nationaal scheidsgerecht. Duitschers gaan in staking in Noorwegen Duitschers die in Bergen (Noorw.) zijn tewerkgesteld bij den wederop bouw zijn dezer dagen in staking ge gaan meldt Kristeligt Dagblad. Zij meenen recht té hebben op loon voor hun arbeid. Zij hadden reeds langen tijd hierover aan hun misnoegen uiting gegeven en meerdere malen gedreigd het werk te zullen neerleggen. irTmt

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3