Het werk wan de Openbare Leeszaal De Directrice vertelt ervan UIT DEN OMTREK SPORTNIEUWS BINNENLAND BUITENLAND ii. „Wat doet U met verouderde boeken? Verwijdert U die?" i „Ja dat is de illusie van iedere leeszaaldirectie om veel „Passant" te hebben. Een verouderd boek vervan gen door een nieuwe druk of door een beter op hetzelfde gebied, of als het teveel een tijdsboek is geweest, het verwijderen uit de bibliotheek. Een Openbare Leeszaal moet een be wegelijk boekbezit hebben. Onze bi bliotheek moet midden in het dage- lijksch leven staan. Iedereen moet er geholpen kunnen worden; of het de predikant is die een boek over lithur- gie wil hebben, of de monteur die het nieuwste boek over radio moet ge bruiken of over dieselmotoren of over electrisch lasschen iets moet weten. De onderwijzer die voor zijn hoofd actie zit moet de boeken voor zijn studie hier kunnen vinden. Iemand die voor middelbaar geschiedenis studeert is b.v; zeer gedupeerd dat onze „Gos- ses en Japikse" verbrand is. „Kunt U alle wenschen ver vullen?" „Nee, jammer genoeg niet. Maar dat is niet zoo erg. We zenden de aan vragen naar de Centrale Catalogus in Den Haag. Daar wordt nagezien in welke bibliotheek het gevraagde boek is, de aanvraag wordt doorgezonden en (na verloop van eenige dagen ont vangen we het boek. Is het nergens (dat komt ook voor), dan komt de aanvraag met de opmerkingen terug. Op die manier worden er eenige hon derden boeken per jaar door ons ge leend uit andere bibliotheken. Maar ons boekbezit is toch in 't algemeen veel te klein. We bestaan nog niet lang genoeg en we hebben altijd met te weinig geld, moeten woekeren". „Hoe komt U eigenlijk aan geld? Toch niet van de contributies alleen?" „O nee. Dat is maar een betrek kelijk klein bedrag. Het is juist de be doeling, dat iedereen lid van de Leeszaal kan wordeit. De contributie zou, als de Leeszaal een commercieele opzet was, heel wat hooger moeten zijn. Het groote bedrag moet van overheidswege komen". „Hoe moet dat, nu alle boeken zooveel duurder geworden zijn? Zijn de overheidssubsidies nu ook ver hoogd?" y- „Ik weet werkelijk niet hoe dat zal gaan. De subsidies zijn nog niet verhoogd. Ergens zal geld vandaan moeten komen. Anders zouden we te hard achteruit gaan. De boeken zijn gemiddeld tweemaal zoo duur als voor den oorlog". „En als U het aantal leden op voert?" „Nee, dat geeft ons geen finan cieel voordeel. Eerder nadeel". „Zelf ben ik ook Leeszaallid. Ik meen dat ik 2.50 betaal". „Ja dat komt uit, sommigen be talen zelfs nog minder. Gemiddeld is het 5 ets. per week. Daarvoor kan men dan beschikken over één roman en maximum 4 studiewerken. Daarmee comen we niet uit. Vooral omdat in de studiewerken meer geld wordt ge zet dan in de romans „Ja dat begrijp ik, maar als U nu eens de contributie verhoogt?" „Dat gaat ook niet. We krijgen graag vrijwillige verhoogingen, maar van Rijkswege is vastgesteld dat het verplichte minimum niet meer dan 2.50 mag bedragen. Dus die moge- ijkheid vervalt ook". „U is dus uiteindelijk geheel af- lankelijk van de subsidies van de overheid. Waar een Leeszaal toch een Plaatselijk belang is, zou de gemeente eigenlijk voor de financiën moeten zorgen". „Ja die kant zal het op den duur wel heen móeten. Het is zeker een plaatselijk belang, dat er niet alleen goede ontspanningslectuur te krijgen is, maar er een goede verzameling buitenlandsche literatuur is, dat stu deerenden geholpen kunnen worden en dat er een centrum voor inlich tingen is. „Is Engeland veel verder op bi bliotheekgebied?" „O ja. In de vorige eeuw bloeide in Engeland het Openbare Leeszaal wezen al. Wij hebben het meeste „in Schip tot zinken gebracht. Zondag hebbea eenige jongens van 12 tot 14 jaar een schuit, die met puin ge laden was, ln de Turfmarkt laten zinken. De politie heeft de jeugdige daders op gespoord en de ouders zullen de schade die f 70,- bedraagt, gezamenlijk moeten dragen. Excursie Ned. Vereen, voor Huisvrouwen. Woensdagochtend zijn de leden van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen, afd. Gouda op excursie geweest naar de bakkerij van de fa. Steenland. De belangstelling voor de fabriek kwam wel heel duidelijk aan den dag door een zoo groote opkomst, dat drie rondleidin gen noodig waren om de dames in fines ses het bedrijf te laten zien. Allereerst 't bereiden van 't dagelijxs brood, daarna het vervaardigen van de alleraardigste paaschfiguren en ten slotte de luxe afdeeling, banket, koekjes, beschuit ea siroopwafelen. De belangstellende vragen en de vol doening van de hulsvrouwen mogen vogr den Heer Steenland een bewijs van dank zijn, voor de bereidwilligheid zijn fabriek in het drukste van het werk voor onze leden opengesteld te hebben. Geboren I April, Maria dvWM Joziasse en M v Tongeren. Relgerstraat 24, Willem J zv A v Es en W J Nederberg, Tollen- Straat 147, 9 April, Petronella F T dv P F Th v Geest en J W Groenen, Groe- nendaal 51, Nicolette J E dv P Egberts en J N vd Voorde, Turfmarkt 1#6. 10 April, Henriëtte W C M dv C W M Kort en G Lankrijer, Krugerl. 51, Annetta C B dv N Bezemer en A C Smit, Jan van Henegouwenstraat 3 Adrianus zv J C Kuilenburg en C S Kalk man, A willens 4 Getrouwd 10 April. P J. H Vergeer en A H van Setten, J M A Atteveld en C J Hofstede, J Witvers en N J de Wit, P A J Kore- ir en A C W Jonkheid. G A Garde r en J M Gerritsen. P. Hoogerwaard vd Starre. Het Openbare Leeszaalwezen is daar in de belastingen verwerkt. Het is daar min of meer gemeentebedrijf. Ik heb er vroeger ook gewerkt, speciaal in Croydon. Nu ga ik er weer eens mijn kennis vermeerderen. Amerika is hee- lemaal het Openbare Leeszaalparadijs. Maar dat is voor onze bescheiden begrippen te overweldigend. Zoowel in Engeland als Amerika wordt de Leeszaal ook nog veel meer als inlich tingencentrum gebruikt". „Tot slot zou ik U nog willen vragen of U tevreden is over het be zoek aan de leeszaal, ik bedoel de zaal met kranten, tijdschriften en zoo, die toch voor ieder gratis toeganke lijk is? „Dat zou veel beter kunnen we zen. Het kan zijn dat, wanneer ons gebouw meer centraal gelegen zou zijn, er meer inloop zou zijn om even een krant of tijdschrift in te zien of iets op te zoeken. Er is wel geregeld bezoek, maar het is toch jammer dat zoo'n schat van dagbladen, tijdschrif ten nog niet door veel meer personen wordt gebruikt. Om niet te spreken van de kostbare Naslagbibliotheek. Maar toch komt Gouda naar verhou ding van zijn grootte niet achteraan". „Over 't geheel is U dus niet ontevreden over de gang van zaken?" „Niet ontevreden is misschien wel een goede uitdrukking. Er zijn altijd nog zooveel mogelijkheden en zooveel onvervulde wenschen. Om er maar één te noemen: een behoorlijk nieuw gebouw! Maar wat in het al gemeen de intensiviteit van gebruik betreft, slaat de Goudsche Leeszaal een goed figuur. Eenige jaren geleden heeft iemand een vergelijking gemaakt tusschen het gebruik van de verschil lende Leeszalen in ons land. Gouda stond toen bovenaan in de rij. Inder daad bereiken we een percentage van de bevolking, dat ver boven het ge middelde ligt. De Gouwenaars weten Waterpolo De uitdagen van de wedstrijden Dins dagavond in het Spaardersbad gespeeld zijn. Afd. A. B.Z. en P.C.-Gouwe 0-4 G.Z.C. 2-S.Z. en P C' 1-0 Afd. C. S.Z. en P.C -Boskoop 3-1 Met deze wedstrijd is de competitie geëindigd. Biljard wedstrijden D.O.N.K. De uitslagen van de onderlinge roos- terwedstrijden gespeeld op Maandag 8 en Dinsdag 9 April, zijn: J. Helmond-B. Kalmeijer H. Janmaat-D. v. Waas J. de Frankrijker-Th. de Jong H. v.d. Pouw-L. Boeghelm Th. v.d. Pouw-A. Bakker L. Killestein-C. Bakker C. Groen-P. v.d. Sande Th. de Lange-H. v. Os J. de Frankrijker-J. P. ifrd. Kroef W. Slootjes-H. Smeels M. Zwarts-O. Helmond G. Massar-C. de Lange P. de Lange-O. Helmond 2-0 0-2 0-2 1-1 2-0 0-2 0-2 2-0 2-0 2-0 0-2 2-0 1-1 het klein" van Engeland overgenomen, dus wel dat de Leeszaal bestaat 3 eklasse B: DONK 4Waddinx- .veen 4, 12.30 uur; Moercapelle 2 1A ons Raadsverslag van Maandag i;lj 1 DONK 5; Zwervers 3—ON A 6, 11.30 De Haastrecktsche tol. staat de naam van de Heer Spek vermeld waarin deze aan B.ea W. vroeg, waarom de tol moest worden opgeheven, daar zi) jaarlijks toch f 30,000,- opbrengt. Dit Is niet juist. De heer Spek informeerde naar het fonds van f 30.000,- dat destijds was gesticht, om bij eventueele .opheffing van de tol, de eerste schade voor de gemeen tekas op te vangen. Da Partij vpn de Vrijheid. Het verslag van de gisteravond gehou den vergadering van de Partij v. d. Vrijheid bereikte ons van morgen te laat om nog in ons nummer van vandaag op te nemen zoodat het eerst morgen opgenomen kan worden. Voetbalprogramma v. Zondag Voor de Goudsche clubs staat van de week de volgende wedstrijden op het programmaGouda-Sliedrecht, Laak kwartler-Olympia en G.S.V.-O.N.A., terwijl D.O.N.K. vrij is, Als we het ranglijstje bekijken zouden we voor Gouda deze week een over winning moeten voorspellen, er komt echter een „maar" bij. Sliedrecht is vorige week n.l. op het nippertje ver slagen door H.V.C., zoodat Sliedrecht op het oogenblik wel wat mans schijnt te zijn. Het terreinoordeel zou hier wel eens de doorslag kunnen geven. Voor Olympia zal het Zondag wel een „zwarte" dag worden, Laakkwar tier immers moet geen rare dingen meer uithalen als ze nog een kans op het kampioenschap wil hebben, zoodat Olym pia hoogst waarschijnlijk wel met de kous op den kop zal terugkomen. Ondanks het feit dat G.S.V. er beter voor staat dan O.N.A. gelooven wij toch O.N.A. een overwinning te moeten voorspellen, daar de prestaties van G.S.V. de laatste weken nou niet zoo overweldigend zijn. Tevens zal O.N.A. wel haar uiterste best doen om den indertijd in eigen home geleden neder laag te, revancheren. PROGRAMMA G.V.B. VOOR ZONDAG 7 APRIL le klasse A: Haastrecht 2Moer capelle 1; ONA 4—UNIO 1; DONK 2 Waddinxveen 2, 2.30 uur. le klasse B: Groot-Ammers 1 Moordrecht 2; Lekkerkerk Sr-Zwer- vers 2, 11.30 uur. 2e klasse A: Amm. SV 2Bergam bacht 2; Olympia 4Gouda 5, 11 uur; ONA 5—Oudewater 2, 11 uur; Nieu- werkerk 2Stolwijk 2. 2e klasse B: GSV 4Boskoop 1, 4 uur; Waddinxveen 3ESTO 1. 3e klasse A: Nieuwerkerk 3Stol wijk 3, 12 uur; Schoonhoven 4Lek kerkerk 4, 12 uur; Oudewater 3 UNIO 2, 12 uur; Bergambacht 3 Groot-Ammers 2, 12 uur. uur; GDS 2—VEP 4, 12.30 uur; Bos koop 4UNIO 3, 12 uur. 3e klasse C: GDS 3VEP 3, 2.30 uur; Bodegraven 3GDS 4; Nieuw koop 2GSV 5; Nieuwkoop 3 óouda 6, 12 u.; Boskoop 3ESTO 2. Alle wedstrijden voor zoover niet anders vermeld, vangen te 2 uur aan HOCKEY De stand is momenteel in de afdeeling van de G.M.H.G-dames 1 Spartaan II 10 8 2 G.M.H.C. I 8 5 3 Noad III 8 5 4 Tempo '34 11 I 4 5 Excelsior III 8 2 6 Bully'36 V 16 2 7 Leonidas V 9 2 8 M.R.H.C. V 9 1 Deze stand is exclusief de afgebroken wedstrijd tegen Tempo '34 II en de wed strijd van 7 April. De afgebroken wedstrijd moet waar schijnlijk als verlies beschouwd worden. G.M.H.C. zou dan 2 punten achter Spartaan en Noad staan. 14 April moet zij echter tegen Spar taan II spelen. Een kans op het kam pioenschap blijft bestaan. 0 2 16 30-9 2 1 12 25-4 2 1 12 19-7 2 2 10 12-10 3 3 7 13-9 1 7 5 10-34 0 7 4 9-21 2 6 4 5-39 Bij de heeren is de stand 1 G.M.H.C. I 9 7 2 0 2 Leonidas IV 3 Noad II 4 Aeolus III 5 Victoria V 6 R.B.C. III 7 Leonidas III 9 9 10 8 8 8 1 2 0 0 1 1 16 15 14 8 4 1 1 30-10 37-15 26-10 23-24 11-24 10-21 4-30 In deze standjes zijn de wedstrijden van 7 April nog niet meegerekend. Zooals uit de ranglijst blijkt staat G.M.H.C. I fier bovenaan. Geen enkele wedstrijd verloren, en dat wil wat zeggen in een afdeeling waar verscheidene zware elftallen ondergebracht zijn. G.M.H.C. I moet a.s. Zondag uit spelen tegen Leonidas IV de naaste concurrent Na de wedstrijd tegen Leonidas IV resteert nog een wedstrijd tegen Victoria V thuis. G.M.H.C. heeft het kampioenschap dus geheel in eigen hand. Het Hockey-programma voor Zaterdag 13 April ist G.M.H.C. II (heeren) - S.V .'35 II Aanvang 3.30 u. Gouda-terrein en voor Zondag 14 April Spartaan II - G.M.H.C. I (dames) Aanvang 13.3# u Leonidus IV - G.M.H.C. I (heeren) Aanvang 13.15 u. Deze wedstrijden worden ln Rotterdam gespeeld. REEUWIJK Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: een kinderschoudertasch, terug te bekomen bij mevr. v. Haans- bergen E 118a bij Elfhoeven. Verloren: 1 zilveren armband door J. van Bodegraven, 's Gravenbroek- schenweg E 169; 1 bruin lederen por- temonnaie en boodschappen, door J C Bunnik C 37. Geslaagd^ Voor het examen machineschrijven is geslaagd mej. L. van Oostrom al hier. Tweede Kamer-Fractie der Partij van den Arbeid over Franco-Spanje De leden der Tweede Kamer, be- hoorende tot de Partij van den Arbeid, hebben een resolutie van den volgen den inhoud aan de regeering gezon den: De leden der Tweede Kamer, be- hoorende tot de Partij van «den Ar beid, hebben met verontrusting en ver ontwaardiging kennis genomen van de tegemoetkomende houding, tijdens den oorlog door het Franco-regime in Spanje aangenomen tegenover het fas cistische Italië en het natiónaal-socia- listische Duitschland, zooals mede uit het onlangs gepubliceerde Amerikaan- sthe Witboek is gebleken» waarin thans nog wordt volhard door het v.t- h enen van asyl aan oorlogsmisdadi gers. Zij zijn voorts van oordeel, dat ook de recente terechtstellingen en vervol pingen van personen van alle richtin gen, die het verbod van* Vrije mee- ningsuiting en van vereeniging en vergadering hebben overtreden, niet kunnen worden geduld. Zij spreken de wenschelijkheid uit, dat de regeering nauw overleg pleeg* met de andere Westersche democratie- en, om, op grond van haar gezam. verantwoordelijkheid voor West-Euro pa, te bevorderen, dat het'thans in Spanje bestaande regime wordt ver vangen door een werkelijk democra- t'sch, op vrije meeningsuiting en vrije partijvorming berustend stelsel, waar bij zij gezamenlijk de taak hebben, dit democratisch Spanje door economische hulp in zijn wederopbouw bij te staan. Het Jaarbeursbezoek Maandag zijn ruim twintigduizend personen door de spoorwegen naar Utrecht vervoerd, wat tweemaal zoo veel is als op den voorafgaanden Zon dag. Dinsdag 1.1. brachten de spoor-' wegen pl.m. 17.000 bezoekers naar Utrecht. In de afgeolopen week be klommen bijna vijfduizend jaarbeurs bezoekers met een recorddag van ruim elfhonderd, den Domtoren. J. W. Baron van Haersolte van Haerst voor het Haagsch Tribunaal Vandaag houdt de eerste kamer van het tribunaal in het arrondissement 's-Gravenhage in het Tribunaalgebouw aan den Raamweg de eerste openbare zitting. Het tribunaal zal zijn arbeid zonder eenige officieele plechtigheid beginnen. In de zitting van heden zal de „ge machtigde van den leider" voor Zuid- Holland, J. W. baron van Haersolte van, Haerst zich te verantwoorden hebben voor zijn gedragingen gedu rende de bezetting. Nederlanders annuleeren bestellingen in Australië De Nederlanders hebben deze week orders voor Australische goederen voor 'n waarde van meer dan 6000000 pond sterling geannuleerd, omdat het vastgehouden worden van de Neder- landsche schepen in de Australische havens yerhindert, dat deze goedere» uit Australië worden vervoerd. De NIGIEO (Nederlandsch-Indische Gouvernements lm- en Export Orga nisatie) heeft aan meer dan 250 Australische firma's brieven gericht waarin de annulatie wordt mededeeld en waarin tevens wordt verklaard, dat het vasthouden der schepen den han del tusschen Nederland en Australië onmogelijk maakt. De brieven drukken hun erkentelijkheid uit voor de door Austrajische fabrikanten aan de Ne derlandsch-Indische regeering ver leende hulp en zeggen verder, dat de NIGIEO had gehoopt de goederen in ontv. te nem^n en op te slaan, totdat zij verspheepf konden worden, doch dat vier pakhuizen de huur hadden opgezegd. De Melbourne Herald deelt mede, dat de Nederlandsche ambtena ren op de brieven geen commentaar zullen geven, en is verder van meening dat hun houding aldus schijnt te zijn, dat zij naar Australië zijn gekomen, niet om „moeilijkheden te veroorza ken," maar om Australische goederen te koopen. Onderscheidingen voor Eduard van Beinum Naar wij vernemen, is Eduard van Beinum door den Zweedschen Koning benoemd tot ridder in de Noordster, een orde, ingesteld tot waardeering van prestaties op gebied van Kunsten en Wetenschappen. Zij wordt aan bui tenlanders zelden verleend. De Koning van Denemarken heeft Ed. van Bei num benoemd tot ridder der Danne- brogorde. K.L.M. stelt nieuwe diensten ii De Amerikaansche autoriteiten heb ben aan de K.L.M. toestemming ver leend diensten in fe 'stellen tussche» Amsterdam en New York en tusschen Willemstad en Miami. De K.L.M. heeft e,en dienst inge steld tusschen CuragaO, St. Martin en St. Kitts (één der eilanden der Brit- sche Antillen). Voorloopig ,zal een maal in de week gevlogen worden, doch men heeft plannen om dit spoe dig tweemaal per week te doen ge schieden. De Bollenvelden gaan uitkomen De narcissen staan thans in vollen bloei, zoowel de gele als de witte, hier en daar is reeds een enkele vroege tulp uit. Door het koude weer zal de Boïlenzondag waarschijnlijk pas de Zondag na Paschen zijn. In de omge ving van.Noordwijk zullen a.s. Zondag waarschijnlijk naast de narcissen ook de hyacinthen in vollen bloei staan, terwijl er ook hier en daar een vroege tulp te zien zal zijn. Gast van Ned. gezant en echtgenoote De heer Eduard van Beinum en me vrouw Van Beinum, mr. Eyeft Cor- nelis, Ferdinand Helmann en de Neder landsche journalisten waren gistere» de gasten van onzen gezant en mevr. Texeira de Mattos, die gisteren om één uur een lunch aanboden. De nieuwe „illegaliteit" in België Na een met de medewerking van de Fransche 'gerechtelijke autoriteiten ge voerd onderzoek, heeft het parket va» het krijgsgerecht vastgesteld, dat er een riet was gevormd om onwaardige burgers, die door de Belgische justi tie werden gezocht, van België door Frankrijk naar Spanje te laten ont snappen. Sommigen van dezen bereik ten vervolgens landen in Z.-Amerika. Er hebben versthillende aanhoudin gen in België en Frankrijk plaats ge' had. De voedselvoorziening in Duitschland De Geallieerde Controlecommissie in Duitschland heeft gisterenavond medegedeeld, dat van de 1 milhoen ton voedsel, dat in de Britsche bezet tingszone van Duitschland is inge voerd om de Duitsche bevolking te voeden, Engeland zijn aandeel leverde in broodgranen, aardappels en ten. Geen enkel product dat in land is gerantsoeneerd,- is voor Duitschers ingevoerd. Noorweg heeft visch geleverd, Denemarken Nederland groenten, de Ver. Stat» en Canada eveneens broodgraan.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2