RECLAME 4 GI00T GOUDA GOUDA Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht radioprogramma De Franklin Roosevélt-herdenking. IN DIE VOOR DONDERDAG radioprogramma VOOR UW IN N OMGEVING SPORT HILVERSUM I 301 m. DNIO' 18.00 Nieuws. 18.15 Weerover- St van het K.N.M.l. AVRO: 18.18 „Les gars de Paris'. 1845 Sportbeschouwing. 19.00 En nu „aar bed! 19.05 Cabaret-progr. RNIO- 19-30 Programma voor de Ned. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. AVRO: 20.05 Radio Philharmonisch Orkest. 21.30 Causerie. 21.45 Pierre palla. 22.00 Het Renova-septet. 22.30 Ouderen en Jongeren.22.40 Gram.muz. RNIO: 23.00 Nieuwsberichten. AVRO: 23.15 The red, white and blue stars. 23.45 Alfredo Campoli besluit den dag. 24.00 Sluiting. HILVERSUM 11 415 m. NCRV: 18.15 Omroepkamer-orkest. RNIO: 19.00 Nieuwsberichten. NCRV: 19.20 Gramofoonmuziek. 19.40 „De vaart der volken". RNIO: 20.00 Nieuws. 20.05 De Regee- ringvoorlichtingsdienst antwoordt. NCRV: 20.20 Clavecimbelmuziek van oude Nederlandsche meesters. 21.00 Lijdensmeditatie. -21.30 „Die Haghe Sanghers. RNIO: 22.00 Nieuws. NCRV: 22.15 Na het nieuws22.30 Concert. 23.00 Avondconcert. 23.50 Schriftlezing. 24.00 Sluiting. VOOR VRIJDAG HILVERSUM 301 m. RNIO: 7.00 Nieuwsberichten. 7.15 Ochtendgymnastiek. VARA: 7.30 Muziek bij het ontbijt. RNIO: 8.00 Nieuwsberichten. VARA: 8.15 Programmaoverzicht. 8.20 Oramofoonmuziek. 8.50 Voor de huis vrouw. RNIO: 9.00 Oberon, C. M. von Weber. VARA: 9.30 Sonate in A gr. t., César Franck VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 De Regenboog. 10.45 Emmy Muller, zang. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Johan Johg, orgel. RNIO: 11.45 Berichten over krijgsge vangenen uit het Verre Oosten. 12.00 Ru van Veen en Isja Rossican, piano VARA: 12.30 Pierre Palla, orgel. RNIO: 13.00 Nieuwsberichten. AVRO: 13.15 The Romancers. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kamer-orkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Gramofoonplaten, gevraagd door zieken. 15.30 Herhaling hoorspel „Verbinding verbroken". VARA: 16.00 Muzikaal babbeltje door Paul F. Sanders. 16.30 De school is uit! 17.00 Orgelconcert. 17.20 Dolf v. de Linden en zijn Metropole-orkest. HILVERSUM 11 415 m. RNIO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. NCRV; 7.30 Gewijde muziek. 7.45 WoortL voor den dag. RNIO: 8.00 Nieuwsberichten. NCRV: 8.15 Progr.-overz. 8.20 Mor- gencqncert. RNIO: 9.30 Waterstanden en Politie berichten. 9.45 Cocktails for two. NCRV: 10.15 Westm. Abbey Choir. 10.30 Morgendienst. 11.00 Adriaan Engels, orgel. 11.15 Zang-recital. 11.45 Robert Casadesus, piano. 12.00 Staf- muziekcorps. RNIO: 13.00 Nieuwsberichten. NCRV: 13.15 Progr.-overzicht. 13.20 Gramof. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 14.40 Sonate. 15.00 Engel •che koren zingen. 15.30 Utrechtsch Strijkkwartet. RNIO: 16.00 Nachtvorstverwachting. NCRV: 16; 15 Gramof. 16.30 NCRV- Kleinorkest. 17.30 Pianoduo. RNIO: 17.45 Rijk over zes. Nogmaals Perzlë In den Veiligheidsraad Naar Reuter te New-York uit be trouwbare bron verneemt hebben de leden van den Veiligheidsraad gisteren in dei geheime zitting besloten Maan dag 15 April bijeen te komen om de brieven te bespreken die de Raad ont- 'artgen heeft van den Russischen en Perzischen gedelegeerde met betrek king tot het afvoeren van de Perzische kwestie van de agenda van den Raad. Gromyko „heeft aan de zitting van gis teren deel genomen. De woordvoer der van de Perzische Regeering, Prins Piroes, heeft gisteren te Teheran ver klaard, dat de Perzische Gedelegeerde Hussein Ala zijn brief aan den Veilig heidsraad niet op instructies van de Perzische regeering geschreven heeft. .Na het sluiten van hef RussischPer ïjsch verdrag had de Perzische regee ring Hussein Ala nog geen nieuwe in<- •tructies gezonden, omdat deze nog in herweging waren. De Perzische regeering heeft nog geen officieele verklaring ontVangen "tet betrekking tot den brief van Hus- Ala en is thans niet in staat over vtet onderwerp een officieele verklaring 5 leggen, aldus de verklaring van Perzische regeering. Het Galaconcert door het Concertgebouworkest te Stockholm Enkele indrukken van het galacon cert, dat gisteravond door het concert gebouworkest in de Koninklijke opera werd gegeven.: men ziet vlak voor de peuze twee groote kransen brengei, één met de Zweedsche en één met de Nederlandsche kleuren. Zij zijn van het Koninklijk Hoftheater en van de Koninklijke Hofkapel. Men ziet in de Koninklijke loge de Zweedsche Ko ninklijke familie, Prinses Juliana en Prins Bernhard en men merkt op, hoe de Zweedsche Koning zeer zichtbaar geinteresseerd blijkt door het spel van het Amsterdamsche orkest, dat met de volksliederen begifit, die dpor het auditorium staande worden meegezon gen. Het is gemakkelijker te geven dan te ontvangen. Dit is een,probleem, dat door ons Nederlandsche volk,dank zij het concertgebouworkest met Edu- ard van Beinum, op de meest geluk kige wijze wordt opgelost. Wij Ne derlanders brengen dank aan Zweden op eeh manier, die thans deze Scan dinavische vrienden tot erkentelijkheid brengt. Dit gebaar, dit muzikale ge schenk, wordt door hen allen volko men gewaardeerd en aanvaard. Van Beinum introduceert Nederlandsche muziek, de Kuhnau-variaties van H. Andriessen, waardoor de luisteraar de kwaliteiten van het strijkensemble blijkt te waardeeren; hij laat „de Zwaan van Tuonela", van den Fin- schen componist Sybilius, weerklin- cende Engelsche hoorn Leo van de Lek heeft een apart applaus iu ont vangst te nemen. Drie deelen uit de „Damnation de Faust" van Berlioz volgen, waardoor men gelegenheic crijgt met de senoriteit, doch tevens met het klankraffinement, waartoe he' Amsterdamsche orkest in staat blijkt, cennis te maken. Na de pauze hoort men de eerste symphonie van Johannes Brahms, het auditorium blijkt door deze vertolking zeer bewogen, zeer ontroerd, waar door na afloop een applaus ontstaat, dat minutenlang duurt'. Van Beinum aat in de hulde, hem gebracht het orkest en speciaal Ferdinand Hellman, den eersten concertmeester, die hef solistisch element in Brahms ver zorgde, deelen. De Rijn- en Ruhrgebiedkwestie Frankrijk heeft uitdrukking gegeven aan den wensch, dat'de vraagstukken van het Ruhr- en Rijnland en andere Duitsche aangelegenheden waarin het is geïnteresseerd, ter sprake zullen worden gebracht tijdens de confe rentie van de Ministers van Buiten- landsche Zaken, die op 25 April te Parijs gehouden zou worden, aldus n woordvoerder van het Amerikaansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Deze voegde er aan toe dat de Ame- >rikaansche Regeering tot dusverre nog niet besloten heeft deze argumenten ter tafel te'brengen. Minister Spaak naar Nederland De heer Spaak, minister van Buiten landsche Zaken, zal de volgende week naar Den Haag komen. Op 18 April zal hij als voorzitter van de vergade ring der V.N. een toespraak houden voor het Internationaal Gerechtshof ter gelegenheid van de plechtige ope ningszitting van dit Hof. Communistische activiteit in Mandsjoerije Naar het Chineesche Persbureau Central-News meldt zijn tusschen 1 en 6 April 200000 man communistische troepen Mandsjoerije uit Lapei en Je- hol binnengetrokken. 15000 man sterke communistische troepen zijn de stad Carbin binnengerukt. Men heeft bove dien veel aanvallen der communistische troepen tegen de verbindingswegen in Mandsjoerije gesignaleerd. Novikof volgt Gromyko op als Ambasadëur Volgens radio Moskou is Gromyko in verband met zijh benoeming tot permanent vertegenwoordiger van ae Sowjet-Unie in den Veiligheidsraad ontheven van zijn post ambassa deur in de V.S. Nicolai Novikof is als zoodanig in zijn plaats benoemd DAGBLAD door G. Th. Rotman 35. De reis naar Marseille is ver, veel verder dan van Holland naar Parijs. Onderweg landden ze dan ook aan de oevers van de Loire, om een bad te nemen en hun kleeren te was- schen. De kapitein maakte netjes van takken en touw 'n drooglijn op het vliegtuig en zoo droogde het waschje perfekt. Zoo streken ze eenige uren later bij Marseille neer. 36. „Hier moeten we eerst de noo- dige inkoopen doen", zei de kapitein, „want in de binnenlanden van Afrika is niets te krijgen". Na een middagje winkelen kwamen ze terug met een wagen vol pakken: vet, boter, suiker, koffie, kralen, spiegeltjes en nog eenige geweren met munitie. Het kostte heel wat moeite, eer alles in het vliegtuig geborgen was. Het geheele land ziet met belangstelling uit naar de eenvoudige plechtigheid in Hyde Parit, die op Vrijdag 12 April den jaardag van het overlijden van Franklin Delano Roosevelt gehouden zal worden. Een klein deel van het landgoed van Roosevelt zal officieel door den Minister van Binnenlandsche Zaken, J. A. Krug, aanvaard worden. Het terrein omvat 33 ècres onbebouwde velden en er op bevindt zich het graf van Roosevelt in een rozentuin, waarin het stoffelijk overschot op 15 April vorig jaar ter ruste werd gelegd. Verder zijn er nog eenige tuinen, broeikassen en bijgebouwen. ZWEMMEN Het Engelsche record van Hannie Termeulen De Amateur Swimming Association heeft het nieuwe Engelsche record van 1 minuut op de 100 yards borstcrawl, dat op 23 Maart door onze landge- noote Hannie Termeulen te Londen werd gemaakt, goedgekeurd. Tijdens een korte plechtigheid zal Mevrouw Roosevelt het goed aanbie den, de Minister van Binnenlandsche Zaken zal het namens de Regeering aanvaarden en President Trtiman zal het opdragen aan het Volk als een nationaal' heiligdom. Alle nationale omroep-maatschappijen zullen een re portage van de plechtigheid uitzenden voor het Engelsch sprekende deel van de wereld, terwijl een vertaling zal plaats vinden voor uitzending naar de andere landen. Ter eere van de nagedachtenis van Roosevelt is dit jaar de Roosevelt Bi bliotheek en het Museum in Hyde Park voor het publiek opengeste,ld. Deze bevat meer dan 11.000 kubieke voet aan documenten en vele duizenden boeken en historische voorwerpen, die de overleden President op historische conferenties verzamelde. De Bibliotheek werd gesticht vóór den dood van den President en be vindt zich thans onder de hoede van den Archivaris der Vereenigde Staten. Deze zegt in zijn jaarverslag: Roose velt dacht er niet aan als 'n gedenk- teeken voor hemzelf. Hij was er zich echter scherp van bewust, dat kennis van het verleden, vooral van het meer recente verleden, van essentieel be lang is voor een goed begrip van het heden en voor de toebereiding voor de toekomst. Hij wilde er ook den na druk op leggen, zooals hij bij zijn laatste optreden in het openbaar deed, dat de bouw van den werelvrede niet het werk kan zijn van één man, één één partij of één natie. Het moet een vrede zijn, die berust op een streven tot samenwerking van de geheele wereld. „Behoeftige menschen zijn geen vrije menschen". „Menschen, die zonder werk zijn, vormen het materiaal, waarvan dictaturen gemaakt worden". „Tenzij er hier in Amerika veilig heid is, kan er geen blijvenden vrede in de wereld zijn". Verklaringen als deze, afgelegd door Roosevelt in 1944, bevatten de kern van zijn oogmerken. Twaalf jaar lang vocht hij met elk wapen, dat hem ter beschikking stond voor wat hij als twee van de belangrijkste dingen voor den mensch achtte, die onverbrekehjk met elkaar verbonden waren: een be hoorlijken levensstandaard voor ieder een en blijvenden vrede in de wereld. In 1933, toen hij het Presidentschap aanvaardde, was de eerste groote taak die-h§m wachtte het land uit de groote econoihische depressie op te heffen. Rooseveft maakte onbevreesd gebruik van nietüwe experimenteele en omstreden methoden voor economisch herstel. Het heele land werd gemobi liseerd in den strijd tegen de armoede en de „New Deal voor het Amerikaan sche volk" kwam snel op gang. De hoofdlijnen van het New-Deal-pro- gram, dat buitengewoon populair bij de massa was, die het aan den greep van den onmiddelijken nood ontrukte wezen in de richting van rechtstreek sche deelneming door de Regeering aan een plan voor nationaal herstel. Het particulier initiatief bleef de hoofdpeilcr van de nationale economie. Maar de Regeering kon bepaalde richtsnoeren aangeven om investeerin- gen en gezinnen te beschermen, den arbeiders behoorlijke loonen en ar beidsvoorwaarden te verzekeren en den boeren een redelijke prijs voor hun producten. De Regeering vulde het particuliere bedrijf aan op het ge bied van de werkverschaffing door uit voering van groote openbare werken, stelde maatregelen in ter bescherming van de sociale zekerheid met het oog op ouderd-om, werkloosheid en invali diteit. Al heel spoedig waren de z.g „Alphabet Angencies" in het leven geroepen Federal Emergency Ad ministration, Work Projects Admini stration, the National Recovery Admi nistration, N.R.A., met de beroemde blauwe Adelaar als embleem. Het Amerikaansche volk kreeg ge zonder banken met verzekerde deposi to's, een federaal huisvestigingspro- gram, electrificatie van het platteland, nieuwe regelingen van de openbare nutsbedrijven en van de effectenbeurs. Geleidelijk werd het ideaal voor vredestijd van den President verwe zenlijkt. Het einddoel bevrijding van gebrek kwam dichterbij. Maar zelfs in die eerste jaren van koorts achtige bedrijvigheid óp het binnen landsche front onderkende de Presi dent de afzijdigheid als een bedrei ging voor den internationalen vrede. Terwijl hij den strijd streed tegen de armoede in het binnenland, werkte hij tegelijkertijd ook om nauwere diplo matieke en economische banden te smeden met andere naties. De rol van oorlogs-leider, die de President tenslotte en met tegenzin aanvaardde na Japan s verraderlijken aanval op Pearl Harbour op 7 Decem ber 1941, overschaduwde het groote en nuttige werk op het gebied der binnenlandsche hervormingen en de vroegere pogingen om den vrede te handhaven. Terwijl alle kracht van de strijdmacht- der Vereenigde Staten tegen den vijand in het veld were gebracht, verloor hij als opperbevel hebber nimmer het einddoel uit het oog. Hij werd de groote bouwmeester van den toekomstigen vrede en in een serie conferenties met de leiders der andere Vereenigde Volkeren in Ca sablanca, Teheran, Cairo en, Yalta droeg hij bij niet allen tot de neder laag van den fascistischen vijand, maar ook tot de vestiging van een duurzamen vrede door het werk van de U.N.O. Nieuwe benoeming te Soerabaja Tot bevelvoerend officier van het geallieerde militaire bestuur (Amacab) e Soerabaja is benoemd, dr. F. W. T. -lunger. „De' Ra'jat" over den omvang der Indonesische Republiek In verband met de geruchten over de erkenning van een republiek va* Java en Sumatra betoogt de Ra'jat va» gisteren in een hoofdartikel, dat allee» de erkenning van „een republiek va» Sabang tot Merauke in staat zal kun nen zijn een gunstige atmosfeer voor samenwerking te scheppen". Al heeft de weifcch naar vrijheid, voegt het blad er aan toe, zich buite» Java nog niet zoo duidelijk gemani festeerd, toch bestaat er een verlangen naar. „Laten de Nederlanders aandacht schenken aan het feit, dat groote aan tallen Indonesiërs van de andere eilanden deelnemen aan den strijd op Java", aldus besluit het blad. IN APRIL MEER KAAS In de tweede helft van April zal voor de leeftijdsgroepen boven vier jaar het kaasrantsoen op 150 gram per 2 weken worden gebracht. Het ligt in het voornemen dit rantsoen einde April voorloopig tot 200 gram te verhoogen. Daarmee zal 't weer gelijk zijn aai? dat van het najaar van 1945. Voor de leeftijdsgroep van 04 jaar blijft het rantsoen vooralsnog gehandhaafd op 100 gram per 14 dagen. Reeds had de minister van Land bouw, Visschérij en Voedselvoorzie ning, de heer Mansholt, eenige maan den .'geleden in de vergadering van de Tweede Kamer medegedeeld, dat er naar gestreefd zou worden het kaas rantsoen zoo spoedig mogelijk op 100 gram per persoon per week te bren gen. Als tegenwicht tegen het iets ver laagde peil der rantsoeneeering, .ten gevolge van de vermindering van het broodrantsoen, is de verhooging va» het kaasrantsoen van beteekenis. NIEUWE RANTSOENBONNEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 13 April nieuwe rantsoenbonnen voor voedings- en genotmiddelen in gebruik zullen worden genomen. De nieuwe bonnen zijn rose van kleur; de tekst is in roode, zwarte of blauwe letter uitge voerd en bestaat uit een aanduiding van het artikel, de hoeveelheid en het artikelnummer voorafgegaan door de letter C. Op denzelfden datum zullen ook nieuwe toeslagkaarten voor bijzonde ren arbeid en voor a.s. en jonge moe ders in omloop komen. De thans in omloop zijnde rantsoen bonnen en bonnen der oude toeslag- kaarten blijven tjn. 11 Mei a^. gel dig, de wïsselbonnen blijven ook na dien datum geldig. Eveneens blijven geldig: de rantsoenbonnen artikel k (schoenen voor gerepatrieerden uit Ned.-Indië); de rantsoenbonnen arti kel a >4 rantsoen huishoudzeep); de rantsoenbonnen artikel aa (schoen reparatie bijzondere gevallen)de rantsoenbonnen voor petroleum (groen met geel schikt en blauwe opdruk); de rantsoenbonnen voor lijnolie (vio let met rood middenvak en zwarte opdruk); de rantsoenbonnen voor ter pentijn (groen met blauw middenvak en roode opdruk).

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3