«SS ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN SS"£ëS Eerste groote vergadering Vergeet U niet...! H K U UutUtuhl pj) ASTRA NUMMER 203 VRIJDAG 12 APRIL 1946 STADSNIEUWS DISTRIBUTIE-NIEUWS factie: L. J. A. v. d. Steenhoven Red Mr. A. A. J. Riiksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. 10 ct van de Partll van de VHjheid te Gouda Woensdagavond hield het Goudsche Comité van Aanbeveling voorde Party van de Vrijheid zijn eerste groote openbare verga- i kring in de zaal van de Betirsklok, welke geheel met belangstel- i jenden was gevuld. In deze vergadering werd het woord gevoerd door Prof. Mr. A. N. Molenaar, oud-lid van de Liberale Staats party en den heer J. M. F. A. van Dijk, oud-lid van den Vrijx. Dem. Bond. De heer A. Boer verwelkomde de beide sprekers tn memoreerde ter inleiding het ontstaan van de Partij van de Vrijheid, waarna hij het woord gaf aan Prof. Molenaar. bet best geslaagde, hoewel de climax, zoo voorbereid, nogal tam was. Wat Albert Vogel Jr. mist, ls eea mar kante kop en een volumineuze stem. Het geheel vormde toch een avond, die meer belangstelling verdiende, dan tien vijftien rijen ia de Reünie. In de pauze slungelden enkele opge schoten Jongens de gang ia om de an nonce te bekijken van de volgende film en luidruchtig zwalkten zij de donkere Haven weer opEnfin, Nederland is in opbouw. Er valt nog veel te doen. Voor jaar «week. De oprichting van da Pat tij van de Vrijheid heeft, aldus spreker, door heel Nederland heen geklonken als eea klaroengeschal. Na vijf jaar oorlog hebben wij geleerd, wat vrijheid is. Wij moeten ia de toekomst echter ook vrijheid - ver krijgen voor eiken indlvidueelen persoon, hetgeen wij nu nog niet bezitten. De huidige regeering is een mlnder- heidsregeering en na de verkiezingen zal de toekomstige regeering de huidige vol komen opzij zetten. De samenwerking met de rechtsche groepen zal. indien het geen geloofskwesties betreft, zeer goed kunnen itagen. De eerste beginselen van een op Christelijken grondslag berustende samen leving. welke het uitgangspunt van de Partij van de Vrijheid zijn, lolden: Vrijheid, verantwoordelijkheid en sociale gerechtigheid. De Partij van de Vrijheid ontkent niet, dat, na vijf jaren oorlog, het niet goed zou zijn, dat ét regeering de economie in handen neemt. Maar dit mag niet blijvend zijn. Wij wenschen vrijen handel, waarbij de staat controleerend optreedt, Het is onmogelijk, dat ia een centralisa- tiepian, de producent en de consument de volle vrijheid genteten. Het accent moet liggen bij den vrijen menach. Hierna behandelde spreker een aantal unfaire practljken bij ambtenaren en in d« zwarten handel, waaruit, volgens spreker bleek, dat. het verantwoordelijk heidsbesef tegenover het algemeene belang zoek is. Hier heeft ook de staat schuld aan. Een regeering, die zich met alles bemoeit, werkt de immoraliteit in de hand. Van het Ned. volk kan iets worden gemaakt, ala er wordt «amengewerkt. Wij wenschen niet, dat de Ned. regeering ons volk beschouwt als eea volk van nullen en nummers. Dit is een beleediging, ook voor het bedrijfsleven. Dit punt alleen reeds zou voldoende aanleiding zijn voor het oprichten van een Partij vpn de Vrijheid. Hierna gaf. Prof. Molenaar zijn per soonlijke denkbeelden weer over Kamers en regeering. De Kamers voldoen niet aan de eiachen ca de regeering ia nag geïnfecteerd door denkbeelden uit de Daitache bezetting. Hij besloot zijn rede met: „Wij willen niet. dat de regeering ooi behandelt ala kuddedieren, daar be danken wij feestelijk voor". Na de pauze sprak de heer Van Dijk uit Amersfoort óver „Politiek en ver nieuwing". Het is, aldus apr„ een verheugend feit, dat wij weer politiek vrij zijn, vooral voor de jongeren, die zich meer en meer voor de politiek van den staat gaan intereaaeeren. Na een overzicht gegeven te hebben over de politieke gebeurtenissen in de laatste jaren voor den oorlog, kwam spr. bi) de oprichting van de Unie, waarvan bij. in zijn nalvi»elt ook lid geworden ^waa, doch al spoedig hiervoor bedankte, daar hij het niet eena kon worden met d« gcdachtengang. Dit wil echter aiet zeggen, dat de Unie geen zeer voorbeeldig werk heeft verricht. In de illegale bladen kwamen de woorden „nieuwe ordening" vaak voor, dach onmiddellijk na de bevrijding dacht men niet het eerst aan politiek, zoodat de toestand in den be geginne vrij verward leek. Langzamer band kwam er echter klaarheid. De Partij van den Arbeid, een opportunistisch stembus-accoord, ontstond. Enkele recht- scha groepen sloten zich aan. Ze zijn het daar wel niet met elkaar eens, maar vooruit maar. Van linksche zijde in de P. v. d. A. hoort men echter: „Wat doen zij bij ons? Het zijn toch maar kapitalisten. Maar wij krijgen ze wel klein, want wij hebben de meerderheid." Het is dwaas, aldua spr., te p'aten over essentieele ordening. Dat hebben wij niet noodlg. Wat wij willen lsde menschelijke persoonlijkheid in het centrale pont, teneinde tot vrije ontwik keling te komen. Sp-. wilde niet beweren, dat ministers als Schermerhorn en Drees niet de beste bedoelingen voor hebben met het Ned. volk, doch naar de Ideeën van de partij van de Vrijheid hebben zij een gedachtenkronkel. Gaarne had spr. op dezen avondmeer jongeren gezien, want de jonge generatie is geschikt om een nieuwen, gezonden staat op te bouwen. De heer Boer dankte beide sprekers en deelde aan de aanwezigen mede, dat de eerstvolgende, algemeene vergadering gehouden zal worden op 17 April a.i. dat U Morgen v een schoenenbon moet halen, als Uw stamkaartnummer eindigt op een 3 (drie) en Uw naam begint met de letter O aan loket 12 van het Distributiekan toor aan de Peperstraat. Zij, die onder bovenbedoelde cate florie vallen, en reeds een schoenen bon ontvangen hebben in '45 of 46 jwoetan zich vervoegen aan loket 4 Peperstraat. II moet medebrengen de Tweede distributie stamkaart en het Inlegvel GA-GB-GC of GD CK 605. Zie ook ons blad van Donderdag V oordrachta vond .VOLKSUNIVERSITEIT". Vergeleken bi) zijn „grooten" vader, is Albert Vogel Junior inderdaad nog een .junior". Hij bracht op den Nutsavond een vrij moderne genre, dat voor den gemiddelden luisteraar wel zwaar en.... vaag geweest zal zijn, uitgezonderd het verhaal van een jongen gladiator van L. Couperus, dat gemakkelijk te volgen was en, met veel enthousiasme, plastisch werd voorge dragen. De entree van A. Vogel Jr. was niet daverend. Hij opende met twee gedichten van jan Pruis; het bekende „Landjuweel" en „Rotterdam". In het eerste, wij weten niet de oorzaak, misschien door geluiden uit de zaal, of zenuwen, haperde hi enkele malen. Zooiets ls zeer storend en veroorzaakt bi) het auditorium een zekere meelijwekkende angst. Eindelijk yloo( dan het vogeltje (niet Albert Vogel met een witte margriet in zijn bek weg en verloste ons daarmee uit ons angst gevoel. dat bepaald precair was gewor den. Beter was het gedicht „Rotterdam alhoewel ook niet gaaf. Langzamerhand hervindt A. Vog zich en zijn voordracht gaat dan In St ztjndfradmentenwerk viel dan ook veel meer te waardeeren. Hij schijnt zich graag te begeven op het terrein van het heroïsch legendarische. De „Terugkeer" van „De Zónen van Usnach" van Adr. Roland Holst was schilderachtig maar voor alles fier: een heldentafreel. Heel wat anders was het werk van Rielke. Meer mijmer- proza met lang uitgewerkte vergelijkingen en subtiel beredeneerde bijomstandigheden. De zware stijl" (conjugatie der lldwoor den en voornaamwoorden) paste volko men bi) den Inhoud. De laatste twee fragmenten boden den voordrager heel wat meer mogelijkheden. In zijn laatste fragment had Alb. Vogel jr. zich geheel hersteld. Dit was dan ook qua voordracht Van de zijde der Centrale van Bnurt- vereenigingen dèelt men ons mede dat de Voorjaarsweck welke in het district de Korte Akkeren georganiseerd is, gehouden zal worden in de week van 20 t./m. 27 April. Reeds werd medewerking toegezegd door de Sportvereeniging O.N.A. en K.B.O. en de Muziekvereeniging „Korte Akkeren", om deze week in alle opzich ten te doen slagen. Het voorloopig programma vermeldt o.a. dat er op 20 April een 10 K.M. wandeltocht wordt gehouden om de Reenwijksche Plassen voor kinderen van 10 t./m. 14 jaar, terwijl voor personen van 15 jaar en onder eveneens een afstandsmarsch over een langertraject wordt gehouden. De Buurtvereenlgingen kunnen voor elke leeftijdsgrens deelnemen met een groep van minstens 10 personen, waar voor bovendien een letder(ster) moet worden opgegeven. Woensdag 24 April, s avonds half 7, zal een voetbalwedstrijd worden gehou den tusschen de buurtvereenlgingen van 't Noorden tegen die van't Zuiden. Elke buurtvereentging kan voor dezen wed strijd een speler aanwijzen, wiens naam voor 13 April bij den heer H. Hermelder, Koekoekstraat 51 moet worden opgegeven. Voor Zaterdag 27 April staat op 't programma Athletiekwedstrijden. welke gehouden worden op het O.N.A.-terrein. De algemeene leiding hiervan berust bij de Sportcommissie van O.N.A. Aan deze wedstrijden kannen deelnemen jongens en meisjes van 10 tot 12 en van 12t/.m. 14 aar. Het programma dezer Atletiek wedstrijden bevat o.a. 60 M. hardloopen, verspringen en bal werpen. De wedstrijden worden gespeeld in groepen van 6 jongens en 6 meisjes, zoo dat per Buurtvereeniging kunnen deel nemen een groep van 6 jongens en 6 meisjes van 12 t./m. 14 jaar. Voor elke groep moet bovendien aanwezig zijn een groepleider(ster) dus 4 in totaal. Zoowel de namen der deelnemende kinderea, als de namen der leiders(sters) moeten vóór of op 13 April aan voornoemd adres worden opgegeven. Fiets gestolen. Uit een kaaspakhnis alhier is de fiets I van B. G.«F. L. B.. woonachtig in de Sophia v.d.Goudestr. gestolen. Daar B. vrij slecht uit de voeten kan, echter nog be hoorlijk kan fietsen, is hij hierdoor zeer gedupeerd. OpsIagplan^Éafgebrand. Woensdagmiddag <is ia de aardewerk- opslagplaats van H.S. aan de Boelekade, in de z.g.n. „Glazen Kast", brand uitge broken. De opslagplaats is geheel uitge brand, de schade die ongeveer f 1500.— bedraagt, wordt niet door verzekering gedekt. Over de oorzaak van den brand tast men nog in 't duister, waarschijnlijk is hij echter veroorzaakt doordat eenige j jongens in den tuin van de Sociëteit een vuurtje stookte. .De brandweer, die het vuur aanvankelijk met 3 stralen .bestreed, was den brand in een nnr meester. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot margeanvomd. Wordt verwacht i Wind tusschen W. ZW. Aanvan kelijk matig later toenemend tot krachtig. Overdag meest zwaar be wolkt weinig verandering in temp. Plaatselijk eenige lichte regea. „Hel Vierde Beest". Voor de goede gang van zaken wordt van de zijde der K.J.M.V. medegedeeld, dat da kaarten voor de opvoeringen op 24 en 26 April totaal zijn uitverkocht. St. Joseph-paviljoen-Basdorf. Hier ter plaatse is een comité gevormd om de jongelui, die tengevolge vaa de I razzia's van vorig jaar Januari naar Basdorf bij Berlijn zijn vervoerd, ter her denking van den dag van hunbevrijding (21 April) een gezellige avond te bieden. Sympathie-betuigingen gelieve men te zenden aan Tokki, Kleiweg 6, Gouda (vroeger Fr, v. Camp) evenals opgave van deelname. Het betreft hier 230 A 240 jongelui uit Gouda en omstreken. Tournooi „jodan Boys". Na twee uitstekend geslaagde Propa- ganda-avonden in Februari van dit jaar organiseert de Chr. Sportver. „De Jodan Boys" afd. voetbal als 2e fase ter inlei ding van het 12'/i-jarig bestaan en mede gezien het buitengewone resultaat bereikt tijdens het 10-|arig bestaan in 1944, wederom op Tweede Pinksterdag een voetbaltournooi.Dl verse clubs w.o. Groen- Wit uit Rotterdam (4 elftallen) hebben reeds ingeschreven. Jodan Boys komt zelf uit met 5 elftal len t.w. 3 Seniorenelftallen en 2 Junioren- elftallen. In totaal worden 22 wedstrijden gespeeld, verdeeld over 4 klassen. De wedstrijden worden gehouden op de terreinen van de C. en F.C. „Olympia aan de Bodegr. straatweg. C.J.B. Agenda Voor de trekvogels i Zaterdag 13 April 3 uur. Het afleggen van de proef door de trekvogels die mee gaan naar het Vriendschapsfeest. Zondag 14 April 9.30 uur Volksdans- groepje, 10.30 uur Repetitie lekespel. Voor rode wachten en trekvogels: Zaterdagavond 13 April 7.30 uur. Ge meenschappelijke bijeenkomst in schooi 1 als voorbereiding voor het Vriendschaps feest en als kennismaking van R.W. en T.V. Kader: verzamelen in school 1 op Zondagmorgen. Volksdansgroep i Zondagmiddag 3 nor in school 1. G.B.B. Hiermede maakt het bureau bekend, dat het spreekuur van 7.30-8,30 is ge wijzigd in 7-8 uur, iederen Vrijdagavond in het gebouw van het Gew. Arb. Bureau, Turfmarkt. Herscholing invalide Arbeiders. In verband met de onlangs gedane oproep door Ned, Vólksherstel aan Heeren Werkgevers tot plaatsing van invalide arbeiders, kunnen wij thans mededeelen, dat invalide arbeiders en werkgevers zich rechtstreeks kunnen wen den tot het Gew. Arbeidsbureau. Aldaar is een speciale afdeeling geves tigd, die de belangen van de betrokkenen behartigt. G.S.V. Juniorentoumooi De Goudsche Sport Vereeniging orga niseert op Zondag 21 April (le Paaschdag) op eigen terrein en Ona-terrein een Juni- orentournooi voor jongens tot 18 jaar, waaraan de volgende vereeniging deel nemen i In afdeeling A. Feijenoord, D.F.C., The Rising Hope en O.N.A. in afdeeling B. Gouda, Overmaas, Coal, De Musschen en G1S.V. De volgende wedstrijden worden ge speeld op het Ona-terrein. Terrein A Gouda-GSV, aanvang 10 uur. De Mus- sthen-Gouda 10.45 uur. Musschen-Over- maas 11.30 uur. Gouda-Overmaas 12.15 uur. Coal-De Musschen 1 uur. Terrein B Overmaas-Coal aanvang 10 uur. G.S.V.- Coal 10.45 uur. Gouda-Coal 11.30 uur. G.S.V.-De Mussche 12.15 uur, G.S.V.- Overmaas 1 uur De volgende wedstrijden worden ge speeld op het G.S.V.-terrein Feijnoord-D.F.C. aanvang 10 uur. The Rising Pope-Ona 10.45 uur. Ona-Feije- noord 1 aur. Feijenoord-The Rising' Hope 11.30 uur. D.F.C-Ona 12.15 uur. D.F.C.- The Rising Hope 1.45 uur Winnaar afdeeling A, winnaar afd. B. lste en 2de prijs, aanvang 2,30 uur. No 2, afdeeling A, No 2, afd. B, 3de en 4de prijs, aanvang 3.15 uur. No 3 afd. A, No 3 afd. B, 5de en 6de prijs, aanvang 4 uur. No 4 afd. A. No 4 afd. B, 7de en 8ste prijs, aanvang 4.45 uur. No 5 van afd. B valt af en ontv. de 9de prijs. Tijdens het tournooi zal op het G.S.V.- terrein een geluidsinstallatie dienst doen. Indien het weer meewerkt, kan het niet anders of we moeten een mooie Jeugd voetbaldag tegemoet zien. Wat Is «r In Gouda to doonf Reünie i Vrijdag t./m. Woensdag „De Romantische Senorlta". (Boven 14 Jaar) Thalia-Theater i Vrijdag t./m. Woenad i „De hel der engelen". (Boven 18 jaar) Schouwburg Bioscoop, Vrijdag t.m.Dins. „Havenkwartier". (Boven 18 Jaar) Vrijdag 12 April, Blauwe Kruis. 8 nnr, Gemeenteavoad Ver. v. Vrijx, Hervorm den. Idem Concordia, 8 uur, Revue „Hol- landsch Glorie." Zaterdag 13 April, Concordia, 8 uur, Feestavond O.N.A. Idem Kunstmin, 8 uur, Feestavond v. Veres et Ceeritas. Maandag 15 April, BI. Kruis, 8 u. Natuurk< Genootschap Dr. J. P. v. d. Berg, „Radar". Idem, Kunstmin, 8 uur, Verg. Partij van den arbeid, sprekers de heer Mr. A. M. Joèkes, Mevr.Mr. S. Ruijter- dc Zeeuw. What is in a name? De heer Th. Arts. hoofd van het Goudsche kantoor van den Regeerings- i voorlichtingsdienst i „Oog en oor", heeft ons verzocht aan onze lezers te willen mededeelen, dat de initialen, welke ver scheidene malen in ons blad zijn voorge komen, niet de initialen van zijn naam zijn. Teneinde misverstand te voorkomen, voldoen wij dan ook gaarne aan zijn verzoek tot bekendmaking hiervan. Party van den Arbeid Van de zijde der P. v. d. A. verzoekt men ons het volgende bekend te maken i De verspreiders, die ingedeeld zijn bij diverse wljkhoofden, worden erop attent [gemaakt, dat as. Dinsdagavond 7 uur jhet eerste manifest verspreid moet worden. Men wacht de instructies van deyijk- hoofden af. Kerkdiensten Vrijz. Hervormden In de voorgenomen godsdienstoefening voor u.s. Zondag van de Ver. van Vrijz. Ned. Hervormden is wijziging gekoman. Er zal dienst gehouden worden op deu gewonen tijd van half elf, voorgangster Mej. Ds. C. P. Thomsen. De Avond- maaldienst, aanvankelijk op a.s. Zondag avond vastgesteld, is nader bepaald op Goeden Vrijdag, des avonds 8 uur, onder leiding van Ds Thomsen. MEDEDBELINGEN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIBNST GOUDA. Robber laarzen Op 16, 17 en 18 April kunnen aan- vragen worden ingediend voor rubber laarzen. Formulieren kunnen worden af gehaald bij den portier van het gebonw Westhaven en moeten aldaar worden in gediend aan het loket „Inlichtingen". Onvolledig ingevulde formulieren wor den niet aangenomen. Klompen Op 16, 17 en 18 April kannen aan vragen worden ingediend voor klompen. Formulieren kunnen worden afgehaald bij den portier van het gebouw West haven en moeten aldaar worden inge- dient aan het loket „Inlichtingen". Onvolledig ingevulde formulieren wor den niet aangenomen. Detaillisten In de week van 15-20 April zullen de voorschotten voor Engelsche choco lade worden verrekendwelke nog ten laste van de detaillisten staan uit de j week van 30/9 t/m 6/10-'45. De opplakvellen kannen worden bij geplakt met de bonnen D 670 en C 687 1 rantsoen). GROOT GOUDA V f|

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1