ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN (fcdickb stadsnieuws ~|VAN WEEK TOT WEEK k/cecfccickt tiet van de wtek. Vergeel II niet... I NUMMER 204 ZATERDAG 13 APRIL 1946 WIE HELPT Pedactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Red Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3098 Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. 10 et Herwonnen Levenskracht. Op Zaterdag 20 April houdt het plaat- itlijk comité „Herwonnen Levenskracht" 6 jaar gedwongen rust wederom haar Speldjesdag. Personen ouder dan 16 jaar. Z bereid zijn op dien dag voor boven genoemde vereen iging speldjes te ver- koopen, gelieve zich hedenavond tusschen 7 uur en 8.30 op te geven in het gebouw van den R. K. Volksbond of bij den heer G. Verkerk. Zoutmansplein 5. Amerikaansche mantels. De fa. Grootendorst Co. verzoekt ons mede te deelen. dat de uitreiking van volgnummers voor dei» verkoop op Don derdag 18, Vrijdag 19 en Zaterdag 20 April zal plaats hebben Dinsdagmorgen om 9 uur. Gistermorgen werden de eerste volg nummers uitgereikt en de animo was zoo groot, dat er 's ochtends om 9 uur een file stond vanaf den winkel der fa. Groo tendorst tot bij de Gemeentespaarban k. Om de wachtenden niet te lang te laten staan, was er een „behulpzame" geest, die stoelen verhuurde voor 10 cent per uur. Jubileum. Op 15 April a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer M. Koole in dienst kwam bij de Meubelfabriek Fa. Koole 6 Vis alhier, bi) welk^bedrijf hij laatstelijk chef van de Mach. Afdaeling was. Daar de heer Koole, die een leven van zeer hard werken achter de rug heeft en tot den huidigen dag zijn functie met den inzet van zijn geheelen persoon vervult, reed* den leeftijd van 72 jaar heeft be reikt, is hem per genoemden datum door den bestuurder van het bedrijf eervol ontslag verleend onder toekenning van pensioen. i Filmliga in oprichting. Het bestuur van de Goudsche afdeellng van het Humanistisch Verbond overweegt om tot de oprichting te komen van een Filmliga, Van deze»liga kunnen behalve de leden van het verbond ook anderen lid worden. Het plan is om minstens éénmaal per maand een film te laten vertoonen, welke een humanistische of cultureele grondslag heeft. Zoowel docu mentaire als speelfilms zullen hiervoor worden gekozen, bij voorkeur, die welke in Gouda nog niet vertoond zijn. Aangezien van Winstbejag hierbij geen sprake is, zullen de contributie en de toegangsprijs zoo laag worden gesteld, dat het geheel zichzelf bedruipt. Ver moedelijk niet hooger dan f 0.90 per maand. Er kunnen 300 leden, ouder dan 18 Jaar, worden toegelaten, zulks met oog op de grootte van het te gebruiken theater. Uitvoering „Excelsior,, dat U Maandag nieuwe inleg vellen, textielkaarten en en- quette-formulieren voor brand stoffen moet halen, als uw naam ligt tusschen Slj - J behoeft alleen Uw tweede distri- wtie-stamkaart en het inlegvel mede te brengen. U kunt in het Gymnaatiek lokaal aan dePeperstraat terecht,aan loketl,3, 5. 7 en 9, tusschen 9.10 en 12 u.of 2.— en 3.30 uur. Voor bijzonderheden, zie aanplakbilj. dat U Maandag een schoenenbon moet halen, als Uw stamkaartnutnmer eindigt op een 3 (drie) en Uw naam legint met een der letters P, Q en R aan loket 12 van het Distributiekan toor aan de Peperstraat. Zij, die onder bovenbedoelde cate gorie vallen, en reeds een schoenen- bon ontvangen hebben in '45 of 46 moatan zich vervoegen aan loket 4, Peperstraat. U moet medebrengen de Tweede distributie stamkaart en het inlegvel GA-GB-GC of GD CK 605. Zie ook ons blad van Donderdag April. Wij willen dit weekoverzicht beginnen met een blik te werpen op Britsch-Indië, waar op het oogenbltk onderhandeld en gedisputcard wordt. Ecnige weken geleden kwamen in Br.-lndië 3 Britsche ministers aan om te onderhandelen over de toe komstige status quo. De eischen, die de Congrespartij stelt, en het uiterste waar toe de Britten willen gaan, vormen zeer zeker een basis, waarop overeenstemming is te bereiken. Britsch-Indië is echter inwendig verdeeld. Naast de groote Congrespartij staat de Moslim-liga, die een onafhankelijk Indië' nastreeft, doch geen Hindoe-meerderheid wil. Zij eischen den autonomen Moslim-staat, Pakistan. De Engelschen zitten in het moeilijke parket in deze bijna onontwarbare kluwen naar een oplossing te zoeken. Zij moeten beslissen tusschen AU-Indla of Pakistan. Pakistan zou '/e deel van het Britsche Rijk in het Verre Oosten omvatten. De Moslim-Liga wil Indië verdeelen in par tijen, ieder met een wetgevende ver gadering. De onderhandelingen hebben thans esn dood punt bereikt. Vanzelfsprekend streven de Engelschen ernaar, wanneer de onder handelingen mochten mislukken, de oor zaak op de schouders van een der Indische partijen te schuiven. Maandag a.s. staan op de Veiligheids raadagenda twee voorname punten i Spanje en Iran. De Rassen zijn er in de afgcloopen week niet in geslkagd de Iraansche kwestie van de agenda af te voeren, ondanks hun argument, dat de zaak thans onderling is geregeld, het vuur blijft smeulen, Polen bracht deze weck het voorstel de Spaanscbe kwestie te behandelen, een voorstel, dat door Frankrijk en Rusland wordt ondersteund. Engeland voelt er niets voor en Amerika wil slechts stappen doen langs diploma ticken weg. Belde landen voelen er niet veel voor. En juist van de zijde van Engeland en Amerika zouden, economisch gezien, de scherpste maatregelen worden verwacht, daar Spanje economisch van deze tweee landen afhankelijk is. Inmiddels wordt bi) de Spaansche repu blikeinen de hoop op verlossing eiken dag dieper den bodem ingeslagen. In twee landen werden in de afge- iloopen week verkiezingsuitslagen bekend gemaakt, t.w. Japan en Griekenland. I In Japan werdem de verkiezingen ge houden op aandringen van Mac Arthur. Van Nederlandsche zijde was hem met den meesten nadruk verkocht de ver kiezingen uit te stellen. De reactie, zoo redeneerde men van Nederlandsche zijde, is in Japan nog sterk. Wanneer er op dit tijdstip verkiezingen zouden worden inehouden, zal vier jaar lang de macht in handen blijven van die kaste, die in 1942 de Japansche expanslezucht werke lijkheid deed worden. Dit Nederlandsche advies werd door Mac Arthur ter zijde ^D^uitslagep hebben bewezen, dat men v.n Nederlandsche zijde gelijk had. Voor dé komende vier Jaren zal de Japansche macht weer in handen zijn van die per sonen, die in 1942 den oorlog in het Verre Oosten ontketenden. D« uitslagen in Griekenland hebben aangetoond, dat 40 procent van de Griek- sche kiesgerechtigden zich aan de kiezingen hebben onttrokken Om al het gebodene aan pracht en praal bij het aestetische bewegingsspel „Vrijheid" geschreven en opgevoerd door den heer C. Mazura en de gymnastiek vereniging Exelslor onder woorden te kunnen brengen, zou dit mij zeker, wan neer ik^ dichterlijke inspiratie's had, beter afgaah en dan nog zou dit op on volledigheid aanspraak kunnen maken, daar alleen het zien en hooren van dit spel, wat een symbolische vertolking was van hetgeen wij in de vijf bezettingsjaren doorleefd hebben het intensieve genieten hiervan mogelijk maakt. Den avond, welke in de Schouwburg gehouden werd opende de heer van. Hof met woorden van welkom aan alle aanwezigen en in het bijzonder aan den burgeaseester voor diens blit|pn van belangstelling. Voorts bracht hij dank uit aan den heer Luijnen- burg voor diens vele verrichte werk. Hierna ving het gymnastisch gedeelte aan met vrije- en lenigheidsoefeningen, welke een verzorgden indruk maakten terwijl besloten werd met het meer spe- cnlaire rek- en brngturnen en het tafel- springen, «waaruit bleek dat Excelsior over goede krachten beschikt. Na een korte pauze ving het bewegingsspel aan, waarvan als hoogtepunten vermelding verdienen de boeren- en Indische dans, welke laatste vooral een goeden indruk maakte. Een aangrijpend moment in dezen avond was de vlaggenparade ter her denking aan hen, die voor de bevrijding van ons Vaderland vielen, waarbij door alle aanwezigen ataande ons volkslied gezongen werd. Nadat de heer Middel burg van de gymnastiekvereniging U.D.I (Waalwijk) zijn waardeering over het gebodene had uitgesproken, sloot de heer van Hof dezen avond, waarvan het en semble van Bprkel op goede wijze de muzikale illustratie verzorgd had. De netto opbrengst werd geschonken aan het commité ter oprichting van een ge- denkteeken voor de gevallen turnmakkers. Stemmen in andere gemeenten In ons bericht over de a.s. verkiezingen is door samenvatting van enkele berichten een onduidelijkheid geslopen Stemmen in'n „andere" gemeente is n.l.'door een „nlet- geevacueerde" alleen mogelijk voor de verkiezingen voor de tweede kamer en voor de provinciale staten en voor. het laatste vertegenwoordigd lichaam^ dan nog slechts in zooverre wanneer' men kiezer is van .dezelfde'' provincie, als waarvoor men stemmen wil. Zooals be kend dient men voor den gemeenteraad altijd in zijn eigen gemeente te stemmen, behoudens In gevallen van" volmacht ot als geevacueerde, althans indien men daarvan werk heeft gemaakt en daarvoor overigens in aanmerking komt. Omdat Immers alle formaliteiten steeds persoon lijk moeten worden vervuld en men daar voor soms meerdere malen moet verletten wordt den prachtischen raad gegeven het zoo te schikken dat 't slechts eenmaal >ehoeft te gebeuren en wel door op den stemmingsdag thuis ter stembus te gaan. Men voorkomt dan tevens dat men door iet ongereedemaktn van fo rmulieren e.d li) de post of elders zou worden gedu peerd door daarop te veel te vertrouwen Men valle hiermede de administratie overigens niet onnaodig lastig, het be spaart U zelf tijd en ergenis. Men zal dan ook hebben begrepen dat ons opschrift terzake in ons blad van 22 Maart J.l. eenigzins verminkt was. „Andere provincie" moest zijn „in een andere gemeente in deze provincie Van de 40 pCk onthoudingen blijkt links 25 pCt. sterk links georientterd te zijn een feit. dat een mhchtig wapen in de hand van Bevin is. 4 Deze week is bekend gemaakt dat p 25 April a s. de ministers van Buitenl. Zaken van de groote mogendheden in Parijs bijeen zullen komen om de^re° verdragen met Finland, Hongarije, Bul aariie Roemenië en Italië vast te steHem Het groote geschilpunt is Itfclië. Rus®° heeft interesse voor de Italiaansche vloo en de kolonieën in N.-Afrika. Engeland ziet in deze eischen een vermindering van zijn macht in de Middell. Zee. De vertooningen zullen meestal op Don derdagavond plaats hebben. Zil die ais lid wenschen toe te treden vullen de in dit blad öpgenomen adver- vulien ae or<jen d)e vóór f5 April 'aan één der x volgende adressen. .Joubertstraat 90, Beatrixstraat ^Oost- haven 70, Kanaalstraat 29, Koekoek I straat 56. Hengelen voor de jéngd. De Goudsche Hengelaars Vereeniging V.O.G. heeft besloten een afdeellng voor den jeugd (leeftijd 8-18 jaar optochten. Opgaven worden ingewacht bij den heer Hornis, Rtijnvis Feithstraat 22. De Partij van den Arbeid opent de verkiezingscampagne As. Maandagavond 15 April te 8uur belegt de afd. „Gouda" van deze Partij in de zaal Kunstmin der Sociëteit „Ons Genoegen", Boelekade een gratis toegaa- I kelijke openbare vergadering met debat, 1 waarin als sprekers optredenle Mevr. Mr. de Ruyter-de Ze«uw, onderwerp „Wat wil het democratisch socialiime". Zij zal in het bijzonder laten uitkomen, waarin het zich van het communisme onderscheidt* 2e Mr. Joekes, wiens onder werp is „Voorwaarts met de Partij van den Arbeid". Deze spreker zal vooral het verschil met de Partij vam de Vrijheid doen uitkomen en met allen, die een ongebonden economische vrijheid voor staan, leidende tot economische slavernij van de overgroote meerderheid. Verder spreekt Donderdag 18 April des ochtends om 11.30 uur Zijne Exc. Ir. S. L. Mansholt over het onderweip „De landbouw in verleden en toekomst", in de zaal van het Veemarktrestaurant, voor de landbouwers en boeren rondom Gouda. Cèndidaat stel ling Provinciale Staten De voorzitter van het hoofdstembureau voor de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten, burgemeester James maakt bekend, dat het hoofdstembureau op 16 April a.s. om half vijf uur, in het raadhuis een openbare zitting zal houden waarin beslist zal worden over de geldig heid der op 9 April 1946 ingeleverde lijsten van candidaten «n over de hand having van de op die lijsten voorkomende candidaten. Kwajongcnswerk 2 jongens van 11 jaar n.l. v. F. én V. resp. uit de Eerste-en Tweede Kade hebben een hoeveelheid stookolie laten wegloopen, die opgeslagen was op het terrein van de fa. S. aan de Boelekade Weersverwachting, medegedetld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Wordt verwacht. Wind tusschen W. ZW. Aanvan kelijk matig later toenemend tot krachtig. Overdag meest zwaar be wolkt weinig verandering in 1 temp. Plaatselijk eenige lichte regen. Mat Is er In Gouda ta doenl Reünie. Vrijdag t./m. Woensdag i „De Romantische Senofita". (Boven 14 jaar) Thalia-TheaterVrijdag t,/m. Woensd. „De hel der engelen". (Boven 18 Jaar;) Schouwburg Bioscoop, Vrijdag t.m. Dina. Havenkwartier". (Boven 18 Jaar) Zaterdag 13 April, Concordia, 8 uur, 'eestavond O.N.A. Idem Kunstmin, 8 uur, Feestavond v. Vires et Celeritas. Maandag 15 April. BI. Kruis, 8 u. Natuurk. Genootschap Dr. J. P v. d. Berg. ..Radar". Idem, Kunstmin, 8 uur, Verg. Partij van den Arbeid, sprekers de heer Mr. A. M. Joekes. Mevr. Mr. S. Ruijter- de Zeeuw. Idem, 7.30 uur, Rem. Geref Gen. Wijdingssamenkomst. Dinsdag 16 April. Concordia 8 uur. Alproch filmstichting „Onder ffia vlag". Idem, Beursklok, 8 uur, Oudheidkundige Vereen. „Die Goude", spreker de heer Muylwijk. Woensdag 17 April. Concordia 8 uur, Alproch fllmsttchtlng „Onder één vlag". Voordrachtsavond A. Vogel. In ons blad van Vrijdag is in den kop van de recensie van bovenstaande voor drachtsavond een storende fout geslopeni Daar stond namelijk „Voordrachtsavond Volksuniversiteit" dit moet zijn „Voor drachtsavond Maatschappij tot Nut van het Algemeen". Voor Gerepatrieerde* Voor gerepatrieerden, wele uit Indië zijn teruggekeerd, zal een kleedlngpakket beschikbaar worden gesteld. Maandag a.s. verstrekken wijhierover nadere inlich tingen. -4 .1 REGEN IN DELÈNTE Bij Ned. Volksherstel is een tweetal verzoeken binnengekomen voor beschik baarstelling van een invalldéwagen. Het eene betreft een man die beide beenen mist, het andere een vrouw, wier rechter been ontbreekt. Nu het mooie weer in aantocht is, verlangen ook deze menschen naar buiten. Bovendien is een verzoek ingekomen voor een kinderwagen. Een moeder, wier kind lijdende is aan dipbterie en buik- ontsteking, moet met haar baby van den eenen dokter naar den aderen moet het zonder kinderwagen stellen, hetgeen bijna ondoenlijk is. Opgave aan Ned. Volksherstel, Oost i haven 59, Gouda. 1V/7 ttadsmenschen leven ver van de natuur, té ver. Wij hebben onze 7: geuren, Een nieuwe t™™n „eworden de lenteregen buiten hooren ruischen, fr schen 'groeizaam, Dat maakt allerlei sluimerige Roelens in orx wakker 2 „J leven voeden van binnenuit, nsch en groeizaam. Een mensch Zn lich dan ds nieuw en herboren voelen, een speelman, een minnaar De^dicMer van onderstaand vers heeft deze sfeer van de regen in de tent^ nacht in woorden trachten te vangen. REGEN IN DE LENTENACHT De regen kwam aangeloopen op zilveren voetjes van heel ver uit de donkere boomen, en van de heide, de verre heide, en van de zee. Toen het heel stil was is hij gekomen, als een zacht geritsel van duizenden snaren, en als een fluisteréh en suizen en zingen uit alle dingen. En als een speelman is hij gekomen die maakt muziek op takken en blaren en in de goten en in de boomen en in het bosch. En als een minnaar is hij gekomen over de sluimerende aarde en met fluisterende teederheden heeft hij haar streelende genomen en door onbewogen diepten van haar droomen voor Het eerst een GOUDA t

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1