RECLAME GI00T GOUDA GOUDA v DE TAALZEEF Kapitein Klakkebo. op de LeeuwenjadU BINNENLAND VOOR UW IN EN OMGEVING DISTRIBUTIE-NIEUWS "Weer opgeroepen. IIOPROGRAMMA VOOR ZATERDAG HILVERSUM 1 301 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Weer- noprzicht. 18.18 Benedict Silberman eii ran Novelty Serenaders. 18.45 „Een hetere samenleving" door R. van der Rn«r 19.00 Pianöduo Stokvis-Ariëns. VPRO: 19.30 Bijbelvertelling. 19.30 Proer. voor de Ned. Strijdkrachten. 2000 Nieuws. 20.05 L. de Jong, Chef van het Rijksinst. voor Oorlogsdocu mentatie. VARA: 20.10 En nuoké! 21.15 De man die te voorzichtig was". 21.45 "Brengt eens eén zonnetje". 22.05 Binnenlandsch politiek weekoverzicht door K. Voskuil. 22.20 Vaudeville orkest 22.35 Ensemble „Cantare" 2300 Nieuws. 23.15 Ensemble „Can tare". 23.45 Gramofoonmuziek. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II 415 m. KRO: 18.00 Dinermuz. op het Con certorgel. 19.00 Nieuws. 19.15 Pro- êramma-overzicht. 19.20 „Van den iscotheekzolder". 19.40 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. 2000 Nieuws. 20.05 Lichtbaken door Henri de Greeve. 20.30 Omroeporkest. 24 00 Prof. Sof's problemen. 21.15 Omroeporkest. 21.45 „Zoeklichten." 22.00 Nieuws. 22.15 Avondgebed. 22.30 Ensemble Nina Dolce. 23.00 En ten slotte„Platenassortirfient". RADIOPROGRAMMA VOOR ZONDAG HILVERSUM I 301 m. VARA: 8.00 Nieuws. 8.20 G'ram.- jnuziek. 9.00 Voor-den tuin, „Groente voor de Zomermaanden". 9.20 Johan Jong en Hetty Beck, voordracht. 9.45 Geestelijk leven. VPRO: 10.00 Zondagshalfuur. 1KOR: 10.30 Prot. Kerkdienst. AVRO: 12.00 Dr. H. W. J. Picard: „De waarheid over Java". 12.15 Ork. Malando. 12.30 Wat vrouwen op het hart 'hebben. 12.40 Orkest Malando. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 De spoorwegen spreken. 14.00 Twee clavecimbelsonates. 14.05 Boek bespreking: „Die van Ons". 14.30 Radio Philharnionisch Orkest. 16.30 Reportage eventueel gram.muziek. VPRO: 17.00 „Gesprekken met luis teraars" VARA: 17.30 De avonturen van oome Keesje.- 18.00 Nieuws en sport uitslagen. 18.15 Bravour en charme. 18.45 Van alle kanten bekeken. 19.05 Omroeporkest. 19.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. 20.05 Rubriek van den wederopbouw. AVRO: 20.12 Gram,platen. 20.15 Operaprogramma. 21.10 „De Zwalu wen". 22.00 „J'ai trouvé le Bonheur" 22.15 Actualiteiten. 22.30 The Roman cers. 23.00 Nieuws. 23.15 The red, white and blue stars. 23.45 „Noctur ne". 24.00 Sluiting. HILVERSUM 11415 m. - NCRV: 8.00 Nieuws. 8.15 Van man tot man. 8.30 Prot. Studiodienst. 9.30 Nieuws. KRO: 9.45 „De heilige v. d. dag". 9.50 Hoogmis en Palmprocessie in de kerk van het groot seminarie te Roer mond. -11.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Kwartetten. 12.15 „In 't Boeckhuys". 12.30 Orgelconcert. 12.45 „Zoeklich ten". 12.50 Orgelconc. 13.00 Nieuws. 13-20 Lunchconcert. 14.00 A'damsch a Capella Koor. 14.20 „De Palm- paasch". 14.35 Vervolg a Capella, Koor. 15.00 Apologie. 15.20 „Liederen van Beethoven". 15.30 Viool en piano. 16.02 Ziekenlof. 16.30 Nederlamdsch Radio Kwintet. 16.45 Gram.muziek. 1KOR: 17.30 Prot. Kerkdienst. IKOR: 17.30 Prota Kerkdienst. NCRV: 18.45 Gewijde muziek. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?" 19.30 Nieuws. KRO: 19.45 „Kampvuren langs den evenaar". 20.00 Tjompet en piano. 20.20 „De levende God". 21.10 Frag menten uit de opera „Lakmé". 21.30 Hartvelt kwartet. 22.00 Nieuws. 22.15 Avondgebed es Liturgische kalender. 22.30 Jaap Brill's Continental Quintet. 23.00 Gramofoonplaten. 24.00 Sluiting. DAGBLAD 39. Nu, handig was 't zeker, maar de olifant, die erg op.-?'n vrijheid ge steld was, begon uit alle macht aan het touw te trekken, zoodat de heele palmboom als 'n rottinkje omboog. Tot overmaat van smart raakten ze in de consternatie hun geweren kwijt, terwijl er op datzelfde oogenblik ook nog 'n paar leeuwen aan kwamen zetten. 40. Nu werd de toestand bepaald critiek. De top van den boom raakte bijna den grond; een van de leeuwen sprong op den boom, om z'n aanval te beginnen, terwijl de andere zijn woede koelde aan een van de gewe ren, die op den grond lagen... Kapi- tèin Klakkebos greep z'n revolver, maar de arme man beefde zoo van angst, dat hij telkens misschoot. macht om te geraken tot een terug dringen "van de ongebreidelde mach* van het grootkapitaal. Want ook zonder politieke stelling- name is het veelal reactionaire groot DE NIEUWE BRANDSTOFFENKAART Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in het tijdvak van 14 April t.m. 11 Md a.s. op nadere door de Distributiediensten te bepalen da gen, brandstoffenkaart en T. 606 voor het stooksdzoen 1946-1947 zullen worden uitgerdkt. Voor een brandstoff enk aart T. 606 komen kt aanmerking gezinnen en alleenstaande hoofdpersonen. In tegen stelling met de regeling welke vorig stookseizoen gold, komen thans ook voor een zoodanige kaart in aanmer king groepen van personen, die een gemeenschappelijke huishouding voe ren. Bij het afhalen van de kaarten moet men de tweede distributie stamkaarten van alle leden vajj het gezin of van de samenwoning over leggen, teneinde deze in het vakje T.B. te laten codeeren. Voorts moet het restant van de brandstoffenkaart T. 509 of 505 met de bon 49 inge leverd worden. "Bovendien moeten de ingevulde aanvraagformulieren v. d. brandstoffenkaart worden meegeno men. Alleenstaande hoofdbewoners moeten tenslotte een bewijsstuk over leggen, waaruit blijkt, dat zij werkelijk alleenstaand bewoner zijn. Voor ka merbewoners zal tiz.t. een regeling worden bekend gemaakt. In het bijzonder wordt erop gewe zen, dat bij verlies van een bramd- Itoffenkaart geen- vergoeding zal plaats hebben. Onderwijzers krijgen politie-bevoegdheid Ter afdoende bestrijding van de bal dadigheid onder de jeugd, welke ook in de Gooische hoofdstad gevaarlijke vormen heeft aangenomen, heeft de burgemeester Van Hilversum, mr. J. A. G. M. van Hellenberg—Hubar, thans als een novurri in den lande een groot aantal leerkrachten bij het lager, middelbaar en nijverheidsonderwijs. Damaskinos blijft Regent Na een bezoek van den Griekschen eersten Minister Poelitzas heeft Aarts bisschop Damaskinos besloten niet af te treden. Voedselcrisis binnen 90 dagen voorbij? President Truman heeft gisteren ver klaard, dat de wereld-voedselsituatie beslist verbetert en dat de crisis bin nen 90 dagen voorbij zal zijn. Truman verklaarde, dat door den regen de vooruitzichten voor (den oogst in Br.- Indië zeer verbeterd waren. De oogst in Frankrijk en N.-Afrika zal naar men verwacht, de beste in 10 jaar zijn, terwijl ook de graanoogst in de Ver. Staten een record-opbrengst belooft. Hij legde geen verklaring af over het Britsche voorstel van het rantsoenee ren van brood. Senaat spreekt vertrouwen in Belgische Regeering uit De Belgische Senaat heeft gisteren met 84 tegen 82 stemmen zijn vertrou wen in de nieuwe regeering Van Acker uitgesproken. Een lid van de C.V.P was afwezig. (De Senaat telt 167 zetels n.l. 84 voor de drie regeeringspartijen en 83 voor de oppositie). Amerikaansche Banken accepteeren Nederl. leening Naar ANP-Aneta uit .New York meldt, hebben de banken te New York gunstig gereageerd op het ver zoek deel te nemen aan de te ver strekken leening aan Nederland. Eerste veroordeeling in de Canadeesche Spionnageaffaire Emmo Wolkin, een 25-jarige voor malige ambtenaresse bij het Cana deesche ministerie van Buitenlandsche Zaken is op grond van overtreding van de wet op officieele geheimen veroordeeld tot 2/2 jaar gevangenis straf. Verdachte deelde het Hof mede, dat zij Rusland inlichtingen had ver strekt. name is het veelal reactionaire groor- -■ digd als onbezoldigd rijksveld- kapitaal degene die in werkelijkheid wacht|r z00dat zij daadwerkelijk de marht uitten* Pn nok achter de I baldadigheid kunnen op- Eere-doctoraat voor schermen zijn invloed doet gelden. Een sterk sprekend voorbeeld was wel het schandaal bij de Unilever ^en de invloed van de toonaangevende heren van dit concern in het C.D.K. Ook hierbij kon de staat niet neu traal blijven. Neen, nogmaals, een on bewogen, onpartijdige, boven het po litieke gewoel tronende staat, is een Utopie. Wij communisten willen de staat tegen treden. dienstbaar maken aan de belangen van het overgrote deel van het Neder- landsche volk en wel: het werkend deel! En dat de staat al zijn macht- njiddelen gebruikt om deze politiek "door te voeren. Bewust zal hij dus ge bruikt moeten worden tegen de kleine, maar economisch machtige groep, die alleen eigen belangen ten koste van de overgrote meerderheid verdedigt. De invloed van deze kliek kan gerust worden gemist. Maar niet de werk kracht, ijver en het doorzettingsver mogen van de werkende bevolking. Zij toch, de arbeiders, de kantoorbe dienden, de ambtenaren, de bedrijfs leiders, ingenieurs, de kleine zelfstan digen, de kunstenaars en intelectuelen maken de werkelijke rijkdom van de Maatschappij uit. Hen te beschermen S de allererste taak van de staat, «aartoe zijn machtsmiddelen gebrüi- 's geen neutraliteit, ueen afzijdig blijven, maar welbe- JMst, positief stelling nemen. Laten 09 ®«zers bij de a.s. verkiezingen ook 4n denken. Zo dat zij niet on- rschillig^ niet neutraal, maar welbe- de reactie. G. jv. P-' Prins Bernhard De Senaat der Rijksuniversiteit te Utrecht heeft besloten aan Z. K. n. Prins Bernhard het doctoraat honons causa in de rechtsgeleerdheid toe te kennen. De Prins heeft dit aanvaard. De promotie zal plaats vinden tijdens de viering van het 62ste lustrum der Universiteit. H. K. H Prmses Juliana zal deze eeré-promotie bijwonen. TWEEDE KAMER De Grondwetsherziening De voorzitter der Tweede Kamer had aan de centrale afdeeling voorge steld het wetsontwerp tot het in ver betering nemen van veranderingen in de-Grondwet gisteren in de afdeelin- sen te doen onderzoeken en de cen trale afdeeling had conform besloten In de openbare vergadering der Ka mer van gisteren heeft de heer Sch - ten (A.R.) bezwaren geopperd tegen dit besluit op grond o m. dat voor een zoo belangrijke aangelegenheid de tijd ontbrak, terwi 1 de urgentie van een Se behandeling niet aanwezig was. 'fjij stelde voor het bgsluit der centrale afdeeling niet te volgen. Dit voorstel werd gesteund door de heeren Tilapus (C H en Bierema (Lib.) en bestre en door de heeren Van der Goes van Naters (Partij van den -Arbeid) en loekes (Partij vaiji den Arbeid). Het ioorstel van den heer Schouten werd verworpen met 53 tegen 20 stemmen 14. De redactie heeft mij aangenomen om een en ander te zeggen over taal, zou ze kwaad worden als ik buiten mijn boekje ging en'eens praat over spelling? Veel menschen meenen trouwens, dat dat hetzelfde is en wanneer er dan sprake is van spellingvereenvou diging staan ze op hun achterste bee- nen, omdat de taal wordt aangerand.' Maar spelling is niets anders dan een code, een afspraakje hoe «we het mak kelijkst en duidelijkst het gesproken woord schriftelijk kunnen weergeveg. Men tracht dit zoo nauwkeurig moge lijk te doen met behulp van de be schikbare letterteekens, maar 't blijft behelpen, want we hebben veel meer klanken dan letters. Bovendien is de taal iets levends, dat groeit en ver groeit, terwijl de afgesproken code stardezelfde blijft. Na verloop van een bepaalden tijd zullen we dus moe ten constateeren, dat de spelling ach ter is geraakt bij de levende taal. In ons eigen Nederlandsch zijn we aan dat verschil gewend, dikwijls zelfs ge hecht geraakt, maar bij een vreemde taal, b.v. het Engelsch valt het on redelijke van zoo'n verschil ons dade lijk op. - Wij mogen dan ook dankbaar zijn, dat nu een commissie een ontwerp heeft gemaakt om de spelling te ver nieuwen en meer in overeenstemming te brengen met de eischen van de taal. Laten we hopen, dat men de nood zaak hiervan inziet en zich niet gaat verzetten uit sentimeneele gehecht heid van een vroegër moeizaam aan geleerde onhoorbare sch of dubbele klinker. U rijdt nu joch ook niet meer in een auto model 1910, al hebt U ifÖg zulke heerlijke herinneringn aan Uw eerste wagentje! Wal de brengen „De romantische Senorita" Alle zorgen aan de kant en amuseert U is het parool van het Reunie-theater deze week. Luchtig en vtoolljk glijdt het programma voorbij en men ontspant zich echt in de luchtige sfeer, die er daardoor heerscht. De film is een parodie op het bandietenwezen In oude en nieuwe stijl, terwijl dit geheel geweven is om de prach tige stem van Nino Martini, de ster van de Metropolitan Qpera te New-York. Behalve eenige bekende Italiaansche lied jes zingt hij een aria uit „Aïda v. Verdi", bijgestaan door een zeer fraai spelend or kest. Hóewei dit de hoofdfiguur is, valt er ook verrassend goed spel van het bendehoofd Bragani'a te genieten. Er zijn zeer goede opnamen in verwerkt, terwijl men het met de logica in deze soort films niet al te nauw neemt. Hoewel in de eerste plaats een film vaa fraaie zang en muziek, vallen er toch ook vele komische scenes in op en vooral de introductie van den zanger in het begin is zeer origineel. Een goede film van het luchtige muzikale genre. In het Hollandsch nieuws is o.a. het bezoek van H.M. de Koningin en van H. K. H. de Prinses aan de jaarbeurs te zien. Waren wij vorige week verwonderd over de prachtige teekenfilm, de directie heeft deze week gemeend zich zelf te moeten overtreffen. Eerst een origineeie Mickey Mouse en daarna een pracht ge kleurde teekenfilm. Reeds deze beiden zijn eea gang naar de Reünie ten volle waard. Schouwburg-bioscoop „Havenkwartier" is de naam van <de rolprent, die deze week in den Schouw burg te zien is. Da hoofdrollen worden vertolkt door Jean Gabln. Michèle Mor gan en Michel Simon. Le Havre is de Is de havenplaats, waar het geheel zich afspeelt. Deze film komt. wat inhoud be treft, biet hovende middelmaat uit. ter wijl verder de schaar nog weieenig goed werk had kunnen verrichten, vooral in dezen tijd. De film verplaatst ons in het duistere leven van enkele jongelui van behoorlijke afkomst, waarbi| haat en na tuurlijk ook liefde niet vergeten worden Er worden af en toe rake klappen uit gedeeld, wat den aanvaller, een gedeser teerd koloniaal,buitengewoon goed afgaat. Een meer modern wapen, een revolver, kom t ook geregeld te voorschijn, met niet al te vreedzame bedoelingen en het eenige waarvoor men zich moet verwonderen is, dat er niet meer dooden vallen. Vooraf het gebruikelijke nieuws. DE HEL DER ENGELEN Onder regie van Christian Jacque werd de rolprent "L'Enfer, des Anges" vervaardigd, die wij deze week onder de Hollandsche titel „Hel der Enge len" zien draaien- in Thalia Theater. Deze film plaatst ons aan de zelf kant van het leven van de groote we* reldstad. Hier zien wij de jonge men schen, afkomstig uit 't „Verbeterings gesticht" voor wie in deze wereld geen plaats is. Solliciteeren kunnen zij zoo veel ze willen, een betrekking heeft niemand meer voor hen. Natuurlijk vinden zij elkaar en dan volgen we het leventje, dat deze uitgestootenen in de Maatschappij voeren. Tusschen hen door gaan de ongure elementen, die van tam bestaan profiteeren en ze gebruiken voor het aan den man bren gen van verdoovende middelen, etc. Suggestief zijn de regie en de opna men van deze film., zooals wij dat trouwens van een Fransche film ge wend zijn. -I De hoofdrollen worden vertolkt door Sylvia Bataille, lean Ti§sier, Lo'jjge carletty ên Dorviïle, in ons land oribe- kende artisten, die echter waard zijn, genoemd te worden. Maar boven deze hoofdrollen verdienen vooral vermel- dig de 30 onbekende straatjongens, die in feite deze film dragen en haar maken tót wat zij is. Jammer is, dat het slot van „Hel der Engelen" wat abrupt komt en niet ten volle bevre digt. MEDEDEELINGEN PLAATSELIJ KB DISTS1 BUTIEDIBNST GOUDA. Heerenkappers Op Maandag 15 April en Dinsdag 16 April kunnen heeren kappersbedtljvèn een aanvraag indienen ter verkrijging van scheerzeep voor de 6e, 7e, en 8e periode 1946. Voor de 5e periode 1946 zal geen scheerzeep ter beschikking worden ge steld. Aanvraagformulieren kunnen wor den afgehaald en ingediend aan „Inlich tingen" in het gebouw Westhaven. Le verstrekking aan belanghebbenden zal geschieden na oproep. De aandacht wordt erop gevestigd dat overgelegd dienen te worden de loonlijst en het bewijs van lidmaatschap van de vakgroep Kappersbedrijven. Een nieuwe lichting ia weer onder de wapenen geroepen en tal van jonge mannen zullen voor een tijd het ouderlijk huis vaar wel moeten zeggen. Maar als flinke Nederlanders zullen zij zich spoedig weten te schikken in hun nieuwe taak. Vader weet het nog van vroe ger en geeft zijn zoon nuttige raadgevingen rtiee. Maar Moeder heeft voor haar jongen nog iets anders. Een soldaat kan naast zijn soldij altijd nog wel iets ge bruiken voor een verzetje of om in de cantine wat te koopen. En Moeder stopt hem bij het afscheid een extraatje toe. Overgehouden van ,haar huishoudgeld. Want Moeder spaart een gulden op elk tientje, doordat zij haar bood - schappen bij-de Gruyter haalt. Daar krijgt zij betere waar en 10°/0 korting. Voor tien gulden aan cassdbons één gulden con tant tèrug. En zoo heeft ze kun - nen sparest voor een extraatje voor Jbaar jongen. (Ingez. Mededeellng) O j» t»'- 1/n r>!4n nl Al m mnrl/al tl lzllPl I »v ij cuiiniiuiiiaicn

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3