ff JSS ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN KM Vergeet U niet hfJucUcUU AD ASTRA NUMMER 206 DINSDAG 16 kPRIL 1946 STADSNIEUWS RADAR UIT DEN OMTREK DISTRIBUTIE-NIEUWS HAASTRECHT Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven K Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Administratie: M. J. van Loon. - Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3098 Abonn. p. w. 27 c. Losse numnulOct Het is een goed idee geweest van het Natuurkundig Genootschap voor Gouda n omstreken om een lezing te organiseeren over het, naast de atoombom, meest ac- tueele probleemRadar. Hierover sprak gisteravond in het „Blauwe Kruis" onze stadgenoot Dr. J. P. v.d. Berg. Da naam „Radar., is een afkorting van „Radio Detection And Ranging" hetgeen beteekend „opsporing en plaatsbepaling door radio". Het eerste groote succes met radarapparaten werd behaald tijdens de „Battle of Britain" d.i. dus in de tweede helft van 1940, waarbij de Engelschen met goed gevolg een tienvoudige Duitsche overmacht in de lucht bestreden. Spreker behandelde achtereenvolgens de ont wikkeling en zeer populair de theorie van radar, om vervolgena over te gaan op de resultaten, die door de toepassing van radar tijdens den afgeloopen oorlog door de geallieerden behaald zijn. Eén er van,. The Battle of Britain" hebben we reeds gezien. Een recorddag was 15 Sept. '40, toen van 500 Duitsche toestellen 185 stuks werden neergeschoten.. Verder heeft radar uitstekende diensten bewezen bi) het bestrijden van duikbooten, waardoor de „Sbndermeldungen" en de enorme aantallen „bruto-registertonnen" langzamerhand verdwenen. Het bij elkaar houden van convooien en het slagen van de luchtaanvallen op de Duitsche indus trie-centra komen ook in hoofdzaak neer op rekening van de radar. Bovendien heeft radar enorme diensten bewezen bij het uitvoeren van de invasie in Juni '44 en bij het bestrijden van vliegende bommen. Door de toepassing van radar apparaten heeft het Engelsche luchtafweergeschut eens op één dag van de 105 V I's er 102 neergehaald. We ilen'dus, dat radar een groote bijdrage heeft geleverd tot onze bevrijding, maar ook in vredestijd is het zeer goed te ge, bruiken, zooals bij het binnenkomen van schepen en vliegtuigen indien de haven resp. het vliegveld in nevel gehuld is Ook in de ultra-korte radio techniek en met name bij de televisie speelt het een belangrijke rol. De heer v.d. Berg heeft dezen avond dus zooals U ziet. enkele geheimen van radar voor ons opgelost, terwijl hij met lantaarn-plaatjes het geheel nog verduidelijkte. Voor de aanwezigen is het zeer zeker een interessante avond geweest. Comité Nederland helpt Indië. Een bekend stadgenoot verraste het Comité met een gift van 25 gulden. Onderavond Prinaea Julianaschool. dat U morgen nieuwe inleg vellen, textielkaarten en en- quette-formulieren voor brand stoffen moet halen, als uw naam ligt tusschen Vere Vliez U behoeft alleen Uw tweede distri butie-stamkaart en het inlegvel mede te brengen. U kunt in het Gymnastieklokaal aan de Peper straat terecht, aan loket 1.3, 5, 7 en 9, tusschen 9.J0 en 12 u.of 2.— en 3.30 uur. Voor bijzonderheden, zie aanplakbilj. dat U morgen een schoenenbon moet halen, als Uw stamkaartnummer eindigt op een 3 (drie) en Uw naam begint mét een der letters V en W aan loket 12 van het Distributiekan toor aan de Peperstraat. Zij, die onder bovenbedoelde cgte gorie vallen, en reeds een schoenen bon ontvangen hebben in '45 of 46 moeten zich vervoegen aan loket 4, Peperstraat. U moet medebrengen de Tweede distributie stamkaart en het inlegvel GA-GB-GC of GD CK 605. Zie ook ons blad van Donderdag 7 April. Gisteravond hield de Prinses Juliana school haar ouderavond in gebouw „Concordia". Door de nog steeds toe nemenden bloei der school was het niet meer mogelijk deze in het Gymnastiek lokaal te houden, zooals dit vroeger het geval was. Nadat de vergadering was geopend met gebed en het zingen van Ps. 6110, herdacht de voorzitter, den heer v. Wijk, de afgeloopen bezettingsjaren. Tevens dankte hi] mej. Grebe, die met pensioen gaat, voor haar trouwen en toegewljdcn arbeid. Voor de pauze hield dhr. Gr&ndlehner een inleiding over het onderwerp„De invloed van den oorlog op onze rijpere eugd". De heer Griindlehner bad bi) zijn onderzoek hiernaar de jongelui anoniem zelf aan het woord gelaten. Talrijk waren de klachten die op deze wijze binnen gekomen waren. Vrijwel unaniem is men van oordeel dat het ongeregelde school gaan in de laatste jaren de vreugde aan het werk beeft.weggenomen. Ze zijn een stelletje vrijbuiters geworden. Het valt niet mee je weer aan regelmatig school gaan en werken te wennen. Ook over het huiswerk wordt veel geklaagd. Vaak is de taak te groot en kunnen ze die niet aan. Dikwijls ook moet gewerkt worden in een kamer met meerdere personen met vaak nog een lawaaiende radio erbij. Kolen en licht voor een eigen hokje kan er niet op overschieten. Zelf bekennen de jongelui, dat z« het met de waarheid niet zoo nauw meer nemen. In de bezet tingstijd loog toch iedereen maar wat. Ook is de geest van verzet nog steeds min of meer aanwezig. Dit is ook iets wat niet zoo gemakkelijk te veranderea is. Gelukkig is het echter een feit dat de jeugd er van doordrongen is dat het zoo niet voort kan gaaa en ze hun houding toch eenigszins zullen moeten wijzigen Vragen naar aanleiding van dit interes sante onderwerp binnengekomen, werden door den heer Gründlehner vlot beant woord. Na de pauze voerden de leerlingen, onder leiding van den heer Jonker de kindercantate van Cat. van Rennes uit. Ir Werd vroolijk en met veel animo gezongen. Men kan begrijpen dat het instudeeren van een dergelijk stuk, met leerlingen van zoo uiteenloopende leef tijden, heel wat inspanning en geduld heeft gekost. Het resultaat was echter uitstakend. Vooral de sopraansolo van an de Koster vond veel bewondering. Hierna volgde een gymnastiekles onder leiding van den heer Hazelhorst, met enkele meisjes van de U.L.O.-afdeeling. Ook dit werd door de ouders zeer op prijs gesteld. De moeilijke oefeningen met tanken en bruggen werden correct en vlot uitgevoerd. Buitengewoon in de smaak viel het bokspringen, waarbij vooral Agatha de Pater en Adrie van Jlokland uitblonken. Na een kort woord van dank door den voorzitter uitgesproken, eindigde de ïeer Vink het samenzijn met dankzeg ging. Geknoeid. De bouwkundige S. H. is gearresteerd wegens valschheid in geschrifte. Hij heeft n.I. zitten te knoeien in de quitanties van geleverd hout. Het voorloopig gedenkteeken aan het Stadhuis. Nu het ^t een en bevrijdingsmonumen aan het Stadhuis niet voor Mei 1947 klaar kan zijn, komt daar, zooals men weet, een voorloopig gedenkteeken op dezelfde plaats aan den zijgevel van het Stadhuis. Dezer dagen kan men de steigers zien aan de zuidzijkant, bi) het blinde raam. Onderaan zal een bord komen met enkele in goud op eikenhout gegrlfde woorden, die aan druk en bevrijding herinneren. Er boven komt een kort, ruw eikenhouten kruis. In de top van het blinde raam zal een groote kraps van denappels komen, waarboven een guir lande van coniferen. Aan weerskanten komen op den gedenkdag de Nederland sche en de Goudiche vlag. Voor het monument komt een verhooging wnar bloemen en krnnsen kunnen worden neer gelegd. OPROEP. Gerepatrieerden moeten zich laten inschrijven bij het Secretariaat van het Comité „Nederland helpt Indië p./a. den heer P. E. van Bemmel, Bodegraver straatweg 68, Rceuwijk, Telefoon 272. De secretaris van het comité houdt iederen Woensdagavond spreekuur van 7-9 uur in het kantoor vis Groot Gouds, Markt 67. Plaatsbespreken Hoofdstad Operette Morgen (Woensdag) bestaat'er gelegen heid om van 10.30-12.30 uur plaats te bespreken voor de operette „Drie meisjes huls" welke op 18 April a s. wordt op gevoerd in den Nieuwen Schouwburd. C.J.B.-Agenda TREKVOGELS Verzuim je koppelavond niet. Er wor den voor het Paaschfeest de laatste mededeelingen gedaan. Werkploegen, denkt om de afspraken. Trekvogels en Roode Wachten Donderdagavond, 7 uur, bij school 1 Inspectietocht voor alle Paaschfeestdeel- nemers. Vergeet niets! We verschijnen zooals we naar Amsterdam gaan. Vrijdagavond, 9.30 uur, verzamelen we bij den ingang van het van Bergen IJzerdoornpark. Absoluut niet later (Ver geet dan vooral het deelnemers-bewijs niet). 20, 21 en 22 April i Vriendschaps feest te Amsterdam. RQODE WACHTEN Donderdag 18 April, n.m. 8 uur. Bui tengewoon ledenvergadering in school 1 Er worden geen eonvocatie's verstuurd, dus zeg het voort. Aller opkomst ge- wenscht. Valache bonnen Terzake het inleveren van valsche bonnen is tegen een neeiingdoende uit onze gemeente door de politie proces-] verbaal opgemaakt. Grond te koop gevraagd. Door de Roei- en Zeilvereeniging Gouda" is een verzoek aan het gemeente bestuur gedaan om een stuk grond te koopen aan de Notaris d'Aumerielaan. Door J. van Houwelingen is een ver zoek aan het gemeentebestuur gedaan om een stuk water in de plas Elfhoeven in erfpacht te mogen ontvangen. Geknoei met een fiets. Eten inwoner onzer gemeente had bij den distributiedienst een nieuwe fiets aangevraagd en daarvoor een bon toe gewezen gekregsn. Maar in dien tnsschentijd had de man kans gezien een tweedehands rijwiel te koopen, zoodat een nieuw heerenrijwiel, waarvoor de bon gold, overbodig was geworden. Hij trad echter met een rijwielhandelaar in onze naburige gemeente Zwammerdam in onderhandeling én liet zich voor de bon een tweedehands damesrijwiel leveren, zoodat de rijwielhandelaar de bon voor een heerenrijwiel vrij had, omdat het damesrijwiel buiten de distributie om werd geleverd. Het geknoei kon dus beginnen en dat begon dan ook. De rijwielhandelaar verkocht op die bon een nieuw heerenrijwiel aan een veehouder in de buurt voor f 250.- en een oud rijwiel toe. De zaak lekte uit en de politie zat er achter. Het gevolg was, dat de politie beide rijwielen - dames- en heerenrijwiel - in beslag nam omdat de rijwielhande laar verkocht had boven den vastgestel- den prijs en de veehouder te veel had betaald. Tegen het drietal in dit geding is procesverbaal opgemaakt. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.1. tot margenavomd. Wordt verwacht» Geleidelijk toenemende bewolking met iets lagere temperatuur. Aan vankelijk veranderlijke wind, later uit de richtingen tusschen W. en Z. REEUWIJK Gauwdieven. Toen me). Kuijf alhier, die zich belast met de ophaaldienst van bonnen voor de inwoners van Reeuwijk, zich aan het loket te Boskoop vervoegde tot het in ontvangst nemen van textielkaarten en schoenenbonnen, heeft een gauwdief in een onbewaakt oogenblik kans geziea om de tasch met stamkaarten, textiel kaarten en schoenenbonnen te stelen. 44 stamkaarten, 44 textielkaarten en 4 schoenenbonnen, die reeds door mej, Kuijf in ontvangst waren genomen, wer den door den dief buitgemaakt. De politie stelt een onderzoek in. WADDINXVEEN Uitvoering „Concordia" Donderdagavond gaf de muziekver. „Concordia" haar laatste uitvoering in dit seizoen. De voorzitter zeide in zijn openingswoord, na allen welkom te hebben geheeten. dat zijn vereeniglng zooals gewoonlijk een ultriekend pro gramma zou laten hooren. De verschil lende nummers werden onder leiding |van den emin enten direkteur, den heer van Gent, zeer goed uitgevoerd. Hierop Duur betaald. H. J. M. k. zette op den Kleiweg zijn fiets neer, hij deed hem niet op slot, en toen hij terug kwam Geen geluk. De politie te Amsterdam heeft eenige „zware jongens" te pakken genomen n.I Th. v. H. en D. A. S. en opgesloten m de strafgevangenis. Ook Gouda was "°°r hen bezocht waarbij ingebroken was bij den groentehandelaar M. aan den Jan Philipsweg en bij L. aan de Heerenstraat bij wien een servies buitgemaakt werd dat S. aan zijn meisje cadeau heeft ge- gaven evenals een fiets, die hij elders buit had gemaakt. Overigens schijnt f>. een gladde jongen te zijn, hij is n.I. on langs in dameskleeren uit Veenhuizen ontsnapt. Geeu ontheffing verleend van od n. he»r G 1 Blomsma, Butagascentrale 1 verder in te gaan laat onze (ruimte niet tc ^gnstgeest had een verzoek gedaan toe maar laten we kort en bondig zeggen aan Ged Staten van Zuid-Holland om „Concordia" is op den goeden weg. ga „„.K.ffinr. vnn het verbod tot het berijden zoo voort ontheffing van nei ver i krachten werd verder op- temogen berijden en welden Korsendijk, geslaagden avond terugzien de Reede.denZoetendijk.denHottemans- dijk, den Latxdijk en den Reewal allen Nationale feestdag gelegen in de gemeente Reenwijk. De natlona)e feestdag zal sober worden In verband met de geringe breedte van ierd Dc bedoeling is 's middags mar- genoemde wegen is het verzoek door Uea. t( organiseeren door de gemeente Staten afgewezen. m.m.v. beide muziekvereenigingen. 's Avonds concert- en fakkeloptocht. Openbare raadsvergadering. Vrijdagsavonds zullen er U1) gehouden worden en tevens zullen op de De burgemeester heeft tegen Donderdag ven (jer gevallenen, tijdens een korte 25 April a.s. een openbare raadsvergade-1 plechtigheid bloemen gelegd worden. ring uitgeschreven. De agenda vermeldt D- o.m. Vaststellen begrootingen 1946 van:Damkampioenschap uTfif0 G E B 9 wlkterieidln"Ibïdrijf°UW ÜDe heer Flier wist door zijn laatste Intrekking verordening vaststellen ver- partij dammen remise te spelen beslag te JnTvuSn7Sf". schoolgeld en vst- leggen op de titel 3e klas kampioen stellen nieuwe verordening. I district Gouda. Wat It ar In Gouda ta doant Reünie i Vrijdag t./m. Woensdag i De Romantische Senorita". (Boven 14 jaar) Thai ia-Theater i Vrijdag t./m. Woenadi „De hel der engelen". (Boven 18 jaar) Schouwburg Bioscoop, Vrijdag t.m.Din*. Havenkwartier". (Boven 18 Jaar) Dinsdag 16 April. Concordia 8 unr. Alproch filmstichting „Onder één vlaig". Idem, Beursklok, 8 uur, Oudheidkundige Vereen. „Die Goude", spreker de heer Muylwijk. Woensdag 17 April. Concordia 8 unr, Alproch filmstichting „Onder één vlag". Wocoslag 17 April, 7.30 Ren. Geref. Gem. Wijdingssamenkomst. Idem, Reünie bovenzaal, 7 uur.^Ds. J. Borger, „De mensch van morgen". Idem, 7.30 uur ledenvergadering der Ned. Chr. Vrouwenbond in het Veem.- Rest. „Mijn reis naar Zuin Afrika in oorlogstijd". Donderdag 18 April, Scouwbnrg, 8 u. Fritz Hlrsch operette „Drei Madler Haus". Verlof en voorwerpen 1 portefeuille, 1 grijze ceintuur, 1 por I tmonnaie, 1 baal zakken. De Distributiedienst Haastrecht maakt bekend, dat met ingang van Donderdag 18 April 1946 nieuwe bonkaarten van levensmiddelen en brandstoffenkaarten voor vaste brandstoffen, stookseizoen 1946/47, zullen worden uitgereikt. Houders van inlegvel GA 605 M ontvangen 1 bonkaart KA, LA en KF 606, GA 605 vr. ontvangen 1 bonkaart KA, LA en KF 606 GB 605 ontvangen 1 bonkaart KB, LB en KF 606 GC 605 ontvangen 1 bonkaart KC. LC en KF 606 GD 605 ontvangen 1 bonkaart KD. LD en KG 606 GE 605 ontvangen 1 bonkaart KE. LE en KG 606 Tevens zal aan het hoofd van het gezin of aan een alleenstaand hoofdbewoner een brandstoffenkaart T 606 worden uit gereikt. Uitreiking zal geschieden te Haastrecht op 18 en 19 April 1946 voor zelfverzorgers, Gouderak op 23 April 1946 Stolwijk op 24.25 en 26 April Vlist op 29 April 1946 v. zelfverzorgers en niet zelfverzorgers Berkenwoude op30 April v. zelfverzorgers en 1 Mei '46 voor zelfverzorgers en niet zelfverzorgers, Haastrecht 2 en 3 Mei voor nlet-zelfverz. Gouderak 6 en 7 Mei voor niet-zelfverz. Stolwijk 8 en 9 Mei voor niet-zelfverz. De loketten zijn geopend van 9-12 en 2-3.30 uur. Door het publiek dient te worden medegebrachtalle tweede dis tributiestamkaarten, alle nieuwe inleg vellen, bon 49 van de thans in gebruik zijnde brandstoffenkaart, het volledig in gevuld en onderteekend aanvraagformulier voor vaste brandstoffen. In verband met 2en Paaschdag kan afhaling en indiening van formulieren geschieden te Gouderak op Woensdag 24 April van 9-11.30 uur, te Berken woude van 2-3.30 uur. De aandacht van de werkgevers wordt er op gevestigd, dat indiening der naam lijsten voor zwaren en Iangdurigen arbeid dient te geschieden op de aangegeven plaats en tijd.'BiJafwijking'hiervan.kunnjn voor de betreffende periode geen extra rantsoenen worden beschikbaar gesteld ff GROOT GOUDA I ll.l 'Af

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1