„Onze ontvangst was koel" DAMRUBRIEK W.V ÖVoW I* £OTi Werkzaamheden DISTRICTS-VOORZIENINGS-COMMISSIE DE TAALZEEF De Dynamos over hun bezoek aan Engelaód OOP O O OO O O O O L OO UIT DEN OMTREK BINNENLAND Door den Secretaris van de Kamer van Koophandet, werd op 14 Aug. 1945 een nitnoodigjng gericht tot dhr. Langeraer, Bos, Krom, van Vliet en Prison voor een bijeenkomst. Op deze bijeenkomst werd door den heer C. H. Hagedoorn aan genoemde heeren verzocht zitting te nemen in de Distr. Voorz. Comm. te Gouda. Deze cemmissie had ten doel de personen welke door oorlogshandelingen beroofd waren van hun have en goed, bij voor rang wederom aan het noodzakelijkste wat betreft huishoudelijke goederen, keu kengerei, serviesgoed etc. te helpen. Alle heeren waren bereid in deze comm. zitting te nemen, De functies werden als volgt verdeeldi J. C. Langeraar, voorz. J. J. H. Prison, le secr. E, H. Krom, Penningm, G. J. Bos, comm. J. v. Vliet, 2e secr. Door de heeren de Graaf en Jansen van de Stichting Centrale voorziening te Rotterdam, werd een nadere uiteenzetting gegeven en hoewel de toestana van de productie niet rooskleurig werd afge schilderd, zou toch binnenkort een begin gemaakt worden met de aflevering van sommige artikelen door de fabrikanten. Volgens deze bespreking werd een op roep in de 5 groote dagbladen geplaatst voor een vergadering met de winkeliers die zich met denverkoop van de artikelen Zouden belasten. Deze yergadeing onder voorzittersschap van den heer Laageraar werd op 22 Aug. in hotel „Central" ge houden. Ofschoon slechts weinig winke liers aan den oproep gehoor gegeven hadden was het resultaat echter zoodanig dat allen die aanwezig waren zich lieten inschrijven. Dit kleine aantal is nu echter uitge groeid tot over de tachtig^ Voor de aan vraag van oorlogsgetroffenen werd in- middels bericht verzonden naar de burge meesters van die plaatsen, welke onder het rayon Gouda ressorteeren, om een opgave van het aantal gezinnen, welke onder deze regeling vielen.. Eveneens werd per advertentie nog bekend gemaakt dat opgaven konden worden gezonden aan het secretariaat. Ruim tweehonderd verzoeken kwamen binnen. Na alle gezinnen ingeschreven te hebben op registerkaarten was het de bedoeling deze te contoleeren aan de hand van het schade-enquêttebureau in den Haag. Echter door de overstelpende drukte was het onmogelijk aan dit bureau een gunstig resultaat te bereiken. Daar het in de bedoeling lag van de commissie de hulp waarvoor zij was in geschakeld ook zoo vlug mogelijk te doen plaats vinden, heeft het Secretariaat deze theorie laten varen en uitgezien naar 'een prietische uitvoering waarmee de 'gedupeerden zoo vlug mogelijk gebaat zouden zijn. Aan de winkeliers werden blanco koop- vergnnningen verstrekt. De voor gedu peerden beschikbare goederen werden apart geëtaleerd, gezien het weinige, dat in dezen tijd te koop was en étalages zoo goed als leeg waren, bleek verdere be kendmaking overbodig. Wat uitgereikt werd Gedurende deze maanden werden door het secretariaat ruim 1200 koopvergun olngen in behandeling genomen. Hierop werden verstrekt114 wasch- ketels, 174 vergassers. 2 huisk.meubl 1 eetkamer, 4 clubfautuils, 2 bedstellen, 100 strijkijzers, 900 emmers, 300 voor- raadb, 1 schrijfbur104 stoelen. 2 dres soirs» 1 spiraalmatras, 19 strijkplanken, 255 teilen, 250 haarkammen, 4 ledikan ten, 29 tafels, 1 slaapkamer. 1 karpet, div. artikelen keukengerei overeenkomstig een waarde van 13754 punten. Servies- 15. Een mallotige zegswijze hebben we ons de laatste jaren aangewend. Waar die vandaan komt is een raadsel. Een Germanisme is het ditmaal niet. Ik be doel de gewoonte om in 'n met eenige nadruk uitgesproken zin het onder werp en gezegde te herhalen, b.v. „dan ga ik morgen ga ik naar de stad", of: „toen ben ik onmiddellijk ben ik weg gegaan". Niemand zal het gelukkig nog in zijn hoofd krijgen om zoo'n zinnetje op te schrijven, maar bijna ieder ma^kt er zich in het spreken aan schuldig. Men kan het hooren gebrui ken op de preekstoel en in een lezing. En men betrapt zich zelf er tien maal per dag op. Hoe komen we er af? Hoort U het woord meerdere nog wel eens zéggen inptóafs Van meer of verscheidene? Ergert TJ er'Zich ook al aan? Zelf gebruikt déze Duitsche indringer natuurlijk nooit! meer, zelfs al zullen verscheidene van Uw kennis sen meer moeite hebben het af-te lee- goed overeenkomstig een waaide van 25721 punten. Uitgifte van stofzuigers kan binnenkort tegemoet gezien worden. 1191 paar Am. schoenen werden over 9 omliggende plaatsen verdeeld, o.m. werden in Gouda besprekingen gehouden met hoofden van scholen en geadviseerd, een gedeelte in eigendom te nemen en deze voor noodgevallen te reserveren, b.v. bij schoolverzuim doordat het eenige paar schoenen welke in bezit waren gerepareerd moesten worden, of totver strekking over te gaan indien de kinde ren in 't geheel geen schoenen meer hadden. Deze schoenen werden niet op de stamkaart gecodeerd. Eveneens werden enkele honderden brieven, telefoongesprekken met gedu peerden, fabrikanten, hoofdbureau etc. behandeld. Dat door de commissie gestreefd werd aan de noodtoestanden van gedupeerden zooveel mogelijk hulp te verleenen bleek wel uit het feit, dat alles in het werk werd gesteld een partij inbeslaggenomen goederen in handen te krijgen. Helaas is dit door een ministrieele beschikking op het laatste moment niet d<x>r9a9aan- In het algemeen mag zeker gezegd worden, dat het doel waarvoor de com missie in het leven geroepen is, zich ten- volle van haar taak heeft gekweten en wel op dusdanige wijze, dat de gedupeerden op de meest vlugge en royale, manier in bezit gekomen zijn van de artikelen welke voor dit doel beschikbaar waren. -ren. REEUWIJK Voor onze water- en vischrijke gemeente van belang Door den Hoogen Raad is etn arrest gewezen omtrent de samenstelling van den snoekhengel, hetwelk van groot belang is. Als regel bezigen snoekhengelaars aan hun tuig een kleinen dregvormigen haak, deze behoort tot de verboden vischtuigen. De Dordsche Rechtbank had beslist, dat de dregvormige haak, als onderdeel van den hengel geaasd met visch, geen snoek- dreg was. De Hooge Raad heeft het tegen dit vonnis ingestelde beroep in cassatie verworpen. Hiermede is dus nu rechtszekerheid verkregen ten opzichte van dit vischtuig en het staat nu vast, dat.de snoekvisschér, als onderdeel van zijn hengeltuig een dregvormigen haak mag bezigen. Inwisseling vacantie-bonnen Op Zaterdag 20 April a s. bestaat voor bouwvakarbeiders de gelegenheid tot inlevering van vacantie-bonnen bij C Spreij aan den 's Gravenbroekscheweg 4, bonnen kunnen ter inwisseling worden ingeleverd en wel voor georganiseerden van 1.30 tot 3.30 uur en voor ongeor ganiseerden van 3.30 tot 5 uur. Partij van den Arbeid Dinsdag 23 April a.s. spreken de heeren J. P. Engels uit Waddinxveen en Allebrandi uit Gouda, in de zaal van den heer N. J. van Dam aan de Reeuwijksche brug, voor de Partij van den Arbeid. Deze vergadering was oorspronkelijk vastgesteld op .16 April. Jagers op Zondag Het waren toch geen Zondagsjagers de gebr. H. v. H. en A. v. H. te Reeuwijk, die zich Zondag op den plas Elfhoeven gewaagd hadden, ieder met een geweer. De plaspolitie zat er achter en hield de jagers op Zondag staande. Beide geweren, benevens het geschoten ,wlld in beslag genomen. Afd. Wit-Gcle-Krnis opgericht Voorgelicht door de hoofdzuster van de prov. Zuid-Holland van het Wit- Gele-Kruis mej. van Tilburg, is te Reeuwijk- dorp een afd. Wit-Gele-Kruis opgericht, naast de afd. Reeuwijk van het Groene Kruis. Het ligt echter in de bedoeling om mét de afd. van het Groene Kruis samen te werken in bet bezitten van de wijkzusters. In de gehouden vergadering werd als voorloopig bestuur gekozen de dames T C. Vergeer-Spruijt en J. Veroeer-van Tijlingen en de heeren W. J. Blom, G Groenendiik. S. J. van Tol en W. Mastop. Een wijkzuster is reeds aangewezen, maar deze kan voorloopig nog niet in dienst komen. Motorrijden Een broodbakker alhier, die zijn knecht er met een oud motorrijwiel op uitstuutde om brood bij de klanten te bezorgen werd door de politie aangehotiden Het bleek dat zonder rijbewijs ên wegenbe iastingkaart werd gereden. Tegen den jbakker werd proces-verbaal opgemaakt. Verzoek afgewezen Op het verzoek van den beer J. J. Slingerland om een volledige vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel E 47a, is door B. en W. afwijzend beschikte Het maximum aantal vergunningen in de betrokken wijk was reeds bereikt. Uitreiking Bonkaarten en Brandstof f enkaar ten Het hoofd van den distributiekring Boskoop, waaronder ook Reeuwijk res sorteert, heeft bekend gemaakt dat tot uitreiking van bonkaarten en de brandstoffenkaarten zal worden over gegaan. Het brandstoffenformulier plus restant van de brandstoffenkaart, waar aan zich bon 49 moet bevinden en tegen overlegging van de Tweede stamkaart voorzien van een TD 2 zegel en dienst- stempel, mits uit de stamkaart van betrok kene blijkt, dat deze is opgenomen in het bevolkingsregister van de gemeente Reeuwijk. Slechts ten aanzien van schip pers en woonwagenbewoners e.a in het Centraal bevolkingsregister opgenomen personen kan hierop een uitzondering gemaakt worden. Het publiek wordt verzocht, de TD stamkaart waarin alleen het nieuwe inleg vel 605 aanwezig moet zijn per gezin aan te bieden, TD van het hoofd boven op met de Ingevulde brardstoffenformu- ller plus het restant van de brandstoffen- kaart T 505 of T 509 waaraan de bon 49. Elk gezin en iedere alleen staande hoofdbewoner komt voor een brand stoffenkaart in aanmerking wanneer zij voldoende bewijzen van het voeren eener zelfstandige huishouding kunnen over leggen. Zelfstandige alleen wonende kamer huurders kunnen niet in aanmerking komen. De uitreiking vindt plaats te Reeuwijk van 9-12 en 1.30-3 uuri Dinsdag 30 April 1946, gemeentehuis, voor de letters A t./m. H Woensdag 1 Mei 1946, gemeentehuls, sJoor de letters I t./m. P Woensdag 15 Mei 1946, gemeentehuis, voor de letters Q t./m. Z. Voor zelfverzorgers heeft de uitreiking plaats Vrijdag 3 Mei 1946, gemeentehuis, voor de letters A t./m. M Maandag 6 Mei 1946, gemeentehuis, voor devletters N. t./m. Z. Een ieder is verplicht zich stipt aan de boven aangegeven data en uren te houden. Eij vermissing van de brand stoffenkaart in l)et stookseizoen 1946/1947 zal geen vergoeding worden gegeven. Na uitreiking op het Kringkantoor te Boskoop zal slechts in zeer bijzondere gevallen plaats vinden. WADDINXVEEN Burgerlijke Stand Aangifte van 4 t/m 10 April 1946 Geboren: Petronella dvCv Leeuwen en H Bakker, Gerrit zv F Alblas en N E vd Wal, Cornells zv P Sliedrecht en J Lindhout, Dina dv A Heijen W Vink. Ondertrouwd» C de Joode en C H de Wit, J de Wilde en C W Koppenaal. A Roelevink en L C Hollander, G. Kra nenburg en B Verstoep, P. Boonstoppel en R Verstoep. Tïehuwd: P Kersbergen en N de Mik, H A v Dijken en J Verhoeff, A Tiele en J Verbaan. Koning Faroek van Egypte brengt deze week vermoedelijk een bezoek aan Syrië om de feestelijkhe den mee te vieren wegens het vertrek van de .Engelsche en FranSche troe pen. MUZÏEKPLANNEN VAN „RADIO-NEDERLAND" Maandag heeft de heer J. Wouters eenige plannen geopenbaard met be trekking tot het programmatisch ge beuren op serieus-muzikaal gebied in den Nederlandschen omroep. Vooreerst het Sweelinck Kwartet, dat juist een tournee door België heeft gemaakt en op het punt staat een concertenreeks in Zwitserland te ge ven. Dit kwartet zal, te beginnen Woensdagmiddag 24 April telkens om de veertien dagen, een Mozart cyclus uitvoeren. Alle 24 Mozart kwartetten dus ook de weinig gespeelde kleinere juweeltjes, zullen tert gehoore worden gebracht. Een serie uitzendingen, eveneens om de veertien dagen en te beginnen 24 Mei, zal gewijd zijn aan Nederland sche'kamermuziek. Telkens zal van componist het voornaamste uit zijn werk worden besproken en uitgezon den. Oscar van Hemel, Jan van Ingen- hoven, Willem Pijper en anderen zul len zoo nader tot het muziekminnend publiek worden gebracht. In Juli zullen voor het eerst den Ne derlandschen aether ingaan: de 9e Symphonie van Sjostakowitsj en de 5e Symphonie van Prokofief. Van dezen laatsten componist wordt bovendien op 25 Mei tusschen 3 en 4 uur de can tate „Alexander Newski in een Nedet- landsche vertaling uitgezonden. Op 18 Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat Paul Ducat overleed. Radio- Nederland heeft voor dien^ag een speciale herdenking in voorötreidirtg. Max Vreedenburg, een leerling van Ducat, z^l «en Symphonie van den meester inleiden, waarna deze door het Radio Philharmonisch Orkest, dat ook de genoemde Russische primeurs brengt, zal worden uitgevoerd. Prokofief's „Romeo eh Julia", Ber nard Wagenaar's 3e Symphonie, Alexander Tansman's Vioolconcert staan voorts op het programma. Een aantal Nederlandsche pianisten zijn uitgenoodigd om een serie-uitzen ding met volledig piano-oeuvre van Chopin in te leiden en uit te voeren. De heer BeiShuizen van „Radio- Nederland" vertelde ons noe da* 1 Wouters een uitnoodiging van? B.B.C. heeft aangenomen orij in S komende maanden regelmatig voor Engelsche radiopubliek te snrebl' over „Music in Holland". Hij zai W, de Britsche muziekliefhebbers die v»I i het Nederlandsche muziekleven weint of niets weten, verslag uitbrengen van wat in de -Hollandsche muziekwereld leeft en bovendien medehelpen dn Nederlandsche muziek te'brengen in het buitenland, dat na de successen van v. Beinum c.s. daarvoor groote be langstelling heeft. Zoo zal binnenkort in Londen de 2e Symphonie van Andriessen onder leiding van Sir Adrian Boult worden uitgevoerd. Dr. Van Mook met vacantie naar Engeland Naar wij vernemen zal dr. H. J. van Mook, na den uitermate vermoeienden tijd, die hij in verband met de bespre kingen te Batavia en hier te lande voert, een korte vacantie nemen, welkt hij in Engeland zal doorbrengen. Dr van Mook zal morgen vertrekken. Str00 zakken in plaats van kussens, Arsenal werd gek Een koele en drooge ontvangst, zon der muziek, vlaggen of bloemen is de indruk van het Dynamo-elftal over hun aankomst in Engeland. Tezamen met andere indrukken is deze door den radio-commentator Vadim Siniavsky, die hen vergezelde, in een tijdschrift artikel gepubliceerd. Hij schrijft: „In Engeland, het va derland van de voetbalsport, werden we ontvangen volgens de Engelsche gewoonte. Officials van den Britschen Voet balbond schudden ons koel de hand en leyerde ons toen over aan de jour nalisten om verscheurd te worden. Siniavsky zei, dat de spelers gehuis vest werden in de Guard's Barracks (kazernes van de wacht). Maar wij ontdekten de schimmel op den muur, spinnewebben en harde matrassen in plaats van kussens. Wij apprecieerden dit niet en begaven ons naar de Rus sische ambassade om daar de nacht door te brengen. Over het spel van Arsenal schrijft hij: „In verband met den mist stelde Dynamo aan Allison (Arsenal's ma nager) voor den wedstrijd uit te stel len, daar wij begrepen dat de mist, die er dikwijls in Londen hangt in het voordeel van Arsenal zou zijn. Allison weigerd^ echter, omdat het publiek zijn plaatsen betaald en de weddenschappen gesloten had. Na het* eerste Dynamo-doelpunt ■werden de Arsenal-spelejs gek. Zij speelden steeds vrij ruw, en in de mist demonstreerde zij ten volle hun „stijl". De middenvoor was erg slecht. Hij was zoo nuttig, dat de Engelschen zelf hem na dén wedstrijd afgedroogd hebben. Ook Allison was zeer dapper. Toen jde Engelschen 3 goals ge maakt "hadden, stelde Allison, met een zoetsappig lachje, aan Yakushin voor den strijd te staken, maar laatstge noemde herinnerde Aflison er aan dat de weddenschappen aangegaan waren. Allison stond er toen op den wed strijd te staken, Yakusin weigerde ver der Engelsch te verstaan, zelfs door middel van een tolk, zoodat de wed strijd voortgezet werd. Toen de Arsenal-keeper voor de vierde maal den bal uit het net moest halen viel Allison flauw. Hij had voor een groot bedrag gawed en det wed denschap verloren. Na verklaard te hebben dat de Brit sche techniek^ béter is dan de Russi sche, maar dat de Russische* tactiek 't van de Engelsche wint, concludeert de schrijver: Maar zelfs al waren de techniek én de tactiek in beide elftallen dezelfde, dan nog zouden wij winnen, omdat bij ons de wil tot overwinnen ontwikkeld is als bij geen ander. Kameraadschap en discipline zijn érg sterk bij ons." Het antwoord van George Allison, de secretaris van Arsenal, hierop is: De kritiek is fantastisch, belachelijk en. dom. De verbeelding van den schrijver is met hem op den loop gegaan. Ik was dichter bij flauwvallen toen'ik bovenstaand artikel las, dan tijdéns mijn contact met de Dynamo's. Misschien kan de B.B.C. iets doen om de beweringen te weerleggen. Red. H. Tenwolde Iedereen kan aan deze oplosweditrijd meedoen. „Groot Gouda" looft in elke klasse 2 geldprijzen uit. 8e opgave thuisdammers ZWART 22. 23. 26. 33. 34. 39. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 WIT 36. 42. 43. 47. 48. 49. Wit zet en wint. Opgave no. 8 voor club-dammen (beginners). ZV^ART 7. 16. 18. 19., 23. 27. 29. 30. 35. 1 2 3 4 5 36 46 49 50 46 47 48 WIT 36. 37. 38. 41. -42. 43. 44. 45. 50. Wit speelde 37-32, Zwart 16-21 Wit zet en wint Opgave no 8 voor gev. clubdammer' 7WART 11. 12, 13. 16 17. 18. 21. 23. 24. 25. 29. 2 3 4 5 1 16 26 36 46 5 15 25 46 47 48 49 50 WIT 32. 33. 36. 37 38. 39. 4k 4|. 45. 48.49. Wit speelde 36-31, Zwart 17-22 Wit zet en wint Oplossingen binnen 14 dagen Bur. Groot Gouda, Markt 67. Op de tinker bovenhoek DafflrU-ofd vermelden. Voor persoonlijk antWuT. postzegel inslijten s.v.p. 1(. ■"■O O di

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2