Eenheid en Verscheidenheid Jidirliflii helpt Indie" DE TAALZ UIT DEN OMTREK EXPOSITIE L. J. MULLER Ongetwijfeld is de belangstelling voor de schilderkunst tijdens den oor logstijd toegenomen. In/hoofdzaak lag die belangstelling wel bij de „zwarte pieten" die het „schilderijenartikel" heel geschikt vonden om hun geld in te beleggen. Niettegenstaande dat, heeft de artistieke w'aardeering toch veld gewonnen. Goddank is de tijd voorbij, dat de scffilderstukken nat en wel, gesigneerd en niet gesigneerd, bij den leverancier werden gebracht. Dat de activiteit daaronder moest lijden, ligt voor de hand. De schilders gaan een moeilijke toekomst tegemoet. Het publiek is zoo langzamerhand verza digd geraakt eneen beetje ver wend. Niettegenstaande is het van den heer Quant goed gezien in één zijner zalen een sobere, doch smaakvolle expositie te organiseeren. Voor ons, Gouwenaars is deze expositie te meer belangwekkend, daar de expositie be staat uit werk van een oud*Gouwe- naar, den schilder L. J. Muller. Sinds een jaar of acht heeft hij zich geves tigd in Holandsche Rading. De eerste indruk van zijn gezamen lijke werk is een van igroote veelzijdig heid. Allereerst het één en ander over zijn stillevens. Zij doen ons denken aan Hynches, één der vertegenwoordigers der nieuwe zakelijkheid. Muller heeft soms een verrassend resultaat bereikt met zijn stofuitdruk king. Hierbij denken we vooral aan 't stilleven met de groote koperen k#n (als stilleven is het wat druk, er staat te veel op). Bij dit genre gaat het meer om het vormelijke, het feitelijke. Daarom kunnen we hier niet spreken van spontaneïteit en ontroering in zijn kunst. Het doet zelfs eenigszins onper soonlijk aan. Meer persoonlijkheid ligt in. zijn „bloemenwerk". Verfijnde, deftige cul tuurgewassen, bewust van haar be- tooverende kleuren en sierlijke vor men. Muller heeft gestreefd naar preciese aanduiding. Behandelt hij in zijn stil levens „mors-doode" stof,) zijn bloe men «zijn levend, zoo leverid zelfs dat zij soms de realiteit overschrijden. Het „landschap" is ook een onder deel der expositie. Hier niets van het vormelijke, we kunnen zeggen meer romantisch. Het best geslaagde leek ons het heidelandschap. Een gezicht op de plas werd hinderlijk gebroken door een slordig afgewerkt vastge- meerd bootje. Het beste is, dat men zelf deze col lectie gaat bekijken; het is de moeite waard. Geen v. Meegereen, maar ook geen Picasso. Bekoorlijk en begrijpe lijk envan een oud-stadgenoot. VOOR JONG EN OUD Dank zij de welwillende medewer king van de directies der hier ter stede gevestigde bioscopen, stelt de Centrale der Buurtvereenigingen alle ouden van dagen (boven 65 jaar) in de ge legenheid om op Zaterdag 4 Mei a.s. des morgens te 10 uur een gratis bios coopvoorstelling bij te wonen in de Schouwburg-, Thalia-, of Réuniebios- coop. Verder zal op Zaterdag 4 Mei te ongeveer half vijf in het z.g. Klein Amerika een Vrijheidsboom worden geplant. Deze boomplanting zal op eenigszins feestelijke wijze plaats vin den. Het ligt in de bedoeling om den boom in optocht naar de plaats van bestemming te voeren, voorafgegaan jdoor een muziekkorps. Teneindfe te be reiken, dat deze boom de bescherming der jeugd geniet, wordt getracht een groot aóntal kinderen bij de boom planting aanwezig te doen zijn. Tot slot stelt het bestuur van het district Korte Akkeren de kinderen van alle leden der bij de Centrale aange sloten buurtvereenigingen in de gele genheid om tegen den gereduceerden arijs van 3Y2 cent van de draaimolen en 5 cent van de zweefmolen gebruik te maken, tijdens de voorjaarsweek aldaar. Echter worden slechts 3 ritten jer persoon voor elk der inrichtingen )eschikbaar gesteld, terwijl de reducj tiekaartjes niet geldig zijn na s avonds 7 uur. Programma Voorjaarsweek. Het programma van den Voorjaars week in de Korte Akkeren luidt als volgt: Zaterdag 20 April: Vanmiddag vond in het gebouw Amicitia aan de Singelstraat de officieele opening van de Voorjaarsweek plaats. Om 2.30 u. marcheerden de deelnemers aan de wandeltocht af, voor een tocht om de ^eeuwijksche plassen. Dinsdag-23 April: 's Avonds om 8 uur concert in de muziektent aan de rins Hendrikstraat, gegeven door de muziekvereeniging „De Korte Akke ren". Woensdag 24 April: 's Avonds om 7 uur Voetbalwedstrijd op het O.N.A.- terrein, tusschen de Buurtvereenigin gen van het Noorden en Zuiden. Entree 0.25 en kinderen f 0.10. Donderdag 25 April: 's Avonds om 8 uur wederom concert in de muziek tent door de muziekvereeniging „De Korte Akkeren". Zaterdag 27 April: 's Middags om 2 uur muzikale rondgang met de deel nemers aan de om 3 uur te houden atletiekwedstrijden op het '"O.N.A.- terrein. Voorts draaien den geheelen dag 'n draaimolen en een zweefmolen op het julianaplein. De winkeliers in de Korte Akkeren verleenen hun medewerking door het aanbrengen van keurig ver zorgde étalages. Dg Gouwenaars worden verzocht hun belangstelling te toonen door een bezoek te brengen aan de voorjaars week in de Korte Akkeren. PREDIKBEURTEN. Kerkdiensten op 1 ste Paaschdag Nederl. Hervormde Kerk ($1. Janslcerk.) 10 uur voorm. Ds. Elzenga. 5 u. Ds. H. C. Koole Westerkerk v.m. 10 uur Ds. C. A. Korevaar. 5 uur/ Ds. Gerh. Huls Vereeniglng van Vrijz. HervorAden. Kleine Kerk, Peperstr. 128,10 30 uur v.m. Ds. C. de Jongh van Gorinchem Remonstr. Geref. Gemeente, 10.30 uur Ds. Nienhuls Evang Luthersche Kerk 10 uur v.m. Ds. Simon Oud-Katholieke Kerk 10.30 u en 6 u. Pastoor Giskes Gereform. Kerk 10 en 5 u Ds. J. P. C. ten Brink. Geref. Zondagschool „Jozef, Groen van Prinstererschool, Groenendaal en vervolgkl. 1216 jaar. Van kwart voor 3 tot kwart voor 4. Gereform. Kerk, (art. 31.) 8.30 uur* in Chr. Geref. Kerk, Ds. G. Koenekoop en 5.30 u, i.d Rem. kerk Ds. G. Koenekoop. 16. Nog steeds waren de schimmen van onze beschermers hier rond. „Men kan kaarten voor de voorstelling bekomen (Duitsch bekommen) bij den secre taris". Dat de menschen nog altijd hun bekomst niet hebben van de Ooster- burentaal. U kunt die kaartjes even goed krijgen of halen bij den secre taris. En moeten we met alle geweld een vreemde taal- door ons Neder- landsch mengerf, laten we het dan eerlijk verdeelen, ook het Engelsch heeft een werkwoord become. Daar beteekent het „worden". Dan zeggen we dus: „Als ik slagroomtaart beko men kan en van de schrik bekomen ben, bekom ik een gelukkig mensch Wel bekome U deze coctail. En nu we het toch over eten heb ben: we zouden ons Nederlandsch zeer kunnen verrijken door uit het Krim penerwaardsch het kostelijke woorc „papwerk" over te nemen, met de beteekenis van „materiaal om pap te koken". ..Wat hebben we aan onze melk", zeiden de boeren in den oorlog, „als we er geen papwerk bij hebben?" Geref. Gem. Stationsweg 10 en 5 uur. Leesdienst Christelijk Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. A. Dubois. Nederl. Gereform. Gem., Turfmarkt 54. 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Vrije Evang. gem. geb. Zeugestr. 38. 9, 10.30 en 5 uur, Opwekkingssamenk. Leger des Heils 10 v.m. Heilgingsdienst met zangkooi. Tevers inzegening nieuwe leden. -3.30 Openlucht-samenkomst, N. Markt, 7.30 u. Openbare samenkomst In alle diensten leiden Majoor en Mevr. W. Hoenderhen v Dokters- en Apothekersdienst. De Zondagsdienst wordt op eersten Paaschdag waargenomen door de artsen J. HL F. Remme, Eluweelensingel 59 en N. Tom, Martenssingel 69 en op de 2de Paaschdag door A. Beek, L. Tiendeweg 54 en J. G. W. F. Bik. Bleekerssingel 55 Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur. Apothekersdienst Apotheek E. Grendel, Pr. Hendrikstr. 15 Kerkdiensten op 2 de Paaschdag Ned. Herv. Kerk (St Janskerk) 10 uur Ds. Vroegindeweij van Waddidxveen Ned. Herv. Ver. Calvijn, Woensdag 24 April 7.30 u. Ds. H. Leemans v. Ede Geref. Kerk. Geen dienst Geref. Kerk (art. 31) 9 uur in Rem. Kerk Ds. Koeaekoop Geref. Gem. Stationsweg 10, Leesdienst Vrijdag 26 April 7.30 uur Ds. M. Blok van Zeist Chr. Geref." Kerk 10 uur Ds. A. Dubois Ned. Geref. Gem. 10 en 5 uur Ds. J. van Weizen Vrije Evang. Gem. Zeugestraat 38. Liturg. Jeugddienst. Afwisselend muziek. Woensdag 24 April 3 uur Gebedsuur 7.30 uur Ds. Bos van Bussum Leger des Heils 10 uur Paaschoverd. 7.30 uur Paaschsluiting. Donderdag 25 April, Openbare samenkomst handeld waarover hij zeer voldaan was. Deze eerste cursus zeide Dr. Bonga zullen we het volgende seizoen vervolgen en een nieuwe aanvangen. Mej C. Broere zeide namens de cur sisten Dr. Bonga dank voor het onderricht in deze genoten en voor de goede leiding en pretiigen omgang. Zij bood namens de cursisten een plant en sigaren aan, waarvopr Dr. Bonga dank zegde. PREDIKBEURTEN. Nederl. Herv. Kerk 10 uur, Ds. W. de Voogd van der Straaten. Ned. Herv. Gerefc Ev. 9 30 u. Dienst én 6.30 u. Ds. Korevaar (Gouda) Geref. Kerk, 9.30 en 6 30 u. Ds. G. Visser Doktersdienst De dokterdienst voor de gemeenten Haastrecht, Oudewateren Polsbroek wordt van Zaterdag 20 April des middags om 12 uur af tot Maandag 22 April, des morgens om 8 uur (voor Haastrecht tot des middags 3 uur) waargenomen door Dr. W. N. Pasmooy te Polsbroek. Tel. K 1822-203 HAASTRECHT Eindles E.H.B,O.-cursus Dr. T. Bonga gaf in bet winter-seizoen voor een 20-tal dames en feeren een cursus E.H.B.O. Dr. A. Montague was bij het afsluiten daarvan tegenwoordig. Er werden t).m. enkele ongevallen be- REEUWIJK Openbare vergadering Dinsdagavond hield de ChrHist. Kies- ver., afd. Reeuwijk, in de zaal van dhr N. J. v. Dam een openbare vergadering, waarin als spreker optrad Mr, Dr. J. J. R. Schmal, lid van de Tweede Kamer en Prov. Staten van Zuid Holland met als onderwerp„Wat wil de Chr.Hist. Unie?" Nadat spreker dit onderwerp in den breede had belicht, werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen, waar van door enkelen gebruik gebruik werd gemaakt. De vergadeilng was maar matig bezocht. Openbare vergadering Woensdagavond hield de A. R. Kies- vereeniging, afcL Reeuwijk een openbare vergadering in de zaal van hotel „Zomer- zorg", waarin als spr. optiad de oud-min. Zijne Exc. Mr. J. A. de Wilde. Na een openingswoord door dén voor zitter, de heer M. Zwijnenburg, waarin een hartelijk welkomstwoord tot den spre ker werd gericht, ving de spreker aan en zeide, dat de A R-partij op politiek gebied weer aan de verkiezingen deelneemt en dat de besturen en het Centr. Comité ver nieuwd zijn en hij wees er op, dat van de in Januari gehouden Deputaten-ver- gadering te Utrecht en van de in April gehouden Jeugddag, waar 3600 meisjes 'en* jongens aanwezig waren een groote bezieling was uitgegaan en dat hiermede gelogenstraft is, dat er een scheiding zou bestaan tusschen jong en oud. Vervolgens behandelde spreker het reeds 68 jaargeleden vastgestelde partijprogram, hetwelk whs samengesteld uit een 12-tai artikelen, waarbij dikwijls de Partij va» den Arbeid in het geding werd gebracht. Het thans aanwezige kabinet is niet Nationaal, maar socialistisch, hetgeen door Scbermerhorn zelf is erkend en dat acht de A R gevaarlijk. Verder bracht spreker de zaak Indif ter sprake. Wat hij daarvan zeide is ge noeg bekend uit de courantenberichten - niet veel goeds - en hij noemde het thans zittende kabinet, en regeering dictatoraal. Van de gelegenheid tot gedachtenwisse- ling en het stellen van vragen werd nog eenig gebruik gemaakt, waarna de voor zitter op de gebruikelijke wijze de (rer- gadering sloot. Predikbeurten l4ed. Herv. Kerk. (Reeuwijk-dorp) late Paaschdag 930 u. Ds. H. Roelofsen, Paaschcollecte, 7 uur Ds. E. S. de Lint Van Sluipwijk. 2de Paaschdag 9.30 uur, Ds. H. Roelofsen Ned. Herv. Kerk te Sluipwlik, 1ste Paaschdag 'Ojur Ds. E. S. de Lint en uur Ds. H. Roelofsen van Reeuwi|k- dorp. collecte voor het studiefonds en leerstoel van den ^Ge. Bond 2de Paasch- dag 10 uur Ds. E. S. de Lint. Geref. Kerk a.d. Brug, 1ste Paaschdag 10 en 5 uur Ds. P. Warmenhoven, 2de Paaschdag, Geen dienst. De voorbereidingen voor de a.s. verkiezingen Voor de a.s. verkiezingen zullen vele amtenaren noodig zijn en nieuwe krachten worden aange steld. Voor deze laatsten worden worden speciale opleidlngs-cursusen gegeven, zoodat zij straks terdege» voor hun taak berekend zullen zijn. Een kijkje in een der leslokalen. Onlangs schreef Dr. J. Snijder in het Kath. Weekblad een analystische be schouwing over de opvattingen in de K.V.P. Dr. J. Snijcjer onderscheidt on der de politiek geïnteresseerde Katho lieken minstens zes schakeeringen. Ie. De sociaal-economisch conserva tieven, als wier exponent gewoonlijk Dr. Kortenhorst wordt genoemd. 2e. De groep, die vooral den na druk legt op de religieuse fundeering der staatkunde en op 't fel behoud en de versterking der confessioneele par tijen. Als woordvoerders hiervan tre den vooral Prof. Romme en Dr. Cor- nelissen naar voren. 3e. De Kath. Arbeidersbeweging (de Bruijn en Andriessen) die zich deels om principieele redenen, deels om tactische redenen hebben uitge sproken voor de handhaving van een eigen Kath. Partij. 4e. Een vage groep jongeren, die oorspronkelijk het beginsel der niet- confessioneele partijvorming accep teerden, maar zich toch met eenige graagte hebben laten inlijven bij de bestaande formaties, die zij hopen te vernieuwen. 5e. Een andere groep betreurt den loop die de zaken hebben genomen. Zij houden vast aan den eisch van ver breking der confessioneele beperking, maar zij meenen in de momenteele situatie een scheuring te moeten ver mijden. Zij zien hun voorloopige taak in het opvoedingswerk binnen de Kath. 1 politieke groepeering, waardoor zij de politiek-inerte massa mondig willen maken en rijp voor politieke zelfstan digheid. Vooral W. van Gent treedt als hun woordvoerder op. Als zes groep onderscheidt Dr. Snij der de Katholieken, die uitgaande van hetzelfde standpunt als de vooraf gaande groep, een andere practische conclusie heeft getrokken. Zij vreezen, dat, wanneer er nu geen doorbraak plaats vindt, dit ook in de volgende tientallen jaren niet zal gebeuren. Zij vinden den politieken afstand tusschen henzelf en de eerste twee der boven genoemde groepen te gtoot'voor een vruchtbare, samenwerking. Daarente gen constateerën zij bij groote niet- Kathalieke bevolkingsgroepen voldoen de overeenstemming met hun eigen denkbeelden over de meest dringende politieke vragen. Zij meenen dat het onverantwoord zou zijn, om de hand, die nu met zooveel oprechtheid wordt geboden te weigeren. Hun taak zien zij in een kerstening van 't socialisme en een socialiseering van de levens- pr-actijken der Christenen. Met nadruk stelt Dr. Snijder vast, dat elk van de bovenstaande groepen het recht heeft op zijn standpunt en zijn daad. Het is onrechtvaardig hen op grond van hun verschillend stand punt van halve Katholiciteit te betich ten. Niemand heeft het recht de ver schillende politieke groepen onder de Katholieken als „verketterd" teybe- schouwen. irnfj Een ieder in bovenstaande groepen. heeft volgens schrijver het volste recht, zij i standpunt te verdedigen als vereenigbaar met het Katholicisme. Wij hebben gemeend, deze analyse niet aan onze lezers te mogen onthou der.. De tezttt.ng heeft scheidsmuren gesloopt. Er zijn nieuwe verhond'ngen geschapen. Christenen en niet-Ciiris- tenen hebben in hiin verzet tegen den bezetter meer waardeering voor elkaar i gekregen, niet alleen waardeering voor eikaars werk, doch ook voor eikaars principe. Zeer zeker is het optimisme, dat velen een jaar geleden bezaten, bekoeld. Wij zijn bevrijd van het on recht, dat den bezetter ons dagelijks aandeed, doch wij zijn niet bevrijd van alle onrecht. Deze teleurstelling heeft |i de stelling doen ontstaan, dat slechts al het oude goed was en het nieuwe uitvloeisels van de bezetting en dus waardeloos zijn. Wij wenschen echter den bourgeois van voor den oorlog niet meer terug, den bourgeois, die, zooals Léon Bloy het kenmerkend zegt, geen enkel gebruik van zijn- denkvermogen maakt en leeft of schijnt te leven, zonder ook maar één enkelen dag de drang in zich te gevoe len om iets te begrijpen. Het is zoo gemakkelijk d$, dingen op te sporen, die ons scheiden. Dat ligt nu eenmaal in den aard van ons egoïsme. Maar bij den opbouw van ons land dienen wij te zoeken naar alles, wat ons bindt. HET FINANCIEEL BELEID VAN DE OVERHEID Van Communistische zijde belicht: De lijn die wij volgen inzake het financieel beleid kan worden samen gevat in de woorden: Tegen inflatie! Voor de stabilisatie van de gulden! Wat moet daarvoor gedaan worden? Allereerst zijn wij van mening, dat overgegaan moet worden tot inbeslag neming van alle winsten, die door handel met of diensten voor den vijand zijn verkregen. Maar bovendien óók het in beslagnemen van de bezittingen van alle collaborateurs en zwarte han delaren. Min. Lieftinck gaf als leus uit: veel sparen en zuinig leven. Inderdaad, maar wie niets fè sparen heeft1, ja, te kort komt om in de dagelijkse, nood zakelijke levensbehoeften te voofzien, voor zo iemand is dit een nietszeg gende leus. Hij kan niet anders dan zuinig leven. Honderdduizenden die moeten leven van kleine salarissen en hierbij denk ik in 't bizonder aan de kleine ambtenaren en rijks-, ge meente- en spoorwegarbeiders leven minder dan zuinig, komen tekort. Als er gespaard en zuinig geleefd moet worden, laat dit dan gebeuren door hen die te veel uitgeven en niet zuinig leven. Het zijn waarlijk de hard. ploeterende huisvrouwen, noch de arbeiders, die de talloze café's en restaurants bevolken en waar voor geld ales te koop is! Wij eisen dan ook progressieve hef fing ineens op de grote vermogens. Laten deze vaderlanders nu maar eens een werkelijk offer brengen. Ook sterkere progressiviteit bij de heffing der inkomsten- en vermogensbelasting. Eveneens moet dit het geval zijn bij de successie- en schenkingsrechten en de winsten van grote ondernemingen. Geen goedkope levenslessen, maar het geld halen waar het te halen is. Uit de millioenennota blijkt, dat de opbrengst van de omzetbelasting ge raamd wordt op 300 millioen, suiker 50 en tabak 120 millioen, zout 6,5 mil lioen) Een vierde deel ongeveer wor°J van alle belastingen mede opgebracht door de allerarmsten. Daartegen gaat ons protest. Ons verkiezingsprogram spreekt dan ook van beperking der indirecte belastin gen op massa-verbruiksgoederen en levensmiddelen. Sparen, zeker, maar waarom dan niet de abnormaal hoge salarissen en pensioenen van hoge ambtenaren ver laagd? Laten de rijken gedwongen worden om niet meer uit te geven dan met hun levensstandaard overeenkomt. Zij kunnen zuiniger leven, niet degenen die aan de rand van het bestaans minimum leven. - Eerst een regering, die werkelijk de kapitalistische klasse in haar bezit durft aantasten, kan democratisch worden genoemd. Eerst dón is er sprake van een werkelijke volksrege ring. Ook over het "financieel beleid, zoals dit door de komende regering gevoerd moet worden, zullen de kiezers z'.c,_ h!i de a.s. verkiezingen moeten di - bij spreken. O. v. P. "«w

Groot Gouda | 1946 | | pagina 6