OVERHEID, GRIJP IN. Bioscoft&i brengen Onze jeugd zinkt weg BINNENLAND BUITENLAND In een, dezer dagen verzchenen pers bericht over de begroottng heeft men kunnen lezen, dat de verhooging van osxe nrbeldiprodnctie een dringende voorwaarde is, niet alleen voor den op bouw. «naar zelfs voor het behoud van oo, vaderland. Tot een ieder zullen de «publiceerde cijfers hun taal op ontstel lend duidelijke wijze hebben gesproken. Wil «nen deze productiviteit opvoeren, dan zal een ieJer weer aan het werk moeten gaan en wel zoo hard mogelijk. Nu zal men zich afvragen of dit artikel •nis'chicn geschreven is in Mei 1945. Het volgende moge daarom verduide lijken, dat We heden, anno Mei 1946, n0g steeds aan het euvel der verregaande arbeidsschuwheld en bandeloosheid, vooral van de jeugd tusschen plm. 16 en 26 jaar, mank gaan. De arbeidsschuwheid der jeugd. Schrijver dezes merkte op één dag de volgende feiten op Bij de enorme menschenttgssa, die de Jaarbeurs in Utrecht trachtte te be zoeken, bewoog zich, als lastige wespen, een zwerm jongelieden, tlie alle mogelijke artikelenen toegangskaarten aan den man probeerden te brengen, natuurlijk tegen zwarte prijzen. In Amsterdam werd hij ®p den Zeedijk doordeden van denzelfden leeftijd bestormd, die hem allerlei artikelen, sigaretten? luci fers, eieren, etc. wilden opdringen. Op zijn vraag aan een jongeman van plm. 25 jaar of hij het niet beter vond om te gaan werken, werd hem minachtend ge antwoord, dat alleen een gek, zooiets doen zou, als men zoo makkelijk een groot weekgeld kon verdienen. Op de terugreis werd de spborwegcoupé bevolkt met jongelui, die naar het bleek, hun bestaan louter vonden in weddenschappen bi) voetbal, draverijen enz. Denk U eens in, al deze jongelieden parasiteeren op onze samenleving, die toch al zooveel geleden heeft. Dag in, dag uit leven zij van den arbeid, die door het werkend deel van Nederlanc wordt gepresteerd. Ondertusschen komen we met mop peren niet verder en zij dus vergund in gtbote lijnen een bijdrage te geven tot de oplossing van dit probleem, waaraan ons land uiteindelijk ten gronde gaat. Hoewel ik mij volkomen bewust ben, dat uitgebreide maatregelen van bestuur noodzakelijk zullen zijn, durf ik de over heid die verregaande maatregelen in over weging te geven. Als het welzijn van een patient op het spel staat, moet een chirurg soms zeer drastisch ingrijpen. Plan tot verbetering. Het is daarom m.i. noodzakelijk, dat de Minister vah Sociale Zaken op korten te mijn de arbeidsdienstplicht voor jonge mannen en vrouwen invoert. Alleen de preventieve dreiging hiervan zal duizen den tot den regelmatigen arbeid terug voeren. Verder zal een controle op de leeg- loopende straatjeugd tot de oplossing van het prob'eem bijdragen. Het is nu natuurlijk de vraag, wat er met deze menschen moet gebeuren, als men ze eenmaal onder controle heeft. van regeeringswege gesticht moeten wor den, moet hun geheele leven, zoowel geestelijk als lichamelijk worden omge schakeld. VÉrgeet niet, dat zij geen behoorlijk beroep hebben kunnen leeren, de scholen niet behoorlijk hebben kunnen bezoeken en leugen en bedrog tot sierende elementen hunner samenleving hebben zien groeien. Het is de bedoeling, dat iedere werk gemeenschap wordt gesticht vlak bij een sterk verwoest gedeelte van ons land. De jongelieden leven daarin bij elkap- der en leeren de waarde van hun eigen arbeid kennen. In de eerste instantie zal leder verplicht moeten worden, om indien natuurlijk lichamelijk geschikt, de schop te hanteeren en puin te ruimen. In hun vrijen tijd leeren zij allerlei theoretische vakken ca practische beroepen, waarvoor zij hun bijzondere belangstelling getoond hebben. Natuurlijk moet aan sport en afleiding de noodige aandacht besteed worden. De voorwaarde der plaatsing moet zoodanig zijn, dat bij wangedrag of ontsnapping de onwillige naar den tucht rechter verwezen kan worden. Mits op de juiste en prettige wi)7e aangepakt, zal, afgezien van eenige desperado's het grootste gedeelte der jeugd na eenigen tijd met vreugde de gelegenheid aan grijpen om tot goede leden der maat schappij te worden opgeleid. De ligging der gemeenschappen bi) een verwoest gebied heeft dit groote voordeel, dat men direct actief aan den wederopbouw kan deelnemen, het geheel dus onmiddellijk productief is en alle beroepen kunnen worden aangeleerd. Voor hen, die dit waardig getopnd hebben, kan spoedige plaatsing bi) een, daar ter plaatse aan wezig bedrijf overwogen worden. Gelei delijk aan kunnen deze menschen dus in de maatschappij worden teruggebracht. Daar weer in opgenomen moeten zij toch nog eenigen tijd onder controle der overheid blijven. De particulierendie deze werkkrachten benutten, moeten dit betalen aan de werkgemeenschap, die dit geld beheert en ten bpte van de jongelieden aanwendt. Vanzelfsprekend is hier slechts in groote lijnen een ontwerp gegeven. In Rotterdam kwamen dezer dagen eenige door de N.S. in Zweden be stelde locomotieven aan, dit zoo spoedig mogelijk in dienst genomen zullen worden. Werkgemeenschappen. Het is hier speciaal voor de jonge mannen, dat m.i. de plaatsing in werk gemeenschappen groote vruchten voor hen en onze samenleving kan afwerpen. In de bedoelde werkgemeenschappen die Overheidsins tan ties Overheidsinstanties zullen moeten wor den ingeschakeld ter voorkoming van een toevloed van nieuwe ambtenaren. Samen werking tusschen de Departementen van Sociale Zaken, Justitie en Wederopbouw is een eerste voorwaarde. Bovenal is coördinatie van instellingen belangrijk zooals bijv. Vereeniging ter Veredeling van Ambacht, Kerkelijke Autoriteiten, enz. Alle werkgemeenschappen moeten resorteeren onder een directeur. Aan het hoofd van iedere gemeenschap moet iemand staan met organisatorische tech nische en paedagogische kwaliteiten, benevens een groote dosis genegenheid voor onze ontspoorde jeugd. Deze men schen zijn er in ons land beslist aanwezig. Hiermede is een uiterst urgent vraagsruk aangestipt, dat niet alleen pns land, maar de heele wereld aangaat. De jeugd die heden het spoor bijster is, wordt morgen geroepen om een nieuwe gemeenschap mede te dragen. In de geheele wereld tracht men dit vraagstuk bevredigend op te lossen. Laa Nederland hierin allen voorgaan tot zegen van ons vaderland en van de geheele samenleving. Daarom overheid...grijp in. G. Peereboom Jr DE ZOON VAN TARZAN Heel wat boeken zijn reeds gespon nen om de geheimen van de jungle en ook de film ,die Thalia Theater deze week biedt, heeft dit gegeven tot hoofdpunt. Het filmwerk „Darkest Africa", in 't Hollandsch „De Zoon van Tarzan" brengt ons reeds onmiddellijk bij den inzet te midden van Afrika's wildernis. Clyde Beatty leeuwentemmer, zien we uittrekken met een negerkaravaan, om een in den val geloopen leeuw te gaan halen. De leeuw blijkt echter gevlogen en fwee Engelschen, eveneens in de buurt verblijvend, worden er van ver dacht. Bij een overval van enkele leeuwen, die probeeren een baby te verslinden maakt hij kennis met Ma nuel King, zoon van een zendeling, die jaren geleden in de jungle is ver moord, en die zich sindsdien in het oerwoud heeft verborgen gehouden, met zijn trouwe metgezel, een enorme Chimpansée. Van dezen verneemt Clyde, dat zijn zuster als Priesteres in een stad in de Vallei der Verdoemden wordt vastr gehouden. Zij zullen haar gaan red den. Als wij U dan vertellen, dat hun weg o.a. loopt door de streek waar de „Tijger-Mannen" wonen en dat de stad tot haar beschikking heeft een garde .Vliegende mannen" dan behoe ven we U niet te vertellen, dat de spanning tot het uiterste opgevoerd wordt. Natuurlijk komt ten slotte alles tot een goed einde en kan men vol daan huiswaarts keeren. Vooraf 'n aardige film over Mexico, terwijl het journaal interessante beel den brengt van de aankomst van de .Nieuw-Amsterdamf te Rotterdam, de Indonesische delegatie bij haar aan komst te Schiphol en op de Hooge Veluwe en tot slot onze Prinses en Prins op hun Scandinavische reis. Mgr. H. J. M. Taskin overleden In den hoogen ouderdom van 81 j. overleed te Heemstede, mgr. -Henricu* Josephus Maria Taskin, oud-president van het Groot-Seminarie te Warmond, Protonotarius Apostolicus Kanunmk- Theologaal van het Haarlemsch Kapit tel en Huisprelaat van den Paus. Buitengewoon groot is het aantal priesters dat aan hem zijn opleiding te danken heeft en in wien zij een uit nemend leeraar vonden, een geboren oaedagoog, wien het bij zijn aftreden als president niet aan waardeering voor zijn jarenlangen verantwoorde- ijken arbeid ontbroken heeft. Ook dé regeering erkende de velt verdiensten van mgr. Taskin, die Off. in de Orde van Oranje-Nassau em Ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw was. De verbinding GorinchemSchelluinen De K.N.A.C. ontving van het Ge meentebestuur van Gorinchem bericht, dat de noodige verbetering van de* weg GorinchemSchelluinen vóór 1 Juli a.s. kan zijn tot stand gebracht. „OKAY, Mr. DEEDS" Deze Amerikaansch film geeft op typische wijze de tegenzin weer, die wij onwillekeurig als Hollanders tegen hun levensopvatting hebben. Hoe be wonderenswaardig wij hen ook mogen vinden, het bezwaar is dat één woord hun leven beheerscht: business. In de, in het Réunie-Theater, vertoonde film is het gegeven niet nieuw: Een eenr voudige jongeman krijgt 20 millioen dollar in de schoot geworpen. Onmid dellijk is de alarmkreet: „great business", vooral bij de pers. Maar dan ervaart men, dat er nog op aarde wel iets anders bestaat dan zaken en nog eens zaken. Op zeer origineele wijze wordt deze ommekeer bewerk stelligd. De voor de dames, vooral ad mirable figuur van Gary Cooper is hier op zijn voordeeligst aangewend. Hge hij degenen, die, op zijn erfenis azend, hem ontoerekenbaar trachten te verklaren, van repliek dient is een van de sterkste momenten van deze film, die zeer geestige vondsten heeft. Toch is het geheel typisch Ameri kaansch: geen groot spel, maar veel filmisch werk, waarbij de sluierlens wel eens te veel in actie komt. Interes sant zou het zijn om te kunnen na gaan, wat een Engelsche filmmaat schappij hiervan gemaakt had. Wij zijn in dit verband zeer benieuwd naar de Russische film „De Regenboog", die volgende week hier draait. Het Hollandsch nieuws vertoont o.a. flitsen van het bezoek van de Prinses en den Prins aan Denemarken. De Benzineprijs De K.N.A.C. heeft zich in samen werking met den A.N.W.B., de K.N.M.V., de Vakgroep Goederenver voer langs den weg en. de E.V.O. an- derma^ gewend tot den Raad vast MinistWs met een Verzoek het daar heen te leiden, dat de benzineprijs zoo spoedig mogelijk tot een redelijk be drag wordt teruggebracht. Bezorging van melk op Tweeden Paaschdag De Afdeeling Melkvoorziening van het Bedrfjfsschap voor Zuivel derft mede, dat de mdkbezorging in het Z.-Westrfijke consumptiemdkgebied op Tweeden Paaschdag op de nor male wijze zal geschieden. Verstrekking van Vitamine C aan kleuters en zuigelingen Dit voorjaar zal van Overheidswege in beperkte mate aan kleuters en zui gelingen gratis vitamine-C worden verstrekt. Aan de burgemeesters is verzocht hun medewerking bij de uit reiking te verleenen. Met de verzen ding naar de gemeenten is inmiddels een aanvang gemaakt. WADDINXVEEN BURGERLIJKE STAND Aangiften van 11 t/m 17 April 1946. GeborenPëula dv H Verweij en A I Rehorst, Jan zv W v Os en N A vd Ben, Cornelia E M dv W J Moons en M M G Vermeulen. GehuwdD Geers en N de Brlun, P J Smit en N Wapenaar OverledenC N Dijksman echtg v A Verstoep, 80 j. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden i 1 ceintuur, 1 bos sleutels, 1 zaklantaarn. Verloren: 1- wollen want, 1 portefeuille 2 vulpennennen en zwarte portemonnale. Rehabilitatie wethouder Herfst De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft onder dagteekening van 1' April 1946 aan den heer J G. Herfs' oud-wethouder dezer gemeente een brief gezonden, waaruit blijkt dat de heer Herfst volledig is gerehabiliteerd. Zooals bekend, werd de heer Herftbi) besluit van 9 Juli 1945 door den Comm. der Koningin dezer provincie uitgesloten a'* bd van het College van B. enW. Thans deglt de Comm. mede dat hij Ba u kfnnl*neming van alle ingekomen ambtsberichten, rapporten en verklaringen ot de slotsom is gekomen, dat aangeno- n»Q worden, dat de uitsluiting van den heer Herfst als wethouder van Wad- dinxveen alet zou hebben plaats gehad, indien voor een voorafgaand, volledig onderzoek gelegenheid zou hebben bestaan Hoewel de heer Herfst hierdoor geheel in eer wordt hersteld, kan hij echter op grond van de bestaande wetsbepaling niet in het thans zttttng hebbende college van B.e n W. terugkeeren. Mond en Klauwzeer De besmettelijke veeziekte, mond- en klauwzeer heeft weer zijn intrede gedaan. Er werd door de veehouders A. de Vos Azn. en A. A. Vergeer, beiden in Bloemendaal aangifte gedaan van het voorkomen dezer ziekte onder hun vee Hinderwet De N.V. Louis Dobbelman alhier heeft een aanvraag ingediend om vergunning tot uitbreiding van haar tabaksfabriek, gelegen op de perceelen kadastraal bekend gemeente Waddinxveen, sectie B nrs. 2943 en 939 door het bij plaatsen van een electisch gedreven benzineïnstallatie. in verband waarmede twee ondergrondsche reservoirs worden aangebracht van resp. 4000 en 6000 Ltr. en een aftapinrichting met electro-motor van pk. f Op 3 Mei a.s. des morgens te 11 uur zal ten raadhuize zitting worden gehou den voor het inbrengen van bezwaren, welke bij belanghebbenden tegen de voor genomen uitbreiding mochten bestaan „ZET 'M OP, GEORGE!" De Schouwburg Biosccoop brengt deze week den altijd weer lachlust opwekkenden Engelschen komiek George Formby. Een ieder, die Formby meermalen op het witte doek heeft ge zien, weet wat het beteekènt, wanneer men hem op een paard zet, wanneer men heip een auto laat besturen of hem laat achtervolgen. Dan haalt hij de ongeloofelijkste staaltjes uit, die zelfs den grootsten zwartkijker tot lachen dwingen. In „Zet 'm op Geor ge!' zien wij Formby eerst als ijsco- venter op een renbaan. Hij wordt ver dacht van diefstal van een portefeuille van den eigenaar van het renpaard Menscheneter, waar elke jockey bang voor is. Na een achtervolging, waarin hij de dolste capriolen uithaalt, komt hij toevallig terecht in de wagon, waarin het wilde renpaard wordt ver voerd. Bij het uitladen ziet men tot zijn verbazing, dat Formby in het ge heel niet bang is en men maakt hem jockey. Verschillende malen loopt hij den eigenaar van de portefeuille tegen het lijf, hetgeen de vermakelijkste verwikkelingen geeft. Op een gegeven moment komt hij den waren aard van zijn paard te weten, durft er niet meer op te rijden, vlucht vlak voor de races weg, doch keert terug als hij hoort, dat het meisje, waarop hij verliefd is, al haar geld op zijn paard heeft gezet. Angstaanjagend is zijn tocht in de auto naar de renbaan. Hij komt op tijd ende race. Dit is het geraamte van deze horm- by-film, die elk moment tot lachen dwingt. In het voorprogramma zien wij het Prinselijk Paar in Denemarken, de besprekingen op de Hooge Veluwe en twee muziekfilmpjes in kleuren. Al met al een Paaschprogramma, dat het aanzien zeker waard is. Vragen aan den Minister van Justitie Naar aanleiding van het opheffen van de staking van een aantal politie ambtenaren, heeft onze stadgenoot. Drs. G. H. Nederhorst, lid van de Tweede Kamer, aan den Min. van Ju stitie gevraagd, of dit is geschied na een voorafgaand, grondig onderzoek. Tevens vroeg hij den minister, of deze op de hoogte was van het feit, dal door de afgekondigde besluiten een aantal politieagenten, die in dienst van den S.D. zijn geweest, of zich anders zins hebben misdragen, hun werk zaamheden weer kunnen hervatten, hetgeen in breede kringen ontstem ming en onrust heeft verwekt en waar door sommige burgemeesters zich ge noodzaakt hebben gezien de besluiten van den Min. van Justitie van com mentaar te voorzien. Twee liter Petroleum op de bonnen 191 en 691 't Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 21 April tm. 18 Mei a,s. op de bonnen 191 en 691 der bonkaarten k 604, 2 liter petroleum beschikbaar wordt ge steld In verband met de bevoorrading van den handel is het mogelijk, da* de petroleum niet overal terzelfder tijd verkrijgbaar zal ?jn. Voorinlevering der bonnen is echter niet geoorloofd. Weer tabak uit Nederl.-lndië De geruchten, die langen tijd de ronde hebben gedaan, dat in Nederl.- lndië nog voorraden tabak anwezig zouden zijn. welke voor export naar het Moederland in aanmerking komen, zijn dezer dagen van officieele zijde bevestigd. In de havenplaatsen worden kleine kwantiteiten tabak gevonden en een eerste zending: van 58 ton is reeds van Soerabaja onderweg naar het Moeder 'land. Vorming van een „anti-commu nistische Internationale" Het Conservatieve Britsche „Daily Mail" heeft heden medegedeeld, dat de Britsche Labourparty vertegenwoor digers van alle sociaal-democratische organisaties in Europa en de Britsche Dominions voor een bezoek aan Lon den heeft uitgenoodigd, teneinde een „Anti-communistische Internationale" te vormen. Het blad zegt verder, dat de bijeenkomst zal worden gehouden voor de Pinksterconferenties van de partij, waarop het Communistische verzoek om aansluiting zal worden besproken. Nieuwe Amerikaansche Ambassadeur in Perzië Tijdens een persconferentie heeft President Truman de benoeming van den heer Allen als nieuwe Ambassa deur in Perzië bekend gemaakt. Allen vertrekt onmiddellijk naar TeHferan. Zijn voorganger heeft om gezond heidsreden ontslag genomen. De President laakte voorts de cri- tiek van Lehman op de maatregelen van de Amerikaansche Regeering in zake de voedselsituatie in de wereld. Hij noemde Lehmans aanval op de voedselpolitiek der regeering zeer misplaatst. Truman zeide geheel accoord te gaan met het bevel tot verplichte vermindering van tarwe- consumptie in de Vereenigde Staten Engelsche Ijzer- en Staalindustrie in algemeen eigfendom? De minister van Bevoorrading, 4e heer Wilmot, heeft gisteren in het La gerhuis verklaard, dat de regeering, gezien de positie van de ijzer- en staalindustrie en haar beteekenis voor de nationale economie, tot de slotsom is gekomen, dat het noodzakelijk is voorbereidingen te treffen voor een wetgeving om deze in den algemeenen eigendom te laten overgaan. Deze me- dedeeling lokte dadelijk fclle critiek uit van conservatieve zijde bij monde van Wjnston Churchill. De spreker, die het Huis presideerde, riep hem tot de orde, omdat debat niet, doch het stellen van vragen over deze aangelegenheid wel was toegestaan.

Groot Gouda | 1946 | | pagina 7