RECLAME 4 GiOOT GOUDA i INDIË s GOUDA Kapitein Klakkebos op de Ueuwenjactit Leest Groot Gouda! VOOR UW IN EN OMGEVING BUITENLAND gADIOPROGRAMMA VOOR WOENSDAG HILVERSUM 1 301 m. - VARA' 18.00 Nieuws. 18.15 Weer- overzicht. RVU: 18.18 De psycho logie van den Duitscher in den spie- J zijner litteratuur, II, door Bernard verhoeven. 18.30 Programma voor de Ned Strijdkrachten. VARA: 19.00 Nedèrl Radio Kwintet. 19.15 Departe mentale uitzending. - VPRO: 19.30 Het sociale werk van den N.P.B. door mei dr. N. A. Bruining. 19.40 A. Defresne: Werveltooneelstuk. Paulus onder de Joden. 20.00 Nieuws. 20.05 Christelijk Historische Unie: Toe- _raa), VARA: 20.25 Radio Phil- harmonisch Orkest. 21.05 Het gesprek van de week. 21.15 „De wereld van vandaag en morgen". De revue van de maand. 21.45 Johan Jong, orgel. Henk Dorel zang. 22.10 Viool en piano. 2245'Geestelijk leven. 23.00 Nieuws. 23.15 Benedict Silberman en zijn No- veity Serenaders. 23.45 The Prairie Ramblers. 24.00 Sluiting. HILVERSUM 11 415 m. NCRV: 18.30 Rijk *>ver zee. 18.45 Fantasie over 't Braziliaansche volks lied 19.00 Nieuws. 19.20 Gramofoon- muziek. 19.30 Partij van den Arbeid: Toespraak. 19.50 Barcarolle in Fis gr. t., F. Chopin. 20.00 Nieuws. 20.05 Departementale uitzending. 20.20 Met band en plaat voor u paraat. 20.40 Indië roept". 21.00 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws het actueel geluid. 22.30 „Vrij en blij 23.10 Avondconcert. 23.50 Schrift lezing. 24.00 Sluiting. RADIOPROGRAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM 1 - 301 m AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.15 „Ochtendrhythme. 8.45 Fragmenten uit „Turandor Puccini. 9.15 Morgenwijding. Ds; W. Willemse Ned. Herv. Pred. te Hilver sum. 9.30 „Arbeidsvitaminen", vroolijk programma. 10.30 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw. 10.35 Zangreci tal door Thérèse Stokvis.Hl.OO Nuttig en noodig. 11.10 Ensembl«^Xjuus#an Opstal. 11.45 Berichten^rer5T!^ijde krijgsgevangenen uit net Verre Oos ten. 12.00 Het Lyra-trio. 12.30 AVRO- Musette-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Populair programma. 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis. 14.20 Kamermuziek. 15.00 Sterren en sterre tjes. 15.20 „Confetti", m.m.v. „Melo- ,dia". 17.00 AVRO-kaleidoscoop. 17.30 HARK-praatje. 17.35 „De Zevenklap per o.l.v. Klaas van Beeck. HILVERSUM II 415' m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.20 Lichte klanken. 9.00 Opgewekte melodieën. 9.30 Waterstanden en politieberichten. 9.50 Vervolg opgew. melodieën. NCRV: 10.00 Gram.muz. 10.15 Mor gendienst ,te leiden door Ds. W. van Boeijen, Ger. Pred. te Vreeland. 10 45 Gram.muziek. KRO: 11.00 Radio- ziekenbezoek. 11.45 Strijkkwartet. 12,15 Poëzie en Melodie rondom het kind. 12.30 Lunchorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Ensemble Joan Lancé.-,, 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.00 Pos tillons. 14.40 Causerie voor de vrouw. 15.00 Rotterdamsch Pianokwartet. 15.35 Brahms-progr. 16.00 Nachtvorst verwachting. 16.02 Bijbellezing door Ds. F. C. Hospers, Ned. Herv. Pred. te Zeist. 16.45 NCRV-koor. 17.00 Rijk over zee. 17.10 Orgelbespeling in de Nicolaikerk te Utrecht. 17.30 Omroep- kamer-orkesi. neel van twee klinieken terechtstaan, waarin de zuigelingen, die daar ge dwongen werden opgenomen, van honger en verwaarloozing zijn omge komen. 450 pasgeboren kinderen van Russische en Poolsche arbeiders had den de Duitschers aan hun moeders ontrukt en in deze twee klinieken nabij Brunswijk gezet. Alle zuigelingen zijn daar omgekomen. Voor deze misdaad worden o.a. drie geneesheeren en drie verpleegsters verantwoordelijk gesteld. De Poolsche soldaten van Anders De meeste Poolsche soldaten, deel uitmakend van het legercorps van ge neraal Anders in Italië, hebben blijk baar besloten niet naar hun vaderland terug te keeren. Zij verklaren ronduit, dat Polen thans gesowjetiseerd wordt en niet meer het land is, waarvoor zij gevochten hebben. Tot eind Maart had niet meer dan twee procent het verlangen getoond om terug te kee ren. In totaal verwacht men, dat uit eindelijk ca. 100.000 man buiten Polen zullen blijven. Generaal Anders, de 54- jarige commandant der Pöolsche troe pen in Italië, heeft zich gehouden aan de belofte, die hij aan Attlee en Bevm heeft gedaan, zich met het besluit van zijn manschappen niet te bemoeien. Lijk van Mussolini gestolen Een niededeeling van het ge meentebestuur van Milaan ver-| meldt, dat het lijk van Benito Mussolini gisternacht van het I kerkhof aldaar is weggehaald. De roof van Mussolini's lijk. Men is te Milaan van oordeel, dat Itallaansche fascisten zoowel achter den geheimen roof van het stoffelijk over schot van Mussolini als achter de nog niet bedwongen opstand in de gevangenis San Vltora staan. Men vermoedt, dat deze incidenten een onderdeel vormen van een plan der fascisten. door G. Th. Rotman DAGBLAD 53. 't Eenige wat hij had, was wat water in z'n veldflesch. Hij gebruikte het druppeltje voor druppeltje en zon der morsen, maar op den zesden dag was de flesch schoon leeg. Een diepe zucht klonk tusschen zijn arme ver droogde lippen„Ach!" lispelde hij, „mijn leven zou ik er voor geven, als ik maar één enkel druppeltje water had. 54. Rikketik! Pas had hij 't gezegd, of er kwam zoo'n onvervalscht tro pisch regenbuitje afzakken, met van die kletterende pijpestelen. 't Duurde niet lang of het water gutste bij stroo- men den kuil in, zoodat de arme K'afc" kebos er weldra tot aan z'n knieën in stond." 't Is hier hollen of stilstaan, mopperde hij. „Geef mij maar rijst met 'n rietje!" Gebruik van zotme-energie In de Russische fabrieken worden groote spiegels gemonteerd om de zonnestralen op te vangen, wier warm te dan voor industrieele doeleinden wordt aangewend ,door er stoom mee te produceeren. Bij de zeer geslaagde experimenten werd een spiegel ge bruikt van 33 voet in doorsnede. De uitvinder van dit principe is de in Rusland wonende Spaansche ingenieur dr. Frederico Molero. Een erfenis van het Hitlerregiem De chef van 't Internationale Roode Kruis in de Br. zóne heeft op het pro bleem gewezen, waarvoor de Ueau. autoriteiten staan bij de opvoeding van de jonge menschen tusschen de 15 en 20 jaar in Duitschland. Men moet hun nog leeren lezen en schrijven. De leerlingen dif toelatings examen voor de Universiteit doen, maken meer taalfouten dan kinderen van 12 jaar voor de komst van het nazisme. De chef verklaarde verder, getroffen te zijn door de dierlijke aan blik van jongens van de Hiflerjeugd, die bij Neumunster geïnterneerd wa ren. Slechts één procent had een nor maal voorkomen. J* Ook kost het moeite de meisjes j^n het waanidee af te brengen, daf het een eer is buitenechtelijke'kinderen te krijgen. Nazi-Dokters en Verpleegsters vow het Gerecht /Volgens een bericht van den Be stuursraad voor Duitschland' zal op 29 April a.s. te Brunswijk het perso- Geen perscensuur in Perxië. De Perzische premier heeft het Ameri kaansche ministerie van Buitenl. Zaken er van in kennis gesteld, dat er geen censuur is uitgeoefend op berichten van bultenlandschen correspondenten, met uit zondering van een tweetal berichten van het Londensche blad de Times. De kindersterfte in België. i De statistieken hebbenJiitgewezen, dat I de kindersterfte in Belgïë van 6.7 procent in 1943 gestegen is /tot 9.5 procent in 1945. Onderzoek naar de gevaarlijk heid van het regiem Franco, Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat de Britsche delegatie bij den Veiligheidsraad der V N, Instructie heeft gekregen om als basis voor discussie het Australische voorstel te aanvaarden, dat inhoudt, dat de raad een commissie van vijf z-1 benoemen, die rapport moe' tilt brengen over de vraag of de, regeering van Franco de wereldvrede In gevaar brengt. De Fusie van Duitsche Communisten en Socialisten Twaalfhonderd gedelegeerden van de Communistische en de Socialistische partijen kwamen Zondag in het Ber- lijnsche Operahaus bijeen om de fusie, te voltrekken tusschen beide partijen. Nieuwe Fransche Grondwet aangenomen! De nieuwe Fransche constitutie Is door de Assembtée Constituante met qaq tegen 249 stemmen aangenomen. De nieuwe Fransche Grondwet is ge baseerd oo een Parlement dat uit één Kamer bestaat. De meeste rechten, die m Groot Brittannië of de Ver. Staten ^handen zijn van den Kroon of den President, zullen in Frankrijk door het Parlement zelf worden uitgeoefend. De President dér Republiek zal bij de Assemblée worden gekozen en kan de Assemblée niet ontlwiden. In dien de regeering aftreedt, draagt de President de namen van de candida- ten voor het Premierschap voor, maar de Assemblée heeft het ,^tstePr^ld bij de verkiezingen van den Premier. Liberty-schepen voor de evacuatie der Japanneezen Naar men alhier verneemt, .zullen de Japanneezen in Borneo en in het overige deel van de groote Oost, ten getale van 160:000, in de maand Mei, van dit jaar naar Japan worden ge ëvacueerd. De Amerikaansche militaire autori ten zullen voor dit doel 45 Liberty- schepen ter beschikking stellen, die als volgt worden verdeeld: 6 voor Soemba in de kleine Soenda-eilanden; twee naar Balikpapan en twee naar Samarinda in Oost-Borneo; zes naar Parepare in Zuid-West Celebes; twee naar Menado in Noords-Oost Celebes; tien naar Halmaheira in de Noorde lijke Molukken; zeven naar Ceram tn de Zuidelijke Molukken; drie naar So- rong aan de Noordkust van Neder- landsch Nieuw-Guinea; twee naar Mankwari, eveneens op de Noordkust van Ned. Nieuw-Guinea; twee naar Sarma en drie naar de Kai-eilanden ten Zuid-Westen van Nieuw-Guinea. Door het gebruik van deze Liberty- schepen is de repat|ieering, die oor spronkelijk door Japansche schepen -oorden uitgevoerd en volgens be rekening in 1948 zou zijn voltooid, aanmerkelijk verhaast. Men heeft besloten de evacuatie te doen plaats vinden op verantwoorde lijkheid van de Britten, terwijl de Nederlandsche troepen andere opera ties zullen uitvoeren, zooals het oprui men van mijnen e.d. Alvorens de Japanneezen aan boord mogen gaan van deze evacuatie schepen, zullen zij nauwkeurig wor den onderzocht, teneinde te voorko men, dat oorlogsmisdadigers zouden ontvluchten. Het „Comité voor een vrij Indonesië" wendt zicht tot leden van Veiligheidsraad De correspondent van de „Christian Science "Monitor" meldt uit San Fran cisco dat Bok, de voorzitter van het Comité voor een vrij Indonesië neen verklaard, dat het Comité aan de leden van -den Veiligheidsraad een brief heeft gericht, waarin er op geweze" wordt, dat intanteriedevisies, bestemd voor gebruik in Indonesië, in Neder land en Engeland zouden zijn opgeleid en dat de Vereenigde Staten van Ame rika zouden voortgaan met het ver schaffen van wapenen aan de Neder landsche troepen.- Het comité eischt terugtrekking van de Ned. en Brit sche troepen. De T.R.I op Jav» Volgent berichten uit Indonesische bron omsingelt een afdeellng van de T.R.I. in het heuvelgebted van West-Java een bende, verdacht van den moord, welke onlangs op twee Australische officieren is gepleegd. In de omgeving van de vijf voor naamste onder geallieerde controle staande gebieden op Java gaan de vijandelijkheden voort, ondanks de duidelijke samenwerking tusschen T.R.I. en de geallieerden en de schijnbaar vlotte voortgang van de maat regelen tot evacutie van geinterneerden en Japanneezen. Brigade-commandant Mac. Donald, Britsck comm. van Buitenzorg heeft gisteren bepaald, dat in het vervolg geen leden van de T.R.I. in Buitenzorg mogen worden toegelaten. „Naar aanleiding van het aantal on- geprovoceerde aanvallen waarvan bekend is, dat zij door de T.R.I. georganiseerd zijn". Volgens berichten van Indonesische zijde vertrekken inderdaad Japanneezen naar de haven Probollngo op Oost-Java om te worden ingescheept. De besprekingen te Batavia tusschen oudere officieren van het Indonesische leger. Dr. Sjahrir en Britsche officieren, onder wie vlce-Luchtmaarschalk Pendridge, hoofd van de Intelligence Service bij de S.E.A.C. hebben gisteren tot laat in den avond voortgeduurd. De Indoneiische officieren, die gisteren te Batavia landden In de eerste vliegtuigen van de nieuwe Indonesische luchtmacht, welke op geal lieerd gebied verschenen, zijn aldaar om de inscheping van de Japaneezen te bespoedigen. Vandaag zullen zij naar Soerakarta vlieaen. Bi) deze Indonesische officieren was de 27-jarige kolonel Effendl Halln van de Indonesische luchtmacht, die met de R A.F. over Duitschland gevlogen heeft toen hij gedurende den oorlog bij de Ned. Strijdkrachten in Engeland diende. HU diende bij de Ned. luchtmacht tegen de Japaneezen en ontvluchtte van Java. Daarna Is hij verder opgeleid in de Ver. Staten en werd hH verbonden aan de R.A.F. Na de bevrijding van Neder land is hij wederom in Nederl andschen dienst gekomen en naar Java gezonden. Daar is hij overgegaan tot het Republi kelnsche leger. Atjeh), die door extremisten werd gear resteerd, gedwongen werd zijn eigen graf te graven, waarin hij vervolgens levend Isegraven is. Vereeniging „Groote Oost" te Batavia opgericht Onlangs Is te Batavia opgericht de vereeniging „Groote Oost", die ten doel heeft eenheid te brengen onder de ver schillende bevolkingsgroepen van de groote Oost. Tevens werd uitdrukking gegeven aan de bereldheidheid om met de Nederl.^ regeering samen te werken binnen het Rijksverhand. Agressieplannen van Rusland tegen Spanje Volgens welingelichte kringen, aldus meldt een door de „New York Times gepubliceerd bericht uit Madfd heeft Spanje een nota aan de V.S. en En geland gezonden, om te bewijzen, dat lowjet-Rusland plannen maakt daden van agressie tegen Spanje te onder- I nemen. De rantsoenen in Batavia De voedselrantsoenen te Batavia zijn als volgt vastgesteld: voor de genen. die rijst eten zestig gram rijst. Zij, die zware arbeid verrichten, krij gen tweehonderd gram rijst. Verklaring van Sjahrir over rijstle vering In een nadere verklaring omtrent het aanbod van Indonesië om aan Britsch Indië 500 000 ton rijst te leveren in ruil voor zeer noodige textielgoederen zegt Sjahrir. dat de rilstoogst dit jaar volgens de laagste schatting. 5.000.000 ton en volgens ds hoogste 7.000.000 ton zal bedragen. Arrestatie in Ned.-Indië Op last van den Procureur-Generaal zijn vijf personen in preventieve hechtenis gesteld in afwachting van het verhoor met betrekking tot hun activiteit gedu rende de Japansche bezetting. Moorden op Snmatraanschen adel Naar medegedeeld wordt, is de Sultan van Langkat (Sumatra's Oostkust), ten Noord-Westen van Medan. dieeenigen tijd door extremisten op zijn buiten ge vangen gehouden werd, tijdens zijnge vangenschap is overleden. Verder blijkt, dat de Kroonprins en de broers van den Sultan, evenals de secretaris van den Sultan, en diens broers eenigen tijd geleden door de extremisten zijn vermoord Verder wordt medegedeeld, dat de vorst van Koela Simpang (Zuid-Oost NIEUWS IN HET KORT Volgens radio Rome zal Toscanini vermoedelijk vandaag New York per vliegtuig verlaten om naar Genève te gaan. Vandaar zal hij verder reizen naar Milaan. Dit zou het eerste bezoek van Toscanini aan zijn vaderland zijn, sinds hij het in 1938 verliet. Volgens Radio New York zal Toscamm het Milaansche Operagebouw, Scala, her openen. (Rtr.). Een zware bom is op een venster bank van het gebouw van het Falan- gistische Provinciale Hoofdkwartier te Madrid geëxplodeerd. Er waren geen slachtoffers. Dit is de vierde bomaan slag gedurende de laatste 6 weken te Madrid. (Rtr.). De Amerikaansche Minister van Binnenlandsche Zaken, Krug, heeft verklaard, dat als gevolg van de mijn werkersstaking, het productieverlies aan kolen van 2 tot 18 April op 31 miliioen ton wordt geschat. -1 De Fransche Minister van Indu strie, Marcel Paul, heeft tegenover een correspondent van AFP verklaard, dat hij zich naar Polen zal begeven, teneinde ter plaatse te onderzoeken in hoeverre Polen vitale leveranties aan kolen kan verstrekken. De Fransche kolennood, zoo zeide de min., is een ernstige bedreiging van het Fransche economische leven. (AFP). Radio Moskou meldt, dat de Per zische regeering besloten h^ft, belas ting te heffen op petroleumproducten van de Amerikaansche olievelden op de Bahrein eilanden (in de Perzische Golf). Tot dusverre werden er geen belastingen geheven op genoemde producten. Radio Warschau maakt bekend, dat Duitschers zullen worden gebruikt om de stad Warschau weer op te bou wen. Dif besluit is, aldus de radio, ge nomen door de uitvoerende commissie voor den wederopbouw. Verder ver klaarde de radio, dat 'n internationale commissie zal worden gevormd ter verkrijging van de plannen en het materiaal voor het wederopbouwwerk. Generaal Mark Clark bevelhebber der Amerikaansche bezettingstroepen in Oostenrijk, heeft bij de Sowjetrus- sische autoriteitefl"ëën~fèl protest doen hooren over d^n aanval van vier Sow- jetrussische gevechtsvliegtuigen op 'n Amerikaansch vrachtvliegtuig boven den in Amerikaansch bezettingsgebied gelegen luchthaven te Tulln. (Rt.). IF I

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3