ELKAAR BEGRIJPEN Paaschtijd in Kopenhagen Gillette is er weer! UIT DEN OMTREK BINNENLAND HËT"3CH1TeneiMJMmËR~ voor de Maand metis 9 REEUWIJK Burgerlijke Stand Geboren: Gerrit zv E Heijnenberg en J Vermeulen; Marrij H dv T M Burger en C van Mourik. Ondertrouwd: H den Hertog 32 jaar te Bodegraven en B v d Heuvel 30 j. Gehuwd: A J van Hoff 24 j te Gou da en N Blankers 24 j; N C vdBerg 45 te Zoeterwoude en A Th E Frie- ling 48 j. Echtscheiding uitgesproken Recht bank Den Haag tusschen het huwelijk van H A Molendijk en G J de Kamper, huwelijk voltrokken op 2 Oct. 1942. Overleden: te Oldenburg (Dl.) Cor nells Nicolaas van Kersen, oud 33 j., echtgenoot van G M Damski. Loop der Bevolking Vertrokken: S L Overdam uit D 96 naar Gouda; J F Helderman uit B 17 naar Leidschendam; C Verstoep uit G 4 naar Stolwij.k Ingekomen: J Terweij in E 60a uit Amsterdam. Verloren voorwerpen Deze week werd bij de politie als verloren aangegeven een bruin kin derhandschoentje, terug te bezorgen bij Van Bemmel, Bodegr.straatweg 68. Dood Vee In de laatste week werd ter gemeen- tescretarie aan gestorven vee ter ver nietiging aangegeven: 2 geiten en 1 schaap. TWEEDE KAMER De Opcenten op de Tabaksaccijns Aan "het vóorloopig verslag der con- tinuegring en verlaging van opcenten op dm tabaksaccijns ontleenen wij het volgende: Met den minister waren zeer vele leden van meening, dat de thans gel dende verhouding tusschen den accijns op sigaretten en dien op sigaren en kerftabak niet kan worden bestendigd. De in dit ontwerp vervatte oplossing ter verbetering van deze verhouding te weten verlaging van den accijns op sigaren en kerftabak kon verschil lende leden echter niet bevredigen. Zij stonden veeleer een verhooging van den accijns op sigaretten voor, aan gezien naar hun meening de zorgelijke toestand van 's Rijks financiën eischt. Verscheidene leden bestreden het denkbeeld om den accijns op sigaret ten te verhoogen en dien op sigaren en kerftabak niet te verlagen. Andere leden waren van meening, dat de voorgestelde verlaging van den accijns de consumptie zal doen stijgen en de arbeidsgelegenheid in onze nationale industrie uitbreiden, zoodat de verlaging uit een oogpunt van eco nomische politiek gewenscht is. „W^irbare Democratie" in Rotterdam Onder auspiciën van de Groote Advies Commissie der Illegaliteit te Amsterdam is in de hoofdstad vpn 1 Maart tot 15 April de tentoonstelling „Weerbare Democratie" gehouden, gewijd aan hei verzet van het Nederlandsche vplk tegen de Duitse he overheerschlng. Deze ten toonstelling, die in den tijd van zes weken ruim 160 000 bezoekers leeft ge trokken, zal van 4 Mei a.s af te Rotter dam in het Centraal Belastinggebouw aan den Westzeedijk, te zien zijn. Het gemeentebestuur van Rotterdam verleent bij de voorbereiding zijn volle mede- werktng. Reeds is de opbouw van de tentoonstelling in vollen gang. „Weerbare Democratie" tracht, zonder tot verheerlijking vanjrersonen of groepen over te gaan, documen'nttemateriaal be treffende bezetting en verzet te verschaffen en tezelfdertijd de groote gedachten, dit onzen strijd tegen de Duitschers hebben gedragen, te belichten. Een scenario van H. M. van Randwijk, hoofdredacteur van „Vrij Nederland", was de leiddraad voor een dopr de qansche tentoonstel ling voerende wandschildering, die het bewoaen verhaal van vijf laren onder drukking en strijd in beeld brengt. Tien schilders vormden het collectief, dat deze zware taak te vervullen kr eg De afdeeling 'documentatie, van de tentoonstelling, die vele interessante foto.s en documenten bevat, zal. dank zij de medewerking der voormaliae Rot' terdamsche illegaliteit nog worden uit gebreid met ma'erlaal, dat betrekking heeft op den strijd van Rotterdam, de stad, die in den oorlog zog hevig werd beproefd. Personen, dié na 1 Januari 1945 geen bon voor beroeps- of gewone schoenen hebben ontvangen, en wier stamkaartnummer op het cijfer 9 ein digt, komen in Mei ki aanmerking voor een schoenenbon. De plaatselijke distributiediensten zullen nader bekend maken, op welke dagen de bonnen kunnen worden afgehaald. Men moet hierbij de tweede distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel overleggen. Bon a, b, c, d, of 3 614 zal van het inlegvel worden verwijderd. Schoenenbonnen voor kinderen geboren na 31 Mei 1944 In aansluiting aan hetgeen reeds eerder werd meegedeeld, maakt het Centraal Distributiekantoor bekend, dat kinderen geboren na 31 Mei 1944, die den leeftijd van 10 maanden be reikt hebben, onafhankelijk van het Stamkaartnummer, onmiddellijk voor een schoenenbon ii» aanmerking ko men, voor zoover zij nog geen schoe nenbon ontvangen hebben. Militaire plechtigheid op het Binnenhof Op het Binnenhof zal Vrijdagochtend a.s, te 10.30 uur een militaire plechtig heid plaatsvinden, waarbij aan een aan tal hóoge Britsche officieren door den minister van oorlog Nederlandsche onder scheidingen zullen worden uitgereikt. Na afloop der plechtigheid zal voor het gebouw van den Hoogen Raad op het plein door den minister van oorlog een parade worden afgenomen. Rede min. Schermcrhorn De redè, welke de mtnister-president zal uitspreken tijdens het diner, dat Donderdagavond in hotel kasteel Oud- Wassenaar te-Wassenaar aan de in ons land vertoevende B.B.C-vertegenwoor- dlgers wordt aangeboden, zal over de radio worden uitgezonden en wel van 20.05 tot 20.20 uur over Hilversum 1. M S. „KLIPFONTEIN" Op ons bureau ligt ter inzage de passagierslijst yan het m.s. „Klipfoti- teïn", die met 1092 repatrieerenden 4 April uit Batavia is vertrokken en 30 April (a.s. Dinsdag) in Amsterdam verwacht wordt. 'CONGRES VOOR VERNIEUWING Gisteren begon in <Je Tivolizaal te Utrecht het 3-daagsche Congres voor vernieuwing van het Onderwijs. Hierop deelde de Mm. van O. K. en W. prof. v. d. Leeuw mede, dat de herziening van het salaris vóór de herziening van het algemeen bezoldi gingsbesluit zal gaan. Tevens komt 't onderwijzend personeel in aanmer king voor het z.g. invasiegeld. Ook dr. J. C. Knipping o.f.m. voerde op deze bijeenkomst het woord. Het Congres vergaderde onder voorzitter schap van den bekenden paedagoog Kees Boeke. Bezoek van H.M. de Ttoriingiri an Friesland H.M. de Koningin bracht heden een bezoek aan Friesland. Morgenochtend zal de Koningin te Dronrijp een krans leggen/ op de plaats, waar 13 illegale werkers door de Duitschers werden neergeschoten. Vervolgens zal de Koningin te Leeu warden, Friesche vrouwen uit alle be volkingsgroepen ontvangen.. In den namiddag zal H.M. 'n rijtoer door Leeuwarden- maken. Hierna zal op het stadhuis een ontvangst plaats hebben, waar aan de Koningin Burge meester en Wethouders alsmede de leden van het Gerechtshof zullen worden voorgesteld; hierna zal H.M. Leeuwarden weer verlaten. De ArnhemSche jonge generatie speelt'„op het puin" Uitgaande van den door N.V.H. te Arnhem gevormden Jeugdraad, zal de Arnhemsche jonge generatie 11, 13 en 14 Mei op het puin van haar stad een groot openluchtspel opvoeren. Circa 600 jongeren van alle ge- zjndten, benevens koren en orkest, nemen onder algeheele leiding van Abr. van der Vies, daaraan deel. - Het spel de tekst is van mevr. dr. M. Kaas—Albarda draagt den tjtel „op het. puin" en geeft tegen den achtergrond van de ruïnes van de groote kerk een uitbeelding van de tyrannie, de bevrijding en den op bouw. Verwacht wordt dat „op het puin een Nationale manifestatie zal worden. De opvoeringen zullen door vele voor-\ aanstaande persoonlijkheden uit den lande worden bijgewoond. Geen visum voor Luxemburg meer noodig Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat met ingang van 1 Mei 1946 Nederlandsche onderda nen voor toelating in, doorreis door, of vertrek uit Luxemburg geen Luxem- burgsch visum meer zullen behoeven, evenals, omgekeerd. Nederlandsche onderdanen blijven in Luxemburg onderworpen aan de al daar geldende voorschriften nopens aan- en afmelding bij de politie en betreffende de verblijfsvergunning. Nederlandsche politieke gevangenen danken Duitsche kameraden Naar Reuter uit de Britsche bezet tingszone in Duitschland meldt, heb ben Nederlandsche oud-politieke ge vangenen aan hun Duitsche mede gevangenen uit de concentratiekampen een dankböodschap gezonden, waarin o.m. gezegd wprdt: „Het feit, dat we heden nog leven, is enkel en alleen >te danken aan den durf van onze Duitsche kameraden, die ons steeds W£er beschermd hebben tegen de S.S.-bewakers". Onze particuliere correspondente schrijft: Hoewel Paschen niet zoo'n groot feest is hier in het Noorden als Kerst mis, zet de Paaschtijd toch zijn stem pel op het leven in Kopenhagen. Dit begint reeds veertien dagen voor Paschen, daar de twee Zondagen voor Paschen de groote „Konformations" Zondagen zijn. Op straat, in tram en trein, ziet men-ongewoon veel men- schen in avondtoilet, belast met pak jes, en een taxi is bijna niet te krij gen als het tegen etenstijd loopt. Ofschoon „Konfirmation" eigenlijk een kerkelijke handeling is (belijdenis of communie doen, zegt mén in Neder land), heeft dit feest in den loop der jaren een veel wijdere beteekenis ge kregen. Het is een even gewichtige gebeurtenis in het leven der Denen, als b.v. huwelijk en doop. Ook deze laatste twee gebeurtenis sen vinden in de kerk plaats, waar de predikant tegelijkertijd ambtenaar van den burgerlijken stand is en de kerk boeken dezelfde plaats innemen als de -registers van den burgerlijken stand. De meeste Denen hebben dan ook eem doop-, geen geboorte-bewijs. Maar natuurlijk kan een huwelijk ook op het stadhuis voltrokken worden en er is een kleine groep menschen die de burgerlijke konfirmation ingevoerd heeft, zonder veel succes overigens. Bij de konfirmation worden de veer tienjarigen in de rijen der volwassenen gaan zij naar de kerk vergezeld van hun ouders en familieleden. De meis jes gekleed in lange witte jurken, met bijpassend zakdoekje, taschje en hand schoenen, de jongens in hun nieuwe costuums met lange broek. .Dit hoort bij het feest. Toen het tijdens deiV'oor- log verboden was om lange witte jur ken te vervaardigen, verdrong dit be sluit eenige dagen het oorlogsnieuws uit de gesprekken. De Denen houden vast aan vele tradities en dit is er één van. Verder wordt de dag gevierd met 'n feestmaaltijd en de jeugdige hoofd personen ontvangen gëschenken. 1W' Voor alle andere menschen zijn deze dagen niet altijd even plezierig. Daar de vooruitstrevende Deensche huis moeders al weken van te voren met hun slager besproken hebben, wat zij hun gasten zullen voorzetten, moeten de andere klanten genoegen nemen met hetgeen overblijft, want konfirma- tidnsklanten gaan voor. Ook de krui denier reserveert bier, limonade, akva- vit en andere goede dingen voor hen. De gelegenheidsdichters doen goede zaken. Geen^Deensch feest zonder zangen. Er zijn in Kopenhagen tal rijke winkels, die uitsluitend gedich ten maken, en Kerst-, Nieuwjaar-, Vastenavond- Paaschartikelen ver- koopen en hier oogenschijnlijk goed mee verdienen. Donderdag en Vrijdag zijn offici- eele feestdagen. Goeden Vrijdag waai en de vlaggen van alle openbare ge bouwen halfstok. Tot en met Maan dagmiddag, 2en PaascHdag mag er geen muziek gemaakt worden in de café's en restaurants en de bioscopen mogen slechts cultureele films vertoo- nen. Het toezicht is blijkbaar streng, van 't jaar heeft één der grootste bios copen de voorstelling moeten afzei gen, omdat de film te veel het kara ter van een amusementsfilm had. 's Zaterdags zijn bijna alle kantoren en groote zaken gesloten, andere win kels zijn open. len Paaschdag worden de vlaggen weer uitgestoken. Natuurlijk zien de Denen er ook op z'n „Paaschbest" uit. Gekleurde en chocoladepaascheieren zijn hier even verbreid als bij ons, maar dit jaar moeten ook de Denen hun lekkeren honger nog beheerschen. Chocolade eieren zijn er niet, daarentegen ge wone eieren in overvloed. En tenslotte is het trein- en boot- verkeer van en naar Jutland fantas tisch in deze dagen. Alle billetten zijn veertien dagen van te voren uitver kocht en vele menschen hebben hun nachtrust geofferd om er toch maar bijtijds bij te zijn toen de billetverkoop voor de Paaschtreinen begon. DE NEDERLANDERS DIE STIERVEN IN SIAM Meer dan drieduizend Nederlandsche krijgsgevangenen betaalden den aan leg van den Birmaspoorweg met hun leven en ver van het land, dat zij lief hadden en waarvoor zij bereid waren het hoogste offer te brengen, liggen hun "lichamen langs de spoorlijn, die van Bangkok 4ot Moelmein reikt. Op meer dan 144 geïmproviseerde kerkhoven werden-zij door hun kame raden ter ruste gelegd en, wanneer de Japanners het toelieten, werden hun graven voorzien van een eenvoudig kruis, waarin, de naam en de datum van overlijden werden gebeiteld. Vele laatste rustplaatsen konden, om welke .reden dan ook, niet gekenmerkt wor- denhet waren afzonderlijke graven 1 langs de lijn en de wildernis overwoe- kerde ze snel. Reeds eenige maanden geleden ech- De groote bron van veel onnoodigen strijd en onderlinge verwijdering is 't misverstand. Wat zou het er heel an ders uitzien, wanneer in het onderling verkeer van menschen en groepen het misverstand geen rol meer speelde. Het zou al heel veel gewonnen zijn, wanneer het trachten maar aanwezig was, elkaar te begrijpen. In een tijd van voorbereiding tot een verkiezing wordt men alledag herinnerd aan dit euvel in de onderlinge verhoudingen. De onderlinge waardeering van stad en platteland heeft wel heel erg ge leden, door alle tijden heen, aan het euvel van het misverstand. De levens omstandigheden en de daaruit ge kweekte mentaliteit gaf hiertoe ook gereede aanleiding, terwijl toch de aanraking met elkaar vrij intens is. In den loop der tijden is heel wat lectuur verschenen waarin getracht werd, scheidingslijnen te overbruggen door beter begrip. Maa eveneens is er een stroom van publicaties bijeen te jjrengen, waardoor het tegendeel ont stond; de wrijvingspunten werden vaak op zeer demonstratieve wijze naar voren gebracht. Voor enkele tientallen jaren was dit bepaald nog erger dan heden en met enkele herinneringen van schrijver dezes kan dit worden belicht. De caricatuurteekening heeft een tijd van.grooten bloei gekend. Alle ge- illustreerde bladen werkten er mede en speciaal dezulken, die een of andere politieke groep vertegenwoordigden. Bekend b.v. zijn de'vele caricaturen van Dr. Kuyper gemaakt, waarvan later in boekvorm een heele verzame ling is vèrschenen. In deze caricatuur- woede werd aan den boer een ruime plaats ingeruimd. De domheid vooral werd op allerlei wijze uitgebeeld en 'p boer teekenen op een wijze, dat hij nog een greintje verstand en begrip in zijn trekken toonde, was schier on mogelijk, terwijl gierigheid en ruw heid het beeld verder opsierde. Het heeft, meer dan waarschijnlijk bedoeld is, de boer van de stedeling, die_voor deze bespöttelijkmakerij verantwoor delijk werd gesteld, vervreemd. En als gevolg daarvan reageerde de boer in privaat gesprekken of in zijn onder linge vergaderingen met de voorstel ling aisof elke stedeling lamlendig werkt, er de kantjes afloopt en" in- elk opzicht parasiteert op het platteland. Maar ook op andere wijze kreeg dé boer indrukken van de stadsbewoners. I Wanneer de stedeling eens een daagje uit was op het platteland, dan gedroeg j hij zich in de oogen van den boer en zijn gezin lang niet altijd verstandig en logisch. Wanneer de kinderen uit j de stad soms pardoes* in het water I liepen, wanneer het slootje met wat groene kroos was bedekt; wanneer de ouderen als hengelaars naar het plat teland trokken, maar in pjaats van hengelen allerlei uitspattingen plaats .hadden, waarbij de jeneverflesch in ruime mate werd ingeschakeld, met de gevolgen van dien, dan zuchtte de j boer (en de boerin nog meer) het [woord „stedeling", daarbij als uit gangspunt nemendë: wat 'n steeapen! Men betaalde elkaar met gelijke munt, daarbij uitzonderingen tot regel ma kende. Tóch is dit wat verleden geworden. De fiets en later de auto deden af standen verkleinen. Het verkeer werd intenser en het had invloed aan beide zijden. Daarbij is gekomen een verlangen naar meer ontwikkeling bij de plattelandsjeugd. Vooral onteer de meisjes is in toenemende mate gebruik gemaakt van huishoudscholen en jeugdcontact met lesgenooten uit de stad Jieeft veel goed gedaan. Hieruit is begrip en waardeering ontstaan welke vaak tot blijvende vriendschap is uitgegroeid. Het gebruik maken van avondcursussen, begonnen met 't al leen behandelen van vak-onderwerpen, maar uitgroeiend hier en daar tot ont wikkelingscursussen heeft ook den boerenzoon anders gemaakt. Men staat als jeugd uit de stad en van het platteland niet zoo vreemd meer te genover elkaar. Dit naar elkaar toe groeien houdt beloften in voor de toe komst. Helaas heeft de periode van oorlog en bezetting, van nood en afglijding in moraal, gevaren gebracht, welke de toenadering weer dreigde teniet te doen. Ook hierbij is misverstand de groote schuldige. Het volle licht over dien tijd van moeilijkheden en afdwa lingen zal ook hier veel oud zeer kunnen opruimen. v. W. Sr. ter is men begonnen met het regi- streeren en opsporen van de graven en sinds kort is men er toe overgegaan alle strijdmakkers naar welverzorgde goed-aangelegde kerkhoven te Kan- bury, Tsjoenkai en Thanbyuzayat over te brengen. Zeventienhonderd Nederlanderszijn te Kanbury, na overal langs den „Rail road' opgegraven te zijn, opnieuw aan den schoot der aarde toever trouwd; de overige '5300 zijn gealli eerde wapenbroeders (Engelschen, Amerikanen' en Australiërs liggen hier met Nederlanders tezamen) en hun witte kruizen vormen een stille aan klacht, tegen hen, die de oorzaak wa ren' van hun dood. Het opsporingswerk is ten zeerste vergemakkelijkt doordat de Neder landsche res. tweede luitenant Mudde, toen hij als krijgsgevangene aan den spoorweg moest werken, met gevaar voor eigen leven, nauwkeurig aantee- kening hield van de plaatsen waar de krijgsgevangenen werden begraven. japansche krijgsgevangenen zorg den voor het opgraven en overbren- gea van de stoffelijke resten naar de centrale begraafplaatsen en zij zijn voorloopig ook belast met het verzor gen der graven. Na jaren van scheerellende komt Gillette'ons bevrijden I Gillette Standard lOct. p.mesje. Ingez. MededeeUng) -V

Groot Gouda | 1946 | | pagina 2