Hwtses ai^ /vstka ALGEMEEN DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN li illigililiit mikt zich iintir Tin 1 million biikiuUn. Leest Groöt Gouda\ UucUdM NUMMER 215 MAANDAG 29 APRIL 1946 STADSNIEUWS AD Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Jarenlang hebben de illegaal ver schijnende bladen in Nederland regels matig berichten opgenomen over over vallen op distributiekantoren, waarbij dan eens enkele duizenden, soms tientallen duizenden bonkaarten wer den bemachtigd. Telkens kon ons volk zich verbazen over de brutale staaltjes die door de „knockploegen" daarbij werden uitgehaald. .Die tijd is voorbij. Toch werden wij ook nu van tijd tot tijd nog opge schrikt door ontvoeringen van opera zangers e.d. die men graag in de schoenen van vroegere verzetsmen sen schuift, ofschoon het voldoende bekend is, dat zij, die in de bezetting hun leven waagden, tegenover deze practijken afwijzend staan. Wat nu te denken van het feit, dat 9 millioen bonkaarten van de komende distributieperiode werkelijk door de vroegere verzetsmenschen zijn ver overd. Zal de anarchie opnieuw ons land gaan beheersen? Het feit is minder ernstig dan het zich laat aan zien. De 9 millioen bonkaarten zijn, na aan de achterkant te zijn bedrukt op normale wijze in omloop gebracht. Alleen: die achterkant wijst ons nu op een plicht die we hebben, om de\ slachtoffers van het ondergrondse verzet en hun nabestaanden bij te staan. De Stichting 1940—1945 wekt langs deze weg alle Nederlanders op om j contribuant te worden. Een item uit onze lezers Wij ontvingen dezer dagen verschillen de sympathiebetuigingen,die echter in het algemeen niet voor publicatie bestemd zijn. Gaarne plaatsen wij de Volgende waardeering in versvorm, die ons als ingezonden stuk wordt toegezonden. Geachte Redactie, Mag ik U verzoeken om een kleine plaatsruimte voor het volgende. Naar aanleiding van de aanvallen die I men op Uw blad onderneemt, wilde ik U in amateursdichtvorm laten weten hoe een groot gedeelte van de Goudsche bur gers en Uw lezers hierover denken. Groot Gouda - Onze courant Gebonden door de beulen, gefolterd en geknecht, Werd ons ln de bezetting, ook onze krant ontzegd. Wij hoefden niet te weten, hoe 't in de wereld ging Hierdoor kwam steeds waarheid bij 't menschdom in 't geding. Dat mocht niet lang zoo duren, gij naamt een kloek besluit En gaaft naast radio Oranje, een heel klein blaadje uit Dit illegale perswerk, dat door U werd verricht Bracht ons ook hier in Gouda steeds weer een goed bericht. Gij hebt destijds in kelders, op vlierings ook gewerkt, Riskeerend vaak Uw leven, en zoo Uw volk gesterkt Want door Uw taal volharden, in 't zwaarste van den strijd, Werden wij Gouwenaren ook illegaal geleid. Thans na één jaar van vrijheid, valt men Uw Dagblad aan Dat ons zoo trouw terzijde stond, maar dat zal zoo niet gaan! Wij lezers van Groot Gouda, wij blijven U getrouw En zullen alles weren, wat niet is van Ter Gouw. Wij blijven steeds gedenken, wat gij eens hebt gedaan En blijven vast besloten, aan Uw zijde staan. Wij bljjven allen lezen. (De rest gaat aan ons laars) De Kraat van Gnuwenaire! Gedrukt voor Gouwenaars 1 U dankend voor de plaatsruimte, Een lezer van „Groot Gouda". Administratie: M. J. van Loon Bur.: Markt 67, Gouda. Telefoon 3098 Abonn. p. w. 27 c. Losse numm. 10 ct Pieter 't Hoen. Woensdag 1 Mei om 8 uur 's avonds zal in zaal „Kunstmin Pieter t Hoen 't woord voeren. Openbare vergadering Anti Rev. Partij A.s. Zaterdagmiddag 8 uur houdt de Anti Rev. Partij afdeeling Gouda, een groote openbare vergadering in de Ger. Kerk aan de Turfmarkt. In deze vergadering "1 bet woord worden gevoerd door Ds. B. E. J. Bik, Herv. Evang. Luth. Pred. te A'dam, Mr. G. A. Diepenhorst, Lid van de Tweede Kamer en Ds. J. H. F. Rennes, Ned. Herv. Predikant te A'dam. I Nederlandersin kampen op Java Ons ons bureau liggen lijsten ter inzage van Nederlanders die zich in de kampen Poendoeng, Solo, Ngawi, Kediri, Po«z" bolingo en Poerwokerto op Java bevonden, Pakketten aan geinterneerden buiten geall. gebied op Java De mogelijkheid is thans geopend om pakketten te zenden aan op Java gein terneerden, welke verblijven buiten door de geallieerden gecontroleerd gebied. Aangezien hieraan verschillende voor waarden zijn verbonden, wordt dringend aangeraden zich voor inlichtingen, ten aanzien van de same|ptelllng en verzen ding der pakketten, te wenden tot de plaatselijke afdeelingen van het Nederl. Roode Kruis of het Informatie Bureau van. het Nederl, Roode Kruis, gebouw „Petrolea" te 's-Gravenhage. Extra-C. J. B. nieuws. Trekvogels, omdat jullie vacantle heb ben, houden we Dinsdag te zamen met enkele Roode Wachten een dagwandeling. We verzamelen om 8 uur bij school 1 en brengen brood mee. Breng ook ballen en ander spel materiaal mee. Een kranige redder. Zondagmorgen urn elf uur raakte het J-|arlg kind van den heer C. Rietveld, wonende aan den Groeneweg in de Turfmarkt te water. Op hulpgeroep van de moeder kwam de heer J. Huljzer naar buiten snellen en sprong gekleed te water, waardoor hij het kind van den verdrin kingsdood wist te redden. Dit was reeds de 9e maal dat de heer Huijzer iemand redde. De kranige redder is reeds begif tigd met de reddingsmedaille. Reünie Oud-B.S.-ers. Op Zaterdag 4 Mei zal in de zaal „Concordia" een reania van oud-B.S.-ers worden gehouden. Op deze reünie zal o.a. het woord gevoerd worden door Dr. Ir. M. P. Heertjes, van de Techn. Hoog. te Delft en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorm. gew. commdt. der B.S. De uitnoodigingen aan de oud B.b.-ers Zijn inmiddels verstuurd, mochten er oud- B.S.-ers zijn die door omstandigheden nog geen uitnoodiging ontvangen hebben, dan kunnen zij deze alsnog bekomen bij den heer M. A.de Korte, Vlamlngstr. 20. Feestavond Gea. Zangvereen. „Euferpe". Zaterdagavond hield de zangvereen. „Euterpe" in het Veemarktrestaurant een feestavond, waaraan het tooneelgezelschap de Vajoka's zijn medewerking verleende. Nadat de heer G. de Jong, voorzitter van Euterpe, woorden van welkom tot de talrijke aanwezigen uitgesproken had, werd met het gevarieerd programma een aanvang gemaakt, waarbij allereerst „Euterpe" onder leiding van dirigent H. J. v. Collèm, een drietal liederen ten gehoore bracht. Hierna ving het meer luchtige gedeelte aan met een blijspel in een bedrijf „Arme rijke". In dit stuk wil een aardappelhandelaar (K. de Jong Sr.), om zijn eentge dochter (M. Schoonder- woerd) tot een goed huwelijk te laten komen, voor één dag met zijn gezin eens goed voor den dag komen en daarbij, terwijl het voorname bezoek reeds aan wezig is, gebruik maakt van een woorden boek. Deze scene verwekte mede door de totaal verkeerde uitspraak, groote hilari teit. Na dit stuk, waarbij allen over het juiste accent beschikken, vond nog een revue plaats „WBt zeg je daar nu van". Nu wat ik er van zeg is, het was aardig en vooral de proloog in costuums van Goudschè dagbladen was orgineel, ter wijl Flipje (K. dejong Jr.) zonder iets aan de prestaties der anderen tekort te doen, als droogkomiek het meeste succes oogstte. De leiding van dit kleine-doch actieve gtpepje is bij den heer K. de Jong Sr. in goede hand. Hierna bleef men nog geruimen tijd bijeen voor een gezellig bal met muzikale medewerking van het zwak bezette Boyant-kwartet. Goudsche Vereeniging vo'or Gezon dheidskoloniën Zooals vele andere vereenigingen en instellingen, werd gedurende de Duitsche bezetting van ons land, ook de Goudsche Vereeniging voor Gezondheidskoloniën bij besluit van den toenmallgen Rijkscom missaris in bet najaar 1942 ontbonden. Het bij vele Gouwenaars - oud en jong - bekende Koloniehals Bde Bysterbosch" te Epc met inventaris, benevens alle andere bezittingen der vereenigingen gin gen bezettingsmacht over in handen van den voormallgen volksdienst. Tot groot genoegen van het bestuur en zeker ook van vele andere inwoners van Gouda, die de vereeniging een warm hart toedragen, kan thans wórden ge meld, dat het ontbindingsbeslult is inge trokken en de vereeniging weer bestaat. Het Koloniehuis met inventaris is weer aan de vereenig lag toegewezen, terwijl de kans bestaat, dat voor zoover moge lijk - ook andere bezittingen weer aan de vereeniging worden teruggeven. Het Koloniehuls zelf verkeert in be hoorlijken staat, behoudens het rieten dak, dat geheel moet worden vernieuwd, waarmede een belangrijk bedrag is ge moeid. Van den Inventaris, welke bij de ont binding der vereeniging in uitstekenden staat verkeerde, is echter tijdens het beheer van den Volksdienst veel wegge haald, zoodat deze jammer genoeg geheel onvoldoende is. Het rieten dak wordt thana vernieuwd en getracht wordt den inventaris zoo spoedig mogelijk aan te vullen, opdat in het belang van de Volksgezondheid het Koloniehuis „de Bysterbosch" weer zoo spoedig mogelijk beschikbaar komt voor het zwakke kind. Het Dagelijks bestuur, dat voorloopig met het beheer is belast, heeft het voor nemen een vergadering te beleggen, waar voor alle leden worden oitgenoodigd, teneinde in de eerste plaats een geheel nieuw bestuur samen te stellen, waarna het aieawe bestuur zich zoo spoedig mogelijk over den verderen gang van zaken kan beraden. Gehoopt wordt dat het werk van de Goudsche Vereeniging voor Gezondheids- koloniën, betrekking - hebbend op het uitzenden van zwakke kinderen naar daarvoor ingerichte koloniehuizen, waar voor in de eerste plaats het koloniehuis „de Bysterbosch" in aanmerking komt, evenals voorheen weer de belangstelling en symphatle zal mogen hebben van de Goudsche bevolking. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond Wordt verwacht i Meest matige wind uit O. richting, licht of half bew. Aanvankelijk nog een enkele bul. Iets warmer. Wat li er In Gouda te doeitl Schouwburg Bioscoop, Vrijdag tot en met Woensdag „Zet 'm op George 11" (Voor lederen leeftijd). Thalla-Theater i Vrijdag t./rn, Woensdi „De twee zusters Kleh" (Boven 18 jaar) Reünie, Vrijdag t/m Donderdag i „Regenboog" (Boven 18 jaar) Onthulling Gedenksteen. Hedenavond 7 uur zal de Brandweer kazerne aan de Nieuwe Haven een gedenksteen worden j onthuld ter nage dachtenis aan den bekenden Goudschen brandweermcester Jan den Boer. De Heer M. Kropveld sprak voor de Goudsche Middenstanders In eert bijeenkomst voor Midden standers van de P. v. d. A., sprak Vrijdagavond de heer M. Kropveld uit Den Haag, voorz. van den K. v. K. en Dir. der Ned. Mid.Bank. Spr. ving zijn betoog aan, met in 'n paar korte trekken de middenstanders te typeeren en drong er in dit verband op aan, dat zij nooit voor bepaalde stroomingen moesten buigen, maar fier moesten blijven. Na den vorigen wereldoorlog zijn bijna' alle eischen van de arbeiders klasse ingewilligd. Wat heeft de Mid delstand toen bereikt? De Midden stand omvat in ons land een groep van 2 millioen menschen en maakt zoodoende een kwart van onze geheele bevolking uit. Naar verhouding van deze getalsterkte heeft deze groep niets in te brengen. Noch in de le, noch in de 2e Kamer zit ook maar één Middenstander. Dit is ontstaan omdat de Middenstand zijn taak nooit begrepen heeft en nog niet begrijpt. Men beweert zoo gemakkelijk: „Ik ben tegen geleide economie en voor den vrijen handel!" Zijn de Middenstan ders dan vergeten dat ze zelf destijds om geleide economie gevraagd hebben zoo stelde spr. de vraag. Vóór de in voering der vestigingswet gingen er in 1 jaar in Den Haag van de 100 nieuw ingeschreven zaken er 52 fail liet! Dit kwam omdat er geen geleide economie bestond. Om te zorgen dat ieder zijn deel krijgt is het noodig van bovenaf lei ding te geven. Afbrekbn en niet op bouwen is zeer onbillijk en spreker schetst de vooruitgang bijv. bij de Posterijen, T elefoonverkeer, Lucht vaart en Spoorwegen. Wie ook de leiding heeft, in een tijd als deze be- hooren zij gesteund te worden. De Partij van den Arbeid heeft in haar programma staan: Bescherming en bevordering van het gezonde klejp- bedrijf. Wantrouwen past hiertegen over niet, het is noodig dat wij mid den in de P. v. d. A. staan. Als voorbeeld toont spreker aan, dat het de P. v. d. A. was, die in de 2e Kamer vragen stelde over de opnieuw opgerichte ambtenaren-inkoop-vereeni- ging. Sprekende over het Filiaal-bedrijf zeide de heer Kropveld, dat het vaste plan van deze regeering is, hiertegen krachtig in te gaan. Tot slot zeide de heer Kropveld nog, dat socialisatie van den Midden stand natuurlijk onzin is, terwijl spr. bij de behandeling van het Voor ontwerp Wet van Min. Ir. H. Vos vooral liet uitkomen, dat Min. Vos van tevoren de meening van ons volk heeft gevraagd, maar inplaats van praten, motiveeren en overleggen heeft men alarm geslagen en is men gaan schel den. Deze houding is onjuist en zoo bereiken wij nooit een goede samen werking. Hierna was er gelegenheid tot vra genstellen. P GROOT GOUDA m

Groot Gouda | 1946 | | pagina 1