RECLAME I GIOOI GOUDA INDIË GOUDA Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht Shanghai danst terwijl China verhongert. radioprogramma VOOR UW IN "EN OMGEVING VOOR DINSDAG HILVERSUM 1-301 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Weer- oyerzicht. 18.18 Gramofoonmuziek. 1830 Programma voor de Nederl. Strijdkrachten. 19.00 En nu naar bed! 19.05 Blaasinstrumenten in de Kamermuziek. 19.30 Vroolijke Gramo foonmuziek. 19.45 De waarheid o/er Java 20.00 Nieuws. 20.05 Nationaal Programma ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Feestprogramma m.m.v. Kon. Marine Kapel o.l.v. den len Luit. Gijsbert Nieuwland. Omroepkoor met orgelbe geleiding van Pierre Palla. Causerie door Herman de Man. Declamatie door Nel Oosthout. 21.15 Juliana van Stolberg, de moeder van een groot ge slacht. Hoorspel van Peggy van Kerckhoven, naar authentieke brieven van Juliana v. Stolberg. "Regie: Kom mer Kleyn. 21.45 Feestprogramma vanuit „Ottawa", aangeboden door de Canadian Broadcasting Corporation, ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. 22.00 Radio Philh. Orkest o.l.v. Albert van Raalte. 22.30 De Koninkl. Marine Kapel speelt marschen. 23.00 Nieuws. "23.15 Reportages en gram.muziek. 24.00 Slpiting. HILVERSUM 11 415 m KRO: 18.00 Dinermuziek door het Meunier Kwintet. 18.50 's Avonds als ik slapen ga19.00 Nieuws. 19.20 Zuid-Afrikaansche liedjes. 19.45 Aal moezenier in het zwarte woestijnleger. 20.00 Nieuws. 20.05 Nationaal Progr. Zie Hilversum 1. RADIOPROGRAMMA VOOR WOENSDAG HILVERSUM 1 301 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Nieuws. 8.00 De Internationale. 8.03 De eerste Meidag na de bevrijding. 8.15 Johan Jong, orgel. 8.45 Socialis tische gedichten. 9.00 Gram.muziek. VPRO: 10.00 Morgenwijding door Ds. D. G .van Vreumingen, Rem. Pred. te Bussum. VARA: 10.20 Vaude- ville-ork. 11.00 Vroegere propaganda in Walcheren. 11.15 Sopraan en piano. 11.45 Berichten over krijgsgevangenen uit het Verre Oosten. 12.00 Metropole orkest. 12.30 Kalender. 12-35 Metro- pole-orkest. .12.45 Nieuw^.13.00 Toe spraak dpor.jF. Goedhart. 13.20 Een Mei Symphomé,. opus 52, Willem Ret tich. 14.00 Vróuwen spréken over 1 Mei-dag. 14.40 Jaap Stotijfl en Isja Rossican. >15.00 Oude vriendschap. 15.15 Meisjeskoor „De Krekels" en Kinderkoor „De Merels". 15.45 Voor de jeugd. 16.15 Gram.muziek. 16.30 Voorwaarts en niet vergeten. 16.45 Victor Silvester en zijn dansorkest. 17.15 Het licht van de Mei. 17.45 Nieuws. HILVERSUM 11 415 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 PaaschbergkooE. 7.45 Een woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.20 Lenteklanken. 9.15 Ochtend bezoek bij onze jonge zieken. 9.30 Waterstanden en politieberichten. 9.50 2 piano's. 10.20 Oude muziek. 10.30 Morgendienst te leiden door Ds. H. W. H. van Andel, Ger. Pred te Utrecht. 1100 NCR V-koor. 11.15 Clarinet- recital. 12.00 Stichtsch Salonorkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Melodia. 14.00 Ernstige en luchtige klanken. 15.00 't Antonie Reicha-kwintet. 16.00 Nacht- vorstverwachting. 16.02 Praatje voor jeugdige postzegelverzamelaars. 16.15 Meisjeskoor „Lenteleven". 16.45 Voor jongens en meisjes. 17.30 Orgelcon- Prins Bemhard terug uit Zwitserland Z.K.H. Prins Bernhard is gistermor gen uit Zwitserland, waar hij om ge zondheidsredenen een week verbleef, teruggekeerd. Op 2 Mei zal de Prins een onoffi cieel bezoek aan Delfzijl brengen, op 5 Mei zal Z.K.H. een plechtigheid te Bergen op Zoom bijwonen op het Ca- nadeesche kerkhof aldaar en op 8 Mei zullen de Prins en de Prinses een gala voorstelling in de Stadsschouwburg te Amsterdam, ter gelegenheid van de Boekenweek, bijwonen. Het Utrechtsch Studententooneel on der leiding van Karei Briels zal dan Julius Caesar van Shakespeare op voeren. Prijsverlaging Benzine en Gasolie Woensdag 1 Mei a^. zal de prijs voor benzine van 30 op 20 cent per liter worden verlaagd en die voor gas olie van 10 op 8 cent per liter. Het bedrag, dat benzine en gasolie sedert de bevrijding boven de bere kende kosten opbrachten, hebben de oliemaatschappijen aan de schatkist af gedragen. Een snelle Typist Het in 1939 door mej Dijk op den Internationalen Type-wedstrijd be haalde record van 427 aanslagen per minuut is te Hengelo gebroken door den heer J. H. de Jong, leeraar typen, die 455 aanslagen vrijwel het maxi mum, dat een normale schrijfmachine kan verwerken per minuut haalde. Het record Werd opgesteld 'onder con- tróle van het Genootschap voor Steno grafie en Machineschrijven. DAGBLAD r door G. Th. Rotman 64. Daarop sleepte hij z'n slachtoffer naar den boom, waarin het jjpBWWt' gevestigd was en hing henCmet z'n buikriem aan een der takken op. En daar hing hij, als een stuk speelgoed voor het jeugdige apengeboefte; ze speelden zweefmolentje aan z'n losge raakte beenwindsels, trokken hem aan z'n haar en timmerden met boomtak ken op zijn Tkalen schedel. 63. Maar 't werd nog mooier. Toen de kapitein eindelijk een vaartje als 'n wervelwind .had, liet de aap hem opeens los, zoodat hij honderd meter verder over den grond tolde. De kapi tein deed een zwakke poging om op te rijzen en aan den haal te gaan, maar de aap„ sprong op hem toe en bewerkte hem als extra tractatie nog eens flink met z'n vuisten. Brigadier Lister staat 1 Mei terecht De zaak 'tegen den Canadeeschen brigadier Lister, die verband houdt met het misbruiken van gevorderde goederen, zal vermoedelijk op Woens dag 1 Mei a.s. op het Canadeesche Hoofdkwartier te .Amsterdam dienen. Onder de titel „Shanghai danst, terwijl China verhon gert", publiceert de „Daily Herald" een ongecensureerde correspondentie uit Shanghai, waarin de correspondent Hessell Tiltman den huidigen toestand van China in groote trekken weergeeft. Hessell Tiltman was reeds voor den oorlog correspondent in Shanghai voor het orgaan van de Engelsche Arbeiderspartij en bevindt zich thans wederom in de groote Chineesche handels- en havenstad. Manchu-regime. Maar terwijl velen in zijn nationale regeering nog aanhan gers zijn van de oude dynastie, bezit ten de Chineesche communisten zucht tot vernieuwing en de daadwerkelijke cracht hiertoe. Van militair standpunt )ezien is de nationale regeering veel sterker dan het communisme; doch als het erop aan zou komen, dan zou de botsing niet meer zoo /.vreedzaam" verloopen als in 1927. Er zou een lange en verbitterde strijd ontbranden. Dat hooge geallieerde personen zich voor goedgemeende onderhandelingen van de eene stad naór de andere be geven, verandert niets aan het harde feit.. Alleen 'buitenlandsche leeningen en grootmoedige materieele hulp van buiten af kunnen de beide partij-riva len ertoe brengen een gezonde coalitie aan te gaan. aan en DIT JAAR GEEN ZOMERTIJD De Ministerraad heeft besloten, dit jaar niet over te gaan tot den gebrui- keSjken Zomertijd. Bij deze beslissing hebben de belangen van den land bouw gepraevaleerd. Deze spraken zoo sterk, dat de besparingen ar" brandstof geacht werden daa#eg< met op te wegen. Van Geldsmbkkel geen sprake Naar het A.N.P. uit Londen ver neemt, is de verdenking, welke on langs tegen een drietal met name ge noemde tijdelijk te Londen verblij vende Nederlandsche Vakvereenigings- bestuurders was gerezen ter zake van "fit onwettig bezit van een bedrag van 94 pd. st. aan Engelsch bankpapier, ongegrond gebleken. Nadat de be trokkenen het bewijs hadden kunnen *veren, dat het onderhevige bedrag volmaakt geoorloofde wijze in hun bezit was gekomen, is de aanklacht, Welke de Engelsche politie aanvanke- "jk te dezer zake tegen hen had in gediend, dan ook geheel teruggeno men. Ofschoon de couranten melding maken van vriendschappelijke bespre kingen tusschen de Chineesche Natio nale Regeering en de Communisten, staan de legers van deze beide partij en nog steeds gewapend tegenover elkaar. En China's grootste spoorweg- lijnen, de trajecten Kanton-Hankau, en Shanghai-Tientsin inbegrepen, zijn nog steeds buiten bedrijf. De commu nistische strijdkrachten staan slechts een paar dozijn kilometers van Shang hai; die van Tchang-Kai-Tchek kijken toe en wachten af. Inmiddels ligt alle handel stil. In Shanghai zelf is het zeer tierig althans in de ontspannings- localiterten en in de winkels, rijkelijk voorzien van alerlei luxe artikelen. De Britsche en Amerikaansche zakenlie den zijn teruggekeerd, maar de 450 millioen Chineezen roepen voor alles om brood. In China hebben de Chineesche werkgenootschappen origineele metho des uitgevonden om tot geld te gera ken. De één staakt om den eigenaar van de zaak of de fabriek te dwingen, hun de weken uit te betalen, welke door de Japansche bezetting verloren gingen; de ander grijpt naar het mid del, de bedrijfsleiding zonder levens middelen en water in de fabriek op te sluiten. Vele zaken en fabrieken zijn nu gesloten met als gevolg, dat de productie bijna op het nulpunt staat en de inflatie met rassche schreden haar weg vervolgt. China, dat uit den oorlog als overwinnaar te voorschijn trad loopt nu het grootste gevaar in een zee van zoo goed als waardeloos bankpapier te verdrinken. De intlatie heeft fantastische vormen aangeno men. Werden in 1939 nog 60 Chinee sche dollars voor het Engelsche pond betaald, nu staat de koers op 8UUU. Een familie van vier personen had voor een eenvoudige leefwijze m Jan. 1946 gemiddeld 57000 Chineesche dol lars, noodig, in Februari bedroeg dit al 81000 Chin, dollars en in Maart 144000 Cfiin. dollars. Vóór den oorlog kostte een kort ritje in een rickshaw 20 cents; thans kost het ritje over den zelfden afstand 800 Chin, dollars. Hieraan kan nog een reeks van vóor- beelden worden toegevoegd. - Een ieder in China ziet in, dat het zoo niet verder kan gaan, maar nie mand weet, hoe,de koers van de Chin, dollar bij zijn val in het bodemlooze te stuiten. Wanneer geen heel drastische maatregelen worden getroffen, dan zou China's overwinning op Japan en het herkrijgen van de volle souvereim- teit over enkele concessiegebieden eer der tot 'n aanwinst van hoogsttwijfel achtig voordeel kunnen worden. In ge sprek met hooge ambtenaren in China, met bankiers en zakenlieden, valt te constateeren, dat zij zonder uitzonde ring pessimistisch gestemd zijn. In binnenland zijn de toestanden vee erger dan in Shanghai en er valt zoo goed als geen teeken van een werke lijke nationale hergeboorte te bespeu ren. Het land zit aan de oude sleur vast. Het bezit toch al niet veel man nen van de daad en de weinigen, die er zijn, zien hun pogingen door de ongeschiktheid van hen, met wie zij samen te werken hebben, teniet ge daan. De oude Chineesche gewoonte, om voor een werk, dat door één man gemakkelijk alleen kap worden ver richt, vijf personen te gebruiken, bloeit heden ten dage nog. Wel is dit een practisch middel om 200 millioen men- schen aan het werk te helpen, maar om de inflatie tegen te gaan en ter verkrijging van economische welvaart in China is deze methode zeker niet geschikt. Een zeer ervaren deskundige op het gebied van Chineesche staat huishoudkunde verklaarde: „China heeft economische hulp noodig van den kant, waar dit slechts mogelijk is, n 1. van Britsche en Amerikaansche zijde. Buitenlandsche firma's zouden hun geld in China op de een of andere manier moeten beleggen om het land weer op de been te helpen en China zou deze beleggingen tegen zoo gun stig mogelijke condities, verlichting van belasting, enz. moeten mogelijk maken. Natuurlijk zou aan een even- tueele gunstige regeling de voorwaar de moeten worden verbonden, dat zij na verloop van de overeengekomen periode ophoudt 'te bestaan ofwel een herziening zal ondergaan, maar tevens ook de voorwaarde, dat de Chinee sche handelsondernemingen zich ge durende dien tijd in volle ernst erop toeleggen, een hechte basis te vormen voor de toekomstige samenwerking met het buitenland, zoowél op cultu reel als op economisch gebied. Alleen langs dezen weg (of langs een derge lijke) béstaat er nog hoop voor China". Maar ook deze hoop zal alleen reden van bestaan hebben, als de vrede in het land zélf verzekerd zou zijn. Het moet gezegd worden, dat de vooruit zichten hierop niet als heelemaaL ho peloos mogen, worden beschouwd. China staat nu voor precies hetzelfde eval als in 1927 ,toen Tchang-Kai- 'chek zich schrap zette voor het ver- Amerikaansche voorstellen- aan IJsland voor het gemeenschap pelijk gebruik van militaire faciliteiten Amerika heeft aan IJsland voorstel len gedaan betreffende bet gemeen schappelijk gebruik van militaire faci liteiten op IJsland, na de beëindiging van den huidigen oorlog. Op verzoek van de IJslandsche re geering kwamen in Juli 1941 Ameri kaansche troepen op IJsland. De topsterkte van het garnizoen, 45.000 manschappen, is sedert de be ëindiging van de vijandelijkheden in Europa, verminderd tot ongeveer 1000 manschappen, hoofdzakelijk bestaan de uit technici van de luchtmacht. Revolutionnair voorstel van Bevin te Parijs Maandag heeft te Parijs de tot nog toe langste vergadering der 4 ministers van Buitenl. Zaken plaats gehad. De bijeenkomst duurde 5 uur. Zoowel Engeland als de Sovjet-Unie hebben hun laatstleden September aangeno men standpunt inzake de Italiaansche kolonies snel gewijzigd. Molotoff ma tigde zijn eisch van het alleenrecht van Sovjet-Rusland over het beheer over Tripolitanië en stelde nu voor, dat zoowel Tripolitanië als Cyrenaica onder het beheer der Ver. Naties zou den worden gesteld. Maar in het geval van. Tripolitanië onder een Sovjet-Rus- sischen bestuurder, met een Italiaan- schen afgevaardigde ondersteund door een internationale adviescommissie, waarin Amerikaansche, Engelsche en Fransche vertegenwoordigers en twee vertegenwoordigers der plaatselijke bevolking zitting moeten hebben. Be- vin, die rechtstreeks van de Londen- sche conferentie der Eerste Ministers van de Dominions kwam, legde een geheel nieuw plan voor en deed bet revolutionnaire voorstel Tripolitanië en Cyrenaica onmiddellijk onafhankelijk te maken en in één staat te vereenigen. Verder stippelde Bevin een plan uit door de Ver. Naties of door den Raad van Ministers van Buitenl. Zaken een commissie te laten benoemen om het voorstel Engelsch en Italiaansch Somaliland met elkaar te vereenigen, in onderzoek te nemen. Abessinië zou door grondgebied in Erytrea schade loos worden gesteld. Fransch Somali- door gezond verstand werden ingege ven. Byrnes handhaafde het in Sep tember aangekondigde plan voör een Internationaal beheerschap der Ita liaansche Koloniën, Bidault het Fran sche voorstel, Italiaansch beheerschap voor alle vroegere Koloniën onder toe zicht van de Beheerschap der Ver. Naties. Nadat de 4 Ministers hun mee ning hadden uiteengezet, werd niet verder gediscussieerd over de Italiaam- sche koloniën. De kwestie blijft op de agenda en zal waarschijnlijk weer ter sprake komen wanneer de verschil lende delegaties tijd gehad hebben de verklaringen van Maandag te verwer ken. Britsche Bonden zullen vrijwel zeker tot F.I.F.A. toetreden De te Londen gehouderv vergade ring van de F.l.F.A. (Federation Inter nationale de Football Association) en de vier Britsche Voetbalbonden (t.w. Engeland, Schotland, Ierland en Wa les),, had een gunstig verloop. Eenparig verklaarden de vier afge vaardigden van den Engelschen Bond- zich voor toetreding tot de F.l.F.A. en het bestuur van de Football Associa tion in dien zin te adviseeren, terwijl men aanneemt, dat de overige gede legeerden een gelijkluidend advies aan hun Bonden zullen uitbrengen. i>§ breuk tu§§chen de F.l.F.A. en de Britsche Bonden, welke sinds 1928 heeft bestaan, vloeide indertijd vööfL uit een meeningsverschil inzake de ver goeding van loonderving. Indonesische Delegatie te Batavia teruggekeerd Gistermiddag is de Indonesische de legatie, die onlangs Nederland heeft verlaten, per Skymaster op het vlieg veld Kemajoran gearriveerd. De heer Soewandi wenschte niet meer prijs te geven dan: „wij zijn niet onte vreden". Ook de andere leden van de delegatie en de begeleidende Indone siërs waren zeer gesloten. Zij zullen allen hedenavond Sjahrir bezoeken. De Rubberproductie van N.-Indië en op Malakka De Directeur der Afdeeling Plan tages van de U. S. Rubber Cy. Cake, heeft in een interview met het „Jour nal of Commerce" verklaard, dat hij in 1946 geen groote hoeveelheid rubber uit Nederlandsch-Indië verwachtte, daar de exploitatie van de onderne mingen door het „Rubberfonds" moet wachten op een stabielen politieken toestand. De U. S. Rubber Cy. heeft verder van haar Rubberondernemingen op Malakka vernomen, dat dit jaar uit Malakka slechts 8 millioen pounds rubber verwacht kan worden. In het jaar voor den oorl.og heeft de U. "S. Rubber Cy. van haar ondernemingen op Sumatra en Malakka 75 millioen pounds rubber ontvangen. Wisselkoersen in Ned.-Indië Het Nederlandsch-lndische Devie zen Instituut heeft met terugwerkende land, dat zich economisch -en volkkun- kracht tot 7 Maart de volgende wis- dig onderscheidt, zou van dit plan van een grooter Somaliland worden uitge schakeld. Bevin wees erop, dat zijn voorstel chek zich schrap zette voor het ver- jen"Vn|ëtdoor machtspolitiek, maar Austrai. pond drijven van het uit den tijd zijnde selkoersen vastgesteld: Nederlandsche gulden 0.995 1.005 Pond Sterling 10.64 —10.74 Amerik. dollar 2.64 -i- 2.675 8.465 8.595 t w r J_i _L am ïrrtll/b tin IUU5 WUI UCli gCOlWIU. i luugvii v/viin»»» O ii tJi. ..am #li4 nlon tritl eoll/norcon VOclflfOcIpM ftmum „v... v.. _T,

Groot Gouda | 1946 | | pagina 3